Hollandia twee uur in het donker 400 man ordetroepen in tot dusver grootste actie Woedende Duitsers gooien stenen over de gehate ..schandmuur, dragen een groot kruis rond en schreeuwen .Moordenaar!" naar alle Vopo's die zij zien Afstand Vostoks l groter Reeds een „overstapje" gemaakt És Bruikbare tip Ministers met vakantie voor kabinetsraad teruggeroepen Officieel akkoord morgen verwacht Zes vliegtuigen droppe Het weer NEW YORK Afrikaanse en Aziatische VN-troepen naar A.-Guinea V.S. dringen weer aan op gesprek van Grote Vier m WOSTOK 3 EN U BECKERING Suède dames- en herenjasjes DINSDAG 14 AUGUSTUS 1962 86ste JAARGANG No. 31206 HOLLANDIA, 14 aug. Indo nesië is kennelijk van plan vóór in de V.S. het akkoord met Neder land wordt getekend nog zoveel WASHINGTON/MOSKOU, 14 ahg. (Rtr., UPI) - President Ken- Jtedy heeft gisteravond, in een toespraak voor radio en televisie, toegegeven dat de Verenigde Sta ten beduidend achter liggen in de ^Uimtewedloop en dat zij de Sov jet-Unie voorlopig niet kunnen in halen. „Wij zullen echter nog van °hs laten horen", voegde hij er on middellijk aan toe. Terwijl hij deze ^oorden sprak, beschreven de bei- e Russische astronauten Nikola jev en Popovitsj nog rustig hun £°hdjes rond de aarde. Zij sliepen, hadat zij eerst - om een woord van radio Moskou te gebruiken - een '•godenmaal" hadden genuttigd, inmiddels vraagt men zich overal h de wereld met steeds meer span- mfg af hoelang de twee Russen g°g in de ruimte zullen blijven. De 0v]et-autoriteiten weigeren cate gorisch hierover nadere medede len te doen. BERLIJN, 14 aug. (Reuter) Bij de grensovergang in de Ber- nauerstrasse, in de Franse sector van West-Berlijn, is gisteravond tegen het invallen van de duister nis een gespannen situatie ont staan. Een menigte van naar schatting duizend mensen gooide stenen over de Berlijnse muur en schreeuwde „moordenaar", iede re keer als het gezicht van een Oostduitse grenswachter voor een van de schietgaten in de gebarri cadeerde en op het Westen uit ziende vensters langs de sector grens zichtbaar werd. Een oogge tuige noemde de situatie „explo sief". Pas tegen middernacht werd het weer rustig in de stad. In verband met het feest van Maria Tenhemelopneming zal ons blad morgen niet verschijnen. De directie r BIJ DE FOTO'S: Bij de Oberbaumbrug in West-Berlijn werd gis teren een korte plechtigheid gehouden bij het monumentdat daar is opgericht ter gedachtenis aan alle Oostduitsers, die bij pogingen om naar West-Berlijn te vluchten om het leven zijn gekomen door kogels van de Vopo's. Geheel rechts ziet men, op de bovenste foto, burge meester Willy Brandt. De tweede foto toont een beeld van protes terende Westberlijners bij de schandmuur. Twee jongemannen dragen het grote, drie en een halve meter hoge kruis, dat werd meegevoerd in een wilde betoging van ongeveer duizend Westberlijners. rpogelijk troepen in Nieuw-Guinea aan land te brengen. Op de re cente landingen van zee uit zijn de afgelopen nacht droppingen van naar schatting in totaal ruim vier honderd parachutisten gevolgd bij Merauke, Sorong, Teminaboean en Kaimana. Alleen Hollandia is tot nu toe van deze Indonesische ac tiviteiten gevrijwaard gebleven Toch werd vannacht ook in Hol landia van half twee tot kwart over drie verduisterd, bij wijze van luchtalarm, want de Hercules vliegtuigen kunnen gemakkelijk ook tot hier doordringen. VERB0UWINGS-0PRUIMING Veranderlijke bewolking Aan zee 'n Fris programma met Zuid-Amerikaans in de nu prachtige zaal. Worgen begin der INSCHRIJVING en DANS AVONDEN bü DANSSTUDIO GRIFFIOEN Lid S.F.N. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Opnieuw landing van honderden para's Wilde betoging in West-Berlijn lllllllllllllllll 1000km .MOSKOU LANDINGS PLAATS oSaratov Rostov KRASNEYKOOT —Zwarte Astrakan spische Baikon^er K0SM0ND0R LANCEER. I PLAATS f *-r- <PELTl6281tI«A jYaar westelijke waarnemers hebben prekend, moeten de lanceerbasis en de ndingspiaats van de Wostoks ongeveer j?e'egen zijn op de plaatsen die op °°venstaand kaartje zijn aangegeven. westerse deskundigen ach- ket nog steeds niet onmogelijk dat a'snog zal proberen de Vostok 3 Het 6 ^'ost°k T bij elkaar te brengen, dez "tstandbrengen van een eeht ren- dus Vous 'n de ruimte, het samenvoegen ^wee °F meer ruimteschepen vrttt Zmxrol .1r»j. tieefF*'sanen beschouwd als een essen- Pegi °naeraeel van elke toekomstige staat*8 OM de maan te bereiken. Het t\ve ?u wel vast dat de Russen de <Un ast°ks vooral hebben gelanceerd njei, K Te trainen in de moeilijke tech- jj Van het rendez-vous. *°laje?l},SSiff,le astronau* Andrian Ni- JToskniT ee uaar vandaag door Radio •haakt ..Is ™eegedeeld filmopnamen ge- van de maan vanuit zijn Vostok 3. (Zie ook pagina 5) zowel door de Russen als de De menigte had deelgenomen aan een optocht, die in de loop van de middag door een groepje jonge West- berlijners was georganiseerd. Zjj droe gen een groot houten kruis mee waarop de woorden: „wij beschuldigen'» ston den geschreven. De optocht veroor zaakte op een gegeven moment een traangasduel tussen de Oost- en West berlijnse politie. Geleidelijk aan was het aantal deelnemers van ongeveer vijftig uitgegroeid tot een stoet van duizend personen, plus nog een vijftig tal auto's, die onder het wakend oog van de Westberlijnse politie urenlang langs de gewraakte den. muur marcheer- MANCHESTER, Engeland, 14 aug. (UPI) Sir Bernard Lovell, directeur van het observatorium bij Jodrell Bank, waar 's werelds "rootste radiotele scoop staat opgesteld, heeft maandag avond verklaard: „Het zou me niet verbazen, gezien de fantastische gebeurtenissen van de laatste dagen, indien beide Russische ruimtevaarders samen in één capsule naar de aarde zouden terugkeren en de andere in een baan zouden laten blijven". Ook een geleerde van het observa torium van Standard Oil in Cleveland, Ohio, dr. A. L. Jones, acht de moge lijkheid groot dat Nikolajev en Popo vitsj hun ruimteschepen bij elkaar hebben weten te brengen en samen in één capsule rond de aarde draaien. Hii baseert dit op het ontbreken van gesproken uitzendingen door de Vos tok Vier. Van waarnemingsstations in Japan en Zweden zijn eveneens berichten ontvan gen waarin de mogelijkheii wordt ge opperd dat een van de astronauten een „overstapje" heeft gemaakt naar de ander. Geruchten ais zou Nikolajev vandaag landen zijn versterkt nadat premier Khroesjtsjev maandag met ie astronau ten sprak. Hij wenste hen toen „een behouden landing". Met brandende toortsen uitgeruste jongelui hielden de wacht bij in de Bernauerstrasse geplaatste kruisen, ter herinnering aan Oostberlpners die bij pogingen om naar West-Berlijn te ontsnappen om het leven kwamen. Aan de Oostduitse kant van de sectorgrens versohenen luidspreker auto's, die door de Westberlijners met een luid gejoel werden begroet. Over al zong de menigte het Westduitse volkslied. Aan de andere kant van de muur verzamelden zich Oostberlfjners op de hoeken van de straten. Met vracht wagenladingen tegelijk werden Vopo's aangevoerd om deze mensen te ver spreiden en om de toegangen tot de grens af te zetten. Mensen, die in woningen nabij de sectorgrens op be zoek wilden gaan, werden terugge stuurd. Voor alle ramen en op alle balcons, die op West-Berlijn uitzien, verdrongen zich tientallen mensen om de gebeurte nissen te volgen. Aanmaningen van een grenswachter om zich te verwijde ren hadden geen succes. Later op de avond wist de politie de menigte in de Bernauerstrasse lang zaam aan terug te drijven, maar naar mate de mensen zich daar verspreid den, vormden zich in het district Kreuzberg nieuwe groepen van in to taal naar schatting duizend man, die (volgens de politie) een vijandige hou ding aannamen. Op verschillende pun ten langs de grens kwam het tot een handgemeen tussen de politie en de demonstranten. Een verslaggever van Reuter was er getuige van, hoe in de Bernauerstrasse twaalf jongens tegen de muur opklom men en stenen naar de Oostduitse politie begonnen te go o ien. De Vopo's wierpen op hun beurt de ene traangas granaat na de andere over de muur. Na vijftien granaten begon ook de Westberlijnse politie ermee te gooien. Het aantal stenengooiers was inmid dels tot ongeveer honderdvijftig aange groeid. Nadat de Westberlijners verscheidene booglampen in de oostelijke sector had den stukgegooid, doofden de Oostduitse grenswachten de lichten om vervolgens van draagbare lampen gebruik te gaan maken. In een ander deel van de Bernauer strasse maakte de Westberlijnse politie van de wapenstokken gebruik om de straat te ontruimen. Zo'n verduistering gaat hier heel radi caal in zijn werk: men sluit gewoon het gehele lichtnet af, zodat bijvoor beeld ook de radio's niet kunnen worden gebruikt; zo zat Hollandia vannacht bijna twee uur in hef donker. Het maanlicht weerspiegelde zich overigens helder in de metalen daken, zodat een eventuele vlieger toch niet zoveel moei te met zijn oriëntatie zou hebben. Het enige toestel in de lucht was echter een van Biak opgestegen Nederlandse Nep tune, iets wat de bewoners van Hol landia op het ogenblik zelf echter name lijk niet wisten. Uiteraard is de ergernis over het voortgaan van de Indonesische infil traties groot. De bezorgdheid bij de Nederlandse gemeenschap hier valt echter wel mee. Dat blijkt duidelijk uit het feit, dat veel Nederlandse ambtenaren nog geen gebruik hebben gemaakt van de hun geboden gelegen heid hun gezinnen vooruit te zenden naar Nederland. Men vindt het leven hier nog te rustig en nog te prettig en men ziet op tegen de gezinsschei ding. Die geringe bezorgdheid houdt verband met het feit dat het steeds meer duidelijk wordt dat men voor anti-Nederlandse acties van Papoea zijde niet behoeft te vrezen. Bi) de vorige week in Hollandia ge houden Papoea-demonstratie heeft het Nieuw-Guinea-Raadslid Kaisiepo, die kan worden aangemerkt als de belang rijkste en meest populaire figuur onder de Papoea-nationalisten, nadrukkelijk verklaard dat men Nederland niets ver wijt. Wij begrijpen wel dat Nederland ook niet anders heeft gekund dan het nu handelt, aldus Kaisiepo En zijn woorden werden kennelijk geaccepteerd. De hele demonstratie had trouwens een zeer gemoedelijk karakter: het leek soms meer op een feestelijke optocht. Veel Nederlanders waren er dan ook Advertentie) Speciaalzaak voor handschoenen GROTE HOUTSTRAAT 52, HAARLEM Onverwacht voordeel voor U! (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 225596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT, 14 aug. Veranderlijice bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige, van oost naar zuid tot zuid west ruimende wind. Over het alge meen iets hogere temperaturen, vooral in de nacht. Woensdag: 05.22-20.06. Maan: 20.07-04.32. Zon: Zon: Donderdag: 05.24-20.04. Maan: 20.41-05.53. Zonnige perioden, maar vooral in Zeeland en Zuid-Holland kans op een verspreide onweersbui. Matige, af en toe vrij krachtige oostenwind. In de mid dag 20 21 graden, zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: zonnige perioden maar niet geheel bestendig. bij wijze van verzetje naar gaan kijken. Intussen vraagt zich iedereen hier natuurlijk af wat er nu verder gaat gebeuren. Het feit dat Indonesië ook nu weer ongestraft zijn parachutisten heeft kunnen afwerpen, wekt natuur lijk veel verontwaardiging Maar te gelijkertijd begint men hier ook steeds meer te beseften, dat miluair verzet tegen de Indonesische overmacht zin loos zou zijn. Aangenomen wordt wel dat de nu geïnfiltreerde troepen be doeld zfln om na de overdracht dienst te gaan doen als ordetroepen. Dit verklaart ook waarom de Indone sische parachutisten steeds als op dracht gehad hebben zich van vuur- contact te onthouden: hun taak was het niet te vechten, maar er te zijn. Al te somber is men zoals gezegd niet in Hollandia. Men verwacht wel dat de overdracht zonder vee! onrust zal verlopen. Op het ogenblik worden voor de overdracht in zekere zin al voor bereidingen getroffen: niet alleen is men druk bezig met het wegzenden van de Nederlandse vrouwen er kinderen, maar ook op de kantoren is men aan het reorganiseren en Papoeaniseren. Op die manier hojpt men straks de over dracht zo goed mogelijk op te vangen. Als het akkoord met Indonesië eenmaal is getekend, zullen daar wel nadere mededelingen over volgen. NEW YORK, 14 aug. (Reuter) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, zal enkele honderden VN-militairen naar westelijk Nieuw-Gui- nea zenden om gedurende de interim- periode vóór de Indonesische machts overneming op 1 mei de orde te hand haven. Dit is hier gisteravond door wel ingelichte kringen medegedeeld. Nederland en Indonesië -ouden de kosten dragen, die zijn verbonden aan het onderhoud van de VN-strijdmacht en van een groep VN-bestuurders, aldus deze kringen die echter een bericht in de New York Times, .'olgens welk Oe Thant duizend tot vijftienhonderd man zou zenden, „voorbarig" noemden. Het vaststellen van de sterkte is Oe Thants zaak en deze heeft dit punt bij de besprekingen van gisteren niet te berde gebracht. De militaire aspecten zijn echter wei ter sprake gekomen, zo werd verklaard. Naar verluidt zou Oe Thant Afrikaan se en Aziatische landen willen vragen het grootste deel van deze strijdmacht te leveren. Hij zou hiervoor geen be roep op de grote landen willen doen. Er is een bepaald element in de opsporing van de in Aerdenbout ge stolen schilderijen dat achteraf, bij alle tevredenheid over het terecht komen van de kostbaarheden, onbe hagen wekt. Uit het onderhoudende vervolgverhaal, dat wij gisteren voor lopig hebben afgesloten met een ver slag van de mededelingen van de Bloemendaalse hoofdinspecteur van politie, is duidelijk geworden, dat de Duitse helers van de schilderijen met een zodanige tact en voorzichtigheid zijn behandeld als nodig werd geacht om de schilderijen snc en onbescha digd terug te krijgen. Men mag aan nemen. dat de verzekeringsmaatschap pij het afstaan van de schilderijen voor de helers heeft verzoet door het uitkeren van een aanzienlijk hoger bedrag dan zij als premie voor Je tip gever had gereserveerd. Er is m.a.w. gepacteerd met de onderwereld om de onvervangbare kostbaarheden te red den. Het is voorts aannemelijk, dat de L)uitse justitie aan deze wonderlijke gang van zaken op zijn minst geen belemmeringen in de weg heeft ge legd. En men mag veronderstellen, dat de helers weinig last zullen heb ben van hun gemakkelijke opspoor baarheid en vervolgbaarheid wegens het misdrijf van heling. Het blijkt m.a.w. lonender een Rembrandt te helen dan, laten we zeggen, een Toorop. Er zou een subtiel casuïstisch be toog op te zetten zijn over wat nu het belangrijkste is: het langs kronkelwe gen terug krijgen van een Rembrandt of het star volgen van de wegen van recht en berechting, maar zeker is, dat door de gevolgde methode de onderwereld een bruikbare tip heeft gekregen voor een speciale behande ling zolang zij haar duistere praktij ken beperkt tot museale stukken. DEN HAAG, 14 aug. Vanmorgen werd bekend dat de raad van ministers voor hedenmiddag in buitengewone zit ting was bijeengeroepen. Ook aan de ministers, die door vakantie of anders zins niet in Den Haag vertoefden, werd verzocht aanwezig te zijn. Men nam overigens wel ran, dat minister Cals, die nog op Curasao vertoeft, niet zon verschijnen, evenmin als minister De Pons, die in Noorwegen besprekingen voert. Wel werden verwacht de met vakantie zijnde minsters Toxopeus, Marijnen, Zijlstra en Van Aartsen. NEW YORK, 14 aug. (Rtr., UPI, AFP). Nederlandse en Indone sische onderhandelaars zijn gisteren in twee zittingen die meer dan zeven uur in beslag hebben geno men onder presidium van Oe Thant bijeen geweest. Er werd be sloten de besprekingen vanmiddag (aanvang 15.30 Ned. tijd) voort te zetten. Minister Soebandrio, die zich later bij het gezelschap had gevoegd, ver klaarde na afloop van de vergade ring te hopen, dat het akkoord woensdag ondertekend zal kunnen worden. Hij deelde voorts mee, dat vandaag voornamelijk gesproken zou worden over het financiële gedeelte van het akkoord. Volgens welingelichte kringen zou de kwestie van de symbolische overdracht op een zijspoor zijn gezet. Men zou thans eerst de militaire en financiële aspecten van de overeen komst behandelen. Een woordvoerder van het secre tariaat zei, dat er geen aanleiding was om de eerder gedane aankondi ging, dat de formele onderhande lingen hetgeen wordt opgevat als ondertekening op woensdag werden verwacht, te wijzigen. Volgens sommige berichten, aldus Reuter, is een aantal compromis-voor stellen gedaan teneinde een midden weg te vinden tussen de Indonesische e sen en Neder.andse tegenwerpingen. Naar verluidt zou Oe Thant sterke druk op beide partijen uitoefenen om e- oplossing te vinden. (Advertentie) Alleen voor R.-K. Parklaan 6A Volgens de AFP-correspondent bi: de VN., die zvrn informaties heeft uit „zekere diplomatieke bronnen" zou de hervatting van de Indonesische landingen op Nieuw Guinea de oor zaak zijn van een zekere somberheid, die gisteren laat in de middag was waar te nemen bfl de deelnemers aan de besprekingen. De heer Ellsworth Bunker heeft vol gens Reuter gisteravond met twee as sistenten overleg gepleegd over ont werpen die met de vlaggenkwestie ver band houden, maar hij wilde geen com mentaar geven op het verloop der be sprekingen. Hfl zei slechts dat hij nu en dan deelnam aan het overleg. De AFP-correspondent vernam intus sen uit „betrouwbare diplomatieke bron", dat de Indonesische onderhan delaars er op bleven aandringen, dat Nederland er in toestemt, dat een „symbolische" Indonesische strijd macht onmiddellijk op Nieuw-Guinea stellingen inneemt. In verband hier mee zou het mogelijk zijn, dat dr. Van ltoijen telegrafisch instructies heeft gevraagd aan Den Haag. Eerder meldde Reuter dat van welingelichte zijde is vernomen dat in het hoofdkwartier van de V.N. reeds een vergaderkamer is bestemd voor de ondertekening van de over eenkomst. WASHINGTON, 14 aug. (UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft er bij Rusland op aangedrongen in te stemmen met viermogendhedenbesprekingen over Berlijn. Dit was bet enige dat de autoriteiten wilden vertellen over de bespreking van 23 minuten, die gisteren op het State Department plaats had tussen minister Rusk en de Russische ambas sadeur, Dobrynin. MINNEAPOLIS (AFP) In een toe spraak op een congres van oud-strijders zei Dean Rusk gisteren, dat de weste lijke mogendheden zich niet uit West- Berlijn zullen laten verjager. „Wij zijn vastbesloten er op toe te zien dat de Westberlijners in vrijheid kunnen le ven".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1