Ab Geldermans - groots kampioen- na solo van ruim 60 km beloond -*• 4 m een De beroepstrots duldt titel voor „kleine luiden BECKERS in balustrade en in de bloemen Zwemselectie ontketent voor Leipzig recordjacht Cricketteam subliem biedt OXFORD tegenstand Nederlanders scoren met nieuwe moed hoog totaal Zwemselectie in cijfers Uitslag titelstrijd op de weg titelstrijd Limburgse amateurs Van der Putten temt sterk veld b in Etten Gaul, Planckaert en Graf kampioen BAANRENNERS voor Milaan Roeiersweinig succes in Mainz Donna de Verona weer onttroond urn AH Al tig pijnlijk verrast FRANSE Tourrenner Huiart overleden Zwemsensaties in Osaka m MAANDAG 30 JULI 1962 PAGINA 9 (Van onze sportredacteur) BEEK, 30 juli Twee vlijm scherpe demarrages, twee kracht- explosies van de allure, zoals al ken een groots kampioen ze kan 0ritketenen hebben Ab Gelder- ^ns, 27 jaar oud, de Nederlandse \vielertitel van de profesionals en onafhankelijken op de weg op geleverd. Een schitterender slot men zich moeilijk kunnen "enken van het jaarlijkse gevecht de trui in de nationale drie kleur; een strijd die zich deze keer ^°or de ogen van ruim 20.000 toe- Schouwers heeft afgespeeld op het Zuid-Limburgse Adsteeg-circuit. Be man, die dit seizoen de het hieest tot de verbeelding spreken de prestatie leverde - het verove ren van de vijfde plaats in de Tour de France, ondanks de remmingen het knechtschap - eiste de hoogste eer in de vaderlandse wie lersport voor zich op. En hoe! Baar was eerst de demarrage in het laatste deel van de zware klim, Waarmee elke ronde werd beslo ten. Vijftig belagers werden er door knock-out geslagen. Daar volgde tenslotte als climax nog op de brute tempoversnelling, waar mee Geldermans zijn laatste te genstander velde. In een triomf- fit van acht kilometer ging Neder lands temporijder bij uitstek op de eindstreep af. Tranen schoten Ab Geldermans in de agen toen de rood-wit-blauwe trui over zijn schouders ging. Uren na de wed strijd zei hij nog steeds: „deze trui doet me nog meer dan de gele Uit de Tour de France." Unieke kans Rechtzetting <u; >dst™iiSWaar *iet 'ls «««te Solaro sterkste Amateurs weg «ili! (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 30 juli - In het Zuiderpark-zwembad, tijdens de selectiewedstrijden voor de samen stelling van de Nederlandse for matie die naar Leipzig vertrekt, heeft onze zwemélite getoond, dat zij in een groeiende vorm steekt. Waren de resultaten van de lan- denontmoeting tegen de West duitsers in Rhenen enkele weken geleden ronduit teleurstellend, in dit niet als snel te boek staande bad werden maar liefst vier re cords gevestigd! Herboren ploeg Bontekoe onbedreigd PAKISTAN FAALT IN VIERDE TESTMATCH Wereldrecord „butterfly" voor 16-jarige Canadese amiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiuiiiiuiHiiuiimiiHiiiuuiiiuiiiiuuii De triomf van Geldermans was de Overwinning van de man van klasse, van de in het harde vak gerij dte cou reur, die al zijn routine in de strijd Wierp, die bovendien gespitst was op het behalen van de zege en al zijn koersinstinct en talenten aanwendde om het doel te bereiken. Geldermans wist, dat hij het niet rnocht laten aankomen op een ontkno ping in de slotfase van het gevecht. Toch was er de moed van de eerzuchtig IL'J ,n°dig om hem te inspireren tot het 7eltf^ein-iVan de beslissende slag. Ruim M e'er was er noS te rijden toe - rl £0'anceerd naar de voorste gelede ren Schietend, scherp en bliksemsnel rea- geerd op een duel tussen Peter Post en Michel Stolker, dat in een onbeslist Was geëindigd. Post en Stolker waren ®an het hoofd van het peloton, juist •stil gevallen". De voluit jagende Gel- dermans schoot hen prompt aan de ande re 'ant van de weg voorbij. Eigenlijk Was het, dacht Geldermans, nog te vroeg voor het offensief, dat hij al dagenlang Wel tientalen malen in gedachten had gelanceerd. Maar, zou hij straks nog n kans krijgen om heel het veld te overrompelen? Ab Geldermans nam het risico, om dat hij geloofde in zijn kunnen en meer nog omdat hij zijn kwali teiten kende. Hij, de tijdrijder van klasse, de man dus die op eigen kracht kilometers lang een verschrikkelijk tempo kon rijden, durfde het aan om een jagende meute te tarten. Hij streek snel neer op de kort tevoren ontsnapte Kees van Amsterdam, maar had daar geen ec'hte maat aan voor ®en gezamenlijk offensief tegen het Peloton. Van Amsterdam was al blij, '""iiiiiiiiiuiiiMiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiiimiiMHiiii, ftia'„en kampioen van Nederland Ab Gelder- j «ns (Beverwijk) 6 uur, 58 min. 16 sec. ï(.„,0 de Roo (Kruiningen) 6.59.00 3. Piet hw(n®ester (Ckws); 4. Piet Damen (Lies- 5. Coen Niesten (Beverwijk); 6. 7, tJues van der Klundert (Hoogerheide) KIERZE De Nederlandse sprint- kampioen bij de amateurs De Graaf heeft zondag in sprintwedstrijden op de Hasslocher baan te Kierze zijn meerdere moeten erkennen in de Duitse kampi oen Rudolph. De Graaf eindigde op de tweede plaats. dat hij, snakkend naar adem, nog juist kon aanhaken aan het achterwiel van Geldermans. Zeven ronden lang heeft Geldermans achter zich een peloton gehad, dat nog voldoende lieden telde, die niet bereid waren om bij voorbaat het meesterschap van de „vluchteling" te erkennen. Ze ven ronden voerde hij, met Van Am sterdam als niet ongevaarlijke ballast aan zijn achterwiel, een gevecht op het scherp van de snede met belagers van erkende kwaliteit: Stolker, Peter Post, Jo de Roo, Piet Rentmeester,Huub Zilverberg, Bas Maliepaard en Piet van Est. Vooral Stolker trok als een bezete ne aan de groep. Desondanks groeide Geldermans' winst. Bijna zestig kilome ter snelde hij voort met een moyenne dat ruim boven de 40 km per uur lag. In de laatste acht kilometer zonder de zuigende „plakker" Van Amsterdam, die na de eerste de beste tempover snelling van formaat ontredderd moest afhaken. Ais een groot kampioen, die ver voor zijn belagers uitsnelde, pre senteerde Geldermans zich aan de eind streep. hiet van Est (Klundert); 8. Jan Janssen 6)u°tdorp); 9. Jan Hugens (Amstenrade), (Vic zelfde tijd; 10. Bart van der Ven gr'ywen), 6.59.09; 11. Cees de Jongh (West- darn'dijk);12. Werner Swaneveld (Rotter- J4 Jj13. Wim van Est (St. Willebrord); JCJ Michel Stolker (Breda); 15 Lex., van vuningen (Utrecht), allen zelfde tijd. De triomf van Geldermans was ook de bekroning van een verheugend staaltje gewetensvolle arbeid van in hun beroepstrots bedreigde coryfeeën. Door de strijd liep duidelijk de draad van-de-revanche op de helden van de Ronde van de Toekomst. Meer nog dan de begrijpelijke afgunst op de gol ven van enthousiasme, die de onaf hankelijken hadden verwekt met hun triomfen in de „Kleine Tour", was er hier sprake van een pc ging tot recht zetten van de verhoudingen in de vaderlandse wielersport. De tot ver over de landsgrenzen „erkende" pro fessionals wensten, dat gedemon streerd werd wie de Groten zijn. Daar om legden zjj de karavaan een koers op professionalistisch niveau op. Het vaderland kon er dan zijn conclusies uit trekken en zou de zaak weer in zijn juiste proporties kunnen zien. Ge wetensvol werd die taak uitgevoerd en iedereen verstond zijn taak; Gelder mans, Post, Zilverberg, Piet van Est, Stolker, Rentmeester, Maliepaard, De Roo; kortom allen die hun heil heb ben gezocht en gevonden in de bui tenlandse „kwaliteitsstallen". Het re sultaat was dat de „Toekomst-man nen" als Jan Janssen, Jan Hugens, Van Kreuningen of Knops geen kans kregen zich op het beslissende mo ment in de strijd te mengen; dat Nijdam zelfs voortijdig van zijn fiets stapte. Voor Jan Janssen was er slechts een rol als dolle avonturier juli Het kampioenschap BpbS voor an»ateurs, dat zondag -•> week werd pehm.ri», ii__ *an EiiC,L-.W^d gehouden, is toegevallen Schaesberg. Deze over de iui ociiaesoi l!"0* Tan ctaar in de eindsprint was hij baln^fi-oj uit Koningsbosch in ^erd dol, gedrongen. Het protest k^centJrd s wedstrijdcommissarissen aar de tweede pltaats®1 terufrsezet 0ï<i-uitslagwas: 1. Beckers 170 km in Schroeder z.t. 3. Jan Doek op 30 sec. 4. Nico Paas t 5' F" Evers <Linne) ijO.7 Q Tummers (Geul) op V M' W" Schepers (Stein) op 1 40 r Moors (Koningsbosch) op 3.40 Df Hagenaar Joop van Sen n, 1S zaterdag winnaar gewor- de lnternationale Ronde van 'ijken S.or Professionals en onafhanke- De strijd had door deelneming iht^en Belgen en drie Denen een ^nationaal karakter. Cees Lute, Jo de Roo en Bart van der Ven hadden lange tijd een voorsprong, die echter niet groter werd dan anderhalve mi nuut. Nadat zij in de 31e ronde, voor namelijk dankzij de activiteiten van de Deen Palle Lykke, waren ingelopen, slaagde niemand er meer in weg te ko men, zodat een massale eindsprint de beslissing moest brengen. De uitslag was: 1. Van der Putten, 123 km in 2 uur 53 minuten en 12 se conden. 2. Damen. 3. Soerensen (Den.). 4. Vercauteren (België). 5. De Roo. 6. Van Kreuningen. 7. Jean van Gompel (België). 8. Piet van Est HOOGEVEEN, De Bosschenaar Bart Solaro heeft de zaterdag gehouden Ronde van Drente voor amateurs met start en finish te Hoogeveen, gewonnen vóór Gerard Wesseling uit Halfweg en een zestal andere renners, die hij in de eindsprint versloeg. Dit achttal was na bij Oudemolen (60 km vóór de finish) uit het peleton weggesprongen en ver grootte zijn voorsprong tot twee minu ten. Solaro, die in de 207 km lange rit van veel koersinzicht had blijk gegeven, duwde zijn wiel juist voor dat van Wes seling over de eindstreep. De uitslag luidt: 1. Solaro. 2. Wesse ling. 3. Rutten. 4. Van Aert. 5. Snepvan gers. weggelegd. Rondenlang liet' men hem voor het peloton uitsnellen. In de grote groep lachte men stilletjes om die verspilling van krachten om ver volgens in een luttel tijdsbestek de or de te herstellen. Zo groot was zelfs de invloed van de erkende coryfeeën, dat een van hen, Peter Post, het Initiatief kon nemen tot een opmerkelijke actie, die diende om de gelederen te zuiveren vali „on gewenste elementen". In het peloton van professionals was namelijk de kopgroep van de ook op dit parcours voor de pro vinciale titel strijdende Limburgse ama teurs geslopen. Die amateurs waren weliswaar zes minuten na de doortocht van de leidende professionals gestart, maar in de dadendrift, de amateuts eigen, ontwikkelden zij, ook al omdat ze een beduidend kortere afstand had den af te leggen, een hoger tempo. En kele ronden lang verbleven de ama teurs in de groep van de zich steeds meer ergerende professionals. Post zorgde er tenslotte voor, dat de rangen weer werden gescheiden. Hij zond de amateurs vooruit en commandeerde ver volgens een kort op-de-plaats-rust langs de bomen en boompjes rond het par cours. iiiiiiniiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiMimiiiiiimiimiiiiiiiiin AMSTERDAM, 30 juli. Behalve in Nederland werd dit weekeinde ook in een aantal andere Westeuropese lan den strijd geleverd om de nationale wielertitels op de weg. De strijd om het Belgisch wegkam- pioenschap, dat op een circuit rond om Namen werd gehouden, eindigde in een zege voor Jos Planckaert, die de 258 km. aflegde in 6 uur en 20 minu ten. Van Tongerloo finishte als tweede en Emile Daems bezette de derde plaats. In Luxemburg was wederom Charley Gaul de grote man. Hij prolongeerde zijn titel met een voorsprong van ruim twee minuten op de tweede aankomen de Thull. Voor de 146 km. had hij een tijd van 4 uur 12 minuten en 53 sec. nodig. Niet Rudi Altig, die als grote favo riet was gestart, maar Dieter Puschel werd te Dortmund verrassenderwijze kampioen van Duitsland op de weg. Puschel, die de 180 km. in 4 uur 24 min. 12 sec. aflegde versloeg Altig met ruim twee minuten verschil. In Zwitserland toonde Rolf Graf zich de sterkste van het rennersveld, dat een afstand van 260 km. af te leggen had. Zijn tijd bedroeg 7 uur 16 min. en 53 sec. Albisetti, de tweede aanko mende, finishte bijna 5 minnuten later. DEN HAAG, 30 juli. - De sportcom- missie van de K.N.W.U. heeft voor de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan, die van 24 t/m 28 augustus te Milaan worden gehouden, de volgende renners aangewezen: Amateur sprint: Aad de Graaf en Piet van der Touw Eventueel zal nog een derde man worden aangewezen, waar voor dan een keuze zal worden gemaakt tussen Rob Redeker, Jan Nolten en Ma- rinus Paul. Amateur achtervolging: Jaap Oudkerk. Ploeg achtervolging: Jaap Oudkerk, Jan Nikkessen en Gerard Koel. Voor de vierde plaats hoopt men Piet van der Lans met bijzonder verlof uit militaire dienst te krijgen. Amateur stayers: Henk Buis, Bert Ro- mijn en Jan van Campen. Professional sprint: Jan Derksen en Joop Captein. Prof. achtervolging: Henk Nijdam en Peter Post. Prof. stayers: Noppie Koch. Eventueel kunnen nog twee stayers voor eigen re kening aan de strijd om de wereldtitel deelnemen. Chef d'equipe zal zijn mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong. Als trainer gaat mee Arie van Vliet. PARIJS, 30 juli. Tijdens de tijd rit in de grote prijs van Fourmiés, een etappewedstrijd in Frankrijk voor profs en onafhankelijken, is de Frans man Mare Huiart zo ongelukkig ten val gekomen, dat hij aan zijn verwon dingen is overleden. Huiart was 26 jaar en eindigde in de onlangs gehou den Ronde van Frankrijk op de 85e plaats. A drie L asterie en Johan Bontekoe in een onder-ons je nadat zij beiden succes hebben geboekt tijdens de selectie-zwem wedstrijden in Den Haag. Adrie Lasterie verbeterde het Europese record op de 400 meter wisselslag. ainiiiiimHHiiniiimniiimiwmwimwimiMiii—minmn Jan Weeteling, Jan Jiskoot en Johan Bontekoe bewezen, dat ook het sterke geslacht voor successen kan zorgen, terwijl Adrie Lasterie met een even sensationele als verrassende prestatie voor de dag kwam. Het frêle meisje van de Zwemclub Naarden versloeg op het zware nummer 400 meter wissel slag, dat tot nu toe slechts door Mar rian Heemskerk en Judith de Nijs werd betwist, haar beide Gooise concurren ten en met haar overwinning zette zij tevens het Europese record van Ma- Cutbertson, de Engelsman, die in de wed strijd tegen Nederland zaterdag een century op zijn naam bracht, kwam zon dag niet verder dan een totaal van 28. Hij wordt hier gestumpt door Colthoff, de wicketkeeper van de Nederlandse ploeg. lx (Van onze cricketmedewerker) HAARLEM, 30 juli - Wie onder de vele toeschouwers zal het Nederlands cricketelftal nog een kans hebben dur ven geven op een eervol resultaat, toen het zondagmiddag om kwart voor een voor de tweede maal naar de wickets trok in de strijd tegen het team van Oxford? Met een achterstand van 302 runs kon men slechts hopen dat de nationale formatie de schande van een déblacle zou worden bespaard. Maar na hun falend optreden in de eerste innings, namen de Nederlanders in hun tweede beurt op schitterende wijze revanche. Het verloop van de strijd was dermate verrassend, dat het Neder lands team in laatste instantie nog een reële kans kreeg on de zege. Na een adembenemend slot moest Nederland toch echter het hoofd huigen. Een half uur voor het einde viel het laatste wicket op 281. De Engelsen hadden met 21 runs gewonnen. De tweedaagse ontmoeting op het ter rein van Rood en Wit heeft de cricket liefhebbers het volle pond gegeven. Men kon genieten van bijzonder fraai spel, waarbij het er lange tijd naar uit heeft gezien dat Oxford met vlag en wimpel als overwinnaar het-strijdperk zou ver laten. Het eerst battend sloot de ploeg na drie uur op een totaal van 236 voor 9, waarvan Cuthbertson een magistrale 109 not out op zijn naam bracht. Hij sloeg niet minder dan 12 vieren en 5 zessen bij een. Ook het batten van Warner, 59. (10 x 4) wat een lust voor het oog, evenals het optreden van Baig, die 27 punten bijeensloeg. In de Nederlandse aanval boekte Van den Bosch met 557 een prima resultaat. Spits 141 en Vriens 263 waren minder succesvol; Wally van Weelde nam in één over 115. Tegenover de voortreffelijke aanval van de gasten, die bovendien een mees terlijke partij fielden ten beste gaven, kon Nederland weinig uitrichten. De linkse slowbowler Rushton 424 en de spinbowler Piachaud 333 waren vrijwej onbespeelbaar, met als gevolg dat de Ne derlanders voor een totaal van 116 runs aan de kant werden gezet. Van Arkel had zich met een score van 37 punten opvallend geweerd. Verder kwamen al leen Marseille 16, Spits 12 en Onstein 12 nog in de dubbele cijfers. Gezien de voorsprong van meer dan 100 runs had Oxford het recht Neder land voor innings in te sturen. Captain Worsiey maakte evenwel een bijzonder sportief gebaar. Hij wilde 't gezicht van de wedstrijd redden en inplaats van zijn gastheren andermaal naar de wickets te dirigeren, nam hij zelf met zijn mensen het bat weer ter hand: Nederland kon niet meer met innings verliezen. De Oxford-battingside legde er dade lijk het hout op. Na een afgebroken stand aan het einde van de eerste dag bij 66 voor 1, werden zondagmorgen terstond hittingorders gegeven. Ditmaal was het de beurt aan de West-Indiër Baig om het publiek te onthalen op een zeldzame partij „bright cricket". Hij bleef met een kansloze 74 not out. Fraai was ook de knalharde 36 not out van Maclaehlan, wiens score 4 vieren, en 2 zessen bevatte. Cuthberston deed met 28 runs eveneens een stevige duit in het zakje. De bowlingcijfers waren: Van Arkel 224, Spits 242, Van den Bosch 1—44. In de tweede innings toog een herboren Nederlands elftal naar de wickets. Mar seille (38) en Bakker (36) openden en dit tweetal wist met prima spel een degelijke grondslag te leggen. Een prachtige in nings van Peter van Arkel (41) volgde, maar minder gelukkig was Colthoff. die evenals in zijn eerste beurt voor „nul" moest verdwijnen. De telegraaf stond toen op 116 voor 4. Nadat Wijk huizen met een fraai gespeelde 49, in gezelschap van Spits. 21, en Wally van Weelde, 14, de score op 204 voor 7 had gebracht, kreeg de strijd een uiterst spannend verloop. Captain de Ville- neuve raakte ingespeeld, en met gedurfd spel en gesteund door zijn clubgenoot Vriens, trad hij de bowlerij onvervaard tegemoet. De Engelsen raakten vermoeid. Het fielden werd minder scherp en in tussen vloog de score met sprongen om hoog. De kansen op een Nederlandse overwinning begonnen zich steeds duide lijker af te tekenen. Op 274 cleande Piachaud het wicket van Vriens (18). den Bosch voor zijn rekening. Nederland naar de mat. Even later was het ge beurd. De fashbowler Martin nam Van den osch voor zijn rekening. Nederland was all out voor 281. Een sublieme pres tatie. Aanvoerder de Villeneuve, met 52 not out gebleven waaronder dri ma gistrale zessen mocht een overdonde rende ovatie in ontvangst nemen. Maar een langdurig applaus ook voor de En gelsen, die zich in deze ontmoeting uit eindelijk toch de sterksten hadden ge toond. De wickets werden genomen door Martin 125, Cuthbertson 241, Pia chaud 376, Rushton 465. rian Heemskerk scherper. Er waren meer uitstekende tijden. Klenie Bie- molt, een raspaardje van de Groningse zwemschool, liet zowel op de 200 als op de 100 meter schoolslag een felle Bettie Heukels achter zich. Een fraai resultaat, maar wat meer zegt is de tijd van het kleine Groningse meisje op de 100 meter: zij bleef maar 0.1 se conde boven het Nederlands record van Ada den Haan! Naast Adrie Lasterie's recordverbetering opnieuw dus een ver rassing van formaat. Ada Kok bevestig de haar goede vorm door haar overwin ning op de 100 meter vlinderslag in 1.12.- en Jiskoot benaderde het Neder landse record op de 100 meter vlinder slag, op naam van Gerrit Korteweg, door dit nummer in 1.03.4 te winnen, slechts 0.2 seconde langzamer dan de snelste tijd van de Delftenaar. Adrie Lasterie, die zaterdag op de 400 meter vrije slag met Ineke Tigelaar een fel duel uitvocht, een strijd die zij met handslag verschil verloor, maar waarvoor de jury beide zwemsters de zelfde tijd toemat, namelijk 4.58.6, kwam zondag twee keer binnen de lijnen. Al lereerst vocht zij met leeuwenmoed op de 100 meter vrije slag tegen Ineke Ti gelaar. Erica Terpstra en Pauline van der Wildt. Na vijftig meter had Pauline van der Wildt als eerste het keerpunt genomen, maar in haar kielzog woedde een enorme strijd tussen Erica Terp stra, Ineke Tigelaar en Adrie waarbij vooral de tegenstand van Erica Terp stra voor velen als een aangename ver rassing kwam die in de laatste me ters nog een feller karakter kreeg om dat Pauline van der Wildt na 75 meter wat afzakte. Ineke Tigelaar eindigde ten slotte als eerste in 1.04.6, gevolgd door Adrie (1.05.1) en Erica Terpstra. Adri bleek echter nog genoeg reser ves over te hebben om op de 400 meter wisselslag voor een Europees record te zorgen. Het meisje uit Naarden kreeg op de vlinderslag een achterstand op Marian Heemskerk (1.13.9), een achter stand die zij op de rugslag voor een groot gedeelte wegwerkte. Op de schoolslag (voor Marian Heemskerk im mer een bijna niet te overbruggen kloof) boog zij deze om in een voorsprong! De laatste 100 meter vrije slag leek Marian stil te staan. Met ruim 15 meter verschil klopte Adrie haar rivale in 5.33.1. Voor Marian en Judith de Nijs, die tijdens dit gevecht figureerde, ble ven de klokjes stilstaan op respectieve lijk 5.39.8 en 5.42.1. Jan Weeteling had zaterdag op de 200 meter rugslag praktisch onbedreigd een Nederlands record gevestigd. Hij doorbrak de door de KNZB gestelde li miet met 0.7 seconde, maar zijn tijd 2.23.3 steekt in vergelijking met het Europese record van de Rus Barbier (2.16.5) nog maar magertjes af. Jan Jiskoot deed hetzelfde als Weeteling, zij het dat de Dordtenaar onder de li miet kwam op de 400 meter wisselslag en een nieuw Nederlands record ves tigde in de tijd van 5.17.3. Ook Jiskoot zal in Leipzig geen potten breken, want het Europese record van Gerhard Hetz staat scherp (4.53.8). Het zijn echter veelbelovende prestaties. Johan Bonte koe, onze lange-afstandkampioen, kon op de 400 meter vrije slag onbedreigd MAINZ, 30 juli De Nederlandse kampioensploegen, die hier dit week einde uitkwamen in de internationale roeiwedstrijden, hebben het niet tot een overwinning kunnen brengen. La- ga's twee met stuurman (Schulier tot Peursum, Snijders en Rijnders) eindig de in een tijd van 7 min. 41.7 sec. als tweede achter Neuss-Jordan, die 7.33.4 op de klokken brachten. Ook de onge stuurde vier van Njord bleef ver van de overwinning verwijderd. Onze Land genoten gingen met een tijd van 6 min. 45.2 sec. als derde door de finish. Bij de skiffeurs was de Australiër Stuart McKenzie wederom de snelste met 7.28.4, maar Jost Krause-Wisch- mann uit Saarbrücken zat hem heel dicht op zijn huid. Het verschil aan dt finish was slechts een halve secon de. Njord, nu uitkomende in de vier met stuurman, wist -ach zondag niet te revancheren voor de zaterdag geleden nederlaag in het nummer ongestuurde vier. De Leidse studenten bezettei zon dag met een tijd van 6.43.2 de tweede plaats achter een gecombineerde ploeg uit Lübeck en Kiel, die op 6 min. 40.5 sec. uitkwam. NOTTINGHAM, 30 juli. Het bat ten van de Pakistani faalde zaterdag opnieuw tegen de Engelse fast-bowlers in de vierde testmatch tussen Enge land en Pakistan te Nottingham. Op het Engelse eerste inningstotaal van 428 voor 5 gesloten kwam Pakistan de ze dag niet verder dan 127 voor 6, zo dat het zeer moeilijk zal worden om aan de follow-on te ontkomen. Er zijn nog twee dagen te spelen. OSAKA, 30 juli Op de laatste dag van de open Japanse zwemkampioen schappen heeft de Japanse Satako Ta- naka het wereldrecord op de 200 meter rugslag verbeterd. Zij kwam tot een tjjd van 2 min. 31,6 sec., 0,5 sec. snel ler dan het oude record, dat sedert 3 juli van dit jaar op haar naam stond. De Japanner Yamanaka kwam op de 400 meter vrije slag met 4.19.5 tot de beste wereldprestatie van dit seizoen. In de finale van de 400 meter wissel slag persoonlijk liet de Amerikaanse Sharon Finneran een tijd van 5 min. 21.9 sec. noteren, waarmee zij ruim 2Vt sec. beneden het wereldrecord bleef, dat haar landgenote Donna de Verona haar donderdag had ontnomen. De Canadese zwemster Mary Stewart heeft in Vancouver haar eigen wereld record op de 110 yards vlinderslag ver beterd tot 1 min. 07.3 sec. In oktober 1961 had zij, eveneens in Vancouver, een tijd van 1 min. 09,0 sec. laten afdrukken. De prestatie van de 16-jari- ge zwemster betekende tevens een verbetering van het wereldrecord op de 100 meter vlinderslag, dat met 1 min. 08,2 sec. sedert augustus 1961 op naam stond van de Amerikaanse Susan Doerr. het Nederlandse record scherper stel len. Bontekoe noteerde 4.33.3, het oude record stond op zijn naam met 4.35.7. Als wij bedenken, dat Bontekoe ook op de 200 meter als overwinnaar uit de bus kwam (2.09.5) en Wieger Menso- nides (met zijn Olympische eindsprint) op de 100 meter schoolslag Van Em- pel en Vriens versloeg in de goede tgd van 1.13.4, dan mogen wij beslist niet ontevreden zijn over de resultaten van onze heren. Slechts de 100 meter vrije slag was wat vlak, want Ronnie Kroon kon daar in de matige tijd van 58.4 winnen. Bij de dames deed het plotseling aan het zwemfirmament verschenen „ster retje" Klenie Biemolt van zich spre ken. Zaterdag zorgde zij reeds voor een „wereld-tijd" op de 200 meter schoolslag (2.52.1) waarmee de Gro ningse „keien" als Bettie Heukels en Rita Kroon achter zich liet terwijl zij zondag bevestigde dat het geen uitschie ter was geweest. Op de 100 meter schoolslag benaderde zij het reeds vijf jaar oude record van Ada den Haan (1.21.1) door na felle strijd met Bettie Heukels in 1.21.2 aan te tikken. Bij dit geweld verloor de niet onverdienstelij ke prestatie van Ria van Velsen, die de 100 meter rugslag aflegde in 1.11.6, wel enigszins aan glans. Opgemerkt dient te worden, dat Ria een betere tijd had kunnen maken, als zij niet tot drie keer toe in de touwen was gezwom men. DAMES. 100 m vrije slag: 1. Ineke Tige laar (Eobben) 1.04.6; 2. Adrie Lasterie (Naarden 1.05.1: 3. Erica Terpstra (HZ en PC) 1.05.2; 4. Paulien van der Wildt (SZC) 1.05.5; 5. Jopie Troost (HDZ) 1.05.7; 6. Cockie Gastelaars (SZC) 1.06.4 400 m. vrije slag: 1. Adrie Lasterie (Naar den) 4.58.6; 2. Ineke Tigelaar (Robben) 4.58.6; 3. Judith de Nijs (Robben) 5.03.6; 4. Marian Heemskerk (Robben) 5.10.7; 5. Corrie Schimmel (Gooi) 5.26.5 100 m. schoolslag: 1. Klenie Biemolt (GZ PC) 1.21.2; 2. Betty Heukels (PSV) 1.233; 3. Gerda Dogtrop (DWRK) 134.3; 4. Gretta Kok (HDZ) 1.24.8; 5. Rita Kroon (Robben) 1.25.8 200 m. schoolslag: 1. Kleme Biemolt (GZ PC) 2.52.1; 2. Betty Heukels (PSV) 2.54.3; 3. Rita Kroon (Robben) 2.58.9; 4. Gretta Kok (HDZ) 3.00.4: 5. Gerda Dogtrop (DWR) 3.02.4 100 m. vlinderslag: 1. Ada Kok (HDZ) 1.12.0; 2. Marian Heemskerk (Robben) 1.13.2; 3. Ineke Heemskerk (Robben) 1.152. 100 m. rugslag: 1. Ria van Veisen (Zian) 1.11.6; 2. Korrie Winkel (GDZ) 112.7; 3. Ineke Reymerink (GDZ) 1.13.6. 400 m. wisselslag: 1. Adrie Lasterie (Naar den) 5.33.1 (nieuw Europees en Nederlands record); 2. Marian Heemskerk (Robben) 5.39.8; 3. Judith de Nijs (Robben) 5.42.1. HEREN. 100 m vrije slag: 1. Kroon (ZAR) 58.4; 2. Sitters (Y); Van Baaien (Zwem- lust) en Jiskoot (Merwede) allen in 58.9. 200 m. vrije slag: 1. Bontekoe (HPC) 2.09.5; 2. Van Baaien (Zwemlust) 2.13.3; 3. Korteweg (DZV) 2.15.0; 4. Sitters (Y) 2.15.6; 5 Bakker (DZV) 2.16.7; 7. Kroon (ZAR) 2.172. 400 m. vrije slag: 1. Bontekoe (HPC) 4.33.3 (nieuw Nederlands record); 2. Jansen (Tiel) 4.47.1. 100 m schoolslag: 1 Mensomdes (Zian) 1.13.4; 2. Van Empel (EC en PC) 1.138; 3. Vriens (Surae) 1.16.9; 4. Van der Mark (Zian) 1.17.8; 5. Van Altena (Robben) 1.19.5 200 m. schoolslag; 1. Van Empel (EZ en PC) 2.40 2 2. Mensomdes (Zian) 2.41.8; 3. Van Altena (Robben) 2.48.3; 4. Vriens (Surae) 2.51.7; 5. Kalkman (VZC) 2238. 100 m. vlinderslag: 1. Jiskoot (Merwede) 103.4; 2. Korteweg (DZV) 1.06.0; 3. Sit ters (Y) 1.06.3. 100 m. rugslag: 1. Weeteling (Nereus) 1.07.0; 2. Van Osch (ZCG) 1.07.6; 3. De Jong (HPC) 1.09.2; 4. Koning (SZC) 1.09.4; 5. Jiskoot (Merwede) 1.10 6. 200 m. rugslag: 1. Wet teling (Nereus) 2.23.3 (nieuw Nederlands record); 2. Van Osch (ZCG) 2.27.6; 3. Koning (SZC) 224.5. 400 m. wisselslag: 1. Jiskoot (Merwede) 5.172 (nieuw Nederlands record); 2. Var Osch (ZCG) 5 38.7.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9