een superatleet Twee stokken van fiberglas meegebracht RAY VAN ASTEN vliegt naar Amsterdam in Belgrado te dingen een Europese titel om naar Bart Kraan stelt zege in de slotrace veilig rerez Feijenoord, For tuna, Sparta: kwaliteit gekocht 1 augustus 0.00 uur einde voetbalmarkt Wilkes en Rijvers zijn weer thuis HOLLANDWEEK I Canadese concurrentie Pepi Gruber mag Ajax trainen Duitse eenheden naar Nederland Del Sol verlaat Real Madrid VERBLUFFENDE TRANSACTIES ZIJN UITGEBLEVEN WEKÊm k Famil m WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1962 PAGINA 9 (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 1 aug. De droom was werkelijkheid geworden voor de Neder landse atletiekwereld, toen gistermiddag op Schiphol de twintigjarige Ray van As ten uit een lijntoestel van de BEA stapte. Daar stond een atleet, die in zijn speci aliteit, 800 meter, tot de besten der wereld behoort, het hoogst genoteerd staat op de Europese ranglijst en die de vaderlandse atletiek die sinds jaren ongekende weelde van het veroveren van een medaille - een gouden? - kan bezorgen tijdens de Euro- Pese atletiekkampioenschappen te Belgrado. Amerika leverde dit geschenk aan de Nederlandse atletiek. Het wenste deze zoon van Nederlandse emigranten ondanks alle vertwijfelde pogingen van de Ameri kaanse atletiekunie, waarbij men doordrong tot president Kennedy „himself," niet v°°r (je daarvoor voorgeschreven termijn het Amerikaanse staatsburgerschap te Verlenen. Ray van Asten - René, toen hij zeven jaar geleden emigreerde van Am sterdam naar Australië - zette prompt zijn woorden in daden om. „Als ik voor 1 juni 1962 geen Amerikaan ben, start ik in 1964 niet voor Amerika op de Olympische spe- !eh te Tokio. Ik ga dan als Nederlander deelnemen, aan de Europese kampioen schappen en als Nederland me in 1964 ook voor Tokio wil hebben, wel dan zal ik er graag zijn." Ray van Asten kwam gistermiddag op Schiphol aan, werd daar uiteraard uit bundig begroet, bezocht vervolgens zijn grootmoeder, probeerde in een stil straatje °f hij nog kon fietsen - „voorlopig waag ik me niet aan het drukke verkeer; ik kwaai naar alle kanten" - en was om zes uur op de sintelbaan aan het Olympia- Plein te Amsterdam om er met zijn vroegere clubgenoten van A AC te trainen. „Ik geloof, dat die standaards er zeven jaar geleden ook al stonden. Bij ons in Amerika gebruiken ze die houten dingen al lang niet meer. Wij hebben veel betere," zei hij ha een eerste ogenschouw, toen de Maastrichtse onderwijzer Servee Wijsen de twee Polsstokken van het veelomstreden fiberglas probeerde, die Ray van Asten op Verzoek van de KNAU uit Amerika had meegebracht. „Ik ken de man, die ze levert erg goed. Daarom kreeg ik vijftien dollar korting per stok. Ze kosten nu zestig dollar per stuk, maar ik moest 58 dollar transportkosten vooruit betalen." Gratis studeren DOS onderhandelt met de Noorse Oostenrijker Kment Legering besproken Voor f 450.000 naar Juventus EUWE misschien ook naar schaak Olympiade Sportflitsen iewraa Stop 'n tijger In uw tank! Courses Hilversum (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 1 aug. Van nacht om twaalf uur is de trans fermarkt gesloten verklaard. Niel door een luide gongslag in een der voetbalstadions, evenmin door een notariële plechtigheid, maar wel ?eer n' IDs clubs was royaal de tijd gegund hun gelederen zo sterk mogelijk te maken, te gra zen in andermans tuintje, te bie den en te loven, te kopen en te ver kopen. Over drie en een halve week, wanneer de mannen om wie alles draait hopelijk weer fris en monter op de grasmat verschijnen, zal blijken waar de „handel" het best heeft getierd en... waar de ilank mis is geslagen. Topmannen X Sparta actief Contrasten Amerika schenkt Nederland Servee Wijsen was uiteraard dolge lukkig met de twee stokken. Al heel gauw zwiepte hij naar hoogten van vier meter, waarna Eef Kamerbeek, met wie hij op de scooter naar Am sterdam was gereden om de wonder- stokken in ontvangst te nemen, tel kens de lat naar 3.25 meter liet terug zakken om vervolgens met de conven tionele stalen stok zijn sprong te ma ken. „Waarom heb je voor mij ook niet zulke stokken meegebracht", vroeg Kamerbeek. „Wil je ze graag? Eén telefoontje naar Amerika en over tien dagen zijn ze hier", reageerde Ray van Asten en hij voegde er aan toe: O ja, ik moet je de groeten doen van Rafer Johnson. Hij zit in de filmbusiness in Hollywood en is er gens atletiektrainer". Rafer Johnson, de winnaar van de Olympische tien kamp in Home. Kamerbeek moest plotseling weer denken aan de ko mende tienkamp in Belgrado. ,,Ik kan net niet uitstaan, dat ik straks hon derd punten verspeel op alle andere deelnemers, omdat zij een stok van f'berglas hebben en ik niet. Het is een nare gedachte, dat je in het na- c-e! bént, omdat je moet werken met materiaal van een inferieure kwali- teit". Inferieur materiaal, oefenen onder uit de tydse omstandigheden en volgens methodes die schril afsteken bij wat hij gewend is; Ray van Asten had nog geen half uur nodig om het scherpe contrast met wat hij gewend is in „Ame rika op te merken. „Als ik daar mijn at- letiekuitrusting draag, wordt er door een camera die is afgesteld op één op name per zestig seconden een foto van me gemaakt. Ik kan naderhand van elke wedstrijd, van elke training of wat ook precies nagaan wat ik heb gedaan. ïk kan dus al mijn fouten zien en dat 's telkens een goede les voor de vol gende keer. „Als ik train of een wed strijd loop, neemt een speciaal gebouw de filmcamera twee verschillende op- hamen op. Eén op werkelijke snelheid, één vertraagd. Zo kan ik al mijn be wegingen controleren en bestuderen. Elke centimeter wordt geregistreerd. Geloof me. een kwartier kijken naar de foto's of de film heeft voor mij meer Waarde bij de pogingen om de presta ties op te voeren dan twee uur trainen. En ook de omstandigheden, waaronder Je de sport beoefent. Als ze merken, dat je ervoor werkt, hebben ze belang stelling voor je en zijn je leiders be reid alles voor je te doen. Laatst, kort Voor een wedstrijd keek ik naar mijn spikes. Ik zei tegen mezelf „hé, die schoen begint wat te slijten". Een Paar minuten later kwam mijn coach aanhollen met een paar gloednieuwe ÏPikes. Inderdaad, alles doen ze voor Je en het beste is nog niet goed genoeg. Geld speelt, voor ons, top-atleten, - EEF KAMERBEEK .waarom ik niet nauwelijks een rol. Alles is business in Amerika, ook de Atletiek Eenmaal op gang gekomen, praat Ray van Asten honderd uit en steeds gemakkelijker valt het hem om Neder lands te spreken. Af en toe komt er slechts een Engels woord tussendoor als hij, heel nuchter en zonder een spoortje bluf of verwaandheid, het verhaal ver telt van de wijze, waarop is geregeld dat hij per 1 oktober aanstaande gaat studeren aan de universiteit van Ore gon, nadat hij geslaagd is voor het eind examen op het Mount San Antonio Col lege in Los Angeles. „Oregon had mij gevraagd daar te komen studeren ik neem geschiedenis als hoofdvak en atletiekcoaehing als bijvak. Mijn condi ties waren: alles wat deze studie kost te betalen door de universiteit. Daar ging men akkoord mee. Als tegenpres tatie loop ik in het universiteitsteam. (Van onze zeilmedewerker) pfD-LOO SDR ECHT, 1 aug. Na een ?at druilerig begin is de slotdag van ÏJc eerste Hollandweek, dank zij wind zucht drie tot vier uit het zuid-westen, Jjter uit pal west, vlot verlopen. Span- r,lg was er eveneens volop, omdat de J^nadese F.D.-zeiler Henderson na een «•''me zege in de ochtend wedstrijd ge- PE was gekomen met Bart Kraan, i Eraan moest dus 's middags zijn vol- iaandacht aan Henderson wijden. Hij j.vfte bij de start, Henderson werd te- Kgeroepen en Kraan lag spoedig on- Arcikbaar op kop. Henderson herstel- A zich snel, maar kon Kraan toch niet k®f'r inhalen De hoofdprijs was voor gj aan. Henderson en Imhoff volgden a tweede en derde. 1Vrijheidszeiler O. de Haas jr. ver- Prii eer Laaie kans op de hoofd- ftR door een ongelukje bij de start. Vela eerste boei zat hij in het grote öe m maal achterin Kestlng leidde jj vioot al bij het eerste merkteken, dé», ,n Raaren en ir. P. Molenaar volg- Om ais tweede en derde. In deze volg- In 'Seen wijziging meer gekomen Ber de Hometklasse is de Engelsman ?o6r ?r niet 'n geslaagd viermaal twPo®,gevieren- 's Middags werd hij Wrtachter zijn landgenoot A. Clif- ^oof'rtv. 5307 Punten kon hem de itt jUprijs echter niet ontgaan.Tweede totaaltelling werd Beeciher Moore (3927); derde de Nederlander H. Schip per (3332). Eindklassementen Finnjollen: A. de Vries 4748 pnt; A. Hofland 3641; A. van Gelder 3097. Olympiajollen: E. v Roessel 4118; G Stellingwerf 3641; W v Schoonneveldt 2368. Sternklasse: J. v. d. Pijl 5006: R. Steensma 3325: C. Kruijer 3127. Pampusklasse: H. van Essen 3868; P. de Zwart 3220; D. Hei- neke 3003. (Van onze sportcorrespondent) ÜTJIECHT, 1 aug. Pepi Gruber heeft van het leidende driemanschap bij DOS toestemming gekregen, ofschoon hij nog tot 15 juli 1963 onder contract stond bij DOS, in het komende seizoen Ajax te gaan trainen. Voorwaarde is evenwel, dat DOS tij dig over een nieuwe trainer kan be schikken. Er zijn daartoe onderhande lingen geopend met >rer de Oostenrijkse oefenmeester Willy Kment, die enkele jaren geleden VW trainde en nu het Noorse nationale elftal de voetbalkunde poogt bij te brengen. Alles wijst erop, dat de onderhandelingen succesvol zul len verlopen. BONN, 1 aug. (UPI) De stafchef van de Nederlandse landstrijdkrachten lt-gen A.. V. van der Wall Bake heeft gisteren te Bonn besprekingen gevoerd met de algemeen inspecteur van de Westduitse Bundeswehr generaal Friedrich Foertsch en diens assistent voor de landmacht It. gen Alfred Zer- bel. Hoewel officieel niets bekend is ge maakt over de aard van het overleg brengen welingelichte kringen een en ander in verband met de eerder ge melde plannen voor legering van West duitse eenheden op Nederlands grond gebied. MADRID, 1 aug. De 27-jarige rechtsbinnen van Real Madrid, Luis del Sol, is overgegaan naar Juventus in Turijn. Gisteren werd in Madrid over eenstemming bereikt tussen Juventus en Real over de transfer. Hoewel er in de officiële bekendmaking geen prijzen werden genoemd, is het vrij zeker, dat Juventus aan Real 450.000,- heeft be taald. Del Sol heeft drie jaar voor Real gespeeld. DEN HAAG, 1 aug. Het Neder lands schaakteam voor de tweejaar lijkse landenwedstrijd voor viertallen (schaakolympiade), welke van 15 sep tember t.m. 10 oktober in de Bulgaar se plaats Varna zal worden gehouden, is samengesteld uit de internationale grootmeester Donner en de internatio nale meesters Bouwmeester, Prins, Langeweg en Kramer. De kans be staat, dat dr. Euwe de tweede en der de week beschikbaar zal zijn om het team te versterken. De vierde cricketwedstrijd tussen En geland en Pakistan is geëindigd in een draw. Engeland scoorde 428 voor 5 ge sloten; Pakistan 219 en 216 voor 6. Go Ahead heeft bij het sluiten van de transfermarkt nog de 18-jarige amateur Rudi Nijenhuis van het Amersfoortse Quick gecontracteerd. Van der Ven is als tweede geëindigd in een wielerwedstrijd voor onafhanke- ltjken te Kapellen (België). En reken maar, dat ik zal proberen goed te lopen. Als leraar geschiedenis kan ik later een uitstekende boterham verdienen. Maar, als ik als atleet pres taties van wereldformaat blijf leveren, kan ik later als atletiekcoach schatten verdienen. Natuurlijk, bij een intensieve sportbeoefening komt de studie wel iets in het gedrang, maar... sportprestaties kun je tot ongeveer je vijfentwintigste jaar leveren en studeren,kun je tot je vijftigste". Wat heeft Ray van Asten in de atle tiek gepresteerd, dat de Nederlandse bond anderhalf jaar lang alles heeft gedaan om hem voor de Europese kam pioenschappen te laten overkomen, dat de Amerikaanse bond hemel en aarde beweegt om zijn naturalisatie er door te krijgen en dat universiteiten tegen el kaar opbieden om hem als student te kunnen laten inschrijven? In Australië, waar hij als jonge man van bijna veertien jaar naar toe ging en er drie jaar en tien maanden met zijn ouders verbleef, vestigde bp op één dag vier nieuwe sehoolre- cords: 220, 440. 880 yards en één mpl. In 1960, een jaar nadat hij naar Amerika was verhuisd en enkele da gen nadat hij het diploma van de mid delbare school had behaald, verbe terde hij het interscholaire record op de 800 meter. In 1961, inmiddels studerend op Mt. Sac, zoals men het Mount San Antonio College in de wandeling noemt vestigt hij een nieuw Amerikaans jeugdrecord op de 800 meter en plaatst zich met zijn 1.49.3 aan het hoofd van de jeugd-wereldranglpst van 1961. In april 1962, dit jaar dus, is hij weer sneller. Amerika's beste 800 me ter loper Yerman laat hij in 1.48.6 ach ter zich. Geen Europeaan heeft tot nu toe die 1.48.6-kunnen benaderen. Uiteraard komt tot slot het gesprek aan de rand van de sintelbaan van het Olympiaplein op de kampioenswed strijden in Belgrado. Dat hij uit Ame rika kwam om in Belgrado te lopen, och dat vindt Ray van Asten een dood normale zaak, „Ik vlieg in Amerika herhaaldelijk een 3000 kilometer om er gens een wedstrijd te lopen". Toch blijkt Ray van Asten bijzonder gebrand te zijn op een goed resultaat. „Miin moeder behoorde in 1932 bij de kandidaten voor de Olympische Spelen. Bij de beslissen de zwemselectiewedstrijden werd zij ech ter vierde en verspeelde daarmee haar kans op de uitzending. Ik ga nu pro beren voor de familie sportieve wraak te nemen. Die gedachte is thuis steeds sterker gaan leven naarmate ik ouder werd, aardigheid had in de sport en tenslotte steeds betere prestaties lever de"... (Advertentie) Nog een, twee, drie dagen Extra grote maten, o.a.: van voor ,nmo, Mahal 565x417 6500 4000 Oude Keshan 463x322 9500 6900 Opruiming bij Afghan 524x319 4500 2990 Perzische tapijten Hal- en gangtapijten, tafelkleden, mat- HAARI FM ten en kussens. Nieuwe Groenmarkt Grootste-keuze tele-kl9405traat' sterk afgeprijsd. AMSTERDAM ROTTERDAM - BEN HAAG - UTRECHT HAARLEM EINDHOVEN - ARNHEM - HILVERSUM (Advertentie) mm BERTU BËÜH ÜÏT STOP N TIJSERIN UW TANK! De tijger, symbool van kracht en snelheid. ESSO EXTRA, de ben zine die het waar maakt: méér kracht, fellere ac celeratie, geen gepingel. Ook voor uw auto. Ont dek, ervaar, geniet van plezieriger autorijden in ieder opzicht: TANK ESSO EXTRA! HILVERSUM, 1 aug. De uitslagen van de dinsdagavond te Hilversum ge houden draverijen luiden: Climax van 's-Gravenhofprijs, 1400 meter met autostart: 1. Blido (B. J. Al kemade) 2.14.4, 1.36.0; 2. Balero Prise, 3. Baronet. Tot.: w. 3,-, pl. 1,70, 1.40, 2.29, cov. 4,30, gek. 4,60. Clio Harvesterprijs, 2040 m., eerste afd.: 1. Acrobaat (J. van Dooyeweerd), 3.01.6, 1.29.0; 2. (buiten weddenschap pen) A Reine Kinley, 3. Adua Scotch B, 4. Zeester. Tot.: w. 7,-, pl. 2,-, 1.90. 1.90, cov. 4,80, gek. 9.10. Tweede afd.: 1. Atie v. d. Lente (J. v. Dooyeweerd). 3.02.8, 1.29.6 2. Zoophiel R. 3. Anasta- sia Hanover. Tot.: w. 5,50, pl. 2,10 6,70, 2,60, cov. 24,40, gek. 23,20. Coby Kinleyprijs, 2040 meter: 1. Al- kestis van E (J. S. van Leeuwen) 3.00.4. 1.29,3; 2. Animo, 3. Zevenklapper. Tot: w, 14,80, pl. 5,10, 5,80, 2,-; cov. 29,30. gek 18,50. Cochinzanger S-prijs2400 meter: 1. Xon Messidor (M. Vergay) 3.29.7, 1.25.9. 2. Yeasty Hanover, 3. X van Paula Bh. Tot.: w. 1.70, pl. 1.10, 1.30, 1.20, cov. 4,80, gek. 3,-. Coco S-prijs, 2020 m. voor amateur rijders: 1. Mitchouka (G. v. d. Wal) 2.49.7, 1.23.2 2. Walnut Erebus. 3. Wise Guy. Tot.: w. 3.10, pl. 2,30, 2,40, 4,50; cov. 5,40, gek. 4,70. Cokkie van 's-Gra venhof prijs, 2000 m.: 1. Zaroline (G.-J. van Dooyeweerd), 2.50.6 1.24.5; 2. Zane Grey, 3. Zola S. Tot.: w. 5,90, pl. 1,70, 1,60, 1,70; cov. 5,-, gek. 13,20. Columbia S-prijs, 2000 meter:l.IJs- selmonde (P. M. Smit 2.46.2, 1.23.1; 2. Taky Erebus;3 Xema S. Tot: w. 2,20,pl. 1,30, 1,40, 1,70; cov. 3,50, gek. 3,20. Comet Voiannprijs. (2400 m. met auto- start: 1. Ydeal Double (J. van Leeu wen) 3.28.1, 1.26.7; Tot.: w. 3,30, pl. 2,50, 3,60, cov. 6,20, gek. 23,-. De totale omzet: f 133.969,50. wiê slechts 3.000 gulden behoefde te worden neergeteld. Ajax had ver zuimd hem in de „ijskast" te plaat sen. WILKES .terug op eerste basis. De voetbalbeurs heeft dit keer geen verbluffende transacties beleefd. De ko pers werden te veel kopschuw gemaakt door de (te) hoge noteringen, die enkele waardevolle spelers (Van der Linden, Muller en Swart) op hun honk vastna gelden. Dat alles kon Feijenoord er overigens niet van weerhouden zijn pen ningmeester met een dikke buidel op pad te sturen. De Rotterdammers ver zekerden zich al vrij vroeg van de over komst van Piet Kruiver, die aan één jaar voetbal bjj Lanerossi Vicenza ge noeg had. Ook doelman Van Dijk van Sparta waagde de sprong, evenals de talentvolle back Romeijn, die SW voor de „kuip" verruilde en de halfspeler Libregts van Excelsior. Zo durft Feijen oord de competitie en de zware duels voor de Europese beker met hoopvolle verwachtingen te beginnen, te meer daar zijn concurrent bij uitstek, Ajax, bepaald niet op versterkingen uit is ge weest. Ajax heeft voornamelijk de aan dacht gericht op de consolidatie van de huidige ploeg door de verschillende kapers op de kust, zelfs buitenlandse, via indrukwekkende vraagprijzen af te schrikken. Feldmann, Westra en de jeugdspil Severeynse bleven buiten de „tonnen"-oorlo; en verdwenen daarom naar respectievelijk ADO, Heracles en Volewijckers. De andere hoofdstedelijke club, Blauw Zo trainde Piet Kruiver bij Lanerossi Wit, heeft een aderlating moeten onder- Vicenza, fel, energiek en met het accent gaan door de transfer van Bleijenberg op de baltechniek. Zal de nieuwe club naar Go Ahead. van de Zaankanter, Feijenoord, met hem Voor de schietgrage mid voor duchtig worden versterkt? kwam de Haarlemmer Kruyer van RCH In het zuiden heeft Fortuna beslist met stil gezeten. Onder het motto „nu of nooit" haalde het drie topmannen van Rapid JC naar Geleen: Mommertz, Smeets en Rutten. De laatste zal onge twijfeld de nodige vuurkracht ontwikke len, waartegenover het afscheid staat van Angenent (Haarlem), Pieneman 'Limburgia) en last but not least Faas .Vilkcs. De oude meester is zo weer op tijn oude basis, Xerxes, teruggekeerd, hetgeen hem nu hij in het Rotter damse stadscentrum een modezaak heeft geopend en de club veel deugd zal doen. PSV en Willem II hebben In de trans- fertijd de trom maar even geroerd. De Eindhovenaren stelden zich tevreden met enkele „licht" aankopen, waarvan de meest sprekende die van Jan van der Meer, de aanvoerder van Leeuwar den. is. Daartegenover stond, dat twee PSV'ers naar VW werden overgedaan, Heesakkers en Lafaire. 'De acties van Willem H droegen een buitenlands ka rakter. De Hongaar Tes en Gabor van Grenoble komen naar Tilburg, terwijl de Duitser Lammert naar Karlsruhe ver trekt en Voges in PEC debuteert. Ook NAC zocht het over de grens, maar niet naar een vreemdeling. De schijnwerpers stonden op Kees Rijvers, in dienst bij de Franse club St. Etienne. De onderhandelingen slaagden, zodat de kleine dribbelaar het nieuwe sei-mer in de plaats, terwijl ook de Veendam- mer Drommel zijn pad naar het Olym pisch Stadion zag geëffend Op de val reep meldde Nico Wagemaker van Alk maar zich nog bij Blauw Wit In Utrecht hield DOS rich krampach tig overeind in een financiële maal stroom, die zelfs tot een beroep op de bevolking leidde. De handhaving van Tonny van der Linden in de eigen linies kostte veel hoofdbrekens, maar het ge lukte dan toch. Dat Hanek (Alkmaar), Theunissen (Heracles) en Van de Bo* gert (trainer van de jeugd) van het to neel verdwenen was minder pijnlijk, omdat behalve de DWS'er Westphaal Lui ten van Enschede en Kruin van Elink- wijk zich bij de „kanaries" wensten te voegen. Luiten vooral omdat zijn erva ringen in het oostelijke voetbal noga, waren tegengevallen. ADO, Enschede, MW, Volendam en- Volewijckers hebben zich op de trans fermarkt zelden laten zien. ADO voelde zich tevreden met de contrac ten voor Feldmann (Ajax) en Hey- nen (VW) en liet Rijnvis naar DHC vertrekken. Enschede verzekerde zich van een talentvolle doelman in de per soon van Lagarde (DHC) en legdt bovendien beslag op een in Belgie vertoevende Hongaar, Nemes. Het elf tal van Volendam onderging geen enkele verandering, met dien ver stande. dat Maurer zijn ambities voor een loopbaan als trainer in vervulling Frans Rutten, de man, die het vorige zag gaan en in die functie bi) Hilver- seizoen bijna alle doelpunten voor hel sum in dienst trad. Volewijckers prees tochgedegradeerde Rapid JC maak- zich bijzonder gelukkig met de over- te en mede daarom door Fortuna met komst van Ajax' spil Severeynse, voor gejuich is binnengehaald. f** „Franse aanwinst R 4C evenals zijn collega Wilkes na vele bin nen- en buitenlandse omzwerivingen weer in zijn oude club zijn passes zal uitdelen. Dat Meijers naar NEC en Hu- bert naar SW vertrokken, viel bij deze sensatie in het niet. Tussen GVAV en Sparta werd een be langrijke overeenkomst bereikt inzake de transfer van de bekende achterspe ler De Groot. Hü verhuisde van Gro ningen naar Rotterdam, vergezeld van een ploeggenoot uit het elftal van Jong Oranje, Ter Horst van Leeuwarden. Sparta's manager Neville speurde ver der in Engeland, waar hij Wilson van Millwall opdook. De Hongaar Botnar, die van Concordia Hamburg afkomstig is, moet de nieuwe formatie complete ren, waarui' overigens enkele goede krachten zijn verdwenen: Allart (naar SW), Zaal (naar Xerxes), Van Dijk (naar Feijenoord) en Daniëls (naar SW). GVAV probeerde het verlies van De Groot goed te maken door Alma en Weering van Leeuwarden te engageren, Hardenbol weer naar voren te halen en op de valreep Zoetendaal van Heeren veen te contracteren. Heracles, de debutant in de hoogste divisie, heeft kennelijk alle vertrou wen in de ploeg, die het vorige sei zoen zo sterk voor de dag kwam. De aanwinsten blijven beperkt tot twee spelers, Westra van Ajax en Theunis sen van DOS. Wel nam Heracles de vrijheid een aantal bankbiljetten te in casseren voor de transfers van Van Nee (PEC), Kers (PEC) en Van de Veen (DWS). Het vertrek van Vrie- link bezorgde de penningmeester min der voldoening, want hjj verkoos een werkkring als oefenmeester. -- Het meeste opzien in de Eerste Di visie baarde ongetwijfeld DWS, dat ken nelijk niet wenst te berusten in zijn de gradatie. DWS heeft allereerst de na druk gelegd op de voorhoede. Het kocht ue rechtsbuiten Verschoof (Feijenoord), de binnenspeler Lenz (Rapid JC), de middenvoor Temming (Feijenoord) en de linksbuiten Wery (HVC). Het zocht in Dorst (ZFC) een vervanger voor Bos kamp en trok Van Woerden, (Feyen- oord) aan om de plaats van Westphaal in te nemen. Tenslotte kwam de spil Van de Veen nog over van Heracles. Vergelijkt men deze activiteiten van DWS met die van de twee clubs, die ook uit de Ere-Divisie zijn gestoten, VW en Rapid, dan vallen zij duidelijk uit de toon. VW heeft zich gehaast zoveel mogelijk kandidaten te leveren voor de „buitenwacht", waardoor Hey- nen (ADO), Van de Hurk, De Meule- meester en Erkens (Sittardia) uit Venlo zijn vertrokken. Rapid, dat gefuseerd is met Roda Sport, liet o.a. Smeets, Lenz, Mommertz en zelfs Rutten naar elders vertrekken, wat beslist niet duidt op een vaste wil het verloren terrein te heroveren. In scherpe tegenstelling daarmee is de onverzettelijkheid van een ploeg als Xerxes om in de Tweede Divisie een rol mee te spelen, wat blijkt uit de aankopen van wilkes, Zaal en Toledo van Sparta, Damen van Excel sior en Petterson van de amateurclub Spartaan '20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9