,,DE GOEDE HERDERHaarlems twaalfde parochie Een nieuw Europa in het vlakke land van VOLGENDE WEEK ITALIËLAAN Schalkwijk AAN NOODKERK IN GEBRUIK BOKKINGMAN": rederijker, nar en gerechtsbode Vogelenzanger naar de Philipino's HUIZE BOSCH Pastoor Van Teijlingen ziet zijn parochie met de dag groeien Laatste duels van speedway-seizoen Hoogtepunten op Frans Halstentoonstelling VERKIEZINGEN HOOGHEEM RAADSCHAP RIJNLAND GROEN Co. ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1962 PAGINA 3 fTT ie vanaf de Buitenrustbrug de Schipholweg V\/ volgt, treft daar ter rechterzijde het vlakke land van Schalkwijk, aan de horizon af- zoomd door de bomen langs de ringvaart rond Haarlemmermeer. Het zal niet zo lang meer du ren, of het is met dat vlakke land gedaan. Haarlem breidt zich uit en plant zijn woningen tot diep in de polder. Stedebouwkundigen zijn reeds lang be zig, het land te verkavelen voor de woningbouw. Op enkele kavels zijn nu blokken woningen ver rezen. Ze staan nog wat geïsoleerd in het land schap, als waren ze toevallig door een architect achtergelaten. Maar intussen vormt zich daar een rnoderne stad, strak van lijn. Het Europa van Haarlem. De straten hebben de namen van Euro pese landen gekregen. Zij haken met een zekere zwier in elkaar in. Geen ijzeren gordijn valt er te bekennen. „De Europese eenheid" krijgt daar Oud en nieuw in Haarlems twaalfde parochie. De foto links geeft een treffend beeld van het landelijke Zuid-Schalkwijk, dat tot het gebied van „De Goede Herder" zal gaan behoren. De rechtse foto is een vriendelijke illustratie van het nieuwe Schalkwijk, dat met het oude een gevarieerde gemeenschap oplevert rond het nieuwe kerkje Maardag in Amsterdam op Haarlemse manier haar gestalte. Zij moet nog naar volwassenheid groeien. Een van de bewoners, die deze groei mede moet begeleiden is pastoor C. J. van Teijlingen, sedert het vorig jaar bouwpas toor in Schalkwijk-A. Vanuit de pastorie van de Spaarneparochie, waar hij voordien kapelaan was, heeft hij de stichting van zijn Schalkwijkse paro chie onder patronage gesteld van „De Goede Her der", voorbereid. Die stichting krijgt de volgende week bij bisschoppelijk besluit officieel haar be slag. Bij die gelegenheid zal pastoor Van Teij lingen in zijn pastorale functie benoemd worden. De parochianen van Schalkwijk hebben er recht toe te verwachten, dat zij een goede herder aan aan hem krijgen. Dat zij hem bij name zullen identificeren met de patroon van hun parochie, zou ons niet verbazen. Tenslotte weten velen niet beter, of in Parkwijk woont de pastoor van Ars. De (nood)kerk van „De Goede Herder" in Schalkwijk, die vol gende week donderdag in ge bruik genomen zal worden. Buiten wordt de laatste hand gelegd aan de aanleg van een tegelpad rond de kerk. Op de voorgrond pastoor C. J. van Teijlingen. De foto werd geno men vanaf de Italiëlaan. De hoofdingang ligt echter aan de andere zijde. Daar is het land nog woest en ledig. De kerk ligt nu dus nog aan de rand van het bebouwde deel van de parochie, maar wanneer ook de „over kant" bebouwd zal zijn, komt de kerk centraal te liggen. UITZENDING VAN DINERS FRANKESTRAAT S3 Telefoon 13527 philips Radio Moors Bollenkwekers gaan in exportzaken samen Allied Bulb growers opgericht AT AX-T AXI 1.2.3.4.5. Concert van drie Mannenkoren i AI te hardhandig optreden Burgerlijke Stand Heemstede CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS ""«iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMniiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiimi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii maanden grote gastvrijheid ge- Roten te hebben bij pastoor W. C. van Gastele in de Spaarne-pastorie, is se dert 1 .iuli pastoor Van Teijlingen een zelfstandig en onafhankelijk man ge- Worden. Hij heeft een flat betrokken aan de Polenstraat. Nummer 107. Acht kleine, uniforme naambordjes Prijken naast de brievenbussen van de flat. waarvan zijn huis. een zoveelste gedeelte is. Tussen de namen van ze- ^en gezinnen staat de aanduiding ,,R.K. Pastorie". Toen wij er aanbeelden, Schalde uit een van de ramen, mis schien wel uit de keuken van de pasto- fle, een zoet gevooisd amusementslied je. De trappenhal is als van duizenden andere flats. Kinderstepjes liggen op de grond, een hond, die zelfs geen zin deert zün ogen naar ons op te slaan, "gt op de trap te soezen. De twee sneetjes bruinbrood, die hem kennelijk AMSTERDAM, aug. Maandag avond 6 augustus zal in het Olympisch Stadion het Speedwayseizoen op indruk wekkende wijze worden besloten. Zes den sterke motorjockeys uit acht lan- d«n zullen dan strijden om de Gouden "elm van Amsterdam. vormen verreweg het sterkste ren- "ersveld, dat ooit in Nederland heeft «ereden. Dat het een felle strijd zal orden valt te verwachten. Met de este wil van de wereld is geen favoriet j-N? te wijzen. Josef Hoimeister. de tin» ie en Europese kampioen, die vier doordrong tot de finale van de Sn om wereldtitel, is bijzonder don ^at heeft men bij de laatste lan- l»«WedstrÜh Nederland West-Duits- hd nog gezien, die z Engelse crack Denny Dunton, diro maal in Nederland reed en HofW •<3e Gouden Helm veroverde door mi eistet te verslaan kan een grote °l spelen. tot ontbijt moesten dienen, interesseren hem niet. Het gaat er allemaal huiselijk toe. Binnen die huiselijkheid heeft pastoor v. Teijlingen gelegenheid gekregen de contacten met zijn parochianen te - er- stevigen. Met zijn flatwoning heeft hij het niet ongelukkig getroffen, even min met zijn medebewoners Vanuit zijn huiskamer kan hij de groei van zijn parochie als het ware met de dag volgen. Vlak bij hem zijn reeds de enorme betonnen palen de grond ingegaan voor een torenflat. Vanuit een ander raam ziet hij, hoe de aarde nog woest en ledig is. Maar het zal een kwestie van tijd zijn. De huizen worden uit de grond gestampt. Hij heeft thans een uitgestrekte pa rochie, waarvan de grens vanaf de Buitenrustbrug over de Schipholweg loopt naar de Ringvaart. Vandaar via de Ringvaart naar het Zuider Buiten- spaarne en dan weer terug naar de Buitenrustbrug. Een groot gebied dus, dat overigens voor verreweg het groot ste deel onbebouwd is. Wanneer de andere woningbouwplannen hun beslag krijgen, zullen er ook nieuwe kerken gebouwd worden, waardoor het terrein van „De Goede Herder" kleiner wordt. In het nu afgebakende gebied woont nog een kleine gemeenschap nabij de klapbrug over de Ringvaart. Deze men sen zullen blijven horen bij de parochie van de H. Augustinus te Vijfhuizen. Haarlems twaalfde parochie heeft bij haar oprichting reeds een flink aantal zielen. In de nieuwbouw wonen acht honderd parochianen, in het oude Zuid Schalkwijk ongeveer driehonderd. Pas toor Van Teijlingen vindt het prettig, dat zijn parochie zeer gemengd van samenstelling is. Bovendien heeft het zijn bekoring, dat het .landelijke Zuid Schalkwijk dat nu van zpn Spaarnekerk afscheid moet nemen in de nieuwe parochie is opgenomen. Dat maakt de zielzorg bijzonder gevarieerd. Op korte termijn kan een flink aantal nieuwe parochianen verwacht worden. Ver schillende blokken flats zullen betrok ken worden. De woningbouwvereniging ,,St. Jozef" hoopt dan 127 woningen gereed te hebben. Tot op heden is het voor pastoor en parochianen zeer behelpen geweest. Men was er weliswaar in geslaagd een bescheiden kerkgelegenheid te vinden in een schoollokaal, maar naarmate de parochie groeide, werd het ruimtepro bleem nijpend. Vorige zondag bijvoor- beeld konden met moeite tijdens een der missen 120 mensen in dat lokaal geperst worden. Minstens veertig ston den er nog op de gang. Daaraan is nu een eind gekomen. Aan de Italiëlaan heeft het aannemersbedrijf J. P. A. Nelissen een noodkerk gebouwd, die ruim van opzet is en waarin het kerke lijk leven zich zal concentreren, totdat eens de definitieve kerk gebouwd kan worden. Wanneer dat het geval zal zijn, is voorlopig voor iedereen nog een groot vraagteken. Pastoor Van Teij lingen maakt zich daar nog geen zorgen over. Hij is blij, dat het nu zover is. Met zijn bouwcommissie heeft hij het nodige werk verzet, maar donderdag 9 augustus kan de noodkerk in gebruik genomen worden. Het is een vriendelijk kerkje, dat uitstekend geaccomodeerd is. In het schip is plaats voor 320 men sen. Nabü het altaar is een uitbouw, waar ruimte is voor 100 mensen. Die uitbouw kan van de kerk afgesloten worden, zodat de parochie meteen be schikt over een kleine vergaderruimte. De inzegening geschiedt op 9 augustus 's avonds om zeven uur door pastoor W.C. van Gastele van de Spaarnekerk. Vrijdag daarop, 's morgens om kwart voor acht, wordt de eerste H.Mis gele zen. Op de zondagen zijn de H.H.Missen om 7.30, 9.30 en 11 uur, waarvan die om 9.30 de hoogmis zal zijn. Er is zelfs al een kerkkoor. Pastoor Van Teijlingen zal zondag 12 augustus, 's avonds om zeven uur worden geïnstalleerd door Deken drs. Th. Zwartkruis. De parochie van „De Goede Herder" is dus reeds flink op gang. Vorig jaar is de kleuterschool gestart en ze is weer volgeboekt. De lagere school, met Hin uit Zaandam als hoofd de heer H. begint m september met vijf klassen. Men heeft daartoe de beschikking over drie lokalen, twee in de polynorms hooi aan de Oostenrijklaan en één in de school aan de Belgiëlaan. Het blijft dus nog op velerlei terrein een improvise ren en een pionieren in die „Europese" gemeenschap, maar pastoor Van Teij lingen mag zich verheugen over veler medewerking. Middels de sacraments vereniging heeft hij paramenten gekre gen, het curatorium van „Sancta Ma ria" is hem bijzonder tegemoet gekomen, toen hij het een en ander van het kapelinterieur overnam en niet het minst zijn het de eigen parochianen, die de helpende hand bieden. ..Kerk vaders" en vooral „kerkmoeders" heb ben zich met liefde over het noodkerkje ontfermd. Natuurlijk zit de parochie nog voor grote lasten, die in de komende jaren eerder toe dan af zullen nemen. Zoals ieder rechtgeaard bouwpastoor beschikt ook pastoor Van Teijlingen over een bouwfonds, dat hij zelf verstevigt met bedelpreken en dat hopelijk door anderen uit eigen initiatief bedacht zal worden. Er kunnen nooit genoeg contri buanten zijn. Voorzichtig noemt hij zijn giro-nummer: 378769, f)e goede lezer weet dan voldoende. Advertentie) Dagelijks keuze uit verschillende maaltijden. Ook voor grotere partijen met bijlevering van servies enz. Wij bezorgen ook zaterdags en zondags. (Advertentie) TELEVISIE RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 38. HAARLEM Tel 14609 SASSENHEIM, 3 aug. Zeven bloem bollenkwekers en -handelaren hebben, blijkens het bijvoegsel van de staats courant opgericht de Verenigde Bloem- bollenhandel Allied Bulbgrowers in Sas- senheim. Van het maatschappelijk ka pitaal ad 150.000, verdeeld in 150 aan delen van 1000, zijr, 35 aandelen ge plaatst. en wel vijf bij elk der navol gende oprichters t.w. Koninklijke Ne- derlandsche Bloemkwekerij en Export- handel gebr. Van Zanten in Hillegom, gebr. Driehuizen in Lisse, H. Verdegaal en Zonen in Sassenheim, Anton Nijssen en Zonen in Santpoort, G. B. de Vroo- men en Zonen in Warmond. L. Rotte veel en Zonen in Sassenheim en de gebr. Bergan in Sassenheim De nieu we N.V. beoogt o.m. bemiddeling të verlenen bij het verkrijgen en uitvoeren van exportorders van bloembollen, ge wassen en planten, het geven van voor lichting en service aan buitenlandse af nemers van deze artikelen, het uitvoe ren voor eigen rekening van dergelijke exportorders,e n in het algemeen de binnen- en buitenlandse handel in de hiervoor omschreven artikelen. De di rectie zal worden gevoerd door de he ren A. H. Bergman, H. W. Verdegaal en J. M. Duinhoven. „Ik hou er niet van de mensen met gevoelige verhalen over blote neger tjes en dat soort dingen meer te be- werken om zo geld uit hun zakken j te kloppen." vertelde pater Kees van i der Aar M.S.C., die in begin oktober per schip hoopt te vertrekken naar de Philipijnen. zijn nieuwe stand plaats. Daarom heeft hij zondagmor gen tijdens zijn preek in de kerk van Vogelenzang eerlijk bekend, dat hij niet wist wat hem te wachten staat als hij eenmaal op de Philipijnen is. Ondanks het ontbreken van de be faamde missiepreek keerde hij zon dagavond met ruim zevenhonderd gulden naar zijn klooster terug. Met dat geld kan een deel van zijn uit rusting betaald worden. Het bedrag had hem verrast, hij had minder verwacht. Waar hij heengaat weet hij nog niet, het kan hem ook niet zo erg schelen. „Mijn provinciaal kan me overal heensturen. Ik had het ook niet erg gevonden als ik in Neder land was gebleven". Wel weet hij dat hij naar het zuidelijk gedeelte van de Philipijnen gaat, Surigao. Hij heeft als voorbereiding op zijn ver trek heel wat gelezen over zijn nieu we vaderland en ook de inheemse taal bestudeerd, het Bisaya, dat nauw verwant is met het Maleis. De missionarissen van het Heilig Hart hebben op de Philipijnen in de loop van de jaren een eigen klein en groot seminarie opgericht, want de voe dingsbodem voor priesterroepingen blijkt goed te zijn. Tot voor kort wer den de Philipino's die bij deze con gregatie wilden intreden, opgeleid in Europa. De bewering, dat zij van na ture geen geschiktheid bezaten voor het priesterschap is nu langzamer hand achterhaald. De bewering was een van de vruchten van de Spaan se overheersing van het machtige eiland. De toekomst voor de Kerk is nu zelfs bijzonder hoopvol. Er zijn tekenen die er op wijzen dat de Phi lipijnen in de naaste toekomst de taak krijgen de kerstening van Azië op zich te nemen zoals Engeland dat in de achtste eeuw ten aanzien van Europa heeft gedaan. Enthousiast vertelt pater Van der Aar daarover, want als men hem hoort praten, ver moedt men dat zijn hart al min of meer op de Philipijnen is. Als pater Kees van der Aar ofdoodgewoon Kees is hij in Vogelenzang bekend, waar hij altijd heeft gewoond tot aan zijn vertrek naar de apostolische school in Driehuis-Velsen. Hij kan zich nog herinneren dat men thuis dacht dat hij een grapje maakte toen hij op 1 april 1948 meedeelde dat hij priester wilde worden. Hij zat toen op de ULO in Heemstede. Met pret oogjes vertelt hij dat hij eens op een zondag vanuit Driehuis naar het voetballen in Vogelenzang was ko men kijken. Hij hoorde toen dat men elkaar toefluisterde: „zie je wel. Hij is van het seminarie af." Misschien had men hem tegoed gekend als de gene die voor elke kwajongensstreek wel iets voelde. Na Driehuis-Velsen heeft hij zijn verdere opleiding ge volgd in het filosoficum in Brummen en het theologicum in Stein. Na zijn priesterwijding in I960 heeft hij tij dens zijn vijfde theologische jaar as- Zinnebeelden of moraliserende ele menten komen in Bals' levenswerk meer voor dan zelfs de ernistige mu seum bezoeker zou vermoeden. Want al speurt men naar symboliek of alle gorie, deze is vaak zó verborgen, dat de aanwezigheid er van ons ontgaat of dat we die aanwezigheid zelfs niet kunnen vermoeden. Zinnebeeldige ten densen hebben veelal een eerbiedwaar dige traditie, waar wjj nauwelijks meer deel aan hebben, zodat we zijn aan gewezen op deskundigen op literair- folkloristisch of kunsthistorisch gebied, die de iconografische strekking van portret of voorstelling vermogen te ontraadselen. Als ik gewaag van een eerbiedwaardige traditie, dan denk ik ook aan de zinnebeeldige tekens uit vroeg Christelijke tijd of uit de Mid deleeuwen. Tekens, die ten dele ge zien moeten worden als subsituut voor het gedrukte woord, ten behoeve van de toenmaals ongeletterde massa. Soms „lezen" we als moderne men sen nog wel de oude symboliek, zoals in de gevallen bijvoorbeeld, dat Frans Hals zijn modellen een schedel in de hand geeft: toespeling op de ijdelheid der aardse zaken en 's mensen sterfe lijkheid. Minder „leesbaar" daarente gen is de aanwezigheid van klimop, wijnrank en distel op het levendige dubbelportret van een echtpaar uit het Rijksmuseum (Frans Halstentoon stelling. Cat. No. 10). aangezien men moet weten dat dit symbolen zjjn van onafhankelijkheid en trouw. Geheel ont gaan echter zal ons de zin van de aanwezigheid van pauwen op de ach tergrond van dit doek, die verband houdt met Juno, godin en bescherm vrouwe van het huwelijk. Juno en haar attributen treft rnen in Holland veelvuldig aan op 17e-eeuwse huwe lijksmedailles. Zo zijn er meer voor beelden te noemen, die meer of min der in het oog springen, maar nie mand zal vermoeden dat de „Bokking man" uit 1616 op de Frans Halsten toonstelling geen bokking-koopman is geweest, zoals eerst voor kort kon worden onthuld! De recente iconografische analyse na melijk van de heer P. J. J. van Thiel, Wetenschappelijk Ambtenaar bij het Instituut voor Kunstgeschiedenis te Utrecht, leerde ons de juis te toedracht, die achter dit schijnbaar genre-portret schuil gaat. De heer Van Thiel heeft aangetoond dat de voor gestelde identiek is niet Pieter Cor- nelisz. van der Morsch, een bekend rederijker en nar, bijgenaamd „Piero". In het oud-arohief van de gemeente Leiden berust een bundel gedichten van hem, waarin zich o.m. een zelf gemaakt grafschift bevindt, dat al dus luidt: „Hier Leyt Piero „die deelde Bucken (bokkingen) „En was hier Bo (Bode) „Van In te Rucken „Overleden den (opengelaten) „Ao. 16.. (later ingevuld: 1629). Van der Morsch was gerechtsbode te Leiden en had dus geen emplooi als bokkingverkoper. „Iemand een bok king geven" betekende in de 17e eeuw zoveel als iemand een veeg uit de pan geven. Het opschrift „Wie be geert" slaat op Van der Morsch' slag vaardigheid, in de zin van „Wie het riskeren wil kan van mij de waar heid vernemen!" Het wapen op de achtergrond (waarschijnlijk gefin geerd!is opgehangen aan een apen kop, hetgeen wel zeer past in deze sfeer. Het portret, daterend uit het jaar waarin Hals' eerste schutters stuk ontstond, is nog betrekkelijk vast van schildering en herinnert daardoor nog sterk aan de 16e-eeuwse opvatting van Cornells Ketel, Briljant van schil dering is echter het „stroo-stilleven" bp de voorgrond, waarin Hals de eigenschappen toont, die later alle on derdelen van zijn beeltenissen in de gloed zullen zetten van het tintelende leven! H. P. BAARD sistentie verleend in een parochie in Arnhem. Het is allemaal wel anders gelo pen dan hij vijftien jaar geleden had gedacht. Thuis dacht men toen aan een bestaan in het bollenvak, zelf had hij meer idee in de M.T.S, Het is geen van beide geworden. Hoe die omkeer gekomen is? „Dat is eigen lijk iets persoonlijks. Natuurlijk is het wel zo dat je, als je zo jong bent, je geen voorstelling kan ma ken, wat het betekent priester te worden," vertelt pater Kees van der Aar. Een ding weet hij echter zeker, hij zal zich op de Philipijnen zoveel mogelijk aanpassen aan het leven van de gewone mensen daar. Om die reden wijst hij resoluut het plannetje af om hem een veldbed cadeau te doen. „Ik slaap liever op een mat, zoals de Philipino's. Aan mijn hoofd geen extra dingen, die alleen maar de afstand kunnen scheppen tussen de mensen en hun priesters." (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht LEIDEN, 3 aug. De dijkgraaf en hoogheemraden van het Hoogheemraad schap van Rijnland maken bekend, dat ile op 1 augustus gehouden verkiezin gen voor hoofdingelanden en hoofdin- gelanden-plaatsverx angers van Rijn land de volgende resultaten hebben ge had: bij tussentijdse verkiezing in het tweede kiesdistrict (hoofdplaats Haar- (emmerliede en Spaarnwoude) werd tot hoofdingeland-plaatsvervanger gekozen de heer F. W. M. baron van Hövell tot Westerflier. burgemeester van Haarlem- merliede en Spaarnwoude. Bij tussen tijdse verkiezingen in het vijfde kies district (hoofdplaats Leimiudenwerd tct hoofdingeland gekozen de heer G. P. van der Meer te Rijnsaterwoude. Bij de periodieke verkiezing in het zesde kiesdistrict (hoofdplaats Lisse) werd tot hoofdingeland gekozen de heer C. G. M. Meskers te Hillegom. Tot hoofdingeland-plaatsvervanger werd ge kozen de heer H. J. C. de Vroomen tt Lisse. De heer P. F. Vergeer te War mond werd bij de periodieke verkiezing in het veertiende kiesdistric* (hoofd plaats Warmond) tot hoofdingeland ge kozen. De heer S. Verdegaal Czn te Sassenheim koos men tot hoofdingeland- plaatsvervanger. Verder besloot de vergadering, dat al le personen, die bevoegd waren aan de stemming deel te nemen, binnen acht dagen na de verkiezingen bezw aarschrif ten kunnen indienen bij de Verenigde vergadering van Rijnland ter zake van onregelmatigheid, die bij de verkiezing mocht hebben plaats gehad. HAARLEM. 2 augustus Zaterdag 20 oktober zullen drie Koninklijke Man- rvnkoren in het Haarlemse Concertge bouw een concert geven. Het zijn de ninklijk Mannenkoor „Krommenie" uit Krommenie onder leiding van Jan Laarveld en het Koninklijke Mannen koor „La bonne esperence" uit Eindho ven onder leiding van Piet van Goor. ZANDVOORT, i aug. In aansluiting op ons bericht van gisteren over de ru zie tussen de strandwadht en enkele jongelui op het strand, waarbij een 21- jarig meisje uit Haarlem vrij vrij ern stig werd gewond, delen wij mede. dat de drie strandwachten, de schiier en de stoelenman voor een nacht in het poli- tieburau zijn opgesloten. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt wegens ver moedelijke mishandeling. ONDERTROUWD: W. J. Heijerbroek en Y. L. M. Tieman. F. J. Kroesen en T. Verjaal, H. F. Trouwen en M. C. Turenhout. GETROUWD: P. A. W. J. Holt en G. M. A. Roozen, J. van Dijk en F. C. Geerlings, J. P. H. Smits en O. J. J. Wenting, H. F. Memel en G. H. Th. van de Water. GEBOREN: d.v. N. A. Bomfaof en T. C. Wolters, z.v. L. W. Snoek en G. M. Snoeijing. z.v. A. Stokman en H. C. van den Berg. d.v. J. H. Duindam en C. A. H. van der Vlugt, d.v. A. Prins en Th. E. Janmaat, d.v. K. A. Schippers en M. Leenheer, z.v. H. J. Hasert en R. J. Vader. OVERLEDEN: C. Spaargaren, 83 J„ Mej. C. Sanderse, 79 jr., J. van Gelder 79 jr., Mej. W. G. Sluijter. 83 j., F. H. Kluen, 83 jr. (Advertentie) BLOEMEND A AL TELEF. 54855

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3