Vakantiespelen Gemeente kan goed het taal gebruik helpen bevorderen Nieuw tehuis voor patiënten van Nieuw Unicum Extra vleugel voor dienst ruimten Geschiedenis van de politie Bloemendaal wordt beschreven Haarlems jeugd heeft een eigen instuif in de Doelen IN „BLOEMENHOVE" AAN HERENWEG Nederlanders te NAAIMACHINES Mevr. W. van Zeijl overleden BEGRAFENIS EVERT HAAK Zwakkere stemming AT AX-T AXI Woensdag 22 aug. RAPPORT „MOEDERTAAL": J.. SCHIPPERS EN A. v. d. VELDT KANDIDATEN KVP VVD zet zich schrap BIJ AFSCHEID P. VEENSTRA Bekend door werk onder Chinezen De beurs vandaag: gSSïl Ei? SS s» Geen Prokofieff op zomerconcert N.Ph.O. DINSDAG 21 AUGUSTUS 1962 PAGINA 3 mm 1.2.3.4.5. Burgerlijke Stand Haarlem Plinn Grote Houtstraat 181 bHUhL Haarlem Tel. 14444 Bijlagen Wethouderszetels Waterstanden November klaar Beurs van New York <r, (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht Speelinstuif op de Stadsdoelen (bij de Botermarkt). Dagelijks van 10-4 uur. Voor kinderen van alle leef tijden. Kosten 10 cent voor een ge hele dag. Schilderen, timmeren, ver kleedpartijen, spelen met poppen, zand- en waterspelen, tekenen, le zen, werken met klei, poppenspel, muziek, enz. enz. Kaarten ter plaatse verkrijgbaar. Olympiade-film: In het Rembrandt- theater, Grote Markt. Voor kinderen boven 10 jaar. Aanvang 9.30 uur. Kosten 30 cent. Kaarten ter plaatse verkrijgbaar. Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin. Speeltuin Don Bosco: Spelendag op de tuin. Speeltuin Zaanenoord: 's Morgens spel op de tuin. 's Middags wandel tocht naar de kinderboerderij in Sportpark. Leeftijd 6-9 jaar. Vertrek 2 uur. Speeltuin Kindervreugd: Grote sportdag op de speeltuin. Jongens en meisjes van 4 t/m 6 jaar. BEVALLEN van een zoon: 17 aug.: E. Kraak-Veldkamp; W. Luikinga-van Pel- lecom; M. E. Janssen-de Meij; H. A. Hoffschlag-Koster; H. J. S. de Graaff- Hoek; 18 aug.: M. van Strien-Guiteneau; L. Moormann-Weber; I. A. Vullings- Agema; R. W. H. Donker-Heussner (2x); 19 aug.: H. M. W. Felix-van Looij; Q. A. M. van Staveren-van der Ploeg; 20 aug.: H. Zwemmer-Stam; M. C. Planten- ga-van Diemen; A. Oldenmark-Weldam. ONDERTROUWD: 20 aug.: T. de Jong en T. J. Spierings; D. H. Bach en J. Pel- legrom; W. H. H. A. van Zijl en M. G. C. Modderman; J. Coule en M. C. Spoor; A. G. Heine en M. I. Eichenherger. HAARLEM, 21 aug. Met ontroering kon men in het verleden zingen over "Mijne moedertaal is de schoonste taal", maar de vroede vaderen van Haarlem hebben zich zes jaar geleden al afgevraagd waar het met het taal gebruik heen ging. Regelmatig klaagde men daarover. Vooral bij de school jeugd liep het de spuigaten uit. Daarbij hadden de vroede vaderen niet zozeer aandacht voor het gebruik van de zo genaamde slechte woorden, maar de jeugd haspelde te veel met de woorden kennen en kunnen, lijden en leiden, om maar te zwijgen over het probleem of er een d, een t of dt achter het werk woord kwam. Als vroede vaderen zich ergens mee bezig houden, komt er door gaans een commissie uit de bus. Zo ging het ook in 1956. Binnen twee jaar was de commissie klaar met haar rap port. De officiële benaming van de com missie luidde schrik niet van de lan ge adem „Commissie tot onderzoek naar de oorzaken van onvoldoende be heersing der moedertaal door leerlingen van het lager en voortgezet onderwijs". Op 9 augustus 1962 hebben B. en W. het rapport aan de verschillende scholen doorgestuurd als studiemateriaal voor de leraren in het Nederlands. Waarom het zo lang heeft geduurd voor het rap- Advertentie) De beste Europese merken. JAPANSE ZIG-ZAG NAAIMACHINE 350.— port gepubliceerd werd, is niet bekend. B. en W. schrijven alleen maar: „Tot ons leedwezen heeft de toezending van het rapport een zeer grote vertraging ondervonden". Onder voorzitterschap van dr. L. M. van Dis, oud-rector van het Coornhertlyceum, hebben de elf on dertekenende commissie-leden hun werkterrein verdeeld in de secties VHMO, ULO, LTS, VGLO, LO en Nij verheidsonderwijs aan meisjes en ten slotte heeft de heer E. J. Lodewjjks het spreekonderwijs voor zijn rekening ge nomen. Hun werk resulteerde in zeven bijlagen, die een degelijk fundament vormen voor de conclusies van de com missie. De zeven bijlagen vormen een in- tereressant studie-object. Men krijgt er een inzicht door in de verschillende school-typen zoals die tot heden toe in het onderwijs bestaan. Bij het rap port van de sectie-V.H.M.O. viel op, dat van de zes scholen er vier de jonge Haarlemmers eerbied bijbrengen voor hun vroegere stadgenoot Hildebrand, door de „Camera Obscura" in het lesprogram te gebruiken. Boeiend is de algemene conclusie van de sectie- L.O. Zij is van mening dat eigenlijk het gehele onderwijs van kleuterschool tot universiteit op de helling moet. Dit acht zij noodzakelijk omdat de verschillende schooltypen elkaar niet meer verstaan. Daardoor komt het onderwijs in het Nederlands in het gedrang. Inmiddels heeft -minister Cals er het zijne toe bij gedragen om aan de wens van de sec- tie-L.O. tegemoet te komen. Voor leken is de bijlage van de heer Lodewijks boeiend. Hij breekt een lans voor het spreekonderwijs. Hij acht dit essenti eel voor het taalonderwijs. Zelfs legt hij verbanden tussen spreekonderwijs en vrije expressie in de vorm van het klassegesprek, het socio-drame enz. De vroede vaderen hebben intussen het rapport doorgestuurd naar de ver schillende scholen, ook naar de bij zondere scholen. Dit laatste ondanks het feit dat de commisleden alleen uit de kringen van het openbare onderwijs kwamen. B. en W. hopen dat de betrokken onderwijzers de koppen bij el kaar zullen steken. Wel moet het de lezer van de brief van B. en W. aan de schoolhoofden opvallen dat er een opmerkelijke zinssnede in voorkomt: „ter rondlezing". Men kan zich wel afvragen of dit een juist taalgebruik is. Een van de oorzaken van de klachten over het verkeerde taai-gebruik was naar de mening van de commissie de volksaard van de Nederlanders. Deze „wordt gekenmerkt door een zekere afkeer van de vorm". Nederlanders hebben geen aandacht voor omgangs vormen, wat zich ook bij het taai-ge bruik wreekt. Ook het ontbreken van leraren in de Nederlandse taal met onderwijs-ervaring en voldoende erudi tie heeft er het zijne toe bijdragen. Verder groeit de jeugd op „in een tijd van vluchtigheid en gejaagdheid." De belangrijkste zorg van de com missie was: middelen vinden om de toestand wat te verbeteren. Zij toonde zich meester in de beperking en kwam tot slechts drie conclusies. Op de eer ste plaats moest naar de mening van de commissie een halt toe worden geroepen aan de devaluatie van het onderwijzersberoep. Te veel komt het voor, dat men maar onderwijzer wordt als er niets anders overblijft. Daar onder lijdt het onderricht in de taal, dat er op gericht moet zijn „de leer lingen te leren de taal ordelijk en zui ver te hanteren, zowel mondeling, als schriftelijk. „Dat kost heel wat moeite'. Nu hoopt de commissie dat de rege ring gaat proberen „jonge mensen te winnen voor een werkkring bij het onderwijs". Daar kan het gemeente bestuur het hare bijdrage als zij er bij de regering op aandringt. Uiteinde lijk is het een landszaak. Vervolgens dringt de commissie er bij het gemeen tebestuur op aan de studie-mogelijk heden voor de onderwijzers en leraren te vergroten. Dit is mogelijk door het bijwonen van studie-conferenties enz. te stimuleren. Tenslotte concludeert de pommissie dat het onderwijzend personeel zich meer moet bezinnen op verschillende geschriften over dit probleem. Zij noemt onder meer met name het rap port-Van den Ent uit 1941 en 1958. Volledigheidshalve wijst de commissie er nog op dat de meningen verdeeld zijn over de noodzaak meer aandacht te schenken aan de „grammaticale categorieën", hoewel men het er over eens is dat de kennis daarvan veel voordeel heeft bij de studie van vreem de talen. Een ander twistpunt bleek ook de noodzaak van het spreekonder wijs te zijn. Een lid meende dat het rapport-Van den Ent, waarop de com missie haar rapport baseerde, te wei nig rekening hield met het spreekon derwijs. HAARLEM, 21 aug. Tijdens de fractievergadering van de K.V.P. is besloten de heren J. A. Schippers en A. van der Veldt kandidaat te stellen voor het wethouderschap. Door de protestants-christelijke groep is op nieuw de heer W. Bakker kandidaat gesteld. Ofschoon de fractie van de Partij van den Arbeid de namen van haar kandidaten nog niet officieel be kend heeft gemaakt, is te verwachten dat namens deze fractie de heren W. F. Happé, D. J. A. Geluk en P. W. Voskuilen kandidaat zullen worden gesteld. De wethoudersverkiezingen zullen 4 september plaats vinden. Na de ver kiezingen zullen de wethouders in on derling overleg de verschillende porte feuilles verdelen. In het seniorencon vent is destijds besloten dat in het college van B. en W. de Partij van den Arbeid met drie wethouders, de K.V.P. met twee en de protestants- christelijke groep met één wethouder zouden zijn vertegenwoordigd, voor opgesteld natuurlijk dat het aantal wet houderszetels tot zes wordt uitgebreid. De V.V.D., die bij de raadsverkiezin gen een gevoelige nederlaag leed, is het daarmee niet eens, en is van oor deel dat in het college ook plaats moet zijn voor een vertegenwoordiger van de V.V.D. De heer Bettink, die wij ge vraagd hebben of zijn uartij een kan didaat zou stellen, zei, dat daarover nog geen officieel beraad was ge weest. Persoonlijk geloofde hij dat zijn fractie zal besluiten een kandidaat te stellen. „Zeker in ieder geval is, dat wij ons schrap zullen zetten". IJMUIDEN: Dinsdag 21 augustus Hoog water: 7.32 en 19.59 u. Laag water: 3.25 en 15.39 u. Woensdag 22 augustus Hoog water: 8.22 en 20.50 u. Laag water: 4.05 en 16.19 u. HEEMSTEDE, 21 aug. De pa tiënten van „Nieuw Unicum", die kortgeleden zijn verhuisd van de bui tenplaats „Kennemerduin" en tijdelijk hun intrek hebben moeten nemen in een villa aan de Haarlemse Zuider- houtlaan, zullen over enige maanden een nieuwe huisvesting krijgen in de villa „Bloemenhove", gelegen aan de Herenweg op de grens van Heem stede en Haarlem. De patiënten en het verplegend personeel zullen in «Bloemenhove" een behuizing krij gen, waarover zij ongetwijfeld opge togen zullen zijn. Het interieur van de ongeveer zestig jaar oude villa heeft een grondige gedaanteverwis seling ondergaan. Het resultaat mag gezien worden. Een fraai en modern verpleegtehuis is uit de verbouwing tevoorschijn gekomen. In vergelijking •net de oude toestand op „Kennemer duin" is de stichting „Nieuw Uni cum" er met het nieuwe tehuis aan zienlijk op vooruit gegaan. Overigens is „Bloemenhove" nog biet klaar om de patiënten te ont vangen. Dezer dagen zal worden be gonnen met de bouw van een nieuwe vleugel ter grootte van twaalf bij der tig meter, waarin de verschillende dienstruimten zullen worden onderge bracht. In deze vleugel komen de kamers voor directie en verpleegsters, de keukens, de voorraadkamers, de linnen- en naaikamers, een dokters kamer, een isoleerkamer, een gymnas tiekzaal, massagekamers en een bergingskamer. Het hoofdgebouw is alleen bestemd voor de patiënten. Naar een plan van de Bussumse architect W. Kelder heeft het aannemersbedrijf P. Korsten- broek uit Bentveld voor de verbouwing gezorgd. Er moest in het oude huis heel wat gebeuren. De electrische installatie en de warmwatervoorzie ning moest geheel worden vernieuwd. Voor de verwarming moest een nieuw ketelhuis worden gebouwd en omdat „Bloemenhove" geen lift had kon ook de bouw van een lifinstallatie niet achterwege blijven. De verschillende kamers van de villa hebben na de iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimm Ook het trappenhuis van de villa „Bloe menhove" is na de verbouwing geheel vernieuwd te voorschijn gekomen. Een van de fraaie en modern ingerichte kamers in „Bloemenhove", waar de patiënten van de stichting „Nieuw Uni cum" over enige maanden hun intrek zullen nemen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii verbouwing een geheel nieuw gezicht gekregen. Alles ziet er tot in de punt jes verzorgd uit. Timmerlieden, metse laars, electriciens en stoffeerders heb ben eer van hun werk gehad. Er hangt een huiselijke sfeer in het geheel ver nieuwde „Bloemenhove", waar het voor de chronisch zieke en invalide patiënten heel prettig en geriefelijk wonen zal zijn. De directie van „Nieuw Unicum" hoopt dat men met de bouw van de nieuwe vleugel in november gereed zal zijn. Dan zal ook de verhuizing volgen van de Zuiderhoutlaan naar de Heren weg. In het uitbreidingsplan is ook opgenomen de bouw van een loods, die achter de nieuwe vleugel komt te liggen. Deze wordt bestemd voor fiet senstalling, de berging van invaliden- wagens en voorts komt er een werk plaats voor de arbeidstherapie. In „Bloemenhove" is ruimte voor 55 patiënten. Het ligt in de plannen van de stichting „Nieuw Unicum" dat men te zijner tijd Heemstede gaat verlaten. In Zandvoort is namelijk aangekocht een stuk duinterrein, gelegen nabil de vroegere manege, waar men over en kele jaren hoopt te kunnen beginnen aan de bouw van een nieuw tehuis, plaats biedende aan 125 patiënten. Voor „Bloemenhove" zal dan een ande re bestemming moeten worden gevon den. ZANDVOORT, 21 aug. Gisterena vond is in haar woning te Zandvoort op 74 jarige leeftijd overleden mevrouw W. J. van Zeijl-van Eeke. Zij werd in Zandvoort algemeen gerespecteerd om haar menslievend hulpbetoon, dat zij met inzet van haar gehele persoon lijkheid heeft verricht. Aanvankelijk was zij verbonden aan het Leger des Heils. Later ging zij zich zelfstandig bezighouden met het maat schappelijk en evangelisatiewerk onder de hier te lande verblijvende Chinezen. Dat was in de crisisjaren, toen de zo genaamde „pinda-chinezen" in uiterst behoeftige omstandigheden verkeerde. Met volkomen wegcijfering van zichzelf en met opoffering van haar niet onbe langrijk vermogen heeft zij, zich over hen ontfermd. Zij heeft hen te eten ge geven, gekleed, onderdak verschaft, zie ken in haar huis verpleegd, kortom de belangrijkste daden van christelijke en humane naastenliefde beoefend, welke een altruïstisch mens volgens menselij ke maatstaven kan verrichten. In 1958 gaf zij op verzoek een boekje uit, ge titeld „Mijn vriend de Chinees", waar in zij op aangrijpende wijze haar werk onder de Chinezen in Amsterdam, Rot terdam, Haarlem en Leiden heeft be schreven. Een jaar later werd zij onder scheiden met de gouden eremedaille van Oranje Nassau. HEEMSTEDE. 21 aug. Onder zeer grote belangstelling is vanmorgen de heer Evert Haak ten grave gedragen, in leven organist van de Dominicus- kerk aan de Spuistraat in Amsterdam, K.R.O.-medewerker van het eerste uur en dirigent van verschillende zangko ren, die de vorige week tijdens een va kantiereis in Duitsland plotseling is overleden. De plechtige Requiemmis in de kerk van O.L. Vrouw Hemel vaart te Heemstede werd opgedragen door pastoor G. P. van Kasteren van de Amsterdamse st. Dominicuskerk met assistentie van de Hageveldse le raar en secretaris van de St. Grego- riusverenigmg C. Wüst en kapelaan W. Appelman uit Heemstede. Een veertigtal vrienden van de over ledene zongen onder leiding van de diriigent Jos Antonie uiit Amsterdam en aan het orgel begeleid door Jan Berg huis uit Haarlem, <je Messa da Re quiem van Perosi. Een van de solisten was Henk Meyer van de Nederlandse Opera. Onder de belangstellenden in het kerkgebouw bevonden zich tal van vrienden en relaties uit de muziekwe reld, waaronder Olivier Koop, be stuurslid van de Vereniging van Orga nisten en Koordirigenten, de dirigent Theo van der Bjji en pjej pijnen borg, dirigent van de Papegaai uit Am sterdam. Na de plechtigheid in de kerk geschiedde de, begrafenis op het paro chiële kerkhof Valkenburg, waar aan de groeve vele bloemstukken werden gelegd. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. parapluie is, alsmede een ligstoel voor de tuin. Als persoonlijk geschenk voegde hjj daar aan toe het boekwerk Exodus. Namens de administratie bood mejuf frouw R. Al een platenbon aan. Ver volgens dankte de vertrekkende functio naris voor de prettige samenwerking en voor deze afscheidsbijeenkomst waarop enkele van de oud-gedienden van de politie acte de prése.ice gaven. Bij het binnenkomen in het bureau had de heer Voerman mevrouw Veen stra dife tevens in de hulde werd be trokken, een boeket rode anjers over handigd. Later in de middag namen an deren uit de gemeente afscheid van de heer Veenstra. Onder hen bevonden zich hoofden van verschillende gemeen telijke takken van dienst, velen van het secretariepersoneel onder leiding van gemeentesecretaris G. van Eek en de rentmeesters J. S. M. Vrijland en C. M. Reinders Folmer. Met het dubbeltje entree-geld in hun knuistjes geknepen, ston den gistermorgen tientallen Haarlemse lieverdjes voor de poort van de Stadsdoelen ongeduldig te wachten op het ogenblik dat de In stuif van de Vacantie Jeugd Haarlem zijn poorten zou openen. Iedere keer als de deur maar op een kier open ging begon het gedrang, waarbij de kleine peuters onder de voet gelopen dreigden te worden. Het verkeer in de nauwe Gasthuisstraat werd door dit enthousiasme gestremd. Een paar minuten over tien kon het feest be ginnen en kwamen de controleurs bij de ingang handen te kort om de dub beltjes in ontvangst te nemen. Op het feestelijk bevlagde .terrein van de Stadsdoelen stonden jong en oud even beduusd stil om te bedenken waar men mee zou beginnen. Er was ook zo veel te doen, dat het moeilijk was een keus te maken. Het enthou siasme voor de film was natuurlijk het grootst. Toen men vroeg wie er naar de film wilde gaan, gingen tien tallen vingers de lucht in. Anne- Mariekes en Yvonnes holden hand in hand met Keesjes en Flipjes naar de filmzaal, waar h^n een Frans film programma voor de jeugd werd aan geboden. Op de binnenplaats zelf gonsde het daarna van alle mogelijke activiteiten. Vooral de „drukkerij" mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Met Argus-ogen bekeek men eikaars prestaties in het typen. De drukte om hem heen kon Wim Walstra niet ver hinderen om een brief aan zijn vriend Edgar in Duitsland te schrijven. Zijn informaties kon men moeilijk objec tief noemen, want de eerste de beste zin luidde al: „Lieber Edgar. Das Wetter ist hier sehr slecht." En dat ondanks een stralende zon. Na een uur was zijn brief klaar op de oude „Underwood". Aan dezelfde tafel was Cor Broekhof met de tong uit zijn mond bezig met zijn aardappelstem pel. „Ik heb het nog nooit gedaan, meneer, maar ik vind het wel leuk", aldus Cor. De eerste letter die hij be proefde was de C van Cor. Voor mannen was het taboe bij de stand waar de meisjes poppenkleren aan het naaien waren. Joke van Kam pen zat ondanks haar vijfjarige leef tijd een beetje in de knoop met haar naald en draad. Het was ook een hele toer om die dunne draad door het nog nauwere oogje te krijgen. „Ik ben met een rokje voor mijn pop bezig. Maar het gaat nou niet", ver telde ze. Thuis naaide ze wel meer kleertjes voor haar poppenfamilie. Het lukte ook niet zo goed bij Fred die Rozenhart die aan het tekenen was. Vrijdagmiddag komt hij uit in de finale van de straattekenwedstrijd. Het krijt lag hem kennelijk beter, maar met de „magie ink" kon hij ook wel goed overweg. Met een paar forse halen was hij gauw klaar met zijn bijdrage aan de uitnodigingskaarten die aan de Burgemeester en de Wet houders worden gestuurd om de finale bij te wonen. Wat je al niet kan doen met krantenpapier en staaltjes goed. Met reepjes papier en een draadje wol zat Ellie Schijf een poppenkast- pop te maken. Het papier moet de vorm aangeven van handen, voeten en het lijf en daarna komt het mooie werk van het kleden. Tientallen staal tjes lagen te wachten en het was voor Ellie kennelijk moeilijk een keuze te maken. Minder moeilijk was het voor Gonnie Portegier om van een vliegen mepper een mooie pop te maken voor de poppenkast bij haar vriendin thuis. „Ik heb al meer kleren daarvoor ge naaid", vertelde ze met enige trots. Dat was wel te zien, want om de steel van de vliegenmepper had zij een gebloemde avondjapon gedrapeerd. Ze moest nog met het beschilderen van de mepper beginnen. Dat zou het hoofd worden van de pop. Vliegen meppers zijn goed materiaal om pop pen van te maken. Aan de steel kan men ze vasthouden en als men ze goed aankleedt behoeft men niet te worstelen met de armen en de benen, want die zijn er eenvoudig niet. AMSTERDAM, 21 aug. De beurs °n ook vandaag niet op gang komen. *Ioewel de indicaties ten aanzien van verwachte verdere ontwikkeling in allstreet van gunstige aard waren, arnPte de arbitrage met een gebrek aan T^ers. Waarschijnlijk hielden kopers c" afzijdig in verband met de ont takelingen in Berlijn. De Duitse beur- n Waren vandaag iets lager. Londen as echter goed prijshoudend. de Nederlandse internationale °De teeft Philips vanmiddag bij de t>rii ng van de markt ruim ƒ2 moeten kop even als uitvloeisel van de lichte l0n „Afbrokkeling, welke het electro- 8aan -?isteren in Amerika heeft onder huid' nilever was ongeveer een halve Waar*1 lager, maar Kon. Petroleum, stejij 00r internationaal goede belang en hg, t lij ft bestaan, is nog ongeveer Artj alVe gulden gestegen. lag6j etl Hoogovens waren 3 a 4 pnt. Up d Cül. sPeculatieve belangstelling voor hfote v*res> welke gisteren tot relatief daag koersstijgingen leidde, bleek van- «ev01alweer te zijn geluwd. Dienten- SjoetpV heeft Amsterdam Rubber 4 pnt Deijjh afstaan en HVA 6 pnt., terwijl Schepn, ƒ3 in reactie was. Ook in de W° ^vaartmarkt moest enig verlies derianjq genomen. Stoomvaartmij. Ne- Scheer~' Rotterd. Lloyd, Paketvaart en ®bt. t Dnie waren 2 tot ongeveer rosier ,S'tcl 321, 321, K?10 Corp Wara 27 Vs 27% gdDublle Stee, 47% 48% f£yal Dutch 36 36% Pacific ml 100% OU NyWay 47% 47% G^water 524 52% Uspever 16% 17 Steel 38% 38% - 45% 45% e»temming; Goed prijshoudend BLOEMENDAAL, 21 aug. Het is de bedoeling de geschiedenis van het gemeentelijk politiekorps te beschrijven en zo voor het nageslacht te bewaren. Gemeentebestuur en politie stellen de archieven beschikbaar aan de heer P. Veenstra, die maandagmiddag afscheid heeft genomen als chef van de adminis tratie van het Bloemendaalse gemeente lijke politiekorps. De blijdschap over deze geschiedkundige beschrijving uitte de heer J. Voerman, hoofd inspecteur-korpschef. in zijn toespraak, die hij hield tijdens een bijeenkomst, die bij het afscheid van de heer Veen stra voor het politiekorps werd gehou den. Allereerst werd de scheidende func tionaris, die eind vorige maand de pen sioengerechtigde leeftijd bereikte, toe gesproken door dr. D. H. Pee re boom Voller, burgemeester en hoofd van de politie in Bloemendaal. Deze verrastte de heer Veenstra met een tekening van het Raadhuis in Overveen, een tekening die Anton Pieck vervaardigde in op dracht van het gemeentebestuur. De burgemeester meende te kunnen spre ken van een feestelijk afscheid, omdat men in Bloemendaal verheugd is, dat de heer Veenstra ruim veertig jaar bij het gemeentelijke politiekorps heeft ge werkt. In die jaren heeft hij zijn veer tigjarige jubileum in overheidsdienst en dat bij de gemeente gevierd. Bovendien nam hij reeds eerder afscheid. Dat was toen de heer Veenstra als adjudant zijn politieloopbaan beëindigde en als amb tenaar op arbeidskontrakt zijn zelfde functie voortzette. Zowel de burgemeester als de korps chef, die daarna het woord voerde, we zen op het belangrijke aandeel, dat de heer Veenstra heeft gehad bij het in voeren van het registratuurstelsel van de vereniging van Nederlandse Gemeen ten bij de politie. Dit heeft veel weer stand ondervonden, want oorspronkelijk was dit stelsel alleen bestemd voor de gemeente-secretarieën. De heer Voer man memoreerde de verschillende be vorderingen van de vertrekkende amb tenaar en vond het een vreemde ge dachte na een vijftiental jaren van uit stekende samenwerking de heer Veen stra niet meer op de administratie te zullen aantreffen. „Maar na een dienen van de overheid van vijfenveertig jaar, vier maanden en zeventien dagen geldt voor de heer Veenstra", aldus de korps chef, „wel in het bijzonder de wens, dat hij van een welverdiende rust mag gaan genieten." Namens het korps bood de heer Voer man een wandelstok aan. die tevens HAARLEM, 20 aug. Donderdag 23 augustus vindt het derde zomercon cert van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest plaats in het Concertge bouw te Haarlem. Het concert wordt geleid door Marinus Adam. George van Renesse verleent solistische medewer king. In afwijking van de eerder aan- fekondigde Klassieke Symfonie van 'rokofieff, zal het concert worden ge opend met Ouverture, nocturne en scherzo uit de „Midzomemaehts- droom" van Mendelssohn. Hierna wordt het tweede Pianoconcert van Rachma ninoff uitgevoerd. Het concert wordt be sloten met de vierde Symfonie van Schumann. In de stad van Frans Hals kan ech ter geen feest voorbijgaan of er moet goed geschutterd worden. Dat dacht Bert Steenman ook en daarom maak te hij van de kans gebruik om met zijn heuse pijl en boog zijn geluk te proberen op de strobalen. Zijn vier schoten waren evenzovele treffers. Als beloning voor zijn prestaties kon hij de rest van de dag trots rondlopen met zijn daarmee verdiende zonne- klep op. Uiteraard was het boogschie ten mannenwerk en er kwam geen meisje aan te pas. Met zijn kleine knuistjes zat de vijf jarige Leo van Oppen hard op de gele klei te bonken. Met alle geweld moest uit die vormloze klomp klei een pad destoel voor de dag komen. Het bovenste gedeelte lukte wel aardig, maar met de steel ging het niet zo goed. Ongeduldig werd die steeds weer tot een prop gekneed en daarna probeerde hij er weer een steel van te rollen. Het was geen onbekend terrein voor hem, want op de kleu terschool had hij ook al gekleid. Min der succes hadden de aspirant-tim merlieden. Die moesten voorlopig hun heil maar bij andere stands zoeken, omdat er geen hout aanwezig was om hun vakmanschap op te beproeven. Hamers en nijptangen waren er wel, maar ja, wat doe je zonder hout. Vlak er naast stonden een paar sjoelbak ken op klandizie te wachten en dus was ook dit leed weer gauw geleden. En voor de liefhebbers van het lezen lagen stapels Donald Ducks te wachten. Bij de „bibliotheek" heerste dan ook een weldadige stilte, zo span nend waren de avonturen. Opmerke lijk was wel dat vooral de jongens grote belangstelling hadden voor de boekjes. Nog een andere stand deelde niet in de drukte. Dat was de ruilbeurs. In hun haast om toch maar op tijd te zijn had de lieve jeugd vergeten sigarenbandjes en suikerzakjes mee te nemen. De stemming was er dan ook wat men noemt „gedrukt". Een paar suikerzakjes vonden hun be stemming, maar de albumpjes met postzegels lagen na een uur nog op de eerste klant te wachten. Maar morgen zou het beter worden, dacht men er. Dan zouden de koersen wel goed oplopen. Op zo'n Instuif valt er zoveel te bedisselen en te doen. Dat dacht ook de achtjarige Paul Donker, die met een lange lat zijn tijd gebruikte met het in orde brengen van de vlaggen. Als hij maar even een vlag lusteloos op de lijn zag hangen liep hij er met zijn lat op af om de zaak in het reine te brengen. Zo had ieder zijn werk en vlogen de uren voorbij. Mejuf frouw J. Wilmer van de Vacantie Jeugd Haarlem, die de hele Instuif runde, keek met vreugde al dat druk ke beweeg eens aan. Het zou dit jaar weer best lukken en dan te bedenken dat er elke dag steeds meer kinderen zullen komen, zoals de ervaring heeft bewezen. De aanloopperiode is na de eerste dag doorgaans voorbij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3