Risicospreiding en deskundig "beheers aandelen Vereenigd Bezit van 1894 Muziekfeest Vocale muziek in Kerkrade aan de orde Woensdag de „bokken" van Thom aan de beurt Joegoslaven in hun schik A% Belastingverlaging in V.S. begin volgend jaar Een avontuur van Drip, Drap en Drop LIST TEGEN SCHURKENSTREKEN 'E, A DE PELSJAGER Alfredo DAGPUZZEL MOORD in de Apollokliniek Bestuur van Woon en Winkelhuizen niet achter bod Landbank biedt Indonesië en de buitenlandse investeringen Jongetje valt uit brug-afsluitboom CREDIET- EN EFFECTENBANK N.Y. Betalingsbalans 1963 in evenwicht CONVERTO 900 en 220 Benoeming Overleden Pres. voor Kennedy de radio l.C.A.O.-statistiek over ivereldluchtvaart DINSDAG 14 AUGUSTUS 1962 PAGINA 4 Beleggingsfonds Converteerbare obli gaties gespreid over ruim 70 soorten. Jaarverslag 1961/1962 verkrijgbaar bij de Directie: HJ3.B. Keizersgracht 706 Amsterdam Soekarno over „bittere ervaringen in verleden KROMME NIEUWE GRACHT 6 UTRECHT Op bank- boekjes over max. f 25.000 13 Tekst: R. TASQUIN - Tekeningen: P. LUKACS wu aee>eeu 6 een tijd re um/éLteZGU, utez /s h/ju pl aij ote rcuee Aoeveu Umreu noc. sreeos Nier, dat use met z'u DZ/eëu Zuu. Ze Gecoueu, PPT ze mppz met Béu ureisje re Dc>eu p/gbggu. use moeten w De POUTlG PfZO- dohoo/z! &eu je nu vooz eeu Klein h eis Je öpno? /ur... ik 6cup L/evez.. nu... u/er plleen aigz ERIC DE NOORMAN 33. Snel bindt hij zijn paard vast aan een boom en gaat behoedzaam in de richting van de half in de grond uitgegraven hut. Het spoor der houthakkers loopt regelrecht daarheen, maar de kerels zelf zijn nergens te zien. De reden daarvan wordt hem dudelijk, als hij heel vaag een spoor ziet, dat van de hut verder het woud invoert. Ze zijn dus verder getrokken, weer naar het Noorden. Voorzichtig onderwerpt hij de grote hut aan een onderzoek. De vellen en bontresten, die hier en daar liggen, bevestigen wat Ulf hem vertelde. Als dus Ulf de waarheid gesproken heeft, zijn zowel hij als Gunlaug te goeder trouw. Dan staan vermoede lijk de twee houthakkers in dienst van Leif Olafson en dan zou ook de voorname gast van de boer een van diens handlangers moeten zijn. Het sluit alles mooi ineen, maar toch... Ergens voelt Eric in zich onzekerheid, twijfel. Hij wendt zich peinzend af om naar zijn paard terug te keren. Het heeft geen zin te pogen de twee „houthakkers" nog verder te volgen. De laatste sneeuw heeft hun sporen vrijwel geheel uitgewist. Doch dan staat hij opeens met een ruk stil. Zijn hand vliegt naar zijn zwaard. Ergens achter hem klinkt een zwak hees gegrom. HET AANDEEL "NEF0" NA DE BEURSCRISIS. DE NEDERLANDSClHEFNDSENMIJNFÏÏ.V Herengracht 436, Amsterdam (C.) door MARTIN MONS Advertentie) (Van onze Limburgse redacteur) KERKRADE, 14 aug. De blaas muziek, waarvan Kerkrade vooral tij dens de concoursweekeinden boordevol is, had gisteren plaats gemaakt voor de zang. Overigens maar voor één dag, want vanavond verzorgt „de Konink lijke Muziekkapel der Gidsen" uit Brus sel weer een pittig „blaasconcert" en morgen, op de sluitingsdag van het vier de wereldmuziekconcours het kan moeilijk anders komen de harmonie- en en fanfares opnieuw royaal aan bod. De liefhebbers van de vocale muziek hadden niet te klagen. Op één dag kon den zij genieten van twee hoogstaande concerten. Allereerst van het waarlijk (Advertentie) DEN HAAG, 14 aug. In aansluiting op de mededeling gedaan op 8 augustus jl. delen commissarissen en directie van de Gem. Eigendom Maatschappij tot Exploitatie van Woon- en Winkelhuizen mede, dat De Landbank te Den Haag heeft bericht voornemens te zijn een bod uit te brengen van 900 pet. op de gewone aandelen en 220 pet op de pre ferente aandelen van de vennootschap. De Landbank heeft verzocht de aan neming van deze aanbieding bij aan deelhouders aan te bevelen. Na bestu dering van dit bod zijn commissarissen en directie tot de conclusie gekomen, dat zij de aanvaarding hiervan niet kunnen aanraden. Bovengenoemde preferente- en ge wone aandelen werden ter beurze het laatst verhandeld tegen resp. 175 en 775 procent. Nadat enige dagen geen notering werd opgemaakt in verband met een te verwachten bod. werd vrijdag een koers opgegeven van 200 bieden en 920 bieden voor resp. de preferente- en gewone aandelen. HERKENBOSCH, 14 aug. De gene rale overste van de paters Assumptio- nisten te Rome heeft Denoemd: tot overste van het noviciaat „Stella Maris" te Steenbergen. P. Alexander Fiévez; tot overste van de Nederlandse communiteit in Thonnance-les-Joinville (Fr.) P. Gerardus Uljjn; tot novicen- meester P. dr. Theodoor Wetjs. De provinciale overste van de paters A ssu m pti on i sten te Boxtel heeft be roemd voor Boxtel (procure) pater Gondulphus Bovens: voor Herkenbosch (L.) pater drs. Aegidius Beckers en patei Hubertus Heusschen' tot socius van de novicenrneester en maai ster spi- ritualis van de broeders van de Neder landse provincie, met verblijfplaats Steenbergen, pater Athanasius Snijder; tot directeur van de nationale bede vaarten naar het H. Land pater Ga briel Gruijters; voor Thonnance-les- Joinville pater Avellinus -ar Thienen; rot directeur van de ziekenbedevaarten naar Beauraing (bisdom Den Bosch) pater Odulf de Leeuw; voor Révigny (Fr.) pater Laurens Koole; voor Bra zilië pater Falco Führen en pater Fide l's Nulier "oor Nieuw-Z°eland pater Theophaan Krielen; tot directeur van de bedevaarten naar Beauraing (bis dom Den Bosch) pater Lucas Copray; tof leraar aan het gymnasium te Boxtel pater Ignatius Koning; tot tweede socius van dj novicenrneester pater Matemus var. der Made: voor Steenbergen Dater Adelbertus Koopman; voor Boxtel (missiehuis) pater Comelis Winder en pater Casimir Buisman; en heeft op dracht gegeven de studies voort te zet ten in de theologie aan de R.K. Univer- s teit van Nbmegen aan de paters Cy- prianus van Thienen (exegese), Antho- nius Timmermans en Borromaeus Kap- teiri: in de politieke en sociale weten schappen aan de R.K. Universiteit van Leuven aan pater Leo Wijnen. EINDHOVEN. 14 aug. Gistermor gen is hier te zijnen huize op 71-jarige leeftijd overleden de heer O. M. E. Loupart. in leven commissaris van de N.V Philips Gloeilampenfabriek. Hit heeft in zijn ruim veertigjarige loop baan een grote rol gespeeld In de op bouw en verbreding van de activitei ten van het concern. De heer Loupart was drager van het grootkruis in de Orde van St. Silvester commandeur in de Orde van Oranie-Nassau ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, commandeur in de Orde van St. Gre- forius de Grote en drager van vele uitenlandse onderscheidingen. verrassende optreden van het uitslui tend uit meisjes bestaande kinderkoor van de Joegoslavische muziekschool van Varazdin en 's avonds van vier Nederlandse mannenkoren t.w. De Ko ninklijke Mannenzangvereniging „Apol lo" uit Amsterdam, het Haags Matro- zenkoor, het Koninklijk Mannenkoor ,.La bonne Espérance" uit Eindhoven en het Koninklijk Nijmeegs Mannen koor (invaller voor het aanvankelijk aangekondigde mannenkoor „Zanglust" uit Enschede.) Deze vier koren vormden een goede vertegenwoordiging van de Nederland se zangwereld, al viel het te betreuren, dat de Limburgse zangers verstek lie ten gaan. De in het programmaboek vermelde vocale manifestatie van de ge zamenlijke Kerkraadse Zangverenigin gen ging namelijk niet door. Voor de Limburgse bezoekers was dit bijzonder jammer, al was het alleen maar van wege het feit, dat zij thans geen ver gelijking tussen de bovenmoerdijkse en de benedenmoerdijkse zangprestaties konden maken. Overigens deed dit niets aan het voortreffelijke concert van de wel aanwezige koren af. Met plezier zullen zij terugdenken aan hun medewerking aan het Kerkraadse festival. Zo ook de jeugdige leden van het kinderkoor en van de dansgroep in totaal tachtig van de muziek school Varazdin (Joegoslavië). Voor het eerst maakte dit gezelschap, dat acht jaar geleden werd opgericht, ken nis met Nederland. „Een kennisma king", aldus de dirigent prof. Marijan Zuber „om nooit meer te vergeten. De Joegoslavische gasten, die gratis in Kerkrade optraden en in ruil daar voor kosteloos enkele dagen in deze stad werden gehuisvest, bleken niet in het bezit te zijn van een goed gevulde reiskas. Desondanks wilden zij graag een trip door Nederland maken. Het bestuur van het wereldmuziek concours wist met dit probleem wel raad. Indertiaast werden enkele uitvoe ringen (o.a. vanavond in Valkenburg en morgen in Maastricht) georganiseerd. Met de opbrengst daarvan en eventueel met steun van de Kerkraadse gasthe ren zullen de sympathieke gasten uit Joegoslavië hun wens: een trip door Nederland met o.a. een bezoek aan Amsterdam in vervulling zien gaan. Buiten hun optreden in de concourstent, verzorgden de tachtig leerlingen van de muziekschool van Varazdin nog een uitvoering in het klein-seminarie Rol- duc, waar zij zijn gehuisvest. Dit extra optreden was bedoeld als dankbetuiging jegens de zusters van Rolduc voor haar goede zorgen. Inmiddels zijn gisteren in Kerkrade de laatste buitenlandse muzikanten aan gekomen. Het zijn de leden van „Banda Citta di Forli" uit Italië. Goede beken den van de Limburgse concoursstad. met name van de bevolking van Chevremont, waar de mannen van Forli al eerder hebben gelogeerd. Bo vendien heeft Chevremont verleden jaar een tegenbezoek aan deze Italiaanse stad gebracht. De „Banda Citta di Forli" is het eni ge buitenlandse korps, dat aan de laat ste concourswedstrijden van woensdag deelneemt. De overige zes korpsen ko men uit ons land. Ook het kleine Limburgse dorp je Thom, zal woensdag bewijzen dat het present Is in Kerkrade. Min stens half Thom vergezelt de Konink lijke Harmonie, een van de twee supe rieure korpsen, welke dit dorp van am per 2400 mensen telt. Bij het vorige wereldmuziekconcours nam de kerke lijke harmonie „St. Michael" van Thom aan het concours deel en veroverde in de superieure afdeling het hoogste aan tal punten. Een soortgelijk resultaat verwacht het muzikale Limburgse dorp thans van de 150-jarige koninklijke harmonie, in de volksmond „de bokken" geheten in te genstelling tot „de geiten", de leden van de kerkelijke harmonie, die in 1863 tengevolge van een ruzie tussen de toen malige koster en de pastoor uit „de koninklijke" ontstond. Beide korpsen hun successen van de laatste vijf jaar bewijzen dit zijn aan elkaar ge waagd. Om dit evenwicht niet te ver storen nemen zij nooit samen aan een zelfde concours deel. Derhalve waren „de geiten in 1958 in Kerkrade present en thans ,,de bokken". DJAKARTA. 13 aug. (Rtr) Pre sident Soekarno heeft verklaard, dat zijn land geen buitenlandse investeringen meer zal toestaan, die in de oude klassieke vorm geschieden. Dit vanwege „bittere ervaringen in het verleden". Hij zei, dat buitenlandse investeringen en kredieten aan tijdsbepalingen gebonden moeten zijn en als lening beschouwd zullen worden. Indonesië wil, dat alle buitenlandse investeringen geschieden op basis van een deelgenootschap in de produktie, omdat het land alle beschikbare gelden zowel van vreemde als van plaatselijke herkomst nodig heeft om zjjn ontwik kelingsplan, dat zich over acht jaar uitstrekt, te kunnen financieren. Directe overdracht van winsten naar het buitenland is niet langer in overeen stemming met de geest van de tijd en leidt slechts tot net eisen van na tionalisatie, aldus de president. FRANEKER, 14 aug. De drie jarige Bauke Groothof maakte gisteren een val vun zeven meter van een af sluitboom bij een brug, en is op weg naar het ziekenhuis overleden. De brugwachter van de Stationsbrug had enkele schepen doorgelaten en liet de bomen omhoog komen, maar ont dekte toen plotseling, dat er een kind aan het Uiteinde van een der bomen hing. Hij zette terstond de installatie stop, maar het jongetje kon zich niet meer vasthouden en viel met het hoofd naar beneden op de grond. (Advertentie) WASHINGTON, 14 aug. President Kennedy heeft maandagavond in een radiotoespraak gezegd dat de prijzen 'J> Amerika sinds het einde an de oorlog nog niet zc stabiel geweest zijn als thans. Uit de indexcijfers voor juli bleek niet, dat het land zich in een nieuwe recessie bevindt. Van inflatie Is vol gens de president op het ogenblik geen sprake. De president zei dal de belas- tinge-. niet dadelijk zullen worden ver laagd- De juiste tjjd daarvoor was vol gens hem 1 januari a.s. Hij noemde wel het huidige belastingpeil te hoog en een belemmering voor het econo mische herstel. Ook verlangde het de koopkracht van de burgers aanzienlijk. Maar, zo zei hij, de juiste maatregelen ('lenen op het juiste ogenblik te worden genomen. De president zei dat de bruto natio nale produktie met 10 pet of met meer dan 50 miljard dollar is gestegen sinds r,i) anderhalf jaar geleden zijn ambt aanvaardde. De industriële produktie wrs met meer dan 16 pet gestegen. He» aantal werklozen, dat 'li) nog te hoog noemde, was met 23 pet-prdaald. Lo nen en salarissen waren omhoog ge gaan, evenals de winsten. Tot dusver was de toestand echtei „niet zo goed als wij allen zouden wil len". Het Amerikaanse volk heeft „alle reden tot vertrouwen in het Amerikaan se stelsel". Volgens de president rust de effectenbeurs na de koersdaling op een gezonder verhouding tussen koersen en winstmogelijkheid dan aan het ein de van vorig jaar. De betalingsbalans besprekend, zei isennedy, dat liet land in de jaren 1958- 1960 bijna 12 miljard dollar aan goud en dollars heeft verloren. In 1961 zijn de verliezen vee! kleiner geworden. De ze neiging zette zich voort in 1962 en men hoopt de balans in 1963 in even wicht te krijgen. Dan, aldus de presi dent. zal het vertrouwen in de dollar hersteld zijn. „De dollar is zo goed als goud", voegde hij hiera-vn toe. vluc.' ze kun nen leoez oceu- &ttie ppnkomen.' acces oeGfCT uoCr Scecar ap tg lopeu, vooz ous.' use ueeaeu pl zo veel TIJD UEZLOZGU! Ga net c,eLD hp tea eu o qm cppu cue ez upu— Doop' uipcar H/e/z. HU.' M0C0 SCHIPHOL, 14 aug. Uit een over zicht, dat de Internationale Organisa tie der Burgerluchtvaart (l.C.A.O.) beeft gepubliceerd van aantallen pas sagier-kilometers in I960 en 1961 blijkt dat Nederland op de wereldranglijst van de zevende plaats in 1960 tot de zesde in 1961 is opgeklommen. Het neeft n.l. van plaats gewisseld met Brazilië. (Advertentie) LEEST ONS VERSLAG OVER HET Ie HALFJAAR 1962. OP AANVRAAG GRATIS VERKRIJGBAAR. 48 „Omdat het per slot van rekening toch maar een arrestatie op aanwijzingen is." „Wat wil je, dat is bp een moordzaak btJna alffld zo. Hoe vaak komt het voor dat een moordenaar wordt betrapt en flagant délit, zeg nu zelf." „Ja, ja, dat heb ik mezelf ook al voorgehouden." zegt Pieter Auguste ongeduldig. „Maar ik ben er toch altijd maar bijzonder op gesteld, dat Ik, behalve die aanwijzingen ook nog de onwrikbare morele overtuiging heb, dat het werkelijk de schuldige is, die ik te pakken heb." Baron Muyskes trekt bedachtzaam aan zijn pijp: „En die overtuiging heb je in dit geval, als ik je foed begrijp, dus niet. Maar waarom heb je de man an gearresteerd?" „Omdat de enige andere candidaat voor deze moord nog onmogeiyker is," barst Pieter Auguste los. „Daarom." „Ga nu maar eerst eens rustig zitten. Hier heb je je sepeiitje. Lekker koud. Zal je goed doen, het lijkt me zo dat je wel een afkoeling nodig hebt," zegt de oude heer vaderlijk. „En dan vertel je me eens haarfijn waarom die andere candidaat hele maal onmogelHk is en deze toch eigenWk ook. Geef eens een beschrijving van hun karakter zoals jij dat ziet. van hun mogelijke beweegredenen, van hun kans de misdaad te begaan... Kortom van alles wat er zo om en aan is. Twee weten altijd meer dan een, moet je maar denken, mijn waarde. En zo'n oude rakker als ik heeft in zijn leven heel wat mee gemaakt. Ik weet wel, dat de mensen tegenwoordig hun neus ophalen voor ervaring en hun wijsheid liever uit de boeken opdiepen, maar, geloof me, ervaring is niet te versmaden, al was het alleen maar om het vergelijkingsmateriaal dat je er door krijgt." „Ja," zegt hoofdinspecteur Perquin mistroostig en hij neem een flinke slok van het verrukkelijk koele vocht dat de oude heer zoëven voor hem heeft neer gezet. Een ogenblikje staren zij samen zwijgend naar de straat beneden hen, waar de eerste lantarens aan gloeien. „Gelooft u nu, dat een man, die zijn leven lang bang is geweest voor al wat maar in de verte op herrie lijkt, die altijd in alles heeft toegegeven, be halve dan waar het zijn eigenlijke werk betreft, want daarin is hij een fanatiekeling, dat zo'n man, het prototype van een pantoffelheld, een moord zou kunnen begaan? Vooral als ik er u nog bij ver tel, dat h;j om zo te zeggen geen vlo kan doodknip- pen, dat hi) er een kat op na houdt, die, dank zij de goede zorgen van zijn baas, nog nooit de kans heeft gehad een vogel of zelfs maar een muis te pakken te krijgen? Dat hij tot de mensen behoort, die geen bloed kunnen zien?" „Als je iemand smoort onder een kussen is het bloedverlies te verwaarlozen," meent baron Muys kes kalm. Bovendien kan je op die afschuw van bloedvergieten nooit afgaan. Ik herinner me hoe ik als landrechter te Banjoe Biroe eens een snuiter voor me heb gekregen, die de zachtmoedigheid in persoon geleek. De man deed geen vlieg kwaad, hij viel flauw als h;j maar een druppeltje bloed zag, ook al was het maar bloed van een voor een of andere selamatan geslachte ajam. Maar toch had die sinjeur jaren lang een hele kampong geterro riseerd en elf, zegge elf, moorden op zfln geweten. Natuurlijk moorden per procuratie, mijnheer had er zo zijn mannetjes voor. Neen, jongen, op afschuw van bloed kan je nooit afgaan." Hij neemt zijn whisky op, het ijs tinkelt zilverig tegen het glas. „Neen, daar kan je nooit op afgaan," herhaalt hij dan. ,.En bovendien, je zei daar, dat hij een fana tiekeling was, wat zpn werk aanging. Heeft het eventuele motief voor die misdaad iets met dat werk te maken?" „Tot op zekere hoogte, mijnheer Muyskes. Er is op de dag waarop mevrouw Saleminq in de Apollokliniek werd opgenomen 's morgens een vre selijke scène geweest over het ontslag van een man nequin, die mijnheer Saleminq onmisbaar achtte." „Om zakelijke redenen onmisbaar?" vorst Muys kes. „Alleen om zakelijke redenen, of misschien zou ik moeten zeggen om artistieke. Dat er geen andere dan een zakelijke relatie tussen hen bestond, daar voor zou ik mijn hand in het vuur willen leggen. En ook ervoor, dat Saleminq nooit aan iets anders heeft gedacht, ook al wil de jongedame graag doen voorkomen, dat dit wel het geval is. Een kwes tie van reclame, veronderstel ik". „Ja, die kan je op verschillende manleren ma ken, schijnt het, zegt baron Muyskes rustig ter wijl hij met aandacht een nieuwe pijp stopt. „Wil je misschien ook..." hij wijst naar de tabakspot. „O, neen, dat is waar ook, jij rookt alleen maar die beroerde papieren flutdingen." „Ze zijn heus uitstekend, tenminste het merk dat ik rook. U moet denken, het is alles een kwestie van gewoonte, uw pijp net zo goed als mijn ciga- retten," verdedigt Pieter Auguste zijn Pall Mall. ,Nu, je moet me niet kwalijk nemen, maar Ik vind die in papieren verpakte rommel dan toch maar een rare gewoonte. En tert baron Muyskes. ongezond ook," sput- „De scheikundigen zeggen dat het nicotinegehalte van..." begint Perquin weer. En dan schieten ze allebei tegelijk in de lach om deze zotheid te dispu teren over het meer of minder gezonde van pijp of sigaret, terwijl ze bezig zijn een moord te be discussiëren. „Nu, ja," zegt Muyskes dan: ,.De gustibus. hè? Revenons nos moutons. Die onmisbare juffrouw werd dus door het slachtoffer ontslagen. En wat deed de veronderstelde moordenaar toen?" „Niets dan bidden en smeken, hoewel hij het recht zou hebben gehad dat ontslag ongeldig te ver klaren, want in de afdeling Haute Couture nad me vrouw Saleminq officieel niets in te brengen." (Wordt vervolgd) KRUISWOORDRAADSEL I 23436 I 8 9 10 Horizontaal: 1. een bij de banketbak ker verkrijgbaar artikel, pauzennaam; 2. aanspraken; 3. afdeling in slagerij; 4. daar, lengtemaat; 5. taaiheid; 6. bouw materiaal, maanstand: 7. grassoort; 8. niet (voorv.), samengestelde klinker, werken van oud-IJslandse literatuur: 9- kleine hoeveelheid, zoon van Jakob; 18. elftal, schrobnet: 11. etsnaald, lidwoord. Vertikaal: 1. visje, Indeuk; 2. biet tegen, gevuicaniseerd caoutchouc: 3. vak op school, kweekhuis; 4 herhaling, voor werpsvorm van ik; 5. voorzetsel, kegel' 6. smalle opening, Eisenhower: 7 dcc Se' klaag; 8. een beroep; 9 dubbele klinker» keizer van Japan; 10. paters Benedictij nen. gezondheid! Oplossing van 13 augustus. Horizontaal: 1 dal: 4 hagel.' 6 mara boe: 8 am; 9 rg; 10 abe: 11 aga; 12 rU' 14 na. 15 trommel; 18 groet: 19 een Vertikaal: 1. dar; 2. agag: 3 tl Hamburg; 5. lorgnet; 6 maart; 7- eSa 13. emoe; 16. ore; 17. men. aal»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4