Koelkasten en weegschalen tegen kostprijs of minder Hid V&igêim SUNIL HALEN! Een wethouder meer voor K.V.P. in Den Haag J. F. van Royens handpers wordt gereconstrueerd in koetshuis „Het Rijksdrakwerk driewerf leelijk" WEK In dienst van het boek Middenstand verontwaardigd over de concurrentie van grootwinkelbedrijven Delegatie bij de Cadeau staatssecretaris Weinig schot in shopping-center Geen reductie op spoortarieven Voor studenten Kazerne in Wezep opvangcentrum repatrianten gg'JgAAAA.AAAAS Ondanks verlies bij verkiezingen eze vgrzgf va^ p. c. boutg^s veReejMjqj^q voor drük-g^ bogk- &6RA V Krij gsgevangene moet proberen te ontsnappen VRIJDAG 3 AUGUSTUS PAGINA 5 Den HAAG, 2 aug. Staats ecretaris Gijzeis van Economische fiaken heeft een delegatie van }jeront\vaardigde handelaren in huishoudelijke apparaten op be- °ek gekregen. Daarmee is de heeds lang smeulende verontwaar diging in middenstandskringen °Ver de concurrentiemethoden Van de grootwinkelbedrijven tot hen uitbarsting gekomen. De han del in electrotechnische en huis houdelijke apparaten neemt het hiet langer, dat artikelen, die een belangrijke plaats innemen in hun assortiment, door de grote krui deniersconcerns tegen kostprijs zelfs met verliezen worden aan geboden. Landbank en gemeente ben Haag oneens over de grondprijs Secretaris-generaal KSSF NGDERLANOS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL n het koetshuis, dat de rustieke tuin achter het vroeg-achttiende-eeuwse huis van I baron Van Westreenen van Tiellandt nu Museum van het Boek te Den Haag afsluit, zal deze zomer nog een begin worden gemaakt met de reconstructie van het drukkersatelier van Jean Frangois van Royen. Prof. dr. L. Brummel, direc teur van de Koninklijke Bibliotheek en tevens van het Museum van het Boek, hoopt tenminste, dat met het breken en verbouwen van het koetshuis voor september zal worden begonnen. Met ingang van 1 september breekt voor prof. Brummel de rust aan na vijfendertig jaar werken op de bibliotheek aan de Lange Voorhout. Van de inrichting van het drukkersatelier van Van Royen hoopt hij dan minstens de aan vang te kunnen meemaken. ZYF ^AARDJ6f4SW6f*ISCHDOOR J. fv. ROYG^ qGDRÜKT VOOR DG fiGD. KÜ^ST# (T DGRDG UJTqAVG VAf^ DG VGRGGJMjqiHQ VOOR HARG LGDGJM Grzi'jntweebonderd &t»en exemplaren van welke f-175 voor de leden en f-xxxv den drukker '5-qRAVGjNHACJG |vIC^{XU1 Minister Visser; Uitsluiting UPI-man geen plagerij Correspondent hield zich niet aan afspraak iedere dikte, elke.maat bouw- en meubelplaat Rapport treinramp Harmeien openbaar W. ten Have onze sociaal-economische redactie) Het gaat op het ogenblik vooral om °elkasten en weegschalen. Albert Heyn Het een goedkope aanbieding van „Premie van de betalen met „P. ,s "ici een goeoaope aanmeuing ®°elkasten begonnen. Het bezwaar was rphter dat Albert Heyn de kasten alleen Haar aflevert, maar dat geen enkele sorvice werd geboden. Voor de aanleg an geaarde stopcontacten en voor ver dere voorzieningen moest de klant zelf Haar zorgen. Meestal kwam hij daar- oor én voor eventuele reparaties te- fecht bij een installateur die echter ?.e8rijpelijk weinig voor het karwei tje voelde. Toen Albert Heyn zijn voor bad koelkasten kwijt was, is men op ™at anders overgeschakeld. Nu zijn het •^xe nersonenweegschalen", die voor ■Jwintig gulden worden aangeboden, voor leden van de ?ïaand Club", te °L C.-chèques". Het is duidelijk dat het Albert Heyn ®fom te doen is de omzet in de edgen voornameHjfc kruideniers artikelen te ^frgroten. Deze speciale aanbiedingen ^Ün artikelen waarvan een grote partij voor een speciale prijs wordt ingekocht. ■Js de voorraad op, dan gaat men over ?P een ander artikel. Het voornaamste bezwaar van de handel is dan ook niet dat zaken als Albert Heyn koelkasten en dergelijke artikelen verkopen maar dat zn door dit soort aanbiedingen do markt voor normale handel voor ge- ruime tijd bederven. yHoert Heyn brengt daartegen in, dat In Jjoelkastenverkoop ook bij de norma- 6 handel alle verwachtingen te boven «aat. „Wij breken zo'n markt open en &hdat onze aanbiedingen maar tijde- jJk zijn, profiteert later de handel van de gestegen vraag", zo redeneert men (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 aug. Weinig schot er in de spectaculaire plannen van j|e Landbank n.v. om te komen tot e bouw van het grootste shopping-cen- in Nederland, dat in Mariahoeve zal ^rijzen. De kosten hiervan werden Sdschat OP ongeveer 87 miljoen gulden. [Hij de bekendmaking van de plannen h februari van het vorig jaar werd lp aL"ht dat in augustus met het pro- .begonnen zou kunnen worden. Nu, jgh jaar later, is er nog geen spa voor ij, de grond gegaan. De oorzaak ligt g' het feit dat de Landbank en de gemeente niet tot overeenstemming rjhien komen over de grondprijs, har Zandbank zegt dat er geen stag- is e in de uitvoering van de plannen en,°htstaan door de mededeling van baf grote warenhuizen dat zij geen ^langstelling hebben voor filialen in 't bun h'dg-center omdat het te dicht bij ïou JFderzettingen in de binnenstad don ZiJn gelogen, waardoor zij zich zelf ^ncurrentie zouden gaan aandoen. De- bedrijven willen nu in onderlinge sa- Öe jerking komen tot een verder van Ce Haagse binnenstad gelegen shopping- C>e ?r' dat in Leidschendam is gepland. lat Landbank heeft zich hierdoor niet getjn afschrikken en volgens mededelin- Ijnp Zou deze niet voorziene ontwikke- geen invloed hebben op de om- V[ van het te bouwen complex in diin -oeve- Zodra er oevereenstem- S is bereikt met de gemeente over gj^grondprjjs wil men aan de bouw be- HAAG, 3 aug. In antwoord schriftelijke vraag welke Tweede H°°lvink (KVP) indertijd heeft tti ji,zegt óe minister van Verkeer de Oerstaat, drs. Korthals, dat het d)V,Sj gyring in het kader van de huidige S[ eP°Hl:lek niet wenselijk voorkomt, nten een reductie op de spoor- i*lhk Peven te geven. De heer Rool- k6reirt 1 gevraagd of de bt-windsman Was' bii bet overleg over ver- °veri>r Yan de spoortarieven zulks in beging te nemen. g, IJMEGEN, 2 aug. Tot Secretaris- digeïaaj van de Katholieke Staatkun- Ijjkr, bidiegroepenfederatie (onafhanke- Studi, stu vat ÏI. q b®! jaar 1962-1963 benoemd de heer j-loudt te Nijmegen. Het Secreta- gevestigd te Nijmegen, Oranje- studentenorganisatie ter stimule- Voqj, ^an de staatkundige interesse) is daar. Albert Heyn vindt bovendien dat de normale handel te hoge marges re kent. „Onze marges zullen wel hoger zijn dan de winst op de kruideniers artikelen", zo is het antwoord van de handel. „Vergeet echter niet dat wij te maken hebben met een minder snelle omzet van vrij kostbare apparaten en dat van ons na de verkoop een uitge breide service wordt verlangd. De laat ste ontwikkeling is, dat met name in Amsterdam de thans door Albert Heyn voor speciale prijs aangeboden weeg schalen door de normale handel voor een nog specialere prijs worden ver kocht. Het komt er op neer dat men nog onder de door Albert Heyn gevraag de prijs gaat. Intussen dreigt Simon de Wit, die meende zich aan een ander zacht gespiegeld te hebben, eveneens in moei lijkheden te komen. Deze firma voert een speciale actie met koelkasten maar door de ervaring wjjs geworden heeft men zich verzekerd van de mede werking van vakmensen. Ondanks een beroep van de vereniging van handela ren in elektro-technische en huishoude lijke apparaten op haar leden kan Si mon de Wit tot nu toe voor al haar fili alen rekenen op de medewerking van een beperkt aantal handelaren. De koel kasten worden ook niet tegen inkoop prijs verkocht maar men laat de han delaar, die ook het installatiewerk ver richt en eventueel service verleent, een zekere winstmarge. Niettemin is de handel van mening dat koste wat het kost aan dit soort acties een einde moet worden gemaakt. De moeilijkheid is dat men nooit van tevoren weet welk artikel als volgende speciale aanbieding bij een van de krui deniersgrootwinkelbedrijven zal worden aangeboden. Het is daarom dat men zich gewend heeft tot staatssecretaris Gijzeis van Economische Zaken die spe ciaal belast is met middenstandsaan gelegenheden en kwesties van con currentie. Men heeft de bewindsman om maatregelen gevraagd waardoor deze als „oneerlijke concurrentie" bestem pelde acties in de toekomst kunnen wor den voorkomen. Daarbij wordt gedacht aan het hoofdbedrijfschap detailhandel als controlerend orgaan. Het is echter nog maar de vraag of dit soort maatregelen als de bewinds man daartoe al bereid is op korte termijn zouden kunnen worden geno men. Er woedt al jaren een „oorlog" tussen kruideniers, textielhandel en handel in huishoudelijke artikelen on derling. Ook hiervoor is nog nooit een oplossing gevonden. Met de steeds gro tere-uitbreidingen van de assortimenten, een moderne ontwikkeling die in alle branches te constateren valt, zal de con currentie en daarmee het verschijnsel van de speciale acties ook steeds ver der toenemen. DEN HAAG, 3 aug. De Willem de Zwijger-kazerne te Wezep zal ter be schikking worden gesteld van het mi nisterie van Maatschappelijk Werk als opvangcentrum voor repatrianten uit Nieuw-Guinea. Het ministerie beschikt zelf over enige opvangcentra maar de capaciteit daarvan is te gering. 16 augustus worden in Wezep de eer ste repatrianten verwacht. Nu is in de Willem de Zwijger-kazernp een afdeling lichte luchtdoelartillerie gelegerd. Deze wordt overgeplaatst naar de leger plaats 't Harde. De kazerne zal alleen worden gebruikt ais de normale opvangcentra (de con ti actpensions) van het ministerie van Maatschappelijk Werk onvoldoende huis vestingsmogelijkheden zuilen bieden. Voor het geval er een groter aantal personen in één keer naar Nederland terugkeert men denkt hierbij aan sche pen met repatrianten, wil men de Ka zerne in Wezep ook benutten als eerste opvangmogelijkheid. Hier kunnen dan bepaalde voorzieningen, als medische zorg en eventueel verstrekking van kle ding, centraal gebeuren. De repatrian ten blijven in dat geval slechts korte tijd in Wezep. (Advertentie (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 augustus Het merk waardige feit lijkt zich te gaan voor doen dat de KVP er hier in de nieuwe samenstelling van het college van bur gemeester en wethouders een wethou der bij krijgt, alhoewel de KVP bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen 'n zetel heeft verloren en van tien op negen is gekomen. Dit is het resultaa' van overleg met de voorzitters van de andere fracties, waarover in principe overeenstemming zou zijn bereikt. Deze tweede KVP-wet- houder zou dan moeten worden drs. J. Damoiseaux, de huidige directeur van het Kaski. Ómdat de heer Damoiseaux op een niet-verkiesbare plaats stond, heeft de KVP ook in eigen kring de nodige moei dikheden moeten oplossen om hem alsnog in de raad te helpen. Dit was nodig omdat er in de nieuwe fractie geen personen zjjn, die bereid c.q. geschikt zouden zijn om een wet houdersfunctie te vervullen. Om de heer Damoiseaux in de raad te brengen was het nodig een reeds gekozen lid, ir. J. Sippel, te bewegen zijn plaats beschikbaar te stellen. Dit moet temeer een pijnlijke zaak zijn geweest, omdat de heer Sippel, een Indische Nederlander, als nummer acht op de lijst niet minder dan 504 voorkeurstemmen uit eigen omgeving heeft verworven. Troost heeft de heer Sippel wellicht rog gevonden in de mogelijkheid dat de fractie-voorzitter, mr. P. J. M. Aalber- se, in de toekomst zal bedanken als raadslid. Zoals bekend is hjj kortgele den gekozen tot voorzitter van de KVP, en het is niet denkbeeldig, dat mr. Aal- berse door deze veeleisende functie ge noodzaakt zal zijn zich terug te trekken uit de raad. De heer Sippel zou dan als eerste in aanmerking komen alsnog zijn entree te maken in de gemeente raad. Een moeilijkheid is ook nog dat mevrouw S. Duchateau-Passtoors, die juist niet herkozen werd, moet afzien Mr. J. F. van Royen was voor de oorlog algemeen secretaris bij het hoofdbestuur van de P.T.T. Maar in de avond en vroege ochtend was hij zetter en drukker. Zijn liefhebberij was „schone boekwerken" te drukken. Prachtige uitgaven zijn van zijn hand verschenen. Van zijn hand: al het drukwerk verrichtte hij met de hand op een drukpers die stond opgesteld op de tweede verdieping van zijn woning aan de Van Boetzelaerlaan te Den Haag. Deze pers, Kunerapers genaamd, zal weer worden opgericht in het Koetshuis achter het Museum Meermanno-Westreenianum, waarin het Museum van het Boek is gevestigd. De vroegere paardenstal zal daartoe gedeeltelijk worden verbouwd in de trant van de bovenver dieping van de woning aan de Van Boetzelaerlaan. Zelfs de portretjes aan de wand zullen er komen te hangen, zoals ze weleer door Van Royen aan de muren van zijn atelier zijn bevestigd. De heroprichting van <le handpers gebeurt volgens een nauwkeurige be schrijving, die gemaakt is, toen de hele inventaris van de tweede verdieping aan de Van Boetzelaerlaan werd over gebracht naar het Postmuseum in Den Haag. Dat was in november 1942, toen de bewoners van langs de kust gelegen huizen hun woning moesten ontruimen. Ook weduwe A. F. A. van Royen-Saltet werd gedwongen haar huis te verlaten. Jean Francois van Royen was vier maanden tevoren overleden in het concentratiekamp te Amersfoort. Hij was gevangen genomen wegens zijn ver zet tegen de „Kultuurkamer". Zijn leven lang heeft mr. Van Royen zich ingespannen voor de kunstenaar meer waardering te oogsten. Als amb tenaar bij de juridische afdeltng van het hoofdbestuur der PTT pleitte hij in 1913 met al zijn overredingskracht voor het binnendringen van de kunst in de we reld der ambtenaars. Hij bewerkstel ligde, dat voor het eerst aan een kun stenaar opdracht werd gegeven voor het ontwerpen van een serie zegels ter herdenking van de onafhankelijkheids verklaring van Nederland, toen honderd jaar geleden. Aan dit succes was een artikel vooraf gegaan, dat in 1912 was gepubliceerd m „De witte Mier", een tijdschriftje van Jan Greshoff, en waarin hij de slechte typografie van het officiële rijksdrukwerk hekelde. Hij nam daarin bepaald geen blad voor de mond. Zo schreef hij: „Laten wij het in drie woor den zeggen: het Rijksdrukwerk is lee lijk, leelijk, leelijk, d.i. driewerf leelijk, in lettervorm, in zetwerk en in papier." Op scherpe toon schrijft Van Royen over de ambtelijke aantekening met rode inkt, die de drukproef van het staatsblad in een nieuwe, artistieke letter zou terugsturen naar de zetterij „met een rode-inkt-verzoek om een proef naar het oude, onverbeterlijke model". En in een uiteenzetting over twee lettertypen van de onlangs over leden letterontwerper S._ H. de R^os heet het: „Onze sehrijfzin is af gestompt, ons handschrift stijlloos." Zelf geeft hij het goede voorbeeld. Samen met P. N. van Eyck, de dichter heeft hij een uitgeverij „De Zilverdistel" die schone drukkunst het licht doet tien. Voorlopig wordt gedrukt op de hand persen van Enschedé in Haarlem. Later, als' Van Royen zich in 1914 de twaalf honderd kilogram wegende Albion-pers heeft aangeschaft in Engeland, doet de meesterdrukker dit thuis. De Engelse letterontwerper Pissarro, een zoon van de schilder van die naam, ontwerpt een letter voor de Van Royens pers. Ook De Roos maakt er twee: de Zilver en de Disteltype. Van Royen ontwerpt de initialen en versieringen en kiest zorgvuldig de kleuren van de inkt, wikt en weegt over de indeling van de pagi na's en maakt een schoon boek. Ondertussen zorgt hij voor enige op schudding in Den Haag. In de Tweede Kamer wordt in 1918 een interpellatie gehouden over wat genoemd wordt „een ambtelijk schandaal". Het hele schandaal bestond erin, dat het nieuwe hoofdkantoor van de PTT aan de Kortenaerkade te Den Haag verdacht modern is ingericht. Duidelijk het werk van mr. Van Royen, voor wiens vorm- gevingsdrift brievenbussen, bestelwa gens, uithangborden, briefomslagen, stempels en dienstorders niet veilig waren. In 1922 neemt een lijst zonder partij programma aan de kamerverkiezingen deel. De doelstelling van de kandidaten is, naar blijkt uit 'n pamflet dat gedrukt is door Van Royen, de geestelijke ver heffing van ons volk. Onder degenen die zich verkiesbaar stellen is mr. J. F. Van Royen. In het comité dat de partij dén volke aanbeveelt hebben onder meer zitting dr. P. van Anrooy, Eduard Verkade en prof. dr. J. Huizinga. De „kunstenaarspartij" kwam echter niet in de kamer. Wanneer de uitgeverij „De Zilver distel" wordt opgeheven, geeft Van Royen zijn pers een nieuwe naam: „Ku- nera" ter ere van het liefelijke stadje op de heu-els aan de Rijn, waar hij ooit in de lente de mooiste avond van zijn leven heeft gehad: dobberend op de rivier en genietend van „de vol maakte harmonie tussen lijnen, kleuren, licht, de zachte beweging van de boot, de geluiden van de avond". Van Kunera verschijnt in 1925 de eerste uitgave: „Oostersch" van Leopold. Daarna volgen de werken van Frangois Villon en in 1927 „Maneschijn" van Arthur van Schendel. Na deze drukken ziet men jaren lang niets van Van Royen's hand. Hij heeft het te druk in het hoofdbestuur van de PTT. Pas wanneer de oorlog er is en het openbare leven aan hevigheid heeft ingeboet, is er weer tijd voor het pro beren van papiersoorten en het snijden van titels. Hij drukt dan de Imitatio Christi. Als Van Royen op 5 maart 1942 wordt gevangen genomen staat het zet sel voor Karei ende Elegast klaar. Dat zetsel zal ook komen te liggen in het Koetshuis van het museum Meerman no-Westreenianum. Het is met de pers, de inventaris van drukkerij en zetterij, de correspondentie en de papieren „Van Royen bewaarde alles", merkt prof. A. M. Hammacher op uit wiens boek „Jean Francois van Royen" ge gevens voor dit artikel zijn ontleend in 1948 door de familie aan het mu seum geschonken opdat het ooit Mu seum van het Boek zou worden. In 1960 is inderdaad het Museum van het Boek door prof. Brummel in het herenhuis aan de Prinsessegracht opgericht. Het neemt de eerste verdieping in beslag. Op het ogenblik liggen er de druk werken van Van Royen in een vi trine, temidden van andere Neder landse bibliofiele uitgaven. Een zaal verderop is gewijd aan de Engelse bibliofiele drukkers, waarop Van Royen zich inspireerde. Daar staat onder meer een in 1954 door prof. Brummel aangekocht kastje met alle boeken die zijn gedrukt op de Kelm- scott-press door William Morris. Ook het kastje is een museumstuk, want het is met het oog op d« verzameling gemaakt. Morris was namelijk be halve meesterdrukker ook meubelma ker en hij wist enige winst te derven door zijn bibliofiele uitgaven te ver kopen in kastjes, die hij zelf had ver vaardigd. •Daar staan ook de uitzonderlijk har monieuze drukken van The Dove Press van Cobben Sanders. Deze San ders gooide in 1917, vijf jaar voor zijn dood, de letters van zijn pers, die wa ren ontworpen door Emery Walker, in de Theems om te voorkomen, dat iemand ze na zijn dood nog zou gebrui ken. Het lettertype van Walker gaat terug op de romein van Nicolaas Jen- son, een Frans letterontwerper uit d_ vijftiende eeuw, die werkte in Venetië. Een originele incunabel gedrukt in zijn letter ligt op de eerste verdieping van het Museum. Dat boek ligt daar temidden van de verzameling handschriften en incuna belen van W. H. J. baron van Wes- Titelbladzijde van een der uitgaven van de meesterdrukker. Het vignet stelt de heilige Cunera voor met op de achter grond Rhenen aan de Rijn. liiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliiiiiliiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii treenen van Tiellandt, die samen met de verzameling oudheden van Johan Meerman de inventaris van het eigen lijke museum Meermanno-Wetreenia- num uitmaakt. Egyptische, Griekse en Romeinse oudheden, familieportretten en papieren vormen er een merkwaar dige collectie. Maar niet alleen de verzameling is uniek. Een empire-kachel van meer dan twee meter hoog en een kleine Hernhutter kachel zijn al evenzeer de moeite van het bekijken waard. Zelfs het behang in één van de kamers van dit fraaie gebouw heeft historische waarde. Het dateert uit de achttiende eeuw. De frisse kleuren ervan zijn zeld zaam goed bewaard gebleven, doordat er jaren lang tot het plafond reikende kasten voor hebben gestaan. Nu zijn altijd de blinden voor de ramen geslo ten, om verschieten zo veel mogelijk te gen te gaan. Dit papieren behang is op dezelfde wijze tot stand gekomen als sommige boeken in de vitrines, die gemaakt zijn volgens de blokboektechniek, die gelijk opgang deed met de boekdrukkunst. Het behangselpapier werd op rechthoekige blokken gespannen en met even grote blokken bedrukt. In een andere zaal werd bij de inrichting van het Museum van het Boek een gobelin-behang ont dekt, dat was beplakt met kranten uit de achttiende eeuw. Met de inrichting van de Kunera-pers in het koetshuis zal het Museum van het Boek worden uitgebreid met een nieuwe zaal. Met deze tentoonstellings zaal, die modern zal worden ingericht, is prof. Brummel erg blij, omdat de kamers in het museum zich eigenlijk niet zo lenen voor een modem opge zette expositie. Het plan bestaat voor de toekomstige bezoekers van het koets huls vlugschriftjes te laten drukken op de Kun er afpers in een letter van De Roos. De bezoeker zal zich dan in het Museum van het Boek een blijvende herinnering kunnen kopen aan een groot meesterdrukker en een groot letter ontwerper. van het innemen van de plaats, die door het bedanken van ir. Sippel vrij komt. In de loop van vandaag zou een en ander definitieve vorm moeten krijgen. Er is temeer haast geboden bij de kwestie, omdat de raadsverga dering van maandag dc laatste ge legenheid is om de heer Damoiseaux tijdig genoeg in de raad te krijgen om hem op 4 september tot wethou der te doen verkiezen in verband met de daarvoor door de wet gesteld» termijnen. Naar verluidt heeft de Partij van de Arbeid erin toegestemd genoegen te nemen met twee wethouderszetels, evenveel dus als de KVP. Wanneer men bedenkt dat de Partij van de Ar beid met zeventien leden en de KVP met negen leden in de raad vertegen woordigd is, dan blijkt dat de KVP in derdaad niet slecht bedeeld is. Ander zijds zou het ook geen juiste afspiege ling van de samenstelling van de raad zijn, wanneer drie socialistische wet houders de helft van het beschikbare aantal in het college zitting zouden hebben. Het is te verwachten dat drs. Damoi seaux, die eerder candidaat is geweest voor een wethouderszetel in Amster dam, Sociale Zaken onder zijn beheer krijgt. Het is echter ook niet onmogelijk dat deze doctorandus in de economie Financiën krijgt, omdat de WD-wet- houder mr. Dankelman ot> die plaats nauwelijks aanvaardbaar is voor de PvdA. Bij de laatste begrotingen heeft hij ernstige kritiek van die zijde moeten incasseren op zijn beleid. De andere KVP-wethouderszetel zal, zoals gemeld, worden ingenomen door mr. W. A. Schouten, tot voor kort hoofd van de afdeling Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting ter gemeentesecreta rie. Het ligt voor de hand dat hij ook als wethouder deze portefeuille gaat be heren. Wordt de heet Damoiseaux ech ter wethouder van Financiën, dan zal de heer Schouten vermoedelijk Sociale Zaken worden toevertrouwd. Mr. R. van Reenen (Prot.-Chr.) blijft dan op Economische Zaken, en de nieuwe PvdA-wethouders mr. M. Vrolijk en de heer G. Hijlkema zouden dan respectie velijk Onderwijs en Kunst en Stads ontwikkeling krijgen. Mr. Dankelman zou dan Openbare Werken kunnen gaan beheren. DEN HAAG, 2 aug. In het „Regle ment voor de krijgstucht" is een nieuw artikel opgenomen, waarin wordt ge steld dat het van de Nederlandse militair, die in krijgsgevangenschap is geraakt, verwacht mag worden dat hij zal proberen te vluchten om weer aan de strijd deel te nemen wanneer de gelegenheid hiertoe zich voordoet. Sterker durft de minister van Defensie dit niet te omschrijven omdat hjj anders in strijd zou komen met het Krijgs- gevangenenverdraig. Bovendien zou een scherper geformuleerd voorschrift ertoe kunnen leiden dat de krijgsgevangenen minder humaan zouden worden behan deld. Uitzonderingen daargelaten is het de krijgsgevangene ook uitdrukkelijk ver boden een voorstel van de vijand te aanvaarden om op erewoord te warden vrijgelaten. Het ontbreken van een voorschrift hierover heeft in de laatste oorlog geleid tot een verschillend stand punt van de officieren die krijgs gevangen waren. Tevens is het de militairen in krijgs gevangenschap nu uitdrukkelijk verbo den de vijand materiaal te verschaffen, dat het moreel van het thuisfront, van eigen troepen of van medegevangenen zou kunnen ondermijnen. In het bijzon der wordt hierbij gedacht aan het afleggen van „bekentenissen" en het voeren van propaganda voor de vijand door het houden van toespraken of het schrijven van pamfletten. Bij dit punt is er rekening mee gehouden dat de vfland de krijgsgevangene onder zware geestelijke en lichamelijke druk zal zetten. Het artikel is er echter niet op gericht een beroep op overmacht uit te sluiten, aldus de minister vein De fensie. Het ligt voor de hand hierbij te denken aan „hersenspoeling". De aan vulling van het reglement voor de militair in krijgsgevangenschap werd nodig geacht door de ervaringen opge daan tijdens de jongste wereldoorlog en het Korea-conflict. Mijn zoon heeft inmid dels zijn verjaardag, ik mag wel zeggen, met enige statie gevierd. Tot de onderdelen van het programma behoor de ook een partijtje. Om de gasten te onzent te noden had hij een twaalftal mis sives doen uitgaan. Zes aan vrienden, zes aan vriendinnen. Hij houdt vooralsnog het juiste midden Toen het vastgestelde uur was aan gebroken trad de meute binnen, en spoedig zat hij, mijn zoon, verscho len achter cadeaus, die varieerden van een watervliegtuig tot een kiep- kar. Dit uitvoerig huldebetoon beviel hem in hoge mate. De 'aatst aankomende gast was ene Freddy, een alleraardigst jonge tje dat dan ook niet minder dan drie geschenken had meegebracht: een pannekoek van de spoorwegchef, een klein ruitertje te paard en nog wat onduidelijks. Het kón eenvoudig niet op. Toen alles bekeken en besnuffeld was, haalde Freddy een beduimelde en verkreukelde enveloppe uit zijn broekzak. Het was de uitnodiging, die hem naar het feest had gelokt. Mijn zoon vatte het papier als een kostbaar kleinood aan en riep stra lend: „Wéér een cadeau." (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 aug. Niet om de man te plagen, maar omdat de oor respondent van „United Press Interna tional" zich niet hield aan de afspraak die tussen de commandant van de strijdkrachten op Nederlands Nieuw- Guinea en de pers bestaat over mili tair nieuws, is deze persvertegenwoor diger twaalf dagen uitgesloten geweest van militaire nieuwsvoorziening. Aldus blijkt uit het antwoord dat mi nister Visser geeft aan het Tweede kamerlid Kranenburg (P.v.d.A.), die onder meer had gevraagd, of de zin van deze maatregel een andere was dan een vexatoire. De correspondent had een bericht doorgegeven aan zijn persbureau dat niet uit officiële bron was verkregen. De juistheid ervan was door het gou- vemementsvoorlichtingsbureau ontkend Volgens de afspraak wordt nieuws van militaire aard pas gepubliceerd na ve rificatie bij de staf van de commandant der strijdkrachten of bij het gouveme- mentsvoorliehtingsbureau. De afspmak heeft ten doel verspreiding van geruch ten te voorkomen. De vraag, of de be oordeling van nieuws en het bijzetten van kracht aan dit oordeel door dwang maatregelen, naar het inzicht van de minister, in overeenstemming is met de internationaal erkende normen van persvrijheid, beantwoordt minister Vis ser niet rechtstreeks. Wel spreekt hij de mening uit, dat de afspraak de eigen verantwoordelijkheid van de journalist geheel onaangetast laat. (Advertentie) AMSTERDAM, 3 augustus De ad viezen die de spoorwegongevallenraad na het onderzoek van de treinramp bij Harmeien heeft opgesteld, zullen bin nenkort in de staatscourant worden ge publiceerd. Dit heeft de Amsterdamse procureur- generaal mr. H. R. de Zaaijer, die voorzitter van de spoorwegongevallen raad is, meegedeeld. Hij heeft het ver slag van het raadsonderzoek en de daarin opgenomen adviezen vorige week donderdag op het ministerie van Verkeer en Waterstaat overhandigd. De staatssecretaris moet het tijdstip van de publikatie van de adviezen bepalen. Een leven lang in dienst van het boek. De heer W. ten Have, vroeger uitgever in Amsterdam, heeft zich dat dezer dagen in zijn rustige wo ning in Bussum weer eens goed kunnen realiseren. Hij werd ne gentig jaar en vele relaties en kennissen hebben die gelegen heid niet laten voorbijgaan om van hun waardering en sympa thie te doen blijken. Bloemen overal in zijn huiskamer. En veel bezoek, hoewel de gezondheid van de heer Ten Have dat eigen lijk niet meer toelaat. In zijn lange uitgeversbestaan heeft hij zijn vak leren kennen als weinig anderen. Zijn élan er voor kende geen grenzen. En velen hebben hem leren kennen als een goed uitgever en een goed mens. Een hoogtepunt in zijn vak is voor hem de uitgave van koningin Wilhelmina's „Eenzaam maar niet alleen" geweest. Hij vertelt er graag over, van uit zijn vele herinneringen. De heer Ten Have praat nog even snel als veertig jaar geleden. Vele bijkomstigheden weet hij zich voor de geest te halen. Soms laat zijn geheugen hem in de steek. Dan moet zijn huishoud ster even bijspringen. Hij weet het nog zo goed, die opdracht van de koningin. Acht jaar lang heeft hij er over moeten zwijgen. De koningin wilde haar boek zelf aankondigen. Dat zwijgen heeft veel moeite gekost. Bij het uitgeven van het boek is immers niet alleen de uitgever betrokken. In 1906 heeft de heer Wichert ten Have Hövekers boekhandel in de Kalverstraat overgenomen. Daarvóór had hij reeds tien jaar als boekhouder in dezelfde zaak gewerkt. Direct na deze transactie bouwde hij een uit geverij op naast de boekhandel. In 1947 verliet hij zijn zaak en droeg deze over aan zijn beide zoons. Behalve het oprichten en tot bloei brengen van zijn uitgeverij had de heer Ten Have nog vele andere zaken aan zijn hoofd. Hij is een sociaal voelend mens met een christelijk gerichte overtuiging. Dientengevolge bekleedde hij menige functie. Lange tijd was hij lid van de Commissie van Toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Amsterdam, voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond, bestuurslid van de Amsterdamse Grafische School, lid van de Commissie voor de vakopleiding in de boek handel, één van de oprichters van de Vereniging van Christelijke Uitgevers. Na zoveel jaar intensief te hebben gewerkt in dienst van het boek, kon het bijna niet anders, of hij zou ook nadat hij zijn zaken officieel had overgedragen, deze niet verlaten. Zo moet men hem, negentig jaar oud, nu zelfs nog vaak in Amsterdam zoeken, waar hij tussen de boeken in zijn winkel en de papieren van zijn uitgeverij herinneringen terugvindt aan een welbesteed leven. En dat niet alleen. Zijn zoons vragen hun vader nog graag om advies. Misschien zal men hem nu meer thuis kunnen vinden. Na een val van de trap is hij wat moeilijker tej been geworden. Zijn stap is wat trager, zijn geest echter niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5