Amerikaan Pointerwandelt 10.4 in Den Bosch militair Gamoudi naar T unesische formidabel op 10 km Ada Kok schuwt rekenwerk en zwemt haar beste seizoentijd Kampioenschappen in Soest met „bekijken" ingezet 8 LandenGouden Helm TOT TWEE MAAL TOE GEFAALD Bokma ZWITSERSE aanval in wereld(Hornet)klasse Engelsen krijgen het benauwd Hoad ouderwets in vorm op de Mets-banen SANTOS NA VOETBAL(?)- FINALE VAN DRIE UUR OOK BEKERWINNAAR ■Jr*m Van Dam en Dame .1 1 Mackay kan het nauwelijks waarderen (m Pax Christi-tocht begonnen eo PROGNOSES VOOR DERBY-DAG Lacroix leidt kwart finale intertoto Allegonda's Juweel niet in de Derby Cricketprogramma voor zondag ZEILSLAG OP IJSSELMEER Jongens verdronken in de Maas Maria Esther Bueno in Hamburg verrast ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1962 PAGINA 12 Bij training geblesseerd Maandag 6 augustus, 8 uur, naar het STADION AMSTERDAM Grootste en laatste SPEEDWAY-WEDSTRIJD 1962 Uitslagen i HfH DEN BOSCH, 4 aug. De lieveling van het Bosse publiek was vrijdag avond op de eerste dag van de inter nationale militaire kampioenschappen ongetwijfeld de Amerikaanse sprinter Bob Pointer. Wat deze atleet aan soe- plesse en sprintkracht liet zien was on gelooflijk, ontspannen lopend en rus tig om zich heen kijkend liep hij toch nog 10,4 sec. Vrijdag was net de dag van de series en kwalificaties. Harde strijd is er ge leverd op alle nummers. Het zullen dat is reeds nu wel zeker de Ameri kanen zijn, die straks in de eindstrij den de ere-plaatsen bezetten. Het hoog tepunt was deze dag de 10 km. Deze fi nale bracht één lange slijtagedag met een laatste 400 meter in 58,9 sec door de winnaar Gamoudi. De Nederlander trans Kunen, aanvankelijk bijzonder snel, werd zesde in 30.36,6 sec, wat een nieuw Nederlands militaire record is. Nederland beeft na deze eerste dag twee finalisten. Joop Houthuis werd na melijk in de eerste serie van de 400 meter horden tweede. Hij kwam tot 85,1 sec., een nieuw Nederlands mili tair record. Ook de Nederlandse 4x100 meter estafetteploeg bereikte de eind strijd. Voor een nieuw militair record zorgde voorts nog Pit van der Kruk. Hij kwam bij het kogelstoten tot 15.07 meter wat een tiende plaats opleverde, niet voldoende overigens voor plaats in de finale. Twee Tunesiërs en een Beig, nl. Ga moudi, Khamasi en Clerckx hebben la ten zien hoe een 10 kilometer gelopen moet worden. Na een verbeten slag, waarbij ronde-tijden vein 72 en 73 se conden werden genoteerd, waren het deze drie atleten die het gevecht voer den. Henri Clerckx werd bij het luiden van de bel voor de laatste ronde ver rast door Gamoudi, die in de stijl en het tempo van een 800 meter-loper wegspoot, en in minder dan geen tijd een voorsprong van ruim 15 meter nam. De Belg was verbluft en moreel geknakt. In de eindfase moest hij zelfs Khamasi nog laten passeren. Aanvankelijk had Frans Kunen zich nog enigszins in de strijd kunnen men gen. Hij begon te snel. De aanvangs- (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR, 4 aug. Zondagmid dag wordt op de Wassenaarse baan de Derby verreden. Het omlijstende pro gramma vermeldt zes draverijen en drie rennen. Onze prognoses luiden: Uraniaprijs (2500 m): Auerhen S., Zi- ta H., Zampa. Vanadiaprijs (2000 m.): Y.Y. Meeske, Yellowbird van Miramus, X Double Six. Walter Hollandiaprys (2100 m): Yostra Zephyr, Yewel Boy. Derby A (2500 m): Allegonda's Ju weel, Axkit Hollandia, Astrtd Hollandia. Xuthus Hollandiaprüs (2100 m): Xe- nocraat. Ybe van Papenhoef, IJsselmon- de. Ybe van Papenhoefprijs (2100 m): Marseille, Théo Messidor, Typhoon. Zippora-prijs (1600 m)Zampa van Papenhoef, Zola S, Zippora. Clingendaal-ren (1200 m): Sensation, entrainement Dekkers, Kohinoor. Lucas Bols-prijs (ren 2700 m): Sam bo, Happy Time, Le Faquin. Jolly Peterprijs (ren 2000 m): Susie Darlin. Rex. Seven Sisters S. DEN HAAG, 4 aug. De voetbal wedstrijd Ujpest Dosza-Rode Ster Bra tislava, die zaterdag 1 september in Boedapest wordt gespeeld, zal door de Nederlandse scheidsrechter A. Lacroix (Amsterdam) worden geleid. De ont moeting wordt gespeeld voor de kwart finales van de intertoto-competitie. ronde ging in 65 seconden en voor de eerste 1200 meter had hij 3 min. 29 sec. nodig. Halverwege de race viel hij terug. In de slotfase trok hij toch nog naar voren, waardoor hij in 30 min. 36,6 sec kon finishen wat hem een Ne derlands militair record opleverde. De voornaamste uitslagen luiden: De 10.000 meter: 1. Gamoudi (Tun) 29 min. 50,7 sec.; 2. Khamassi (Tun) 29.55,9; 3. Clerckx (Belg.) 30.00,5; 6. Kunen (Ned.) 30,36,6 (Nw. Ned. mil. record). 100 meter: eerste halve finale: 1. Pointer (V.S.) 10,4 sec.; 6. Vasse (Ned.) 11 sec. Tweede halve finale: 1. Wiliams (V.S.) 10,6 sec. 400 meter, serie-winnaars: Yerman (V.S.) 48,2 sec Cassell (V.S.) 48,8 sec.; Carroll (V.S.) 54,6 sec.; Barberis (It.) 49,4 sec. 800 meter: serie-winnaars, Chatelet (Fr.) 1.54.-; Dunkelburg (V.S.) 1.54, Bianchi (Jt) 1.51,8; 110 meter horden, serie-winnaars: Ball (V.S.) 14,6 sec.; John (W.-Dld) 14,4 sec.; Raziq (Pak) 14,4 sec. 400 meter horden: eerste se rie: 1. Frinolli (It.) 54,1 sec.; 2. Hout huis (Ned.) 55,1 (nw. Ned. mil. ree.). Tweede serie: 1. Southern (V.S.) 53,5 sec.; derde serie: 1. Haas (W.Dld.) 53,2 sec. Estafette 4 x 100 meter, serie winnaars: Ver. Staten 41,2 sec.; Italië 41,5. Nederland 43,2 sec. 4 x 400 meter estafette, serie-winnaars: W. Duitsland 3.18,7 en Noorwegen 3.40,3. FRANS KUNEN .te hard begonnen. DEN HAAG, 4 aug. De driejarige merrie Allegonda's Juweel, een van de favorieten voor de zondag op Duindigt te houden derby, zal aan dit met 21.000 gulden gedoteerde klassieke drafnum mer niet kunnen deelnemen. Bij de laatste training, die vrijdagmiddag werd gehouden, verwondde het paard zich dermate aan het linkervoorbeen, dat het kreupel de baan moest verla ten. Het is naar de faculteit voor dier geneeskunde te Utrecht overgebracht, waar het voorlopig nog zal moeten ver blijven. EERSTE KLASSE A: HBS—HCC H; HCC I—Quick Hg; VOC—ACC; VRA— Rood en Wit. B: Hermes-DVS—SCHC, Rood en Wit IIExcelsior, Sparta Haarlem. TWEEDE KLASSE A: UD—VOC II, KampongWV, Quick Hg IIHCC IH, UnionVOC II. B: de krekelsSparta II, PW II—Rood en Wit III, VCC— HBS I, VUC—Hermes-DVS H. C: Br. Army XIB. Br. S.C., CCGAntwerp CC, ConcordiaHRCC. D: Hercules Quick N II, UD HUnion H. E: ACC IH—VRA n, Haarlem II—HBS I, HCC VRood en Wit V. VICHY, 4 aug. Vrijdag zijn te Vichy de dubbelspelen voor de halve finales van het toernooi om de Galea- beker gespeeld. In dit toernooi voor spelers tot 21 jaar komen in de halve eindstrijden Rusland en België tegen elkaar uit, alsmede Frankrijk en Ita lië. SOESTDUINEN, 4 aug. De Neder landse zwemcracks hebben vrijdag bezit genomen van het fraaie Soester natuur bad om in een driedaagse strijd de na tionale titels te betwisten. Een extra belangrijke stryd ditmaal omdat het er voor de allerbesten bovendien om gaat een plaats in de Nederlandse ploeg voor de Europese kampioenschappen in Leipzig te veroveren. Alleen de finales zullen als selectie (de laatste) gelden en daarom kwamen er op de eerste dag nog maar weinig tijden van formaat uit de bus. Een zesde plaats was voldoende en in de meeste gevallen werd er dan ook niet snel maar alleen maar „bekeken" ge zwommen. Tino Jansen, de kleine blonde zwem mer uit Tiel, bleek zich nog steeds niet van zjjn inzinking te hebben hersteld. Hij had in de laatste serie van de 200 meter vrije slag in de baan naast Ron nie Kroon een mooie kans zich in de finale te zwemmen, maar het tempo van de Amsterdammer, die met 2.15,1 de derde snelste tijd na Bontekoe (2.10.4 in de tweede serie) noteerde, was hem te machtig en met zijn 2.16,9 kwam hij precies een tiende seconde te Kort Bij de dames zwom Klenie Bimolt een sterke 100 meter schoolslag. Met 1.21.6 was zij 1,4 seconde sneller dan Betty Heukels, die in de eerste serie overigens met 1.23,0 op haar beste sei- zoentyd was gekomen. Er was nog een meisje, dat zich niets van de tactiek of van het moeilijke bassin (slechte baanlijnen en een niet functionerende overloopgoot) aantrok. Dat was Ada Kok, die op de 100 meter vlinderslag in 1.10.7 de snelste bleek. Een fraaie pres tatie en de beste tijd die zij in dit sei zoen tot nog toe het noteren. Tineke (Advertentie) GOLD PLATE Nederland Engeland Duitsland Nw. Zeel. Denemarken Finland Zweden Australië Prijzen: I 1.50 - t 2.50 t 5.00 - f 5.50 f 4.00 In de Europese kampioenschappen die elk jaar door de European Bridge Lea gue worden georganiseerd, spelen lan den als Italië, Engeland en Frankrijk steeds de eerste viool. Nederland be hoort in dit milieu als regel tot de goede middengroep en de matige resultaten die onze spelers vorig jaar in Torquay (Engeland) behaalden, behoren dan ook tot de uitzonderingen. Eén der zwakke broeders in Europees milieu is Duitsland en uit de wedstrijd Duitsland-Nederland die in Torquay werd gespeeld, wil ik u eens een spel laten zien, waarin de speeltechniek aan beide tafels niet tot hoog peil kwam; 4 H 8 O A B 5 3 2 O 5 3 I, H 10 5 2 10 9 4 C> V 9 8 4 <0> H V 8 7 7 W N O Z B 3 dl A 7 6 5 2 9 H 10 7 O 10 9 V 8 6 O 6 O A B 4 2 A A B 9 4 3 Aan tafel 1 bereikte Duitsland met de NZ-kaarten het uitstekende eindbod van 5-klaver. Het bieden ging (niemand kwetsbaar): west pas - noord 1 harten - OW pasten - zuid 2 ruiten - noord 2 harten - zuid 2 SA - noord 3 klaveren - zuid 5 klaveren. Noord moest dus 5 klaveren spelen en oost deed de begrijpelijke, doch min der fortuinlijke uitkomst met schoppen aas en speelde in slag 2 schoppen na, gewonnen door noord met schoppenheer Noord speelde toen hartenaas en troefde een harten af - en maakte toen de fout aas en heer van troef te spelen, waar door hij tenslotte in moeilijkheden kwam, daar hij zijn hartens wel vrij kreeg maar er niets mee kon doen we gens gebrek aan entrees. Noord ging dan ook één down. Het goede spel was geweest over en weer te troeven - na eerst nog op de derde vrije schoppen van zuid in noord een ruitertje af te gooien. Noord kan zich dan zelfs permitteren, zuids derde ruiten hoog in te troeven - en OW zouden slechts klaverenvrouw en schoppenaas gekregen hebben. Aan de andere tafel opende zuid, ln de vierde hand, met 1 klaveren, noord bood 2 harten (OW pasten) - zuid 2 SA - noord 3 klaveren - zuid 3 SA. West speelde ruitenheer voor, oost de 9, zuid liet de slag gaan. West vervolgde met schoppen IC, noord di schoppenheer en oost nam schoppenaas - om in slag 3 met ruiten 10 te vervolgen. Het spel is bij normaal tegenspel al leen maar te winnen, als zuid de snit op klaverenvrouw weet te vinden en men is geneigd te zeggen dat hij - met dichte Kaarten - aas en heer moest slaan, daar hij „niets kon weten over de kaartver- deling." Zuid speelde inderdaad twee maal hoog in klaveren en ging down. waarvan niemand hem feitelijk een ver wijt kon maken. Maar was het snijden op klaverenvrouw niet uit te vinden ge weest? Het vallen van de ruiten 10 en 9 bij oost wees er wel op, dat west met vijf ruitens begonnen was - het feit dat oost over I harten niets bood wees er vrij zeker op, dat hij niet meer dan een vijfkaart in schoppen zou hebben - en het laatste probleem was dus, hoeveel hartens oost wel zou hebben. Eenvoudig oplosbaar is dat probleem niet, maar a 1 s zuid ervan uitgaat dat oost vermoe delijk niet meer dan samen acht kaarten in schoppen en harten heeft gehad, is er aanleiding om lengte in klaveren bij hem te veronderstellen. Het snijden in klaveren over oost lijkt dan ook bij de gegeven loop der gebeurtenissen een meer kansrijke onderneming. MIMIK Lagerberg, die al afscheid heeft geno men van de grote wedstrijdsport en ook niet meer beschikbaar is voor Leipzig, had de verleiding toch niet kunnen weerstaan om te tonen dat ze nog altijd vechten kan. Zij trok goed met Ada mee en finishte in 1.12.1, waarmee zij tweede werd vóór Marian Heemskerk (1.13,7). De tijd van Marian werd later op de avond in de series van de meis jes op de 100 meter vlinderslag ge ëvenaard door haar 15-jarige zusje Ineke. Op de eerste dag werden reeds twee kampioenschappen beslist, namelük die van het schoonspringen op de 1 meter- plank. Bij de heren werd kampioen van Nederland Harry Meelhuizen (Joop Stotün) met 94,61 punten vóór H. Kar- las (springclub Amsterdam) met 79,07 punten. Eljo Kuiler (Joop Stotijn) werd kampioene bij de dames met 97,16 pnt, tweede werd hier Ria Verleg (KNZB) met 96.20 pnt. De plaatsingen voor de finales voor wat betreft de eerste drie van elk num mer waren als volgt: HEREN: 200 meter vrije slag; 1. Bontekoe 2.10.4; 2. Vroegop 2.13.2; Kroon 2.15.1 100 meter schoolslag: 1. Mensonides 1.14.5. 2. Van Empel l.lb.7. 3. Van der Mark 1.18.1. 100 meter vlinderslag: 1. Korteweg 1.04.3. 2. Sitters 1.04.3. 3. Jiskoot 1.04. 7. 200 meter rugslag: 1. Van Osch 2.27.8, 2. Weeteling 2.29,0, 3. De Bie 2.41.9. 400 meter wisselslag: 1. Jiskoot 5.29,9 2. Van Osch 5.36,3, 3. Verburgt 5.40,-. ling van de Nederlandse visserü in de DAMES, 100 meter schoolslag: 1. Klenie Bimolt 1.21,6, 2. Betty Heukels 1.23,0, 3. Erna Loskamp 1.23,8. 100 meter vlinderslag: 1, Ada Kok, 1.10,7; 2. Tineke Lagerberg 1.12,1; 3. Marian Heemskerk 1.13.7. 400 meter wisselslag-estafette dames: 1. Robben 5.01.3; 2. HDZ 5.05,0; 3. Naar- den 5.05.3. 400 meter wisselslag-estafette heren: 1. 't IJ 4.38,7; 2. Surae 4.48,9; 3.Njord 4.51,8. Oude gehever Bessenrood Citroen jenever (Van onze zeilmedewerker) MUIDEN, 4 aug. Het grote aantal buitenlandse zeilers, dat momenteel bij Muiden deelneemt aan de wereldkam pioenschappen in de Hornetklasse ei HoIIandweek n heeft van het Neder landse zeilwater rondom Pampus een uitstekende indruk gekregen. De wind was ook gisteren, wat richting betreft, niet helemaal betrouwbaar, maar er zat voortdurend een flinke vaart in de diverse velden. Daar voor de bepaling van het eind klassement en dus het kampioenschap der Hornets het slechtste van de vier resultaten mag worden afgetrokken, is omtrent de persoon van de elfde kam pioen in deze nog nieuwe internationa le klasse nog weinig te zeggen. Zélfs niet omtrent zijn landaard, want on danks de grote en sterke deelname der Engelsen is het niet uitgesloten, dat ditmaal een Zwitser met de eretitel schoot zal gaan. J. Berger, een uit Zwitserland af komstige, maar in Engeland verblijf houdende zeiler, wist zijn twee twee de plaatsen van de vorige dagen na melijk door een overwinning te laten volgen en bezet nu in de totaaltel ling met 148 punten de tweede plaats achter de Engelsman C. Hobday, die na twee victories op woensdag en donderdag nu een tweede plaats liet aantekenen. Hobday had aanvanke lijk de leiding maar toen deze aan Berger werd overgedragen en de wind inmiddels was gedraaid, waar door het restant van de baan vrijwel bezeild kon worden, viel aan terug halen van de snelle Zwitser niet meer te denken. A. Clifford, de hui dige kampioen, die donderdag werd gediskwalificeerd, eindigde als der de. De eerste nederlander was K. J. Schipper, die vijftiende werd. DEN HAAG, 4 aug. Hoad is nog niets veranderd. De blonde fors ge bouwde Australiër wisselde ook vrijdag op de tweede dag van de internationale professional tenniskampioenschappen van Nederland weer briljante momen ten af met missers op simpele ballen. De briljante momenten hadden in zyn party tegen Mackay echter duidelyk de overhand, zodat de ongeveer dui zend toeschouwers op de Mets-banen in Schevepingen volop van zyn spel kon den genieten. Zijn Amerikaanse tegen stander kon die „bevliegingen" vermoe delijk minder waarderen, want hij ver loor met 6-1, 6-4. Dat overkwam ook de Peruaan Alex Olmedo, die tegen de felle, geconcentreerd spelende Segura niets had in te brengen. Met 6-1, 6-4 ging de overwinning naar de man uit Ecua dor. Het wisselvallige spel van Hoad is niet alleen boeiend om naar te kijken. Het schept ook sfeer. De variatie aan kwaliteit doet de toeschouwers zeer nauw meeleven, omdat men van de ene verbazing in de andere valt. Zijn harde service, de flitsende back- en RIO DE JANEIRO, 4 aug. De fi nale van het toernooi om de Zuidame- rikaanse voetbalbeker tussen de Bra ziliaanse club Santos en Penaroi uit Uruguay, die zoals elke voetbalwed strijd negentig minuten had behoren te duren, heeft in werkelykheid drie en een half uur in besiag genomen. In het kleine stadion van „Villa Bel- miro" in Santos is niet voetbal de hoofdzaak geweest, maar het specta culaire optreden van de Chileense scheidsrechter Carlos Robles, die de funeste onvoorzichtigheid beging de gastheren tweemaal een strafschop te weigeren. By de tweede weigering bestormde het publiek het veld, lege flessen vlo gen door de lucht en scheidsrechter Robles, die danig in de verdrukking raakte, viel flauw. De Braziliaanse grensrechter Ser gio Bustamente zag 'oen uiteraard zjjn kans schoon zich onsterfelijk te maken. Hij drong zich naar voren en met de FIFA-reglementen in de hand schreeuwde hij: „Geef mij de fluit. Ik zal de wedstrijd verder lei den". Zijn woorden drongen echter door tot de gevelde arbiter, die juist bezig was bij bewustzijn te komen. Met een wonderbaarlijk snelle reac tie begreep de Chileen dat er een aan slag op zijn positie werd gepleegd en in een mum van tijd stond hjj weer op zijn benen om de wedstrijd verder te leiden. Dat gebeurde echter pas na eindeloze twistgesprekken met de leiders van beide elftallen, terwijl de spelers het incident had plaats zeven minuten na de rust bij de stand 3-2 voor Penaroi op het veld een praatje stonden te maken. Na tachtig minuten werd de wedstrijd inderdaad voortgezet, maar reeds na één minuut, waarin Santos de gelijk maker scoorde, opnieuw onderbroken, omdat een van de grensrechters uit angst voor het kabaal, dat op de tri bunes werd ontketend, van zijn stokje ging. Pas nadat deze op een brancard naar de kleedkamers was vervoerd, konden de resterende minuten van de wedstrijd worden uitgespeeld. In de stand kwam geen wijziging meer, zo dat Santos, dat de eerste ontmoeting met 2-1 won, zich kampioen van Zuid- Amerika mag noemen en nu Benfica uit Lissabon gaat bestreden in de eind- strijd om de wereldbeker. VENLO 4 aug. De zeventienjarige Th. Keunen uit Baarlo is gistermiddag in de Maas verdronken. Hij was met enkele vrienden en een jongere broer gaan zwemmen aan de Baarlose kant van de rivier. Samen met een vriend zwom hij met een band naar de Te- gelse zijde van de Maas. Toen de jongens terug zwommen, merkte Keunen, die in middels de band had afgedaan, dat hij het niet meer kon halen. Hij keerde daarop terug, maar op ongeveer drie meter uit de oever kon hij niet meer. Zijn vriend was met de band naar de overzijde gezwommen. Daar moesten de j ongens toezien hoe hun kameraad ver dronk. 's Avonds laat heeft de rivier politie het stoffelijk overschot van de jongen aan de Tegelse kant uit de Maas gehaald. NEW YORK, 3 aug. (UPI) Zeven werklieden zijn gisteren begonnen met het schoonmaken en verven van het stuk van het Empire State Building ii: New York, dat ligt tussen het observa tieplatform en de top, 102 verdiepin gen boven Fifth Avenue. Het is voor het eerst sinds de voltooi ing van het gebouw in 1932 dat dit karwei wordt aangepakt. forehandpassinigs en 't uitstekende vol leren wekken steeds weer opnieuw de bewondering. Dit assortiment aan ten nistechniek was te veel voor de dappe re Mackay. De Amerikaan was in zijn amateurtij d vooral gevreesd om zijn enorm harde service. Maar die service speelt in dit milieu dikwijls een on dergeschikte rol, omdat de spelers ge hard zijn in het retourneren van kanon schoten. Daarom ook kon Mackay bij voorbeeld tegen Hoad in de eerste set niet eenmaal zijn service winnen. De Australiër verloor de zijne slechts een maal zodat hij met 6-1 de basis legde voor de overwinning die hij met 6-4 in de tweede set voltooide. Segura is voor het publiek altijd een dankbare speler. Hoad, Trabert en Mackay die zijn ontmoeting tegen Olmedo vanaf de tribunes volgden, mochten dan plezier hebben om de gedragingen van de kleine man uit Ecuador, Segura zelf vatte het duel op alsof er een belangrijke titel op het spel stond. En als hij eens een fout maakte dan liep hij in zichzelf nog te mopperen. Die fouten hoewel het er zeer weinig waren kon hjj zich tegen Olmedo overigens wel per mitteren. De Peruaan is duidelijk de zwakste van het achttal en had dan ook weinig in te brengen tegen de agressieve Segura, die het racket met beide handen zeer vaardig hanteerde en de bal haarscherp en in hoog tem po naar de bestemde plaatsen joeg. Met 6-1 won Segura de eerste set. In de tweede verloor zijn spel iets aan nauwkeurigheid en wilde hij alles te mooi doen waardoor Olmedo er nog in slaagde vier games op zijn naam te brengen. Het dubbel tussen de combinaties Hoad-Ayala en Anderson-Olmedo was van zeer matige kwaliteit. Doordat Hoad in de tweede set nogal noncha lant speelde konden Anderson en Olme do nog enige winst boeken, maar de eindzege lieten Hoad en Ayala niet glip pen: 6-2, 2-6, 6-4. In de F.D.-klasse blijkt Bart Kraan de snelheid van de kopgroep niet te kunnen opbrengen of niet te kunnen volhouden. Hij kwam na een vlotte start als eerste bij de eerste boei. De leider Henderson (Canada) volgde hem echter dicht op zijn spiegel en liep hem in de half- en voor-de-windse rak ken voorbij alsof Kraan geen Europees kampioen was. Aan inlopen op deze pure snelheid geworden Canadees in zijn gloednieuw Nederlands jacht viel voor Kraan niet te denken, maar even min voor de naar voren gekomen Hon gaar Domdnek of wie ook van de overi gen. Het was intussen duidelijk, dat Jan van Staveren wellicht tot een tweede plaats zou zijn gekomen of be ter, als hij, evenals Bouw van Wijk bij de start niet iets te hoog was uit gekomen, boven de boei verzeild raak te en dus kostbare tijd verloor om een geldige start te maken. Van Staveren werd na energiek en kundig zeilen knappe derde, van Wijk elfde. Kraan eindigde als negende. Kamerling werd vierde, de Oostenrijker Ludwig vijfde, Z. de Vries zesde, F. ten Herkei ze vende en F. Imhotf acihtste. De overige resultaten waren: Finnjollen: 1. J. W. Ballon (Steen- wijk); 2. B. Wiegers (Hengelo); 3. W. v. Wijngaarden (A'dam). Olympiajollen: 1. G. W. Stellingwerf (Breukelen)2. J. G. Corts (Bussum); 3. N. Keyzer (Maasland). Vrijheidsklasse: 1. J. J. H. Helle mans (Het Witte Huis); 2. L. Willem- sen (R'dam); 3. E. van Baaren (Haar lem). Pampusklasse: 1. E. A. Labouchère (Den Haag)2. P. L. Zwart (Hilver sum); 3. H. van Essen (Kortenhoef). Hornetklasse: 1. D. Nagtegaal (Gou da) 2. G. Cowell (Engeland)3. T. Teilegen (Neth. Int. Yacht Club). GRONINGEN, 4 aug. (KNP) E®0 honderdtal katholieke jongeren uit de Pax Christi-beweging Nederland vond elkaar in het St. Maartenscollege voor de Nationale Voettocht 1962. Na een ontvangst aan het station en een sightseeingtocht door de bisschops stad, was het woord aan de organisa tor Herman Verbeek. De eerste dag, trekkend langs het Winschoterdiep naar. Martenshoek be zocht men enkele scheepswerven ®n maakte men verder kennis met het le ven in deze streek, 's Avonds hield m de zaal Baber te Sappemeer, pastoor M. Smeels O.F.M., pastoor van Appia- gedam, een inieiding over de situatie in het bisdom Groningen. Sinds de op richting van het bisdom Groningen, hebben deze streken een herder van de Kerk in hun eigen midden. Toch is het bisdom Groningen niet om apostolische motieven opgericht. De reformatie heeft hier grondiger gewerkt dan in de andere streken van ons vaderland. Er zijn slechts enkele kleine snipperker- ken overgebleven, 80 parochies, yajj" deela over een ontzaglijk groot gebied. Maar door het contact met de christe nen uit de reformatie ontdekt men we zenlijk-christelijke waarden, als een inbreng in de Kerk van Nederland. De drie procent van de Nederlandse katholieken die hier in het noorden wo nen, voelen zich op een voorpost van een nieuwe tijd. De diaspora daar lS bijzonder door de H. Geest aan deze groep opgelegd. De oprichting van het bisdom Gro ningen was geen eindpunt, maar een start voor een nieuwe route, die zijn bekroning moet gaan vinden in een werkelijke Una Sancta hier in dit gf bied. Pastoor Smeels wekte de trek kers op in de komende dagen kenm* te nemen van alles wat hier leeft en door gebed het werk in de noordelijk® diaspora te begeleiden. HAMBURG, 4 augustus Op de vijf de dag van de strijd om de internatio nale Westduitse tennistitels te Ham burg is de Braziliaanse Maria Esther Bueno in de achtste finales verrassend uitgeschakeld door de Zuidafrikaans® Renee Schuurman. In nog geen ha» uur wist Renee Schuurman met 6-1 6-3 haar tegenstandster uit te schake len. In de kwartfinales van het heren enkelspel komt de Australiër Rod La- ver uit tegen de Duitser Wolfgang Stuck, Neale Fraser (Austr.) speelt te gen Bungert (Did), Kuhnke (Did) tegen Santana (Spanje) en Fletcher (Austr.) tegen Emerson (Austr.). (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen. J.EWIS HOAD .niets veranderd.... Probleem No. 40 van K. A. L. Kubbel. Eerste prijs Sadatschi i Etjudi 1928. Wit geeft in 2 zetten mat. der uitzondering is zullen wij hieronder de kortste meesterpartij afdrukken, die reeds kort na de opening met remise eindigde. RodatzHallbauer (Hamburg 1938). 1. d4 Pffi; 2. c4 d6; 3. Pc3 Pc6; 4. g3 (e4 verdiende hier voorkeur) eö; 5. d!5 Pd4; 6. e3. Stand na de 6e zet van wit: Wit: Hhl Dgl Th4 Lg8 Pc7 Fd7, pion e2. Zwart: Kf5 Ta6 Tb8 La3 Lbl Fb2, pionnen f3 f6 g6 h5. Oplossing probleem No. 39 van L. I. Loschinsky: Dd2 REMISE. 6. Lg4! 7. Da4t Ld7; 8. Ddl Lg4 met remise, door herhaling van zet- Niet alle partijen eindigen met winst ten. (9. f3 Pf3:t; 10. Pf3: e4 zou voor voor een der spelers. Er zijn er ook zwart zeer gunstig zijn), vele die onbeslist eindigen. Als regel wordt eerst in het eindspel tot remise Correspondentie-adres: A. Perquin, besloten maar daar er geen regel zon- Marnixkade 104, Amsterdam-C. Probleem voor geoefende oplossers. Probleem voor beginnende oplossers. No. 4089 van C v. d. Sommen te Eindhoven. No. 728 van H. F. M. van Tulder, te Amsterdam. Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 sept. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 4082 van A. v. d. Stoep te Poortugaal. Wit speelt naar: 40, 33, 41, 3, 11, 4 eI1D0W1ar^tnvangsstand ls wat bedenkelijk dooh de oplossing heel mooi. Slechts enkele, maar heel mooie, meerslag- dwangzetten geven dit vraagstuk een bijzonder cachet. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 727 en 728 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 aug. a.s. OPLOSSING van 7B3 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. 17-11, 6x17, 27-21, 16x40, 50-44, 23x41. 44x4, 26x37, 4-31, 37x26, 46x37 en wim» ln goede stand een leuk en niet moeilijk stukje met een verrassend si"' Liefhebbers van grote slagen kom hierin aan hun trek. Het partijspel. In het toernooi om het landskampioen schap 1962 bleek het een goede ge dachte te zijn geweest om de jeugd kampioen 1961 zonder voorwedstrijden te laten meedoen. Daardoor immers kon Eddy Holstvoogd zijn debuut maken en, het werd een verbluffend debuut 1 Ongeslagen bereikte hij de tweede plaats en liet daarmede o.a. Ir. van Dijk en Bom achter zich. We zien hier de partij welke hij met zwart tegen Bom speel de. Bom speelde in de opening wat speculatief hetgeen met een goede sohijfwinst door zwart werd afgestraft. Later verslapte het zwarte spel echter en kreeg wit gelegenheid om zijn stand sterk op te houwen. Toch verzuimde zwart in het eindspel nog van zijn voordeel profijt te trekken. 1. 31-27 17-21; 2. 33-28 19-23 3. 28x19 14x23; 4. 38-33 21-26; 5. 33-28 9-14; 6. 28x19 14x23 7. 39-33 10-14; 8. 34-30 11-17; 9. 44-39 7-11; 10. 50-44 14-19; 11. 30-25 'ft :fl-01 OE-SS 'ET :0IX6I fixsz 'EI 'fi-ï 30-25 14-19; 15. 40-34 5-10; 16. 34-29 23x34; 17. 39x30 10-14; 18. 30-M 19x30; 19. 25x34 13-19; 20. 43-39 8-13; 2 dit kost altijd een stuk. 18-23! 22. 4 30; 26-31; 23 34-30 of? 31x22; 24 30-24 25. 28x10 15x4 26 45-40 30-35; 'g.j3; 28 13-19; 28. 41-37 2-8 29 42-3® A32 30. 40-34 1-7 31. 49-43 16-21; 32- ,„.21; 12-18; 33. 43-38 21-26; 34. 47-*1 J 46- 35. 28x17 21x12 36. 36-31 11-171 /g. 40- 41 6-11; 38 41-36 9-14 39 31-27'3 J^.3S 33-28 4-10; 41. 38-33 10-15; ig-1 18-22; 43. 27x18 13x22; 44. 48-42 ^29 45. 32-27 22x31; 46. 36x27 9-13; de 7-12; 46. 38-32 11-16; 49. 42-38 1' enigste! 50. 28-23 19x28; 51. 33x2» gj-30 52. 39-34 15-20; 53 38-33 19-24; ^*'so-22* of? 12-17; 55 30x8 17x50; 56. vol& wat moet wit op 50-6? Op l' ga op W dl HiUCl. W'*l» «N-WI 18-23 enz., op 2-7 6-1, 20-24 enz- 24 2-8 of 2-19 is 26-31 dodelijk- '36x24, 22x42; 58 24x15 42-24 59. £Pg2. 10;» 60. 15-10 21-27 61. 32x21 16x27' 27-31. Op een leerzame wjl*^1.36; Bom nu nog remise. 63 5-41 29-34 41-47 24-80 65 47-29 18-22; ^'oitver- 22-27; 67 33-38 27-31; 68. 38-3Sem ^gt. sohillig waar zwart nu o°K het spel is niet meer te wiuu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 12