In Zuid-Amerika ligt voor de Kerk een immense taak COMMUNISME WERKT, WROET EN CONSPIREERT Krachtige hulp bij vorming van een intellectuele élite DE „BOUNTY" VAART WEER UIT Betalingspositie VS bedreigt de monetaire regelingen Waar is het goud van JESSE JAMES? ARKA IS BEZORGD OVER GEVOLGEN EVACUATIE M HET APRIL SMITH MYSTERIE B I Mededeling aan onze abonné's TV-STER VERDWIJNT CONGRES KERK IN NOOD OF: WESTEN IN NOOD? Drie kinderen en twee volwassenen verdronken Schoth Benfica maakt 'n miljoenentrip Drie hoofdagenten veroordeeld Neutralen willen bij oorlogsgevaar ontsnappingsclausule" in de EEG Liquidatie Nieuw- Guinea Koerier Commissie geeft raad aan Kennedy Nederland draagt 100 minbij aan Indies 5-j. plan Burgemeesters uit Japan in ons land Pater Floribertus Schneiders OFM f Jnder scheiding Bejaardenzorg Brief Nederlandse hoogleraren aan president Kennedy Prins en prinsessen in Porto Ercole Rechtszaak rond legendarische bandiet DE INDIAAN, DIE HET WEET, ZWIJGT TOT DE „GEESTEN" ANDERS WILLEN Limburgse schilders op gr intba g germolens Vliegveld Teuge voor internationaal verkeer DINSDAG 31 JULI 196i PAGINA 2 Merkwaardige cijfers Actuele situatie SANTA FE, (Nieuw Mexico), juli (UPI) Achter een verleden maand in Albuquerque in de Ame rikaanse staat Nieuw Mexico aan- aanhangig gemaakte rechtszaak, met 600.000 dollar aan goud als inzet doemt de schaduw op van Jesse James, Amerika's grootste bandiet. Bijeenkomst leerlingen J ezuïetencolleges exploitatie. PAUL VLAANDEREN len bont KÖNIGSTEIN, 30 juli Twee zeer deskundige inleiders hebben de aan dacht van de congressisten onweer staanbaar opgeëist, niet voor de ver volgde Kerk in Oost-Europa, maar voor de wereldkerk in nood. Problemen van mondiale betekenis werden duidelijk, hard en kritisch aan de orde gesteld. Velen die in de persoonlijke sfeer ui ting hadden gegeven aan hun teleur stelling wegens de smalle gerichtheid van „Königstein" op het communisme en de vervolgde Kerk achter het ijze ren gordijn, zullen zich verheugd heb ben over de objectieve visies die wer den geboden op Zuid-Amerika en Afri ka. Indien de initlatoren van het con gres positieve conclusies trekken uit de intense aandacht en de geestdrifti ge bijval voor de sprekers zullen zij in de komende jaren groeiende, in- plaats van dalende belangstelling en waardering mogen verwachten. De kritische geladenheid bleek wel licht het sterkst uit een vraag die scherp uit de vergaderzaal klonk: „Kan men dit congres, inplaats van met Kerk in Nood niet beter betitelen met Westen in Nood?" Anders gezegd: Wordt onze belangstelling voor de ver volgde Kerk, voor de bedreigde Kerk in Zuid-Amerika en voor een ons ont glippend Afrika, niet overwegend be paald door onze angst voor louter ma teriële verliezen en schade? Wie echter belangeloos zijn houding tegenover de mensheid en Kerk in Nood wil bepalen, kreeg glasheldere motieven en dwingende argumenten aangeboden. Prof. dr. Hermann Görgen, voorma lig afgevaardigde in de Bondsdag, thans president van de Duits-Brazili aanse vereniging, sprak over het com munisme in Zuid-Amerika. Duidelijk bleek dat deze deskundige zijn waar- DORDRECHT, 31 juli De 79-jarige heer J. den Brave, gewoond hebbend Veerweg 121 te Papendrecht, is ver dronken gevonden in een lang- de Tien- weg lopende wetering. Men vermoedt dat de oude heer op de stenen leuning van een brug over de wetering gezeten heeft, onwel is geworden en achter over in het water is gevallen. ARNHEM Het zesjarig zoontje van de uit Rotterdam afkomstige familie Van Eekeren is hier gisteren in het water gevallen en verdronken. Met zijn ouders logeerde het kind bij een schippersgezin. Terwijl allen bene- dendeks waren heeft het jongetje kans gezien naar boven te gaan, waarna het te water is geraakt. Dreggen had gis teren geen resultaat. GOUDA Gisteren is de 33-jarige inwoner van Reeuwijk B. de Heer door verdrinking om het leven gekomen, toen hij met zijn brommer tegen een boom botste en vervolgens in de Bree- vaart terechtkwam. Men had het slacht offer vrij spoedig op het droge, maar medische hulp mocht niet meer baten. Het slachtoffer was gehuwd en had vier kinderen. ROTTERDAM De achtjarige Anna J. Schot uit St. Maartensdijk is gisteren verdronken in de IJselmondse haven te Rotterdam, nadat zij van boord was gevallen van het motorschip Josina Anna, waarop zij haar vakantie door bracht. CALLANTSOOG Gisteren heeft een sportvissez op slechts 150 meter van de plaats waar ze was verdronken het stoffelijk overschot gevonden van de zesjarige Liesbet Haaen uit Vries (Dr.), die vorige maandag bij het ba den bij een strekdam op het strand van Callantsoog met haar broertje en neef je in moeilijkheden geraakte. Het broer tje en het neefje zijn toen met de roots te moeite gered, doch het meisje leef onvindbaar. AMERSFOORT, 31 juli In het St. Elisabethziekenhuis overleed zaterdag 28 juli de zeereerwaarde pater Flo ribertus Schneiders in de ouderdom van 75 jaar na 57 jaar kloosterleven en 51 jaar priesterschap. Pater Schneiders werd geboren te Gormchem en na zijn lage. e-schooiop- ieiding bezocht hij net gymnasium te Megen, waarna h(j later bij de vol tooiing van zijn studie intrad in de orde v an de r raneiscanen. in die orde heeit hij zyn voile ontplooiing kunnen vinden. Begonnen als leraar in de Franse taai aan het gymnasium te Megen ging nij later ais nussionaris naar Java waar hij door zijn arbeid zaamheid zich wist op te werken als superior x'eguians. Maar ook de Japan se invasie op Java speelde hem par ten. De gruwelen van net concentratie kamp is nij weliswaar te boven geko men, maar ait was toch ae reden dat hij naar isedenano terugkeeme, waar hi) zien veraer veraienstenjk heeit ge maakt ais overste van net studiehuis in u treem, bijna negen jaar lang heeft nij uaar de scepter gezwaaid en met succes. Daarna voigde zyn benoemuig ais overste in Brutnmen en de gevol gen van zijn ouderdom gaandeweg er varend, was hij de laatste maanden ais rustenu kloosterling gehuisvest in het minueroroederskiooster te slouten- ourg. vanuaar werd hij tijdens zijn kortstonuige ziekte overgebracht naar net ziekenhuis te Amersroort waar hij dan ook is gestorven. Zijn heengaan betekent een verlies. Hij was een voortreffelijk kloosterling en een goede medebroeder. En wie hem gekend heooen en met hem in aanraking zijn geweest zullen menige goede raadgeving van hem hebben ont- angen. ZWOLLE, 31 juli De Belgische re gering neen postuum de heel S. S. omeding de medaille van erkentelijk heid van België toegekend ais blijk van erkentelijkheid voor de hulp die hij, als adjunct-afgevaardigde van het inter nationale Rode Kruis in de Congo aan Belgische onderdanen heeft verleend, in het bijzonder te Elisabethstad. waar hij tijdens een hulpactie in 1961 zijn even offerde-.- nemingen niet in zijn studeerkamer maar ter plaatse had gedaan. Prof. Görgen presenteerde bij de aanvang van zijn betoog enkele merk waardige cijfers. Noord- en Zuid-Ame rika tezamen tellen 24 communistische partijen met in totaal 250.000 leden. Naar het aantal dus een kleine groep. In de strijd om de macht speelt de Marxistische-Leninistische doctrine een rol van het tweede plan. Niet de communistische leer, die in Zuid-Ame rika maar aan weinigen bekend is, maar de concrete politieke, economi sche, sociale en religieuze situatie biedt het communisme perspectieven voor de verovering van de macht. De toestanden die Karl Marx ruim een eeuw geleden in Engeland waar nam, waren gelijk aan die in het Zuid- Amerika van nu. Onder het agrarische en industriële proletariaat en in de vervallen intellectuele middenstand ligt voor het communisme een dankbaar en oogstbelovend arbeidsterrein. Zuid-Amerika is een voor 96 procent moet weer de pleitbezorgster worden van de rechten van de in bittere ellen de levende massa's. Zij moet door de armen weer herkend worden als hun Kerk. De nood van dit werelddeel is in we zen een geestelijke nood die de Kerk, en de Kerk alleen, kan lenigen door de mensen, de armen en de rijken, zich weer bewust te maken van hun menselijke waardigheid. Alleen uit dit bewustzijn kan ware sociale gerechtigheid opbloeien. Daarom moet de Kerk ontsnappen aan de historische schaduw waar zij te lang in bleef. Het eeuwenlange leu nen op en steunen van traditionele ver houdingen, die haar belasten, moet zij beëindigen. Er moeten nieuwe organisatie vormen worden gevonden. Culturele organisaties dienen opgericht of beïn vloed te worden. Er moet een christe lijke pers worden opgebouwd. Weten schappelijke en populaire literatuur op sociaal terrein dient massaal en tegen lage prijzen beschikbaar te worden ge steld. Het godsdienstonderwijs moet worden gericht op het leven en niet op de letter. De pastoraal-theologische vorming van de clerus moet gebaseerd zijn op de actuele Zuidamerikaanse si tuatie en niet op een verre en reeds verleden Europese. Doch hoe zal de vermoeide, gehaven- katholiek continent, hoewel slechts 5 procent van de vrouwen en 31/* pro cent van de mannen practiseren. Hoe en waar is de Kerk hier schul dig aan de nood van een christelijk werelddeel? Wat moet zij doen om een catastrofale omwenteling te voorko men? In zijn betoog, dat omvangrijk zowel als genuanceerd was, rekende prof. Görgen af met een aantal gevestigde doch daarom nog niet juiste meningen. Er is bijv. een stelling die luidt dat Zuid-Amerika's sociale problemen al leen maar door een herverdeling van de grond, al dan niet gewelddadig afge dwongen, oplosbaar zijn. Het commu nisme werkt, wroet en conspireert tot dit doel. Doch het resultaat zal chaos zijn en nog meer ellende. Want even min als de grote landheer nu. zal de kleine zelfstandige boer dan mentaal in staat zijn de grond maximaal te be nutten. Mentaliteitsvorming en -hervorming is de eerste conditie. Deze geldt de landheer die leeft als een feodale patri arch en zijn arbeiders die slaven voor een hondeloon. Op dit gebied ligt voor de Kerk een immense taak. Zij is ertoe geroepen en, nog altijd, in staat. Want on danks haar structurele zwakte is de Kerk de enige goed functionerende or denende kracht. Zij behoeft niet de apotheek te zijn waar men op recept medicijnen kan halen tegen sociale en maatschappelijke kwalen, doch zij I Advertentie) Alléén NIEUWEN DIJK 180 (bij de Beurs passage) Telefoon 246568 - Amsterdam-C. LEIDEN, 30 juli Zes Nederlandse hoogleraren in de sociale geneeskunde hebben in een brief, gericht aan presi dent Kennedy, verklaard dat zij het betreuren, dat de senaat ui de VS de wet heeft verworpen, die beoogde me dische zorg aan bejaarden te verschaf fen, gebaseerd op het verzekeringsprin cipe van sociale zekerheid. Zjj betreu ren het ook dat de campagne tegen deze wet succes heeft gehad. De hoogleraren geven uiting aan hun verlangen dat de pogingen de bejaarden in de VS groter sociale zekerheid en vooral een bevredigende medische zorg te verschaffen zuilen worden voortgezet. Zij vestigen er de aandacht op, dat deze medische zorg valt in het vlak der so ciale geneeskunde, welk begrip niets te maken heeft met „gesocialiseerde ge neeskunde". De ondertekenaars zpn prot. K. J. van Deen (Rijksuniversiteit Groningen), prof. A. C. Drogendijk (Vrije Universi teit Amsterdam), prof. R Homstra (Rijksuniversiteit Utrecht), prof. A. Th. L. M. Mertens (R.K. Universiteit Nij megen), prof. P. Muntendam (Rijks universiteit Leiden) en prof. A. Querido (Universiteit Amsterdam). LISSABON, 30 juli Benfica, twee maal achtereen winnaar van de Europese voetbalbeker, zal in het nieuwe seizoen een 23-daagse reis door Skandinavië, Ita lië en Spanje maken, zo is bekend ge maakt. De reis zal Benfica 3.700.000 escudos opbrengen. Het programma voorziet in wedstrijden tegen Kopenhagen (Dene marken), Gothenburg, Malmö (Zweden) Stockholm (Zweden), in Milaan tegen In- ternazionale en in Coruna (Spanje) om de Teresa Herrera beker. GROSSETO, 30 juli Prins Bem- hard en de prinsessen Beatrix en Ma rijke zijn zaterdag per vliegtuig aange komen in Grosseto aan de Toscaanse kust, 150 kilometer ten noorden van Rome. Vandaar zijn ze per auto ver trokken naar het koninklijk vakantie verblijf in Porto Ercole. Zjj zullen hier naar verwachting een maand blijven. de en zo verschrikkelijk priesterarme Zuidamerikaanse kerk deze enorme taak kunnen vervullen? Zonder de hulp van Europa is zij er zeker niet toe in staat. Europa is er toe geroepen krach tens de onverbrekelijke geestelijke en culturele bindingen met dit wereld deel. Doch dan zal de welvarende wes terse christenheid Zuid-Amerika op al le gebieden christelijk tegemoet dienen te komen. Het meest door krachtige hulp te verlenen bij de vorming van een intellectuele elite. Deze taak mag niet worden overgelaten aan Moskou, Praag of Belgrado. Want deze elite zal morgen of overmorgen in staat zijn de gang van zaken te bepalen. Niet de communistische activiteiten moeten ons verontrusten, maar de 25.000 studenten in Sao Paolo die gods dienstonderricht noch zielzorg beko men. Wij behoeven in Zuid-Amerika geen Marxistische doctrine te bestrij den, doch moeten de leer van Christus leven. Hierin ligt de enige mogelijk heid om uitbreiding van de godsdienst vervolging tot Zuid-Amerika te voorko men. De voordracht van de tweede spre ker; prof. P. Gypkens, provinciaal van de Witte Paters en befaamd Afrika- deskundige, was van zodanig belang dat wij deze in het laatste verslag ruimer willen weergeven dan nu mo- g6ll;ik 'S' C. GRIFFIOEN AMSTERDAM 30 juli De Amster damse rechtbank heeft drie hoofdagen ten van het hoofdstedelijke politiekorps, die als drankwetcontroleurs steekpen ningen hebben aangenomen, veroordeeld tot gevangenisstraffen van resp. twee en drie maanden met aftrek van het voor arrest. Het betrof twee als duo opererende ge heime controleurs met resp. 33 jaar en 41 jaar politiedienst, die als „Ot en Sien" in de binnenstad bekend waren, en een 42-jarige collega, die als zgn. open contro leur drankwetinrichtingen controleerde. De officier van justitie had tegen de drie hoofdagenten gecombineerde gevange nisstraffen geëist. De hoofdagenten hebben bekend in één jaar 325.- te hebben aangenomen van de eigenaresse van twee cafe's in de Bakkerstraat en het 's Gravelandseveer, die op deze wijze probeerde te bereiken dat de geheime politiecontroleurs gun stige rapporten zou uitbrengen en haar zouden waarschuwen als superieuren zouden komen controleren. De derde hoofdagent heeft toegegeven als steekpenningen enkele honderden guldens te hebben geaccepteerd om het vertrouwen van de Amsterdams cafe- houdster te winnen. De „Bounty", het befaamde muiterschip, zeilt opnieuw uit, maar dan slechts ter wille van de film „Muiterij op de Bounty" met Marlon Brando in de hoofdrol. Het schip is zo getrouw mogelijk gecopieerd en zal van New York naar Europa varen als propaganda voor de film die al klaar is. 99 BRUSSEL, 30 juli Oostenrijk en Zweden, twee van de drie neutrale lan den der Europese vrijhandelsassociatie (EVA) hebben in een eerste „hearing" hun denkbeelden voor de door hen ge- wenrte associatie bij de gemeenschap aan de EEG-ministers uiteengezet. Zwit serland, het derde neutrale EVA-land zal dit in september doen. De drie lan den menen wegens hun neutraliteit niet als volledig lid tot de Europese Econo mische Gemeenschap te kunnen toetre den. De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, Bruno Kreisky, verklaarde dat Oostenrijk instemt met afschaffing van de douanetarieven en andere invoer beperkingen en dat het zich verregaand zal aanpassen aan het gemeenschappe lijke buitentarief van de gemeenschap. Als neutraal land zal het echter in staat moeten zijn in geval van oorlog of oor logsdreiging zekere bepalingen van het associatieverdrag buiten werking te stel len. Ook de Zweedse minister van buiten landse handel. Gunnar Lange, legde op dit laatste aspect de nadruk. Hij moest voorts enig voorbehoud maken t.a.v. de EEG-vervoerspolitiek, gezien de geogra fische ligging van Zweden. De EEG-ministers hebben besloten de communistische landen voorlopig uit te sluiten van de opheffing der contingen ten voor de invoer van bepaalde land- HOLLANDIA, 30 juli (ANP) De waarschijnlijkheid is groot dat de „Nieuw-Guinea Koerier" woensdag 1 augustus zal moeten liquideren. De grote financiële lasten en het sterke teruglopen van de advertenties zullen de directie, zoals het er nu uitziet, dwingen de zaak te sluiten. Alleen een ingrijpen van de zijde van het gouver nement kan het nog mogelijk maken dat het enige onafhankelijke dagblad in Ne derlands Nieuw-Guinea blüft bestaan. De directie van de „Nieuw-Guinea Koerier" meent dat als het gouverne ment te hulp komt met een garantie het blad nog kan worden gered, 'ie- schiedt dit niet dan komt er onherroe pelijk een eind aan het bestaan van het blad dat 2 januari 1959 voor het eerst in druk verscheen. WASHINGTON, 30 juli Een com missie van de Amerikaanse Chamber of Commerce die een onderzoek naar de positie van Amerikaanse betalings balans heeft ingesteld, heeft aan presi dent Kennedy gerapporteerd dat de huidige positie van de Amerikaanse be talingsbalans een bedreiging vormt voor de monetaire regelingen van de Ver enigde Staten en de wereld. Ondanks hun grote reserves kunnen de Verenig de Staten niet langdurig de goudafvloei- ingen in de omvang van de laatste ja ren dragen. Hoewel de toestand ernstig is. is hjj niet onmiddellijk kritiek, we- het Amerikaanse bezit aan goud en con verteerbare valuta's en omdat de we reld bereid is dollar-activa aan te hou den. Verder merkt de commissie op „onze toekomstige positie van de betalings balans zal in de eerste plaats slechts door één ding worden bepaald: door het feit of het Amerikaanse bedrijfsleven met succes op alle markten van de vr;je werled zal kunnen concurreren. De commissie beveelt een aantal richt lijnen voor de aanpak van de situatie aan. In de eerste plaats moeten de in spanningen om de multilaterale samen werking tot versteviging van de inter nationale financiële structuur worden voortgezet. Verder moeten de Ameri kaanse eenzijdige regeringsovermakin gen en militaire uitgaven in het bui tenland nog eens worden nagegaan om onnodige onttrekkingen -te voorkomen. De pogingen om de belangrijke bondge noten van de Verenigde Staten er toe te brengen een groter aandeel van de gemeenschappelijke last der verdediging van de vrije wereld en hulpverlening aan de ontwikkelingslanden voor hun rekening te nemen, moeten versterkt worden. Elke poging om de Verenigde Staten als kapitaalmarkt te beperken moet worden afgewezen. Er moet een politiek voor de rentevoet worden ge volgd, die soepel genoeg is. om de Amerikaanse tarieven in overeenstem ming te brengen met die van de belang rijkste handelspartners, wanneer dit no dig moc'it zijn. De huidige dollarprijs van goud moet gehandhaafd worden. In flatoire monetaire en belastingpolitiek moet zondef meer verworpen worden. bouwproducten in de EEG-landen. De Contingenten en andere beperkende maat regelen voor invoer van granen, var kensvlees, eieren, gevogelte, groente en fruit worden nl. per augustus t.a.v. de niet-EEG-landen afgeschaft en vervan gen door een gemeenschappelijk stelsel van heffingen, voortvloeiend uit de ge meenschappelijke politiek van de zes landen voor deze sectoren. De EEG-commissie had de EEG-mi nisters voorgesteld t.a.v. de landen met staalhandel deze algemene verruiming niet toe te passen, in hoofdzaak omdat men er niet zeker van kan zijn dat die landen via prijsmanipulaties de bescher ming die de EEG-reglementen tegen marktverstoring bieden niet zullen aan tasten. De eiser, Jesse L. James uit Mani- tou in Colorado, beweert dat hij de kleinzoon is van de roemruchte ban diet. Zijn „grootvader", zegt hjj, be groef noegentien-en-eennhalve goud staaf in het Indiaanse reservaat Santa Clara bij Santa Fé, goud dat hem nu rechtens zou toekomen. Volgens James heeft zijn agent, de Indiaan Joe Suazo, het goud opgegraven en het weer in de grond gestopt op een plaats die hij geheim houdt. Hij eist dat de Indiaan het goud teruggeeft, of al thans de tegenwaarde in geld ten be drage van 600.000 dollar aan hem uit keert. Suazo is gedagvaard te verschij nen voor een notaris in Santa Fé, maar hoeft dat niet te doen, omdat de dag vaarding niet wettelijk op Indiaans ge bied kan worden aangeboden. Het Santa Clara reservaat ligt op ongeveer veertig km. ten noorden van Santa Fé in de bergen van noordelijk Nieuw-Mexico. Suazo heeft zich „voor zaken" daarheen begeven. Volgens de dagvaarding heeft de Indiaan de goudstaven op 10 maart 1960 gevonden en herbegraven. Hij wil DEN HAAG, 27 juli Vijftien Lim burgse schilders hebben een uitnodi ging van de grintbaggerbedrijven aan genomen om gedurende de zomer maanden enige dagen te gast te zijn op een van de tientallen grintbagger- molens welke op of langs de Maas opereren. Doel van deze invitatie is de schilders zich te laten inspireren door de grintbaggerwerkzaamheden op de rivier. De artistieke uitingen, als gevolg van dit contact tussen schilders en bagger bedrijf zijn enerzijds bestemd om te zijner tijd geëxposeerd te worden, an derzijds om aangekocht te worden ten behoeve van de kantoren der bedrijven. Teneinde extra-waardering te kunnen uitspreken voor de beste schilderijen zal onder auspiciën van prof. dr. J. J. M. Timmers, directeur van de Jan van Èyck-Academie te Maastricht, een jury worden geformeerd, die in het najaar een drietal prijzen zal toeken nen: een hoofdprijs van 250,-, een tweede prijs van 150,- en een derde prijs van 100,-. De uitgenodigde schil ders zijn allen afgestudeerden van de Jan van Eyck-Academie. DEN HAAG, 30 juli Het hoofdbe stuur van de Algemene Rooms-Katho- lieke Ambtenarenvereniging (ARKA) heeft in verband met de ontwikkeling rondom Nederlands Nieuw-Guinea voor zover deze van invloed is op de positie van het overheidspersoneel (de ARKA telt in Nieuw Guinea 1300 leden) als zijn mening te kennen gegeven, dat het in de gelegenheid behoort te worden gesteld van zijn gevoelens te doen blij ken omtrent ingrijpende maatregelen, zoals de jongste evacuatiemaatregelen, welke gemakkelijk een paniekstemming konden veroorzaken. Daarnaast heeft het hoofdbestuur zijn bezorgdheid uit gesproken over de huisvestingsmoge lijkheden van de terugkerende gezin nen van het overheidspersoneel. Het is van oordeel, dat terzake duidelijke richtlijnen behoren te worden gepubli ceerd. Met klem is verzocht om aan de terugkerende gezinnen, wanneer deze in zogenaamde DMZ-pensions worden ondergebracht, een behoorlijke tege moetkoming in de pensionkosten te verstrekken en aan elders gehuisveste gezinnen een huisvestingstoelage toe te ken overeenkomstig een reeds eer der door het georganiseerd overleg in Nieuw Guinea uitgebracht advies. De faciliteiten welke aan de Nederlandse ambtenaren en hun gezinnen worden verleend, behoren naar het oordeel van het hoofdbestuur van de ARKA even eens te gelden voor de gezinnen van de zogenaamde „maatschappelijke Ne derlanders". De belemmeringen, welke tot dusver door het Departement van Justitie in de weg worden gelegd, die nen onverwijld te worden weggenomen. Het hoofdbestuur van de ARKA heeft bovendien aangedrongen op een spoe dige inwerkingtreding van de „wet op het korps van bijstand" en de daaruit voortvloeiende algemene maatregel van bestuur, omdat de ontwikkeling van de huidige omstandigheden rond Nieuw-Guinea geen vacuum tolereert in de rechtszekerheid, welke aan de ambtenaren dient te worden gegaran deerd. Reeds jaren geleden heeft de ARKA gewezen op de noodzaak van een dergelijke regeling. Onlangs is de wet tenslotte tot stand gekomen. De in werkingtreding is echter afhankelijk van de totstandkoming van een alge mene maatregel van bestuur, welke naar de mening van het hoofdbestuur va' de ARKA onverwijld in het over leg dient te worden behandeld. Tenslotte wordt er op gewezen, dat zowel ingevolge het „plan-Bunker" als ingevolge andere plannen de me dewerking van de ambtenaren op Nieuw Guinea gedurende kortere of langere tijd vereist blijft om chaotische toestanden te voorkomen. Het hoofd bestuur van de ARKA verwacht, dat de regering daadwerkelijk begrip zal tonen voor de wenselijkheid dat onver wijld overleg gepleegd wordt met de vertegenwoordigers van de hierbij be trokken ambtenaren omtrent deze me dewerking en overigens omtrent de af vloeiing en herplaatsing in Nederland van hen wier taak in Nederlands Nieuw Guinea wordt beëindigd. Het is ge wenst, dat de regering zich op de korist mogelijke termijn uitspreekt over de wijze waarop ze dit overleg denkt te verwezenlijken. (Van onze correspondent) APELDOORN, 26 juli Ook de ge meente Apeldoorn zal medewerking ver lenen om het vliegveld Teuge geschikt te maken voor het uitvoeren van inter nationale vluchten door zakenmensen. B. en W. hebben bij de gemeenteraad een voorstel ingediend om een geldle ning van 25.000 gulden te verstrekken aan de N.V. Luchtvaartterrein Teuge voor verbeteringen aan het vliegveld. Voor deze verbeteringen is in totaal een bedrag benodigd van rond een ton. De vennootschap beschikt reeds over 25.000 gulden en de gemeenten Deventer en Voorst noteerden ook reeds elk 25.000 gulden. Het geld is dus bijeen als de Apeldoornse raad de lening goedkeurt. Op verzoek van het bestuur der lucht vaartmaatschappij heeft de regering zich bereid verklaard mee te werken aan de aanwijzing van het vliegveld Teuge voor het internationale luchtver keer. NIJMEGEN, 31 juli Van 4 tot en met 16 augustus komen hier leerlingen van Jezuïetencolleges uit West-Berlijn, Brussel, Evreuq (Frankrijk), Genua, Kopenhagen, Linz en Nijmegen bijeen voor een gedaehtenwisseling. Het gezel schap zal o.a. Kampen, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en het Deltaplan bezoeken. Jaarlijks houdt een aantal Jezuïetencolleges, verspreid over geheel Europa, een „Europese ontmoeting". Deze samenkomsten zijn in de voor gaande jaren gehouden in België, Span je, Italië en West-Duitsland. niet zeggen waar, totdat de „geesten het hem adviseren. Volgens James liet zijn „grootvader" hem het goud na, en gaf hij hem een kaart waarop de plaats van ligging stond aangegeven. De bandiet is inder daad verscheidene keren in noordelijk Nieuw-Mexico geweest, waar hij in een hotel in Las Vegas „Billy the Kid" ont moette. aar Jesse James was 34 jaar oud toen hij op 3 april 1882 door Robert Ford werd doodgescho ten. Op dat ogenblik had hij twee kinderen, een van zeven en een van dris jaar, waardoor het onwaarschijnlijk is dat hij kleinkinderen had van wie de huidige Jesse L. James er een was. Het antwoord van James hierop is, dat zijn „grootvader" niet zoals de legende wil om het leven gekomen is, maar dat een ander in zijn plaats be graven werd. Enkele jaren geleden is in Texas een ruim negentigjarige man overleden die beweerde Jesse James de bandiet te zijn. De advocaat van James wil niet zeggen of zijn cliënt deze grijs aard als zyn grootvader beschouwt. De zaak van het begraven goud kwam voor het eerst in oktober 1961 aan de orde, toen een uit de orde van advo caten gestoten jurist, John A. Gately. probeerde het goud te vinden. James was een cliënt van hem. Gately, thans wonend in Santa Fé, werd schuldig be vonden aan minachting voor het hof, omdat hij zonder vergunning praktijk had uitgeoefend in Nieuw-Mexico. Feit blijft dat maar één man weet waar het goud is, Joe Suazo, de Indiaan. En hij laat niets los tenzij „de geesten" spreken. In verband met de uiterst beperkte bezetting van onze kantoren op zaterdag, ver zoeken wij onze abonné's, ver anderingen in de adressering van ons blad, welke op maan dag moeten ingaan, uiterlijk donderdag tevoren aan ons door te geven. Uitzondering hierop zijn de vakantie-adressen, welke reeds een week tevoren aan ons dienen te worden opgegeven, teneinde behandeling naar be horen te kunnen waarborgen. Telefonische mededelingen van adreswijzigingen en op gaven van vakantie-adressen kunnen op zaterdag niet wor den aangenomen. Afd. abonnementen- DEN HAAG, 31 juli In een ver gadering van het zgn. Indië-consortium heeft Nederland zich onlangs reeds in principe bereid verklaard aan de fi nanciering van de ontwikkelingsplan nen van Indië deel te nemen. In aansluiting hierop is de regering van Indië thans ervan in kennis gesteld, zo heeft het ministerie van Financiën, medegedeeld, dat Nederland onder voor behoud van parlementaire goedkeuring bereid is aan Indië voor de komende drie jaar van het derde vijfjarenplan met bijzondere overheidssteun in totaal honderd miljoen gulden ter beschikking te stellen. Vijfenzestig miljoen hiervan zal wor den verstrekt door de Herstelbank, die hiervoor een garantie van de staat zal ontvangen. De modaliteiten zullen nog nader moeten worden besproken. Thans reeds kan worden medegedeeld, dat de looptijd niet korter zal zijn dan 20 jaar. De resterende 35 min. zal ter be schikking worden gesteld in de vorm van garanties voor particuliere financie ringskredieten, met een looptijd van 1" jaar voor leveranties, welke eveneens een onderdeel uitmaken van het door het Indië-eonsortium aanvaarde plan- De andere landen die aan het con sortium deelnemen in samenwerking met de Wereldbank en de internationale ontwikkelings associatie zijn Amerika. Engeland, Canada, West-Duitsland, Ja pan, Frankrijk en Oostenrijk. SCHIPHOL, 31 juli Gisteren zip uit Hamburg twintig Japanse burg®? meesters voor een bezoek aan ons lane aangekomen. Zij maken een studierei5 door de V.S. en Europa. 2 juli is het gezelschap uit Tokio ver trokken. In o.a. San Francisco Chi ca* go, New York Glasgow, Birmingham. Londen en Hamburg hebben de burge' meesters zich laten voorlichten over het bestuur en de administratie va" deze steden. f De burgervaders zijn vandaag dom de vereniging van Nederlandse meenten officieel ontvangen. Daarn volgde een bezoek aan Nederland kleinste gemeente, Madurodam. In a. loop van de middag werden de Japah®,, burgervaders door B. en W. van U® Haag ontvangen. Morgen reist het zeischap verder naar Berlijn. KAN IK VOOR HALLO, MENEER VLAANDEREN...NEEMT UM'JNIET KWAL'JK.. IK ZAG U TOE VALLIG MATTHEW5? STAAN r 15 NIBT BELANGRIJK' 0 ZOEKT APRIL...ÉN IK WIL HELPEN... IK HOUD VANDATMti MENEER VLAANDEREN!^»*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2