GEMATIGDE REDE TIJDENS ONAFHANKELIJKHEIDSFEEST Indien conflict op ons bevredigende en Nederland eervolle kan worden voor voor wijze opgelost HET EINDE VAN RADIO MERKÜR Washington hekelt minister Luns Zeer onwillig in vinden van oplossing via plan-Bunker MINISTER LUNS IN T. V.-INTERVIEW: Nederlandse politiek niet mislukt indien akkoord wordt uitgevoerd Meer bereikt dan Indonesië ooit heeft willen toegeven Een premie op AGRESSIE 1,2,3,4 Schous, Militairen nog Kerstmis weer thuis BOOT- meubelen Overkomst van de Maatschappelijke Nederlanders en Papoea's Aerdenhoutse schilderijen- diefstal Soekarno krijgt nieuwe liifmrde Wisselvallig Het weer D™? fl™? N""™ Schroder!! Royale regeling Stöhr blijft stug ontkennen CONTINGENT UIT MALAKKA NAAR NIEUW-GUINEA kanten heeft een kachel Schous service VRIJDAG 17 AUCUSTUS 1962 86sfe JAARGANG No. 31208 DJAKARTA, 17 aug. (Reuter, UPl) In zijn rede ter gelegen heid van de onafhankelijkheids viering, die deze keer uiteraard in hoofdzaak was gewijd aan het ak koord over westelijk Nieuw-Gui- ^ea, heeft de Indonesische presi dent Soekarno verklaard, dat er hoop moet bestaan op goede Ne derlands-Indonesische betrekkin gen. Indonesië moet „in stelling" olijven tot het ziet dat het Nieuw- Guinea-akkoord op eerlijke wijze Vkordt uitgevoerd, aldus Soekarno, ■>doch wanneer dit conflict op Voor ons bevredigende en voor de Nederlanders eervolle wijze kan worden opgelost is de hand, die ik v°rig jaar toereikte, nog steeds .daar". (Je Mi MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA EUROVISIE EUROPESE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN Komende week elke dag een reportage van het grandioze zwemfestijn te Leipzig WASHINGTON, '17 aug. (UPI) Een Amerikaanse functionaris heeft donderdagavond te Was hington, als commentaar op uit latingen van minister Luns voor radio en televisie, verklaard dat de regering van de Verenigde Sta ten Nederland naar haar mening zo goed mogelijk heeft gesteund, als haar wens om neutraal te blij ven dit toeliet. DEN HAAG, 17 aug. „Wan neer het akkoord dat woensdag avond door Nederland en Indo nesië is ondertekend, zoals het op papier staat en zoals het doel is naar de letter en de geest wordt uitgevoerd, dan is hier niet sprake van een mislukking van de Neder landse politiek. Wel worden er heel zware wissels op de toe komst, op de goede wil van met name Indonesië getrokken." Al dus minister mr. J. M. A. H. Luns gisteravond tijdens een interview voor de televisie met mr. G. B. J. Hiltermann. „De Nederlandse regering is er volstrekt van overtuigd," zo ging de minister voort, „dat wat nu bereikt is meer is dan Irldonesië ooit heeft willen toegeven. Met andere woorden: het is dus be paald een feit, dat ook Indonesië water in de wijn heeft moeten doen." sedert 1849 Gierstr 52-54-56 Haarlem Telefoon 12047 BOOT (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 aug. De Ne derlandse militairen op Nieuw- Guinea zullen, nadat op 1 oktober het gebied aan de V.N. zal zijn overgedragen, in snel tempo wor den gerepatrieerd. De ordetroepen van de VJSL, ca. duizend man, worden kort voor de datum van overdracht in Nieuw-Guinea ver wacht. In Den Haag is men van mening, dat alle Nederlandse mi litairen vóór Kerstmis in ons land terug zullen zijn. Het minis terie van Defensie verstrekt geen nauwkeurige cijfers over het aan tal militairen in Nieuw-Guinea, maar het gaat om een acht- a ne genduizend man van land-, zee- en luchtmacht. Suede dames- en herenjasjes Opklaringen Aan zee S.F.N.) ANSEN LEREN INSCHRIJVING dagelijks (behalve zondags) van 15 tot 18 uur en van 19.30 tot 22 uur PROSPECTUS wordt op aanvraag gratis en vrijblijvend toegezonden. Dansacademie „Schröder" - Raamsingel 16 - Haarlem - Tel. 11045. (Alleen voor R.K.) 'UREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bjjkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 B'jkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: w. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severing NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. SOEKARNO wil Nederland steeds hand toesteken Soekarno sprak zpn rede volgens 'raditie uit vanaf een speciaal podium voor het Merdekapaleis. Zi.jn woorden ^erden door radio-Indonesië uitgezon den en het eerste wat hij verklaarde, Was dat de Indonesische vlag officieel 31 december in westelijk Nieuw- huinea zal wapperen en dat het „Ne derlandse kolonialisme" formeel op 1 ktober zal eindigen. Van dat ogenblik f1 zullen we geleidelijk West-Irian bin- l6ntrekken en het gehele Indonesische °estuur zal omtrent 1 mei 1963 in dit ®etned arriveren. Soekarno zei, (lat Indonesië instemt aet het houden van een stemming D'er zelfbeschikking in westelijk-Niemv "kinea tegen 1969. De mensen in het "bied kunnen dan vrijelijk beslissen republiek te verlaten of daarin te Mevoegde, dat de volksstemming „in- te*ne zelfbeschikking" en geen „ex- rne zelfbeschikking" zou zijn. Indonesië is bereid „een voorzich- rJSe houding in het gebied aan te d?e(nen, wanneer het binnen de re publiek komt. Er zijn Indonesische (Va '®n onze parlementaire redactie) M(.f, HAAG, 17 aug. De regering "•haat besloten op ruime schaal voor de bappelijke Nederlanders" in Oer) "'-Guinea de overkomst naar Ne- Met mogelijk te maken. Het gaat °m een betrekkelijk klein aantal iche "v"' sPÜt°Ptanten en andere Indj '"ba., Nederlanders, die niet de nationaliteit bezitten. Neder- Op zeer hy® termijn, mogelijk vandaag nog, ''ka ^e bijzonderheden van de rege- l?. Hollandia door de gouverneur Nfd euw"Guinea, dr. P. J. Platteel, bg J? bekend gemaakt. In de rege- a^etsf a,s .heel royaal" wordt geken- in 's 00 gedacht aan de Papoea's, 'k(j b de afgelopen jaren een fel anti fan esische houding hebben aangeno- hten en die Nieuw-Gninea willen ver- b'ofd voordat het gebied aan Indonesië overgedragen. £b 17 aug. I „,,c ,met de schiiderijendief- De drie Duitsers Aerdenhout h 'j zijn verhoord. Stöhr houdt daar- jt Gerest'denhout in Interlaken zijn *(i's in bevinden zich hier nog •kti^e l,uis van bewaring, waar bi? zi;„ dagen nog verscheidene sdl, n0» ,,Verhoord. Stöhr houdt daar- hij Uderi. °t?eds. zijn onschuld aan de Neld - vol, terwijl, behalve hnt-~T.'c" "taie naroneKKig uni- Us bah in te zijn geweest bij de een juwelierszaak in Heer- ae en Grafe hardnekkig ont- patriotten en „Nederlandse mario netten in West-Irian", zei hij. „Daar tussen in bevindt zich een groep mensen, die neutraal staat jegens de republiek. Ik geloof dat wij hun standpunt moeten waarderen. Laten zij zelf zien wat de republiek is, wat de republiek inhoudt en wat haar doelstellingen zijn. Als zij eenmaal zien en weten, dan zullen zij, naar onze overtuiging de finitief Indonesische burgers worden, die de republiek zijn toegewijd; va derlanders uit overtuiging. Geen kunstmatige vaderlanders". De Indonesische president sprak voor een menigte van een half miljoen mensen en zei nog, dat Indonesië zich niet al te zeer zal laten voorstaan op zijn overwinning inzake het geschil met Nederland over Nieuw-Guinea. Verwijzend naar het geschil over wes telijk Nieuw-Guinea zei de president: „Onze tongen werden vuisten en onze vuisten werden voorhamers". Indonesië kon de „onbeschaamdheid" van de Ne derlandse plannen voor het gebied niet dulden. Ongeveer tweeduizend vrijwil ligers landden in Nieuw-Guinea. Bij hen voegden zich „duizenden en dui zenden" bewapende strijders uit de jeugd van West-Irian. „Dezen vestigden overal guerrilla-gebieden. Indien nodig kunnen wij binnen enkele weken deze de facto-guerrillagebieden uitbreiden tot geheel West-Irian." „Indonesië is bereid op te treden tegen bewapende Nederlandse avon turiers die in Nieuw-Guinea zouden overblijven. Wij hebben ook een reeks bataljons gereed om de veiligheid in het gehele gebied van West-Irian te verzekeren, zodat de internationale wereld niet behoeft te vrezen voor een noodtoestand zoals in de Kongo, wanneer wij West-Irian overnemen." Soekarno deed in zijn toespraak ook een felle aanval op minister Luns. Verder merkte hij nog op dat Indonesië twee van de belangrijkste vraagstukken heeft opgelost het herstel van de veiligheid en het verkrijgen van West-Irian. „Nu staan wij voor een andere taak die zeer omvangrijk en zwaar is de vestiging van een rechtvaardige en welvarende maatschappij, vrij van een bedreiging PRESIDENT SOEKARNO op economisch, sociaal en politiek ge bied." Op het plein voor het vrijheids paleis luisterde een half miljoen mensen naar de rede die _twee_ uur duurde. Soekarno zei in zijn rede nog, dat Indonesië geen verdere territoriale am bities heeft. „Wij zijn geen imperialis tische expansionisten, die dorsten naar gebied. Het gebied dat onder gezag van de republiek valt, is groot genoeg het is zelfs meer dan genoeg". (Advertentie) NEW YORK, 17 aug. (Rtr.) De waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, overweegt Malakka te verzoeken om het gehele contingent van duizend man voor de troepenmacht van de Verenigde Naties op westelijk Nieuw-Guinea te leveren. Dit heeft een gezaghebbende zegsman verklaard. Volgens hem was het be richt van een Newyorks dagblad, als zou een beslissing al genomen zijn. „volkomen voorbarig". Naar verluidt zou de Amerikaanse re gering ermee hebben ingestemd voor scheepsruimte te zorgen om de mili tairen te vervoeren. De militaire raad gever van Oe Thant, brigade-generaal Richey zou volgens welingelichte krin gen van plan zijn reeds vandaag naar Westelijk Nieuw-Guinea te vertrekken. FRANKRIJK. De bosbrand, die sinds dinsdag woedde in het gebied van Salon de Provence, is gisteren bedwongen. Twaalfhonderd hectaren bos zijn ver woest. (AFP) ftmtotia O De regeling van het geschil, aldus de zegsman, was niet eenvoudig en een oplossing is nu eenmaal niet altijd be vredigend voor alle betrokken partijen. Volgens de zegsman is de Amerikaanse regering van oordeel dat het akkoord de bescherming en het zelfbeschikkings recht van de Papoea-bevc.lking regelt, zoals de redelijke wens van Nederland was. De zegsman argumenteerde dat mi nister Luns zeer onwillig had gestaan tegenover het vinden van een oplossing op basis van het plan-Bunker, dat hij dit slechts na veel vertraging, toen de in houd ervan reeds in krantenberichten was omschreven, aan het Nederlandse kabinet had overgebracht. De functionaris critiseerde minister Luns, omdat deze, naar hij meende, ten onrechte twijfelde aan de goede trouw van Indonesië. „Je tekent een akkoord Mr. Luns preciseerde dit punt als volgt: ,,Ik kan u de verzekering ge ven, dat in ae vele contacten met de Indonesiërs en de vele conferenties waaraan ik zelf, mijn collega's en ook vertrou .vensmannen hebben deel genomen, nimmer van Indonesische zijde een oplossing in uitzicht is ge steld die de bonafide zelfbeschikking van de Papoea's zelfs op papier zou respecteren. Toen onder leiding van de heer Bunker de eerste contacten werden gelegd tussen de Indonesiërs en de Nederlanders, dus tussen de heer Van Roijen en de Indonesische ambassadeur in Moskou, de heer Malik, bleek dat de Indonesische de legatie alleen machtiging had te spreken over twee punten, namelijk: de wijze waarop en de datum van overdracht, en ten tweede het her stel van de diplomatieke betrekkin gen. En verder niet. Eerst nadat de heer Malik eind iui nieuwe instructies had gehaald in Djakarta, is bereikt wat men nimmer wilde bespreken, namelijk een verze kering tot een oplossing met een bona fide garantie voor het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's" De minister vai. Buitenlandse Zaken zei voorts dat de regering eerst begin van dit jaar tot de overtuiging was gekomen dat niet meer op bijstand van 'iiiimiiiiiiiiiHinimiimiiHiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiii' iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bondgenoten kon worden gerekend. De Nederlandse regering had voorheen grondige reden, om te veronderstellen dat de doeleinden van de Nederlandse politiek ook door de Verenigde Staten volledig werden onderschreven. Ten slotte was het zg. plan-Luns in nauw overleg met de regering van de vhS. opgesteld. Daarna veranderde, aldus mr. Luns, de politiek van de Ver. Sta ten. De Nederlandse regeling ging achter het Dlan-Bunker staan omdat dit in de gegeven omstandigheden uet beste leek, ook al vanwege het feit dat de V.S., die zulk een machtspositie in nemen dit plan naar voren hebben ge bracht. Het plan-Bunker, aldus ging de mi nister voort, voorzag in de aanvang in een overdracht van de administratie aan Indonesië na een V.N beheer van een tweetal jaren en met daarin neer gelegd de uitoefening van de zelfbe schikking. Het akkoord, zoals dat woensdag is getekend, is een verzwak king van het plan-Bunker. Dit heeft geen bijzondere vreugde bü de Neder landse regering gewekt. Ik geloof, dat Amerika met deze po litiek heeft willen verhinderen dat In donesië te veel in het Russische vaar water zou komen en daarom heeft be sloten steun to geven aan de Indone sische aanspraKen in de hoop dat het gevolg hiervan zal zijn dat de Indo nesiërs zich meer naar het westen zul len keren. Wanneer men stelt dat men steeds rekening moet hout" met de moge lijkheid dat de politiek vei andert dan heeft men volkomen gelijk, maar wan neer men vraagt of in dit geval deze Amerikaanse wijziging te voorzien was dan moet ik ontkennend antwoorden, a'dus de minister. Speelt, zo vroeg de heer Hiltermann, daarbij ook ec rol dat men zou kun nen zeggen dat de afloop van deze conferentie toch wel in heel sterke rrrte het Karakter heeft van een premie op agr. ssie Dat is, zo antwoordde mr. Luns, j juist het aspect dat de Nederlandse regering het meest bezwaart. Dat is dat de hele Sang van de gebeurtenis sen toch we) terk d tjpp.lt da' ae Indonesische daden van agressie en de dreiging met oorlog toch wel een zeer bepalende factor zijn geweest en dat is iets wat niet alleen Nederland maar ook de gehele wereld, inclusief de V.N.. tot nadenken moet stemmen. De Nederlandse regering had mogen verwachten dat de door Nederland ge voerde politiek van dekolonisatie en van het voeren van de autochtone be volking tot de vrije uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht, in Ce internationale wereld speciaal bij de V.N., steun zou vinden en dat dat ook door Amerika in zijn geheel zou wor den onderschreven. Er zijn, zo ging de minister voort, verschillende alternatieven die de re gering zeer nauwkeurig heeft overwo gen. Abandonneren zou oas in laatste instantie kunnen zijn toegepast wan neer al het andere had gefaald. U kunt ook zeggen een beroep op de Veiligheidsraad, u kunt ook zeggen aftreden. Het aftreden van de regering was een alternatief dat gezien de omstandigheden de zaak erger had gemaakt. Bij de Nederlandse regering heeft steeds centraal gestaan het be- ang van de autochtone bevolking en di s niet het belang van Nederland. Maar hoe op de beste wijze voor die bevolking dit r jht van zelfbeschik king, dat de Nederlandse regering haar sinds jaren heeft toegezegd en waartoe de regering allerlei maatrege- i(n heeft genomen om een begin van uitvoering daaraan te geven, zeker te stellen':' Wanneer een alternatief werd overwogen, werd daarbij steeds afge stemd op de mogelijkheid of bij het doorvoeren van zulk een alternatief er neg iets terecht zou komen van dit centraal gestelde punt, dit recht van de bevolking naar eigen toekomst t.z.t. te kupnen bepalen. Wanneer een minister aftreedt, zo besloot mr. Luns, dan zyn er twee redenen waarom dit gebeurt. De eer ste wanneer hij niet met zijn geweten overeen kan brengen wat er beslist is, en ten tweede dat er een beter alternatief zou komen wanneer hij zou aftreden. Ik geloof geen geheim te zeg gen wanneer ik hier verklaar dat niet alleen ik maar ook verschillenden ''an mijn collega's wel hebben overwogen of het niet beter zou zijn door anderen deze politiek te laten doen de laatste weken. Maar ten eerste: wij zijn tot de conclusie gekomen dat er inderdaad geen beter alternatief zou komen en ten tweede dat wanneer het kabinet nu uit elkaar zou zijn gevallen dat er dan ook op militair gebied bedenkelijke dingen te gebeuren stonden. alleen wanneer je denkt dat de andere partij het zal nakomen", aldus de zegsman. Hg zei verder, dat opmerkin gen van een dergelijke strekking een hervatting van de normale diplomatieke betrekkingen tussen Nede-land en In donesië alleen maar kunnen bemoeilg- ken. Amerika zou het akkoord nooit heb ben gesteund, indien het niet zeker was geweest dat Indonesië en Nederland zich eraan zouden houden, aldus de Amerikaanse functionaris. DJAKARTA, 17 aug. (Rtr) In In donesië is een nieuw garderegiment opgericht voor de bescherming van president Soekarno. De militairen voor deze garde zijn gerecruteerd uit alle onderdelen van de gewapende macht. D.. verantwoordelijkheid voor de be veiliging van de president berustte tot nu toe bij de militaire politie. Advertentie, (Advertentie) Brandstof, zuinigheid, hitte en model. 1, 2, 3, 4 kanten het adres: collectie, voorlichting, plaatsing en service. 8 redenen voor Schous, 51 modellen van 11 merken, 80 jaar ervaring, 1 eigen smederij en een 10 voor service. Vraag de map folders. iS (voor en na) 6611 huishoudafdeiing Oude Groenmarkt 14-16 Haarlem - Tel. 11266 (02500) Voor inlichtingen na 6 uur Tel. 54579-02500 Voor service na 6 uur Tel. 50989-02500 DE BILT, 17 aug. Een kleine sto ring uit de Golf van Biskaje trok van daag via Z.O.-Engeland naar de Noord zee en bracht reeds vanmorgen in een groot deel van ons land regen. Ook nam de wind tijdelijk tot krachtig toe, ifi de namiddag weer gevolgd door opkla ringen bij afnemende wind. Een zwak ke rug van hoge druk brengt ook mor gen enkele zonnige perioden, maar het algemene weerbeeld houdt nog een sterk wisselvallig en te koel karakter, waarbij de temperatuur in het grootste deel van ons land niet boven de twintig graden kan komen. Twee Deense politieboten, gedekt dooi een schip van de Deense mari ne, voeren gistermorgen naar de „Lucky Star", het schip dat reeds ge ruime tijd ter hoogte van Kopenhagen in de internationale wateren lag en dat de zendinstallaties herbergde van Ra dio Merkur, de Scandinavische tegen hanger van Radio Veronica. De „Lucky Star" is opgebracht en in' be slag genomen, zo werd later meege deeld. Dit optreden van de Deense po litie tegen de illegale commerciële ra diozender werd onlangs mogelijk ge maakt doordat het parlement een des betreffende wet goedkeurde. Voor de repatriëring zal gebruik wor den gemaakt van de vroegere emigran tenschepen, die thans bij Je rederij Trans oceaan in exploitatie zijn. Er zullen ech ter ook vrachtschepen moeten worden gecharterd, omdat grote hoeveelheden materieel eveneens naar Nederland moe ten worden terug;, bracht. Ook de vlieg tuigen zullen per vrachtschip worden verzonden. Het is niet de bedoeling, dat de Karei Doorman, die ondermeer de Hunter-straaljagers naar Nieuw-Guinea heeft gebracht, deze toestellen ook daar zal komen ophalen. Het is niet uitge sloten, dat de N eptnne-patrouille-vlieg- tuigen van de marir die een groot vliegbereik hebben, een deel van de reis "on eigen vleugels" zullen maken. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KOWNGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22iS<(6 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklanngen, maar ook plaatselijk enkelt buien. Krachtige tot matige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag: Zon: 5.27-20.00. Maan: 21.35-8.40. Na randstoring weer zonnige perio den, maar ook morgen licht onstabiel met nog kans op een buitje. Krachtige, weer tot matig afnemende Z.W.-wind. In de middag 18 a 19 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: weekeinde blijft licht onstabiel. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1