Ir Uitvoerige bepalingen voor zelfbeschikking WORDT BUNKER VN- ADMINISTRATEUR GEVALLEN in Nieuw-Guinea Ondertekening werd tweemaal uitgesteld Herstel van diplomatieke betrekkingen Overeenstemmins Nederland- I !^lffn''? i hidonesiërs j Ambtenaren Regeling voor j j .mt I i Nederlandse I handhaven kunnen nog [vlaggenkwestie Indonesië nu wevkellj kneidtroepenmacht orde en rust tijd blijven opkomst Applaus na diepe stilte allerlekkerste broodsoorten ECHTE BAKKERS DK? A™? N"""ïü Schroder!! V Het weer Radio Indonesia: Vlag 31 december omhoog Wisselend bewolkt Het weer in Europa BECKERING DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 86sfe JAARGANG No. 31207 NEW YORK, 16 aug. - Zaterdag om 01.01 uur Nederlandse tijd zullen de vijandelijkheden in westelijk Nieuw-Guinea worden gestaakt. Neder land en Indonesië zijn overeengekomen hun troepen daar niet te versterken of opnieuw te bevoorraden. Dit is bepaald in een bijlage van het gisteren in New York ondertekende akkoord betreffende de overdracht van het bestuur over westelijk Nieuw- Guinea, een akkoord, dat een einde heeft gemaakt aan het veertien jaar oude geschil tussen beide landen. Gistermiddag om precies half zes plaatselijke tijd het was toen in Nederland half twaalf 's avonds was de ondertekening een feit. De handtekeningen van dr. J. H. van Roijen, mr. G. W. A. Schürmann, minister Soebandrio en Oe Thant stonden toen onder de overeenkomst die het resultaat is van onderhandelen met de Amerikaanse diplo maat Ellsworth Bunker als „derde man" en, later, onder de persoonlijke leiding van de waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties. De eigenlijke overeenkomst bevat negenentwintig artikelen, twee bijlagen en een aantal brieven en memoranda. De volkerenorganisatie verstrekte de pers een uittreksel van negentien bladzijden in kwarto formaat en ongeveer vijfduizend woorden. Het persbureau Reuter geeft uit het akkoord de volgende punten: Vertrek Platteel Papoea-politie Troepen naar huis De Nederlandse troepen zullen „zo spoedig mogelijk worden ge repatrieerd". Dit zal geschieden in de periode dat het gebied onder het gezag van de V.N. is geplaatst. Ambtenaren Pamfletten Zelfbeschikking Volgens de overeenkomst zal een vertegenwoordiger van de Verenigde Naties, bijgestaan door deskundig personeel, worden be noemd „voor de uitvoering van de verantwoordelijkheid van de se cretaris-generaal om te adviseren, bijstand te verlenen en deel te ne men aan maatregelen, die Indo nesië op zich heeft genomen voor een vrije keuze van de ingezetenen van west-Nieuw-Guinea". Deze zelfbeschikking moet volgens de overeenkomst zijn geëffectueerd vóór het eind van 1969. (Vervolg op pagina 7) REGEN- EN TWEEDJASSEN Aan zee VERB0UWINGS-0PRUIMING Hier koopt U de pg Steeds vers w INSCHRIJVING dagelijks (behalve zondags) van 15 tot 18 uur en van 19.30 tot 22 uur. PROSPECTUS wordt op aanvraag gratis en vrijblijvend toegezonden. Dansacademie „Schröder"-Raamsingel 16- Haarlem - Tel. 11045. (Alleen voor R.K.). BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. - A •- PROF. DR. J. E. DE QUAY IR. SOEKARNO MR. J. M. A. H. LUNS DR. SOEBANDRIO DR. J. H. VAN ROIJEN ELLSWORTH BUNKER Nederland zal het bestuur over west-Nieuw-Guinea overdragen aan een tijdelijk uitvoerend be wind van de Verenigde Naties (United Nations Temporary Executive Authority, „UNTEA"), onmiddellijk na dat de Algemene Vergadering der V.N. de overeenkomst zal hebben goedge keurd. In artikel 1 der overeenkomst wordt bepaald, dat beide regeringen na de ondertekening en de ratificatie, een ge zamenlijke resolutie zullen indienen bij do Algemene Vergadering der V.N., die 18 september zal aanvangen. Ln deze resolutie verzoeken zij de Algemene Vergadering, kennis te nemen van de overeenkomst en secretaris-generaal Oe Thant te machtigen, „de taak uit te voeren, die hem daarin wordt toever trouwd" Oe Thant zal worden uitgenodigd, een vertegenwoordiger te zenden „voor een kort overleg" met gouver neur Platteel voorafgaand aan diens vertrek. Dit vertrek zal geschieden vóór de aankomst van eeri V.N.-ad- den; de omslag was versierd met het gouden embleem van de volke renorganisatie. De eerste serie der protokollen betreft de hervatting der consulaire en diplomatieke betrekkin gen, de tweede is een militair proto- kol over het staken der vijandelijkhe den op 18 augustus, de derde heeft betrekking op financiële aangelegen heden. Na de plechtigheid ging Oe Thant zijn gasten voor naar zijn appartementen op de 38ste verdieping van het V.N.- gebouw, voor een receptie, die drie kwartier duurde en waarbij de cham pagne vloeide. Enige verdiepingen la ger, in de lounge der gedelegeerden, was de stemming aanzienlijk minder opgewekt. Vele Westelijke gedelegeer den waren van mening, dat de, Ne derlanders niet die behandeling had den gekregen, die zij hadden verdiend. Vele leden van het Afro-Aziatische blok daarentegen jubelden: zjj noem den de ondertekening een nieuwe stap op de weg naar algehele dekolonisatie. mlnistrateur voor west-Nieuw-Guinea. (Volgens vele berichten 's het waar schijnlijk d<-t de 72-jarige Ellsworth Bunker tot administrateur voor Nieuw-Guinea zal worden benoemd.) In artikel 4 wordt bepaald, dat de V.N.-bestuurders „aanvaardbaar moe ten zijn voor Indonesië en voor Neder land" en zullen worden benoemd door Oe Thant. Als voornaamste gezagsdra ger, zal de administrateur „het volle dige gezag uitoefenen volgens richtlij nen van de secretaris-generaal, en het gebied besturen gedurende de periode van het UNTEA-bestuur, volgens de be palingen van iteze overeenkomst". Ge durende deze periode zal de vlag van de V.N. worden gevoerd. Wat betreft het voeren van de Indonesische en de Nederlandse vlaggen zal een regeling worden overeengekomen tussen de se cretaris-generaal en de beide regerin gen. Oe Thant zai zorgen „vooi die poli- tietroepen, welke de administrateur van de V.N. noodzakelijk acht", voor namelijk als aanvulling van de huidi ge Papoea-politiemacht, om rust en orde te handhaven. De administra teur zal „voorzover zulks mogelijk is, van de Papoea-politie gebruik maken als een politiemacht van de V.N. voor het handhaven van rust en orde e.„ naar eigen goedvinden, daarbij gebruik maken van Indonesische ge wapende eenheden". Het Papoea-vrij- willigerskorps zal, op het moment van aankomst van de administrateur der V.N., geen onderdeel meei vormen van de Nederlandse strijdkrachten. De administrateur der V.N. zal zo spoedig mogelijk de leidende Neder landse functionarissen (top Netherlands officials) vervangen door functionaris sen, die geen Nederlanders, of Indone siërs zijn. Dit dient te geschieden in de eerste fase van het bestuur door de UNTEA die moet zijn beëindigd op 1 mei 1963 De administrateur zal worden ge machtigd, in tijdelijke dienst gebruik te maken van de diensten van alle Neder landse ambtenaren, andere dan die in leidende functies, welke onder de UNTEA zouden willen dienen. De amb ten die men hier op hert oog heeft, wor den opgesomd in een bijlage der over eenkomst. Zoveel mogelijk Papoea's zullen wor den geplaatst op administratieve en technische plaatsen. Voor de bezetting van daarna blijkende vacatures zal de UNTEA personeel kunnen gebruiken dat door Indonesië zal worden geleverd. De voor de diverse functies thans in het gebied vastgestelde bezoldigingen zul len worden gehandhaafd. Indonesische vliegtuigen, die perso neel van de V.N. aan boord hebben, zullen pamfletten uitwerpen „om de specifieke moeilijkheden te bóven te komen, verbonden aan de mededeling van het staken van het vuren aan In donesische troepen". De Indonesische autoriteiten zullen, volgens de bijla ge betreffende het „staakt-het-vuren" deze pamfletten zo spoedig mogelijk doch niet later dan twee weken na het einde der vijandelijkheden, doen toekomen aan geïsoleerde afdelingen der in het gebied gelande parachutis ten. De administrateur der V.N. is be voegd, het bestuur geheel of ten dele over te dragen aan Indonesië, op elk tijdstip na de eerste fase. Het gezag van de UNTEA „zal een einde nemen op het ogenblik waarop de gehele bestuurs macht zal zijn overgedragen aan Indo nesië", aldus de overeenkomst verder. De troepen der V.N. zullen worden ver vangen door personeel van Indonesi sche veiligheidsdiensten na de eerste fase van het UNTEA-bewind. Alle troe pen van de V.N. zullen worden terug getrokken na de overdracht van het be stuur aan Indonesië. Daarna zullen Indonesië en de verte genwoordiger van de V.N. een eindrap port indienen bij de secretaris-generaal, die over het feit en de uitslag van de keuze der bevolking verslag zal uitbren gen aan de Algemene Vergadering. De ondertekenaars van de huidige overeen komst zullen de uitslag van de zelfbe schikkingskeuze erkennen e» er zich aan onderwerpen. Hierop heeft onder meer artikel acht tien betrekking. De Nederlandse verta ling ervan luidt: „Indonesië zal, met bijstand en me dewerking van de vertegenwoordiger cler V.N. en diens medewerkers, rege lingen treffen opdat de bevolking van net gebied in de gelegenheid wordt ge steld, vrijheid van haa: keuze uit te oefenen. Deze regelingen zullen betref fen: a overleg met de vertegenwoordigende lichamen over de gang van zaken en de geëigende middelen om de vrije lijk tot uitdrukking gebrachte wil der bevolking te doen blijken; b het vaststellen van een tijdstip der uitoefening van de vrije keuze bin nen de periode, vastgelegd in de hui dige overeenkomst: DEN HAAG, 16 aug. Bij een vuurgevecht nabij Weü op Misool op Nederlands Nieuw-Guinea is gesneu veld de dienstplichtig marinier der tweede klasse P. M. G. C. Mannie, oud twintig jaar, ongehuwd en af komstig uit Tilburg. TOKIO, 16 aug. (UPI) Radio Repu- blik Indonesia heeft gisteren gemeld, dat de Indonesische (rood-witte) vlag 31 december op Nieuw-Guinea zal wor den gehesen. Gezegd werd, dat de In donesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio dit had bereikt in onderhandelingen met Oe Thant. poea's en een grove ondermijning van de internationale rechtsorde". Gisteren zei het Tweede Kamerlid dr. J. Meulink (AR.) in een telegram ge zonden aan de ministerraad, het tele gram van het Comité Zelfbeschikking Nieuw-Guinea te onderschrijven. iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiii (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 273596 NEW YORK, 16 aug. (Rtr„ UPI) Tweemaal werd gisteren de onderteke ning van het Nederlands-Indonesisch akkoord uitgesteld. Aanvankelijk zou de plechtigheid om acht uur 's avonds - Nederlandse tijd - geschieden en via de dan in een gunstige positie staande „Tel- star"-satelliet in een rechtstreekse tele visie-uitzending ook in Europa te zien zijn. Er kwam echter - terwijl de beide delegaties nog over enige geschilpunten overleg pleegden - spoedig bericht van uitstel tot tien uur. De Indonesische de legatie had tegen deze tijd reeds in de t -ote zaai van de Veiligheidsraad plaats genomen, toen opnienw een uitstel werd aangekondigd. Woedende Indonesiërs briesten, dat Nederland „uit wraak" wegens de (ook nu nog niet definitief geregelde) „vlag- genkwestie" de ondertekening verscho ven. Ook gingen stemmen op, dat de jongste Indonesische parachutistenlan dingen in Nieuw-Guinea - waartegen Ne derland inmiddels bij de V.N. en de V.S. formeel heeft geprotesteerd - nog een belemmering voor de ondertekening zou den vormen. Soekamo had inmiddels al telefonisch Soebandrio zijn fiat voor het akkoord gegeven. Maar dr. Van Roijen en mr. Schür mann hadden in de telefoongesprekken die zij reeds met Den Haag hadden gevoerd, de toestemming tot het on dertekenen van de overeenstemming nog niet gekregen. Eerst ver over tienen, na afloop van het kabinetsbe raad in Den Haag, kwam het oevrij- dende telefoontje en klokslag elf be trad Oe Thant de zaal: de ceremonie kon beginnen. In de besprekingen die gisteren nog te New York zijn gevoerd is gepoogd een datum vast te stellen voor de her vatting der diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Soeban drio heeft inmiddels in een brief aan dr Van Roijen bevestigd, dat tussen In donesië en Nederland diplomatieke mis sies zullen worden uitgewisseld waar op de ambassadeur hem schriftelijk heeft medegedeeld „dat het Koninkrijk der Nederlanden van hetzelfde gevoelen is". Een niet met name genoemd vooraan staand lid van de Indonesische delegatie zou in dit verband met stelligheid van „op korte termijn" hebben gesproken. Twee dagen heeft de ministerraad, aldus onze parlementaire redacteur over de situatie van de afgelopen dagen in Den Haag, in de Trèveszaal vergaderd om, in nauw contact met dr. Van Roijen, de Nieuw-Guinea-zaak door een definitief akkoord met In donesië op te lossen. De laatste dag is er behalve een middag- ook nog een avondvergadering nodig geweest, die eindigde op het moment waarop in New York de plechtigheid van de ondertekening een aanvang nam. Tot het laatste toe was er een oplopen de spanning op het Binnenhof. Het pu bliek reageerde gisteren op zijn ma nier op het verschijnen van de minis ters. Voor minister Luns waren er aanmoedigende interrupties en applaus, hetgeen deze bewindsman kennelijk met genoegen aanhoorde. Hoewel het duide lijk was, dat het overleg van de minis ters niet meer over een al of niet aan vaarding ging, maar veeleer over de moeilijke détails van de afwikkeling, liep de spanning toch -og op, toen een woordvoerder van de regering na de middagvergadering kwam verklaren, dat het prematuur zou zijn reeds te re kenen op ondertekening 's avonds om tien uur. Er waren nog punten die tot de bodem moesten worden behandeld. Het is dan ook elf uur geworden, maar de toeschouwers bleven de regen trotseren en extra politiehulp was no dig om de toegang tot de Trèveszaal vrvj te houden. Tegen die tijd ver scheen de minister-president, die voor enig commentaar geen aanleiding zag en onmiddellijk naar het gebouw van de RVD vertrok om er zijn radio- en televisierede uit te spreken. Even later reed„ hoorde men zijn rustige stem. Zij. uiteenzetting vormde de prélude tot een Kamerdebat, dat nu over twee a drie weken al wordt verwacht en waarin, zoals wij uit goede bron ver namen, de regering haar beleid zal verdedigen niet met een uitbundige vol doening over het resultaat, maar met de zekerheid dat het akkoord het uiter ste is geweest dat volgens haar in zicht kon worden bereikt. Dinsdag zonden de heren Ritzema Bos namens het Comité zelfbeschikking Nieuw-Guinea, Hekkert namens de or ganisatie van Brabantse K.V.P.-jcmge- ren, van Kampen namens het Vetera- nenlegioen Nederland, Buiten namens de stichting „Door de eeuwen trouw", het Eerste Kamerlid Reijers (C.H.) en Tweede Kamerlid Van Rijckevorsel (KVP) de ministerraad het volgende telegram: „Wij doen een dringend be roep op de regering om, gezien de voortgaande agressie op Nieuw-Gui nea, de besprekingen (met Indonesië) die wezenlijk een capitulatie zijn, af te breken. De Nederlandse houding koerst regelrecht naar verraad van de Pa- AKKOORD: ZATERDAG DE WAPENS NEER "Oiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii NEW YORK, 16 aug. (Rtr, AFP, UPI) Elf minuten nam gisteravond de Plechtige ondertekening van het Ne derlands-Indonesisch akkoord over de toekomst van westelijk Nieuw-Guinea m beslag. Doodse stilte viel in de grote zaal van de Veiligheidsraad, in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties. Oe Thant, de waarnemend se cretaris-generaal der volkerenorga nisatie, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio en de Nederlandse ambassadeur in Was hington, dr. J. H. van Roijen, had den zojuist ieder een korte toespraak gehouden. Nu, elf minuten voor half twaalf Nederlandse tijd, gingen de doppen van de vulpennen. h(' documenten werden in achtvoud on dertekend, eerst gelijktijdig door Soe bandrio, dr. Van Roijen en mr. O. W. A. Schürmann, Nederlands per manente vertegenwoordiger bij de V.N., daarna door Oe Thant. De twee de Indonesiër aan de grote hoefijzer vormige tafel, generaal Hidajat, ver tegenwoordiger van Djakarta's strijd krachten, behoorde niet tot de onder tekenaars. Nadat de vier hun hand tekeningen hadden gezet Soeban drio met een gouden vulpen dankte de Birmaan Oe Thant de beide par tijen. Het handenschudden begon. Soebandrio drukte de Amerikaanse oud diplomaat Ellsworth Bunker, „derde man" bij het voorafgegane overleg, als eerste de hand, daarna kwam dr. Van Roijen aan de beurt. Fotografen en cameralioden van film- en televi siejournaals deden hun werk. Op de publieke tribune barstte een spontaan applaus los. Velen van de driehonderd die hier een plaats hadden gevonden onder hen was een groot aantal gezinsleden van Indonesische diploma ten hanteerden eveneens een foto- of filmcamera; zij hadden er in ver band met de buitengewone aard van de plechtigheid (nog nimmer ge schiedde een dergelijke ceremonie in de zaal van de Veiligheidsraad) spe ciale toestemming van de politie voor gekregen. De Thant zat bij de ondertekening aan het midden van de tafel, met links mr. Schürmann en dr. Ven Roijen en 'echts Bunker en Soebandrio. Verder Was er een aantal leden der Neder landse en Indonesische onderhande lingsdelegaties. *ls eerste nam de secretaris-generaal der V.N. liet woord. Hij wenste de regeringen van Nederland en Indone sië geluk wegens hun bereidheid sa men te komen en de te sluiten over eenkomst te bekijken in een geest van geven en nemen. Hij verklaarde zich overtuigd, dat een afneming van de spanning in het Verre Oosten van deze overeenkomst het gevolg zal zijn en dat er een gevoel van wederzijds vertrouwen zal ontstaan. Hij zei het een goed voorteken te achten, dat als uitvloeisel van een van de bepalingen der overeenkomst, de diplomatieke be trekkingen tussen Indonesië en Neder land onmiddellijk zullen worden her- 0 steld. e Thant wees er voorts op, dat de overeenkomst enige unieke punten be- vat Immers, de V.N. zullen, voor het eerst in hun bestaan, worden belast tiet het tijdelijke uitvoerende gezag e over een groot gebied. "Oebandrio sprak van een zeer belang rijke dag omdat nu zoals hij zich Uitdrukte de Indonesische eenheid Was hersteld. Hij zegde Oe Thant dank voor diens initiatief, beide par- jl«n bijeen te brengen en verklaarde uat het aan zijn leiding is te danken Seweest dat de onderhandelingen suc- hebben opgeleverd. De minister Uracht ook dank aan de heer Bunker |U wenste de heren Van Roijen en Schürmann geluk met het succes, dat onderhandelingen hebben opgele- j'ord. Beide Nederlanders hebben TjUus Soebandrio bij voortduring objk gegeven van grote ernst in de JriJze waarop zij het probleem heb- *\eu aangepakt en tenslotte een oplos- ,'Ufï hebben weten te bereiken. Hij uitte de hoop, dat de traditionele Vriendschap tussen Nederland en In- °Uesië zal worden hersteld. uerde en laatste spreker voor de ndertekening zei dr. Van Roijen dat In i Verh°uding tussen Nederland en utlonesië nu een beslissende keer had «cnomen. De Nederlandse delegatie, Wel" <lr' ^an Roijen verder, heeft het van de zevenhonderdduizend -.^Poea's nooit uit het oog verloren. da/"-0111 heeft Nederland erop gestaan Homln <le overeenkomst werd opge val Cn' rïe Papoea's gelegenheid h6 w°rden gegeven, zich uit te spre- Rn:: over hun toekomst. Ook dr. van lliini-'1 (,ankte Oe Thant en Ellsworth bu '5t r voor het grote geduld, dat zij toonfl uuderhandelingen hebben ge- da. De ambassadeur verzekerde, is '!.oor,<leze overeenkomst de basis Voor k, voor een beter begrip en de vnlïf betrekkingen tussen bei- over» ren en dat de uitvoering der voor ?i 0ms' een toetssteen zal zijn lanr|„„ E°ede trouw waarmee beide cenkni, verplichtingen, die de over al vü 5,u?. oplegt, zullen nakomen, der an.uiieu zei dat het oordeel aïhane-pn enis over het akkoord zal &aUnJL„ van de wijze waarop de be- "HgevoPfa^0?. in <le praktijk worden Oils "De gehele wereld heeft Mijvengadegeslagen, en zal tei/ ^"deriekening van de documen- ^aren "'aaronder de protokollen drieën voornaamste stukken in ï^'d ?'den- Het verdrag zelf U'Ernoo i "drohken partijen in don- lederen omslagen aangebo- Verwachting tot vrijdagavond opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT, 16 aug. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Wei nig veiandering ln temperatuur. Vrijdag: Zon: 5.26-20.02. Maan: 21.09-7.16. Morgen overwegend droog met zon nige perioden en een kleine kans op een bui. Krachtige later matige Z.W. wind. In de middag 19 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: zuidwestelijke lucht stroom blijft voor een frisse zeewind zorgen. max. min. neersl. Station Weer temp. temp afgeL gisteren 24 uur Den Helder zw. bew. 19 15 0 Ypenburg half bew. 20 14 0.5 Vlissingen zw. bew. 19 14 0 Eelde regenbui 21 13 0.3 De Bilt liebt bew. 21 13 0.3 Twente zw. bew. 20 14 5 Eindhoven licht bew. 22 14 9 Zd-Limburg zw. bew. 22 14 6 Stockholm geh. bew. 18 9 0 Oslo zw. bew. 17 11 1 Kopenhagen regen 15 13 6 Londen zw. bew. 19 11 1 Amsterdam half bew. 22 14 0.3 Brussel licht bew. 21 13 0 Luxemburg zw. bew. 13 Parijs zw. bew. 24 15 ~0 (Advertentie) Speciaalzaak voor handschoenen GROTE HOUTSTRAAT 52. HAARLEM Onverwacht voordeel voor U! (Advertentie) (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1