Geen enkel spoor in zaak van verdwenen Rembrandt Is inbraak in Aerdenhoutse villa zo dilettantistisch geweest wel Luthuli op zwarte lijst Parasiterende buitenlanders uit land gezet hamOl weer COMPROMIS INZAKE NIEUW-GUINEA? COMMUNISTISCH JEUGDFESTIVAL IN HELSINKI Soebandrio naar Indonesië voor verslag overleg Blue Diamonds gaan naar Nieuw-Guinea Iedereen sliep erg vast Meelprodukten in prijs omhoog Opnieuw rel in HELSINKI Het weer Meer zon Djakarta sou nog besluiteloos zijn Den Haag: „Wel spannende week, maar nog geen beslissing' GEKLEED ZONNEN Jeugdfestival Het weer in Europa Kwestie Nw.-Guinea Minister Luns stelt zijn vakantie uit DINSDAG 31 JULI 1962 86sfe JAARGANG No. 31194 „Nog veel hoop' Vreemde geruchten Suède dames- en herenjasjes Weinig verandering Aan zee s WASHINGTON, 31 juli (UPI, Rtr.) Gisteren is het overleg tussen de Nederlandse en Indone sische delegaties op het landgoed Huntland voortgezet, nadat de be sprekingen zondag van 10.30 tot 's avonds 10 uur hadden geduurd. De delegaties hadden de nacht op het landgoed doorgebracht. Ook maandag werd langdurig verga derd. Volgens niet-bevestigde berich ten zou worden gestreefd naar een compromis waarbij het bestuur over West Nieuw-Guinea aan In donesië zou worden overgedragen in mei 1963, en niet op 1 januari 1963, zoals - naar verluidt - de In donesische onderhandelaars had den geëist. Volgens diplomatieke waarnemers - aldus Reuter - zou deze tegemoetkoming aan de In donesische eis niet afdoen aan de principes van het voorstel van de Amerikaan Bunker, n.l. het ver mijden van een rechtstreekse be- stuursoverdracht aan Indonesië door de Nederlanders en de behar tiging van de fcfclangen der Pa poea's. Over het tijdstip van mei 1963 wilden deze waarnemers zich met uitlaten. Vorderingen lingen uit de Amerikaanse hoofdstad mee te brengen. Gezien de optimisti sche strekking van de laatste berich ten over de onderhandelingen is de mo gelijkheid volgens waarnemers groot, dat Soebandrio's rapport gunstig zal zijn. Ook het bericht uit Djakarta, dat pre sident Soekarno Soebandrio toestem stemming had gegeven, tot in de loop van dinsdag in de V.S. te blijven had goede hoop gegeven, dat er spoedig overeenstemming zou worden bereikt. Diplomatieke kringen ln Washing ton hebben verklaard, dat de onder handelingen tussen Nederland en Indonesië in Washington zullen door gaan ondanks het vertrek van Soebandrio. Uit Djakarta meldde Reuter's corres pondent, dat de Indonesische vice-pre- mier ir. Djoeanda gisteren heeft ge zegd, dat er „nog veel hoop" is op een vreedzame regeling van het geschil. Hij zei dat tot verslaggevers na een bijeen komst, waarop de plv. minister van defensie, de uit Amerika teruggekeerde generaal Hidajat, verslag had uitge bracht aan Soekarno. Het besluit of al dan niet formele onderhandelingen met de Nederlanders zouden worden begonnen, zou na de terugkeer van minister Soebandrio wor den genomen. Volgens een eerder bericht van Reuters correspondent menen waar nemers in Djakarta dat er op het ogenblik een zekere mate van beslui teloosheid bij de Indonesische rege ring bestaat wat betreft de volgende stap in de kwestie Nieuw-Guinea. De links georiënteerde en uiterst nationa listische groepen zouden sterke druk uitoefenen tot het afbreken van het overleg. Dit streven heeft, volgens westelijke diplomatieke kringen, de steun van de Sovjet-Unie. De „Indonesia Herald", die de opvat tingen van de regering te Djakarta weergeeft wees er gisteren op, dat de aanwezigheid van Indonesische troepen in het omstreden gebied een der fac toren is waarom het plan-Bunker ver sneld moet worden. Radio Indonesië gaat intussen voort met het melden van successen bij ge vechten in West Nieuw-Guinea. Er zou den bij een dezer gevechten drie Ne derlandse soldaten zijn gedood en ver scheidene anderen gewond. ln Helsinki wordt een door de com munisten geïnspireerd jeugdjestival gehouden. De ene foto toont de aan komst van folkloristisch-gecostumeer- de Sovjet-deelnemers, die juichend het schip verlaten, waarmee ze in Finland zijn aangevoerd. De andere opname laat zien, dat vele Finnen niet van de communistische mani festatie gediend bleken. Bereden politie moest hardhandig optreden tegen demonstranten in Helsinki. Behalve het beroemde zelfportret van Rembrandt, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag is gestolen uit de villa van jhr. Loudon te Vogelenzang, is daar o.m. ook ontvreemd een zestiende-eeuws mannenportret in een soort medaillonlijst van een onbekend schilder. Het vertegenwoordigt een waarde van 10.000 gulden. Het gestolen mannenportret is gevat in een zelfde lijst als het hierboven getoonde vrouwenportret. PRETORIA, 31 juli (UPI) De re gering van de republiek Zuid-Afrika heeft een „zwarte lijst" van 100 per sonen, waaronder de Nobelprijswinnaar Albert Luthuli, gepubliceerd, wier uit latingen zonder haar toestemming niet mogen worden gepubliceerd. De namen zijn voor een groot ge deelte reeds enkele jaren bekend, maar nu is een officiële bekendmaking ge schied in een speciale uitgave van de staatscourant. Dit staat in verband met de nieuwe sabotagewet, krachtens welke als pro- communistisch en als oproerig aange merkte personen een dergelijk verbod kan worden opgelegd. Men verwacht te Pretoria dat de regering-Verwoerd binnenkort een tweede lijst van „geïdentificeerde com munisten" zal uitgeven. Brittannië Sis Oswald Mosley, de 65-jarige leider van de Britse fascisten, is zondag tegen de grond geslagen, toen hij met aanhangers een mars hield door Manchester. DEN HAAG, 31 juli Minister De Pous zal volgende week maandag het bestuur van de Nederlandse Bakkerij stichting ontvangen voor een overleg ever de verhoging van de broodprijs. De bakkers willen hun prijzen met twee cent verhogen omdat ook de meelprij- zen als gevolg van het in werking treden van de Euromarkt zijn geste gen. In Den Haag wordt betwijfeld of de minister voorlopig verder zal wil len gaan dan een prijsverhoging van 1 cent per brood van 800 gram. De verhoging van de graan- en meel- prijzen vindt de consument ook terug in prijsverhogingen die fisteren bij de kruidenierswinkels zijn ingevoerd. De prijzen van allerlei produkten, waarin graan is verwerkt, zoals vermicelli, maizena, bakpoeder e.d. zjjn met enkele centen verhoogd. Een groothandel in kruidenierswaren noemde ons de vol gende nieuwe prijzen: vermicelli 0,32 per half pond (was 0,31), bakmeel 53 cent per pond 0,46), cakemeel 0,56 per pond 0,49) maizena 0,28 per 200 gr., 0,25). Voor enkele andere a-tikelen, zoals havermout is de prijs nog niet veranderd, maar een verhoging is binnenkort te verwachten. Van een onzer verslaggevers) AERDENHOUT, 31 juli. De ge meentepolitie in Bloemendaal staat nog steeds voor een raadsel. Men heeft nog geen enkele aanwijzing over de daders van de Aerdenhoutse schilde rijendiefstal. Bij het Centraal Experti sebureau in Amsterdam, dat een be loning van f 25.000 heeft uitgeloofd, zijn nog geen bruikbare tips binnenge komen. De vingerafdrukken die de po litie op enkele in de doorzochte kar mers aanwezige bokalen heeft aange troffen, blijken van personeelsleden te zijn. De omstandigheid dat er in het geheel geen sporen zijn aangetroffen ondanks het feit dat de inbraak een volstrekt dilettantistisch karakter draagt, doet griezelig aan. Is de inbraak werkelijk zo dilettan tistisch geweest als de aangetroffen chaos wil doen geloven, is men ge neigd zich af te vragen. Het is alle maal zo opvallend dilettantisch. Met een steen wordt geprobeerd een ruit in te slaan, het glas blijkt te dik en de inbrekers nemen een tweede grotere steen waarmee het wel lukt. Men ziet er niet tegen op kasten en laden open te breken, alweer met uiterst dilettan tistische middelen als een kromme spijker. Maar een afgesloten binnen deur schrikt af; men gaat terug naar buiten en slaat nu met een steen een ruitje van een tweede deur in. Opnieuw worden kasten en laden opengebroken. De inhoud wordt over de vloer uitgestrooid. Geld of sieraden worden niet ontdekt. Waarna men maar besluit enkele schilderijen mee te nemen. Onverkoopbare oude mees ters. Kostbaar zilverwerk en porcelein blijven echter onaangeroerd. Twee schilderijen worden met lijst en al meegenomen. Het betrekkelijk smalle lijstje van het Venetiaanse stadsgezicht van Guardi laat men hangen. De lijst van het 16de-eeuwse mansportret bijna even groot als het schilderijtje zelf neemt men mee. Het kostbaarste stuk in huis, het zelfportret van Rembrandt, ver dwijnt met lijst en al hoewel het in een donkere hoek van de bibliotheek- werkkamer hangt. Andere kostbare kunstwerken die stuk voor stuk meer waard zijn dan de drie andere ge stolen schilderijen laat men onaan geroerd. Waarom juist die Rem brandt met de voor leken onherken bare signatuur „R(embrandt) H(armts- zn) L(eiden) 1630"? Waarom jilist dat ene schilderij waaraan de eigenaar zo gehecht was? En hoe is het mogelijk dat ondanks dit dilettantisme en ondanks die schijn bare willekeur van de inbrekers geen enkel spoor is ontdekt. Geen enkele voetafdruk, geen enkele vingerafdruk? Is het onderzoek wel voldoende ge weest, vraagt men zich af. Is het re delijk dat een klein gemeentelijk poli tiekorps als het Bloemendaalse, dat een recherche-afdeling telt van drie man onder leiding van een brigadier, met het onderzoek in een dergelijke omvangrijke zaak wordt belast? Nu er zo weinig concrete aanwijzin gen zijn, doen in Aerdenhout de merk waardigste geruchten de ronde. Men houdt de mogelijkheid open dat een toevallige kampeerder het kampeer terrein Vogelenzang ligt niet ver uit de buurt de vrijwel verlaten omge ving heeft afgestroopt en dat hij de schijnbaar verlaten villa is binnenge drongen. Maar neemt zo iemand zulke risico's en wat moet hij beginnen met vier oude meesters? Natuurlijk blijft de kans bestaan, dat men via een tus senpersoon van de verzekeringsmaat schappij de beloning tracht los te krij gen in ruil voor de schilderijen. Maar de inbrekers die hier aan het werk zijn geweest, maken niet de indruk vak-, mensen te zijn die dit soort trucjes kennen. Ook vraagt men zich in Aerden hout af waarom de heer Loudon zijn vakantie niet heeft onderbroken om de Bloemendaalse politie de nodige inlichtingen te verschaffen. Nu heeft men via een telefonisch contact met de antiquair Nijstad uit Den Haag, die in Friesland met vakantie is, moeten vernemen welke schilderijen er nu feitelijk verdwenen waren en wat ze waard zijn. Het personeel wist alleen dat „de Rembrandt" weg was. En waarom, zo vraagt men zich af, zijn de zoon George en zijn neef za terdagochtend om half tien afgereisd toen de politie nog maar juist kennis had genomen van de inbraak. Van een normaal verhoor kon in die korte tijd geen sprake zijn. Toch zou George misschien wei een en ander hebben kunnen vertel len. Hij is vrijdagnacht omstreeks half één gaan slapen na met zijn neef een goed glas te hebben gedron ken. Heeft hij op de eerste verdie ping werkelijk zo vast geslapen dat hij niets heeft gehoord van het la waai dat de inbrekers ongetwijfeld gemaakt moeten hebben? Trouwens, noch de neef op de eer ste verdieping noch de drie kamer meisjes op de tweede hebben iets ge hoord hoewel de nachtelijke stilte in de ze landelijke omgeving volstrekt is en hoewel butler Hoekstra beweert dat al le personeelsleden uiterst licht slapen en bij he* minste gerucht wakker ple gen te worden. Kortom: in deze ge ruchtmakende zaak het is tenslotte de eerste maal dat in Nederland een echte Rembrandt is verdwenen kun nen voldoende vraagtekens worden ge plaatst om de wildste geruchten te doen ontstaan. AMSTERDAM, 31 juli Het afge lopen weekeinde zijn in de hoofdstad enige .tientallen reemdelingen van ver schillende nationaliteiten, die hier hun vakantie doorbrachten, maar door geld gebrek aan lager wal waren geraakt, door de vreemdelingenpolitie aangehou den en over de grens gezet. De vreem delingendienst van de Amsterdamse Centrale recherche schat het aantal buitenlanders, dat in de maand juli wegens het maken van schulden als on gewenste vreemdelingen is uitgeleid, voor wat Amsterdam betreft, op onge veer 100 personen. Iedere maand wordt dit aantal gro ter. Het zjjn niet alleen jongeren, die hun vakantie op een voortijdige manier moeten beëindigen. Dit weekeinde was er een Zwitserse familie bij met vijf jonge kinderen. Een veel toegepaste manier om aan de kost te komen blijkt bij deze lieden het stelen van flessen melk uit kratten, die de melkhandela ren 's nachts voor hun winkels neer zetten. Lege flessen worden dan bij een andere handelaar tegen statiegeldver goeding ingeleverd. MOSKOU, 30 juli (UPI) een Li- tause zijdeweverij is overgegaan tot de vervaardiging van een stof voor da- meskledij die ultra-violette stralen doorlaat. Indien men zich in een japon van deze stof op straat begeeft is het mogelijk even bruin te worden als ian het strand, aldus Radio-Moskou. HELSINKI, 31 juli (Rtr) De poli tie heeft gebruik moeten maken van traangas om ongeveer 3.000 jongelui uiteen te jagen, die op eeu plein in de Finse hoofdstad bijeen waren gekomen om te protesteren tegen het achtste internationale jeugdfestival in Helsin ki. De jongelui riepen „Vrij Finland" en wierpen donderbussen naar een politieauto. De politie had versterkingen laten aanrukken, omdat zich zondagavond demonstraties hadden voorgedaan, waarbij jongelui stenen wierpen naar autobussen met deelnemers aan het •eugdfestival. De federatie van Finse studenten organisaties boycot het festival, dat wordt bijgewoond door afgevaardigden van naar schatting 1.500 jeugdorgani saties. De politie beweerde zondagavond, dat de relletjes het werk waren van nozems en dat er geen studenten bij betrokken waren. Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM Ta 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot woensdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Veel bewolking maar plaatselijk ook enkele opklaringen. Overwegend droog weer. Matige wind tussen zuid west en west en weinig verandering in temperatuur. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 31 juli Zwakke fronten van een depressie ten noorden van Schotland passeren ons land met veel bewolking en op enkele plaatsen wat motregen. Aan de Engelse oostkust was het vanmorgen al weer volop zon nig. Deze opklaringen zullen in de loop van de middag ook ons land bereiken. De komende dagen bevinden wjj ons aan de rand van het Azoren-hogedruk- gebied met redelijk vakantieweer, waarbij de temperatuur weliswaar ge matigd blijft, maar waarin de regen kansen klein zijn en vrij veel zonnige perioden zullen voorkomen. (Advertentie) A Flinke opklaringen en een zwakke tot matige wind uit zuidwestelijke richting. Temperatuur 19 a 20 graden, zeewater bijna 17 graden. Vooruitzichten: zwakke, zuidwestelij ke luchtstroom met overwegend droog weer en perioden van zonneschijn. max. min. neersl. Station: Weer temp temp af gel. gisteren 24 uur Den Helder regen 18 15 0.1 Ypenburg motregen 20 15 1 Vlissmgen motregen 19 14 2 Eelde geh. bew. 20 12 0.1 De Bilt motregen 20 14 2 Twente regen 20 14 0.1 Eindhoven geh. bew. 21 15 0.1 Zd-Lmiburg zw. bew. 21 14 0.3 Helsinki zw. bew. 21 10 0.5 Stockholm onbew. 21 10 1 Oslo geh. bew. 20 14 0 Kopenhagen zw. bew. 18 11 0 Londen geh. bew 19 13 0.1 Amsterdam motregen 20 14 1 Brussel motregen 20 14 1 Luxemburg licht bew. 21 13 7 Parijs zw. bew. 23 13 0 Nice half bew. 26 21 0 Berlijn onbew. 23 14 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. 'rl. v. RUN en W. Severïn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEr 28 cents per miliimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Overdracht wellicht in mei UPI meldt, dat minister Soebandrio maandag; gezamenlijk met de Neder landse en Indonesische afgevaardigden in het landhuis te Middleburg het noen maal gebruikte. Welingelichte kringen menen o.m. hieruit de conclusie te kun nen trekken, dat de moeilijkheden van de vorige week uit de weg zijn geruimd. De waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad zijn optimistisch gestemd over het huidige verloop van de onderhan delingen en geloven dat Nederland en Indonesië niet ver meer van overeen stemming verwijderd zijn. Soebandrio was voornemens vandaag haar New York te gaan voor een ge sprek met de heer Oe Thant. De Waarnemers in de Amerikaanse hoofd stad nemen aan nog steeds volgens UPI dat Soebandrio Thant vorderin gen te melden heeft. Zij wijzen in ver band hiermede op het feit, dat de on derhandelingen geschieden onder aus piciën van de wereldorganisatie. Hetzelfde persbureau meldt, dat de onderhandelaars maandag niet minder dan twaalf uur rond de gesprekstafel hebben doorgebracht. Soebandrio zou vandaag, na zijn ge sprek met Oe Thant, naar Djakarta te rugkeren, zo hebben welingelichte krin gen te Washington medegedeeld. Blij kens een te Tokio beluisterde uitzending van Radio Indonesië heeft de minister opdracht gekregen, een definitief ver slag over de stand in de onderhande- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 31 juli De verwach ting van sommigen, dat deze week reeds een beslissing zal kunnen worden ge nomen inzake de afwikkeling van de kwestie-Nieuw-Guinea, wordt in rege ringskringen niet gedeeld, ook al is de 17e augustus voor Soekarno een da tum, waarop hij wellicht met iets tast baars voor de dag zal willen komen. Dr. Van Royen houdt de regering re gelmatig op de hoogte van de gang van zaken bij de onderhandelingen in de villa Huntland in de buurt van Washing ton. De ontwikkeling gaat zeker in de richting van een spoediger overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea dan in het plan-Bunker was voorzien. De heer Bunker schijnt zelf sterk aan te dringen op concessies van Nederland in deze richting. Daartegenover zal ge tracht worden de Indonesische rege ring te bewegen zekerheden te geven, dat de bevolking van Nieuw-Guinea de vrjje beschikking over haar eigen lot zal behouden. Men is er in Den Haag wel van over tuigd, dat de komende dagen grote be tekenis kunnen hebben voor de gehele kwestie. Minister Luns heeft met het oog hierop zijn vakantie voorlopig uit gesteld. Het is ook nog niet zeker of de minister zal deelnemen aan de Euro- markt-besprekingen, die deze week in Brussel worden gehouden. BANGKOK, 30 juli (Reuter) Een woordvoerder van de Amerikaanse am bassade te Bangkok heeft maandag mee gedeeld dat de laatste van de afdelin gen Amerikaanse mariniers die in mei wegens de toestand in Laos in Thailand werden gelegerd, zondagavond uit dat land zijn vertrokken. De mariniers vlo gen met grote transportvliegtuigen van hun basis Oedorn op 80 km van de grens van Laos naar Okinawa. Ï>EN HAAG, 31 juli De Blue Dia- blonds zullen woensdag 22 augustus 'Oor een maand naar Nieuw Guinea Vertrekken om op te treden voor de baar gelegerde onderdelen van de Strijdkrachten. De Blue Diamonds zijn thans in dienst. Zij hebben de vier •haanden durende elementaire oplei- bing voltooid en zijn bestemd voor de Spleiding tot s e r ge an t-r adio tel egrafi s t Deze voortgezette opleiding zal twee "taanden worden uitgesteld. --De Blue Diamonds zullen in Nieuw J'hinea twintig keer voor de Neder- 'bndse soldaten optreden. Zij zullen worden begeleid door een klein militair orkestje dat in Nieuw Guinea aanwezig is. Er wordt nog gezocht naar een kleine groep artisten die in hetzelfde pro gramma als de Blue Diamonds zullen optreden. Zoals bekend vertrekt ..Max Tailleur woensdag naar Australië. Hij zal tij dens zijn oponthoud in Biak de tournee voor Nieuw Guinea regelen, waarvoor hij door de commissie welzijnszorg van marine, land- en luchtmacht is geënga geerd. Deze tournee zal beginnen op X september.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1