„ZIJ WAS 13 JAAR", een film vol rancunes van Bunuel Stadsschouwburg behoudt eert gevarieerd toneelrepertoire In SEPTEMBER twee premières van „Centrum" m Adjudant P, Veenstra nu definitief met pensioen Aöemda voor Haarlem en omgevies Vakantiespelen Flower drum song Polongaties en reprises De kneusjes van het regiment Eén voor allen; allen voor een Frères Jacques op 11 oktober Softball-toernooi Onze Gezellen 1 en Studio Betoog tegen rassendiscriminatie H.H. Missen in Dekenaat Haarlem Roxy Cinema Palace SLEUTEL WEG? EDO SOFTBALL lste KLASSER Afscheid in Bloemendaal ws Kadi» Moor* GROEN Co. Zuidslavisch schaak meester naar Haarlem Personenauto ramt bestelwagen AT AX-TAXI Maandag 20 aug. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1962 PAGINA 2 Apotheken en dokters- diensten ZOMERCONCERT IN ZANDVOORT Rood en WitHCC II Frans Hals Aanwinsten leeszaal Heemstede „DE SLEUTELSPECIALIST" ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Na zes jaar GEMEENTE KOOPT TUINBOUWGROND Onderwij ^voorstellen HAARLEM, 18 aug. Toneelminnend Haarlem kan in zekere zin gerust zijn: het aantal beroepsvoorstellingen in de Haarlemse schouwburg zal komend seizoen niet verminderd worden. Wel zullen de grote gezelschappen als de Nederlandse Comedie en de Haagsche Comedie enkele malen minder naar Haarlem komen dan in het afgelopen seizoen. Daar staat tegenover, dat de snel in betekenis toenemende gezelschappen als „Centrum", „De Nieuwe Comedie" en „Ensemble" vaker zullen komen, terwijl het onder Kees van Iersel belangrijk versterkte „Studio" voor het eerst in de Haar lemse schouwburg zal komen spelen. Haarlem blijft dus zijn bevoorrechte positie, op toneelgebied behouden: de belangrijkste voorstellingen komen naar Haarlem en vele voorstellingen komen zelfs meerdere malen. De grote handicap in Haarlem blijft de ontoereikende accommodatie van de schouw burg. Maar men weet het: de plannen voor een ingrijpende verbetering van het toneel zijn gereed. Het wachten is op de rijksgoedkeuring. 1 Films Muziek Cabaret Diversen T entoonstellingen Geen spreekuur Cabarets CENTRALE VERWARMING DUIKER OLSEBRANDERS Schaaktournee „Het Oosten" Uitgaansdag katholieke bejaarden Heemstede Garantie voor Haarlems Speeltuinverbond EDO—BLAUW WIT Belangstelling 1.2.3.4.5. FILMJOURNAAL Hoewel het na een reeks deels onder de maat blijvende, deels wansmakelij ke films ..El Bruto", La Fièvre monte Elpao" en laatst weer „Viri- diana" steeds moeilijker valt in de Spaanse, om politieke redenen naar Zuid-Amerika uitgeweken, filmer Luis Bunuel de avantgardist van de opzien barende en baanbrekende film „Un chien andalou" uit 1928 en een integer kunstenaar te blijven zien, kan zijn vak manschap niet worden ontkend. Ook in de Mexicaanse, maar Engels gesproken film „The Young One", die hier te lan de onder de blijkbaar aanlokkelijk ge achte titel „Zij was dertien jaar" in ver toning is gebracht, getuigen daarvan tal van verrassende overgangen en me nig fraai beeld. Bunuel heeft klaarblijkelijk de bedoe ling gehad een klemmend betoog te construeren tegen de rassendiscrimina tie en tegelijk enkele persoonlijke ran cunes tegen de „westerse" beschaving af te reageren. Daartoe brengt hij op een klein eiland aan de kust in het zui den van de Verenigde Staten een he terogeen gezelschap bijeen: een jacht opziener. die daar eenzaam woont met een dertienjarig meisje, wier grootva der, zijn manusje van alles, pas is over leden. een jonge negermusicus, die het vasteland is ontvlucht, omdat men hem Haarlem Apotheken: Schoterbos-apotheek, Rijks- ftraatweg 19. tel 50155: Stations-apotheek Kruisweg 30 tel 10043: Apotheek Klink hamer, Koninginneweg 89, telefoon 11596; Aerdenhout-aootheek Zandvoortseiaan 164 telefoon 40758. Doktersdlenst: Indien geen nulp van nuls arts belle men fa Mathöt, telefoon 11990 (Niet voor tandheelkundige hulp) Wijkverpleging Wit-Gele Kruis, tel. 13863 Tandarts: W Brandt. Heemsteedse Dreef 18 tel 39330 Dierenarts J Beyers. Raamsingel 28, tel 13164. Zlekenvervoer. G.G.D., telefoon 14141 Margriet: Turfmarkt, telefoon 21400 Ambulancedienst Dierenbescherming: Tel. 12823 b.g.g. 008 boodschappendienst Heemstede en Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem Doktersdienst: W. v. d. Linde, Heemste-edse Dreef 253. telefoon 34606. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, telefoon 38103. Bloemendaa' j Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, telefoon 54000. Overveen Apotheken: Zie onder Haarlem Doktersdienst: W. W. Oosterhuis. Gillis Schoolmeesterlaan 2, tel 42630. Zandvoord Apotheek: Zandvoortse Apotheek. Halte- itraat 8, tel. 2389 Doktersdienst: C. F. M. Robbers, Koninginneweg 34. telefoon 2813. Kathedraal: 6.30 7.30. 9 H 11 en 12 u St. Antonius: N. Groenmarkt: 6.30. 7.30. 8.30 H., 10, 11, 12 en 18.30 avondmis. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8 9.15 H., 11, 12 uur en 18 uur Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans: Spaame: 6. 7.30 8, 10.30 H. en 12 uur. De Goede Herder Italiëlaan: 7.30, 9.30, H. en 11 uur. St. Jan, A'damstraat: 7. 8.15 9.30 H. 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 6.30, 7.30, 8.45 H„ 10.30, 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart. Kleverpark: 6.30 7.45, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30. 7 45 9 H. 10.45 en 12 uur H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30. 7.30. 9 H., 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van Vil Smarten: Rijks straatweg 6.30 7 30 8.45 H.. 10.15 18 uur Avondmis. Riji .5. 11. 30. H.H. Petrus en Paulus: 7. 8.30, 10 H., en 11.45 uur. BLOEMEN DAAL: Allerh. Drieeenheid 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Sacrament; 7 30 9. 10.30 H en 12 u. AERDENHOUT: 7 30 9 H en 11 uur ZAND VOORT: H Agatha: 6.30. 730. 8.3o. 9.30 H. 11, 12 en 19.30 uur. OVERVEEN: 6.30 7. 8, 9 H., 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE iH. Bavo): 6.30. 7.30. 8.30. 9.30 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE tO L VROUW Hemel vaart): 6.45 7.45 8.40 H. 10. 11 en l2 u. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK: (St. Joseph): 6.45. 8.30. 10.30 uur. en 12 uur. ZANDVOORT, 18 aug. Onder aus piciën van de Stichtingen „Culturele Kring 't Helm" en Touring Zandvoort, concerteert het Noordhollands Philhar- monisch Orkest op vrijdag 24 augustus te 20.30 uur in de Ned. Hervormde Kerk te Zandvoort. Dirigent is Mari- nus Adam: als solist treedt op Eduard Biele - violoncel. Op het programma staan een 3-tal delen van Mendelssohn's Midzomer- nachtsdroom, het celloconcert no. 1 van Saint Saëns, Grieg's Holbergsuite en de 5e symfonie van Schubert. HAARLEM, 18 aug. In de beslis sende strijd om het cricketkampioen schap van Nederland, die zondag op het terrein van Rood en Wit wordt ge speeld zijn de ploegen als volgt samen gesteld: Rood en Wit: De Nijs (aan voerder). Engelenberg (wicketkeeper), Ter Haai Bouwman. Wijkhuizen. On- stein. de Ruig, Meyers, Venker, Van Son. Luin .KJC II: Van Arkel (aan voerder), Colthoff (wicketkeeper). Vak- ker, Gallois, M. Schuur, Van Staay. O. Blaisse, Beekman, Van Manen, Mek king en Vermeulen. Zachary Scott als de jachtopziener en Kay Meersman als het dertienjarige meisje in de film „The Young One" van Luis Bunuel. wil lynchen wegens verkrachting van een blanke vrouw, een maniak, die hei lig overtuigd is, dat negers dieren zon der ziel zijn, die zich als mens probe ren voor te doen, en een dominee, die zonder verdere omslag het meisje door onderdompeling in de rivier doopt en daarna lichtelijk verbaasd kijkt, als het onwetende kind een haar door de ge storven grootvader beloofde revolver boven „de gouden sleutel tot de hemel" blijkt te verkiezen. Bunuel tekent deze figuren en hun gedragingen rechtlijnig en in niet mis te verstaan zwart-wit, zodat niemand aan zijn bedoelingen en zijn gelijk hoeft te twijfelen. De neger, die natuurlijk onschuldig is, gedraagt zich op een voorbeeldige wijze. De jachtopziener daarentegen verleidt het dertienjarige meisje. De Tassenmaniak handhaaft zijn haat voor de negers tot in het aangezicht van de dood. En de domi nee blijkt een kortzichtige, wankelmoe dige man, die zelf niet helemaal vrij is van ras-discriminerende vlekken. Hoewel de nihilist Bunuel althans enig goeds in de westerse mens erkent, al is het dan in een ongeletterd, instinc tief levend meisje, heeft hij zich bij het maken van zijn film meer bekommerd om het koesteren van zijn rancunes en vooroordelen dan om de dramatische aannemelijkheid van zijn verhaal, een genuanceerde en dus geloofwaardige uitwerking van de karakters (de rollen van de jachtopziener en de neger wor den respectievelijk gespeeld door Za chary Scott en Bemie Hamilton) of een indringende vormgeving. De hand van de meester, die hij zich in het verleden heeft getoond, wordt in deze film dan ook maar zelden zichtbaar en dan nog vrijwel uitsluitend in schokkende beelden, die zijn neiging tot een zeker sadisme verraden een neiging die overigens reeds in „Un chien andalou" viel waar te nemen zoals de laatste stuiptrekkingen van een aan geschoten konijn, het verslinden van een levende krab, de mishandeling van de neger en de close-up van een laars, die het verband van een gewond been schuift. In Studio, volwassenen. 's Middags draait in deze bioscoop de sprookjesfilm „Gullivers reizen, a.l. De libretto's van operettes of „mu sicals" munten over het algemeen niet uit door geloofwaardigheid en subtili teit. En dit is in superlatieve zin het geval met „Flower Drum Song", een minder geslaagd produkt van het fa meuze duo Rodgers-Hammerstein, dat door de Amerikaanse regisseur Henry Koster, wiens talent als filmer aanzien lijk wordt overtroffen door zijn routine als showman, in kleurige en brede beel den op het celluloid is vastgelegd ter vertoning op het bioscoopscherm. Even als de oorspronkelijke Broadway-show laat de film zien, hoe grappig en vreemd barbaarse Oosterlingen in de ogen van hoogbeschaafde Westerlingen, als ze zich proberen aan te passen aan de „Americain way of life". Achtereenvolgens verschijnen dan op het doek ten tonele, zouden we haast schrflven de film-bruid, vers uit Hongkong geïmporteerd om in Ameri ka met een Chinees-Amerikaan te trou wen, die ze nimmer tevoren heeft ge zien; haar vader, een eeuwig glimla chende Oosterling uit de Ming-periode of nog vroeger en de jonge, sympa thieke Chinees-Amerikaan op wie zij verliefd raakt en die tenslotte ook aan haar zijn hart. verpandt. En dan zijn er verder nog de vader van de sympa thieke jongeman, die lange kamerjas sen en kalotjes draagt en die zijn geld in een kist onder zijn bed bewaart, het nachtclubmeisje, dat natuurlijk hele maal echt oosters is en een komische koppelaartster. Al deze cliché-figuren, om niet te zeg gen caricaturen, acteren en zingen vol gens de regelen van de aloude operette kunst, hetgeen door Koster op film- en geluidsband is geregistreerd zonder dat hij ook maar de minste poging deed, er een filmdimensie aan toe te voegen. De muziek van Richard Rodgers, uit gevoerd onder leiding van Alfred New man, vormt dan ook het meest aantrek kelijke element in deze film, zodat in elk geval het oor wordt gestreeld. En dat is meer dan men van sommige an dere Amerikaanse filmmusicals kan zeg gen. Frans Hals, alle leeft. Ir, Rembrandt is opnieuw de uitsteken de filmcomedie „La belle Américaine" geprolongeerd. 14 j. Lido prolongeert de dwaze filmgrap „Mr. Vlubber, de vlie gende professor". A.l. In Luxor wordt een reprise gegeven van het wilde avontuur „Ontsnapt uit Chiku-San. 14 j Minerva draait tot en met zondag avond „Daar droomt elk meisje van" eeii romantische speelfilm. A.l. Mor genmiddag wordt daar „De dansmees ters" met Hardy en Laurel gedraaid A.l. Maandag- en dinsdagavond draail er de sprankelende comedie „Liefde, dollars en Chianti" A.l. Woensdag- en donderdag wordt er een hervertoning gegeven van de operettefilm „Grafin Maritza". -A.l. Een aaneenschakeling van dwaze ge beurtenissen zal de liefhebbers van niet al te ingewikkelde grapjes tot en met morgen in theater Roxy aan het lachen brengen. „In oorlogstijd krijgt de En gelse generale staf een dringend ver zoek troepen naar een Arabisch protec toraat te sturen. Er dreigt een staats greep. Uiteindelijk wordt een vijftal soldaten onder leiding van een majoor en een luitenant uitgezonden om het Engelse leger te vertegenwoordigen de orde te handhaven. De vertegen woordiging mag uitzonderlijk genoemd worden. Er is een soldaat bij die in zijn vrije tijd gezellig zit te breien, terwijl een collega van hem nog geen letter kan lezen. Een ding hebben ze gemeen: de belangstelling voor de ha rem van de koning. Niet3 kan hen van hun plan afbrengen om de harem met een bezoek te vereren, zelfs niet het uitdrukkelijke verbod van de koning om zijn privébezit te benaderen. Na tuurlijk gebeuren er veel rare dingen voor zjj hun doel bereiken. Als zij na de staatsgreep plezier in hun zending krijgen, komt het bevel uit Londen dat zij weer terug moeten keren. 14 jaar. Vanaf maandag is in Roxy de oor- logsfilm „De slag in de Bismarck-zee" te zien. 14 j. Alexandre Dumas blijft de onuitput telijke leverancier van stof voor avon turenfilms. Bernard Borderie, die de film „Een voor allen - allen voor één" in Cinemascope en kleuren regisseerde, is niet afgeweken van het geijkte re cept, dat voor dit genre is samenge steld, daarbij het accent leggend op de maritale en amoureuze daden van d'Artagnan en zijn compères Athos, Porthos en Aramis. Ditmaal is het voor al de botsing tussen Milady en d'Artag- nan, die de aandacht vraagt. De film onderscheidt zich in niets van zijn vele voorgangers. De met een soort paro distische zwier uitgevoerde degen- en vuistgevechten tussen de musketiers en hun tegenstanders, de fleurige entou rage en enkele grappige nevenfiguren maken het niettemin personen boven 14 jaar niet moeilijk, zich in Cinema Palace, waar de film draait, gewon nen te geven aan deze Dumasroman- tiek. Ontwikkelingslectuur: Hardenberg, Woest maar kalm; Kalsbeek, Geloof en wetenschap; Lindsay Carpentier, William Booth; Marlet, De psychiater en zijn praktijk (r.-k. afd.Paloczi- Horvath, De schrijver en de kommis- saris; Paul, Mauer der Schande; van 't Veer, Op houten schoen; De wereld waarin wif wonen en werken; Buyten- dijk, Christian en Schulte, Tijdgeest en geestelijke gezondheid (r.-k. afd.); Erd- man Schmidt, Hoe maak je je huis werk; Guardini, Bron van levend wa ter (r.-k. afd.); Keur uit de kerkelijke pers; Scholte, Gids voor Griekenland, 2 dln.; De Vries, Meesters en vrienden. Romans: Costain, De gesel Gods (r.-k. afd.); Durrell. Balthazar; Lampo Hermione betrapt; Wright, Acht man nen; "ouch, Castle dor; Forster, A room with view; Marhall, A girl from Lübeck (r.-k. afd.); Troyat, La bary- nia; Ondei, De grootvorstin (r.-k. afd.); Priestley, Saturnus in de waterman; Du Maurier, Kasteel Doré; Symons, Een nozemmisdaad: Visser. De hel met negen deuren; Gillespie, Envy. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 TEL 11493 (Advertentie) SPEKSTRAAT 5 - TELEF 16061 HAARLEM, 17 aug. De dames van EDO zijn softballkampioen van de twee de klasse B geworden en promoveren naar de eerste klasse. Door een 10-3 zege op HHC 2, die eerst in de vijfde en zesde innings tot stand kwam, keert EDO na zes jaar weer naar de eerste klasse terug. In de vierde innings nam HHC 2 een 2-0 voorsprong. In de vijfde innings kreeg EDO twee honken in handen. Coach Braad wisselde toen van slag- vrouwe en liet Henny Veldhuis in het slagperk aantreden. Zij sloeg de bal in het midveld, waarbij HHC te veel moei te had deze te stoppen. EDO kwam met 6-2 voor te staan. Dezelfde Henny Veldhuis sloeg in de zesde innings de bal voor drie honken weg. Dit leverde weer runs op. De einduitslag werd 10-3. Na floop kon aanvoerdster Suze van Breukelen veel bloemen en geluk wensen in ontvangst nemen. Vrijwel al le Haarlemse clubs waren aanwezig. HAARLEM, 17 aug. Voor 28.000 kan de gemeente de vrije beschikking krijgen over 1.12.25 ha goede tuimbouw- grond met schuren ten zuiden van de Vlaamseweg en ten westen van de Randweg. De gemeente wil deze tuin- bouwgrond aankopen om haar aan twee of meer tuinders of hoveniers te kun nen aanbieden, die in verband met de uitvoering van gemeentelijke uitbrei dingsplannen van hun grond verdreven worden. HAARLEM, 17 aug. er moeten eni ge voorzieningen getroffen worden aan de gemeentelijke dr. Huetsdhool aan het Prinsen Bolwerk. De kosten ervan wor den geraamd op 24.600 en B. en W. vragen de raad dit bedrag ter beschik king te willen stellen. Een bedrag van 7900 is nodig voor het treffen van voor zieningen in de Th. M. Ketelaarschool voor mulo aan de Parklaan. Op 1 en 2 september opent de Haagsche Comedie het toneelseizoen in Haarlem. Welke voorstellingen dan gegeven zullen worden, is echter nog niet bekend. Een week daarna brengt de toneelgroep „Centrum hier de première van „The big killing" van Philip Mackie, de schrijver van o.m. „De volle Waarheid". De voorstelling wordt geregisseerd door Walter Kous en er wordt aan meegewerkt door o.a. Luc Lutz, Ann Hasekamp, Gerard Hartkamp, Peter Aryans, Ina van der Molen en Ellen de Thouras. Op 15 sep tember brengt „Centrum" in Haarlem opnieuw een première uit: „La Baga telle" van Marcel Achard, onder regie van Elly van Stekelenburg. Aan deze voorstelling wordt o.a. medegewerkt „Les Frères Jacques", die 11 oktober in de Haarlemse Schouwburg komen optreden. mimïi BLOEMENDAAL, 18aug. Tijdens een samenkomst aanstaande maandag middag in de gymnastiekzaal van het politiebureau in Overveen zal afscheid worden genomen van de heer P. Veen stra. Juliana van Stolberglaan 9 in Aerdenhout, die het gemeentelijk poli tiekorps van Bloemendaai ruim 41 jaar heeft gediend. Na een bijeenkomst, speciaal voor de leden van het politie korps, zal er om ongeveer vier uur maandagmiddag voor belangstellenden CINEMA PALACE: Een voor allen, allen voor een, 14 jaar. Dag. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur De reis van de Prinsessen Irene en Margriet door de West. a. 1. Dagelijks (ook zondag) 10, 11 en 12 uur. FRANS HALSFlower Drum Song, a. 1. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag: 2 en 8 uur. LIDO: Mr. Vlubber, de vliegende professor, alle leeft. Dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Ontsnapt uit Chiku-Shan, 14 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: La belle Américaine, 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De wereld der dieren, alle leeftijden. Dag. 10.30 uur (behalve zo. en wo.). ROXY, t/m zo.: De kneusjes van het regi ment, alle leeft. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. t/m do.: De slag in de Bismarckzee, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: ,.Zij was 13 jaar". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Gullivers reizen, a. 1. Dag. 2.15 uur. Zondag 2 en 4.15 uur. De nieuwe avonturen van Dik Trom. a. 1. Dag. (beh. zondag) 10.30 uur. MINERVA: Daar droomt elk meisje van, a. 1, Za. en zo. 7 en 9.15 uur. De dans meesters. a. 1. Zondag 2 en 4.15 uur. Liefde, dollars en Chianti, alle leeft. Maandag en dinsdag 8.15 uur. Grafin Maritza, a. 1. Wo. en do. 8.15 uur Zeven jaren pech, a. 1. Ma. t/m do. 2.30 Dinsdag 21 augustus Grote of St. Bavokerk. 8 uur: Orgel concert door Albert de Klerk. „Adam en Eva". Raamsingel 5. Iedere avond van 8 tot 12 uur. Waagtaveerne. Damstraat: Optreden van Cobi Schreyer en Poppentheater „Merlijn" Iedere avond internationaal programma van 8 tot i uur (Maandagavond gereser veerd voor besloten voorstellingen). Jeugdcircus Bas, terrein Bloemendaalse straatweg, Santpoort. Voorstelling om 8 uur. Zaterdag 18 augustus Vleeshal. 8.15 uur: Jan Nelissen hand- poppen en Feike Boschma marionetten met „Vee, Vee. Vee in de Vleeshal" Openlucht-theater Bloemendaal. 8.15 uur: Spaanse dansen. Zondag 19 augustus Vleeshal. 8.15 uur: Jan Nelissen, hand poppen, en Feike Boschma, marionetten, met Vee, vee, v-ee in de Vleeshal", Maandag 20 augustus Vleeshal. 2.30 uur: Poppentheater Merlijn met „Prins Dadeltje". Dinsdag 21 augustus Vleeshal. 2.30 uur: poppentheater Merlijn met „De To verhoed". Frans Hals Museum- Portretten en genre stukken uit internationaal museaal en particulier bezit Dagehiks van 105 jur Zondag 1—5 uur Iedere avond geopend van nali negen tol half elf (Kaarslicht en muziek) Teylers Museum. Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse. Italiaanse en Franse schooi '16e t/m 19e eeuwse Fossieien, natuurkundige instrumenten Dagelijks van 11—-5 uEerste zondag van de maand van 1uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76. Oude religieuze kunst, schilderijen. middel eeuwse beeldhouwwerken Van 10 12.30 en van 1.30—5 uur (behalve maandagi Zon- en feestdagen 95 uur Museum „Het Huls van Looy' Kleine Houtweg 103. Tentoonstelling van uude kunst uit het Frans Halsmuseum Dage iijks van 105 uur Zondag van 1 5 uui (Tot 30 september) Kunstzaal „ln 't Goede Uur" Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerksplem. Maand augustus: Poppe Damave Teke ningen en aquarellen uit Spanje en Spaans Marokko. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 41: Tentoonstelling van schiiderilen en tekeningen van Ellen Bottenheim Niemer (Tot 18 augustus) ruquiusmuseum. Haarlemmermeer. Histo rische stoommachines watermolens enz Dagelijks van 9 12.30 en van 1.30—5 uur Zondag van 10—5 uur Kunsthandel Bier. Groot Heiligland 66 Tentoonstelling van werken van Hol landse meesters uit de 17e eeuw. Dage lijks van 105 uur. (Tot 30 september). uit de burgerjj gelegenheid zijn ai- scheid van de heer Veenstra te nemen. De scheidende Pieter Veenstra werd vorige maand vijfenzestig jaar. Hij werd op 28 juli 1897 in Birdaard, ge meente Dantumadeel, gebot en. Op 15 maart 1917 kwam hij als milicien bij het 9e Regiment Infanterie in Amers foort. Op 6 juli ging hij als soldaat- kommies naar de grens bij Nieuwe- schans. Daarna werd hjj agent van po litie in Gorinchem en, ir dezelfde rang, werd hij op 1 juli 1921 in Bloe mendaal benoemd. Kort daarop kwam hij bij de administratie van de ge meentepolitie. In de loop der jaren volgden de ge bruikelijke bevorderingen tot hoofd agent, brigadier en adjudant, chef van de administratie. Als adjudant we"d de heer Veenstra op 1 april 1957 gepen sioneerd, wegens het bereiken van de voor politie-ambtenaren gestelde pen sioengerechtigde leeftijd. Op verzoek van korpschef-hoofdinspecteur van po litie J. Voerman bleef de heer Veen stra echter aan als administratief amb tenaar op arbeidscontract wederom belast met de leiding van de politie- administratie. Dit tweede afscheid, aat maandag wordt genomen, is nodig we gens het bereiken van de voor ambte naren geldende pensioengerechtigde leeftijd. De heer Veenstra ontving op 29 april 1952 de eremedaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. Toen hij op 1 juli 1961 veertig jaar in dienst van de gemeente B oemendaal was, werd hem bij bevordering de gou den eremedaille van de orde van Oran je Nassau uitgereikt. In de afgelopen ruim veertig jaar heeft de vertrekkende politieambte naar zich dioen kennen als een be scheiden, zeer consciëntieus man, die de korpsadministratie uitstekend ver zorgde en daarmee de korpsleiding ot bjjzondere steun is geweest. In iar.Jeiijk verband heeft de heer Veen stra een belangrijke bijdrage geie-'erd tot het invoeren bij de politie van het registratuurstelsel van de vereniging van Nederlandse gemeenten. Hiertoe was hjj een van de initiatiefnemers. Als chef van de administratie wordt ue heer Veenstra opgevolgd door de lieer D. Trappel. Deze was tot op 1 augus tus werkzaam bij de administratie van de gemeentepolitie in Zanuvoort en is in de afgelopen weken door de neer Veenstra in Bloemendaal ingewerkt. ZANDVOORT, 18 aug. De burge meester van Zandvoort is op woensdag 22 augustus verhinderd spreekuur te houden. (Advertentie) TELEVISIE RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 38. HAARLEM Tel. 14609 door Simone Roosikens, Piet Römer en Leen Jongewaard. Het zjjn waarschijnlijk niet de enige premières, die het komende seizoen in Haarlem worden uitgebracht. Met name „Centrum" zal er vermoedelijk nog wel één of twee brengen, terwijl ook „De Nieuwe Comedie" van Johan de Meester en Erik Vos waarschijnlijk in Haarlem nog wel een eerste voorstel ling zal geven. Mogelijk wordt dat „Ma- riken van Nieumeghen" op 27 novem ber. Op 11 oktober kan men op het Haar lems toneel de beroemde Frères Jac ques terugzien in een avondvullend pro gramma. De Nederlandse Comedie brengt op 28 januari de Gysbrecht hier. Mogelijk kom Max Tailleur op 28 oktober in Haarlem een avond ver zorgen en er wordt ook gedacht aan een avond van de cabaretière Dora Paulsen. Op 1 januari speelt „Centrum" weer hier, maar of dit een echte Nieuw jaars-première zal worden is nog een open vraag. Van 6 tot en met 23 mei is de schouwburg gereserveerd voor het Naionaal Landjuweel. De beste gezel schappen uit den lande komen dan in Haarlem elkaar het koninklijk juweel bekampen. Over de grote cabaretiers is nog maar weinig bekend. Wim Sonneveld heeft het nog te druk met zijn Fair Lady om aan een eigen programma te denken en Wim Kan brengt dit seizoen ook al geen nieuw program. Wel is er sprake van dat Toon Hermans wan neer hij tenminste met een nieuw pro gramma uitkomt komend seizoen in de Haarlemse schouwburg zal optreden. (Advertentie.) BLOEMENDAAL TELEF 54855 HAARLEM, 17 aug. In september organiseert de Haarlemse Schaakvere niging „Het Oosten" weer haar jaar lijkse schaaktoernooi. Dooi het deelne men van enige prominente spelers, ge niet dit toernooi steeds grote belang stelling in den lande. Aan het komende toernooi zal worden deelgenomen door een Zuid-slavische schaakmeester. In verband met de hoge kosten aan dit toernooi verbonden, heeft de vereniging het gemeentebestuur om een bijdrage gevraagd in de kosten. De Koninklijke Nederlandse Schaak Bond verleent geen en de Noordhollandse Schaakbond slechts een minimaal subsidie B. en W. van Haarlem vragen de raad „Het Oosten" een subsidie van 500 te wil len verlenen. HEEMSTEDE, 16 aug. De afde ling Heemstede n de r. - k. bond van Bejaarden en Gepensionneerden houdt dinsdag 4 september voor haar leden de jaarlijkse uitgaansdag. Een bijzon der aantrekkelijk programma is samen gesteld, waarbij een tocht zal worden gemaakt door 't Gooi naar Harderwijk, Apeldoorn, Lunteren enz. De deelne mers voor deze uitgaansdag dienen hun opgave vóór 22 augustus bij het be stuur in te leveren. HAARLEM, 17 aug. Aan het Haar lems Speeltuinverbond is in 1958 een garantie verleend voor een geldlening van 12.000 die men nodig had voor de bouw van twee clubhuizen. De gemaak te ontwerpen zijn door de schoonheids commissie afgekeurd en men heeft nieuwe ontwerpen laten maken. De uit voering van de nieuwe plannen vergt echter een uitgave van 32.000. B. en W. van Haarlem stellen de raad nu voor ook voor een geldlening tot dit ho gere bedrag een garantie te verlenen. HAARLEM, 18 aug. - Bij een botsing tus sen een Destclauto en een person? :auto op de hoek Wolstraat-Gedempte Raam gracht werd de bestelauto zwaar be schadigd nadat hij omgekanteld was. Persoonlijke ongelukken deden er zich niet bij voor. De personenauto, die be stuurd werd door een 68-jarige bedrijfs leider uit Bloemendaal, verleende geen voorrang toen hij, komende uit de Wol straat de Gedempte Raamgracht wilde oversteken. Daardoor greep hij de be stelauto, waarin een 42-jarige loodgieter uit Haarlem achter het stuur zat. HAARLEM, 17 aug. Zondagmid dag speelt EDO een vriendschappelijke thuiswedstrijd tegen Blauw Wit. De wedstrijd begint om twee^ uur. De op stelling van Blauw Wit is: doel: Van Heeswijk; achter: Roijé en Petterson midden: Dekker, Hughes en Wagen maker; voor: Clement, Sparendam, Koeman, Mul en Frenkel. EDO somt in de volgende opstelling uit; Joel: Van den Berg; achter: Berends, en Leonhardt; midden: Spiers, Hak en Nijman; voor: 3reeuwer, Breitner, Pe ters, De Kleijn en Van Dusschoten. Dat zal dan voor het eerst sinds, jaren zijn, want Hermans beperkte zijn op treden in deze omgeving meesöl w het Minerva-theater in Heemstede, v<n een meerdagige serie voorsteUingei van Hermans in de Haarlemse schouw burg kan echter geen sprake zijn, aan gezien de schouwburg niet meer een aantal dagen achtereen vrij is. De Nederlandse Comedie heeft aan gekondigd de eerste helft van net nieuwe seizoen minder vaak op reis te zullen gaan, opdat men dan kracn- ten kan verzamelen voor het >>Src5® repertoire", dat men in de tweede helft hoopt te brengen. Daarom zal men tot januari het Amsterdamse ge zelschap hier maar weinig zien. Dit wordt dan in de tweede helft enig- zins gecompenseerd. De Haagsen® Comedie die aanvankelijk een soort gelijke gedragslijn wilde volgen, is daar nu toch op terug gekomen. ln ieder geval blijft de situatie in Haar lem dus zo, dat ieder weekeinde open bare beroepsvoorstellingen gegeven zullen worden, zodat men nooit tever geefs naar de schouwburg gaat. De belangstelling van het toneelmin nend publiek voor hetgeen het Haar lemse theater te bieden heeft, blijkt nog altijd toe te nemen. Het aantal perso- neelsabormementen neemt toe en de run op de couponboekjes begint binnenkort weer. Tegen een gering abonnements geld, kan men bij de schouwburg een abonnement nemen op de schouwburg- agenda die men dan regelmatig krijgt thuis gestuurd. (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht HAARLEM, 17 aug. Zondag van tien uur tot ongeveer half zes zullen bijna vierhonderd softballsters te gast zijn bij de RKSV „Onze Gezellen" aan de Vergierdeweg. Niet minder dan zes en twintig clubs uit geheel Nederland schreven in met dertig negentallen. On ze Gezellen heeft dit evenement voor alle deelneemsters aantrekkelijk ge maakt door drie toernooien te organi seren, waarbij de indeling naar sterkte is. Ieder toernooi heeft als prijs een wisselbeker. De indeling van toernooi A is: poule A: DSS, EDO, SC Haarlem, HHC. Poule B: Blue Lions, DIO, HCK, TYBB. Poule C: The Catchers, Onze Gezellen, de Pinquins, Schiedam. Poule D: Bloe mendaal, OVVO, Storks, WGA. Toernooi B: Poule E: EHS, Roef, THB, Vredenburch. Poule F: CeleritaS, HHC 2, Neptunus, Terrasvogels. Toernooi C: Poule G: Dio 2, Johez, Onze Gezellen 3. Poule H: ODIZ, Onze Gezellen 2, Shell. EXPULij-iü, - Zondagmiddag om 4 uur wordt in "De Ark" aan het Nieuw Heiligland een expositie geopend van schilderijen van Mary Noothoven van Goor. De tentoonstelling is tot 15 septem ber geopend, dagelijks van 9 tot 5 uur. Tijdens de concerten op maandag, woens dag en vrijdag ook van 6 tot 8 uur. BAZAR - Op 24 en 25 augustus wordt op het terrein van de speeltuin "Nieuw Leven in Spaarndam een bazar ge houden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het clubgebouw. Vrijdagavond om 8 uur wordt de bazar geopend en om half acht maakt het tamboerkorps van D.V.S. een rondgang door het dorp. Bij slecht weer wordt de bazar in het clubgebouw gehouden. DIEFSTAL Uit een meubelfabriek aan de Schalkwijkerweg wordt een tran sistorradio vermist. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft men zich toegang verschaft via een dakraam, waar geen ruit in zat. Speelinstuif op de Stadsdoelen (bij de Botermarkt). Dagelijks van 10-4 uur. Voor kinderen van alle leef tijden Kosten 10 cent voor een ge hele dag. Schilderen, timmeren, ver kleedpartijen, spelen met poppen- zand- en waterspelen, tekenen, le zen werken met klei, poppenspel- muziek, enz. enz. Kaarten ter plaatse verkrijgbaar. Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin. Speeltuin Don Bosco: Naar he Gaaienbos. Vertrek om 10 uur y«4 de tuin. Kosten 30 cent. LeeftU vanaf 6 jaar. Brood meenemen. Speeltuin Overveen: Bustocht naar Utrecht of Den Haag. Bijzonder heden worden op de tuin bek gemaakt. Speeltuin Zaanenoord: Spel op tuin. Speeltuin Kindervreugd: .Filmy01^ stellingen in het clubhuis op speeltuin. Aanvang voorstem 1.30 uur en 3.30 uur. Kosten 2» Speeltuin Elba: Spelen op <^erneis- Des morgens voor jongens en ^oor jes van 5-6 jaar. Des middag r jongens en meisjes van 7-o-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2