SOEBANDRIO terug naar nu voor FORMELE^ onderhandelingen Meer évacués aangekomen Vóór 17 augustus regeling geschil? Vuurspuwer gewond Drie Duitsers gearresteerd in Zwitserland Daders verloren groene kwast van gordijnkoord Vliegverbod in Katanga KONINKLIJKE FAMILIE IN HET ZONNIGE ITALIË Proefgebied bij Nova Zembla Sovjet-kernexplosie van 40 megaton in atmosfeer Op een na de krachtigste tot dusver genomen proef Chloorgas zet deel van Utrecht in stank vandaag* DE GESTOLEN REMBRANDT Twee Nederlandse politiemannen naar Bern Opvarende jager ^Rotterdam' heeft mogelijk pokken Dertigduizend op lot nr. 8707 Experiment voor raket-afweer Zeven personen naar ziekenhuis Het weer V Tsjombe onder druk 1 éee MORRIS ie fore if on iiuj! Meer wind Het weer in Europa MAANDAG 6 AUGUSTUS 1962 86ste JAARGANG No. 31199 schiphol, 6 aug. Om even voor de I?,r 's h'er gistermiddag het twee- nlt x •''tervliegtuig met repatrianten Nieuw-Guinea aangekomen. Aan "j®°rd van de Super Constellation van KLM bevonden zich 39 vrouwen en t overwegend jonge kinderen. Ook zij gorden in de door het ministerie van "'nnenlandse Zaken als opvangcentrum ogerichte kantine geadministreerd en uoorgelicht. In tegenstelling tot vrpdag- Bns> aankomst van de eerste eva- 0 s, toen er slechts koffie was, die de repatrianten voor een dubbeltje uit een automaat konden trekken, stonden er gis- Joren een groot aantal flesjes limonade, sartons melk en koffie gereed voor gratis verspreiding. Na afgehandeld te begaf het grootste deel der repa trianten zich naar de wachtende fami- ueleden. Een kleiner deel werd met auto's van leger en marine naar oontractpensions gebracht. DJAKARTA, 6 aug. (Rtr./AFP) President Soekarno heeft zater dagavond bekend gemaakt dat In donesië met Nederland formele onderhandelingen zal beginnen over de toekomst van westelijk Nieuw-Guinea. Na een bijeen komst van drieëneenhalf uur met zijn belangrijkste ministers en diensthoofden zei Soekarno ver slaggevers, de minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio naar Washington te zullen sturen voor „formele onderhandelingen op basis van de voorlopige over eenkomst die daar reeds is bereikt en op basis van het memorandum van secretaris-generaal Oe Thant, gedateerd op 31 juli". Nadere bij zonderheden weigerde hij te ge ven. Soekarno zou volgens het In donesische persbureau „Antara" vandaag beginnen aan een week vakantie op Bali. Soebandrio, die hem enige dagen zal vergezellen, heeft aangekondigd donderdag naar de Verenigde Staten te zul len vertrekken. BERN 6 aug. (SDA) Zondag Zijn in het kanton Bern drie Duit sers gearresteerd, die ervan ver dacht worden, dat zij de schilde rijendiefstal in Aerdenhout heb ben gepleegd. Twee Nederlandse Politieautoriteiten zijn naar Zwit serland vertrokken om de drie arrestanten te verhoren. Willemstad - cura?ao, 6 aug. ELISABETHSTAD, 6 augustus (AFP, Reuter) Een VN-woord- voerder in Elisabethstad heeft vannacht bekend gemaakt, dat de Verenigde Naties met ingang van vandaag een vliegverbod hebben ingesteld naar en van alle onder beheer van de Verenigde Naties staande vliegvelden in Katanga. Een uitzondering geldt voor VN- vliegtuigen. Dit verbod is ingesteld op verzoek van de centrale Con golese regering in Leopoldstad, al dus de woordvoerder. iiSliJ MOSKOU, 6 aug. (Rtr., UPI) - De Sovjet-Unie heeft gisteren in de atmosfeer een kernproef geno men die op een na de krachtigste was die Oost en West tot nu toe hebben genomen. Het seismolo gisch instituut te Uppsala in Zwe den, dat de ontploffing om vijf voor half elf 's morgens regis treerde, schatte dat de kracht van de beproefde bom om en nabij de veertig megaton lag. De Rus sische kernproef werd later ook door een Amerikaans bureau voor kernenergie gemeld. REGEN- EN TWEEDJASSEN Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Sevorln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEr 28 cents pet millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. SOEKARNO AKKOORD ""minim "iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiii Ook gisterenmorgen kwam een aantal 'circa veertig) repatrianten op Schip hol aan. Zij kwamen met de lynma- chane van de KLM en konden zoals dat normaal het geval is bij de aankomst ^an lijntoestellen, naar de plaats hun ner bestemming reizen, nadat hun pa pieren door een broeder van de G.G. en G.D. waren gecontroleerd. Op Bali zal Soekarno de tekst opstel len van de redevoering die hii volgende (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 6 aug. Tijdens het optreden van het Afrikaans balletge zelschap uit Guinee in de Stadsschouw burg is zondagavond de vuurspuwer Camara Faouly aan zijn gezicht ge wond. Waarschijnlijk is by het uitspu wen van de benzine, die hij met een fakkel ontstak, een kleine hoeveelheid op zijn kin gelekt die ook in brand ging. Het publiek heeft van het gebeuren nauwelijks iets gemerkt omdat de vuur spuwer direct tussen de coulissen yer- dween en het ballet normaal doorging. Precies middernacht, van zaterdag op zondag, heeft hoofdinspecteur Voerman oen persconferentie gegeven in het po litiebureau te Overveen. In de afgelopen ^eek heeft de Bloemendaalse politie haar hij meedeelde vele tips en andere 'hformaties gekregen, waarvan er enkele hieteen niet bruikbaar waren, andere bader moesten worden bekeken en ten slotte een paar, waar de politie onmid dellijk achteraan gegaan is. Het gebied f°ndom de villa is helemaal afgezocht ®en der opvarenden van de onderzee bootjager „Rotterdam", die op weg ^an Nederland naar Nieuw Guinea in haven van Willemstad op Curapao ft, is opgenomen in een ziekenhuis. **©t vermoeden bestaat dat hy lijdende aan pokken of waterpokken. e ^e dienst van volksgezondheid maakt da gGGn bezwaar tegen, dat de „Rotter- j.gP'1 dinsdag, volgens het vaarplan, de vervolgt. Er is geen kans op be- hüa g' het schip behoefde niet in Nert antaine' Daar de opvarenden in Van u'and zijn gevaccineerd, mogen zy h boord om te passagieren. hia °t>r de zekerheid zijn alle voorzorgs- ^atregelen genomen. De jager is ont- n'et en inwoners van Curagao mogen aan boord komen. staati71 HAAG, 6 aug. In de 556e 30non ,J1J 2e klasse is een prijs van 8707 gevallen op het lot nummer 'leeft' ~Pe Amerikaanse luchtmacht zond_,ag ee" kunstmaan in een 4?v °m de aa[de gebracht, door mid- «©rw." eenAtlas-Agena-raket. Bijzon- <Aï^en zijn niet bekendgemaakt. Hoofdinspecteur JVoerman uit Bloemendaal. in de hoop nadere sporen te vinden, maar die speurtocht leverde geen enkel concreet gegeven op. Vele mensen zijn ook gehoord, aan vankelijk zonder resultaat, maar een kleine verrassing werd de hoofdin specteur toch dinsdag bezorgd. Hij ging eens praten met een Bloemenda ler, die wellicht ook informaties zou kunnen verstrekken. Het gesprek scheen ook op niets te zullen uitlopen, toen de bewuste man de heer Voer man vroeg: „Is er misschien een gor dijnkoord gestolen?" Volgens de hoofdinspecteur was dat niet het ge val, maar hij werd bij dat „gordijn koord" zeer geïnteresseerd, toen de man met een groene koordkwast op de proppen kwam. Hij had die zaterdag 28 juli, 's mor gens om acht uur (een half uur dus yóór de inbraak werd ontdekt), gevonden bij de villa Koekoeksduin. Hoofdinspecteur Voerman nam de kwast mee naar de villa en toen bleek uit de reacties van het personeel, dat de kwast bij het koord behoorde, waaraan de „Rembrandt" ge hangen had. Het schilderij hing name lijk aan een groen koord, dat met twee kwasten was bevestigd in ooghaakjes achter het schilderij. De meest accepta bele conclusie lag toen voor de hand, namelijk dat de daders het koord had den doorgesneden en dat de kwasten in de ooghaakjes waren blijven zitten. Onderweg moet een der kwasten eraf zijn gevallen. De bewuste Bloemendaler diens naam wilde de heer Voerman niet mee delen was die zaterdagochtend toe vallig voorbijgelopen en vond de kwast op het voetpad, ongeveer tachtig meter van de ingang tot de oprijlaan van de villa. Het voetpad loopt langs de Vogc- lenzangseweg en ligt hoger dan de rij weg, waarvan het door een bosschage is gescheiden. De kwast werd gevonden aan de rechterzijde van de villa, in de richting Aerdenhout, nog vóór het huis van de tuinbaas. Een volgende conclusie, die men te recht kan maken, is, dat de daders het schilderij onverpakt hebben meegeno men. Toen zij de villa hadden verlaten, hebben zij het eerste stuk van de weg in elk geval lopend afgelegd. Men kan moeilijk aannemen, dat zij gesteld, dat de diefstal in de vroege ochtend zou zijn geschied naar het station Heem stede of naar een bushalte zijn gelopen. De heer Voerman acht het daarom aan nemelijk, dat er verderop een auto klaar stond, waarmee de dieven een veilig heenkomen hebben gezocht Omtrent het tijdstip van de diefstal heeft de heer Voerman een zeer per soonlijke theorie, waarover hij niet veel wil uitlaten. Hij is er in elk ge val zeker van, dat de inbraak is ge pleegd na 's nachts half twee. Op dat tijdstip namelijk heeft de huisknecht het licht in de salon uitgedaan. Toen waren de zoon George en diens vriend reeds een uur naar bed. Alle geruch ten omtrent dat tweetal wijst de heer Voerman resoluut van de hand. Op een desbetreffende vraag onzerzijds verklaart hij het gezien de bouw van en de situatie in de villa heel aannemelijk, dat niemand iets die nacht heeft gehoord, zelfs niet het glasgerinkel, toen een steen door de serreruit werd gegooid. De Bloemendaalse politie is ijverig op speurtocht geweest. Uit de wat dat betreft spaarzame mededelingen van de heer Voerman wordt het ons duide lijk, dat een der tips een mogelijkheid tot oplossing heeft gegeven. Om zeker heid te hebben zijn de heer Voerman en brigadier Baas gisteren voor een nader onderzoek naar het buitenland vertrok ken. Wat dat „buitenland" was, kon de hoofdinspecteur, vooral in verband met het onderzoek, onmogelijk meedelen. Zelfs wist hij niet te vertellen, of hij per auto of vliegtuig zou gaan. Het zou ons overigens niet verbazen, wanneer de tocht in zuidelijke richting zou gaan. Hoe het ook zij, men hoopt in het bui tenland de oplossing te vinden. Of de daders Nederlanders of buitenlanders zijn? De heer Voerman haalt zijn schou ders op. Hij heeft er kennelijk nog geen vermoeden van. Of de schilderijen naar het buitenland zijn vervoerd? De hoofd inspecteur weet het niet. Het lijkt hem overigens niet onmogelijk. Met zulke kleine „stukjes" is het niet zo moeilijk de grens over te komen. week vrijdag, de zeventiende augustus, zal uitspreken ter gelegenheid van de viering van de Indonesische „Onafhan kelijkheidsdag." In gewoonlijk betrouw bare regeringskringen in Djakarta kon men gisteren vernemen dat „wordt ge hoopt" dat de formele besprekingen met Nederland vóór die datum achter de rug zullen zijn. Waarnemers in de Indonesische hoofdstad geloven dat een spoedige regeling van de kwestie waar schijnlijk is. De volgende stap die Soe karno zou wensen zou het zenden van Indonesische militairen naar Nieuw- Guinea zijn. Zy zouden onder de vlag van de'Verenigde Naties moeten optre de:en vóór december in Nieuw-Guinea moeten aankomen. Uit Amerika komt het bericht, dat regeringsfunctionarissen zich zeer inge nomen hebben getoond met de Indone sische wens, formele onderhandelingen te beginnen over de bestuursoverdracht. In kringen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Washington gaf men uitdrukking aan de hoop dat Soekarno's besluit, Soebandrio deze week opnieuw naar de V.S. te zenden inderdaad tot een spoedige regeling zal leiden. Men wees er overigens op, dat van de Ame rikaanse ambassadeur in Djakarta, Ho ward P. Jones, nog geen officiële be vestiging van Soekarno's beslissing was ontvangen. Van Ellsworth Bunker, de Amerikaanse oud-ambassadeur die bij het vooroverleg tussen Nederland en In donesië als bemiddelaar eer belangrij ke rol heeft gespeeld, was geen com mentaar te verkrijgen. De voornaamste erbij betrokken vliegvelden zijn die van Eiisabethstad en de basis Kamina. Welingelichte kringen in Elisabeth stad zien in deze maatregel duidelijk de eerste stap van het onder druk zet ten van de regering van president Tsjombe, om een einde te maken aan de nu twee jaar durende afscheiding van Katanga van de rest van de Congo. De voornaamste vliegverbindingen in Katanga werden onderhouden door de Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena, die vier vluchten per week uit voerde tussen Brussel en Elibathstad, via Oesoemboera. de vluchten van door de Katangese re- Men verwacht, dat de Verenigde Na ties ook een einde zullen maken aan gering gecharterde Rhodesische vlieg tuigen tussen Kolwezi en Kongolo. Deze toestellen, die levensmiddelen en an dere goederen voor Kongolo vervoe ren, maakten tot dusver een tussenlan ding op de basis Kamina voor het ver krijgen van een landingsvergunning van de Verenigde Naties. Naar van officiële Amerikaanse zijde verluidt hebben vertegenwoordigers van de V.S., Engeland en België in de Amerikaanse hoofdstad een uit 21 pun ten bestaand plan opgesteld om presi dent Tsjombe er toe te bewegen op korte termijn zijn overleg met premier Adoela van de centrale Congolese re gering te hervatten om een einde te maken aan de afscheiding van Katanga. Ook zou Katanga de helft van zijn in komsten van de Union Minière aan Leopoldstad moeten overmaken. De vertegenwoordigers van de V.S. en België zouden in beginsel met het plan hebben ingestemd, dat als laatste mid del om Tsjombe te dwingen voorziet in het afkondigen van een economisch en financieel embargo. In de omgeving van de villa Porto Ercole aan de Italiaanse kust geniet het koninklijk gezin van een zonnige vakantie. Bij een klauterpartij op de rotsblokken voor de villa helpen prinses Margriet, prins Bemhard en prinses Beatrix it Koningin haar evenwicht te bewaren. De prinsessen Marijke en Irene nemen blootsvoets aan de klauterpartij deel. De Russische proef eerste in de enige tijd geleden aangekondigde nieuwe serie vond plaats in het proef, gebied tussen de Barentszee en de Ka- ra Zee by het eiland Nova Zembla. Volgens dr. Markus Baath, directeur van het seismologisch instituut in Upp sala, is de Russische proef van gisteren in kracht slechts overtroffen door de proef van 57 megaton waarmee de Sov jet-Unie haar eerste reeks proeven op 4 november 1961 afsloot. Zoals de Russen voor gewoonte heb ben, werd het bericht ever de kern explosie bevestigd noch ontkend. Wel hebben ze op 24 juli een waarschu wing voor schepen uitgegeven zich tij dens militaire oefeningen tussen 5 augustus en 20 oktober niet te bevin den in een groot gebied van de Ba rents- en Kara Zeeën. Gezegd werd toen dat tijdens de manoeuvres „ver- UTRECHT, 6 aug. Circa driedui zend liter kwalijk riekend en zeer giftig chloorgas is hier zaterdagavond ont snapt uit het zeefgebouw van het pro vinciaal en gemeentelijk Utrechts stroomleveringsbedryf aan de Lage Wei de, waarschijnlijk door een lek in een van de leidingen van de waterkoel- Een ziekenwagen verlaat het terrein van de Pegus in Utrecht, waar grote hoe veelheden zeer giftig chloorgas zijn ontsnapt. installatie. Onmiddellijk na de melding (tien uur) rukten politiemannen en le den van het brandweercorps uit naar het P.E.G.U.S.-terrein. Het gas bleek geen slachtoffers te hebben gemaakt onder het personeel. Een gezin van vier personen aan boord van een schip in de insteekhaven naast de P.E.G.U.S. was echter al half bedwelmd. Man, vrouw en twee kinde ren werder. voor alle zekerheid naar het Academisch ziekenhuis gebracht voor een behandeling in het beademings centrum. De wind verspreidde het gas over een groot deel van de stad. De politie ging met surveillancewagens in Zuilen de bevolking waarschuwen en ervoor zor gen, dat alle ramen werden gesloten. Een ingenieur van de P'.E.G.U.S.-cen- trale slaagde er na anderhalf uur in het wegstromende gas te stoppen; het lek werd ontdekt by een afsluiter en deze werkt inmiddels weer normaal. In totaal zijn nu aldus een later bericht zeven personen voor een be handeling in het beademingscentrum van het academisch ziekenhuis in Utrecht opgenomen. Het zijn de vijf le den van het gezin Bakker, die wonen aan boord van een schip dat ligt in de insteekhaven, De heer J. Stolk, bedrijfsarts van de Utrechtse G.G.D., deelde nog mee: „De G.G.D. heeft vannacht en vanmor gen vroeg nog enkele telefoontjes ge kregen van mensen uit Zuilen, waar heen de grootste hoeveelheden gas zijn gewaaid. Bij onderzoek bleek echter dat zij zich niet helemaal prettig voelden, maar geen tekenen vertoonden van de benauwdheid die een karakteristiek ge volg is van het inademen van teveel chloorgas". Het gas werkt namelijk zeer prikke lend en beschadigt vooral de slijmvlie zen. Het is nog berucht uit de eerste wereldoorlog, maar daarna heeft men er eigenlijk geen ervaring meer mee gehad. Gevaar voor de longen ontstaat pas, wanneer men het gas gedurende langere tijd diep heeft ingeademd. Als de longen zijn aangetast, openbaart zich dat reeds binnen enkele uren. Men heeft bij de patiënten in het academisch zie kenhuis kunnen vaststellen, dat de be schadigingen beperkt zijn gebleven tot de neus- en keelholte. De heer Stolk zei, dat de slijmvliezen zich vanzelf herstel len en hij verwacht dan ook, dat de patiënten snel genezen en wel naar huis toe kunnen gaan. schillende typen nieuwe wapens" zou den worden beproefd. Waarnemers uit Westerse landen in Moskou menen dat de nieuwe reeks Russische kernwapenontploffingen mo gelijk ten doel beeft anti-raket-raketten te beproeven. De Russische leider* bebben in de afgelopen herfst beweerd dat de Sovjet-Unie dergelijke raketten bezit. Volgens de Westerse waarnemers zou zich in de kop van deze raketten een waterstofbom bevinden. De Russische premier en partyleider Khroesjtsjev heeft zoals bekend kort geleden tegenover Amerikaanse corres pondenten verklaard dat de Sovjet-Unie thans over anti-raket-rake eten beschikt en dat zij hiermede „een vlieg in dn ruimte kan raken." De waarnemers me nen ook dat gedurende *e Russische militaire oefeningen in ie Barentszee en de Kara-zee mogelijk kernwapens voor tactisch gebruik op het slagveld zullen worden beproefd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de Russische hervatting van de proe ven met kernwapens een „droe-ige zaak" is. Hieraan werd toegevoegd: „De Verenigde Staten zullen evenwel te Genève blijven streven naar totstandko ming van een doelmatige overeenkomst tot het verbieden van kernwapenproef- nemingen." (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSE STRAAT (BIJ KONINGSPUIN) AMSTERDAM TEL ??SSB6 Verwachting tot dinsdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Aanvankelijk zwaarbewolkt met tij delijk regen, later verspreide opkla ringen. Aanvankelijk overwegend ma tige wind tnssen zuidoost en zuidwest, later draaiend naar west tot noord en tijdelijk aanwakkerend tot krach tig of hard. Lagere middagtempera- turen. DINSDAG: Zon: 5.10-20,21; maan: 1219-2315. Morgen hier en daar een bui, maar ook enkele opklaringen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind, ruimend naar noor delijke richting. In de middag onge veer 18 gr, zeewater 17 gr. Vooruit zichten: gebied met opklaringen nadert van de oceaan maar door zeewind voor lopig te fris. max. min. neeraL. Station Weer temp temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder half bew. 17 12 0 Ypenburg zw. bew. 19 14 0 Vlissingen zw. bew. 18 14 0 Eelde zw. bew. 20 7 0 De Bilt zw. bew. 20 11 0 Twente zw. bew. 19 11 0 Eindhoven zw. bew. 10 10 0 Zd-Limburg zw. bew. 16 13 4 Stockholm licht bew. 19 10 5 Oslo zw. bew. 16 10 0 Kopenhagen onbew. 17 10 0 Londen zw. bew. 21 12 0 Amsterdam zw. bew. 19 12 0 Brussel geh. bew. 19 12 3 Luxemburg geh. bew. 20 13 9 (Advertentie; ham»1 wcf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1