Muziekfeest laatste dag in Kerkrade in „oude stijl Thorn: met lof, eerste prijs nochtans een decept ie Marswedstrijden besloten Banken zitten zeer ruim in de middelen tmt LIST TEGEN SCHURKENSTREKEN DE PELSJAGER Alfredo DAGPUZZEL a Een avontuur van Drip, Drap en Drop MOORD in de Apollokliniek Luxe passagiersdiensten Trommelaeren van Roesendaele de grote overwinnaars Invoer voor 78 gedekt in juli Tïïrrn Twee wandelaars overreden Ned. Shell-tanker redt opvarenden van Frans jacht WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK iXJNDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 PAGINA i Noord- Zuid en j naar Centraal Amerika en de Pacific Reserveringen tbor de Generaal Agente voer Nederlond: Hoyman Schuurman's Scheepsagentuur N.V. van Genua-Napels Cannes en Lissabon Invoersaldo van 2.052 miljoen in zeven maanden 1962 14 Tekst: R. TASQUIN - Tekeningen: P. LUKACS w/cr^*\ Hijhhegiz. uec p ff Heup f! erJ toen ging het Deun- u/u/., k/ar tuunaae! Hf/N hn... Hoofd uu- c/jut u/ec re eiue-STizapT MuNuee/z oe uoh Mtssa&s Ktap/z eoi/ets KuueiJ ERIC DE NOORMAN 34. Snel flitsen Erics ogen rond en terzijde van de hut, een eind- weegs het bos in, meent hij even een flauwe beweging van dode takken en vallende sneeuw te zien. Opeens schiet hem een gedachte te binnen en met snelle passen begeeft hij zich naar de plek. Voor alle zekerheid houdt hij zijn zwaard gereed, maar het blijkt niet nodig te zijn. Het is zoals hij vermoedde. Een mens... half weggekropen tussen het dichte kreupelhout. Het is dus degene, die, zoals Ulv vertelde, door Leif Olavson's mannen gedood zou zijn. Alleen, de ongelukkige lééft nog... „Hm," mompelt de Noorman, „zou Ulv dat niet geweten hebben? Vreemd is dat, en nog vreemder, om een makker zomaar achter'te laten, dood of levend." De stakker is er slecht aan toe en voorzichtig draagt de Noorman hem naar zijn paard. Belangrijker dan de vrij vruchteloze achtervolging van de twee houthakkers is het nu, deze man naar de burcht te brengen. Mogelijk, dat hij met goede verzorging het leven er afbrengt. Want wat hij vertellen kan, zal ongetwijfeld alles wat nu nog onverklaarbaar is kunnen oplossen. Vreemde flesjes bevatten bedorven staalpillen .5 door MARTIN MONS (Wordt vervolgd) KERKRADE, 18 aug. De laatste dag van het wereldmuziekconcours was er ongetwijfeld een in de ,,oude stijl": een uitverkocht huis en een geladen- muzikale sleer. Dat een tweetal promi nente Limburgse korpsen deelnamen, heeft daartoe zeker veel bijgedragen. Thorn en Eysden waren met een legioen aan supporters komen opdagen. Om nog maar niet te spreken van Gulpen, dat in de derde divisie had ingeschreven en dat de middag opende met een op treden, dat zich afspeelde onder de be geleidende tumulteuze geluiden van een daverende onweersbui. En de „Sym fonie in D" van Sammartini werd op- „Boule de feu" van Jos Hanniken heet. gesierd met een donderslag, die horen en zien deed vergaan. Behalve dan het horen van de jury. die dwars door alle meteorologische rumoerigheden heen heus wel in de gaten had, dat men in Gulpen van onbekommerd muziekma- ken weet. Zg honoreerde het optreden van „Crescendo" met 457 punten, neer komende op een eerste prijs. De eerste prijs was ook weggelegd voor „Sainte Caeeile" uit Eysden, een korps dat de Fetês Polonaises" van Chabrier net iets te militant speelde en dat niet kon verdoezelen dat „St. Hubertns", een zo geheten symfonisch gedicht van Gerard Boedijn een stuk is laat ik in jacht- stijl spreken om op te schieten. Hoe kan men zoiets kiezen? De programmakeus is wellicht ook van invloed geweest op het teleurstel lende resultaat dat de Koninklijke Har monie van Tom onder leiding van Sef Pijpers behaalde. Het werd met precies 500 punten nog altijd een eerste prijs met lof van de jury, maar niettemin onderging men het als een deceptie. Ik moet u eerljjk bekennen dat dat ook met mij het geval was. Thorn had lou ter op de virtuositeit gerichte stukken fekozen: „Les Préludes" van Liszt, de iet Hein rhapsodie van Van Anrooy en tenslotte een exacrabel stuk dat Wellicht had men er beter aan gedaan ook iets te kiezen, dat meer op het „simpele" muzikanteske is gericht. Maar wat gespeeld werd. werd inder daad virtuoos gespeeld, dat staat bui ten kijf. De juiy was echter onbarm hartig, naar mijn smaak té onbarm hartig. Want door de wervelwind van noten heen viel meer muziek te beluis teren dan in 500 punten werd uitge drukt. Maar goed. Het wereldmuziekcon cours vond dus gisteravond zijn einde. Daar werd een grote verscheidenheid aan prijzen uitgereikt. De „hoogste on derscheiding" ging naar het nationaal jeugdorkest uit Israël. En de vooriztter van het ensemble kwam voor de mi crofoon zijn dank uitspreken ten aan zien van „the good people of Kerkrade". Ook had hij een boekwerk meegebracht voor mej. dr. F. Houben, commissaris van de koningin in Limburg, en voor dr. ir. P. Wintgens, algemeen voorzit ter van de stichting Wereldmuziekcon cours, die een een toespraak allen be dankte die aan het welslagen van het feest hadden meegewerkt. De gouver neur voegde daaraan in een hoogge stemde toespraak het zijne toe. Hij ge waagde ook van het „tikkeltje wee moed", dat inderdaad iedereen bezield moet hebben op dat moment. HERMAN HOFHUIZEN. (Advertentie) SOCIETA' PER AZIONI Dl NAVIGAZIONE Rokln 80-82 I Amsterdam en door de erkende passagebureaux. (Van onze Limburgse redacteur) KERKRADE, 16 aug. Zoals reeds zondag te voorzien was, is het keurige jeugdkorps uit Roosendaal „de Trom melaeren van Roesendaele" voor de tweede keer kampioen geworden bij de marswedstrijden in het kader van het AMSTERDAM, 16 aug. Door de terugkeer van bankbiljetten is de chartale circulatie, blijkens de Week staat van de Nederlandsche Bank per 13 angustns, verder ingekrompen en wel met 94 min tot 5296 min. Hier mede is de totale nltlmo-aitzetting ge heel geliquideerd. De stand van de circulatie is thans lager dan een maand geleden. De banken konden dit goed gebruiken daar 59 min afvloeide naar de schatkist en ƒ30 min. nodig waa voor aankoop van deviezen. Van de zijde van „andere ingezetenen" kwam 12 min in de markt. Uiteinde lijk zagen de banken hnn tegoed bij de centrale bank met 16 min stijgen tot het zeer hoge bedrag van 1024 min. De schatkist steeg hoofdzakelijk als gevolg van belastingbetalingen met 59 min tot 301 min. De goud- en deviezenvoorraad nam met 30 min af tot 6569 min, waarvan onveranderd ƒ5698 min. aan goud. Het saldo van de post „andere ingezetenen" bedraagt thans 189 min. De geldmarkt is ruim tot zeer ruim als gevolg van de sterke positie van de banken. Geldkringen verwachten hierin voor de komende dagen geen verandering. De daggeldrente is onver anderd één procent. IS t 1000 A etl va: Gouo Bultenl vord -oua en deviezen Buit neuaimidd Vord btiitenl gid. Wiss In disc Wiss gekocht Voorscb rek crt Voorscb Rük Neden munten Diverse rek Pain v a: Bankbiljetten Rijks schatkist ialcti Bank in Nea Saldi ander' in. ezel Saldi buit cl re bl Saldi and niet-lng Saldi bult gelds Diverse rék 6/8 5.679.555 1.002.975 274 10379 252.200 5229 19.156 9.476 5.389.553 241322 1.008.466 201.007 87.591 6.749 18.195 44.578 13/8 5.697.555 972.925 262 11.379 252.200 3.266 20.110 9.756 5.295.716 300.802 1.024.007 188.490 90.973 5.063 17.341 45.707 Nederl. ichatk pap duit. clrcul banken Mant* UI door de staat »n 'roulatie gebracht Tot goud en dev W v conv dev neti- Percentage goud en deviezen 200 65.075 6.598.448 1.003 249 96.36 200 64.340 6 568.554 955.846 96.35 (Advertentie) Kerkraadse muziekconcours. Geen van de zestien gezelschappen, welke gisteren aan de 7 de en laatste mars- wedstrijd in het gemeentelijk sportpark deelnam, was in staat de grote pres taties van „de Trommelaeren van Roe sendaele" (116 van de 120 punten) te evenaren, laat staan te overtreffen. Aan de zeven marswedstrijden namen rond 120 muziekkorpsen deel. Vijfen dertig uit het buitenland. Ruim- derd dertig uit het buitenland. Ruim honderddertigduizend toeschouwers sloegen de muzikale shows gade. Een veelvoud van het aantal bezoekers van de eigenlijke coneourswedstrjjden, waar bij hooguit 20.000 muziekliefhebbers aan wezig waren. Van de buitenlandse korpsen behaal de „The national band of New-Zealand" het hoogste aantal punten (115 van de 120) en van de Limburgse was dit: Fluit en tamboercorps „Prinses Marij ke" uit Heerlerbaan-Heerlen met 100 punten. Dit korps behaalde gisteren een eerste prijs, evenals het Christelijk Tambour- en pijpercorps „Kunst en Genoegen" uit Leiden (105 punten) en tamboer- en trompetterkorps „Ahoy", Rotterdam (103 punten). DEN HAAG, 16 aug. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek samengestelde voorlopige gege vens bedroeg de waarde van de invoer in juli 1962 1.661 min. (v.m. 1.593 min), terwijl voor een waarde van 1.288 min. (v.m. 1.434 min) werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 78 pet van de invoer (v.m. 90). De waardestijging van de invoer in juli 1962 t.o.v. de overeenkomstige maand van 1961 was aanmerkelijk gro ter dan die van de uitvoer, nl. 218 min of 15 pet tegen 65 min of 5 pet. Bij het mandgemidelde over jan. - juli 1962 was het stijgingspercentage t.o.v. januari - juli 1961 zowel bij de in- als bij de uitvoer 5 pet. Door de zeer hoge invoer daalde het dekkingspercentage in juli 1962 t.o.v. de overeenkomstige maand van het voorafgaande jaar met 7 punten, ter wijl het dekkingspercentage van het maandgemiddelde jan. juli voor 1961 en 1962 gelijk was, nl. 82 pet. SNEL I PIB uin»'»1' '"'IHlIi XlltilMHI' Utfiu# M0C0 VENLO, 16 aug. De 34-jarige heer J. Duyf uit Velden en zijn vierjarige nichtje, zijn gisteren bij een aanrijding om het leven gekomen. Het ongeval ge beurde toen de man en het kind langs de rijksweg te Velden aan het wande len waren. Het meisje liep plotseling de weg op. De heer Duyf trachtte het kind terug te halen, doch beiden werden gegrepen door een toeristenbus. Tijdens het vee voer naar het ziekenhuis is de heer Duyf aan zijn verwondingen bezweken. Het meisje overleed later in het zie kenhuis. DEN HAAG, 16 aug. De inhoud van de aangespoelde flesjes aan de Zeeuwse en Hollandse kust kan om schreven worden als staalpillen in cap- sulevorm. De inhoud is waarschijnlijk bedorven door verblijf in het zeewater. Er zijn geen aanwijzingen dat de capsu les andere stoffen bevatten die schade lijk zijn voor de volksgezondheid. Het rijksinstituut voor de volksge zondheid is tot deze conclusie gekomen na een systematisch onderzoek. Over de herkomst van de capsules is nog niets bekend. ROTTERDAM, 16 aug. De Neder landse Shell-tanker „Acila" heeft op acht mijl van Ouessant in dikke mist Ie opvarenden een echtpaar gered van het Franse jacht „Aloha", dat zei lende van de thuishaven Cherbourg naar Arcachon in een hevige storm in moeilijkheden was geraakt. Ook het jacht is in veiligheid gebracht. Schip en echtpaar worden afgeleverd in Dunge- ness of Dover. «o O CL IN NEDERLAND GEBOTTELO MET LICENTIE VAN PEPSI-COLA COMPANY. NEW YORK 49 „Hij spaarde dus zijn woede op? En die opgekrop te woede kwam tot een uitbarsting bij zijn bezoek op de dag van de moord. Dan zou het dus niet een geval zijn van moord maar van doodslag. Neem me niet kwalijk, beste kerel, maar ik begrijp werkelijk niet, waar je je nu eigenlijk druk over maakt. Die geschiedenis lijkt me heel plausibel. Het motief is er en de gelegenheid dito. Alleen, zoals ik je al zei, kan een goed advocaat er doodslag van maken in plaats van moord. Hoewel het daarom even zo goed in werkelijkheid moord met voorbedachten rade zijn kan, hoor. Daar niet van. Onze broeder kan al die dagen met het plan zijn ega te vermoorden hebben rond gelopen en alleen maar hebben gewacht op een gunstig ogenblik. Daar zou dan die telefoon op de morgen van de dag van de moord op kunnen wijzen. Neen voor zover ik zien kan is de zaak volkomen rond. Ga maar eens na. De kerel heeft gelogen dat de stukken er af vlogen. Hij is de laat ste die het slachtoffer heeft gezien voor de ontdek king van de moord. Hij kan nu wel beweren, dat ze toen al dood was. maar voor die verklaring geef ik geen cent, mijn waarde. Je wilt me toch niet la ten geloven dat een man, die zijn vrouw vermoord vindt, er als een haas vandoor gaat zonder een mond open te doen? Op dat ogenblik niet en later evenmin. Dat geloof je zelf ook niet." Hjj strijkt driftig een lucifer aan. „Daar is mijn pijp waarachtig ook nog uitgegaan door die peroratie," moppert hij. „Neen, beste jon gen, maak je maar geen onnodige zorgen, je hebt de ware te pakken," Pieter Auguste Perquin zet zich schrap, zijn onder kaak schuift weer gevaarlijk naar voren: 12 12 „Neen", zegt hij koppig, „neen. Als hij dat laatste niet verteld had...Maar het is juist dat laatste, dat, wat u zo ongelooflijk voorkomt, dat mij aan Saleminq schuld doet twijfelen. Wat hij beweert te hebben ge daan, toen hij zijn vrouw dood vond is zo precies wat een man met zijn karakter, een man, die doods bang is van alle strubbelingen, in die omstandig heden zou doen. O, ik weet wel, het klinkt voor mensen als u en ik om niet te geloven, maar psycho logisch gezien is het juist wat hij moet hebben ge daan. En u zult me moeten toegeven dat het als verzinsel wel erg magertjes is. Hij had er honderden betere kunnen bedenken. Daarom heb ik heb ook niet officieel willen arresteren. De eerste dagen zal hij toch het bed wel moeten houden na die hart aanval. En voor bewaking is gezorgd. Als ik ooit te weten kom wie die historie aan de nieuwsdienst heeft doorgegeven..." „Hm, en wie is de tweede candidaat, die volgens jou nog onmogelijker is? Dat juffie, dat zo pardoes ontslagen is? Werd ze daardoor erg gedupeerd? Gedwarsboomde eerzucht kan ook een drijfveer zijn. Als dat kind haar carrière in gevaar zag..." Pieter Auguste Perquin schudt neerslachtig Het hoofd „Neen, die jonge dame kan baantjes genoeg krij gen. Bovendien lijkt ze me ook veel dom en te sloom om zo'n goed getimede misdaad te plegen. En tot overmaat van ramp heeft ze naar nu is ge bleken nog een waterdicht albi ook." „Dus die mannequin is uitgeschakeld? Wie ter wereld is dan je tweede gegadigde?" „Een jonge vrouw, die eerste vendeuse is bi) de afdeling haute couture. Ze is weduwe met twee jonge kinderen. Indië. Jappenkamp. Man omgeko men in de bersiapperiode." „Motief?" „Ze had het ongeluk tegen mevrouw Saleminq aan te lopen, toen die op weg was naar de voor deur en zo naar huis. Mevrouw Saleminq reageer de haar woede af door de dame in kwestie zonder schijn van reden te ontslaan." „Hm, het uitdelen van ontslagen schijnt een spe cialiteit van de dierbare overledene te zijn geweest. Wil je wel geloven, dat ik zo langzamerhand het gevoel krijg dat de wereld niet veel aan haar ver loren heeft? Dat vrouwtje, dat was natuurlijk erg gedupeerd door dat ontslag. Als je ook nog twee kinderen hebt om voor te zorgen... Twee kinderen wier leven je al hebt beschermd en verdedigd in een Jappenkamp... Ik kan werkelijk niet inzien, waarom deze kandidate nog onmogelijker zou zijn dan de andere. Perquin. Haar motief is integen deel nog sterker. Tenminste... Weet jij ook of ze enige hoop kon hebben, dat dat ontslag ongedaan zou worden gemaakt, als mevrouw Saleminq maar eenmaal verdwenen was?" „Dat... dat ontslag was al ongedaan gemaakt, vertelde ze mij bij haar bezoek aan mevrouw Sale minq in de Apollokliniek." „Heeft ze je dat dadelijk verteld?" „Neen, ze heeft het eerst verzwegen." „Alles? Ook haar ontslag?" „Ja, maar ze heeft mij, toen zij over dat bezoek eenmaal is gaan spreken, dingen verteld, die vol komen kloppen met de feiten, die mijnheer Sale minq mij betreffende zijn bezoek op de morgen van diezelfde dag meedeelde," zegt Perquin een beetje heftig. De oude heer ziet hem onderzoekend aan, maar zegt niets. „Alles klopte," herhaalt Perquin. „Over die angst van mevrouw Saleminq en over haar ongewone zachtmoedigheid en vriendelijkheid. Bovendien droeg mevrouw Perquin haar op een hangslot en een grendel te kopen om te worden aangebracht op de deur van de nieuwe kamer, die ze de volgende dag zou betrekken. Bovendien is er nog iets dat er mijns inziens tegen pleit haar als de schuldige te zien. Mevrouw Saleminq was niet bang en praatte er niet over van kamer te veranderen voor het bezoekuur op de dag van de moord. Haar angst moet dus in verband hebben gestaan met een van de bezoekers, van die dag. En daartoe behoorde de dame in kwestie niet." „Hmm, zo. Ja, luister eens, ik kan niet vinden dat dat nu veel bewijst. Ze kan even goed de schrik te pakken hebben gekregen door iets, dat een van die bezoekers haar over een derde vertelde." „Tja, die mogelijkheid bestaat natuurlijk." Pieter Auguste zegt het met tegenzin. „Maar een zo hevige angst, dat wijst mijns inziens toch eer op een recht streekse bedreiging dan op een of ander verhaal uit de tweede hand." KRUISWOORDRAADSEL I .1 o n 9 10 Horizontaal: 1. betalingsmiddel 2. leer bereiden, onderwijsvorm; 3. aanvaarden; 4. Frans voegwoord, dapper; 5. huisdier, Engels telwoord, ten bedrage van; 6. voordat, schaapkameel; 7. grondregister; 8. plaats in Gelderland, insekteneter; 9. staatshoofd; 10. stap. een groet; II. vrucht, boom. Vertikaal: 1. bloedarmoede; 2. slag ader, stoot; 3. hoogste punt, schoolvak; 4. oorsprong, en anderen, wereldtaal; 5. plaatsaanduiding; 6. incasseren, opening; 7. een vakman; 8. deel van het jaar, li chaamszwakte; 9. lengtemaat, eetketel, vogelprodukt; 10. insekt, bij, schok. Oplossing van 14 augustus. Horizontaal: 1. sprits, Leo; 2. preten ties; 3. rokerij; 4. er, duim; 5. tenaciteit; 6. beton, EK; 7. honinggras; 8. on, eu, Edda; 9. lik, Simeon; 10. team, kor; 11. etsijzer, de. Vertikaal: 1. sprot, holte; 2. pro, ebo niet; 3. rekenen, kas; 4. iteratie, mij; 5. ter, conus, 6. snijding, Ike; 7. ut, gemor; 8. linieerder; 9. ee, mikado; 10. OSB, santé. Engeland Het Britse blad ,The Guardian" van woensdag bevatte een een gehele pagina beslaand artikel van de socialistische oud-premier Lord Att- lee, waarin deze als zijn mening te ken nen geeft, dat Engeland niet rnoei toetreden tot de EEG. Het artikel werd geplaatst op kosten van Beaverbrook, in de vorm van een au- vertentie. (Reuter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4