IN HET „VAGEVUUR" VAN LA COURTINE Vijfde Divisie op herhaling heeft zorgen van cure Woldragen verlicht KASTANJEBLAD-JONGENS" MAKEN ALLE DENKBARE (EN ONDENKBARE) FOUTEN Twaalf attachés hij Madame eten Tatêt in Sornac Generaal bar tevreden Leeftijdsgrens voorgesteld voor KVP-leden in staten en gemeenteraden Russische priester uit Brussel is kennelijk door Sovjets ontvoerd Overstapje M' Spel der duizenden feA aug' <"ur® Twee militairen bij La Courtine omgekomen IS Repatrianten niet gelijk behandeld Twee kinderrijke gezinnen wonen in schuren Geen van de Senaat Persconferentie van „Pro Russia Piper Cub stort neer ?r Indische Nederlanders teleurgesteld over opvangregeling Geleen en Wylré T ur f strooiself abriek totaaJ uitgebrand Anton Sweers WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1962 PAGINA 5 USSEL/LA COURTINE, 22 ragen, een priester \fiP)rlil/ Geleen, die op 'JxjmJ enkeie tientallen kilometers afstand van La Cour tine in zijn eentje vier parochies bedient, wrijft zich in zijn handen. Na de jongste zondag zijn zijn z°rgen wat verlicht door Neder landse militairen. De Vijfde Di- yisie, die in gedeelten sinds begin ]üli herhalingsoefeningen maakt lr> de ruige omgeving van La Courtine, heeft rond tweeduizend gulden voor hem bijeen gebracht. Majoor-aalmoezenier M. J. H. Kempener, van de orde der Laza risten heeft elke zondag in de kapel van het militaire kamp van La Courtine voor hem gecollec teerd. En zondag sloeg hij zijn Matste slag. Ophitsen ,Gratis" dijk Brieven Op advertentie KranMe-velde Muziek mee De Gaulle komt zelf (Van onze speciale verslaggever) .Pastoor Woldragen kan er weer even J*Sen. Het is geen vetpot in zijn vier Parochies Davignac, Moussac, Com- Jjressol en Ambrugeat. En hij heeft Je laatste tijd bovendien nogal wat ,eSensiag gehad. Het oude kuchende ^tootje waarmee hij zich dienstbaar •haakte aan zijn ver verspreid wonen- ?e parochianen kwam bij een onge- {ha aan een nog onverwacht einde. Pastoor Woldragen zelf kwam in het f'ekenhuis terecht en moest bij be houden terugkeer in zjjn pastorietje ten worden afgekocht. Majoor-veldprediker ds. Leene is niet ver afgebleven van de geschatte opbrengst van zjjn inzameling voor de protestantse school van Paron bij Sens, die werd gesticht voor de kin deren van Nederlandse boeren die zich hier vestigden. Hjj wilde twee duizend nieuwe francs inzamelen voor deze school, waaraan wel wat moet gebeuren. Ds. Leene is een vertrou wenwekkende figuur. Hij maakte het zelfs mee, dat twee Algerijnse mili tairen hem kwamen vragen of het mogelijk zou zijn dienst te nemen in het Nederlandse leger. Vriendelijk heeft hij hun verteld, dat dit niet goed mogelijk is. Militaire attache's van twaalf landen in gesprek tijdens de oefening „Vagevuur' oefeningen soms hard „sjouwen" en de teugels moeten dan ook wel eens wat worden gevierd. zijn fietsje oliën en de beenspieren gaan oefenen. Gelukkig kreeg hij wat steun van een, overigens naar het com- hiunisme neigende parochiaan, die hem af en toe met zijn auto wegbrengt. Voor zover de tijdelijke parochia nen van aalmoezenier Kempener en zijn mede-broeder vinden dat herha lingsoefeningen eigenlijk maar tot niets dienen, kunnen zij nu toch met bet plezierige idee naar huis dat j z«' een heel klein beetje goed hebben kunnen doen aan hun zwoegende landgenoot in het verre midden- Frankrijk. Aalmoezenier Kempener heeft veel Zorgen gehad om zijn divisie. Hij heeft familieleden over ongelukken moeten inlichten, hij heeft Missen moeten in lassen om de kerkgangers allen in zijn «apel te kunnen bergen en hij heeft &rote kerels met hun kleine en grotere Zorgen bij zich gehad. „Ik heb al in Seen vijf dagen een brief van de vrouw gehad". „Ach jong, ze zal het druk nebben met de kooters." Van de „kastanjeblad"-mannen van he vijfde divisie zijn er al heel wat ge trouwd, sinds zij de landmacht na hun eerste oefening verlieten. En dat be tekent vaak een betrekking met het I'aderland meer. De postzakken, die Van Soesterberg worden overgevlogen, barsten dan ook soms van de brieven. *'lke van de drie oefenperioden waren |r vier- tot vijfduizend militairen in ~a Courtine. De laatste groep komt Pogende week terug in Nederland. Hjn zit de herhalingsoefening van "Vijf Div." er weer op. Generaal-majoor G. H. Christan, he kleine, bewegelijke commandant van de ondersteuningsstrijdkrachten '"■■■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIP HAAG, 22 aug. Bij een £j'®KtuigongevaI bij La Courtine zijn sieren twee Nederlandse militairen, ant Sehuwde 35-jarige landmachtserge- eerste klasse P. >1. Keulen uit Har- Sgf^'jk en de 26-jarige ongehuwde L/peaut-vlieger M. J. Huiberts van de ttPl/ acht uit Haarlem om het leven De door de laatste bestuur- ba„. Per Cub, afkomstig van de vlieg- Wtl ^Penburg en ingedeeld bij de SWiT^btoefenhigen bij La Courtine, SeiT "eer tijdens een vlucht waarbij (ptj Jht Huiberts als luehtwaarnemer en van het grootste onderdeel daar van, de vijfde divisie, heeft zijn oor deel heel kort samengevat: „Ik ben bar tevreden." De chef van de ge nerale Staf, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake, heeft na zijn be zoek verklaard: „Dit was boven ver wachting. Men mag dit een unicum noemen. Ik geloof niet, dat ooit een leger het heeft gepresteerd een zo grote eenheid met zo weinig beroeps- personeel (vijf tot tien procent) in een zo korte tijd een zo zware oefening te laten draaien. Ik heb al le denkbare fouten zien maken en een hoop ondenkbare bovendien. Ik ben daar blij om, want juist van onze fouten leren we". Fouten heeft men ook aan de andere kant gezien. „De organisatie is slecht. Je moet soms om twee uur 's nachts je bed uit om laat in de middag eens iets te gaan doen." Een ander zegt: ,,De wagens worden hier maar afge- ragd. Iedereen rijdt er in. Er is geen behoorlijk onderhoud mogelijk. Er zal straks veel aan moeten gebeuren." En een derde klaagt over het eten. An deren gaan daar onmiddellijk tegenin. „Het eten is hier best. Het zal aan jullie kok liggen." #Zo heeft niet ieder een het naar de zin in La Courtine. Maar de tevredenen zijn in de meerderheid, naar het lijkt. De vijfendertig reserve-officieren die vrijwillig, naar aanlei ding van een adver tentie, de vaste kampstaf vormen, on der leiding van kolonel G. J. Prins, hebben het zeker naar hun zin. De meesten van hen zijn studenten en ver dienen In hun vakantietijd met dit wer ken voor de vijfde divisie een aardige cent. De burgerij van La Courtine is ook best tevreden. De inkomsten zijn best, ook al staat daar op de avonden van het weekeinde heel wat burenge rucht tegenover. Vierduizend man kun nen een dorpje van duizend inwoners met vijfenveertig café's aardig op zijn kop zetten. Dat de marechaussee het dan wel eens moeilijk heeft, valt te begrijpen. Vooral als de „jongens" het eerste weekeinde de uitwerking van de wijn nog niet zo doorhebben. Verheffend is de terugtocht naar het kamp dan vaak niet. Maar ze moeten tijdens de Tevreden is ook zeker de burgemees ter van St. Rémy, een dorpje op vijf ki lometer van La Courtine. De genie le vert daar als herstelbetaling voor in het vorige jaar daar door de Nederlan ders aangerichte schade een pracht van een dijk af, waartegen straks het wa ter van een kunstmatig meertje zal leu- In dat meertje zal vis worden uitge zet, men zal er kunnen zwemmen en vissen, en langs de oever laat „mon sieur Ie maire" wat zomerhuisjes bouwen. Voor het toerisme van St. Ré my. De Nederlandse schadecommissa ris, majoor J. de Geus, is ook best tevreden. De grootste schade tot nu toe dit jaar bedroeg vijfhonderd nieuwe francs. En de kleinste kon met een doos goede igaren en een pakje beste sigaret- u, onuiiiiv ruiviiiLK. zjivare ^eTfLwrtirioiu-ntwi j ajstand schier verloren in het landschap van Auvergne. (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 21 aug. De Vereni ging van Indische Nederlanders is ern stig teleurgesteld over de wijze, waarop officiële instanties de moeilijkheden van uit Nederlands Nieuw Guinea terugge keerde Nederlanders en hun gezinnen helpen opvangen. Dit blijkt uit een ar tikel in „Onze Koers," het orgaan van deze vereniging. In het artikel komt de vereniging op voor hen, die na 1960 zijn gerepatrieerd. De repatrianten, die in 1959 en 1960 uit Nieuw Guinea wegtrokken op sociale of medische gronden, zo wordt gezegd, ge noten alle steun van de Nederlandse overheid en werden opgevangen door de dienst voor bijzondere maatschappelij ke zorg van het ministerie van Maat schappelijk Werk, Op deze repatrianten waren de gunstige bepalingen van toe passing van de rijksgroepregeling gere- patrieerden. Voor degenen, die daarna geleidelijk uit Nieuw Guinea weggingen om andere redenen, met name omdat zij er zich niet meer veilig voelden, was volgens „Onze Koers" geen regeling ge troffen voor opvang door dc dienst maat schappelijke zorg. Tenslotte spreekt de vereniging haar grote teleurstelling uit over de regeling van het ministerie van Binnenlandse Za ken, waaronder de sinds enige weken op vrijwillige basis uit Nieuw Guinea ©repatrieerden worden opgevangen, ien repatriant op basis van deze mini steriële regeling heeft, aldus het artikel, niet de grote voordelen van hen, die repatriant zijn uit Indonesië op basis van de rijksgroepsregeling gerepatrieerden. Doordat deze laatste regeling niet op de repatrianten uit Nieuw Guinea van toe passing is verklaard, missen zjj, zo wordt gezegd, de gunstige „Bijstandbe palingen" van de rijksgroepsregeling en hebben zij geen ziekenfonds, geen kle- dinggeld en ook geen zakgeld. GELEEN, 22 aug. Twee kinderrij ke gezinnen wonen, respectievelijk in Geleen en in Wylré In een schuur. Het Geleense geval betreft een gezin met tien kinderen. Anderhalf jaar gele den vestigde deze familie, die .bekend staat als zwak-sociaal, zich in Duitsland. Het hoofd van dit gezin kwam be paalde verplichtingen (onder meer ten aanzien van de woninghuur) niet na, hetgeen voor de Duitse instanties aan leiding was zijn verblijfsvergunning niet meer te verlengen. Zij hebben het gezin op transport gesteld naar Geleen. Het gemeentebestuur heeft de dak lozen tijdelijk gehuisvest in een schuur. De moeder, die weldra moet bevallen van haar elfde kind, heeft het gemeentelijke aanbod haar in een kraaminrichting op te nemen, afge slagen. Het tweede gezin, dat tijdelijk in een schuur van de brandweer te Wylré is ondergebracht, is een zigeunerfamilie van het bekende geslacht Steinbach. Kortgeleden brandde de woonwagen van dit gezin met vier kinderen af. In afwachting van de komst van een nieu we woonwagen, die door de gemeente moet worden bekostigd heeft deze fami lie de schuur van de brandweer betrok ken. De oefeningen? „Och, we hitsen twee kerels tegen elkaar op," zegt generaal Christan. Dat komt goed uit bij de gro te slotoefening Kwinto Max. De laatste bataljons zijn daar nu juist mee bezig. Het ene valt aan, het andere tracht zich te verdedigen. Jammer, dat de at- taché's niet zo lang konden blijven. Mi litaire attaché's uit twaalf landen: Ca nada, Finland, Turkije, Zweden, Zwit serland, Verenigde Staten, Indië, Italië, Israël, Denemarken, Frankrijk en Enge land, hebben vier dagen rondgekeken in La Courtine en wijde omgeving, ijve rig begeleid door een overste van de generale staf. Zij hebben wel kunnen kijken bij de spectaculaire compagniesoefening „Va gevuur," afgelopen zaterdagmiddag. Ra ketwerpers schoten hun projectielen af op meerdere pelotons zware Centurion- tanks. Niet alle pogingen slaagden. Maar het was een mooi en leerzaam vuurwerk, waarover de attaché's zich niet ontevreden voelden En ook de maaltijd daarna, bij madame Tatêt in Sornac, stemde hen goedgunstig. Ma- dame Tatet had trouwens een geweldige reputatie op te houden, die zij zich in de voorgaande jaren door culinair mees terwerk heeft verworven. Wie bij haar aan tafel heeft mogen proeven van de verhevenheden van de Franse keuken, denkt de jaren daarna nog vaak aan haar en haar kleine eethuisje in het- land van Auvergne terug. Met veel plezier hebben enige van onze collega s wekenlang geknutseld aan een stencilmachine en daarmee voor de vijfde divisie een uitstekend blad gemaakt. „Kastanje - vijf - te veld" heette het naar het embleem van de divisie. Ook in deze keuken werd een uitstekend menu klaarge maakt. Elke dag een „bon mot ^u jour," een hoofdartikel, een greep uit nieuws van thuis en een puzzel. En het blad werd gelezen. Veel indruk maakte de editie van donderdag 16 augustus met het nieuws over het ak koord over Nieuw-Guinea. Aan de ge drukte stemming in de officiersmess kon toen geen bon-mot" iets ver anderen. Ondanks de taptoes in Nederland, ging de militaire muziek mee. voornamelijk om stem ming te maken in de Franse dorpen, in de Franse harten. Op het hellende vlak van de speelwei bij de „Mai- rie" van Ussel concerteerde vrijdag avond het fanfarekorps d r Genie voor Ussel twintig kilometer van La Cour tine en de attaché's, die daar lo geerden. Het mooiste „pretpak" droeg de Turkse militaire attaché. Zijn gala tenue scheen een operette-costuum. De dorpsjongens keken er hun ogen op uit. De fanfare van de genie had het Jachthoornkorps van de Limburgse Ja gers afgelost. Een van de Jagers maak te een zuur grapje over de genie ten afscheid. Hij zei: „Die lui weten alleen hoe ze een brug moeten opblazen en dat noemen ze dan muziek". Dergelijke uitlatingen deden het wel. En het kampblad wist ze steeds te achterhalen. Hier komen er een paar. Sergeant-operatiehelper Spekking te gen kapitein-arts Van Sambeek na diens derde operatie aan een blinde darm: ,,U kunt langzamerhand aan elke ster een appendix hangen." Liaisonofficier bij een artillerie-afde ling (53 AVA) tot een medewerker: „De afdeling zou heel wat soepeler lopen als we de vuurmonden niet bij ons hadden". Opperwachtmeester Vogelensang bij de stafbatterij van dezelfde afdeling tot een soldaat, dir zijn helm achterstevoren op had: „Jo mag wel oppassen, want als jii ee~ ongeluk krijgt, maken ze je hardstil' ke dood. Dan gaan ze proberen i kop om te draai m." Voor de vijfde divisie zitten de her halingsoefeningen er weer bijna op. Mor gen, donderdag is er een Nederlands- Franse dag in La Courtine, zaterdag gaat de laatste gevechtsgroep terug en zondag is er in Bergerac een groot feest, dat het Fanfarekorps van de ge nie zal opluisteren. En zondag 14 ok tober leidt generaal Charles de Gaulle persoonlijk vanuit de grote tent van de Nederlandse welzijnszorg in het kamp, waar cabaret-artisten voor de soldaten optreden, een grote oefening van het Franse leger op het oefenterrein van La Courtine. Het terrein is ook bij de Fransen in trek. Dan oefent daar ook weer de Eerste Divisie „7 December". De hotelier uit Ussel, die ons gastvrij heid bood, is dan weer eens onder de wapenen. Voor tien dagen. De veer tiende, de grote dag van De Gaulle, is hij er ook bij. Hij is er niet zo Wij mee: het jachtseizoen is dan juist geopend. JAN BIK Infanteristen „jongens op herhaling" van de Vijfde Divisie delibereren na een demonstratie. 9 I heid, dat voor soortgelijke andere VTP1' 1011 (Till O" I functies eveneens een leeftijdsgrens van J 0 zeventig jaar ig vastgesteld. Het voorstel is niet van toepassing op de leden van de Eerste Kamer, dit is ook wel in overeenstemming met het geheel andere karakter van de Senaat: zijn taak is beperkter en vraagt meer een gerijpte levenservaring dan een zich bezighouden met de details van het poli tieke leven van elke dag. Daardoor is het ook mogelijk, dat de Senatoren aan merkelijk minder tijd aan hun Kamer lidmaatschap besteden dan de leden van de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 22 aug. Het partij bestuur van de KVP wil een leeftijds grens van zeventig jaar stellen vcor degenen, die in de toekomst voor de KVP zitting hebben in de Tweede Ka mer, de procinciale besturen en de ge meenteraden, en voor hen, die in de partij een bestuursfunctie bekleden. Het bestuur heeft voor de bestuursraad, die 15 december bijeenkomt, enige wijzigin gen van het reglement voorbereid. De voorstellen houden in dat KVP- leden zich niet meer voor de Tweede Kamer, de staten of de gemeentera den kandidaat mogen stellen als zij op de dag van de verkiezingen de 66- jarige leeftijd zullen hebben bereikt Omdat de normale zittingsperiode vier jaar bedraagt, kunnen zij hun zetel dus tot op zeventigjarige leeftijd be houden. Voor bestuursfunetionanssen houdt de voorgenomen reglementswij ziging in, dat 'zij hun functie bij het bereiken van de zeventigjarige leef tijd ter beschikking moeten stellen. Voor de leden van de leden van de Tweede Kamer waarvoor In mei van het volgende jaar nieuwe verkiezingen worden gehouden wordt een over gangsregeling vastgesteld. De KV P-le den. die thans in de kamer zitting heb ben, kunnen zich, ongeacht hun leeftijd ir '63 nog kandidaat stellen. Van deze overgangsregeling kunnen indien zjj dit wensen de volgende KVP-vertegenwoordigers in de Tweede Kamer gebruik maken: de heren W J. Andriessen (geboren in 189tl dr. c.. G. Kortenhorst (1886), dr. A. M. Lucas (1892) Jos. Maenen (1888)mej. A. H. Nolte (1896), de heren Ch. J. 1. M. Wei ter (1880) en H H. v. d. Zanden (1894). Het partijbestuur verwijst in de toelich ting op het voorstel naar de omstandig- (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 25 aug. Pater Ivan Kor- nievski, de 52-jarige Russische priester, die op 4 augustus vanuit Helsinki op een raadselachtige manier achter het IJze ren Gordijn verdween, werd wel dege lijk ontvoerd. Zulks is althans de con clusie van een onderzoek dat sedertdien werd gevoerd door de leiders van de Russische katholieke missie Pro Russia in Brussel, waarvan de vermiste ad junct-aalmoezenier was. Tijdens een persconferentie, die gisteren in de Bel gische hoofdstad werd gehouden, sprak pater IIc, de rector van het instituut, met klem de berichten tegen als i pater Kornievski „geheel uit vrije wil" naar Leningrad zijn ver trokken aan boord van een toestel van de Sovjet-luchtvaartmaatschappij Aero- flot, In gezelschap vn drie niet nader geïdentificeerde Russen. De verantwoordelijken van de mis sie beklemtoonden vooral de diepe godvruchtigheid, die steeds de hou ding van hun verdwenen college heeft gekenmerkt. „Wij geloven dat zijn ver trek uit Helsinki gedwongen was, niet alleen omdat wij hem hebben leren kennen als een bijzonder vroom man, die zijn taak nooit vrijwillig de rug zou toekeren, maar ook omdat wij weten dat hij reeds tijdens de wereld tentoonstelling van 1958 bedreigd werd door Sovjet-agenten wegens zijn activiteiten in het paviljoen van het Vaticaan". Vooral de brief, die door pater Kor nievski na zijn verdwijning naar Brus sel werd gezonden, deed de leiders van de Russische katholieke missie tot het besluit komen, met een ontvoering te doen te hebben. Uit de tekst menen zij inderdaad te mogen afleiden, dax de vermiste schikkingen had getroffen voor zjjn vertrek, die niet overeenstemden met de eventuele schikkingen die hij zou hebben getroffen indien hij uit vrije wil zou zijn vertrokken. „Hij keerde terug naar een land waar sedert twee jaar de kerkvervolging met nieuwe kracht woedt en in plaats vein enige twijfel uit te spreken gaf hij in zijn brief uiting aan zijn geloof; in plaats van er zijn vreugde over uit te drukken te kunnen terugkeren naar zijn vaderland, gewaagde hij van een be proeving; in plaats van zijn vertrek te mofaveren, uitte hij zijn erkentelijkheid jegens degenen die hij verliet: kortom, de brief werd geschreven door iemand die priester wil blijven", aldus de ver antwoordelijken van de missie. De ehef van de Finse veiligheidspo litie verklaarde dezer dagen aan een geval van „kidnapping" niet te kunnen geloven. Hij verklaarde er van over tuigd te zjjn dat pater Kornievski's ver trek vrijwillig was geweest. „Op het moment van de passencontrole in de luchthaven had een ontvoerde toch enig verzet kunnen bieden, of althans de aandacht op zich kunnen vestigen", al dus de Finse functionaris. Deze versie werd gisteren tijdens de persconferentie in Brussel van de hand gewezen. De leiders van Pro Russia sluiten inder daad de mogelijkheid niet uit dat ver dovingsmiddelen werden gebruikt of zelfs chantage werd gepleegd door de „ontvoerders" om incidenten te voorko men. Tot dusver is uit de Sovjet-Unie nog geen verklaring ontvangen over deze vrü geheimzinnige affaire. Maar welke reactie er in de toekomst ook mag ko men, indien er ooit een zal komen, de overtuiging van pater Ilc en zijn mede werkers is onwrikbaar: „zelfs indien pater Kornievski zou gebruikt worden door de anti-kerkelijke propaganda blijft hij voor ons nog een lid van de ver volgde Kerk, een nieuwe priester van het Russicum, die een dergelijk lot on dergaat?'. VRIEZENVEEN, 22 aug. Vannacht om half drie werd brand ontdekt in de turfstrooiselfabriek van de N.V. Trio in de Vriezenveensewijk. Ofschoon de brandweer van Vriezenveen vrij spoe dig ter plaatse was, kon men tegen de vuurgloed weinig uitrichten. De fa briek is dan ook totaal uitgebrand. Ofschoon de schade moeilijk te schat ten is, bedraagt zij volgens deskundigen zeker 200.000. Doordat de richting van de wind gunstig was, zijn de emor- me voorraden turf, die op het fabrieks terrein vlak bij de fabriek zijn opge slagen, behouden gebleven. Khroesjtsjev heeft gezegd dat „toekomstige ruimte vaarders zich vertrouwd moeten maken met geza menlijke vluchten en met het overstappen van het ene ruimteschip in het an dere." Dat eerste lijkt mij voor toekomstige ruimte vaarders niet zó moeilijk. Integendeel. Een alleen is maar alleen. En als je met zijn tweeën bent kun je nog eens zeggen: „Gut, kijk nou eens, daar ligt Afrika. Het ontwaakt net." Maar met dat overstappen ligt het weer anders. Het overstappen was tot nu toe slechts voorbehouden aan trein-, tram- of buspassagiers. Gaan we het invoeren bij de ruimtevaart, dan doemen aller lei problemen op. Het gaat er ook zo verdraaid snel. Goed. Je gaat straks naar de maan en je zegt tegen de lokettiste: „Mag ik een overstapje van u?" Dat mag dan, als Khroesjtsjev zjjn zin krijgt. Nu kèn ik mensen, die in de zenuwen vallen als zij in Amers foort moeten overstappen. En ik weet dus niet hoe dat straks met ons allen in het heelal moet aflopen. Ofschoon, bij nader inzien blijkt Venus wellicht nét zo iets als Zwolle. Je weet er nog te weinig van. Wat anders wordt het weer als Khroesjtsjev heeft bedoeld, dat toe komstige ruimtevaarders gaande de ruimtevlucht van voertuig moeten le ren verwisselen. In dat geval zou ik zeggen: er wordt nog té weinig aandacht besteed aan het retourtje. (Advertentie) Een OLVEH polis nü, een OLVEH pensioen straks. r AANDAG wordt Anton Sweers zestig jaar. Er zijn 11 f x in ons land duizenden I mensen wie men niets nieuws over hem kan vertellen. En er zijn er vele tienduizenden die nog altijd een duidelijke en dierbare herinnering bewaren aan „Oom Toon". Hij is immers de regisseur geweest van ontzag wekkende massaspelen waar voor steeds weer hele legers op de proppen kwamen. Het waren feestelijke manifestaties van katholiek Nederland, zoals voor de oorlog van De Kruisvaart en De Graal, en na de oorlog van de arbeidersbeweging en van Honderd Jaar Kromstaf". Ook buiten ons land vestigde hij daarmee een bepaalde faam, in de Albert Hall in Londen en in Berlijn en nog niet zo lang geleden in Suriname, waar hij zich op uitnodiging van zijn vriend Albert Helman voor het eerst van zijn leven waagde aan een passiespel. Ook dat is een grootse gebeurtenis geworden, waarbij de Surinaamse bevolking intens heeft meegeleefd. Het massaspel heeft gaandeweg afge daan. De speciale begaafdheden van Sweers worden hiervoor niet meer ingeroepen. Maar hij is al tijd op vele terreinen tegelijk bezig geweest. In dat magere lichaam van hem brandt een laaiend vuur, dat steeds weer voedsel zoekt. Zijn eigen heil heeft hem nogal koud gelaten. Zijn enthousiaste inspanningen golden anderen. Veel van zijn werkzaamheden waren aan een bepaalde tijd gebonden. Zo staat hij bekend als de vuurvreter, die in zijn jonge Amsterdamse jaren afrekende met het patronaatstoneel. Vooruitlopend op tal van katholieke kunstenaars heeft hij hier het lekenspel binnengehaald, het zuivere, getuigende toneel, dat de Duitse en Franse jeugdbeweging ging gebruiken voor artistieke, religieuze uitingen. Daar zijn grote namen aan verbonden als Stephan Zweig, Dorothy Sayers en Henri Ghéon. Anton Sweers heeft de Nederlandse katho lieke jeugd het lekenspel laten spelen. In honderden zaaltjes in alle uit hoeken van ons land heeft hij geacteerd en geregisseerd. Op congressen en vergaderingen heeft hij het spreekgestoelte beklommen en daar het leken spel gepropageerd. En wat heel belangrijk was, hij stelde een fonds samen van goede toneelspelen, waarvoor hij tal van opdrachten liet uitgaan naar zunstenaars In het vormende werk van de katholieke jeugd had hij een groot aandeel. Daarbij vond hij op de duur tal van geestverwanten aan zijn zijde, met wie hij het culturele gebied kon verbreden. Een nimmer aflatende stroom van verhaalteksten, liedjes, instructiemateriaal voor cabaret, kostuumontwerpen, pantomime, poppenspel, feestavonden heeft hij doen verspreiden. Het revolutionaire van de lekenspelbeweging is er nu af, maar de stroom van artistiek materiaal voor allen die willen spelen, duurt voort. De Stich ting Ons LeekenspeI, van Anton Sweers, beschikt tot op heden over een zeer uitgebreid, modem fonds, waaruit men vrijelijk kan putten voor de meest uiteenlopende doeleinden. En intussen gaan Sweers en zijn mede werkers nog altijd onvermoeid op pad voor het organiseren van congressen, tournees voor amateurgezelschappen, voor scholieren en jeugdverenigingen. Ze zetten cursussen op voor spel en regie. Ze geven nieuwe werken uit en laten uit de vreemdste talen teksten vertalen. De eigenzinnige Anton Sweers dartgit nog altijd vrijelijk op het pad, dat hij lang geleden voor zich heeft uitgestippeld. Hij treft er voortdurend zijn bekenden, die hij, joviaal en geestdriftig als hij is, met zijn schorre stem begroet om het weer eens hartgrondig met hen eens of oneens te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5