Generaal Rikhy onthult: VJX.-waarnemers lichten infiltranten zélf in Afrikaanse verwachtingen van het CONCILIE Na politieke emancipatie nu zelfstandige plaats in Kerk TOUWTJESPRINGEN OP DE RUG VAN EEN PAARD Nikolajev landde aan parachute Geen rendez-vous van de Vostoks in de ruimte MARGARET VIERT 32STE VERJAARDAG HET APRIL SMITH MYSTERIE TV-STER VERDWIJNT Team deze u'eek in Hollandia Een Papoea moet voorzitter worden Kostuums gestolen uit vader s zaak BRIEVEN van lezers ONTHUTUTNG IN MOSKOU Autobestuurder gedood Rus Gelier loopt achterstand in «■ara kon me ook niet m ML LICHTEN,VOSPER-^ Rikhy bij Platteel Motie in N.-Guinearaad Vrijdag de wijding Mgr. J. PEETERS bisschop Kameroens bisdom Buea Miljoenste bezoeker op Schiphol Minister antwoordt Nederlandse houding bij EEG-enquête is niet negatief Met zijn wagen tegen een boom gereden Tweekamp tegen Keres^ Frans pastoortjeop Madurodam gestolen Straf deposito f 111 min INSCHRIJVING VAN STUDENTEN TE NIJMEGEN Nederlands-Belgische studiedag 1962 Opdracht voor Stork VLAANDEREN WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1962 PAGINA 2 Guinea - Guyana VREELAND, 22 aug. De 23-jarig® E. de J. uit Haarlem is vanmorgeh met zijn auto by de Vechtbrug veron gelukt. De wagen reed met grote snel heid tegen een boom en werd als beï ware in twee delen gespleten. Daarna viel de auto in een sloot. Een voorbijganger heeft de bestuurder uit de wagen g®" trokken. Deze bleek echter reeds over leden. NIJMEGEN, 23 aug. De inschrij ving van eerstejaars studenten voor de Katholieke Universiteit te Nijmegen ge schiedt by de pedel in het aulagebouw, Wilhelminasingel 13. De dagen van in schrijving z^n 3, 4, 5 en 6 september van 10.00-12.00 uur en van 14.00-16-W uur. Het Nijmeegs Studenten Corps biedt gelegenheid tot inschryving op de zelfde dagen, van 10.00-12.00 uur en va» 14.00-17.00 uur, ook in het aulagebouw- j P^HET (^Wfi5 MINNIE" 1 'SHflWN... ZE SPRAK EEN PAAR WOORDEN TOEN VOLGDE EEN .GE5TOMMEL EN v'DAARNA WAS DE k I 'JN DOOD. y\ LATER... r DETELBTOONPgjg IK VREES DAT HAAR IETS OVERKWAM. IKMOET V05PER WAARSCHUWEN, WSZljl HOLLANDIA, 21 aug. De Indische brigade-generaal Indar Jij' Rikh.ve, mi litair adviseur van de heer Oe Thant, is op Nieuw Guinea besprekingen begon nen over de uitvoering van het „staakt het vuren". De kapitein-luitenant van de Zweedse marine Olof Melin, die de leiding op zich zal nemen van het team waarne mers van de VN dat nog deze week te Hollandia wordt verwacht, is met gen. Rikhye meegekomen. Zij waren bij aan komst in burger gekleed. Enkele tien tallen Papoea's hadden op het vliegveld een kleine demonstratie op touw gezet als protest tegen hun komst. De VN zullen proberen eigen vlieg tuigen te sturen en volgens generaal Rikhye zullen daar stellig helikopters bij zijn, zodat de waarnemers in staat zullen zijn de infiltranten zelf in te lich ten over de nieuwe situatie. Wanneer de Indonesische vliegtuigen met waarnemers van de VN aan boord boven Nieuw Guinea zullen verschijnen om daar pamfletten uit te werpen voor de infiltranten, kon de generaal nog niet zeggen. Het wachten is op de pamflet ten. die de VN in New York drukt. Desgevraagd zei generaal Rikhye nauwkeurig overleg te hebben gepleegd met Indonesische en Nederlandse mili taire vertegenwoordigers. Een van de plannen, die daaruit zijn voortgekomen, is naar hij zei de instelling van een uit de drie partijen bestaande militaire commissie, die nog deze week in Hol landia wordt verwacht. De Indonesische officieren, die van deze commissie deel uit zullen maken, zullen de eerste Indonesiërs zijn, die sinds lange tijd het grondgebied van Nieuw Guinea op legale wjjze betreden. Generaal Rikhye zei verder, dat het driemanschap zal moeten zorgdragen dat mogelijke misverstanden worden voorkomen terwijl de drie partijen op ieder moment overleg moeten kunnen plegen. Toen het gezelschap van Sentani naar Hollandia vertrok, hief buiten het stati onsgebouw een groepje van enkele tien tallen Papoea's borden omhoog, waarop in het Engels was te lezen: „Nieuw- Guinea behoort aan de Papoea's", „UNO verkoop ons niet als beesten", „Wij moeten niets van Indische UNO hebben" en „Wij zullen vechten voor onze vrijheid". Een klein groepje Pa poea's, dat de Papoea-vlag omhoog stak, had voor deze demonstratie toe stemming ontvangen van het plaatselijk bestuur in Hollandia. Ook op de veertig km lange kronkelweg van Sentani naar Hollandia stonden hier en daar groepjes Papoea's met spandoeken. Generaal Rikhy keek tijdens het voorbijrijden be langstellend naar de demonstranten. Rickhy arriveerde in gezelschap van de Nederlandse brigade-generaal Eek hout en bezocht onmiddellijk na aan komst de Nederlandse opperbevelhebber schout bij nacht Reeser. Nauwelijks een uur na aankomst had HOLLANDIA, 21 aug. (UP1) 1 en leden van de Nieuw-Guinea-Raad hebben vandaag een motie ingediend betreffende een adres aan koningin Juliana, waarin zij het aftreden ver zoeken van de voorzitter van de Nieuw- Guinea-Raad, mr. J. H. F. Soilewijn Gelpke en de benoeming van een Pa poea als president. De motie en de voordracht tot be noeming van een voorzitter komen morgen in behandeling. In een toelichtend schrijven metten de tien leden uiteen daf het niet in overeenstemming met het verte genwoordigend karakter van de raad zou zijn als straks een vreemdeling als voorzitter zou optreden. Voorts is een motie inged'end waar bij gouverneur Platteel verzocht wordt raadsleden die bovendien ambtenaar zijn, zoveel mogelijk samen te brengen in Hollandia en de overige, buiten Hollandia wonende leden hier te huis vesten. Als reden voor dit verzoek werd opgegeven de voortdurende nood zaak van onderling beraad der leden gezien de huidige buitengewone om standigheden. de generaal reeds een eerste bespreking met gouverneur Platteel. met wie hij vanmiddag de lunch gebruikte. Wat de VN met de in Nieuw Guinea verblijvende infiltranten zullen gaan doen, kon generaal Rickhy nog niet zeg gen Nadat de infiltranten zullen zijn geïnformeerd en geconcentreerd, zullen zij voeding en zo nodig medische behan deling ontvangen van de zijde van de VN. Na 1 oktober zal de VN-bestuurder een beroep op hen kunnen doen zich aan te sluiten bij de veiligheidstroepen van de VN, maar of dit inderdaad zal gebeuren, zal uitsluitend ter beoorde ling van de VN-bestuurder zijn. Desgevraagd zei hij te verwach ten, dat Nederland en Indonesië het akkoord loyaal zullen uitvoeren. Ge zien de geest, waarin de onderhande lingen werden gevoerd, veronderstelt hjj, dat de taak van de VN op Nw.-Gui- nea bepaald gemakkelijker zal zijn, dan in Congo. Zoals bekend heeft de Indische generaal in Congo en ook bij Ghaza het commando gevoerd over troepen van de VN. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 aug. Met twintig kostuums gestolen uit het modemaga zijn waar zijn vader bedrijfsleider is, ging een zeventienjarige jongen uit Den Haag met een achttienjarige vriend zondagmorgen cafees langs om het gestolene te koop aan te bieden. De zeventienjarige jongen had de sleutel van het modemagazijn bij zijn vader weggehaald. De jongens waren met de kledingstukken in een taxi ge stapt en reden zo van café naar café. De politie werd over hun gedrag inge licht. Alleen de oudere jongen werd zondagmorgen gesnapt, toen hij van het stationsplein op weg was naar de bin nenstad. Hij bekende op het bureau, waarna gisteren zijn vriend is aange houden. Ze hadden nog niets van de gestolen voorraad kleding verkocht. ROOSENDAAL, 22 aug. Op net feest van St. Bartholomeus. overmor gen, zal in de kathedrale kerk O. L. Vrouw van de Vrede te Soppo, West- Afrika, tot bisschop van het bisdom Bnea worden geconsacreerd, mgr. Jnleg Peeters, missionaris van Mill Hill. De consecrator van de nienwe bisschop is de Ier mgr. Peter Rogan. de eerste bisschop van Bnea, die vorig jaar met emeritaat ging en nu zijn eigen opvol ger zal wijden. Mede-conseeratoren zijn de Afrikaan mgr. Jean Zoa, aartsbis schop van Yaoundé en metropolitaan van Kameroen (het bisdom Buea be hoort als suffragaan-bisdom bij net aartsbisdom Yaoundé) en de Ier mgr. Charles Heerey, aartsbisschop van Onit- sha, Nigeria. Zeer veel gasten zullen tui de plech tigheid der bisschopsconsecratie aanwe zig zijn, onder anderen de vice-presi dent van Kameroen, John Foncha, een vooraanstaand katholiek, cud-leeriing van de missieschool. Elke parochie van het bisdom Buea zal een delegatie stu ren van zeker vijftien man, zodat heel het diocees representatief aanwezig zal ziin. Een broer en zuster vai. de te wij den bisschop uit Venlo zijn reeds naar Buea vertrokken voor het bijwonen der plechtigheid. Mgr. Jules Peeters is geboren in Venlo 22 februari 1913 en priester ge wijd in Mill Hill op 9 juli 1938. De nieuwe bisschop is wel heel bekend met het bisdom, dat hij nu zal gaan besturen. Van oktober 1938 af heeft hjj er als missionaris in d'verse func ties gewerkt. Inderdaad gewerkt: toen een father hem het officiële nieuws ging meedelen dat hjj als bisschop was benoemd, was hij bezig tegels te leggen in een nieuwe kerk. Van 1950 tot 1958 was hjj congregatie-overste van de Millhillers in Kameroen. Het bisdom Buea telt ongeveer hon derdduizend katholieken op een Devol- king van 743.0f.rt) en omvat heel het gebied dat tot vorig jaar nog Brits Ka meroen heette en thans als West-Kame roen een federatie vormt met voorma- 'ig Frans Kameroen. Ruim zeventig Mill Hill Fathers en acht inheemse priesters hebben er de zielzorg. SCHIPHOL, 21 aug. Twee weken later dan in 1961 heeft Schiphol van daag zijn miljoenste bezoeker van het jaar ontvangen en uitbundig ingehaald. Het was de 24-jarige viswinkelbe- diende Nic Tol uit Volendam, die met zijn in Volendams eostuum geklede verloofde, de 23-jarige Elisabeth de Boer, totaal verbluft en nauwelijks ge lovend, dat hij niet werd beetgenomen, bfl de hoofdingang door persfotografen onder vuur werd genomen. Het paar ontving in restaurant „De Wijde We reld" van SAS, KLM. BOAC, CSA, Swissair, Lufthansa en El A] een reeks van cadeaus, zoal£ een elektrisch seheerapparaat, een wekkerklok met dc-8 model, luohtvaarttassen, vulpen nen en potloden, parfum e.d. Maar bo vendien bood de directie van de lucht haven het paar de gelegenheid voor 300.artikelen te kopen in de win kels van Schiphol of elders. Het feest werd bekroond met een rondvlucht boven Amsterdam, aange boden door de luchthaven en Martin's air charter, en een bezoek aan het luchtvaartmuseum „Aeroplanorama". Dat de miljoenste bezoeker dit jaar later de' poorten van Schiphol is bin nen gekomen dan het vorig jaar ligt aan het weer van 1962. Zo deden bij voorbeeld de maartse buiten het bezoek zodanig dalen dat in die maand slechts 27.308 oezoeken konden worden geteld, tegenover 83.452 in maart 1961. De heer Tol en zijn verloofde, mej. De Boer, voor het vliegtuig, waarmee zij een rondvlucht boven Amsterdam mochten maken. LEOPOLDSTAD, 22 aug. (KNP) Afrika verovert zijn eigen plaats in de wereld. Het verwacht van het Concilie, dat het ook in de universele Kerk zijn eigen plaats zal kunnen innemen. Een andere plaats dan het thans heeft en die de Kerk in Afrika in staat stelt de stap te zetten van missiekerk naar de Kerk van Afrika. Dit schrijf de Con- goleze mgr. Bakole, vice-rector van de Universiteit Lovanium bij Leopoldstad in zijn „pastorele richtlijnen", welke hij heeft opgesteld in /erband met het congres der Société Africaine de Cul ture, welke in Parijs gehouden is. Mgr. Bakole brengt in zijn geschrift een reeks verlangens van de Afri kaanse katholieken naar voren. Eruit blijkt, dat de Afrikaanse katholieken na de politieke emancipatie streven Plaatsing van ingezonden stukken („Brieven van Lezersbetekent nxet nooa zakelijk een bewijs van instemmingdoch betekent slechts dat de hoofdredactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengenHet feit van de plaat sing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofdredactiedie zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te zendenIn het algemeen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzonder geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht va% deze regel af te wijken. De kwestie Nieuw-Guinea 'oopt ten einde. Soekamo heeft zijn zin gekregen, maar hjj en zijn volk zullen er in de toekomst, naar mijn mening, weinig plezier van beleven. Soekarno heeft aan zijn groot rijk van Maleiers een groep Melanesiërs gevoegd en daarmee de kiem gelegd voor een nieuwe oorlog. Vroeg of laat zullen Australië, Frank rijk en Engeland de Melanesiërs van Australisch Nieuw-Guinea. de Bismarch archipel, de Salomonseilanden (Brits) Nieuw Caledoniën (Frans) de nieuwe Hebriden (Brits en Frans) en de Fidji Eilanden (Brits) zelfstandigheid moeten geven, en het is zonder meer duidelijk dat deze zelfstandig geworden -Melane siërs van Indonesië zullen eisen dat hun rasgenoten in het voormalige Neder lands Nieuw-Guinea bevrijd moeten wor den. Nederland heeft geen taak meer in Nieuw-Guinea. Men kan er over rede twisten, wat wel en niet had moeten gebeuren, maar dat heeft geen zin meer, want het is verleden tijd. Rest ons na deze affaire nog het overzeesche gebiedsdeel Nederlands Guyana (Suriname) en een 6-tal eilan den in de Caribische zee. Ook deze gebiedsdelen zuilen vroeg of laat zelfstandigheid eisen en wij zul len er goed aan doen ons thans te be zinnen hoe wij onze taak, om deze ge bieden tot zelfstandigheid te brengen zullen moeten aanpakken of wijzigen. Het grootste gebiedsdeel is Nederlands Guyana (4 x Nederland) met nog geen 192.000 inwoners, waarvan de vier voor naamste groepen 70.000 Creolen (Negers en halfbloeden), 20.00 Bosnegers, 47.000 Voor-Indiërs en 34.000 Indonesiërs om vatten. Ten oosten en ten westen van Neder lands Guyana liggen respectievelijk Frans- en Brits Guyana, beide gebie den met dezelfde bevolkingsgroepen. In het verleden heeft Nederland zich bepaald niet van zÜn beste kant laten zien in Guyana. In Frans-Guyana werd een einde gemaakt aan de slavernij in 1830; in Engels-Guyana in 1848; terwijl Nederland pas in 1863 volgde. In Brits Guyana werd reeds jaren ge leden zelfstandigheid verleend, die wel iswaar in 1953 weer werd ontnomen, doch in augustus 1961 weer teruggege ven. De interne moeilijkheden tussen de bevolkingsgroepen noopten de premier in Februari j.l. de hulp van Britse troe pen in te roepen. In januari van dit jaar werd er in Nederlands Guyana een betoging ge houden tegen de „Onafhankelijkheid - Nu". Dit moet als een wijs besluit van de inheemse leiders genoemd worden, omdat men weet en begrijpt, dat men de interne moeilijkheden zelf nog niet kan oplossen. Nederland moet hen daar zo goed en zo snel mogelijk mee helpen en rrjag geen vertragingspolitiek toepas sen om, ten gunste van ons, de onaf hankelijkheid zo lang mogelijk tegen te gaan. Ik ben van mening dat er in de toe komst één zelfstandig Guyana zal moe ten komen en dat het derhalve een plicht is tegenover de gehele bevolking dat Nederland, Engeland en Frankrijk intensief samenwerken op alle gebieden om het gehele land geleidelijk te ont wikkelen en tot zelfstandigheid te bren gen. Het Initiatief zou van Nederland uit kunnen gaan. De leiders der bevolkingsgroepen in de drie landen zouden gestimuleerd moeten worden intensief contact met el kaar te leggen en zo nauw mogelijk samen te werken. Wij zouden alles moeten vermijden, wat wijst op eigenbelang en het belang van de inheemse bevolking op de eerste plaats moeten stellen. Het Nederlands als voertaal zou ge leidelijk vervangen moeten worden door Engels Wat hebben Creolen. Bosne gers, Indiërs etc. er nu toch in hemels naam aan, dat ze Nederlands kunnen spreken en schrijven? Leer hen een wereldtaal b.v. Engels. Het is te hopen dat de Nederlandse regering voor Guyana een breed den kende politiek zal voeren, opdat wij in de toekomst voor een tweede Guinea- drama gespaard zullen blijven. Uiteindelijk moeten de enorme bedra gen die aan evacuatie, leger etc. thans besteed zijn en nog moeten worden be steed door de Nederlandse belastingbe taler worden voldaan. Tng. G. W. J. M. RAYMAKERS. naar een volkomen zelfstandig lid maatschap der Wereldkerk. Het is de eerste keer, aldus Mgr. Ba kole, dat katholiek Afrika werkelijk een Concilie beleeft en eraan deelneemt. In 1870 was er van een katholiek Afri ka immers nog geen sprake. Hjj wijst erop, dat katholiek Afrika zijn eigen bijdrage aan het Concilie zal leveren, want de Kerk op dit continent' is jong en zal door haar vertegenwoordigers op de Kerkvergadering ook nieuwe ge dachten naar voren brengen. Het Concilie zal zich naar mening van Mgr. Bakole niet kunnen uitspre ken over de waarden der Afrikaanse spiritualiteit, evenmin over de vraag of bepaalde elementen der Afrikaanse cultuur in de eredienst kunnen worden opgenomen. Dat zijn vraagstukken, die voor een Concilie te specialistisch zijn. Het Concilie is volgens Mgr. Bakole wel geroepen de grote wegen te be studeren, waarlangs de Kerk levend en persoonlijk tegenwoordig moeten worden vastgelegd, hoe de kerk aan wezig kan zijn en leven in een bepaald milieu. Mgr. Bakole gaat uitvoerig in op de plaats die de Afrikaanse bis schoppen dienen in te nemen. Katho liek Afrika, zo zegt hij, verwacht een herwaardering van zijn episcopaat. Geen individuele herwaardering, maar een totale, welke tot uiting komt in in eigen instellingen en organisaties. Ook acht mgr. Bakole een bestuur lijke aanpassing in de Kerk van Afri ka gewenst. Zoals ook de Oosterse Kerk haar eigen recht en tucht heeft, zo dient ook de Kerk in Afrika in haar groei naar de volwassenheid een eigen recht en statuut te krijgen, welke aan gepast is aan de Afrikaanse mentaliteit. De Afrikaanse katholieke gemeen schappen, aldus Mgr. Bakole, maken geen deel uit van de Grieks-laty'nse cultuur, waarmee de Kerk in het Westen is vergroeid. Zij hebben geen verleden, dat in sommige opzichten overleefd is. De Kerk van Afrika kijkt in de toekomst, niet naar het verleden. De katholieke gemeenschap van Afri ka moet zichzelf kunnen zijn in haar eigen cultuur. MOSKOU, 21 aug. (AFP, Rtr„ UPI) Voor het eerst in de geschiedenis van de ruimtevaart heeft een Russi sche astronaut onthuld hoe li ijna een verblijf in de ruimte, op aarde is ge land. Andrian Nikolajev, de man die in de Vostok 3 vijf dagen lang rond de aarde cirkelde, vertelde vanmorgen op een persconferentie in Moskou, dat hjj op woensdagmorgen 15 augustus land de aan een parachute, na eerst zijn ruimteschip te hebben verlaten. Reeds lang vroeg men zich in het westen af of de Russische astronau ten (Gagarin, Titov, Nikolajev en Po povitsj) met Vostok en al naar de aarde terugkeerden of dat zjj bij tijds hun ruimteschepen verlieten om te dalen aan een valscherm. Zoals bekend landden de Russische astro nauten tot nu toe allemaal op het land, de Amerikaanse daarentegen op het water. In de Verenigde Sta ten wordt aan de bouw van een ruim teschip, dat op het land kan terug keren, reeds lang hard gewerkt. De persconferentie, die Nikolajev en Popovitsj vanmorgen in de universi teit van Moskou gaven, werd door on geveer vijfhonderd Russische en bui tenlandse journalisten bijgewoond. Ook Gagarin en Titov en vele Russische geleerden waren aanwezig, alsmede een aantal leden van het diplomatie corps. Nikolajev sprak ongeveer 75 minuten. Hij las voor uit aantekenin gen en pauzeerde regelmatig om zijn woorden te laten vertalen in het En gels. Nikolajev vertelde dat zijn ruimte schip (Vostok 3) in de ruimte zó dicht by dat van Popovitsj (Vostok 4) was geweest, „dat wy elkaar by wyzevan spreken een hand konden geven". Zyn collega Popovitsj voegde daar later aan toe, dat de kleinste afstand tus sen beide ruimteschepen vijf kilome ter bedroeg. „Dichter zijn wy niet by elkaar geweest". Deze mededeling geeft antwoord op een tweede vraag, die vele westerse deskundigen zich sinds de lancering van de beide Vostoks stelden: Hebben Nikolajev en Popovitsj in de ruimte met elkaar rendez-vous gemaakt? Ren- dez-vou^ maken wil in dit verband zeg gen, dat men twee ruimteschepen in de ruimte samenvoegt tot één geheel, zo dat de astronauten van het ene schip in het andere kunnen overstappen. Het staat nu dus vast, tenzy Popovitsj (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 aug. Het is geens zins aan een negatieve houding van de Nederlandse regering te wijten, dat ons land nog niet samenwerkt bij de Uitvoering van de gemeenschappelijke E.E.G.-conjunctuur-enquête. Dit heeft de minister van Economische Zaken meegedeeld in antwoord op vragen van het socialistische Tweede Kamer lid Nederhorst. De oorzaak, dat Ne derland nog niet bij deze enquête is betrokken, is volgens de bewindsman gelegen in het feit, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek reeds voor meer dan twintig bedrijfstakken een conjunctuurtest samenstelt. De moge lijkheid wordt bestudeerd of de door hét C.B.S. verkregen nog geheime gegevens in de E.E.G.-conjunctuur- enquête kunnen worden ingepast. Foot het eerst in vijfentwintig jour vierde gisteren Engelands prinses Margaret haar verjaardag het was de 32ste niet samen met de koninklijke familie op Balmoral. Zij geniet thans met haar echtgenoot, de graaf van Snowdon, van een vakantie op het kasteel van diens zuster, lady De Venei. En vriendelijk glimlachend poseerde het echtpaar daar ook voor wie eens de vakbroeders van de graaf waren. heeft gelogen, dat zulk een rendez-vous door de Russen nog niet tot stand is gebracht. Het realiseren van de ren dez-vous techniek is een onmisbare voorbereiding voor elke serieuze P°" ging om naar de maan te reizen. Nikolajev vertelde ook dat de Vos tok 3 en 4 verbeterde versies ware» van de ruimteschepen van Gagarin en/ Titov, maar niet fundamenteel daar van verschilden. MOSKOU, 22 aug. De zesde partij in de tweekamp tussen Keres en Gelief om een plaats in het komende kandida tentoernooi is geëindigd in een overwin ning voor Geiler. Keres gaf de partij, die gisteren afgebroken werd, vanmor gen zonder verder te spelen op. De stand is thans, met nog twee partijen voor de boeg, 3-3. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 aug. „Het Franse E astoortje", een bronzen beeldje van de eeldhouwster J. de Wit van Riemsdijk is vermoedelijk zaterdagavond gestolen Uit het miniatuurstadje Madurodam- Het beeldje, waarvan de waarde wordt geschat op 250 gulden, maakte deel uit var de openluchttentoonstelling klein- plastiek. De directie neemt aan dat de dader de diefstal tijdens de zaterdag- avonddrukte pleegde. AMSTERDAM, 21 aug. De krediet verlening van de handelsbanken en de landbouwkredietbanken tezamen heeft ook per ultimo juni de in de krediet- restrictieregeling vastgelegde norm voor de toelaatbare kredietexpansie overschreden. Dientengevolge zal in de periode van 15 augustus tot en met 1* september door de bankinstellingen- welke niet aan de normen voldeden, bij de Nederlaindsche Bank een renteloo* deposito dienen te worden aangehou den. Deze deposito's belopen tezamen ƒ111 miljoen, aldus heeft de Neder- landsche Bank meegedeeld. DEN HAAG, 21 aug. De jaarlijks? Nederlands-Belgische studiedag zal jaar op 21 september in het aik» torium van het cultureel centru» „Laan" te Mechelen worden gehoude»' Deze dag beoogt zowel de h°S®,, vorming als net onderling contact tu» sen bestuursambtenaren van beide ia den te bevorderen. De voorzitter Pr0,{ dr. G. A. van Poelje zal de bijeenkom^ openen met een rede getiteld ordenende bevoegdheid van de geme®' telijke organen inzake politie". nj Als sprekers zullen achtereenvolg®/, optreden: dr. M. P. A Meiss® burgemeester vjn Wateringen, en W. Lambrechts, advocaat tevens P' j- fessor aan het hoger instituut v> wetenschappen te Antwerpen. De d® nemers aan het congres zullen wora ontvangen op het stadhuis van M®? ai len. Voor hen wordt een spe®1 beiaardconcert gegeven. HENGELO, 20 aug. De Ko»inen lijke Machinefabriek Gebr. Storo-eVe co n.v. heeft van de Coöper? irl Stroocartonfabriek De Eendracht ^Q0( Appingedam de opdracht ontvangen „gp levering van twee met olie te s ,y„e Stork-B en W-ketels van het. - E.D.L. Op 1 december 1963 moe eerste ketel geleverd worden ^or^t tweede op 15 januari 1964. Zo j^e- in het personeelsorgaan van Stor degedeeld. Twee Westduitse meisjes tonen hier in het Westberlijnse stadion hun vaardigheid in touwtjespringen op de rug van een paard. Dat touwtjespringen op een rijdend paard is zo bijzonder niet: het opmerkelijke ligt in het feit dat zij het met tweeën op één paard doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2