nen Is® fgsÉlsta BEJAARDEN Hartelijk weerzien na achttien jaar Amerikaanse soldaat vindt vroegere hospita terug Gasten in Kerkrade Indien U 1 gulden wilt betalen, rook dan Gladstone ad. sfurw 2 VELDSLAG OP TEXEL Muziekfeest Elektronische in Kerkrade en showmuziek VOOR EEN ONBEVANGEN EN GEDULDIG PUBLIEK Langdurende eerlijkheid Jong Nederland HOE kUN feifS* ONS gsm'. Kerkraads muziekfeest Twee kinderen verdronken Drie doden in het wegverkeer m /MS8HM- «H NOEMË Verkeer respecteert muzikaal genot Edward Byrne en Mechael Kavanagh Drie Papoea's terug naar Indonesië J. W. Dinjens ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1962 PAGINA 5 "VS: '0 v .'n\y^ S'-,:-:- 1 ÖÈuwtRD /$S&| lialSbEHAUBV ■*2 «j? Ss« J&s fis s. .::-a-ï >"-s ia> uwui. j -y --.•--■• - iPi p ïP"yfMS^-'-é ïr-C Liturgische weekkalender CiuAlKJES CIGARETTE Want Gladstone biedt U een King Size sigaret van constante kwaliteit tegen de vaste prijs van 1 gulden. Bovendien kunt U ook nog kiezen: Gladstone met of zonder filter! Ga nu over op Gladstone, de King Size sigaret die iedereen voldoening geeft. ZACHT EN ZUIVER .w ftf?. w. <Mw;,7 r-óVr 6,.- Ili' Vt.Vi, i'V1 j J:il; ';.'s NADRUK VERBODEN. aK 5 augustus: 8e zondag na Pinkste- j?neigen Mis; credo; pref. v. d. H. rie-eenheid groen fandag: Gedaanteverandering van Onze g®er Jesus Christus; eigen Mis; 2e geb. K H. Sixtus en gez.; credo wit ^/dag; H. Cajetanus. belijder; eigen Mis; geb. H. Donatus wit ?.®nsdag: H. Joannes Maria Vianney, be boer; Mis Os Justi; 2e geb. H. H. Cyria- Us. Largus en Smaragdus wit— ^derdag: Vigilie van de H. Laurentius, „[artelaar; eigen Mis; 2e- geb. H. Roma- Us —paars— ïïdag: jj Laurentius, martelaar; eigen l« —rood— <Uf» d'rdag; Mis van O. L. Vrouw op zater- „ag; 2e geb. H. H. Tiburtius en Susanna; r®f. v. d. H. Maagd Maria —wit— Hhj 6t"ag 12 augustus: 9e zondag na Pink- SJJen; eigen Mis; credo; pref. v. d. H. '^-eenheid —groen— (Van onze Limburgse redacteur) KERKRADE, 4 aug. -Van de vele buitenlandse muziekkorpsen, die giste ren in de Limburgse cancoursstad ar riveerden, zijn er enkele meteen na aankomst doorgereisd naar hulpvaardi ge buurgemeenten, omdat Kerkerade dit weekend lang niet alle muzikanten kan huisvesten. De „American Legion Band" uit Woodbury bijvoorbeeld is gastvrij onder gebracht in het nabije dorpje Wijlré. uitgezonderd Peter Lenoci. Achtien jaar geleden maakte hij als soldaat kennis met Kerkrade én met de spreekwoor delijke gastvrijheid van deze plaats. Pe ter Lenoci was toen amper negentien jaar oud. Samen met een andere sol daat verbleef hij geruime tijd in een Kerkraads gezin. De naam van zijn gastheren was hij helaas vergeten, maar geenszins hun hartelijkheid. Een maal terug in de States verlangde hij er erg naar om zijn Nederlandse vrien den nog eens te bezoeken. Deze wens is thans, dank zij de deelname van „the American Legion Band" uit Wood bury aan het wereldmuziekconcours, in vervulling gegaan. Peter Lenoci thans 37 jaar oud en spoorwegambtenaar van beroep toon de bij aankomst in Kerkrade weinig belangstelling voor het muziekfeest. Zijn volle aandacht concentreerde zich op het weerzien van zijn hospita uit 1944, van wie hij zich nog goed kan herinneren, dat zij voor hem 'n heerlijke fazantenmaaltijd had bereid. Ook wist hij zich nog te herinneren, dat haar huis aan een internationale straat (half Duits, half Nederlands gebied) was ge legen, vlak bij een kolenmijn. Deze ge- .hartelijk weerzien. (Van onze Limburgse redacteur) KERKRADE, 4 aug. Een tent, en dat is de Kerkraadse concours hal tenslotte toch, is geen ideaal con certgebouw. Elk geluid van buiten is er duidelijk hoorbaar en werkt der halve storend bij de diverse muzi kale uitvoeringen. Alle hinderlijke geluiden heeft het concoursbestuur, dank zij de medewerking van diverse instanties, tot een minimum kunnen beperken. Zo heeft de leiding van een Engelsevliegbasis, vlak over de Duitse grens gelegen, besloten tij dens de concerten geen straaljagers boven Kerkrade te laten vliegen. De spoorwegen, met name de machinis ten van de mjjnspoorwegen op het Miljoenenlijntje, die gewoon zijn om bij de nadering van het Kerkraadse station een fluitsignaal te geven, la ten dit thans achterwege en de plaatselijke politie ziet er nauwlet tend op toe, dat alle gemotoriseerd verkeer op „storingsvrije" afstand van de concourstent blijft. Slechts één geluid, het fluitsignaal van de Duitse expresse-treinen op de lijn Mönchen Gladbach-Aken, hebben de concoursorganisatoren niet kunnen elimineren... gevens vergemakkelijkte zijn speurtocht in niet geringe mat. De straat kon geen andere dan de Nieuwstraat zijn. Ook het huis vond Pe ter Lenoci terug, maar niet zijn vriende lijke hospita van 1944. Nauwelijks had hij het woord „fazan tenmaaltijd" laten vallen, of de Nieuw- straatbewoners riepen entnousiast „Eu reka". De gezochte hospita kon nie mand anders zijn dan mevrouw Hedwig Zeelen-Barbian, die niet meer aan de Nieuwstraat woont, maar aan de Holz- straat. Peter toog naar het opgegeven adres en trof daar inderdaad zijn allerharte lijkste „pleegmoeder" uit de oorlogs dagen van 1944 kan. Even stonden bei den sprakeloos, maar eenmaal in de gezellige huiskamer gezeten, herinner de mevrouw Zeelen zich weer alles bij zonder duidelijk. Peter's „pleegmoeder" was nog dezelfde gebleven. Even be drijvig en hartelijk als .oen. Uitvoerig heeft hij haar bedankt voor haar goede zorgen en bij het afscheid heeft hij van haar en haar man diverse foto's geno men. ZAANDAM, 4 augustus In de Voor- zaan is gisteren de negenjarige Gert- Jan Beekhoven uit Beverwijk verdron ken. Het kind, dat tijdens de vakantie van zijn ouders bij familie 'n Zaandam logeerde, was 's morgens om acht uur op de fiets weggereden en sindsdien niet meer gezien. In de loop van de middag werd in de Voorzaan zijn fiets opgehaald. Enkele uren later werd het lijkje opgedregd. De ouders kwamen gisteravond terug van vakantie. ANDIJK Gisteren is het vierjarig jongetje J. H. Mos in een sloot gevallen en verdronken. Reddingspogingen mochten niet meer baten. BERGUM Te Eemewoude is de 60-jarige betonarbeider W. Kobus uit Leerdam in de nacht van donderdag op vrijdag in een bermsloot geraakt en verdronken. De man, die bij zijn broer logeerde, was 's avonds naar de ker mis geweest. DELDEN, 4 augustus Gisteren botste op de rijksweg Delden-Goor een personenauto die bestuurd werd door de heer W. Leusink (33) uit Enschede op een met stenen beladen vrachtauto met aanhanger, bestuurd door L.v.M. uit Ravestein. De personenauto, waarin vier personen waren gezeten, werd ge heel vernield. De heer Leusink kwam om het leven, terwijl de heer H. D. uit Enschede zo ernstig werd gewond dat hjj in Ziekenzorg in Enschede moest worden opgenomen De twee andere personen liepen geen letsel op. De bestuurder van de vracht auto kreeg een shock. De vrachtauto kwam na de botsing in een sloot te recht en kantelde. BORNE Op de rondweg is vrijdag avond de 63-jarige mevr. A.Meijer uit Borne met haar bromfiets aangereden (Advertentie) 7 T.r -v 's ;V'A'. ;:':Y KING SIZE KING SIZE KING SIZE door een personenauto die bestuurd werd door de heer J.v.H. uit Hengelo. Mevrouw Meijer werd daarbij zo ern stig gewond, dat zij op weg naar het ziekenhuis in Hengelo overleed. De heer v.H. liep een shock op en een hoofdwonde. BERGUM Op de rijksstraatweg Leeuwarden-Groningen, even voorbij de Grote Wielen, is gisteren de zeven jarige F. J. W. van der Gang uit Leeu warden bij het oversteken van de weg aangereden door een personenauto, en ernstig gewond. Het slachtoffertje werd met een schedeibasisfractuur overgebracht naar het Diakonessenhuis in Leeuwarden, waar net in de loop van de middag is overleden. DEN BURG, 4 augustus In de nacht van donderdag op vrijdag heeft in de Koog op Texel een bende van ruim 300 jeugdige badgasten, waarbij ook Duitsers, de uit twee man bestaan de politie van deze plaats aangevallen. Ei werd in het dorp met allerlei pro jectielen geworpen, stenen en stokken vlogen door de lucht en de politieman nen, die hun leven bedreigd zagen, wa ren genoodzaakt zich strategisch terug te trekken naar het gebouw van de stichting „Sociaal toerisme Texel", vanwaar zij versterking vroegen. Eer zij zich in dit gebouw konden ver- KERKRADE, 4 aug. Gisteren heeft men het in Kerkrade dan over een heel andere muzikale boeg ge gooid. Instede van de oprechte fanfare of harmonie-muziek of het toppunt van musiceren dat de Bamberger-Symfoni- ker kunnen bieden had men een mid- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirmiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het Ierse muziekkorps „the Irish transport and general workers unionband" uit Dublin neemt reeds voor de derae keer aan het wereldmuziekconcours deel. Ed ward Byrne, 44 jaar oud en monteur van beroep en zijn 19-jarige collega- muzikant, de leerling-metselaar Mi chael Kavanagh, maken evenwel pas sinds kort deel uit van de „Union Band" en derhalve maken zjj thans voor het eerst kennis met Kerkrade. In het gezin van de gepensioneerde mijnwerker P. Kroon te Heilust heb ben zij het best naar hun zin. Al met een na de allerhartelijkste ontvangst, welke mevrouw Kroon hun donderdag bereidde, voelden zij zich thuis in Kerkrade. De taalbarrière "Ie gastvrouw spreekt geen woord Engels en de gasten verstaan geen syllabe Neder lands heeft dit niet kunnen be letten. Ook zonder woorden verstaan beide partijen elkaar uitstekend. Zij spreken de taal van hun hart. Wat Edward Byrne en Michael Ka vanagh bij hun komst raar ons land het meest geïmponeerd heeft, dat zijn de Indrukwekkende fabriekscomplexen praktisch van Hoek van Holland tot en met Kerkrade. De gezellige sfeer in huis, de vrien delijke inrichting van de woningen en de hulpvaardigheid van de bevolking zijn andere opvallende kenmerken, welke beide gasten frapperen. Over de resultaten van hun deel name aan dit concours zijn hun ver wachtingen gespannen. „Wij hebben in de voorbij maanden hard ge repeteerd voor Kerkrade en als we zo suelen als zondag, vlak voor ons vertrek uit Dublin, tijdens een openluchtconcert in het stadspark al daar, dan behaalt onze band weer een eerste prijs, net als in 1954!" dag elektronische muziek ingelast. Het ,,Hollandia"-theater op de Markt was vrfl goed gevuld met een aantal nieuwsgierigen, die nu wel eens wilden weten hoe het dan wel allemaal toe gaat. Het was een bij uitstek onbevan gen publiek, het was dus ook een bij uitstek geduldig publiek. Er deden zich geen incidenten voor. Het had echter gekund. Een concert van elektronische muziek immers roept bij de door de muziek bevooroordeelde toehoorder enige weerzin op, tenzij zij hem op de lachspieren werkt, zoals bij ondergete kende het geval is. Een toelichtende heer raakte, geloof ik, de kern van de zaak toen hij be twijfelde of de elektronische muziek als concertmuziek een toekomst heeft en toen hij daaraan toevoegde dat elek tronische fnuziek zonder visueel ele ment daarbij „moeilijk te verteren" is. Niemand kan ontkennen dat op elektronische wijze voortgebracht ge luiden een functie als „achtergrondmu ziek" bij film, hoor- of kijkspel kunnen hebben. Dat is reeds een door de prak tijk bewezen feit. Men zou zeggen: daarmee is het fenomeen bepaald en begrensd. De inleider raakte, naar mijn smaak, nog meer de kern van de zaak, toen hij stelde dat een samensteller van elektronische muziek niet afhankelijk is van de kunde of onkunde van de uitvoerende kunstenaar, dat hij het al les in eigen hand heeft. Maar dat mag dan een voordeel voor de „componist", het is precies de ramp voor de toe hoorder. Hij, de toehoorder, vervult bij het maken van muziek en dat „ma ken" dan genomen in alle zinnen van het woord een essentiële functie. De executant is dan precies degene die hem in deze beslissende status beves tigt. En zelfs de meest onkundige exe cutant doet dat. Al speelt hij al speelt een orkest nog zo exacrabel Beethoven, de toehoorder zit er bij in het troostgevende besef dat hij bij het muziekmanen is betrokken. Bij een concert van elektronische werken is hij echter niet veel meer dan het instru ment, in het onderhavige geval dan de microfoons. Voorwaar een onbehaaglij ke positie, waarbij .de gedachte dat de componist in de zevende hemel was nauwelijks enig soulaas kan bieden. Men zat dus gisteren tijdens het elek tronisch concert in het „Hollandia"- theater ietwat verwezen rond te kij ken, niet wetend waar men het precies zoeken moest. En men veerde pas weer op, toen er een echte, levende violiste op het podium verscheen in de gestalte van mej. Joke Vermeulen. Zij speelde een Capriccio voor viool en „2 sporen" van Henk Badings. Zij speelde uitste kend viool en zij hield terdege en met succes rekening met de begeleidende geluiden; men had ze. de geluiden, echter graag wat willen dempen. Maar dat is dan gaandeweg de uitvoering met een mechaniek niet wel mogelijk. Zodat men het verschil met een bege leidend orkest wel degelijk aan den lijve ondervond. Een concert van mu- ziek-elektronische werken biedt althans één voordeel: men herinnert zich ter plaatse en als nooit tevoren de echte muziek. Eigenlijk had men gisteren in Kerk rade zichzelf althans één avond rust gegund. Maar ook dat ging bij nader inzien niet door. Daar werd een extra concert ingelast, te geven door resp. de „Clifon High School Mustang Band" en de „Woodbury American Legion Band". Om te beginnen hadden die rijk geüniformeerde jongelui, zo werd ver teld, er zelf om gevraagd het te mo gen doen. maar verder lijkt het mij niet onmogelijk dat een commercieel belang mede een rol heeft gespeeld in dit onverhoedse optreden. De Amerikanen speelden dus nu de voor hen geëigende showmuziek met veel geschetter en doortastende rit miek. voor het inderhaast opgetrom melde auditorium. Zij treden overigens dit weekeind op in het concours met allerlei Europese muziek, die varieert van Handel tot Vaughan Williams. Men kan slechts hopen dat de tragische far ce, korte tijd geleden opgeleverd door de „Weir High School Varsity Band" zich niet zal herhalen. Wij zullen zien. HERMAN HOFHUIZEN. HOLLANDIA, 4 aug. Van het vliegveld Sentani nabij Hollandia zijn vrijdagochtend drie Papoea-studenten vertrokken die behoren tot de groep die Indonesië bezoekt. Zij reizen via Ma nilla en Singapore naar Indonesië ten einde zich weer bij de drie andere le den van de groep te voegen. De drie studenten, A. Indey, E. Somisu en M. Jelman, hadden hun bezoek aan Indo nesië onderbroken voor een bezoek aan Nieuw-Guinea. Na beëindiging van hun reis zullen de studenten naar Neder land terugkeren. Met hetzelfde vliegtuig vertrokken vrouwen en kinderen van Nederlandse ambtenaren uit Hollandia naar Neder land. Zij werden op Sentani uitgeleid_ door een grote schare kennissen schansen kwamen zij echter in zulk een gevaarlijke positie te verkeren, dat er waarschuwingsschoten moesten worden gelost. De uit zeven man bestaande versterking uit Den Burg wist de agres sieve jongelui te verspreiden, waarbij herhaaldelijk van de gummistokken moest worden gebruik gemaakt. Een de belhamels werd gewond, maar wist in het duister te ontvluchten. De justitiële autoriteiten te Alk maar zijn van dit gebeuren op de hoogte gesteld. Er was volgens de politie geen aanleiding voor dit op treden van de jongelui. Volgens in woners van de Koog gaan de jongelui die hier veelal drie of vier weken logeren, zich op den duur vervelen. En dan gaan ze lastig worden, zo verklaart men deze gebeurtenis. Mijn neefje Hans was in een even impulsief als onbe zonnen ogenblik bij de bu ren door een ruit gevallen. Hij werd ietwat bebloed door de desbetreffende buurman thuis gebracht, en zei dire -t; „Hans is heel flink geweest, hij is zelf komen zeggen dat hij het gedaan had." Later op de avond sloot de vader het incident door te zeggen: „In het vervolg voorzichtiger wezen, maar ik vind het kranig, dat je zo eerlijk bent geweest." Toen zei Hans: Nou, ik had anders allang gezien, dat hij het' gezien had." /n september wordt de heer J. W. Dinjens geïnstalleerd als hoofdcommissaris van Jong Nederland. Dat gebeurt tij dens de kadershow, die in het weekeinde van 15-16 september georganiseerd wordt op Ons Erf te Nijmegen, sinds vijf jaar de woonplaats van de geboren en getogen Maastrichtenaar, die de heer Dinjens altijd wel zal blij ven. Dat hoofdcommissariaat is een nevenfunctie; zijn eigenlijke werk ligt op het terrein van de katechese: hij is redactiesecre taris van de tijdschriften „Ver bum" en „School en Godsdienst", heeft zelf diverse katechetische boekjes geschreven voor het VGLO en is met pater Hijman SJ de auteur van het eerste met foto's geïllustreerde schoolgods- dienstboek ,£>e nieuwe aarde". „Op het gebied van samenwer king tussen priester en leek is met wederzijds geven en nemen wel iets te bereiken," zegt hij, en dat slaat niet alleen op het boekje, maar op heel veel ander werk dat hij met priesters, in casu Jezuïeten, heeft verricht. J. W. Dinjens is geboren op Nieuwjaarsdag 1913. Hij was de oudste van drie jongens en het is wel heel merkwaardig, dat zijn beide broers ieder een telg hebben die eveneens op een Nieuwjaarsdag ter wereld zijn gekomen! Na de lagere school bezocht de heer Dinjens het gymnasium; eigenlijk omdat hij lang geaarzeld heeft tussen het priester schap en het onderwijzersambt. Men zou kunnen zeggen dat die aarzeling tot op de dag van vandaag is blijven voortbestaanof beter, dat hij beid» verlangens met elkaar verzoend heeft in zijn werkkring aan het Hoger Katechetisch Instituut, waar hij godsdienstig en onderwijswerk kan com bineren. Na het gymnasium was het crisistijd en van verder studeren kon weinig komen. Na enkele kantoorbaantjes kwam hij al gauw in de biblio theek van het Maastrichtse Jezuïetencollege terecht, waar langzamerhand de opbouw van het katechetisch centrum begon. Werkten er aanvankelijk twee man aan, nu zijn het er tien, zeven paters en drie leken. Zijn entree in het jeugdwerk deed de heer Dinjens via de parochie» zo'n 26 jaar geleden werd hij ervoor gevraagd door de kapelaan, die in de nieuwe Theresia-parochie leiders nodig had. Hij begon als leider van de Jonge Wacht, kwam later in het diocesane apparaat en vijf jaar geleden in het nationale bestuur. „Jong Nederland", aldus de nieuwe hoofdcommissaris, „is nog steeds naar eenheid aan het groeien; de eenwording van de in de diverse bisdom men bestaande organisaties heeft een jaar of drie geleden pas goed haar beslag gekregen, maar in feite begint de eenheid nu pas te leven. Waar het nu om gaat, is het op gang brengen van de uitbouw naar binnen en naar buiten. We moeten zoeken naar eenheid in verscheidenheid en naar mogelijkheden om de jongens tussen 14 en 17 jaar te binden en hun te geven wat ze zo nodig hebbenwat men pleegt te noemen de begeleiding op de weg naar de volwassenheid. Daarbij zie ik grote mogelijkheden in de sport die vroeger in de jeugdbeweging geen plaats heeft gehad. Jong Nederland heeft drie peilers: de creativiteit, het buitenleven en de sport. De heer Dinjens heeft overigens de leiding maar tijdelijk op zich genomen; hij hoopt ze over een jaar of drie in andere handen te kunnen geven. De reden? „Langzamerhand heb ik een complete jeugdbeweging thuis," zegt hij lachend; hij heeft acht kinderen, vier jongens en uier meisjes, en geen mens die het hem kwalijk zal nemen, als hij zijn eigen jeugd zijn eerste aandacht geeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5