3k Autotu nnel onder Mont In anc nadert voltooiing Bom ontploft in basiliek y 1964 in 10 minuten onder Europa's hoogste berg door M D 'ASPRO' LONBENSE BRIEF V w D A NA ONGELUKKEN EN TEGENSLAG Copie van Hobbema's Ruïne in Velsen Historisch kleinood Tentoonstelling 3 x A Tweede kunstüsbaan Droefenis in Delft om verdwijnende koetsjes Een beetje wijn na zoveel water m Kardinaal Wyszinski in fel verzet tegen sluiting weeshuizen „De politie en het publiek- Nooit ideaal - Verdiende goede naam A» DINSDAG 14 AUGUSTUS 1962 PAGINA 1 er w P SPANJE De Italiaanse gravers hebben hun part erop zitten bij de aanleg van de tunnel onder net Mont Blanc massief door. Voor de laatste maal heeft het ge blonken „Attentie, attentie, ladin- ^en aangebracht", voor de laatste 'haal gingen de waarschuwings- E'gnalen en toen meldden de doffe '"oilers der onderaardse ontploffin gen, dat de stand van minus 3 'heter 30 nul was geworden: het Punt der 5800 meter was bereikt. heerste een trotse en grote Vreugde. Buiten knalde onder een sterrenhemel het vuurwerk los. T*6 berggidsen hadden voor een grassing gezorgd: van de hoog te berg in Europa gingen de hUrpijien op, die uitwaaierden in htle, witte en groene lichtscher men. *te til volgde een periode van de groot- ?keht?ens aS- Het gesteente bleek zo «er te zijn, dat het boren gevaarljj- ooit. Normale berekenin- aalden aanvankelijk, met de spring neem DAAN VAN DER VAT v Tv e tunnel onder de Mont Blanc zelf, de betonbekleding en alle voorzieningen, die verder nodig zijn, zullen eind 1963, begin 1964 over de volle lengte gereed zijn. BI MADRID, 14 aug. (UPI) Het interieur van de basiliek van het H. Kruis in de Vallei der Gevallenen nabü Madrid, die is gewijd aan de nagedachtenis van allen, die in de Spaanse burgeroorlog zijn gedood, is zondag beschadigd door de explosie van een bom, zo is gisteren in Madrid vernomen. Het ministerie van voor lichting en toerisme bevestigde dat de bom was ontplott. Volgens het minis terie explodeerde de bom onder een van de banken, werd niemand gewond en was de schade gering. De snelle berichtgeving over de ex plosie bewees dat de wijze van voor lichting in Spanje veranderingen heeft ondergaan. De nieuwe minister van voorlichting, Manuel Fraga Iribame, gelastte het nieuws in de Spaanse dag bladen te publiceren. Toen Iribame's voorganger, Gabreiel Arias Salgado, de portefeuille van voorlichting be heerde, was het de Spaanse pers ver boden berichten over verstoringen van de openbare orde op te nemen. WARSCHAU, 14 aug. (KNP) Kar- dinaal Wyszynski heeft zondag in de kerken van zijn aartsbisdom Warschau en Gnesen een herderlijke brief laten voorlezen, waarin hij fel protesteert 1 tegen de sluiting van drie weeshuizen, die bediend werden door de Zusters van Liefde. Drie keer achtereen, aldus de kardinaal, zijn Poolse beambten in gestichten van de Kerk binnengedron- 1 gen en hebben zij de religieuzen en kinderen, waaronder vele babies, ge ëvacueerd. De Zusters van Liefde hebben in de jaren na de oorlog talrijke wezen van regeringsinstanties overgenomen en voor hen gezorgd. Thans worden die zusters aan de dyk gezet. Kardinaal Wyszynski keerde zich in zijn protest bijzonder scherp tegen de zogenaamde Caritas-priesters, die aan de jongste maatregel van de regering hun mede werking hebben gegeven. I - MÊaÊ. 'F - x, MiSssÉP v:' Burgemeester Biihrmann en kapitein Van Gruisen met de copie. 'Van onze Romeinse correspondent) j* tigraafwerk aan de 11,6 km. lange be» fuswn Courmayeur en Chamonix hu aan de Italiaanse kant op 8 ja- iodo"1 1959. Na tien maanden was men fne'er ('e berg ingedrongen. 1960 hjA® goed inhet diamantharde gra- lijft ivas bereikt. Graniet is zeer moei- lt6 te doorboren, maar de mijnwer- SeeÜ ,ouden van dit gesteente, het heeft dan kuren. Dat dacht men althans tot ?i(,L toe. De Mont Blanc verdedigde 'hdri ecllter op zijn manier tegen de ütefr?K6rs. De spanningen in het ge- heVi ontlaadden zich af en toe in Up-?6 explosies en grote stukken rots uit plafond en wanden de mijn- hp. lngeschoten. Toen gebeurde ook eerste dodelijke ongeluk. In 25°0 meter bereikten de gravers ttw cernber 1960 en in april '61 kwam ■J.U aan de derde km. ladingen moest voorzichtig geëxperi menteerd worden en dan nog vaak dreigden meters tunnel in te storten. Elke centimeter moest gestut worden met ijzer of gewapend beton. Het bewijs voor de moeilijkheden is wel. dat men in 5 maanden tussen april en oktober slechts 240 meter vooruit kwam. Dat was het laagte record van 66 cm. per dag! Het wa ter, een voortdurende plaag der mijn werkers, werd hier tot een obsessie en de temperatuur, die men op deze diepte een graad of dertig geschat had, was van een verlammende kou. In december spoot er een ware rivier uit de wand: 1000 liters per seconde zetten weldra de gehele tunnel tot knie hoogte onder ijzig water. Het was de hel, zeiden de arbeiders. et het nieuwe jaar verbeterde de toestand. Men passeerde toen de 3700 meter. De rots werd nu van het ideale soort, men kon de zestien „leeuwen", de 16 boormachines tegelijk inzetten en toen werd ook de topprestatie van net hele werk aan Ita liaanse en Franse kant geboekt: 246 meter in 28 dagen. De berg leek zich overgegeven te hebben. Maar in het geniep haalde hij uit voor de volgende slag. De derde april kwam een donderende lawine neer juist op het werkkamp voor de tunnelmond en vaagde de kantine weg. Drie arbeiders verloren het leven, drie moesten zwaargewond naar het zieken huis worden overgebracht. De lawine had'het moreel diep geschokt, maar de taaie geest der gravers hield de over hand. De berg heeft daarna nog drie men senlevens geëist. De Fransen zijn later begonnen dan de Italianen. Lang verliep de arbeid aan hun kant vlot en die van Chamonix kenden weinig bijzondere moeilijkheden. Óp een gegeven ogenblik lagen de Fransen de Italianen 900 meter voor. Tot ook bij hen de pech kwam en het werk vertraagd werd. Op 14 juli tele foneerde de Franse directie aan de Italiaanse collega's: „Deze morgen om 7.15 uur hoorden wij voor het eerst m de tunnel de ecno der ontploffingen aan uw kant. Er op los, Italianen! Leve Italië, leve Frankrijk!" Zo reagee de men aan het werkfront, terwijl de .icht- geraakte Franse pers zure opmerkingen maakte over vermeende Franse ach terstand. Zeer binnenkort zullen ook de Franse mijnwerkers het punt der 5800 meter bereiken en als de laatste muur valt, n de vaak ijzige kou en geplaagd door veel tegenslag hebben de gravers van de tunnel hun werk verricht. nBht mp óf1" Italiaanse tunnelgravers te Condotte d'Acqu. Op de achtergrond het bergmassief van de Mont Blanc. bergtoppen titanenwerk de reiken diep onder de twee protagonisten van dit elkaar de hand. Het zal dan nog ge ruime tijd duren eer de tunnel voor het autoverkeer geopend wordt, want er is nog een macht arbeid te verzet ten. Maar in 1964 rijdt men in 10 mi nuten onder de Mont Blanc door. e afdeling, die aan de Italiaanse kant net laatste stuk gesteente deed springen, was samengesteld uit arbeiders van alle vier de ploegen. Toen zij op vrachtauto's de bijna zes km. lange weg naar buiten hadden afgelegd, werden z.jj door all' werkers van hoog tot laag er. vele be langstellenden, die dit moment niet had den willen missen, stormachtig toege juicht. Maar de arbeiders hadden nog geen tjjd voor feesten. Zij reden door naar het naburig kapelletje van Notre Dame de Guérison om er hun exvoto's te bren gen: een stuk steen uit de laatste rots muur, een mijnwerkershelm, bloemen en de namen van hen, die omkwamen. Te middernacht waren ze terug. In het kamp voor de tunnel stond het feest maal klaar, de bergwanden daverden van het vuurwerk en het eerste vaatje wijn van de twintig 1500 liter voor 400 man werd aangeslagen. Op een dier vaatjes was met krijt ge schreven: „Dopo tanta acqua final- mente un po' di vino", na zoveel water eindelijk een beetje wijn! (Advertentie) PIJN ergezeld van zijn vrouw en van de heer Arthur Wijsmuller, stap te gistermiddag kapitein W. J. B. van Gruisen het raadhuis van Velsen binnen. Onder zijn arm hield hij een rol geklemd, dezelfde rol, waarover hij zijn zorgen heeft laten uitgaan sedert hij midden vorige week uit Split in Joegoslavië vertrok. De rol, minutieus ingepakt, bevatte na melijk de copie van het schilderij „De Ruïne van Brederode" van M. Hobbe- ma, die hij uit het voor de sloop be stemde passagiersschip „Rang" voor Velsen in veiligheid had gebracht. Bur gemeester mr. J. C. Biihrmann en wethouder H. de Boer tot wiens por tefeuille kunstzaken behoren, hebben de rol dankbaar in ontvangst geno men en daarna voorzichtig uitgepakt. Burgemeester Bührmann toonde zich bijzonder ingenomen met de schil dering, die een treffende gelijkenis ver toont met het origineel, dat in de Na tional Gallery in Londen hangt. Het doek is alleen ongeveer 10 cm lager. De copiist heeft namelijk een gedeel te van de lucht laten vervallen. Het bleef niet bij vriendelijke woor den alleen. Het gemeentebestuur van Velsen is kapitein W. J. B. van Grui sen buitengewoon erkentelijk voor de medewerking, die hij aan het terug brengen van dit schilderij heeft gege ven. Als blijk van die erkentelijkheid bood de burgemeester de kapitein de zilveren legpenning der gemeente aan, waarin nog een inscriptie ter herin nering aan dit gebeuren zal worden gegraveerd. Bovendien kreeg de kapi tein een boekje over de gemeente Vel sen en een hoeveelheid sigaretten. Nog deze week zal het schilderij naar het Rijksmuseum in Amsterdam worden gebracht om er door mej. Cle- veringa op zijn artistieke waarde te worden beoordeeld, zij zal voorts ad viseren bij het inlijsten. Daarna zal worden bepaald, waar het schilderij komt te hangen, in het nieuwe raad huis, waarvan de bouw in oktober zal beginnen of wellicht in het gerestau reerde Beeckensteyn, zo daarin een expositie wordt ondergebracht van af beeldingen, die herinneren aan de his torie van de gemeente Velsen. Thorn, het muzikale Middenlim burgse stadje, bezit meer dan alleen maar twee uitstekende su perieure harmonieën. Het kan nameljjk bogen op een interessante historie, die teruggaat tot de tiende eeuw. Het stadje dankt zijn ontstaan aan de circa 995 gestichte abdij voor adellijke vrouwen. De dames van het stift woonden in voorname huizen en brachten vele uren van de dag in een luisterrijke stiftskerk door. De eigen lijke abdij ging bij de Franse revolutie verloren, maar de kerk en diverse patriciërswoningen konden behouden blijven. Het stadje, dat in de schaduw van de kerk is ontstaan, is een drukbe zochte „bezienswaardigheid", met na me voor de rustige vakantiegangers, Duitsland Het lijk van een zeven tienjarige jongen, die verleden week met twee kameraden over de Elbe naar West-Duitsland trachtte te vluchten en daarbij om het leven kwam. is vrijdag avond bij Brackede in Nedersaksen ge vonden. (DPA). iiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiitm geworden. De zorg van het gemeente bestuur en van de bevolking om het historische karakter van Thorn zo gaaf mogelijk te bewaren smalle keistraatjes en witte huizen is hier niet vreemd aan. Terwille van de met het jaar toene mende stroom gasten heeft het Thorn- se gemeentebestuur, onder de leiding van de energieke magistraat mr. Smeets, een tweetal verantwoorde „souvenirs" laten ontwerpen. Het eer ste souvenir bestaat uit een fraaie kleu rentekening, vervaardigd door de tech nische tekenaar R. Das, welke een getrouw beeld geeft van het voorma lige vorstendom Thorn. Het tweede is een goed verzorgd boekwerkje, dat tien via de Regionale Omroep Zuid uitgezonden lezingen over de historie van het „witte stadje" bevat. Deze lezingen geven de gasten een uitste kend overzicht van de rijke geschie denis van dit „door vrouwen gemaak te dorp". Wie meer van de historie van Thorn wil weten, staat binnen kort een wetenschappelijk werk van mej. Maria M. de Bakker, die wel dra over de oudste geschiedenis van deze plaats aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam promoveert tot doctor in de geschiedenis, ter be schikking. Voorts kan hij te rade gaan bij de emeritus-pastoor van Thorn, de zeereerw. heer Houtmartels, die reeds eerder een boekwerk over Thorn sa menstelde Prettig voor de gasten is ook, dat Thorn korgeleden „een automatische gids" in werking heeft gesteld. In een rouwelijke filmsterren, de madon na's van de ongeknipte aman delen, achten het hun plicht om bjj een bezoek aan Engeland te zeggen: „Your policemen are won derful!" De Engelsen delen deze me ning, en het is misschien de enige uit lating van na-oorlogse Engelse groot spraak welke men kan onderschrij ven. En de Engelsen hebben waar schijnlijk gelijk als ze met zoveel vlot heid aan de buitenlander doen we ten dat de Engelse politie de beste ter wereld is. De Engelse politie agent lijkt niet op een lid van de Gestapo, hij rinkelt niet van het ijzer, hij is goedgemanierd en behulpzaam. Maar wat hem meer dan enig ander uiterlijk verschijnsel onderscheidt van zijn niet-Engelse collega's is dat hij geen revolver draagt, ook niet in het verborgen. Indien een politie-agent in Engeland het zou bestaan te schie ten op een vluchtend inbreker, zou er een opstand uitbreken in het land. Derhalve „your policemen are won derful. Yes, sir!" Zolang het daarmee maar uit is. Waar een mens macht heeft, al is het slechts de macht je te laten wach ten op een postzegel in het postkan toor, is een mens kwetsbaar. Want macht leidt naar corruptie. Er is geen politiemacht op aarde welke niet tot op zekere hoogte bloot staat aan de bekoring van de corruptie en omkope rij. De Engelse politie maakt hierop geen uitzondering. Dit is een van de redenen waarom zelfs in Engeland de verhouding tussen politie en publiek verslechterd is. „Een studie van onze dagbu den onthult het droevige feit dat vele politie-agenten worden ver oordeeld tot gevangenisstraf voor dief stal, inbraak, geweldpleging, bedrog, en sexuele en andere vergrijpen Dit laatste is een citaat uit een opstel van de bekende Britse jurist C. G. L. Du Cann. Het opstel is te vinden in een pas verschenen verzameling op stellen, getiteld „The Police and the Public" (geredigeerd door C. H. Rolph. Verschenen bij Heinemann, Londen, Prijs 30 shilling.) Het werk is bedoeld als een onderzoek naar de hedendaagse betrekking tussen het publiek en de politie. Onder de mede werkers bevinden zich, behalve ge noemde jurist, een ex-gevangene, een criminoloog, een voormalig politie agent. Het is niet een goed boek. In de meest kritische opstellen gaan de schrijvers uit van de volkomen val se premisse dat in een heiliger ver leden de politie van Engeland beant woordde aan de volkomen mytholo gische normen van onkreukbaarheid en bijna heiligheid welke haar nog he den nu en dan worden toegedicht in de meer schaapachtige van de Brit se populaire dagbladen. De waarheid is, dat de politie nooit en nergens ter wereld heeft beantwoord aan het ideaal en dat zij als mensen bloot staan aan veel groter bekoringen dan hun medeburgers en derhalve vaker niet beantwoorden aan de hoge eisen. En als de jurist Du Cann zegt dat de politie van Engeland letterlijk niet goed genoeg is, dan had hij behoren te bedenken dat zij, evenals alle poli tiemachten in deze gevangenisrijke wereld, nooit goed genoeg geweest is. Hetgeen niet wegneemt dat de politie van Engeland zich meten kan met elke andere politiemacht en vrijwel ze ker beter zal worden bevonden. ij hadden een keer een vrien delijk gesprek met een Engel se inspecteur van politie. Wij vertelden hem dat wij juist teruggekeerd waren uit Parijs en dat wij daar in de Boulevard de Clichy een razzia hadden zien uitvoe- rei waarvan enige zeer zware jongens het slachtoffer werden. Wij vertel den onze inspecteur, dat wij de politie de boeven letterlijk de gevangenauto's zagen binnentrappen, terwijl het pu bliek belangstellend en zonder pro test te laten horen toekeek. Hierop ant woordde onze Engelse inspecteur dat het Britse publiek zoiets met zou slik ken. Het zou tussenbeide gekomen zijn om de boeven in bescherming te nemen tegen de politie. Wij geloven dat dit juist is. Maar het is een be wijs van de hoge achting welke het Britse publiek de politie toedraagt, dat het geen openlijke schending van de politievoorschriften tolereert. Over wat er in het verborgene gebeurt maakt het publiek zich minder druk. Maar niemand koestert de illusie dat de Britse politie immuun is voor de vele oekoringen in haar beroep. Er is corruptie, er is geweldpleging. Het te leurstellende aan het besproken boek is dat vrijwel alle bijdragen te be vooroordeeld zijn om een duidelijk en onbevooroordeeld beeld te geven van de Britse politie. Desondanks is het een leerzaam werk, vooral omdat het zo duidelijk maakt waarom het zo moeilijk is het beroep van politie agent te verenigen met een hoge graad van heiligheid. Zoals Colin Macln- nes in zijn opstel geestig opmerkt: „Een heilige kan misschien een mis dadiger bekeren, maar hij kan hem niet vangen. En indien de maatschap pij wenst dat de misdadiger wordt ge vat, moet zij beseffen hoeveel moei lijker het is voor een koddebeier om een goed mens en een goed beroeps man te zijn dan voor enig ander bur ger in het land." „The Police and the Public" is een zeer instructief en zelfs boeiend boek, maar het helpt niet vee) en het is moeilijk niet in te stemmen met de uitlating van C. H. Rolph in zijn in leiding dat alle bijdragen eigenzinnig zijn, en zelfs bevooroordeeld, ten gun ste en ten ongunste. Maar zelfs al zou men na het lezen van dit boek con cluderen dat men zich twee keer be hoort te bedenken alvorens uit te roe pen „Your policemen are wonderful", de dagelijkse ervaring leert dat de Britse politie haar goede naam ver dient. van de ztjruimten van de Stiftskerk wordt meermalen per dag een klank beeld vertoond, dat de bezoekers aan de hand van fraaie dia's met verkla rende teksten volledig inlicht over het historische kleinood, dat Thorn heet. Dinsdag 21 augustus zal de com missaris van de koningin in de provincie Overijssel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schue- ren de officiële opening verrichten van de grote tentoonstelling „3 x A" in het Volkspark te Enschede. De vol gende dag zal de minister van Eco nomische Zaken, drs. J. de Pous een bezoek aan dfe tentoonstelling brengen. In het Volkspark heerst thans een grote bedrijvigheid. Honderden men sen zjjn dag en nacht in de weer om de tentoonstelling tijdig gereed te krijgen. De paviljoens zijn inmiddels alle klaar. Men is thans met de in richting bezig. De expositie wordt ge houden ter gelegenheid van de herden king van de grote stadsbrand van En schede in 1862. De tentoonstelling zal een beeld geven van de ontwikkeling van Enschede en Twente op velerlei gebied in het verleden, thans en in de toekomst. De organisatie van de „3 x A" berust bij de heer Jac. Kleiboer. e Deventenaren willen hun vreugde over de opening van Nederlands tweede kunst ijsbaan op 13 oktober tot uiting brengen in diverse festiviteiten. De vierhonderd meter kunstijsbaan, die over een uitstekende outillage de be schikking krijgt en plaats biedt aan 15.000 toeschouwers zal met een uit gebreid programma starten waaraan alle oud-kampioenen van Nederland meewerken en leden van de kernploeg van de K.N.S.B. w.o. Henk van der Grift en Rudie Liebrechts. Men hoopt dat ook de Noorse Nederlander Kees Broekman van de partij zal zijn. De te houden expositie X.IJ.Z. be looft een grote manifestatie van indus trie, handel en landbouw te worden. Reeds 2400 m2 expositieruimte is ver kocht. Landbouworganisaties zullen demonstraties op agrarisch ge bied verzorgen. Shows, demonstraties, muziek, dans en films zorgen geduren de de tentoonstelling (12 tot en met 20 oktober) voor de nodige afwisseling. Op de dag van de opening zal een z.g. „Vlootstoet" de IJssel komen af zakken, in Deventer landen en daar worden omgezet in een optocht van praalwagens, waaraan landelijke mu ziekkorpsen hun medewerking verle nen. De stad wordt feestelijk verlicht en versierd en men is bezig met de or ganisaties van verschillende „stunts" om de feestvreugde te verhogen. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimiiiiiin De postkoets uit 1700 ontbrak nooit bij lustrumfeesten. Herwegen wordt er in Delft ge treurd om het verdwijnen van de stalhouderij „Het zwarte paard". Ook de stalhouder zelf is er rou wig om. Hij kan het ook niet helpen. Er zijn geen mensen meer voor het koetsiersvak te vinden. Genoeg lieden wel die op de bok willen zitten om de paarden te mennen. Maar het vak van koetsier brengt ook het verzorgen van de dieren met zich mee. Dat is 'n baan tje waarmee men de hele dag zoet is. Daar voelen weinigen nog voor. Droefenis maakt zich van de recht geaarde Delftenaar meester als hij be denkt, dat het deze maand afloopt met de stalhouderij van de heer A. C. Janssen. Na 31 augustus niet meer hoevengetrappe) op de keien, waar van het geluid nog wordt versterkt door het water van een dromige gracht. Geen Delfts bruidje meer dat he. schokkebonken van de wielen zal bij blijven als een romantische herin nering aan een onvergetelijke dag. Verscheidene paartjes hebben hun trouwdatum vervroegd, toen zij hoor den van 't verscheiden der rood-zwar te koetsjes (voor het bruidspaar) en blauw-zwarte rijtuigen (voor de brui loftsgasten). Ook zoon Herman van de stalhouder zou eerst In oktober hu wen met dochter Fia van de wethou der van financiën. Maar zaterdag zijn ze getrouwd. Terwille van de schim mels en de koetssfeer. Ook zij wilden het oude ritueel van de sprookjesdag onaangetast volvoeren. Eerst de rit van de bruidegom naar het huis van de bruid. Dan samen met vele volgwagens familie naar het stadhuis op de Markt. Van de ambte naar van de burgerlijke stand In ga lop naar de pastoor. En na de Mis de echte Delftse rit over de oude stads wallen. langs de lommerrijke Oranje- en Nieuwe Plantage. Zoals de huwenden van nu de tra ditionele rit over de Plantages ma ken, zo hadden ook de Delftse doden van weleer hun traditionele rit met de grote lijkkoets. Die voerde altijd langs het' Oude Delft. Al werd de dode begraven vanuit zijn hu:s in de Wippolder. bijkans naast het kerkhof, toch voerde zijn laatste tocht langs de vermaardste der Delftse grachten als een groet aan de geliefde Prinsen- stad. De koetsier op de bok van de lijkkoets getooid met de „huilebalk", een hoed met zo'n grote rand, dat de man een lintje met zjjn tanden vast hield om wegwaaien te voorko men. Maar deze statie gold niet, als men „van de armen" begraven werd. Dan wist de koetsier met klompen op de bok, waar het stro nog uitstak, niet hoe snel hij met het beduidend eenvoudiger lijkkarretje op de be graafplaats moest komen. Er zijn er nog meer In Delft die de negentien paardehoofdstellen die de heer Janssen op 1 september aan de muur hangt niet graag zien verdwij nen. Dat zijn de studenten. Voor hen bestond er nooit een lustrumviering zonder de postkoets uit 1700. zonder Janplezier en landauers. „Als we geld hadden, kochten we ze op", jammert de praeses van de RKSV Sanctus Vergllius. En de heer Janssen wiens bedrijf in 1953 werd onderscheiden met de titel „corpslever&ncier", voelt ir.et hen mee. HU weet zelf veel te veel van de „jool" af. Op zijn vijftiende jaar was hU al koetsier in het bedrijf, dat zijn vader in 1919 had overgenomen. „Heel wat nachten heb ik aan de sociëteit „Phoe nix" gestaan", vertelt hij. Want me nigmaal kregen de heren op een uur ver na middernacht lust naar een hun welgezinde waardin in De Zweth te gaan of naar het strand van Schevenin- gen om bij het eerste ochtendgloren in zee te zwemmen. De heer Janssen weet ook alles van examen, ontgroe ning, diploma-uitreiking en inaugura tie, want bij dat alles kwamen stee vast de koetsjes te pas. En dan waren er vroeger ook de gewone stervelingen die eens in het jaar gingen „potrijden". Voor dat dag je uit met de Janplezier in de zomer werd een jaar lang door een clubje buurtgenoten geld gespaard in de pot. De tocht voerde naar Noordwijk. Kat wijk of Hoek van Holland en vond steeds zijn hoogtepunt en een rijke maaitijd in een uitspanning. De mooiste herinneringen bewaart de heer Janssen aan de boerenbruilof ten van de twintiger jaren. Voor een trouwpartij in Alphen aan de Rijn ging een heel gezelschap uit Nootdorp met de Postkoets op pad. De koetsier, die met de familie een nachtje over bleef, vierde het feest even van harte mee. „Ik kon goed dansen vroeger" zegt de heei Janssen. De ogen van de vjjfenvijftjgjarige stalhoudei beginnen te glimmen bij de herinnering aan een jolige jeugd. Dan onthult hij: „Met menig boerinnetje ben ik toen op de vloer geweest".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7