Prijsuitreiking in Rotterdam „Tall Ships" als zilvervloot vandaag huistoe ,,De zwaarste race die we ooit hebben gehad FILMWERELD OP BEZOEK IN HUIZE DIOR 1 Grote activiteit in de Italiaanse politiek H Uitwerping pamfletten door Indonesische vliegtuigen is nog niet officieel bekend D Verblijfplaats van Soustel le een mysterie HET APRIL SMITH MYSTERIE TV-STER VERDWIJNT Elek Schwartz selecteert veertien spelers Bontekoe vestigt fraai record „Hartjesdag" met veel vuur gevierd Grote animo om te vertrekken Voor een kwartje de „spelregels' huurverhoging Protesttelegram aan Oe Thant Malta wil spoedig onafhankelijkheid DINSDAG 21 AUGUSTUS 1962 pagina (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 21 aug. Een tafel, welhaast doorbuigend on der een zware last van zilveren schalen, bokalen en nog een massa kleiner edel me taal stond op het podium van de Burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis. Dat was de buit, die de zeilschepen van de „Tall Ships Race" zich hadden veroverd. En als een zilvervloot zeilden vandaag de ongeveer der tig schepen van zes verschillende nationaliteiten de Rotterdamse haven uit. Nieuw-Guinea-raad bespreekt akkoord LAATSTE NIEUWS ZWEMMEN LEIPZIG Estafette'ploeg dringt door tot de finale 55 Gemis Corso-decor Nieuw-Guinea Bedrijfsleven doet beroep op regering Ambtenaren op N.-Guinea et einde van het parlemen taire jaar werd hier geken merkt door grote politieke aktiviteit. De ministers en „ono- revoli" leken op de mieren uit La Fontaine's fabel, terwijl heel Rome aan zee of in de bergen een krekel- bestaan leidde. Er is zelfs over gestemd, of de Kamer dit jaar haar vakantie er maar niet &an zou geven. Wetenschappelijk onderzoek Economische planning Noorse matroos gewond bij vechtpartij Voorzitter van O VVO overleden Looncompensatie vo^ de huurverhoging Lijk van een onbekei1 man gevonden n. HALLOrMBT WIE? OH, MEVR. SHAWN. ben in» PAUL VLAANDEREN V' Achter die zilverschat gingen schuil kapitein-ter-zee H. J. de Graaft, die by de uitreiking der prijzen koningin en prins vertegenwoordigde, minister ir. S. H. Visser, captain J. H. Illing- worth. voorzitter van de Sail Training Association en burgemeester mr. G. E. van Walsum en diens echtgenote. In de zaal zaten achter een rij promi nenten de commandanten der sche pen met deputaties van de bemannin gen. Voordat de plechtigheid in de burgerzaal begon, waren de gasten van de Parkkade door het politie har moniekorps naar het stadhuis geleid. Burgemeester Van Walsum hield een toespraak in het Engels en heette allen onder wie ook de ambassadeurs van Engeland en Italië en de militaire at- taché's van Frankrijk en Noorwegen welkom. Tot de scheepsdeputaties zeide hij te hopen, dat het bezoek aan Nederland tot nieuwe vriendschaps banden heeft geleid en tot een wegne men van misverstanden omtrent het lopen op klompen en in Volendammer- dracht door de gehele bevolking. DEN HAAG, 20 aug. Bondscoach Elek Schwartz heeft veertien spelers aangewezen voor de twee centrale trai ningen woensdag 22 en woensdag 29 augustus in het K.N.V.B.-centrum te Zeist ter voorbereiding voor de wedstrijd NederlandNederlandse An tillen, die woensdag 5 september wordt gespeeld. De veertien spelers zijn: Van der Merwe (NAC) een tweede doel man moet nog worden aangewezen Wiersma (PSV), Petterson (Blauw Wit), Renders (PSV). Van Wissen (PSV), Pronk (Ajax), Schrijvers (NAC), Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), Kruiver (Feijenoord), Van der Linden (DOS), Prins (Ajax), Keizer (Ajax) en Van der Kuil (PSV). HOLLANDIA, 21 aug. (ANP) De Nieuw Guinea-Raad is gisteren gedurende twintig minuten bijeen geweest. Daar na kwamen de led' n in het gebouw nog byeen voor privé-besprekingen, waar bij geen bezoekers werden toegelaten. Bij het vertrek wilden de leden geen commentaar geven over deze besprekin gen. Zij zeiden slechts dat zij spraken over het akkoord in de V.S. Leipzig, 21 aug. De Nederlandse ploeg op de 4x200 meter vrije slag he ren, bestaande, uit ,Iohan Bontekoe, Pe ter Vroegop, Bert Sitters en Gerrit Kor- teweg, is bij de Europese kampioen schappen in Leipzig in haar serie als vierde geëindigd in 8.35.5. de beste tijd ooit door een Nederlandse ploeg ge maakt. Johan Bontekoe verbeterde als eerste zwemmer zijn eigen Neder landse record op de 200 meter vrije slag, dat sinds de nationale kampi oenschappen van vorig jaar in Heerlen op 2 min 8.9 seconden stond. Bontekoe maakte nu een tijd van 2 min 04.4 seconden. De tussentijden van de overige drie zwemmers waren: Peter Vroegop 2.11.9, Bert Sitters 2.09.0 en Gerrit Korteweg 2.09.3. Voor de finale, welke woensdagmid dag wordt gezwommen, kwalificeerden zich de volgende landen: Frankrijk <8.25.8). Zweden (8.30.9), Rusland (8. 32.3;, Finland (8.32.8), Oost-Duitsland (8.34.8). Nederland (8.35.5), Italië (8.36. 4) en Hongarije (8.42.5) In de tweede serie verbeterde Frank rijk met de zwemmers Robert Chris- tophe, Gerard Gropaiz, Jean Pommat en Alain Gottvalles het Europese re cord, dat sinds de Olympische Spelen van Rome met een tijd van 8 min 29.9 sec. op naam van Engeland stond. De Franse ploeg zwom de afstand in 8 min. 25.8 sec. Op de 400 meter vrije slag voor da mes Het Adrie Lasterie haar grote klasse zier.. Zij won de derde serie in de beste tijd van 4.55.5. Ook Ineke Ti- gelaar verzekerde zich van een plaats m de finale door de eerste serie te winnen in 5.01.2. Voor de finale plaatsten zich: Adrie Lasterie (4.55.5), Elizabeth Ljunggren (Zweden) (4.58.5). Margareta Rylander (Zweden) (4.58.9), Ineke Tigelaar 5.01.2, .Elizabeth Long (GB) 5.06.5; Annie Van- acker (Fr) 5.08.2, Helga Zimmermann (O.-Dl.) 5.09.4, Hilde Heier (Joego- avië) 5.09.8. ..Nederland heeft meer te bieden dan bloembollen, kaas en windmolens". De burgemeester noemde de havens die tot de grootste ter wereld behoren, de grote industrieën die een wereldmarkt bestrijken, de K.L.M. en de grote han delsvloot. In zijn verdere betoog drukte mr. Van Walsum er zijn spijt over uit dat overigens met alle respect voor het Nederlands aandeel in de race Nederland niet met een ei gen varend schoolschip voor de koop vaardij aan deze race heeft kunnen deelnemen. ,,Ik hoop dat de komst van de S.T.A.-schepen een stimule rende werking zal hebben in die zin, dat het al zo lang door de Nationale Vereniging „Het zeilend School schip" gekoesterde verlangen van een eigen schip, binnen afzienbare tijd in vervulling zal kunnen gaan..." Mr. Van Walsum nodigde captain ïllingworth uit tot een wedstrijd met Engeland dat ook zulk een schip behoeft wie er het eerst een heeft. Na dank te hebben gebracht aan allen, die zich voor het welslagen van dera ce en de ontvangst hebben ingespannen, maakte mr. v. Wal sum plaats voor kapitein ter zee De Graaff, die de prij zen, beschikbaar ge steld door koningin (beker v. d. hoofd winnaar) en prins (zes plaquettes) uit reikte. De beker ging naar de Corsaro II, winnaar van klasse E en van de gehele race. Commandant Machiavelli was zo confuus, dat hij beker en voetstuk een duikeling liet maken en de vele foto grafen en filmers waren ai even con fuus: ze misten het plaatje. De plaquettes van de prins gingen naar het Duitse schoolschip Gorch Fock, de Noorse Sörlandet (twee stuks), de Corsaro II, de Franse Gle- nan en de Engelse Wish Stream. Alle overige prijzen werden uitgereikt door mevrouw mr. J. van Walsum-Quispel, die in menig voortreffelijk Engels speechje de commandanten gelukwens te. Kapitein Hans "Jngel van de Gorch Fock, die een grote zilveren schaal van de „Torquay Corporation" in handen kreeg, ontving een apart complimentje voor het voortreffe lijk decor, dat zijn schip zaterdag was bi) het passeren van het Rot terdamse bloemencorso. De Noorse Wyvem (klasse 2) was AMSTERDAM, 21 aug. De viering van de traditionele „Hartjesdag" heeft gisteravond de politie en brandweer handen vol werk bezorgd. De jeugd in de volkswijken stookte talrijke „straat fikkies" met velerlei brandbaar mate riaal, tot autobanden toe. Om circa elf uur was de brandweer reeds 24 maal uitgerukt. Maar elke keer uitrukken betekende, telkens meer dan één „fikkie" uitdoven. Het ernstig ste brandje was in de Oostenburger voorstraat, waar een schutting in brand was gestoken. De politie ontving verscheidene ver zoeken om de baldadige jeugd tot be daren te brengen. Van ernstige uit spattingen was echter geen sprake. De Van Swindenbuurt in Amsterdam- Oost gaf de poHtie het meeste werk. De jeugd belemmerde hier de stads reiniging, die de klaargelegde attribu ten voor straatbrandjes moest oprui men. HOLLANDIA, 20 aug. De vereni ging voor het particuliere bedrijfsleven in Nieuw-Guinea heeft een beroep ge daan op de Nederlandse regering om in de kortst mogelijke tijd een uit spraak te doen ten aanzien van een aantal belangrijke punten, die voor het voortbestaan van het bedrijfsleven be slissend worden geacht. In een aan de minister van Binnen landse Zaken verstuurd telegram zegt het georganiseerd bedrijf s1 even bin dend uitsluitsel te willen hebben over de monetaire situatie na 1 oktober, de voorgestelde bedrijfsgaranties, waarbij het begrip „politiek risico" van belang is en garanties, dat de UNTEA" ge bonden zal zjjn aan lopende contracten van het gouvernement. In het telegram wijst het bedrijfsle ven de minister van binnenlandse za ken erop, dat als men niet binnen zeer korte tijd duidelijke en bevredigende garanties krjjgt op velerlei gebied, een aanzienlijk gedeelte van het bedrijfs leven zijn activiteiten op Nieuw-Guinea zal staken. Men voorspelde o.a. im dat geval voor de eerste november volle dige schaarste zelfs aan de meest es sentiële levensmiddelen. Daarom wordt et met klem bij de Nederlandse rege ring op aangedrongen onverwijld een afvaardiging van het bedrijfsleven uit te nodigen voor besprekingen in Den l Ei Haag. Evenals met de ambtenarenor ganisaties het geval was, zou de de legatie op kosten van de regering moe ten reizen. UPPSALA. 20 aug. (UPI) De Sov jet-Unie heeft vandaag in het proef gebied bij .Nova Zembla opnieuw een kernwapen m de dampkring tot ont ploffing gebracht. Het wapen had een kracht van 12 megaton. Volgens de officiële aankondiging van het seismo logisch instituut te Uppsala geschiedde de explosie hedenmorgen om 10.02 uur. reed3 vertrokken, maar de door dit schip gewonnen beker van de stad Rot terdam werd in ontvangst genomen door de eerste officier van de „Sör landet" die wel voor verdere expedi tie zal zorgen. De zilveren beker van de minister van Defensie was, al weer, voor de Corsaro II. De kapitein was inmiddels zo geroutineerd in het ontvangen van prijzen, dat hij ze nu vast in de hand hield. Het moet een voldoening zijn geweest voor de opper bevelhebber van de marine dat de door hem uitgeloofde beker in han den kon worden gesteld van kapitein Keesom van de „Urania" als tweede binnenkomende schip van klasse 2. De Urania kreeg bovendien een beker van „Onze Vloot". De breed glimlachende Fransman, kapitein van La belle Poule torste de enorme wisselbeker van de Royal Thames Yachtclub. De prijs van prins Philip, hertog van Edinburgh, ging naar de Engelse MerUn. De Franse Glenan ontving nog een zilve ren scheepje van de Koninklijke Ne- derlandsche Reedersvereniging en een geweldige „eeuwige" wisselbeker van de gemeente Torquay. Een zilveren scheepje (van de Kon. Marine Jacht club) ging eveneens naar de Merlin, maar kapitein Hamilton van dit schip kreeg bovendien nog een prijs van de Engelse ambassadeur. De Engelse Gry- phis kwam in het bezit van een pla- J- Koninklijke Roei- en De Maas", de Franse léker van „Het Zeilende Schoolschip" en de Engelse Ailanthus een prijs van de heer Hugh Goodson. Captain ïllingworth had een zilveren klomp ter beschikking gesteld voor de beste prestatie van „een oud schip" en dat bleek de Equinox te zijn. Verder waren er nog enkele persoonlijke prij zen, waaronder een attentie voor het eerste vrouwelijke bemanningslid, voor welke eer een zeventienjarige jongeda me van de Engelse Theodora in aan merking bleek te komen. Toen de tafel helemaal leeg was, kreeg elk schip nog een ingelijste prent, reproduktie van een antieke tekening, voorstellende de Nieuwe Maas, met op de achtergrond Rot terdam, een geschenk van de Stich ting „Havenbelangen". Captain ïllingworth had het laatste woord. Hij dankte voor de perfect ge organiseerde ontvangst en zei, dat van alle „Tall Ships Races" deze wel de zwaarste is geweest, gezien de weers omstandigheden. Hij bood de gemeen te de vlag van de Sail Training Asso ciation aan. Nadat het orgel het „Wil helmus" had gespeeld wachtte de ge nodigden in de stadhuishal een koele dronk. HOLLANDIA, 20 aug. De Neder landse ambtenaren te Hollandia vragen zich nog dagelijks af wat te doen als het Nederlandse bestuur aan de Ver. Naties wordt overgedragen: nog enige tijd blijven of zo spoedig mogelijk ver trekken. Over het algemeen is er veel animo voor een spoedig vertrek. Het feit, dat vele gezinnen reeds in Nederland zijn of binnenkort naar Ne derland zullen reizen zal voor veel amb tenaren aanleiding zijn niet al te lang meer op Nieuw-Guinea te verblijven. Nagenoeg iedereen is van plan met de feestdagen in december weer bij zijn familie te zijn. Het K.L.M -kantoor te Hollandia heeft de laatste dagen een grote stroom boe kingen verwerkt voor reizen naar Nederland in het begin van oktober. Opvallend is het dat velen via Austra lië willen vliegen, wellicht om moge lijkheden te onderzoeken teneinde daar een nieuwe toekomst op te bouwen. De ambtenaren die hun huisraad al vast in kisten hebben verpakt voor een spoedige verzending zuUen de grote kis ten voorlopig nog in hun woningen moe ten laten staan. De loodsen van het eni ge transportbedrijf te Hollandia zijn vol, en het wadhtenis op de eerste schepen die hopelijk enige verlichting zullen brengen. Inmiddels zijn vandaag te Hollandia de eerste belangrijke mutaties bekend gemaakt in het kader van de versnelde Papoeanisering van het bestuursappa raat. Voor de eerste maal zijn Papoea's benoemd tot onderafdeltngshoofd In de onderafdelingen Mappi, boven Digoel, Asmat, Sarmi, Keerom, Ransiki en Rintani. Er wordt naar gestreefd het aantal hoofden van onderafdelingen van Papoea landaard binnenkort tot veertien op te voeren. De beroemde filmregisseur Jules Dassin woonde maandagmiddag met zijn vrouw Melina Mercouri en Anthony Perkins die met Melina in Dassins nieuwste film „Phaedra" een hoofdrol vervult de presentatie bij van de nieuwe mode in de salons van Dior. (Van onze Romeinse correspondent) De minister van buitenlandse zaken Picoioni hod in Venetië een samen komst met zijn Oostenrijkse collega Kreisky over de zaak Alto Adige (Zuid- Tirol). Voor het eerst sinds lange tijd gingen beide partijen niet ontevreden naar huis. Verder lopen de vraagstuk ken der buitenlandse politiek parallel met die van de andere landen van Klein Europa. Maar in de Italiaanse pers komen die op het ogenblik op de tweede plaats, want het regeringsvoor stel tot nationalisatie der elektrische energiewinning houdt aller gemoederen danig bezig. Rechts is in de oppositie onder leiding der liberalen. Men bestrijdt het voorstel met een keur van argumenten: het zou een economische fout, zo niet een misdaad, van de eerste grootte zijn, een aanslag voorts op de vrijheid en het privé-initiatief, de eerste van komende nationaliseringen, een beslissende stap in de richting van de totalitaire staat onder een rooms-rode, maar weldra alleen nog rode tyrannie, een ver krachting van de grondwet. Dit is zo ongeveer het saamgelezen merg uit de opwerpingen. Men houde hierbij in het oog, dat vele der openbare nutsbedrijven, als die van het gas, water, elektriciteit, telefoon en telegraaf en zelfs de inning der direkte belastingen voor een goed deel in Italië in partikuliere handen zijn. De fameuze ENI, het staatsbedrijf voor de olie- en metaan- gaswinning, uitgegroeid overigens tot een reusachtig concern, staat dage lijks bloot aan de aanvallen van de zijde der industrie. Dat de staat een groot aandelenbezit heeft in onderne mingen en er zelfs een ministerie voor kent, is het gevolg der na-oor- logse noden. Maar als die staat nu een greep wil doen naar de geza menlijke bedrijven, die de elektri sche energie opwekken, werpt hij het masker af: de zoon der Etat-gendar- me groeide tot een moloch op. Al loopt de officiële politieke scheidslijn ten deze tussen rechts en midden- links tot in de linkse gelederen be vinden zich individuele politici en economen, die in hun hart van na tionalisatie weinig moeten hebben en deze hoogstens als het minste kwaad in de gegeven situatie aanvaarden. De voorbereidende gedachtenwisse- HOLLANDIA, 20 aug. In Nieuw Guinea is nog geen officiële aankondi ging ontvangen, dat Indonesische vlieg tuigen boven Nieuw-Guinea zullen ko men om pamfletten uit te werpen in gebieden, waar nog Indonesische infil- filtranten rondzwerven. Waarschijn lijk zal dit niet geschieden voordat waarnemers van de Verenigde Na ties in Nieuw Guinea zijn aangekomen. Niettemin verwacht men, dat nog vóór de uitwerping van de pamfletten hier en daar wel infiltranten uit bet oerwoud te voorschijn zullen komen aangezien een aantal van hen via de radio ongetwijfeld op de hoogte zal zijn van het akkoord. Vorige week werden op hot eiland wat documenten buitgemaakt, waaruit bleek, dat de aldaar gelande infil tranten opdracht hadden het akxoord af te wachten en daarna de rust te handhaven in Fak Fak. Officieel is met bekend, wat er ge beuren zal, indien de infiltranten zich melden. De hierover in het akkoord opgenomen militaire clausule werd in Hollandia geheim gehouden, maar al gemeen wordt net logisch geacht, dat de Indonesiërs in kazernes van de Nederlandse strijdkrachten gelegerd zul len worden en daar ook van voeding worden voorzien. De Nederlandse militairen hebben op Nieuw Guinea thans „het geweer in de ruststand". In de oerwouden wordt niet meer gepatrouilleerd, maar de eenheden hebben zich teruggetrokken rond de plaatsen, in de nabijheid waarvan parachutisten zijn geland. Onze strijdkrachten zullen slechts tot actie overgaan, indien de infiltranten deze plaatsen v ouden aanvallen. Indo- nesiers, die zich zullen melden, zullen correct worden behandeld, doch men is niet van oian verbroederingsfeesten te houden. Het totaal aa„tai infiltranten, da thans rondzwerft in de omgeving van Kaimana, Fak Fak, Sorong, Merauke, Sausaper en enkele eilanden van de Radjah Ampat archipel, wordt ge schat op vijfhonderd. lingen in de volksvertegenwoordiging, voor de radio en televisie en in de pers zijn achter de rug en de regering is er goed afgekomen. Het lijkt hoogst waarschijnlijk, dat het voorstel in het najaar met grote meerderheid aange nomen zal worden. Twee gebeurtenissen trekken voorts de aandacht. Beide hebben een inner lijke verwantschap met het denkbeeld, waaruit het nationalisatievoorstel ont sproot. De ministerraad nam een ont werp van een wet aan, die beoogt om het wetenschappelijk onderzoek in Italië te bevorderen, te coördineren en te richten, zij het onder strikte eer biediging der persoonlijke vrijheid. On derwas en wetenschap werden tot voor kort stiefmoederlijk door de staat be handeld en de klachten over schreeu wende tekorten vooral in de materiële behoeften zijn maar al te gegrond. 40 a 50.000 gediplomeerde onderwijzers in Italië kunnen hun beroep niet uitoefe nen, omdat er geen schoolgebouwen en klaslokalen genoeg zijn; wat een vreem de zaak is in een land, dat nog 10 pet. analfabeten kent en de jeugd wettelijk verplichtte om onderwijs te volgen tot het vijftiende jaar, maar vergat scho len te bouwen. Het hoger en het uni versitair onderwijs klagen steen en been, dat behalve het ruimtetekort leermiddelen en apparatuur hopeloos verouderd zijn. De wetenschappelijke onderzoekers hebben te weinig finan ciële middelen en iedere tak werkt op eigen houtje; de sektoren der industrie en universiteiten zijn strikt gescheiden en weten van eikaars onderzoekingen niet ai. Het jongste wetsontwerp wil het wetenschappelijk onderzoek thans sane ren, zoals het scholenplan van Fanfani in een periode van tien jaar daar alle achterstand wil opruimen. Het opper toezicht komt in handen van het inter ministeriële comité voor wederopbouw, het leidende lichaam wordt de nationale raad voor wetenschappelijk onderzoek, tot heden een advieslichaam. _owel haar doelstellingen als de ledenbezet ting worden gewijzigd. Het wetenschap pelijk onderzoek waarvoor de zeer ver schillende staatsfondsen in één pot ko men en onder één beheer, gaat zowel het geesteswetenschappelijk als het natuur wetenschappelijk werk omvatten en te vens oriënteren. Dit laatste betekent „planning", een door de ene veracht, door de andere toegejuicht revolutio nair begrip. De regering gelooft niet, dat de Kamers haar met haar voorstel in de steek zullen laten. e nieuwe bezem der centrum linkse formule veegt schoon, al moet men op de steel passen wegens de communistische hout- worm. Een hoogst belangwekkend feit is de installatie van de economische programcommissie. Twee en dertig personen, van wie dertien onafhan kelijke deskundigen, negen door de gro te nationale economische en syndikale organisaties aangewezen deskundigen en verder tien leidende figuren uit de laatst genoemde organisaties, zullen de lijnen gaan uitstippelen voor de ont wikkeling der landelijke economie, en die neerleggen in een ontwerp voor een vijfjarenplan. Voorzitter is de minister van balans La Malfa. De regering wil naar economische programmatic" toe, zoals men het hier noemt. Deze stap is niet gering. Al lang bestond een planning op deelgebie den: bv. voor de bouw van arbeiders woningen, voor de landbouwhervor ming, de opheffing van het Zuiden tot ite scholf het ilenplan. Wijlen mi- <=v jongste nister Vanoni ontwierp een program voor het scheppen van arbeidsplaatsen en het opheffen der werkeloosheid. Met hun groot improvisatievermogen plegen de Italianen zich keer voor keer te werpen op een zich voordoen de problematiek. Zo groeide, om een voorbeeld te noemen, de sociale bij stand stukje bij beetje tot een land schap, dat nu roept om ruilverkave ling en ordening. Maar ordening houdt druk van boven in en dat is in Italië grotere staatsbemoeienis, waar de individualistisch geboren latjjn weinig van moet hebben. Er ligt trouwens, bewust of onbewust, bij de Italianen een feitelijke afgrond tussen de begrippen staat en alge meen welzijn! Thans heeft de regering de conse quentie getrokken uit de ervaring, dat men er niet komt met een sektorsge- wjjze benadering der vraagstukken. Al le werk ten spijt blijven de te grote verschillen in welvaart tussen de en kelingen. De verschillen tussen de rij ke en de arme streken van het land dreigen zelfs groter te worden. Men is er dus niet in geslaagd om de sterk verhoogde welvaart redelijk te spreiden Om dit te bereiken blijkt een het gehele economisch leven omvattende planning noodzakelijk. Voorts wil men tot regels komen om met behoud der economische ontwikkeling van de ene kant overver zadiging der behoeften tegen te gaan en aan de andere kant stimulerend op te treden op die terreinen, waar aan de algemene behoeften door de markt niet voldaan wordt. Dit is dan de concept-derde revolu tie, die de staart van het parlemen taire jaar bevatte. Wat de studiecom missie aangaat: zij zal haar plan in dienen bij het in termini strieel comité voor wederopbouw, vandaar gaat het naar de regering en tenslotte zal er in Palazzo Madama, waar de senaat zetelt en in Palazzo Montecitorio, ver gaderplaats der „commons", nog wel een hartig woord over vallen. La Mal fa toonde bij de installatie nog eventjes de stok, die de regering onder tafel voor de commissie gereed houdt. Wanneer in de vergaderingen of elders werkge vers en werknemers met elkaar of on derling het niet eens kunnen worden een veel voorkomend verschijnsel in Italië „zal de regering zich van haar verantwoordelijkheid wel bewust zijn". Want het vijfjarenplan moet er komen en de tijd dringt. De vlaggen zijn neergehaald op de parlementsgebouwen en zelfs een veel besproken en bespot novum de vlag, die sinds kort pleegt te wapperen van het ambtspaleis van premier Fan fani, als deze er arbeidt voor land en volk. Na zoveel graan opgetast te heb ben op de zolders der volksvertegen woordiging gaan ook de ministers en „onorevoli" een maandje de krekel uit hangen aan zee of in de bergen. ROTTERDAM, 20 aug. Bij een vechtpartij In de Bovenstraat heeft zaterdagavond een 31-jarige Noorse matroos uit Tromsö, opvarende van het m.s. „Lonn", een vrij ernstige oogkwetsuur opgelopen. De Noor werd in bewusteloze toe stand naar het Havenziekenhuis ver voerd. In verband met deze mishande ling heeft de politie een 25-jarige kraanmachinist aangehouden. AMSTERDAM, 21 aug. Gistermid dag is te Amsterdam op 55-jarige leef tijd de heer W. Goosen, sedert 1928 voorzitter van de Amsterdamse voetbal vereniging OWO, plotseling overleden. Sedert 1925 maakte de heer Goosen deel uit van het bestuur van OWO, dat onder zijn leiding enige opmerkelijke successen behaalde. De voetbalafdeling werd een der sterkste vertegenwoordi gers van het Amsterdamse amateur voetbal en de honkbalafdeling werd het visitekaartje van de vereniging. (Van onze soc. econ. re<*actie\^ DEN HAAG, 21 aug. Over een of tien is in alle boekhandels kantoren een boekje verknjgba. r, alle gegevens over de komende verhoging. In dit boekje samenSI m;_ door de voorlichtingsdienst van jen nisterie van Volkshuisvesting „„ue- onder meer de kwaliteitseisen vvoi. somd, waaraan een woning moei doen om voor huurverhoging w» (je merking te komen. Ook zu" .„rad adressen in opgenomen van de nu viescommissies. Deze co"ïmlssitl» 0m handelen de verzoeken van huurd*\.P!iee- van huurverhoging te worden v j steld. Ook huiseigenaren kunnen tot de commissie wenden wanne van mening zijn dat een door "en huurde woning, waarop volgens a gemene regel geen huurverhoginit worden toegepast, van zodanige R" teit is, dat een huurverhoging «e danks is gerechtvaardigd. Het bo J getiteld „Huurprijzen en onderhonuP. woningen en bedrijfspanden na de verhoging van 1 september 1962 zal kwartje kosten. WENEN, 20 aug. (UPI) Het rie rond de verblijfplaats van de 8 rje, zen Franse minister Jacques Souste die vrijdag door de Italiaanse politie Milaan werd aangehouden, wordt groter, nu de Oostenrijkse autorite»* Italiaanse berichten, dat Soustelle j Oostenrijk is gedeporteerd, hebben kend. Een Oostenrijkse woordvoerder v'e£ klaarde in Wenen: „Wij hebben )e grenspolitie opdracht gegeven Sousw niet in Oostenrijk toe te laten en wij weten, heeft hij onze grens overschreden." In eerdere berichten uit Italië J" t verklaard, dat Soustelle zaterdag Italië was uitgewezen en naar de oo tenrijkse grens was gebracht, dit eigen verzoek. </et' De Oostenrijkse woordvoerder zei. der nog: „Al onze douaneposten heD^ne opdracht gekregen Soustelle de toeg» tot het land te weigeren. Het staat va dat hij onze grens niet op wettige wu is overgestoken, maar de mogelUk",} van een illegale betreding .van ons i»1 kan ik niet uitsluiten." ,\rSA Het Italiaanse persbureau meldde vanmorgen dat Soustelle, over de Italiaans-Oostenrijkse gi"enS-r zijn gezet, snel was doorgereisd na West-Duitsland en daar een voorloP1® verblijfplaats heeft gevonden. HOLLANDIA, 21 aug. Het con»1!* Front Nationaal Papoea heeft gister s een telegram gezonden aan de w® I secretaris-generaal van de Ver. Nat» Oe Thant waarin met de meeste kl'i geprotesteerd wordt tegen de van een „Indische vertegenwoordig* van de Ver. Naties". Aan dit protest voegde men toe <!''t „het Front Nationaal Papoea ook instaat voor Thant zelf". de veiligheid van O LONDEN, 21 aug. (AFP) De P'JJ mier van Malta, dr. Borg Olivier, he g in Londen meegedeeld, dat de regel' van Malta aan Engeland om onafhainL, lijkheid op zo kort mogelijke ter heeft gevraagd. e Dr. Olivier verklaarde in bijzond®-, mate teleurgesteld te zijn door het loop der financiële besprekingen, die met de Britse regering heeft gevoe De ernstige economische moeilijkhe® y waarvoor Malta zich ziet geplaatst, ken het dringend noodzakelijk dat ta zijn onafhankelijkheid verkrijgt, het aan bevriende landen om de f'bjjg ciële bijstand kan vragen die het heeft. AMSTERDAM, 20 aug. De salüf^ werkende bonden van handels- kantoor-bedienden „Mercurius," N.C.B.B. en „St. Franciscus," he- zich tot de centrale werkgeversor# saties gewend inzake de looncn"1*^, satie voor de per 1 september i"8 de huurverhoging. Deze looncomnensatie, aldus de m den, geldt als eën verplichting werknemers met een salaris tot f „jéf en voor degenen met een hoger c0l' rr.en voor wie net salaris in een ^yi- ltctieve arbeidsovereenkomst dende salarisregeling is vasts* en voorts dat voor functionarissen een dergelijk inkomen die niet cyt» een C.A.O. of regeling vallen een vergunning is verleend tot n®g te» kennen van een iooncompensac ye rvcniicn van ecu iuvuLViupc*- hoogte van anderhalf procent salaris. aé De bonden hebben de centrale geversorganisaties gevraagd de e sloten werkgevers te adviseren vergunning gebruik te maken. DORDRECHT, 20 aug. sas heeft men zondag uit het „eh^gt Diep een lijk van een man ops n dat waarschijnlijk al maanden ^et c* water had gelegen. Men heett „erisa j graven op het kerkhof van ®Lgd De politie is er niet in ë?.f„pren- stoffelijk overschot te identify QrElEFOON V00K JOU, PAUL, EEN DAME... ZE WILDE HAAR NAAM NIET ZEG GEN! GEPR BEN BflNGVOOK LUISTER. is» .DUS ZEI IK HAAR. DAT ZE U MOEST OPBELLEN, ALS ZE WILDE 0PBIECH TEN-DAT MENS" ten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6