MAJOOR ANDRIAN NIKOLAJEV IN DE YOSTOK 3, OVERSTE PAVEL POPOVITSJ IN DE VOSTOK 4 „Beslissende stap op weg die naar de MAAN voert" Nikolajev is de nu de nieuwe recordhouder Amerikaans ruimteschip Uaar Venus? Beide ruimtevaarders kunnen elkaar door het venster zien Oe Thant bij gesprek v. Roijen-Soebandrio heden in New York Indonesiërs verwachten woensdag ondertekening Machinist op slag gedood GASEXPLOSIE IN ZEIST NOG EEN RAADSEL Levering van gas in hele rayon vanmorgen hervat Het protest bij Oe Thant i Ruslands nieuwe astronauten Het weer éeè MORRIS 'êeforeipu êm/! Het weer in Europa MAANDAG 13 AUGUSTUS 1962 86ste JAARGANG No. 31205 MOSKOU, 13 aug. (AFP, Rtr. UPI) De Sovjet-Unie heeft op hieuw een nog nooit vertoonde Prestatie op het gebied van de ruimtevaart geleverd door twee astronauten tegelijk in een baan rond de aarde te laten vliegen. Ma joor Andrian Nikolajev werd zater dagmorgen gelanceerd in het ruimteschip Vostok 3. Luitenant kolonel Pavel Romanovitsj Popo vitsj volgde hem zondagmorgen in de Vostok 4. De beide ruimtevaar ders vliegen zo dicht bij elkaar, dat zij eikaars ruimteschepen door de patrijspoorten van hun cabines gemakkelijk kunnen zien. Via de radio kunnen zij praten met elkaar en met het technisch personeel op de grond. Zij zonden gisteren ge zamenlijk groeten aan de inwoners van alle landen, waar zij overheen vlogen, gingen ongeveer tegelijk - om half acht - naar bed, infor meerden belangstellend naar de Uitslagen van de Russische voet- A. J. RQTTEVEEL'S v AUTOMOBIELBEDRIJF balcompetitie en ontvingen geluk wensen van premier Khroesjtsjev. De nieuwste astronautische stunt was niet alleen technisch maar ook propagandistisch weer tot in de puntjes verzorgd. II Recordhouder Golflengten Reacties Rendez-vous? Acht pioniers NEW YORK, 13 aug. (UPI, Rtr.) - Vanavond zullen de gisteren in Amerika aangekomen Indone sische minister dr. Soebandrio en de Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Roijen elkaar ontmoeten voor een „informeel" gesprek, dat zal worden bijgewoond door de waarnemend secretaris-generaal der V.N. Oe Thant. Soebandrio verklaarde dat de aanduiding „for meel" slechts zal worden gegeven aan de allerlaatste besprekingen, die vooraf zullen gaan aan de on dertekening. In kringen in de omgeving van de conferentie vernam Reuter, dat als alles tijdens de informele con tacten van vandaag goed verloopt, verwacht kan worden dat het for mele deel van de onderhandelin gen slechts een kwestie van uren zou zijn. Men achtte gisteren de mogelijkheid niet uitgesloten, dat reeds morgenmiddag formele on derhandelingen zullen beginnen, die dus dezelfde dag een akkoord tot stand kunnen brengen, dat een eind maakt aan het reeds dertien jaren bestaand geschil. Gevechten REGEN- EN TWEEDJASSEN Droog Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: teief. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents pet millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Twee Russen tegelijk in de ruimte Moskou, 13 aug. UPIRuslands derde ruimtevaarder, majoor Andrian Grigorjeuitsj Nikolajev, is vrijgezel en vaas oorspronkelijk voorman-houthak ker in Sjorsjely in het stroomgebied J'an de Wolga. Een jaar geleden was hij "ivallér voor majoor Titovs ruimtereis Van zeventien omwentelingen. *n 1954 kwam Nikolajev bij de Rus sische luchtmacht alvorens in training gaan als astronaut. In 1957 werd hij tod van de communistische partij. De moeder van de majoor is nog in •aven. Zijn vader stierf in de oorlog in 1944. Zijn oudere broer Iwan van 35 If-eft nog bij zijn moeder in het dorp Tsjoevasj, waar hij Nïkolajevs oude be- 'oep beoefent. De vierde Russische astronaut, Pavel "ornanovitsj Popovitsj, werd geboren Oezin in de Oekraïne. Hij maakt in 1941 de Duitse invasie mee. In zijn of- pciële biografie staat: „Hij was elf, L°.®n hij ellende en dood om zich zag en •Ui leerde zijn vijand fel haten. Hij ™as lang voor zijn tijd volwassen. Hij Vjas een sterke en gezonde knaap, die ®'fyd op blote voeten liep en pas vlak Voordat de eerste sneeuw viel de laar- ien aantrok." Zijn vrouw, Maria, is een gebreveteerd wlote en had tot 1958 meer vlieguren haar naam staan dan haar man, die origine jachtvlieger is. Zij hebben €n zesjarig dochtertje, Natasha, een "*ahattig blond kind". „ADELAIDE, (Australië), 13 aug. rtV De Amerikaanse ruimtevaart- '«sku ^skundige J. Fahnestock, vertegen woordiger van het Amerikaanse bureau trm lucht- en ruimtevaart in het con- jj^Jsstation van Woomera in Australië, Stat vandaag gezegd dat de Verenigde «en v«rwachten binnen tien dagen toi a n*euw ruimtevaartuig te lanceren de richting van Venus. Vód i?estock zei dat "Te ,iMariner n" het midden van september moest het ®11 gelanceerd, wanneer Venus nog vvp Alctotst bij de aarde staat. In juli Can een -Marine1" vanaf de basis Cape iiaveral gelanceerd, maar vernietigd at de raket van koers veranderde. Advertentie) Bakkerlaan 12-16 - Bloemendaal ho Telefoon 57500—57501 ÜJPtodealer voor Haarlem e.o. voor nieuws zie pagina 10. Een deel van de Amerikaanse pers zorgde gisteren snel voor de comple tering van dit beeld door het uit gieten van, bij Russische ruimtevaart- prestaties traditioneel geworden, stro men kritiek over de hoofden van de leiders van het Amerikaanse astro nautenprogramma. De voldoening over de vluchten van Glenn en Carpenter en van de Telstar is alweer helemaal verdwenen. De kans bestaat dat het zelfrespect van de Amerikanen snel nóg meer deuken zal krijgen, want in Moskou is het gerucht hardnekkig dat vandaag of morgen nog een derde Rus in de ruimte zal worden gebracht. Uit gewoonlijk betrouwbare Russische bron werd zelfs vernomen, dat de Sovjet unie op korte termijn vijf Vostoks wil lanceren, als onderdeel van een pro gramma op lange termijn, dat tot doel heeft het vestigen van een tussen station voor een landing op de maan. De Vostok 3 en de Vostok 4 be schrijven hun satellietbamen met een snelheid van 28.800 kilometer per uur. Nikolajev beschrijft iedere 88.3 minuten een baan rond de aarde. Zijn kleinste afstand tot de aarde is 180 en de grootste 230 kilometer. Voor Popovitsj zijn deze getallen resp. 88,5 minuter en 180 en 255 kilo meter. Men mag dus aannemen dat zij elkaar uiteindelijk uit het oog zul len verliezen, tenzij in een van beide banen een kleine correctie wordt aan gebracht. Een andere mogelijkheid is, dat men het zover niet, zal laten komen en dat de majoor en de overste vandaag nog of anders mor gen vroeg een tweeling-landing zullen maken. Het Russische persbureau Tass heeft gemeld, dat de Vostok 3 vanmorgen om zes uur Nederlandse tijd haar 31ste om wenteling om de aarde heeft gemaakt en 1.250.000 km had afgelegd. Op dat tijdstip had de Vostok 4 meer dan veer tien maal om de aarde gedraaid. De ruimtevaarders Nikolajev en Popovitsj hebben gemeld, heel goed geslapen te hebben en zich uitstekend te voelen. De toestellen hadden voor beide ruimte vaarders een polsslag 60 geregistreerd tijdens hun slaap. De kosmonauten heb- den de vroege ochtenduren gewijd aan wetenschappelijke waarnemingen, phy- siologische en psychologische proeven. Onmiddellijk na hun ontwaken be oefenden beiden enige ochtendgymnas- tiek. De Russische ruimtevaartgeleerde Tjistovski verklaarde gisteren in Mos kou, dat Nikolajev en Popovitsj „ver scheidene dagen" in de ruimte zullen blijven. Hij noemde hun vluchten „een beslissende stap op de weg die voert naar de maan". Zijn collega Palatov vertelde aan Tass, dat de drievoudige radioverbinding tussen Vostok 3, Vostok 4 en de grond mogelijk van groot ge wicht zal zjjn voor het oplossen van de problemen, die moeten worden over wonnen voordat men radioverbindingen tot stand zal kunnen brengen met toe komstige ruimteschepen naa* de maan, Mars of Venus. Majoor Nikolajev, die zaterdagmorgen werd gelanceerd, is inmiddels 's werelds „meest bereisde" ruimtevaarder gewor den. Gherman Titov cirkelde zeventien maal rond de aarde, maar Nikolajev voltooide zondagmiddag reeds zijn acht tiende rondje. Vandaag kwam hij boven de dertig. Tass meldde gisteren, dat hij en Popovitsj hun riemen hadden los gemaakt, uit hun stoelen waren geko men en, uiteraard voortdurend in een toestand van gewichtloosheid, hun werkzaamheden normaal verrichtten. Op een gegeven moment kwam een driehoeksverbinding tot stand tussen Nikolajev, Popovitsj en hun collega Gagarin 's werelds eerste ruimtevaar der, op de grond. Tevoren hadden Nikolajev en Poi>ovitsj reeds uitvoerig met elkaar gesproken. Beiden ontvin gen. door Russische bemiddeling, een Een grote menigte Moskovieten op het Rode Plein getuigt van haar vreugde over de geslaagde lancering van twee Russische ruimtevaarders. Enthousiast zwaaien mannen en vrouwen met de portretten van Nikolajev en Popovitsj. gelukstelegram van hun Amerikaanse collega Scott Carpenter. President Ken nedy zond hu» eveneens een gelukwens en seinde bovendien: „Ik ben er zeker van dat het Amerikaanse volk beide astronauten een behouden terugkeer naar de aarde toewenst". Voor radioamateurs zjjn wellicht de golflengten interessant, waarvan de Russen gebruik maken. De Vostoks zenden uit op 20.006 en 143.625 mega hertz. Hun signaalzenders werken op 19.990 megahertz (Vostok 4) en 19.995 megahertz (Vostok 3). Een belangwek kend detail is dat de Moskouse televisie gistermorgen een rechtstreekse opname van Popovitsj in zjjn ruimtevaartcabine op de beeldschermen bracht. Zaterdag morgen konden de Moskovieten ook rechtstreekse beelden vanuit de Vostok 3 zien, maar deze beelden waren niet zo duidelijk als die uit de Vostok 4. De nieuwste Russische prestatie heeft uiteraard vele reacties in de ge hele wereld losgeslagen. James Webb, de leider van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart, zei zaterdagmorgen, toen Popovitsj nog niet was gelanceerd: „Wij hopen dat hij behouden op aarde terugkeert". Zjjn ondergeschikte Robert Gilruth merkte op: „Ik ben verrast dat de Russen slechts één en niet twee mar. een ruimtereis laten maken." Vierentwintig uur later bleek dat hij een fijne intuïtie heeft. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken wenste de astronauten een „behouden vlucht" toe en beloofde dat de V.S. niets zullen ondernemen dat de Russen op de een of andere manier zou kunnen hinderen. Deze op het eerste gezicht enigszins lachwekken de opmerking wordt begrijpelijk, als men weet dat de Russen zaterdag een officieel verzoek tot Amerika richtten om geen kernproeven te nemen zolang Nikolajev in de lucht z u ziin. Belangwekkend commentaar kwam ook ditmaal van Sir Bernard Lovell, de direkteur van de beroemde Engelse radiotelescoop in Jodrell Bank. Sir Ber nard zinspeelde op de mogelijkheid dat de beide Vostoks zich in de ruimte zul len aaneenvoegen tot één ruimteschip bij wijze van oefening voor het bouwen van een toekomstig ruimtestation als pleisterplaats voor een reis naar de maan. Deze rendez-vous-methode wordt door de Amerikanen reeds lang bestu deerd, maar volgens de jongste berich ten plannen de Amerikanen sinds kort een andere, snellere methode om de maan te bereiken. Sommige deskundigen geloven, na de gebeurtenissen van de laatste da gen, dat de Russen „binnen" enkele jaren" in staat zullen zijn een astro naut neer te zetten op de maan. Pre sident Kennedy zei verleden jaar dat de Amerikanen ernaar streven de maan in 1970 te bereiken, maar de streefdatum is inmiddels vervroegd tot 1967. Onder de vele felicitaties, die gis teren aan het adres van de Russen werden uitgesproken, was er ook een van de Heilige Vader. De Paus, die gis teren in Castel Gandolfo bedevaartgan gers toesprak, zei ook (op een moment dat hij nog niet wist dat nog een tweede astronaut was gelanceerd) dat hij Niko lajev in zijn gebeden zou betrekken, Nikolajev „die thans vastbesloten de lichamelijke, geestelijke en intellectuele gaven van de mens aan een vuurproef onderwerpt". Tot nu toe hebben de volgende men sen door de ruimte gereisd: 12 april 1961: Joeri Gagarin, Rus, éénmaal rond de aarde. 6 mei 1961: Alan Shepard, Amerikaan, korte ballistische boog. 21 juli 1961: Virgil Grissom, Ameri kaan, korte ballistische boog. 6 augustus 1961: Gherman Titov. Rus, zeventien maal rond de aarde. 20 februari 1962: John Glenn, Ameri kaan, driemaal rond de aarde. 24 mei 1962: Scott Carpenter, Ameri kaan, driemaal rond de aarde. 11 augustus 1962: Andrian Nikolajev, Rus, aantal vluchten rond de aarde nog onbekend. 12 augustus 1962: Pavel Popovitsj, Rus, aantal vluchten nog onbekend. Volgens een UPI-bericht uit Manilla heeft het Indonesische persbureau PIA 15 augustus genoemd als de datum waarop de overeenkomst naar Indone sische verwachting getekend zal zjjn. De regering te Djakarta zou de over eenkomst binnen een week ratificeren en de Nederlandse regering ongeveer een maand later. Intussen hebben volgens Reuter, technische deskundigen van Neder land en Indonesië volgens afspraak, het vooroverleg dat voorheen in de omgeving van Washington is gevoerd, vandaag in New York hervat. Dat de nieuwe elementen die zich hebben voorgedaan de voortdurende infiltraties en de goedkeuring die de VN zouden hebben verleend voor het hijsen van de Indonesische vlag in westelijk Nieuw Guinea vóór het einde van dit jaar vertragend zouden wer ken op de voortgang van het voorover leg, werd in bepaalde kringen ver wacht. Doch naar zondag verluidde zouden de onderhandelingen min of meer volgens schema worden voortge- zet. Reuter voegt hieraan toe, dat volgens Indonesische kringen dr. Van Roijen had ingestemd met de voorziening (symbolische overdracht van het ge zag voor het einde van het jaar ter vervulling van de door pres. Soekarno (Van een onzer verslaggevers) ZEIST, 13 aug. Sinds vanmorgen zeven uur staan de gastoevoerieidingen in Zeist en wijde omtrek weer onder druk. Pas op dat ogenblik, ruim zeven tien uur nadat een geweldige explosie een der v»f reservetanks met kraak- gas volkomen had vernield, waarbij de 52-jarige machinist Stijn W. Butselaar, vader van vijf kinderen, op slag om het leven kwam, achtte de directie van het GasdistribuÓebedrijf Zeist en Om streken het verantwoord de levering voort te zettwa. Gisteravond laat nog werd opnieuw een begin van brand ge meld op het met puin en schroot over dekte terrein van het gasbedrijf. Brand weer en politie hielden vannacht de zaak onder controle, en hedenmorgen is de Dienst voor het Stoomwezen, sa men met de arbeidsinspectie, begonnen met een onderzoek naar de nog zeer raadselachtige oorzaak van de ontplof fing. De zondagmiddagrust van Zeist en verre omgeving werd gistermiddag tien over half twee verscheurd door een da verende knal, even later gevolgd door nog een tweede explosie van iets min der kaliber. Vrijwel iedereen leefde in de veronderstelling, dat ergens een vliegtuig was neergestort, en zelfs de overbuurman van het gasbedrijf, de bloemist Joh. v. Setten, die met zijn gezin en enkele gasten voor het raam zat te lunchen meende dat een straal jager op de gasfabriek terecht was ge komen. Nog verdoofd door de slag en het alom optredende gerinkel van bre kende ruiten was hij met zijn tafelge noten opgesprongen en door een ach teruitgang de straat opgerend, na nog in de gauwigheid een brandend gevaarte op het dak van een voormalig bad- De hogedruktank gevuld met kraakgas sloeg, na een reis van veertig meter door huis, vlak aan de overkant, te hebben de lucht te hebben gemaalet, een enorme bres in een pand. zien neerstorten. Hij dacht niet anders of dit was de romp van het verongeluk te vliegtuig. In werkelijkheid bleek deze giganti sche fakkel een ontplofte hogedruktank, gevuld met 2400 m3 kraakgas, te zijn, die veertig meter van zijn oorspronkelij ke plaats was weggeslagen en intussen een volledige draai om zjjn as had ge maakt. Op luttele meters afstand van de straat bleef de brullende, gas spui tende tank liggen op de zijmuren van het gebouw, na een enorme bres in het dak te hebben geslagen. De luchtdruk en de terstond uitbrekende brand heb ben de enige dienstdoende machinist, die op het punt stond naar huis te gaan, op slag gedood. Zijn geheel ver koolde lichaam werd bij een zijuitgang aangetroffen. Even verder lag zijn bromfiets, een geblakerde massa. Door de kracht van de explosie is het hele tankpark, dat bestond uit vijf reservoirs met een gezamenlijke voorraad van 12.000 m3 kraakgas, ont zet geraakt. Een tweede tank vatte eveneens vlam, en wat later nog een derde, maar de gezamenlijke brand weren van Zeist en De Bilt, geassis teerd door een tweetal crash-tenders van de vliegbasis Soesterberg wisten met uiterste inspanning het gevaar te bezweren. Tot tweemaal toe moes ten de brandgasten echter hun mate riaal hals over kop in de steek laten, omdat zich een nieuwe explosie dreig de voor te doen. Een brandweerman werd tijdens zijn werkzaamheden licht gewond, maar men slaagde erin met 25 stralen de vuurzee te stuiten, en de levensgevaarlijke, nog met gas ge vulde tanks voldoende koel te houden. Later op de avond, toen de vlammen waren gedoofd, liet men de nog res terende hoeveelheden gas in de tanks vrijelijk ontsnappen door middel van slangen, die men aan het hoogste een oude gashouder vast- Eunt van ond. Vele anderen zouden ongetwijfeld het trieste lot van de heer Butselaar heb ben moeter, delen wanneer de catastro fe zich op een werkdag zou hebben voor gedaan. Ook het feit, dat niemand op straat is getroffen, mag een geluk bij een ongeluk heten. Wel zijn vele hon derden ruiten en dakpannen in de naas te omgeving aan gruizels geslagen. Zelfs een aantal televisièmasten knakte om als lucifershoutjes. Het Rode Kruis heeft enkele mensen met snij- en schaafwonden bijgestaan. Het oude bad huis, dat nu bij h t gasbedrijf hoort, is totaal uitgebrand en ook een deel van de machinekamer is beschadigd. De bewoner van Zeist, Driebergen, Doorn en De Bilt ondervonden onmid dellijk de gevolgen van de explosie doordat hun gastoevoer bleek afgesne den. Daarvoor had de machinist G. Laman, die Butselaar kwam aflossen, gezorgd. Zijn eerste werk was name lijk de hoofdkraan in het ontvangststa tion waar het gas uit Utrecht binnen komt, af te sluiten, alhoewel er geen verbinding bestond met de vijf gastanks. Dit tankpark dient namelijk om pieken, vooral in de winter, te kunnen opvan gen. De burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes, kon ons als enig com mentaar geven, dat hij het een vol strekt onbegrijpelijke zaak vindt. De tanks zijn pas zes jaar oud en de las sen waren zelfs röntgenologisch doorge licht. Hij acht het onwaarschijnlijk, dat de druk in een der tanks, die meestal 16 atmosfeer bedraagt, te hoog zou zijn opgelopen, zoals wel wordt veronder steld. De vijf tanks, ieder 22 meter lang, zullen worden afgeschreven. Met inbe grip daarvan beweegt de aangerichte schade zich in de orde van zeven ton tot 1 miljoen gulden. Onder het leger deskundigen, dat vanmorgen het terrein betrad, deed al spoedig de mening opgeld, dat een men selijke fout als oorzaak van de explosie zo goed als uitgesloten moest worden geacht. Het komt dus neer op een zwakke plaats in het materiaal van de ontplofte en als een raket weggeschoten cilinder. vaak herhaalde belofte aan zijn volk) als een concessie om dr. Soebandrio er toe te bewegen het voorstel van de heer Bunker voor een feitelijke overdracht in mei te aanvaarden. Wat de infiltraties betreft verwijst men ln Indonesische kringen naar de opvat ting, dat westelijk Nieuw Guinea In donesisch gebied is. Over de gevechtshandelingen in west Nieuw Guinea berichten de correspon denten van UPI en ANP uit Hollandia, dat een zaterdag ondernomen landings poging op het eiland Misool is mis lukt. Zes Indonesische vaartuigen wa ren met radarecho's opgemerkt. Zij waren van Ceram op weg naar Misool. Nederlandse strijdkrachten openden het vuur toen de vaartuigen de kust tot op 25 km waren genaderd. De Indo nesiërs beantwoordden het vuur doch veranderden van koers en keerden naar Ceram terug. Vermoedelijk is een schip getroffen. De infiltranten die in de nacht van donderdag op vrijdag nabij Wey waren geland zijn inmiddels verder in het bin nenland teruggedrongen. Eveneens uit Hollandia bericht UPI dat zaterdag duizenden Papoea's heb ben gedemonstreerd in Enarotali bij de Wisselmeren. De betogers die tegen het vertrek van de Nederlanders wa ren, dreigden dat zij het hoofd van plaatselijk bestuur zouden beletten te vertrekken. Later werden zfl gekal meerd. In een resolutie die aan gouverneur Platteel werd overhandigd na de eer dere drmonstratie in Hollandia wordt aangedrongen op volledige garanties voor het zelfbeschikkingsrecht en be scherming van de V.N. DEN HAAG, 13 aug. Het schrij ven, dat mr. C. W. A. Schürmann, per manent vertegenwoordiger van Neder land bij de Ver. Naties aan de wnd. secretaris-generaal Oe Thant heeft doen toekomen, luidt in de Nederlandse ver taling, als volgt: „Ik heb de eer u mee te delen dat gedurende deze week nog twee groepen Indonesiërs in westelijk Nieuw-Guinea geïnfiltreerd zijn. De eerste groep, uit veertig man bestaande, landde in de nacht van dinsdag op woensdag uit bo ten op het eiland Was, ten westen van het schiereiland Onin. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn, volgens in lichtingen van de plaatselijke bevolking, ongeveer 140 Indonesiërs, die ook in bo ten waren gekomen, geland bij het dorp je Wey op het eiland Misool, een van de Radja-Ampat eilanden ten westen van Sorong. Leden van deze groep vertel den de inwoners dat nog meer in filtranten zouden volgen. Beide groe pen infiltranten werden gelocali- seerd door Nederlandse strijdkrachten. Bij een onderzoek bleek dat de landingen zijn geschied uit speciaal voor deze ac tie geconstrueerde speedboten. Op het eiland Misool heeft het eerste vuurcon- tact tussen Nederlandse troepen en in filtranten vrijdag plaats gehad. De Nederlandse regering heeft mij op dracht gegeven te protesteren tegen deze Indonesische actie op een tijdstip waarop onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië worden gevoerd on der uw verantwoordelijkheid. Ik zal u erkentelijk zijn indien u zo vriendelijk wilt zijn deze brief te doen circuleren als een document van de Veiligheids raad". Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223J96 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) DS; BILT, 13 aug. Droog weer met enkele overdrijvende wolken velden Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind tussen noordoost en oost. Dinsdag: Zon* 05.21-20.08. Maan: 19.28-03.18. Rustig en droog strandweer met ver spreide opklaringen. Zwakke landwind. In de middag 18 tot 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: langzaam iet* zonniger met perioden van goed strand weer. StatiOD Weer temp temp af gel. gisteren 24 uur Den Helder zw. bew 18 14 0 Ypenburg zw. bew. 22 14 02 Vlissingen zw. bew. 18 15 0 Eelde zw. bew. 18 11 0 De Bilt zw. bew. 19 14 0.1 Twente zw. bew. 22 14 0 Eindhoven zw. bew. 22 15 0 Zd-Limburg onbew. 26 15 0 Stockholm licht bew. 25 13 0 Oslo licht bew. 19 13 0 Kopenhagen zw. bew. 20 12 0 Londen zw. bew. 20 12

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1