Hf Waar is nü het schilderij Heler eist een hogere prijs GEMARCHANDEER -AAN CAFÉ-TAEEL BRITTEN NIET GEDIEND VAN NEO-NAZI'S Ultimatum van 24 uur voor terugkeer vier kunstwerken Yernietiging zelfportret tot elke prijs voorkomen AOW en AWW omhoog allerlekkerste broodsoorten ECHTE BAKKERS Rockwell is gearresteerd NEDERLANDSE VERLANGENS VOORTIJDIG GEPUBLICEERD Landings- en exploitatie rechten na overdracht Den Haag ongerust over Oe Thants memorandum Het weer Alle betrokkenen houden adem in Sorteerproef Speurhond wijst Grafe aan Meer wind Het weer in Europa Opwaartse beweging sociale uitkeringen Doodstraffen wegens aanslag op Soekarno Opnieuw hebben Britten duidelijk gemaakt dat ze niet gediend zijn van na zistische of fascistische manifes taties. Ditmaal waren het woe dende dorpelingen uit de omge ving van Cheltenham, waar neo-nazi's uit een kamp, waar ze een bijeenkomst hadden be legd, gejaagd werden door hun tegenstanders. De gisteravond ge arresteerde Amerikaanse „Füh- rer" Rockwell was daarbij tegen woordig. KOMPLETE UITRUSTINGEN ,«W M R S 'êeforeijou Snij! Suède dames- en herenjasjes Aan zee BECKERING VERBOUWINGS-OPRUIMING DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1962 86ste JAARGANG No. 31202 (Van onze speciale verslaggever) AKEN, 9 aug. Rond de in Aerdenhout gestolen Rembrandt Wordt nu hoog spel gespeeld. De Akense politie heeft het onder- Zoek geschorst en treedt op als intermediair tussen de verzeke ringsmaatschappij die f 25.000,- beloning heeft uitgeloofd, en de huidige bezitter van het schilderij. Deze heler heeft zijn eisen ge steld: geen arrestatie wegens he ling en meer geld dan de uitge loofde som. Onderhandelingen tussen de politie en vertegenwoor digers van de heler hebben dins dag niet tot resultaat geleid. De heler heeft zijn onderhandelaars teruggetrokken en enige advoca ten ingeschakeld die nu op het hoogste niveau met de chef van het parket, dr. Nelissen, tot zaken trachten te komen, al wil deze daar officieel uiteraard niet van horen. 55 Hier koopt U de pg Steeds vers 9 De ene foto toont een groepje nazis tische vluchtelingen op een vracht wagen. De meesten verbergen hun gezicht voor de fotografen. De andere foto laat zien hoe een besnorde „con stable" tijdens het gevecht in het kamp tussen nazi's en hun tegen standers de orde poogt te herstellen. (Advertentie) voor alle maatschappijen ter koopvaardij en voor alle zeevaart scholen. Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSLSIRAAT (BIJ KONINGSPLtlKI) AMSTERDAM TEL 22SS96 Verwachting; tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 unr) Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust later mogelijk af en toe harde zuidwestelijke wind en over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Vrijdag: Zon 514-20.15. Maan: 15.38-0.06. Morgen zwaar bewolkt met plaatse lijk een weinig regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. In de middag 17 a 18 gr., zeewater 17 gr. Vooruitzichten: wisselvallig weer type gevolgd door opklaringen. max. min. neersL Station Weer temp temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder zw. bew. 16 9 0 Ypenburg mist 17 10 0* Vlissmgen onbew. 16 11 19 Eelde licht bew. 16 6 5 De Bilt half bew. 16 7 6 Twente onbew. 17 8 0.2 Eindhoven zw. bew. 17 7 0.1 Zd-Limburg onbsw. 15 9 10 StoeJchoin. half bew. 15 11 5 Oslo zw. bew. 14 9 4 Kopenhagen licht bew. 17 11 2 Londen zw. bew. 18 8 0 Amsterdam half bew. 16 9 0 Brussel onbew. 17 9 1 Luxemburg onbew. 36 6 2 Parijs onbew. 20 7 0 Nice onbew. 26 17 0 Berlijn licht bew. 9 0.1 Frankfort mist 20 5 0 MUnchen zw. bew. 21 11 2 Zünch onbew. 20 11 0 Genève zw. bew. 23 8 0 Locarno zw. bew. 27 15 0 Wenen half bew. 23 12 0 Lnnsbrück zw. bew. 19 12 J Rome onbew. 32 17 0 Madrid zw. bew. 31 18 0 Mallorca onbew. 31 18 0 Advertentie Speciaalzaak voor handschoenen GROTE HOUTSTRAAT 52, HAARLEM Onverwacht voordeel voor U! BUREAU SMEPESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEr 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. Akense politie onderhandelt over teruggave Rembrandt Overigens raakt het geduld van de Politie uitgeput: alles wijst er op dat zji de heler het ultimatum heeft ge steld binnen 24 uur de gestolen schil derijen te voorschijn te brengen. Het is feitelijk een waanzinnige situatie dat de Politie zo openlijk, in een café in de nabijheid van het politiebureau, als in termediair optreedt bij het marchande ren tussen de rechtmatige eigenaar en ®e onrechtmatige huidige bezitter van ®.en gestolen voorwerp. Maar zij bevindt jeh dan ook in de dwangpositie dat Z,J vóór alles moet trachten het schil derij onbeschadigd in handen te krij sen. Een eventuele arrestatie van de heler en zijn medeplichtigen komt daar na toch wel aan de orde. Het gevaar 's zeker niet denkbeeldig dat de Aken- r®. onderwereld het schilderij als be- "Dsstuk vernietigt wanneer de politie ,°n ingrijpen. Vandaar ook dat deze koortsachtig zoekt naar de verblijfplaats an het zelfportret. Dinsdag nog dacht men de schuil plaats zeker te kennen op grond van tips en informaties die de in Bern ondervraagde verdachte Duitser Nel- de had verstrekt. Maar toen 's mid dags in Aken een der onderhandelaars werd aangehouden voor ondervraging en toen huiszoeking was verricht, bleek de onderwereld het schilderij al naar een andere schuilplaats te hebben over gebracht. Diezelfde dag besloot de he ler zijn hoge eisen door zijn advoca ten ter kennis van de justitie te la ten brengen. De aangehouden onder handelaar is weer op vrije voeten ge steld. Maar vandaag wil de politie de zaak rond hebben. Er is reeds een persconferentie aangekondigd; van daag ook wordt de Bloemendaalse hoofdinspecteur van politie J. Voer man uit Bern hier verwacht. De onderhandelingen tussen de onder wereld en de politie gaan over de bei de eisen van de heler. Enerzijds wil hij zekerheid dat hij niet wordt gegrepen nadat hij de Rembrandt heeft terugge geven. Officieel kan en wil de justitie na tuurlijk geen enkele belofte doen op dit punt. Vandaar dat de heler nu zijn advocaten heeft ingeschakeld, die moe ten nagaan in hoeverre er juridische termen aanwezig zijn op grond waarvan hij op vrije voeten kan blijven. Bijvoor beeld op grond van het feit dat hij pas na de koop van het schilderij zou heb ben gehoord dat het van diefstal afkom stig was. Anderzijds heeft de Akense politie gis- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIlhlIlllllllllllllM (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL, 9 aug. Het ziet er naar uit dat het niet zolang meer zal duren of de geruchtmakende schil derijendiefstal vit de villa van jhr. mr. Loudon in Aerdenhout is opgelost. Gis teren heeft ook de Duitser Grafe be kend. Dat succes behaalde de politie na een sorteerproef met de speurhond Cas die gistermiddag tot viermaal toe Grafe aanwees als de man die in de villa van de heer Loudon een lucht drukpistool uit een kast had gehaald en deze had neergelegd op een tafeltje op het terras van het buiten Koekoeks duin. Vanochtend zou nog een sorteer proef worden gehouden met een van de stenen waarmee de ruiten van twee glazen deuren aan de achterzijde van de villa werden ingegooid. \}an, dip „A w?r G,rüfe. is in Bern door de speurhond Cas aangewezen als de £lnden hpptt „pi?™, %,v}\ia van Jhr. Loudon te Aerdenhout gevonden pistool in erse ipphpjli ™^e Oioeede van links) is op deze foto, omgeven door ercueups, voor een sorteerproef op weg naar het politiebureau. teren ook vanuit Vaals telefonisch contact opgenomen met het centraal expertisebureau in Amsterdam dat de beloning van 25.000 heeft uitgeloofd. Van justitiële zijde werd ons verzekerd dat er een hogere „beloning" was ge- eist en dat de verzekeringsmaatschappij of jhr. Loudon zullen moeten beslissen of z\j op die eis zullen ingaan. De di recteur van de verzekeringsmaatschap pij, de heer Van Essen uit Bloemendaal, wilde ons deze gang van zaken gister avond niet bevestigen. Hij gooide inte gendeel de hoorn op de haak toen wy hem hierom vroegen. Het enige wat hij ons nog op verontwaardigde wijze toe voegde, was: „Ik ben u erg dankbaar, maar ik weet van niets. Ik zal ze gauw opbellen". Hoewel het de Akense politie dus in eerste instantie erom is te doen zo snel moge lijk de gestolen schilderijen onbescha digd terug te krijgen, blijft men intussen ook de Heerlense juwelenroof in het •-'Og houden. Naar verluidt zou ook in deze zaak de politie (en via haar uiteraard de verzekering) een losgeld zijn ge vraagd. Overigens heeft de politie in Heerlen met deze zaak veel minder haast: zij heeft de zekerheid dat de in Inter laken gearresteerde Sigmar Groefe erbij is betrokken en wacht rustig tot zij de zaak na uitlevering van de verdach te in Heerlen verder kan uitzoeken, er- (Van onze soc.-ecom. redactie) DEN HAAG, 9 aug. Er wordt in de komende maanden heel wat gewij zigd in de uitkeringen krachtens de Al gemene Ouderdoms Wet en de Algeme ne Weduwen- en Wezenwet. Die wijzi- gingen zijn voor een deel het gevolg van de huurverhoging, die per 1 sep tember ingaat en waarvan een compen satie moet worden gegeven, voor een ander deel van de stijging van het al gemene loon- en prijspeil in de afgelo pen maanden. De AOW-uitkeringen zullen op grond van de indexcijfers van lonen en prij zen per 1 september omhoog gaan met ca. 4 pert, (het precieze percentage is nog niet vastgesteld, omdat nog niet alle gegevens bekend zijn). Bovendien wordt per 1 september op de AOW-uit keringen een toeslag van f 84 per jaar voor gehuwden en f 78 per jaar voor ongehuwden gegeven in verhand met de huurverhoging. De AOW-uitkeringen bedragen thans f 1362 voor ongehuwden en f 2154 voor gehuwden. De AWW-uitkering voor weduwen met kinderen zal per 1 september als gevolg van de huurcompensatie stij gen tot f 2376 per jaar. Dit is een verhoging met f 84 per jaar. Voor we duwen zonder kinderen komt er een verhoging met f 78 per jaar waardoor het jaarbedrag stijgt tot f 1656 per jaar. Ook voor de AWW-uitkeringen geldt verder dat per 1 september in verband met de stijging van lonen en prijzen een verhoging met ca. 4 pet. te verwachten is. De loongrenzen voor de sociale ver zekering zullen eveneens omhoog gaan. Minister Veldkamp heeft al aan de SER advies gevraagd over een verhoging van de loongrens voor ziekte- en werkloos, heidswet van f 8000 tot f 8600. Deze verhoging is gebaseerd op de stijging van het loonpeil, waarbij reeds is in begrepen de komende looncompensatie van lVi pet. voor de huurverhoging van september. De sociale verzekering kent nog een andere loongrens, namelijk die voor de premiebetaling van AOW en AWW. Het CSWV heeft onlangs de verwachting uit gesproken dat deze grens per 1 januari zal stijgen van f 8250 per jaar tot f 8850 per jaar. Een verdere stijging dan met de door het CSWV verwachte f 600 lijkt echter niet uitgesloten. (Advertentie) van overtuigd dat daarbij nog tal van juwelendiefstallen van de laatste jaren uit de doeken kunnen worden gedaan. Interpol is druk doende deze zaken te catalogiseren. Voorlopig houdt dus iedereen die bij deze zaak betrokken is, de adem in over wat er in de loop van deze 24 uur in Aken zal gebeuren. Een aantal personen dat door de politie in verband met deze kwestie in het oog wordt gehouden, is het slagveld inmiddels ontvlucht. De mannen hebben zich „op vakantie" ge meld. Eén hunner heeft bericht ach tergelaten dat hij morgen wanneer het ultimatum van de politie is afge lopen terug zal zijn (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 9 aug. Rockwell, de Amerikaanse nazi tegen wie een depor tatiebevel werd uitgevaardigd door de minister van binnenlandse zaken, de heer Brooke, is gisteren gearresteerd in Londen. Rockwell had zondag jl. een toespraak gehouden voor Britse fascis ten in een kamp in Gloucestershire. Het kamp werd later bestormd door inwo ners van de omliggende dorpen en de politie adviseerde de kampeerders naar huis te gaan, hetgeen zij deden. Rockwell, die gezocht werd door de Britse politie, begaf zich naar Londen en belde gisteravond vanuit het West End het dagblad de Daily Mirror op om het blad mee te delen, dat hij zich over wenste te geven. Het dagblad zond een reporter, die Rockwell vergezelde naar het redactiebureau. De Amerikaanse fascist verklaarde, dat zijn bezoek aan Engeland geslaagd was en beweerde dat hij in samenwer king met Engelse geestverwanten een partij-apparaat in het leven had geroe pen dat binnen zes maanden zyn in vloed zou doen gelden. Kort na zijn aankomst op het bureau van de Mirror werd Rockwell in hechte nis genomen door de politie. Tegen mid dernacht maakte het Britse ministerie van binnenlandse zaken bekend dat Rockwell zich in hechtenis bevond; dat hij officieel in kennis was gesteld van het deportatiebevel; en dat hij zou wor den gedeporteerd zodra de nodige schik kingen waren getroffen. De verwachting is dat Rockwell nog heden in een vliegtuig zal worden gezet voor zijn gedwongen terugkeer naar Amerika. DJAKARTA, 9 aug. (AFP) Een speciale krijgsraad heeft drie Indone siërs ter dood veroordeeld wegens me deplichtigheid aan de aanslag op pre sident Soekarno van 14 mei. In ver band met deze aanslag waren eerder reeds twee doodvonnissen geveld. Alle veroordeelden waren aanhangers van de Daroel Islam, (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 9 aug. Gisteren, de dag waarop minister-president De Quay, minister Luns en staatssecretaris Bot ook de Eerste-Kamerconunissie uitvoerig hebben ingelicht omtrent het voorlopig akkoord dat de basis zal vor men voor verder overleg tussen de Ne derlandse en Indonesische delegaties in de V.S., zijn in de socialistische pers hierover nadere bijzonderheden uitge lekt, hoewel de helé zaak streng ge heim was. Tegenover de vérgaande concessies van Nederland zou dr. Van Roijen in Washington voor de KLM in Nieuw-Guinea en zo mogelijk ook in In donesië landingsrechten moeten trachten te behouden resp. verwerven. Ook zou een blijvende Nederlandse deelname in de exploitatie van de ertsen in de Nieuw- guinese bodem moeten worden gegaran deerd. Reeds in 1961 is de parlementaire goedkeuring verleend op een concessie voor een internationaal concern (waar aan ook een aantal Nederlandse maat schappijen deelneemt) om deze ertsen te gaan exploiteren. Staatssecretaris Bot heeft toen uitdrukkelijk gewezen op het grote belang voor de economie van Nieuw-Guinea van dit op particu lier initiatief gebaseerde eerste middel om te komen tot verdere infrastructuur van het eiland. Wanneer deze voorstellen van Neder land, een deelneming te behouden in de mijnexploitatie van Nieuw-Guinea, tijdens onderhandelingen ia Washing ton aan de orde komen, kan de reactie daarop in elk geval een aanwijzing vormen van de houding die Indone sië gaat aannemen tegenover wester se initiatieven, die gericht zijn op ook voor het land belangrijke nieuwe eco nomische mogelijkheden. Een belangrijk punt dat zeker de vol gende week nader moet worden gere geld, is ook de positie van de Indone sische militairen, die in de afgelopen maanden Nieuw-Guinea zijn binnenge drongen. Er heerst pessimisme naast optimisme over hetgeen nog met de Indonesiërs te bereiken zal zijn. Met na me is men lang niet gerust omtrent de mogelijkheid dat de op Nieuw-Guinea neergelaten militairen de allerbeste keurtroepen waarover Indonesië be schikt nu zullen worden ingescha keld als soldaten die onder V.N.-toe- zicht orde en rust zullen moeten garan deren. Dit zal van de Nederlandse troe pen de nodige zelfbeheersing en tact vereisen, wil men de verhoudingen goed houden. Ook over de procedure van het ko mende overleg in Washington werden in de betreffende bladen nadere de tails onthuld. Dr. van Roijen zou in Den Haag de goedkeuring hebben ge kregen voor zijn plan. nu zo spoedig mogelijk de opstelling van een defini tief akkoord te regelen en eventuele moeilijkheden die mochten rijzen over genoemde financieel-economische en militaire kwesties dan maar uit te stellen tot na het opstellen van de tekst van het akkoord. De berichten over deze plannen bevat ten, zoals ons bij informatie is geble ken, minstens een kern van waarheid. De publikaties komen echter neer op een opvallend verbreken van de afspra ken die wederom waren gemaakt, dit alles geheim te houden. Ook bii een vorige gelegenheid, waarbij over het Nieuw- Guinea-conflict dergelijke ver trouwelijke mededelingen werden ge daan, cijn er al eens soortgelijke indis creties begaan. De regering heeft zich toen beklaagd, bij de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, die een onderzoek in stelde dat echter op niets is uitgelo pen. Een debat hierover in het parle ment eindigde met de conclusie, dat het niet was na te gaan waar het lek zat en dat zeker niet te bewijzen viel dat een commissielid zich niet aan de afspraak van geheimhouding zou heb ben gehouden. Een buitenlands persbu reau was bij die gelegenheid de bron van het nieuws. In Den Haag is voorts enige onge rustheid ontstaan over het feit dat eerst gisteren officieel bekend is geworden, dat de waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, president Soe karno 31 juli een memorandum heeft ge zonden. Soekarno zou hebben besloten volgens dit memorandum, waarvan nie mand hier de inhoud kent, verder te handelen. De president stuurt, naar hij zelf te kennen heeft gegeven, zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, naar Washington voor formele onder handelingen op basis van de voorlopige overeenkomst en het memorandum van Oe Thant van 31 juli. Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Den Haag zal het memorandum waar schijnlijk in het kader van de onder handelingen met Indonesië aas de orde worden gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1