FEEST OP MINISTERIE Dr. Marga Klompé vandaag 50 jaar Een leven vol afwisseling en veelzijdigheid Protest tegen toenadering tot ROME V erdronken Montgomery verdraait opmerkingen over EEG van Churchill In memoriam OM. E. Loupart Oud-voorzitter van het Hoger-Onderwij sf onds Friese Katholiekendag MOSKOU JUBELT OVER ASTRONAUTEN HET APRIL SMITH MYSTERIE Ih— - TV-STER VERDWIJNT 1CCC-C0NGRES: Doden in verkeer H.A.L. treedt uit conference Vierde maal brand in boerderij „Wijendeoaven Verdere stijging kredietverlening Israël helpt Afrikaanse nationalisten Abbé Pierre naar Nederland Oorlogsmuseum krijgt historische pantserauto PvdA-wethouder in Den Bosch Uitspraak H.M.G® in de „rookpot- affaire" Raalte krijgt nieuw ziekenhuis 32 handelsbanken Verdi's Requiem voor de VARA Hoogovens Buizengieterij zal de produktie verder beperken Amsterdamse agent gearresteerd DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 PAGINA 2 KINDERBOEKENWEEK „GASPARONE'" VOOR KRO-TV Éftttii fi 1 -*-• - - PAUL VLAANDEREN (Van onze parlementane redacteur) DEN HAAG, 16 au*. Vandaag l« het feest ep het ministerie van Maatschappelijk Werk. Niet alleen om dat een van de moeilijkste op drachten waarvoor dit ministerie heeft gestaan tot een wetsontwerp heeft ge leid, waarvan insiders zeggen dat het een knap stuk werk is, maar ook om dat de minister, die van 1956 af dit ministerie beheert, haar vijftigste ver jaardag viert. Onze enige en eerste vrouwelijke mi nister, dr. Marga Klompé, kan bij dit feest terugzien op een leven vol af wisseling en veelzijdigheid. Zij combi neert specialisme in de scheikunde, in welk vak zij aan de universiteit van Utrecht de doctorsgraad haalde, met een zeer afwisselende politieke loop baan. Zelf is zij ook maatschappelijk werkster geweest in de jaren na de oorlog, temidden van de ruines van Arnhem. De doctorstitel werd aange vuld met het gouden kruis van ver dienste. Het offer voor de gemeen schap vond bovendien een bekroning met het lidmaatschap voor de Tweede Kamer (1048-1956) en daarna met het ministerschap. In de politiek ls dr. Klompé een vooruitstrevende en originele figuur. Dat komt in vele grote zaken tot uiting, zoals in de thans voltooide bijstandswet zal blijken, maar ook in kleine zaken. Onlangs ,s er in het kabinet nog een discussie geweest over het toekennen an ridderorden, waarbij de stem van de ene vrouw die van alle mannen tot zwijgen bracht. Zij stelde de vraag," waarom rider- erden moeten worden gegeven volgens •en maatstaf die in de loop der tijden Hjke uitnodiging tot z. broeders" op enigerle AMSTERDAM, 16 aug. Het vijfde congres van de Internationale Raad van Christelijke Kerken in Amsterdam heeft gisteren eenstemmig een verklaring 'aangenomen, waarin wordt gezegd dat het congres met ernstige bezorgdheid gadeslaat dat zovele kerken het histo rische christelijke geloof en het protes tantisme de mg toekeren. Het congres Srotesteert met klem tegen de toena- ering tot Rome, zoals verscheidene kerkelijke leiders die tonen in een ver broedering met de katholieke kerk. Het door de Paus bijeengeroepen Va ticaanse Concilie, dat in oktober gehou den zal worden, moest eigenlijk niet door bijbelgetrouwe christenen worden bijgewoond, aldus de verklaring, Het congres betreurt het dat vertegenwoor digers van bepaalde protestantse rich tingen erin hebben toegestemd een uit nodiging tot bijwoning van het Conci lie te aanvaarden. „Het congres betreurt voorts, dat de Wereldraad van Kerken, waartoe zove le protestantse richtingen behoren, eveneens heeft toegestemd officiële ver tegenwoordigers naar het concilie te sturen. Wij van de Internationale Raad van Christelijke Kerken, het protes tantse en gereformeerde geloof onvoor waardelijk aanvaardend en dientenge volge het pausdom, als deel uitmakend van de christelijke kerk, verwerpend, ontkennen nadrukkelijk dat de pause- ■ajta „afgescheiden wijze ware en gelovige protestanten kan aanspreken". DOORNSPIJK, 16 aug. Op de Eperweg te 't Harde (gem Doornspijk) is de 62-jarige gehuwde rijkswerkman A. van Spijkeren, die op een brommer reed, door een personenauto aangere den. Hij is ter plaatse overleden. AMSTERDAM De 70-jarige wielrij der A. Jagtman, die op de kruising Rooseveltlaan - Maasstraat alhier door een taxi werd aangereden, is gisteren in het Wilhelminagasthuis aan zjjn ver wondingen overleden. BORCULO. De 26-jarige ongehuwde heer G Boumeester uit Ruurlo is op de provinciale weg Borculo - Ruurlo om het leven gekomen. Hij wilde met zijn brommer de provinciale weg overste ken, toen hij werd gegrepen door een personenauto. GREVENBICHT. De 22-jarige S. Sal- den uit Urmond (L.) is gisteren om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in Grevenbicht. Hij kwam op een brom fiets in botsing met een personenauto en was op slag dood. ALKMAAR, 16 aug. In Berkhout (NH) is het driejarig jongetje Keesje Huisman spelend erw{js in een sloot achter de ouderlijke woning terecht ge komen en verdronken. De moeder vond het kind enige tijd later drijvende. HARDINGEN. Gisteren is de 21-jari- ge Fritz Rockhaus uit Wuppertal (Duitsland) aan het Noordzeestrand van Midsland op Terschelling verdron ken Een helikopter van de vliegbasis Leeuwarden en later ook de reddings boot „Carlot", die van een oefentocht naar Ameland terugkeerde, hebben urenlang zonder resultaat naar de ver miste gezocht. ZAND VOORT. Bij Z andvoort is de 43-jarige Duitser W. Rothwinner uit Dortmund in zee verdronken. Niemand heeft iets van het ongeluk bemerkt, tot dat men het lichaam van de man in het water zag drijven. R. was met vrouw en kind in Zandvoort gelogeerd. INNSBRUCK (DPA) - De 29-jarige laborant H. van Tijl uit Eindhoven is in Oostenrijk verdronken bij het baden in de Planseeache. praktisch .slechts door het aantal dienst jaren wordt bepaald. De numeriek veel sterkere tegenpartij Kwam hiertegen op en zei, dat het nu eenmaal een kwestie was waarover :nen geen paleis revoluties maakt en waarba men zich neerlegt, maar dr. Klompé wilde van deze toegeeflijkheid niet weten. Ergens in de notulen van de ministerraad staat dan ook, dat een riderorde volgens haar opvattingen alleen dient te worden ge geven wanneer iemand ook werkelijk bijzondere verdiensten heeft. Dat bete kent ongetwijfeld dat dr. Klompé niet zal rusten voordat dit ook ir de prak tijk zaï worden gebracht. Zo zijn er meer kwesties die zij wan neer haar overtuiging eenmaal is ge vestigd, absoluut volhoudt. De Nieuw- Guinea-politiek van het huidige kabinet vindt in haar een van de meest over tuigde verdedigers. Het internationale werk heeft reeds in de Tweede Kamer haar grote be langstelling gehad. Zij stimuleerde de integratie van ons werelddeel, maar dan alleen de echte integratiet Europa tot een eenheid te maken, waarbij de verschillende landen ook een gezag er kennen dat boven de naties uit komt te staan. In het kabinet zowel als in de Kamer heeft haar overtuigd optreden wel eens tot spanningen geleld, maar wij zijn er van overtuigd, dat op deze feestdag die spanningen achteraf als gezond zullen zijn gekwalificeerd en dat er verder alleen maar genegenheid en hartelijkheid hebben geheerst. ROTTERDAM, 16 aug. Als gevolg van de wijze van toepassing van de nieuwe Amerikaanse wetgeving heeft de Holland-Amerika-Lijn zich gedwongen gezien per 15 augustus j.l. de conferen ce betreffende het vrachtvervoer van het continent naar de U.8, Gulfhavens, te verlaten. Door de Federal Maritime Commis sion, welk orgaan is belast met de uit voering van deze zgn shipping-act, zijn n.l. alle contracten, welke tussen de con ference en de Eur. verschepers gesloten zijn, in strijd met de nieuwe wet ver klaard. Dit is geschied, niettegenstaan de het feit, dat deze contracten die tot het eind van 1962 geldig zijn des tijds met de goedkeuring van de Fede- tal Maritime Commissioen werden af gesloten. Door deze omstandigheden zijn de conference-lijnen voor het feit gesteld, dat zij bij verdere nakoming van de door hen afgesloten contracten met zware boetes worden bedreigd. Ten einde verdere moeilijkheden ook voor afschepers te voorkomen, was voor de H.A.L. en ook voor de andere Europese lijnen slechts één op lossing mogelijk, n.l. de conference te verlaten en eigen tarieven vast te stel len. HENGELO, 16 aug. In Raalte zal binnenkort begonnen worden met de bouw van een Katholiek ziekenhuis voor vrouwelijke psychiatrische patiënten. Het project zal bestaan uit diverse pa viljoens, een medisch centrum en een zusterhuis. De bouw is opgedragen aan de fa. G. Ribberink te Hengelo voor f 5.380.000. De naam van het nieuwe ziekenhuis zal St. Franciscushof wor den. HORST, 16 aug. Tijdens een hevig onweer is de bliksem ingeslagen in de boerderij van de heer J. J. Jakobs aan de „Veld Oostenrijk" in Horst. De boer derij is totaal afgebrand. 2500 mest- kuikens en 75 varkens zijn in de vlam men omgekomen. De totale schade wordt geschat op ongeveer 120.000 gul den. Drie maal eerder, resp. in 1916, in 1930 en in 1945 was er brand in dezelfde boerderij. VESSEM. In de nacht van dinsdag op woensdag is tengevolge van bliksem inslag de boerderij van de heer Luyten aan de Beerseweg alhier tot de grond toe afgebrand. De moeder van de boer, die ernstig ziek te bed lag, kon op het nippertje worden gered. De brandwe ren van Middelbeers en Veldhoven verrichtten de blussing. AMSTERDAM, 16 aug. De Kin derboekenweek wordt dit jaar van 27 oktober tot 3 november gehouden. De held van deze week wordt Keesje Krui mel, de hoofdpersoon in het geschenk van de Boekenweek, dat geschreven is door Hans Dijkhuis (10 jaar). Het boek je is geïlustreerd door Piet Klaasse. Iedereen die tijdens de kinderboeken week voor tenminste 3,50 aan kinder boeken koopt ontvangt het gratis van zijn boekhandelaar. Een jury, die bestaat uit mevrouw M, Diekmann, mevrouw H. Laurey, mej. C. van Reenen en de heren A. Lens en T. Vesseur, zal „Het Kinder boek 1962" aanwijzen. De prijs voor het kinderboek, die jaarlijks wordt uit gereikt, bedraagt duizend gulden. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 16 aug. Lady Churchill verklaarde gisteren na haar dagelijks bezoek aan Sir Winston in het Middle sex Ziekenhuis te Londen, dat haar man het goed maakte en dat zij ver wachtte dat hij wellicht in de loop van de volgende week het ziekenhuis zou verlaten. Men heeft inmiddels in de Londense woning van Churchill, dicht by de kanselarij van de Nederlandse ambassade, veranderingen aangebracht welke Sir Winston in staat zullen stel len zowel de nacht als de dag door te brengen op de benedenverdieping. Eergisteren ontving Sir Winston be zoek van veldmaarschalk Lord Montgomery van Alamein, een eer a welke de bejaarde Britse staatsman inmiddels moet delen met Mao Tse- toen en Verwoerd. Het zou niet zo erg geweest zijn als Montgomery deze keer zijn mond had- kunnen houden, maar zoals gewoonlijk bleek hij hier toe niet in staat. Na zijn vertrek ui: het ziekenhuis wist hij de verslagge vers te vertellen, dat Sir Winston zijn standpunt ten aanzien van het Britse lidmaatschap van de E.E.G. deelt en dat de grote staatsman „absoluut ge kant is'r tegen het lidmaatschap. Zodra Churchill ter ore kwam wat de maarschalk hem in de mond gelegd Geboren in de nabijheid van het bekende Zuidiimburgse Drielan denpunt kreeg de heer Loupart van de wieg af internationale ge neigdheden en ervaringen. Dienovereen komstig sprak hy later een Nederlands dat vol was van Franse, Duitse maar vooral Engelse woorden. Deze laatste heeft hij echter nauwelijks in zijn jeugd op het Drielandenpunt gehoord. Zij wa ren een erfenis van onophoudelijke za kenreizen „throughout the world" en een langdurig verblijf in de Verenigde Staten van Amerika. Van zijn jeugd af bi) Philips heeft hij het bedrijf niet slechts zien groeien, maar ook tot de uitbouw en tot de hoge bloei persoon lijk zijn grote talenten en niet te bre ken werkkracht gegeven. Hü was het die de internationale afzet heeft geor ganiseerd, zowel in het verre oosten als het verre westen, zuid en noord en ook in het midden van de wereld. Bij zijn uitgebreide internationale relaties, die zich niet beperkten tot verkopers en frootindustriëlen, maar ook de beroem- e staatslieden en militairen als Chur chill en Eisenhower omvatte, bleef hij Nederlander, die voor dit land in de oorlogstijd gevangenschap en beschim ping heeft gedragen, en die bezorgd was voor de toekomstige welvaart van zijn vaderland en zijn Nederlanders. Ge lijk de verantwoordelijkheid om voor de 90.000 aan Philips verbonden hoge en lage personen aan het werk en aan het eten te houden hem onophoudelijk stimu leerde tot het reizen en tot het overleg gen en tot het zoeken van nederzettingen en het leggen van contacten met we reldconcerns van de elektrische en elek tronische industrie zó zag hij in het hoger onderwijs en in het wetenschap pelijk onderzoek een der noodzakelijke middelen om de 12 a 13 miljoen Ne derlanders aan het werk en aan het eten te houden. Daardoor alleen kon de in dustrie op den duur de concurrentie met de buitenlandse instellingen aan en telkenjare de honderdduizenden nieu we krachten opnemen. Hij was ook van het belang van het katholieke hoger onderwijs overtuigd. Niet enkel omdat dit bijdroeg grote la gen van de Nederlandse bevolking ln het onderwijs te betrekken, doch ook omdat de christelijke en katholieke overtuiging bij het onderwijs mocht tot uiting komen en zich confronteren met de door de wetenschap gevonden gege vens. Op zovele zuiver godsdienstige, wijs- erige, sociale, economische, natuurkun- :e en zelfs technische terreinen vond dige hif dit van het grootste belang. Toen het katholieke wetenschappelijk onder wijs en het wetenschappelijk onderzoek na de oorlog moest worden uitgebreid, en ondanks de rijkssubsidie grote schat ten nodig had, zag hij wel ln dat er iets moest gebeuren. Op verzoek van kardinaal De Jong nam Loupart zitting in een commissie van advies om aan te geven of en hoe de benodigde gel den toen nog alleen voor de katholieke universiteit van Nijmegen bijeen kon den worden gebracht. De oprichting van de medische faculteit was de nood zakelijke aanleiding. Een twaalftal he ren, kopstukken uit het bedrijfsleven en (Van een bijzondere correspondent) JOURE, 15 aug, Titus Brands- ma heeft bij zijn leven op vele acti viteiten in Nederland zijn stempel ge zet. Een daarvan is het Roomsk Frysk Boun, dat dit jaar, zijn 45-ja- rig bestaan viert. Naar buiten treedt het Boun al sinds vele jaren elke 15e augustus op door het organiseren van een Katholiekendag, de z.g. Gaesterlandei, die echter om techni sche redenen sedert vorig jaar niet meer in Gaasterland, maar op Here- ma-state in Joure gehouden wordt. Het is een gelukkige gedachte van het bestuur geweest voor dit jaar als spreker uit te nodigen de bekende theoloog drs. J- Loos, die, hoewel geen Fries van geboorte, Friesland en zijn problemen kent door een jarenlang verblijf. Als „buitenstaander" letter lijk: drs. Loos woont in Zwolle," en fi guurlijk: voor zijn overgang tot de r.k. Kerk was hij jarenlang Ned. Herv. pre dikant te Oudega en Workum kon hii allerlei aspecten en problemen van het Fries en van het Katholiek zijn soms scherper zien. dan de eigen mensen. Onder de titel „Wij en de oaren" (wij en de anderen) ging spr. de oorzaken na van de kloof, die er volgens velen bestaat tussen de Katholieke bevolkings groep in Friesland en de niet-Katholie- ke. De bovenlaag, de geestelijke, maat schappelijke en economische leiders van het katholieke volk hebben ln het verleden door onverschilligheid en on wetendheid het juiste verband tussen katholicisme en eigen taal en cultuur niet gezien. De bovenlaag was of werd Hollands van taal. Men Komt met het Fries ook niet ver, menen velen. Vol gens drs. Loos in ieder geval wel diep! De onririering van de katholieke kerk in Friesland betekent een verlies. Immers daardoor stelt men de Kerk van God op een steeds zwakkere wijze present in Friesland, raakt zij steeds meer buiten het volksleven. Het is.spe ciaal de taak van het Roomsk Frysk Boun de tegenwoordigheid van de Kerk in Friesland steeds meer als volwaar dig te doen erkennen, ervoor te zorgen, dat de katholieken niet langer be schouwd kunnen worden als een „Fremdkörper" (J. J. Kalma in „En- i_yciopeüie van kriesland," blz. 66) m de Friese samenleving. Ónder de vele aanwezigen kon de voorzitter van het R.F.B. een apart woord van welkom richten tot mgr. N. Hettinga, bisschop van Rawalpindi (Pakistan). Hij wijdde enkele woorden aan het verleden, maar wees vooral op de toekomst, waarin voor de jeugd een taak ligt. Op het meedoen van de jeugd hoopte spr., zo dat het R.F.B. zijn 50-jarig jubileum met vertrouwen teg'moet kan zien. Deze voortreffelijk geslaagde, traditio nele katholiekendag was 's morgens be gonnen in de parochiekerk van Joure met een H. Mis opgedragen door pater Jorna, O.F.M., die in het Fries ook de predikatie hield. uit de financiële wereld, kwamen bij el kaar, aan wie ondergetekende de nodi ge inlichtingen moest geven. Een paar punten zijn mi) uit de verschillende bij eenkomsten bijgebleven. De heer Lou part schatte mijn zakelijk inzicht te recht niet al t.e hoog, maar hij was uiterst sympathiek. Hy zag met de an dere heren direct in dat de kosten in de toekomst veel hoger zouden zijn als door velen geschat werd. Hij was het tenslotte die met anderen een vooruit berekening maakte en het advies aan het Episcopaat opstelde. Berekeningen en plannen waren echter niet genoeg. Deze laatste moesten uitgevoerd worden en ofschoon ieder gaarne zou gezien hebben dat Loupart de leiding op zich zou nemen, zijn werkzaamheden en vooral zijn verblijf in het buitenland lieten dit voorlopig niet toe. De plan nen bleven onuitgevoerd, tot grote er- fernis van de heer Loupart. Eerst toen e nood telkens groter werd en ook de economische hogeschool van Tilburg en de studentenvereniging aan de openbare instellingen om hulp verzochten, werd de commissie nogmaals bijeengeroepen. Loupart, intussen op het punt om bij Philips gepensioneerd te worden, en ge holpen dooi- een geheel voor het werk vrijgestelde secretaris, nam het voor zitterschap aan. Hij heeft dit vervuld tot de tijd dat hü wegens ziekte er bijna bij neerviel. Hij heeft veel voor het fonds gewerkt. En al heeft de organisatie enkele mil joenen bijeengebracht, de resultaten wa ren echter niet overeenkomstig hetgeen hij zich voorgesteld had, en ook niet overeenkomstig de stggende behoefte. Het bijeenbrengen van gelden is een zeer moeilijke zaak en de katholieke bevolking begreep niet gemakkelijk dat volgens het besluit van het Episcopaat het hoger onderwijs du alle collecten prioriteit zou hebben, onmiddellijk na de kerkenbouw. De overgang tot een nieuwe organisatievorm ging bovendien niet zonder enige weerstand. Moeilijkhe den in het persoonlijk vlak bleven niet geheel achterwege. Loupart zag dit alles heel goed in, maar hij heeft nooit getwijfeld aan de noodzakelijkheid van deze activiteit en hi) heeft nooit de moed opgegeven. Hij vergaderde her haaldelijk. Men kan met zeggen dat hij een vergadering gemakkeiyk kon lei den, of dat hij als een goed historicus een overzichtelijk verhaal van een of ander gebeuren of werkzaamheid kon verstrekken. Zijn geest was te levend en met te veel zaken tegelijk bezig. Ordelijk en overzichtelnk was zijn uit eenzetting alleen als hij werd in toom gehouden door p,en en papier. Alle no ta's die hij op schrift stelde waren goed doordacht en muntten uit door logica, afgezien dan dat zij wegens haar Inhoud belangrijk waren. Zün gebrek aan vergadertechniek werd ruimschoots vergoed door zjjn vol harding. Hij verloor de moed nooit en besteedde, zoals hij het in een zaken- term uitdrukte, honderden manuren aan de oplossing van een bepaald inderdaad moeilijk probleem, en f"n telefoon be gon te gloeien wegens de langdurige en heftige gesprekken. Hij begreep alle problemen direct, zowel wat de kern ais de consequenties aangaat. Voor het organiseren had hij een bijzonder talent. Hij kon iets opbouwen en had een scher pe blik voor zwakke plekken. In tegen stelling met hetgeen wel eens beweerd is, kan ik getuigen dat hij daarbij zeer menselijk was en het werk van ande ren in hoge mate waardeerde. Zijn „Wille zum Leben was intens en hij heeft niet opgehouden te strij den tegen een verwoestende ziekte. Deze energie schijnt zijn leven wel verlengd te hebben, maar overwinnen kon hjj hier niet. Ook voor hem was een tijd be paald en een plaats in de hemel bereid. God zal hem genadig zijn. Wij mogen onze dankbaarheid op vele wijzen tonen, maar vooral door het gebed. PROF. Dr. R. R. POST had, achtte hij het nodig om zijn wer kelijk standpunt uiteen te zetten. Hij publiceerde een schrijven, dat hij het vorig jaar over dit onderwerp had ge zonden aan het bestuur van de conserva tieve kiesvereniging van het door hem in het Lagerhuis vertegenwoordigde kies district. In deze brief verklaarde Ghurch- ill, dat hij er voorstander van was dat de Britse regering zich tot de E.E.G. zou wenden met het verzoek om lidmaat schap, zulks om te achterhalen op wel ke voorwaarden Britjannië toe zou kun nen treden als lid. Churchill voegde hier evenwel zekere voorwaarden aan toe, welke vrijwel identiek zijn met een dere voorwaarden, geformuleerd door Macmillan, talrijke ministers en lei ders van de oppositie, onder meer dat er rekening gehouden dient te worden met de belangen van het Gemenebest en de Britse landbouwers. Het is niet ge makkelijk te zeggen wat Churchill pre cies bedoelt, met deze voorwaarden, maar ditzelfde geldt voor andere staats lieden en politici, die dezelfde voor waarden hebben gesteld. Wat de brief evenwel duidelijk maakt is, dat het domweg niet waar is dat Churchill absoluut gekant is tegen het lidmaatschap van de E.E.G. In een vinnig hoofdartikel van heden merkt de Guardian op, dat een 87-jarige man, die genezend is van een beenbreuk, het recht heeft met rust gelaten te worden en dat, indien Churchill verzet zou willen aantekenen, hy zulks zou kunnen doen zonder de hulp van ande ren, en dat liet al te ver gaat dat men een persoon van het kaliber van Chur chill woorden in de mand legt. DEN HAAG, 16 aug. In de maand juni is de kredietverlening verder ge stegen. Uit cijfers van het C.B.S. biykt dat de overheid aan het einde van die maand voor 412,6 min had opgeno men tegen 364.0 min in de maand daarvoor. Het cijfer voor de post ove rige debiteuren dat uit de hoofdposten van de 32 representatieve handelsban ken blijkt, en dat de kredietverlening aan particulieren vertegenwoordigt, geeft voor de maand juni een stijging te zien van 5.988,0 min tot 6.046,5 min. Het totaal van de uitstaande kredie ten van de overheid ligt daarmee ƒ40,0 min hoger dan per begin 1962. Voor dit particuliere krediet ligt het cijfer 111,9 min hoger. Van de kredietverlening aan de over heid kwam per eind juni 818,4 min voor rekening van de vier grote ban ken en 94,2 min van de overige ban ken. Van de overige debiteuren waren deze cijfers f 3.652,7 min en 2.393,8 min. I)e .post kas, enz. toont voor de 32 banken gezamenlijk een daling van ƒ1.144,9 min. tot ƒ1.083,0 min. De post sehatkistpapier steeg van 1.215,2 min tot 1.359,8 min. De balanstotalen van de 32 banken stegen van 12.926,2 min tot 13.245,9 min. TEL AVIV, 14 aug. (Rtr) Enige jongeren uit Angola krijgen een oplei ding in het Israëlische jeugdbataljon en binnenkort worden er nog meer ver wacht., zo hebben gewoonlijk betrouwba re kringen in Tel Aviv bevestigd. Een Israëlische functionaris zei dat Israël „iedere Afrikaanse nationalistische be weging die naar onafhankeiykheid streeft" wil helpen. Leiders van naty>- naiisten in Portugees Guinee zouden eveneens Israëlische hulp hebben vraagd. ge- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 aug. Abbé Pierre komt in het najaar naar Nederland. De Franse priester heeft toegezegd de nieuwe behuizing van de stichting „Plein 1962" aan de Adelheidstraat in oktober officieel te openen. Hg zal hij die gelegenheid waarschijnigk ook een redevoering houden in de voormalige Dierentuin. De opening van het Plein-huis zal geschieden door het onthullen van een gipsen gedenkbord waairop de afdruk- ke- staan van twintig rechterhanden. Die handen behoren toe aan de twintig vrijwilligers uit verschillende landen, die gedurende drie weken aan de verbou wing van het pand aan de Adelheid- straat hebben meegeholpen. De verbou wing van het herenhuis, waarin het se cretariaat van Plein en Una Sancta zullen worden gevestigd en een ontmoe tingszaal zal worden ingericht, zal half september voltooid zijn. (Van onze correspondent) OVERLOON, 16 aug. Zaterdag 25 augustus zal het Nederlandse Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum verrijkt worden met de gepantserde auto, waar- me, het prinselijk gezin zich op 12 mei 1940 naar IJmuiden begaf voor zijn tocht naar Engeland. De auto zal het museum binnengereden worden door de zelfde chauffeur, de heer Bergman uit Amsterdam, die eertijds ook prinses Ju liana, prins Bernhard en do prinsesjes Beatrix en Irene, toen resp. 2 jaar en 9 maanden oud, van het paleis Noord einde naar de in IJmuiden liggende Engelse torpedojager Codrington reed. De geldtransportauto is tot nu toe in exploitatie geweest bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam. De directie heeft het voertuig thans aan het museum af gestaan. Van de zijde van paleis Soest- dijk bleken geen bezwaren tegen het tentoonstellen van de auto te bestaan. Jhr. dr. M. van Holthe tot Echten zal die zelfde dag als voorzitter van de stichting Oorlogsmonumenten het liqui- aatiebedrag van deze stichting 105.000) op symbolische wijze aan het museumbestuur overhandigen. Één en ander geschiedt tijdens een bijeen komst voor genodigden in het museum, dat dit seizoen al weer meer dan 10.000 bezoekers getrokken heeft. HILVERSUM Bij de Salzburger Festspiele 1962, is ook de Messa da Re quiem uitgevoerd, een van de bekend ste werken van Verdi. In een overgeno men uitzending van de Oostenrijkse Om roep zal deze compositie te beluisteren zijn in een gezamenlijk programma, dat verzorgd wordt door de VARA op maan dagavond 20 augustus van 21.- uur tot 22.30 uur. De uitvoerenden zijn de so praan Leontyne Price, de mezzo-so praan Giuletta Simionata, de tenor Giu seppe Zampieri en de bas Nicolai Ghi- aurov, benevens het koor van de Wie ner Musikverein en het Berlijns Fil harmonisch Qrkest. Herbert von Kara- jan is de dirigent. HILVERSUM augustus te 20.30 Zaterdagavond uur presenteert KRO T.V. voor de vijfde maai een ope rette uit de serie Duits-Oostenrijkse te- levisieprodukties. Ditmaal kan men kennismaken met GASPARONE, een operette van de Oostenrijkse componist Carl Millöcker, die vooral naam maak te met „Der Betteistudent", die in april van dit jaar door de KRO werd uitge zonden. Verenigde Staten De 63-jarige Lo- ren Shortridge uit Orleans, al 15 jaar een gewetensvol rechter, reed onlangs door een rood verkeerslicht. Toen hij zich realiseerde wat hij gedaan had, schreef hij een bon tegen zichzelf uit. gaf deze aan de politie en werd dinsdag beboet met 18 dollar en 75 cent. (Reu ter). (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 16 aug. - In het Bo* sche college van B. en W. zal m komende zittingsperiode voor het ee een lid van de P.v.d.A. zitting h«R in de persoon van ir. J. J. C.HeijKOcp De katholieke raadsfractie, die 24 de 35 zetels bezet, heeft namelijk be ten om ir. Van Heijkoop kandidaat stellen in de vacature die ontstaat ow het heengaan van dr. H. vMDv ven. Tot nu toe waren alle Bosso wethouders leden van de katnoue party, behalve in de periode 1954-19P toen een lid van de groep-Kuypers ee wethouderszetel bezette. Ir. J. van Heijkoop is in 1910 te Ba rendrecht geboren; hij is hoofdlaname ter van het kadaster te Den Bosc waar hij reeds gedurende 21 jaar woon IJMUIDEN, 16 aug. Begin. werd medegedeeld dat de produktie van c.e buizengieterij van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Metaalla- brieken o.a. in verband met de voor" raadpositie moest worden verlaag"- Tengevolge van vertragingen in bouwnijverheid, waardoor zowel de wo ningbouw als het bouwrijp maken van terreinen stagnaties ondervindt, is he1 wenselijk gebleken de produktie van g®" goten ijzeren buizen tijdelijk verder t® beperken. Ingaand maandag 3 septem ber a.s. zal de produktie met ongeveer een derde deel worden verlaagd tot ca- 18.500 ton op jaarbasis. Als gevolg hiervan zullen enkele per* soneelsleden overgeplaatst worden naar andere afdelingen waarbij er naar ge* streefd zal worden een gelijkwaardig® plaats voor hen te vinden, aldus deelt de directie van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken- roede. DEN HAAG, 14 aug. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft vanmorgen een 22-jarige vaandrig veroordeeld tot een geldboete van 250 subsidiair vijf tig dagen hechtenis. Een 22-jarige dienstplichtige soldaat werd veroordeeld tot een geldboete van 50 subsidiair tien dagen hechtenis. Beide militairen was ten laste ge legd dat zij 7 deqember op het mili taire oefenterrein „De Vlasakkers" te Amersfoort een zogenaamde rook- pot nr. 2. tot ontbranding hebben ge bracht en in de laadruimte van een drietonner, waarin zeventien militai ren zaten, hebben gegooid. Tengevol ge van de hevige rookontwikkeling moesten dertien militairen, die in d« wagen zaten, met ademhalingsstoor- nissen en aandoeningen van de lucht wegen in een ziekenhuis worden op genomen, waar een der militairen la ter is overleden, De krijgsraad te vélde-west had <Je vaandrig hiervoor veroordeeld tot een maand hechtenis met verlaging tot stand van soldaat der laagste klasse; de soldaat was veroordeeld tot veer tien dagen hechtenis. De advocaat-fis caal bij het H.M.G. had tegen de vaan drig een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden gevorderd met een proeftijd van drie jaar, een geldboete van 150 subsidiair vijftig dagen hech tenis alsmede verleging in rang tot sol daat der laagste klasse. Tegen de sol daat was een voorwaardelijke gevange nisstraf van veertien dagen geëist. AMSTERDAM, 16 aug. De recher che heeft een 26-jarige agent van de gemeentepolitie gearresteerd wegen» verduistering van een bankbiljet van 100 gulden, dat hem tijdens de uitoefe ning van zijn dienst ln bewaring was gegeven. Hij heeft het geld voor zichzelf gebruikt. De agent heeft bekend. Enthousiaste inwoners van Moskou dansen in de straten van hun stad nadat bekend was geworden, dat Nikolajev en Popovitsj veilig op de aarde waren teruggekeerd. Zij dragen grote portret ten van de twee astronauten mee. M RAPPORTEERT AAN INSPECTEUR VOS PER MAARWAARVAN WIL JE HAAR BE SCHULDIGEN? JE HEBT GEEN ENKEL BEW'JS VOORLOPIG ZETTEN WE IEMAND NAAST HAAR BED. WE ZULLEN MI5S5ALZO IN HECHTENIS MOETEN NEMEN OH, MAAR DPT KAN NIET!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2