van vrouwen en Uittocht kinderen schept schier onoplosbare problemen u Wintermode in PARIJS Mantels het meest boeiende gedeelte van de collecties dit seizoen MADAME CHANEL BLIJFT ZICHZELF TROUW EEN KWART EEUW IDIL Geen Nederlandse index Prinses Radziwill bijDeGi'venchyde toegang ontzegd eeste mannen billen ook weg Senaat akkoord steun aan KLM Luchtoorlog Texel voor de rechter eruanen terug tiaar Moskou Geen Rijkshulp na stormschade van februari m N a vo-bevelhebber benoemd zonder vooroverleg Vijf doden in het wegverkeer Tachtigjarige nog op de planken IS HET NIET OM TE STELEN? illliiiPi Onderscheiding Philippe C. la ChapeUe WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1962 PAGINA 5 Personeelstekort Moedeloosheid in Hollandia onze correspondent op Nw-Guinea) bUm"'LANDIA, x aUg. De stemming Sim neerslaehtig in Hollandia. Nog valt ,1 te overzien welk deel van de Ne- "®p'andse vroi generen - K. ar desondanas is nei uesiuu uai ue 1, ®^e'ijkheid tot evacuatie openstelde fVi andse vrouwen en kinderen hier zal velen aarzelen nog ar desondanks is het besluit dat de K(" d"'"'' aangekomen. De kantoren begin- te ''o gevolgen ervan trouwens reeds 1, joelen; vele vrouwelijke werknemers lat 'uln vverk op stel en sprong ver- «sn. j;n ,iat terwijl men toch reeds a.®t een tekort aan personeel kampte Sevolg van het feit dat een half jaar Von i 6n ree<t* een grote uittocht plaats- Wn ->van 'ogere ambtenaren en em- "ye's, die toen het vertrouwen in de ekomst van Nederlands Nieuw-Guinea twSs verloren hadden. De laatste ont- 'Kkelingen hebben de mensen hier "odeloos gemaakt. Daar lijdt ook de "•Unio voor het werk onder. Ook onder de Papoea's bestaat be zorgdheid over de ontwikkelingen, voor de Papoea's is de uittocht van vrouwen en kinderen een duidelijke aanwijzing dat er moeilijkheden op komst zijn: in de vorm van een over bracht of van gevechten. Ook zij zijn baar somber onder. Bovendien is een beel van de Papoea's geërgerd om bat de evacuatie-maatregelen dit keer ®ueen de Nederlandse vrouwen en kin haren betreffen. Eerder, bij de eva cuaties uit Fakfak, Sorong, Kaimana bhz. kregen ook de „streekvreemde" papoea-gezinnen de gelegenheid naar ?bn kampong van herkomst terug te keren. Die mogelijkheid is nu niet Opengesteld, al zijn wel reeds ver scheidene Papoea's op eigen gelegen heid weggetrokken, terug naar de Plaatsen waar ze vandaan gekomen <Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. l augustus De Eerste ■panier is vandaag op zomerreces ge- Kaan met de wetenschap, dat de volks vertegenwoordiging misschien nog tij dens de normale vakantie bijeen zal moeten worden geroepen. voorzitter van de senaat, mr. n™ j an' zei vandaag in zijn slot- Oou "Het is minder moeilijk dan. 2yit om aan omstandigheden te denken JJ»e ons bijeenkomen vóór 15 september hpdig maken". „Onze gedachten gaan Jht", aldus mr. Jonkman, „naar onze {b.hdgenoten, militairen en burgers op jdeuw Guinea, naar de Papoea's voor yjs wij mede de verantwoordelijkheid rïfgen en naar Indonesië, waarmee j*J) in een vorige periode zo lang ver bonden zijn geweest". De senaat keurde tevoren z.h.s. het wetsontwerp goed, waarin de regering •hachtiging vroeg voor financiële steun an het Rijk aan de KLM. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Kort- fjhls, zei daarbij o.a., dat de KLM ?Jans reeds besparingen heeft bereikt £r .grootte van op jaarbasis 25 Jmljoen gulden. Tegen het einde van itffê hoopt men de besparingen te heb- eh opgevoerd tot 45 miljoen gulden. Thans zijn, sinds april 1961, 1500 per soneelsleden afgevloeid. Eind van dit zullen het er 2000 zijn. De resulta- i®h van het bedrijf in het tweede kwar- iaal van 1962 waren beter dan in het vereenkomstige kwartaal van vorig ta vertelde de minister. De resulta- ¥h waren ook in overeenstemming met Le prognoses, die de basis vormen van t saneringsprogramma. (Den HELDER, 31 juli Voor het ongerecht is vanochtend een begin JjJ'haakt met de behandeling van de tegen twee luchtvaartmaatschap- S,i6n tegen de betreffende piloten, Vii ns overtreding van de rijkslueht- jjsartwet. In de concurrentiestrijd bij maken van rondvluchten boven flpkel het agelopen seizoen, zouden bei- he, maatschappijen te veel passagiers Pen vervoerd. V^bgen de 33-jarige directeur-vlieger vjrn be N.V. Sinberg eiste de officier justitie, mr. M. G. Kooperberg, boete van f 250 of vijftig dagen en Vk?egging van de vliegbevoegdheid W* de tijd van zes maanden voor- jajfdeljjk met een proeftijd van twee wegens het vervoeren van meer Sfpben dan toegestaan volgens het ^®geven luchtwaardigheidsbewijs en h(H boete van 50 of tien dagen wegens Vervoeren van passagiers zonder ze een veiligheidsgordel om had- zaak tegen de andere vier ver- W|®4, drie vliegers en de operatio- lj directeur zal worden behandeld op V 6Ptiemberais ook de havenmees- %Van het Texelse vliegveld zal wor- b gehoord als getuige, tih ,?bn pleidooi voerdede raadsman be directeur-vlieger mr B. Ham- N or> onder meer aan, dat de perso- hs die zijn cliënt boven het toegesta- wtTbtal had vervoerd, steeds kinde- •V beneden de twee jaar waren ge- Geen enkele maatschappij zou oH de raadsman voor deze kinde- stoel beschikbaar stellen. Bo- hi zou meestal slechts tien pro- ?n het normale tarief voor deze bols Kiertjes worden betaald, zoals dat ]?P Texel gebeurde. Het plaatsen wjttderem beneden de twee jaar on- kéh 11 veiligheidsgordel noemde hp -öf, .blaar gevaarlijk. ij-dn ton rechter, mr. C. W. F. Pot, september uitspraak doen. fefMSTAD re pri",, bnv;,pg ASesson rene h?hi vertrokken, reizen fcr^btoi6 bun .and niet m y,,?5 hsa?atlat ziï in Moskt_ VMt en bijgewoond. Verwacht Stellis z'i in Amsterdam op een 1 aug. In hetzeif- lijnv oegtuig waarmee gisteren en Margriet uit vijf Peru- meer binnen zijn. Het is een ontwikkeling, die het personeelsprobleem nog vergroot. Zo is de stemming in Hollandia en elders op Nieuw-Guinea bedrukt ge worden. Veel mensen zitten hier al van af 1949-1950, toen zij bij de souvereini- teitsoverdracht van Indonesië hierheen trokken. Hun eerste tijd hier is vaak ontzettend moeilijk geweest: men moest alles zelf aanpakken en aan huisvesting en bevoorrading mankeerde alles. Gelei delijk is dat echter beter geworden. Er werden honderden mooie, moderne hui zen gebouwd; er werden import-orga nisaties in het leven geroepen die er voor zorgden dat men op Nieuw-Guinea alles kon krijgen; en het werk vlotte: vele mensen slaagden hier, maakten een goede carrière. Zo ontwikkelde Hollan dia zich tot een stad met moderne allu res, waarin het goed en gezellig leven was. Die gezelligheid is nu echter voor een belangrijk deel verleden tijd gewor den. Verscheidene Europese winkels en ko- lonistenbedrijven (waar men zich door gaans vooral op de verbouw van groen te en fruit en veeteelt toelegde) zijn reeds gesloten. En de kleurrijke kolo nistengemeenschap is vrijwel uit de sa menleving verdwenen. Zoals trouwens ook de Deta-jongens weg zijn, Indische jongens die bij de souvereiiniteitsover- dracht aan Indonesië hierheen kwamen en op contract werkten als koelie: an ders kon men het moeilijk noemen. Ver- scheidenem van hen hebben echter voor uit weten te komen. Toen ze een half jaar geleden de kans kregen naar Ne derland te gaan, hebben ze die bijna allen aangegrepen. En Hollandia is die fleurige groep met zijn hartstocht voor snelle luidruchtige motorfietsen en op gewonden betogingen kwijt. Nu gaan dus ook de Nederlandse vrouwen en kinderen, of de meesten van hen al thans. Wat overblijft zijn de 2800 Neder landse ambtenaren hier die nog moe ten blijven en een niet erg grote groep particuliere werknemers en onderne mers, die vaak al aan het liquideren zijn. Onder de Nederlanders op Nieuw- Guinea worden eindeloze gesprekken gevoerd. De vrouwen zitten hele da gen met elkaar te overleggen of ze nu zullen weggaan of blijven, en ze steken elkaar aan met hun ongerust heid. Maar ook de mannen praten ein deloos: over de kans op oorlog of een vergelijk met Indonesië, over wat de Papoea's dan zullen doen, over de moeilijkheden in het werk door het vertrek van zoveel arbeidskrachten terwijl de Papoeanisering maar moei zaam vlot. En natuurlijk ook over de toekomst. Want als straks ook zij weg zullen moeten uit Nieuw-Guinea zul len zij ergens anders een nieuw be staan moeten gaan opbouwen: in Ne derland, Australië of waar dan ook. Daar komen allerlei problemen bij kij ken: opleiding, huisvesting, klimaat. De velen die nog geen vast plan voor ogen hebben kunnen er eindeloos over discussiëren. Stellig zal ook bij een overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea aan wie dan ook het personeels probleem zich als nijpend doen voelen. Wat dat betreft zit er zo al een moge lijkheid voor Indonesië om de open plaatsen te vullen: voldoende bekwa me Papoea's zijn er in zeer onvol doende mate en men kan toch ook niet voor alles VN-mensen aanstellen. In hoeverre er tijdens een overgangster mijn ook nog plaats zal zijn voor Ne derlanders valt nu nog niet te zeg gen. Dat zal ook in belangrijke mate van de verdere ontwikkelingen af hangen. Niemand verwacht hier echter veel toekomstmogelijkheden voor Nederlan ders meer. Over het algemeen is de animo om bij een bestuursoverdracht bijvoorbeeld aan de Verenigde Naties door te werken, ook gering. Men is hier ontmoedigd geraakt en wil zijn toekomst nu maar liever zo vlug mo gelijk ergens anders gaan opbouwen. Daarbij kan men dan de prettige ge dachte koesteren dat de vele gerepa- trieerden uit Indonesië vrijwel allen weer een behoorlijk bestaan in Neder land of elders hebben weten te berei ken. Voor de circa 15.000 mensen die hiervandaan zullen komen de eerste groepen van hen zijn dus al weg zal dat wel niet zoveel moeilijker zijn. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 aug. Daar de scha de die de stormvloed van 16 en 17 fe bruari van dit jaar heeft toegebracht aan goederen die niet aan het Rijk toe behoren, naar de mening van de rege ring niet zo groot is, zal geen recht streekse financiële hulp voor de gedu peerde particulieren in het leven wor den geroepen. Dat deelt minister-president De Quay mee in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Den Hartog (WD) en Van Meel (KVP). De door gebroken en beschadigde kaden dienen op kosten van de eigenaar-beheerders te worden hersteld. De provincie Noord-Brabant is van plan een fonds te stichten om de scha de die is aangericht in dit gewest, te herstellen. Als de provincie voor min stens twee ton bijdraagt, zal de rege ring bevorderen, dat aan dit fonds een dotatie tot een bedrag van een miljoen gulden wordt gedaan. n TILBURG, 31 juli. De jubileum vergadering van IDIL, vandaag in de Stadsschouwburg alhier gehouden, had alles van een idyllisch samenzijn van gelijkgestemde geesten. Het 25-jarig le ven van de stichting, zo zei redactie secretaris drs. L. v.d. Ham, is echter niet altijd een idylle geweest en de buitenwereld heeft er vaak afwijzend tegenover gestaan. Maar die tegen stand was nooit gefundeerd en een uiting van progressieve emotionaliteit. IDIL, dat met zijn 200 medewerkers meer dan 50.000 boeken gerecenseerd heeft en 500 boekententoonstellingen heeft ingericht, heeft de emancipatie van de katholieken mede gestimuleerd en geleid. De opzet van IDIL typerend merkte drs. v.d. Ham op dat de re censent niet ingrijpt bij het herschep pingsproces van de lezers. IDIL wil door haar voorlichting alleen meehel pen het juiste boek in de juiste handen te krijgen. ,,Het is geen Nederlandse index; onze recensent heeft niets te verbieden en de persoonlijke verant woordelijkheid van de lezer kam zich nadat zij in Moskou _een con- a =c, 1® naar Moskou zullen worden ((Sö zij onderweg met een an- lel verder worden gestuurd. Dit kavsel voor tieners van de Parijse coiffeur Lintermans is tamelijk een voudig. Het los neervallende haar wordt op de top van het hoofd bijeengehouden door een groot bijou. PARIJS, 1 aug. Er is ditmaal in Parijs meer deining in de modewereld om de dingen er om heen dan om de mode zelf. Want die brengt voor de doorsnee vrouw die het aftreksel van de nieuwe creaties in de confectie vindt, niets opwindends en het hand jevol vrouwen die leven voor dure kle ren zijn niet meer te schokken, noch door een avondjapon van zwart leer met een zoom van haneveren zoals bij Saint Laurent, noch door een avond mantel ais een sportieve trenchcoat van goud brokaat gevoerd met nerts, noch door alle wuivende struisveer-toe standen die op de meest wonderlijke wijze hoofd en gelaat omhullen, noch door pyama-benen van abrikooskleuri- ge zijden chiffon die bij een machtig gevleugeld galagewaad horen. Deining was er dezer dagen in Pa rijs omdat de Amerikaanse mode-inko pers in minder groten getale zijn ver schenen dan anders, aangezien het co- piëren van de gekochte modellen in dure zowel als in minder dure confec tie moeilijkheden begint mee te bren gen. Deining was er over de televisie uitzending via Telstar, waarbij enkele modellen van Balmain en Dior door miljoenen Amerikanen gezien zijn nog vóór de eerste officiële show had plaats gehad, wat een doorbreken was van de gecultiveerde geheimhouding die de Parijse haute couture niet wenst prijs te geven. Toch was het ge volg dat in de Franse pers nu elke dag schetsen verschijnen van de nieu we modellen, iets wat tot dit seizoen volstrekt taboe was. Telstar heeft die starheid doorbroken en er zal nog wel meer doorbroken worden in de naaste toekomst. De laatste rel is gemaakt door de couturier Hubert de Givenchy. Die houdt niet van de modepers en laat de journalisten pas toe een maand nadat zijn collectie is verschenen. De eerste shows zijn bij hem alleen toegankelijk voor de vaste clientèle en voor de bui tenlandse inkopers. Toen prinses Lee Radziwill, de zuster van Jacqueline Kennedy, die zich jaren lang bij De Givenchy heeft .ekleed, toegang wens te tot de show, werd haar dat door graaf De Givenchy zelf geweigerd. Prinses Radziwill is namelijk ook mo dejournaliste. Ze heeft jaren lang ge werkt voor Vogue. Men zegt dat ze zeer deskundig is, behalve dat ze een van de best geklede vrouwen van Pa rijs is, en op het ogenblik is ze mode verslaggeefster voor een Amerikaans tijdschrift. Op die grond weigerde de couturier haar binnen te laten. Ze heeft hem de rug toegedraaid en zal er nooit meer een voet in huis zetten zoals ze gezegd heeft. Boze tongen be weren echter, dat de zuster van Jac queline Kennedy al lang van plan was om zich niet meer bij Givenchy te kle den maar over te gaan naar Yves Saint Laurent. In ieder geval zat ze bij de show van Saint Laurent maan dag op de eerste rij en applaudiseer- de zij onophoudelijk. Ze beschouwt hem als een van de meest talentvolle jonge ontwerpers en apprecieert zijn extreme chic. Ook Zizi Jeanmaire, die met haar optreden in ons land onlangs furore maakte, toonde met haar ap- Elaus hoe ze de modellen van Saint aurent bewonderde. Hekkesluiter van de modeweek was Chanel, die zoals altijd een her ademing is door de geniale eenvoud van haar modellen, waar, eerlijk ge zegd, negen van de tien vrouwen het gelukkigst in zijn. Het leven is im mers veel te ingewikkeld om ook nog ingewikkelde kleren te dragen. Cha nel biest haar mantelpakken nu niet meer met tres maar met het mate riaal van de blouse. Ze zaait er nog meer gouden knoopjes op en zet die zelfs onder asm de rok. Maar in de wintercollectie van madame Chanel zijn er meer ensembles van japon en lange mantel of rok en lange mantel dan mantelpakjes. Gok zij geeft een van de mantels een kraag die bijna een capetje lijkt. Het signatuur van de wintermode 62- 63 is namelijk de angst voor kou vat ten. Nog nooit, geloven wij, heeft de mode de vrouw aan schouders, hals en hoofd zo ingebakerd. Het wemelt in alle collecties van ingewikkelde capu chon-kragen, van stola's, los of aan één kant aan de mantel vast, van een soort cape-kraag met lange franje die nog eens over de mantel heen wordt De mannequins bij Saint Laurent dragen een dergelijk enorm kapsel van onecht haar, een creatie van Alexandre. De make-up van Hubbard Ayard heet „Mexicaans": de oogleden zijn „parle- mour", de poeder heeft een g en draagt de naam Yogi Prinses 'Lee Radziwill, zuster van mevrouw Jacqueline Kennedy, was een van de eersten, die de jonge Franse couturier Yves Saint-Laurent kwam feliciteren met zijn nieuwe herfst en wintercollectie. Zij heeft onthuld, dat zij voortaan haar inkopen zal doen bij deze voormalige „wonderboy" van Dior en niet meer bij Givenchy, die haar wegens haar connecties met de pers niet heeft willen toelaten tot zijn eerste besloten show. geslagen, van bont hoog aan de hals. Het Italiaanse ontwerpersechtpaar heeft blouses van leer en jumpers met hoge gedrapeerde col van alle soorten kortharig bont. De mantels zijn dit seizoen in Parijs het meest boeiende gedeelte van de collecties, maar ze zijn net zo in zich zelf verdeeld als eigenlijk de hele mo de dat op het ogenblik is. Het maakt, zoals dat feitelijk al heel lang het ge val is, voor de gewone sterveling die zich persoonlijk wil kleden, de keus heel gemakkelijk, want het moet al heel gek zijn, wil men met iets niet in de mode zijn. De mode zit name lijk vol tegenstellingen. Aan de ene kant dit jaar de redingote-achtige mantels, min of meer in princeslijn, vóór aangesloten, met heel hoog inge zet smal mouwtje, een inzet die soms bijna aan een „kopje" doet denken, een mouw, lang tot de pols. Maar daarnaast de ruime mantel van hyper- verfijnde coup, met boog-schouder en driekwart mouw. Een mantel dus waar men meer ónder kan dragen omdat er meer ruimte in is. Aan de ene kant heeft de mode al die kragen en lappen om de hals, aan de andere kant is er nog het heel iele, kraagloze. Alleen de taille, die serieus hóóg zit vooral aan de cocktail-japon nen heeft géén tegenhanger in de ver laagde taille, want die is er uit. De rok heeft de ruimte, driehoekig verwerkt, of helemaal voor of hele maal achter, óf de rok is nog maar een rudiment omdat de kniebroek hem aanvult. De doos-rok waar Bohan van Dior het vorig jaar mee kwam en die men eigenlijk nooit echt mooi heeft kunnen vinden is compleet van het to neel verdwenen. En de rok-lengte? Ook daarin heerst helemaal geen eenheid. De lengte van Cardin, een flinke handbreedte onder de knie doet niemand van de coutu riers na, maar ook niemand maakt de rok korter. Als er een verandering "van centimeters is, dan is het in ieder ge val centimeters naar beneden. Sterke tegenstrijdigheid heerst er ook bij de kleren voor het cocktail-uur. Aan de ene kant eindeloos veel zwarte jurkjes die saai zouden zijn als ze niet zo geraffineerd waren en er een min der mooie vrouw in zou zitten. Maar daarnaast broekrok-pakjes meer voor het „gamine" type, in alle rode en ro se tinten brokaat, in het nieuwe op vloeibaar metaal lijkende goud- en zil ver lamé. Tegenstellingen zijn er ook in de hoeden, die niet in een „kleinste ge mene veelvoud" te vangen zijn als men de collecties gezien heeft. Behal ve misschien, dat veel couturiers er plezier m hebben om een grote pom- Glad, strak gescheiden haar draagt de mannequin onder dit hoedje van Heim, dat bestaat uit bont en repen leer. pon boven op de hoed te zetten en dat is dan fijn voor de teeners. A. Bgl. DEN HAAG, 1 aug, Het lid van de Tweede Kamer, de heer Visch (KVP) heeft aan de ministers van Buitenland se Zaken en van Defensie schriftelijk gevraagd, of de president van de Ver enigde Staten een NAVO-opperbevelheb- ber voor West-Europa heeft aangewezen, zonder dat er tijdig vooroverleg met de landen van het NAVO-pact is ge weest. De heer Visch vraagt verder of indien dit zo is, de Nederlandse rege ring zich dan zonder meer bij deze „on gebruikelijke gang van zaken" heeft neergelegd. Voorts vraagt de heer Visch of de Nederlandse regering bereid is alsnog haar verwondering kenbaar te maken aan de Amerikaanse regering met be trekking tot haar „ontactvolle wjjze van benoeming". nooit achter ons verschuilen zo min als de bioscoopbezoeker dat kan achter de katholieke filmkeuring. Wij bedoelen juist de persoonlijke verantwoordelijk heid van de lezer centraal te stellen, hoogstens willen we hem een draad van Ariadne geven". Dat was helemaal in de geest van mgr. W. Bekkers, die tevoren had ge vraagd om een recensie die ruimte schept: ruimte voor het vormen van een eigen mening; een echte waarde schatting van het boek, objectief naar de feitelijke inhoud, subjectief naar wat de lezer wordt verondersteld. En in deze waardeschatting dient het be roep op de persoonlijke verantwoorde lijkheid door te klinken, de opvoeding tot een keuze, een oriëntering, een standpunt. „In het oog van de buiten wereld bent u nog veel te veel de oude gezinspatriarch die de dienst uitmaakt en niet genoeg de echte vader die met zijn kinderen praat..." Of IDIL ooit aanleiding heeft gegeven tot een der gelijke zienswijze, liet zowel mgr. Bek kers als drs. v.d. Ham in het midden; wel stelde laatstgenoemde dat ook de stichting een evolutie heeft doorge maakt waarvan de nieuwe stijl in de recensies, die morgen ingaat, een van de vruchten is. Voortaan zullen de ob jectieve gegevens voorop staan en de subjectieve achterop: eerst wordt een rubrieksaanduiding gegeven, daarna de moeilijkheidsgraad en tenslotte de waardering van het boek uit moreel oogpunt, een opzet die ook de auteur meer recht doet wedervaren. Mgr. Bekkers legde de vergadering nog de vraag voor of op het gebied van de lectuur geen cursussen voor jongeren gegeven kunnen worden zoals die ook op het gebied van de film be- Aan het begin van de zitting hield André Demedts een referaat over de gedachtenstromingen in de hedendaagse wereldliteratuur, waarbij hij zich na het naturalisme het socialisme, het vi talisme en het existentialisme te heb ben genoemd, met diepe overtuiging tot het spiritualisme bekende. Tenslotte kwam deken F. v. Oort drs. v.d. Ham verrassen met de be noeming tot ridder in de orde van St. Silvester. AMSTERDAM, 1 augustus. De 33- jarige heer L. Leijten uit Amsterdam is gisteravond bij een auto-ongeluk op de Haarlemmerweg om het leven ge komen. Hij kwam met een snelheid van ongeveer 100 km uit de richting Haarlem en moest bij de uitrit Geuzen veld plotseling remmen voor een over stekende jongen. De auto sloeg daarbij over de kop en de heer L. werd eruit geslingerd. Hjj was op slag dood. De jongen, de 12-jarige J. de Wit, liep een beenbreuk op. LINNE. Nabij Buitenop te Roer mond is gisteren de 47-jarige W. Son uit Tilburg gedood bij een verkeers ongeval. Zqn personenauto botste fron taal tegen een tankauto uit de richting Weert. Drie andere inzittenden van de personenauto werden zwaar gewond opgenomen in het St. Laurentiuszieken- huis te Roermond. DEN HAAG. Gisteren is de T5 jarige heer A. Trapman uit Den Haag op de Gouverneurlaan bij het overste ken tegen een tramwagen aangelopen. Hij is met ernstig hoofdletsel overge bracht naar de Ursulakliniek in Wasse naar. Daar is hij in de loop van de middag overleden. HENGELO. Aan de gevolgen van een aanrijding is hier overleden de 31-jarige tandarts G. Botterweg uit Hengelo. De overledene was gehuwd en had twee kinderen. OOSTVOORNE. Op het strand in Rockanje kwam een tienjarig meisje bij een aanrijding om het leven. Jo hanna Broeksmit uit Rotterdam, die met haar ouders op een caravankamp verbleef, fietste op het Rockanjese- strand, toen zij schrok van een passe rende auto. Bij de aanrijding die volgde werd zij zodanig gewond dat zij, toen een arts uit Oostvoome arriveerde, bleek te zijn overleden. DEN HAAG, 1 aug. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau H. J. C. Cosijn, direc teur van de n.v. ijzer- en metaalgieterij v.h. firma C. G. Cosijn, te Breda. (Advertentie) Een OLVEH polis nü, een OLVEH pensioen straks. Philippe C. la Chapelle wordt vandaag tachtig jaar. De echte toneelliefhebbers ken nen hem ongetwijfeld en de trouwe televisiekijkers heb ben in ieder geval ook weet van zijn kunstenaarschap, alhoewel hij zeker geen opvallend acteur is, geen man voor het „grote" spel. Dit wordt voor een deel reeds begrijpelijk als men weet, dat hij bij Eduard Verkade zijn toneelcarrière begonnen is in 1913, dus bijna vijftig jaar gele den. Hij is duA niet, als vele van zijn generatie-genoten, bij Roy- aards school gegaan, maar heeft het vak geleerd in een in wezen bescheidener, dienstbaarder zin. Een strikte volgeling van Ver kade kan men hem ook weer niet noemen, want hij is zichzelf gebleven, zijn eigen persoonlijk heid trouw. Zij bracht hem er toe uit de tekst de mens te be grijpen en vervolgens de tekst te spelen als een natuurlijke uiting van het karakter. Dit had tot gevolg, dat letterlijk genomen de tekst verdween en de menselijke reactie overheersend werd, maar deze menselijke reactie gegeven in een natuurlijke toon, ingeto gen, overeenkomstig wat men nu als understatement zou aanduiden. De generatie van nu heeft nauwelijks meer weet van zijn grote rollen, die hij voor de oorlog speelde waaronder de Shylock bij net Residentietoneel van Dirk Verbeek. Na de oorlog is hij enige tijd op non-actief geweest en toen weer begonnen bij Comedia van Cor Hermus, vervolgens meegegaan met de groep van Guus Oster c.s., die de Nederlandse Come die stichtte. Daar heeft men hem in een van de eerste voorstellingen van dit gezelschap kunnen zien in Leer om Leer van Shakespeare. Herinnert men zich daar veel van? Nee. Men houdt van Philippe la Chapelle eerder een algemene indruk over, die er een is van een bijzonder consciëntieus en gevoelig speler, die met uiterste zorg en heel knap een levende figuur op de planken brengt, op een merkwaardige manier doorlicht met een soort lichte humor, die op een groot gevoel voor betrekkelijkheid wijst Een figuur spelend lijkt hij er toch op enige afstand van te blijven staan. Hij maakt hem waar en houdt hem toch geheel in de hand, alsof hij met een lichte glimlach tegen zijn toeschouwers zegt: „Kijk zo is die vent van nu." (Dit „pakt" niet altijd, zoals in de Gijsbrecht zijn vader Willibrord). Bijna vijftig jaar geleden heeft Philippe la Chapelle zijn academische studies beëindigd. Een oud-oom van hem, Kees Roobol, hangt geportretteerd in de stadsschouwburg van Amsterdam. De by hem aanwezige speeldrift schijnt via zijn nicht, mevrouw Suze la ChapelleRoobol, de romanschrijfster op haar zoon te zijn overgegaan. Zij verlangde voor hem enige maatschap pelijke zekerheid en bewoog hem er toe rechten te studeren. Met de meester titel op zak stapte hij naar Eduard Verkade, die hem voorlopig voor drie maanden op proef aannam. Hij heeft bij een groot aantal gezelschappen gespeeld: bij de koninklijke vereniging Nederlands Toneel, het Hofstadtoneel, het Comoedia van Lobo, Verbeek en Kerkhoven, het Verenigd Toneel van Verkade en Verbeek, het Oost-Nederlands Toneel van Van Dalsum en Defresne, het Centraal Toneel van De Bree en Sluyzer, de Amsterdamse Toneelvereniging, het Residentietoneel van Verbeek, het Comedia van Hermus en de Nederlandse Comedie. Zijn verjaardag zal hij in huiselijke kring vieren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5