SOBLEN HEEFT NOG KANS OP VRIJHEID Israël weigert medewerking aan transport naar de VS Vorig jaar ruim 150.000 schilderijen geëxporteerd Drie doden en drie gewonden bij botsing SCHILDER BERT PEIZEL 75 JAAR Ned. kampioenschap dressuur voor mej. Van Doome Bonn benieuwd naar Smirnovs terugkeer Edmond en Henriette Hustinx prijzen uitgereikt HET APRIL SMITH HYSTERIE De grenzen van de tolerantie Waarde van 13,4 miljoen gulden CAPIIAJX Aan jonge chemici en kunstenaars Vreugdevuren en dans op Jamaica 556ste STAATSLOTERIJ 2e klas le Ifi5' TV-STER VERDWIJNT Vlieggids Rotterdam Bij Hoevelaken Rotterdamse taxi's worden duurder Zeeprestatietocht voor Bloemendaal Concours Hippique Sanspoort Maathuis winnaar ma-sprm gconcours Ploegsteert leefde boven de granaten Haarlem zegeviert over J0S: 64 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1962 PAGINA 2 BUITENLANDSE ge Lagerhuisleden eisen, dat hij on- KRONIEK middellijk een einde J maakt aan de kwa Haarl. Medaillehuis Herman Mulder Kampervest 33 COR SCHUURING SANTPOORT Op 12 augustus De Amsterdamse portretschilder Bert Peizel is vandaag vijf en zeventig jaar geworden. Sportief en gebruind vaart hij met zijn kajuitjacht over meren, zoekend naar ëen te schilderen object, een schoon detail, een bekoorlijk panorama. In 1914 begon hij met schil deren. Aanvankelijk wilde hij in de journalistiek, evenals zijn vader. Hij reisde veel en intensief, zocht contact met zijn buitenlandse col lega's en bracht menig uur in musea door om er de meesters te bestuderen. Bart Peizel is 27 jaar voorzitter van „St. Lucas" en Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook zijn echtgenote, Therèse Ansingh, een zuster van wijlen Lizzy Ansingh, schildert. Vandaag was hij, als altijd, op het water te vinden. TENAX Voetbal RCH verliest van DWS: 2-3 VLAANDEREN LONDEN, 6 aug. (UPI) De Sovjet- spion dr. Robert Soblen wacht momen teel op een beslissing van de regeringen van Engeland en Israël in de kwestie waar hij heen dient te gaan wanneer hij uit Engeland vertrekt. Zaterdag heelt het kabinet van Israël besloten te weigeren toe te staan dat Soblen in een vliegtuig van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al naar \merika wordt gebracht, waar de 61-jarige psy chiater een levenslange gevangenisstraf wacht wegens spionage voor de Russen. De Britse regering heeft de El Al tot woensdag tijd gegeven te beslissen of zij het bevel van het Britse ministerie van binnenlandse zaken zal opvolgen Soblen uit Engeland naar Amerika te brengen. Soblen bevindt zich al bijna een maand in het ziekenhuis van de Brix- tongevangenis te Londen. De Britse regering heeft Soblens ver zoek om asiel afgewezen en heeft de El Al bevolen hem naar New York te brengen, daar Soblen zich op 1 juli aan boord van een vliegtuig van die maat schappij, onderweg naar New fork, lichamelijk letsel heefi toegebracht. Het toestel landde te Londen in verband met de toestand van Soblen. Doch de El Al heeft geweigerd Soblen naar New York te brengen en de rege- In het Britse Lagerhuis is vorige week een heftig debat gevoerd over de vraag wat de overheid kan doen tegen fascistische demonstraties. De aanleiding 'tot deze discussie werd gevormd door de recente provocerende activiteiten van Sir Oswald Mosley en zijn Union Movement, een fas cistische beweging. Het optreden van Mosley heeft geleid tot relletjes waar- bi; de politie herhaaldelijk moest in grijpen. De Britse fascist heeft vooral ergernis gewekt, omdat hij enige ma len bijeenkomsten organiseerde in stadswijken waar vee! Joden wonen. Als Mosley er vooral op uit was pu bliciteit te krijgen, heeft hij zijn doel bereikt, want de Britse pers heeft grote aandacht besteed aar de on geregeldheden. Ook in de buiten landse pers werd het verschijnsel ge signaleerd, en dat was voor de Brit ten wel heel onprettig. De leden van de Union Movement maken mis bruik van de vrijheid van menings uiting, die zij zelf als voorstan ders van een rechts-totalitair regime niet erkennen. Henry Brooke, die drie weken ge leden minister van Binnenlandse Za ken werd. wordt nu geconfronteerd met een moeilijk probleem. Sommi- lijke praktijken van de Britse fascisten, maar Brooke heeft daarop geantwoord, dat de oplossing van de kwestie niet zo eenvoudig is. De vrijheid van meningsuiting is een van de hoekstenen van de Britse de mocratie. Bovendien kan, volgens de bestaande Wet op de Openbare Or de, een openbare bijeenkomst niet bij voorbaat verboden worden. De po litie kan zo n bijeenkomst eerst ont binden als het optreden van de spre ker aanleiding heeft gegeven tot on geregeldheden. Maar wat moet men aoen als men met zekerheid weet dat een bepaalde bijeenkomst tot versto ring van de orde zal leiden? Kan de overheid dan niet tijdig ingrijpen? En in dit geval gaat het om demonstra ties van lieden die de rassenhaat pre diken. Als men bedenkt dat in de tweede wereldoorlog zes miljoen Jo den door Hitier vergast werden, zo merkte een socialistisch Lagerhuislid op, is het toch wel grof dat de Union Movement op het ogenblik de vrij heid neemt de Britse Joden te beledi gen. De Britse opperrabijn, dr. Brodie, heeft dan ook een krachtig protest laten horen, en hij schreef voor dat in alle synagogen iedere zaterdag ochtend gebeden wordt voor de slachtoffers van de Nazi-vervolging. Minister Brooke is volkomen door gedrongen van de ernst van de si tuatie, maar de bëstaande wetgeving biedt hem niet voldoende gelegen heid de zaak drastisch aan te pakken. Hij heeft nu beloofd dat hij tijdens het komende reces van hgt parlement een diepgaande studie zal maken van de juridische implicaties. Hij hoopt dat de „Public Order Act' zo kan wor den gewijzigd, dat hij in de naaste toekomst maatregelen kan nemen te gen de fascisten. De „Daily Mail' stelde vorige week in een hoofdarti kel de rethorische vraag: „Hoe tole rant moeten we zijn tegenover de in tolerantie? Men zou het ook zo kun nen zeggen: „Hoe kan een democra tisch land zich beschermen tegen anti democratische elementen." Mosley drijft de spot met de Britse democratische vrijheden, en hij werpl een blaam op de^Britse natie. Maar de overgrote meerderheid van de Britten wil niets met hem te maken hebben, en we mogen dus vertrouwen dat er spoedig een einde wordt gemaakt aan zijn activiteiten. ring van Israël heeft bepaald dat als een toestel van de El Al gedwongen wordt Soblen als passagier aan boord te nemen, het naar Israël moet koersen. Daar zou Soblen dan worden gearres teerd wegens illegale binnenkomst, doch hij zou dan een kans op een gewone deportatie krijgen. Zijn advocaten heb ben verklaard dat Tsieehoslowakije hem een visum heeft verleend. (Van onze luchtvaartredacteur) ROTTERDAM, 6 aug. „Vlieggids Rotterdam" is de naam van een door een Haags bureau uitgegeven boekje waarin alle luchtverbindingen via de luchthaven Zestienhoven en het nu nog gebruikte.Sabena-helikoptervlieg- veldje in het stadscentrum staan ver meld. Een zeer lange lijst, vooral door de vele mogelijkheden tot doorverbindin gen die de dagelijkse diensten op Lon den, Keulen, Zürich en Brussel bieden. „Vlieggids Rotterdam" geeft ook infor maties omtrent de luchthaven, boekings- mogelijkheden en de maatschappijen die Zestienhoven aandoen. Dit „lucht vaartspoorboekje" zal elke maand in een nieuwe editie verschijnen met tel kens dat is althans de opzet van de uitgever de meest recente gegevens. Het is voor Nederland een primeur. AMSTERDAM, 6 aug. Vorig jaar zijn 154.216 schilderijen, schilderingen en tekeningen naar het buitenland ver kocht. .De waarde ervan bedroeg 13.4 milioen gulden. West-Duitsland (4.6 miljoen), Zwitserland (2.3 miljoen), Italië (2 miljoen), Engeland (1.5 mil joen) Zweden (1.2 mil'oen) en de Ver enigde Staten (ƒ636.000) waren de be langrijkste afnemers. Dit heeft de heer A. J. P. G. Sand- fort, directeur van de vereniging Ne derlands Fabrikaat, meegedeeld bij de opening van een tentoonstelling van grafiek van Flip van der Burgt in „Hamdorff" in Laren. De heer Sandfort zei voorts dat aan standbeelden en beeldhouwwerk in 1961 voor een waarde van 289.000 gulden naar het buitenland werd verkocht. De belangrijkste afnemers waren Italië, de Verenigde Staten en Engeland. Op het gebied van gravures, etsen en litho's werd voor een waarde van f 61.000 uitgevoerd (grootste afnemers Frankrijk en België) en aan antieke voorwerpen voor totaal 4,4 miljoen, waarbij de Verenigde Staten (1.6 mil joen) de grootste koper was. Daarna volgden West-Duitsland (949.000 gulden) en Italië (ƒ411.000). De heer Sandfort zei dat er in ons land veel misverstand en onbegrip heerst over de beeldende kunstenaars. Velen verkeren in de veronderstelling dat een kunstenaar nog geen droog brood kan verdienen, daarvoor ook geen moeite doet en voor ondersteu ning elke week moet aankloppen bij Sociale Zaken. Spr. onthulde, dat van Advertentie) Voor Stopwatches Schaakklokken Teleloon 2 110 1 Vraagt gratis prospectus. LAREN, 6 aug. In de vroege za terdagmorgen zjjn op de rijksweg Am sterdamHoevelaken, bij het begin van het viaduct naar Hoevelaken onder de gemeente Eemnes twee auto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. Van een der auto's een Duitse wagen, wer den de bestuurder en twee naast hem zittende personen op slag gedood. Drie andere personen werden zwaar gewond. De Dij de botsing betrokken auto's waren twee volkswagens, die beide werden vernield. De botsing had plaats op de rijbaan van de Duitse auto. Gedood werden de bestuur der van de Duitse auto. de twintig jarige B. Schomaker, de 28-jarige mej. A. E. Albachten, beiden uit Nordhorn (Did.) en de dertigjarige moeder van drie kinderen mevr. W. Schreuder-Van den Bosch. Van de beide laatste slachtoffers kon de iden- tieteit pas na zeer lange tijd worden vastgesteld. Van de drie zwaar gewonden, die naar het ziekenhuis te Baam werden vervoerd, kreeg de 24-jarige ongehuw de Nederlander H. Loulier uit Amers foort een zware hersenschudding, een buikwonde en beenbreuk op drie plaat sen. De negentienjarige duitser H. W. Stennekes liep een zware hersenschud ding op en de even oude Duitser B. H. Züzerink kreeg een schedelbasisfrac- tuur. De politie staat voor een raadsel wat betreft de toedracht van het onge luk. De Nederlandse auto bevond zich op de verkeerde weghelft, maar ei wer den geen remsporen gevonden, noch aanwijzingen van uitwijken. De auto's moeten met volle vaart op elkaar zijn gereden. SANTPOOR, 6 aug. - Oor Schuuring, die zondag fe Zandvoort wegkampioen wiel rennen van Nederland werd bij de ama teurs, zal waarschijnlijk woensdag uit komen in de Ronde van Santpoort. Aan deze ronde nemen ook deel de Sant poorter Coen Visser en de kampioen van Noord-Holland, Henk Comelisse, die zondag in Zandvoort tweede werd. ROTTERDAM, 6 aug. De taxita rieven in de Maasstad worden met in gang van 1 september ongeveer vijf procent hoger. De eerste „aanslag" blijft weliswaar gehandhaafd op één gulden, maar daarvoor zullen de pas sagiers niet meer 235 meter kunnen afleggen, zoals tot dusverre doch 222 meter. Voor elke volgend.' 222 meter komt daar tien cent bij. üe prijs voor wachtperioden wordt met ca één gulden verhoogd tot 4,60 per uur. de 1500 in ons Lnd wonende kunste naars er in 1961 slechts 190 voor gelde lijke bijstand van Sociale Zaken in aan merking kwamen. De directeur constateerde dat op al lerlei gebied de belangstelling van het publiek voor de kunst groeiende is. In dit verband memoreerde hij de groei ende belangstelling voor musea, open baar kunstbezit, volksuniversiteiten, subsidieregelingen e.d. Ook het be drijfsleven draagt hierbij een steentje bij. In 1950 werd de stichting „Kunst en Bedrijf" opgericht met het oogmerk bij industrie en handel meer belangstel ling te wekken voor de kunstenaar en zjjn werk. Van 1950 tot 1961 is door bemiddeling van deze stichting voor 2.204.997 aan opdrachten bij Neder landse kunstenaars geplaatst, waardoor vele kantoren en fabrieksgebouwen met kunstwerken konden worden verfraaid. BLOEMENDAAL, 6 aug. In zee voor het strand van Bloemendaal wordt zondag 12 augustus een zeepres tatietocht gehouden over afstanden van één en twee kilometer. De Bloemen- daalse reddingsbrigade houdt de jaar lijkse prestatietocht dan voor de zes de keer. Er wordt met de stroom mee- gezwommen. Zij die de tocht uit- zwemmen, zullen als herinnering een plastic aandenken ontvangen. Bij ongunstig weer op 12 augustus zal de prestatietocht twee weken later, op zondag 26 augustus, worden ver- zwommen. De start is vastgesteld op één uur. Vóór die tijd moeten deelne mers zich melden bij de strandpost „de Kentering", ongeveer drie honderd meter ten noorden van de „kop Zee weg". Voor die vereniging of brigade, die met het grootste aantal deelnemers aan de tocht meedoet, is als extra prijs een speciaal ontworpen vaantje beschikbaar. Vóór-inschrijvingen kun nen geschieden bij de post „De Ken tering", telefoon 52320 en bij de heer J. Booms, Zonnebloemstraat 27, Haarlem, telefoon 14971. (Advertentie) volautomatisch lens Zeiss Tessar F12.8/50 mm commandoknop Nieuwe prijs f. 239.- I AMSTERDAMS KALVERSTRAAT 115 - NASSAUKADE 381 - R. HARTSTRAAT 4 Sp. C. HOOFTSTRAAT 60 - SCHELDESTRAAT 26 - AMSTElVEEN s GALERIJ 160 SANTPOORT, aug. Al meerdere jaren organiseert de harddraverij ver eniging te Santpoort in de zomer een concours-hippique aan de Wüstelaan. Vrijwel al onze beste dressuur-ruiters waren vanuit het gehele land naar Sant poort gekomen. Daarbij kregen ook de minder bekende ruiters de gelegenheid in lichtere proeven uit te komen. Het middagprogramma met de binnenkomst van het bestuur van de harddraverij - vereniging op een prachtige, origineel- Engelse maiicoach, waarvoor bijzonder goede Nederlandse koetspaarden ge spannen waren, begon iets te laat. Het programma dat het talrijk opgekomen publiek werd voorgezet, bevatte ver schillende tuigpaardennummers, welke goed bezet waren. Verschillende beken de stallen hadden hun paarden afge vaardigd, waaronder de stal van Van Dijk uit de N.O.-polder. De zogenaamde open klasse eenspan nen was wel het belangrijkste onder deel van het programma. Acht paarden kwamen in de ring en dit keer kon Alfred revanche nemen op zijn neder laag, die hij onlangs te Hoofddorp leed bij het kampioenschap van Nederland. Hij werd eerste en Sarina, de kampioe ne, kon het niet verder brengen dan de derde plaats. Ze ging ook beslist niet zo als te Hoofddorp, maar kennelijk HEEMSTEDE, 6 aug. In een niet onaardige wedstrijd heeft RCH de oefen match tegen DWS met 3-2 verloren. Duidelijk is in deze ontmoeting tot uit drukking gekomen dat RCH niette genstaande het ontbreken van de Duitse speler Maslo aan aanvalskracht heeft gewonnen. Wanneer de Haarlemse spelers volledig op elkaar ingespeeld zullen zijn, kan het Racing,team in de a.s. competitie een rol van betekenis gaan spelen. De achterhoede van DWS werd voor de rust zwaar aan de tand gevoeld. Door toedoen van Hendriks en Engel- sma werd een 2-0 voorsprong genomen en hadden de RCH-ers op het juiste moment weten door te drukken, het zou zeker niet bij 2-0 zijn gebleven. De tweede helft was voor DWS. De Am sterdamse ploeg speelde nu beter en ook agressiever, hetgeen niet wegnam dat het eerste doelpunt van de bezoe kers ontstond na verkeerd uitlopen van doelman Van der Schilden. Hiervan maakte Wery een dankbaar gebruik: 2-1. Onmiddellijk daarop kopte Tem ming uit een hoekschop van rechtsbui ten De Jager de gelijkmaker in de tou wen: 2-2. DWS behield de beste kan sen, met als gevolg dat Wery in tien minuten voor tijd het winnende doel punt voor de Amsterdammers voor zijn rekening nam: 2-3. lag dit terrein met de korte lijnen haar niet. Een ander belangrijk nummer was dat der tweespannen, open klasse met zeven deelnemers. Opnieuw leverde dit een overwinning op voor de stad van Van Dijk, waarvan Alfred en Ulex uit stekend liepen. Tweede werd het span van Hogendoorn; de hoofdhouding van deze paarden konden wij niet bewonde ren. Een bijzonder nummer, dat in Sant poort altijd op bet programma staat, is een eenspan-concours, welke gereden werd door dames en waarvoor door de Nieuwe Haarlemsche Courant een fraaie kandelaber was uitgeloofd. Dat nummer en daarmee de waardevolle prijs werd gewonnen door mevrouw Van Dijk uit Emmeloord. Zij wist de tienjarige Al fred als eerste naar de hoogste plaats te sturen. In de middaguren maakte men ook de prijzen bekend die gewon nen waren bij de dressuur-proeven: het jeugd-springconcours en het nummer jachtpaarden. In de L.-dressuur werd mejuffrouw Eysvogel op Scampy (eigendom van R. Davidso, Haarlem) vierde. Be langrijk was natuurlijk de uitslag van het kampioenschap van Nederland dres suur. Dat werd gewonnen door een der dames Van Doorne op de Lipizaner Maestoso Brecia. Vóór haar tweeling zuster op Favory Albina. Na de huldi ging gaven beide dames een prachti ge demonstratie van perfect dressuur werk te zien die door de luidspreker uitstekend werd toegelicht. Op deze wij ze kreeg ook de lekentoeschouwer enig begrip van waar het bij dressuur eigen lijk om gaat. Liefhebbers van goede sprintsport konden na de wedstrijden in Santpoort tevreden naar huis gaan. Er werd over het algemeen goed ge sprongen, zowel m het MA-springcon- cours als in het Parijse springnummer. In het MA-springconcours-nummer bleven na een ronde vijf paarden zonder fouten en moesten dus om de eerste prijs opnieuw springen. Winnaar werd Maathuis op Troongravin Aurora vóór Sam van Spaendonck uit Brabant op Prins Ajax. Het Parijse springconcours werd nog spannender omdat de beste ruiters tot driemaal toe moesten overspringen. Daarbij gelukte het de jonge P.T. van Dijk uit Emmeloord om op Kabila zon der maar even aan te raken een hinder nis te springen van 1.95 meter hoog en 1.80 meter breed en daarmee deze wed strijd op zijn naam te brengen. Tweede werd Maathuis op Troongravin Aurora. Met een demonstratie „ouderwetse rij kunst" werd het programma besloten. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 6 aug. Met grote belangstel ling en zeker niet zonder zorg ziet men in de bondshoofdstad de terugkeer tege moet van de Russische ambassadeur in de Bondsrepubliek Andrei Smimov, die morgen uit Moskou terugkomt van een drieweeks overleg met zijn chef in het Kremlin. Men verwacht in Bonn, dat Smir- nov onmiddellijk na zijn terugkeer een onderhoud met bondskanselier Adenauer zal arrangeren. Uit dit ge sprek hoopt men in de bondshoofd stad enige houvast te krijgen over dat gene wat Moskou ten aanzien van Berlijn weer in zijn schild voert. Dat er in het Kremlin iets op touw wordt gezet is de afgelopen week wel ge bleken uit de plotselinge reis naar Khroestjev (die met vakantie aan de Zwarte Zee is) van Oostduitslands oppercommunist Walter Ulbricht en de plaatsvervangende premier Willi Stoph (die in feite minister-president is aangezien Otto Grotewohl al vele maanden ziek is). In Moskou heeft ambassadeur Smir- nov ook gesprekken met Ulbricht en Stoph gevoerd. Op de Russische ambas sade in Rolandseck doet men zeer ge heimzinnig, maar dat kan wel camou flage zijn voor feitelijke onwetendheid omtrent datgene wat er wordt uitge broed. BRUSSEL, 2 aug. (ANP) Het Bel gische plaatsje Ploegsteert, nabij Iepe ren, heeft de afgelopen 44 jaar op een waar kruitvat gestaan, zo meldt hel Vlaamse blad, „Het Laatste Nieuws." Bij grondwerkzaamheden heeft men nl. c-ntdekt, dat er onder het dorp een op slagplaats met zeker twintig ton artil leriegranaten bevindt, die de Duitsers daar in 1918 heb! en achtergelaten. Dwars over de opslagplaats, waar van de volle omvang nog niet bekend is is in de loop der jaren een weg aangelegd en er vlak bij zjjn huizen en een school gebouwd. De Belgische mijn- opruimingsdienst heeft reeds tien ton van het gevaarlijke materieel geborgen. HOGE PRIJZEN" ?o3n0ó20®j,?J07'5<MW: U985ƒ2000: 16788; ƒ1500: 1086 3112' f1000: 1091 12818 R5®® 18985 21301; 400: 2863 3729 4805 6470 7249 7867 9493 *10072 11947 16549 17563 33855 408R5524??97949qw8^a:f 1094 1126 1586 1628 1802 2286 2338 2459 257o mS? VORK 7464 wan raao511 4943 5078 5534 5611 5853 5910 6031 6277 680nodf imi i,,r? ,7,® 7915 8114 8147 8192 8448 9469 9612 9962 9963 10648 ?-n77 47288 44273 11507 11665 12810 13010 13463 13649 13755 14291 M»8» 748873 15312 15699 16736 17858 17913 18620 18986 19096 19185 19664 19758 l9737 19818 19878 20081 20344 20679 21197 21704 21931. PRIJZEN VAN 40.— 12011 040 033 122 188 197 218 250 259 272 274 345 352 371 395 397 459 498 509 594 605 677 691 695 726 757 783 790 1007 008 014 038 042 090 098 110 117 121 197 202 210 232 241 255 283 284 326 334 336 343 360 378 442 451 454 486 504 522 542 547 567 578 590 611 636 637 683 695 709 714 723 751 805 839 899 981 2015 050 102 126 133 151 169 175 184 193 198 204 218 237 243 246 261 284 303 321 333 370 446 448 484 495 520 523 557 605 612 664 678 681 706 712 718 719 722 762 817 849 903 908 922 955 996 S002 006 028 032 075 076 165 184 207 246 248 271 282 291 303 354 367 376 381 487 404 429 478 521 537 565 578 600 603 658 680 697 709 727 738 800 808 827 842 855 864 899 910 957 986 4040 057 097 129 158 181 203 '208 211 246 256 277 328 349 357 454 539 574 626 632 689 719 739 769 832 889 898 910 925 928 948 958 968 978 983 991 8042 066 090 114 124 225 243 262 268 329 370 375 416 454 456 ^34 499 543 636 648 743 757 758 809 833 J5 889 904 916 933 934 962 972 6065 074 141 148 158 166 169 198 221 281 311 362 369 388 428 438 485 492 513 551 563 626 632 635 729 748 764 828 914 998 .7003 017 028 034 056 098 108 120 141 256 802 311 319 331 359 391 414 419 469 485 501 566 587 594 662 678 717 725 730 760 780 785 832 834 852 879 895 980 986 997 8030 031 056 079 084 093 094 104 108 160 165 170 215 217 267 325 337 352 356 360 470 479 498 500 513 528 535 541 592 593 621 651 678 703 705 707 730 780 793 806 828 895 911 919 962 975 8004 035 036 038 053 082 088 133 148 155 167 176 193 206 207 208 219 261 308 312 379 399 400 411 465 527 546 568 603 619 686 707 747 766 809 820 828 847 910 914 945 957 971 10011 017 028 041 073 075 084 116 191 194 217 233 250 283 312 315 317 322 351 425 430 433 466 468 494 502 505 518 540 545 585 614 649 695 705 730 778 804 823 831 837 855 885 935 11019 140 153 154 159 172 175 183 235 246 252 260 268 284 310 .311 313 346 354 392 424 430 468 497 523 555 559 571 576 590 645 664 684 701 736 800 847 854 890 893 899 8S4 892 914 938 981 „4 13032 040 048 093 113 138 147 198 218 3OT 255 261 292 319 347 352 354 375 385 3W 488 498 501 507 514 558 563 570 600 6=2 688 693 799 801 808 814 832 857 886 905 917 936 941 968 14052 095 107 116 140 171 181 189 231 f1, 286 288 342 405 415 417 437 453 479 503 542 555 576 588 617 621 627 630 64' 645 686 791 797 825 834 843 888 947 15006 042 054 058 107 128 147 157 175 1» 223 247 252 262 265 278 330 350 366 3b' 384 403 404 413 455 473 497 506 519 g&J 638 665 682 692 696 707 708 711 717 744 763 801 812 817 831 835 839 845 876 W-' 940 955 962 973 975 978 991 994 16035 068 118 129 143 157 168 173 185 19» ,222 263 266 294 326 356 373 412 427 44b 480 484 507 508 528 535 578 581 591 5»» 668 697 771 773 792 818 846 876 891 925 945 951 952 965 981 ,„a 17002 019 076 082 091 102 123 149 170 W 232 256 263 278 284 295 318 323 344 351 363 376 383 403 409 418 447 448 522 543 568 612 618 652 681 700 735 737 741 751 766 772 787 820 826 842 859 863 905 923 924 944 965 971 990 18001 016 017 047 055 064 073 079 080 089 092 106 132 163 194 199 209 223 225 236 248 302 322 323 349 368 383 394 420 474 511 609 629 632 636 644 651 666 687 701 760 815 852 897 920 968 19012 027 035 064 123 153 205 215 217 253 369 424 463 470 498 542 565 620 658 6?7 678 716 719 749 751 762 771 810 835 90S 020 Q^"7 Q*7Q QQtl 20021 029 086 113 133 140 174 187 209 228 235 269 309 316 338 341 373 375 390 401 450 477 488 493 525 532 547 552 600 619 654 666 702 731 742 745 779 791 805 813 882 896 912 986 988 999 21026 028 032 043 056 061 125 136 168 189 190 199 206 236 274 356 387 397 428 440 468 487 491 539 553 578 627 640 644 659 697 760 809 813 820 821 914 917 922 928 934 935 987 (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 6 aug. De artis tiek begaafde Maastrichtse industrieel Edmond Hustinx, die in de kringen van chemici grote bekendheid geniet van wege diverse opmerkelijke uitvindin gen, beleefde zaterdag een ware glorie dag. Ten overstaan van een groot en uitgelezen publiek de stads schouwburg was praktisch geheel be zet met vooraanstaande figuren uit de -wereld van wetenschap en kunst geschiedde toen voor de eerste keer de uitreiking van de door Edmond Hus tinx verleden jaar ingestelde prijzen voor chemici en kunstenaars. Voor de uitreiking van de chemie- prijs was niemand minder dan de No belprijswinnaar prof. dr. P. Debije, hoog leraar aan de „Cornell University Itha ca", van New York, naar zijn geboorte stad Maastricht gekomen. Met zichtbaar genoegen overhandigde deze vermaar de geleerde eredoctor van verschil lende universiteiten en ereburger van Maastricht de Edmond Hustinxprijs aan de 22-jarige Duitse chemicus K. H. Szekielda uit Kiel en aan de 36- jarige chemische technicus van een groot Zwitsers concern in Schaffhau- sen, R. Egli. Prof. dr. ir. W. van Loon, hoogleraar aan de T.H. van Eindhoven en voor zitter van de jury, deelde mee, dat 22 buitenlandse (uit Zweden, Oostenrijk, Zwitserland, België, Frankrijk, Duitsland en Australië) en 8 binnenlandse chemi ci aan de internationale prijsvraag, wel ke door de „Stichting Edmond Hus tinx" werd uitgeschreven, hebben deel genomen. De meeste inzendingen wa ren van goed gehalte. Prof. van Loon betreurde het evenwel, dat zich onder de Nederlanders maar één academicus bevond. Hij laakte het gedrag van die academici, die menen, Aat zij zich pe dant moeten gedragen. De bekroonde chemici K. H. Szekiel da en R. Egli zagen hun inzendingen, resp. „een nieuwe micro-analyse-metho de, uitgewerkt op praktisch alle ele menten" en „een analyse-methode ter bepaling van het platina- en rhodium- gehalte in ertsen", gehonoreerd met elk tien duizend gulden. Naast dit bedrag van twintigduizend gulden stelde de heer Hustinx zelf een verdienstelijk schilder nog een bedrag van vier duizend gulden beschik baar voor jonge kunstenaars, gesplitst in een prijs van drieduizend gulden voor afgestudeerden van de Jan van Eyckacademie en een van duizend gul den voor een abituriënt van de Stads- academie voor toegepaste kunsten. Bei de culturele prijzen zijn genoemd naar een vroeg gestorven zuster van de in dustrieel, Henriette Hustinx, lerares van de Maastrichtse stadsacademie. De jury voor de toekenning van de eerste culturele prijs, waarin zitting had den prof. A. Troost, Eindhoven; Be rend Hendriks, Amsterdam en Eugène Landy, Heerlen, kreeg vijfentwintig in zendingen van afgestudeerden van de „monumentale schilderklas" te beoor delen De andere afdelingen van de aca demie, zo is bij loting bepaald, komen later aan de beurt. Volgens de jury rechtvaardigde geen van de inzendin gen de toekenning van de totale prijs aan één persoon. „Teveel Limburgse monumentalisten" weten niet los te ko men van bepaalde oudere schilders in hun gewest en verdwalen derhalve in te holle gekunsteldheid." Het werk van twee figuren houdt grote verwachtin gen in voor de toekomst en daarom kende de jury aan deze twee perso nen: t.w. broeder Servatius Dohmen (artistennaam „Caveto") uit Amster dam en Maro Linnartz, Maastricht, ieder 1500,— toe. De tweede Hen riette Hustinxprijs, groot duizend gul den, werd toegekend aan de abituriënt van de Stadsacademie voor toegepaste kunsten: Wijnand Thönissen uit Herten, wiens werk beoordeeld werd door de kunstenaars Joep Nicolas en Albert Termote. De uitreiking van de culturele prij zen geschiedde door dr. F. Houben, commissaris van de koningin in Lim burg en door mr. W. baron Michiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht. Dr. Houben prees het ini tiatief van de heer Hustinx en noem de hem een gelukkige uitloper van een helaas vesdwijnend maecenaat. Burgemeester Michiels sprak over een prachtig festijn van kunsten en wetenschappen en benutte deze gele genheid om zijn stad opnieuw een unie ke plaats te noemen voor de hogere vorming van de jeugd. De Hustinx prijs is een nieuwe stimulans om te streven naar een universiteit in een plaats, welke daartoe van nature voor bestemd is, aldus baron Michiels. Ook de initiatiefnemer van de prijzen, Edmond Hustinx noemde in een ge moedelijke slotrede de eerste uitreiking van de Hustinx-prjjzen een feest. Ten slotte bood hjj aan prof. Debije een schilderij van Wijnand Thönissen aan en een door hemzelf vervaardigde film over „de Maastrichtstalige Jeker." Met een feestelijke receptie op „zijn Limburgs" met muziek van de fanfare van Rosserveld opgeluisterd werd dit ongewone festijn van kunsten en weten schappen besloten. HAARLEM, 6 aug. Na een span nende en bijzonder aantrekkelijke wed strijd heeft „Haarlem" zaterdagmiddag een 6-4 overwinning behaald op de Am sterdamse eerste klas amateurelub JOS. De hoofdstedelijke ploeg verrastte met een technisch welverzorgde partij voet bal, waaraan de Haarlemmers de han den meer dart vol hadden. En daar ook de roodbroeken een fris en levendig spelletje ten beste gaven, kregen de toeschouwers een wedstrijd te zien, die het aankijken dubbel en dwars waard was. Door toedoen van Jaski nam Haar lem een voorsprong van 2-0, maar na een vrije schop van de linkshalf wist de Amsterdamse midvoor nog voor de pauze de achterstand tot 2-1 terug te brengen. In de tweede helft werd de strijd uitermate spannend. JOS kreeg een in directe vrije schop te nemen, die via het Haarlem-,.muurtje" achter doelman Van 't Kruijs in de touwen verdween. Kort daarna wist de zwaar bewaakte midvoor Angenent uit 'n moeilijke positie Haarlem opnieuw de leiding te geven- De fel volhoudende Amsterdammers versaagden evenwel niet en uit een tweetal verrassende aanvalsacties. slaagden de amateurs er in evenzoveel doelpunten op het bord te brengen: 3-4. In de slotfase van de strijd sloeg Haar lem met grote kracht terug. Het hoge tempo van de roodbroeken werd de be zoekers te machtig, met als gevolg dat de schotvaardige Jaski en Frie de ach terstand in een 5-4 voorsprong omzet ten. In de laatste minuten maakte een van de hoofdstedelijke backs hands. De hiervoor toegekende strafschop zette Berendregt in een doelpunt om: 6-4. De voorhoede van Haarlem, die met een invaller speelde voor linksbuiten Jonker, heeft in deze ontmoeting heel goed voldaan. De nieuwe midvoor An genent werd geducht bewaakt, waar door hem weinig kansen werden gebo den om „los" te komen. Als gevolg van het verre ondringen van de kanthalves Boom en Duijster kwamen de back» Van Vegten (ex-Volewijckers) en Duwe* (ex-UVS) voor een uiterst lastige taak te staan. In de komende wedstrijden zal aan dit punt zeker de nodige aan dacht dienen te worden besteed. KINGSTON, 6 aug. (Reuter) Na ef Brits bestuur van 307 jaar, is Jamaie in de nacht van zondag op maandag ee onafhankelijke staat geworden. Dit feit werd gevierd met klokgei"^ dans en vreugdevuren in het ge" je land. Het plechtig neerhalen van ,g Britse „Union Jack" en het hijsen m plaats daarvan van de nationale zvV^t£i- goud-groene vlag in het nationale s dion in Kingston, werd o.m. bijgewo" door prinses Margaret van Engelano haar echtgenoot graaf Snowdon. DAT 15 EEN GROVE LEUGEN... IK WAS DIE DOG NIET iKCHELSEfl- EN DE POLITIE WEET DAT, NIETWAAR? TOEN JE MET MINNIE SHAWN SPRAK, ZEI ZE DAT DARBy MATTHEWS B'J DE FLAT RONDHING, VLAK VOORDAT APRILNAAR DE STUDIO GING. NOTITIE VRAAGT OM 0PHELDE MINNIE WMR0M misschien wilde maken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2