Franse regering gaat golf van banditisme bestrijden „Zwartvoeten" uit Algerije zetten OAS-praktijk voort Einde van KATANGA's afscheiding in zicht? Zonder as-afzetting,mijnheer! HONGKONG HEEFT EEN „MUUR" VAN PRIKKELDRAAD W RECHTSPRAAK WIL ZICH REHABILITEREN Spanning langs Berlijnse Muur KOEKSLAAN' Vierdaagse fietsrally Actie Veilig Verkeer Na Taptoe Traptoe SHELL SHELL - UW VRIEND LANGS DE WEG I WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1962 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 22 aug. Op het mi nisterie van justitie alhier is gis termiddag groot beraad gehouden over de opstelling van een plan tot intensieve bestrijding van het banditisme in Frankrijk ge- Wapende roofovervallen, aansla gen en „afrekeningen" dat in de afgelopen maanden uiterst alarmerende proporties heeft aan genomen. Verachting van het „milieu" lÉtfl plADE Dat Shell de smeertechniek leidt, blijkt wel uit „SHELL X-100" Multi- grade, de eerste smeerolie die geen as-afzetting veroorzaakt in de verbrandingsruimte. Dat betekent: een schonere motor, die minder slijt en dus ianQer meegaat. Zo dient Shell Zo dient Shell de belan gen van de honderdduizenden automobilisten. Kwaliteit en service zijn de pijlers waarop de goede naam van de Shell Is gebouwd. Advertentie Verenigd rond de minister van justi- Op de redactie van het Franse communistische blad „L'Humanité Zijn klaarblijkelijk enkele scribenten Werkzaam, wier geloof in de marxis- tisch-leninistische voorspellingen haast ieder steuntje kan gebruiken. Toen de Russische kosmonauten rond de aardbol suisden, schreef het blad: „Kameraad Nikolajev en ka- meraad Popovitsj, door uw prestatie in de kosmische ruimte zingt gij ons toe, dat wij gelijk hebben". En nu de onmenselijke wreedheid van de com- munistische Volkspolitie in Berlijn de bevolking van het westelijk stadsdeel heeft geprikkeld tot tumultueuze de monstraties bij de Muur, luidt het commentaar van „L'Humanité", dat nu toch maar gebleken is, hoe nood zakelijk vorig jaar de oprichting van deze Berlijnse Muur is geweest. Misschien hoopt de redactie door anderen te overreden zichzelf te over tuigen. Maar dat neemt toch niet weg, dat na de oprichting van de Muur de demonstratieve waarde en de emotio nele uitwerking van iedere afzonder lijke vluchtpoging vele malen groter is dan tevoren. r Wanneer men een BUITENLANDSE overzicht leest van alle ontsnappingen KRONIEK van de laatste tijd, V y dan dringt de ge volgtrekking zich op, dat de burgers van Oost-Duits- land bereid zijn iedere gelegenheid aan te grijpen en ieder risico te aan vaarden om naar het westen te ontko men. Zij zwemmen rivieren ter breedte van honderden meters over, zij gra ven tunnels, zij peddelen met kano's een stormachtige zee op, zij springen van schepen en rennen door mijnen velden om weg te komen, weg uit „de eerste Duitse democratische boeren- en arbeidersstaat". De anti-propaganda, die er voor Ölbricht na een jaar nog altijd uit gaat van de Muur, zal de communis ten ongetwijfeld verontrusten. De manier, waarop de Vopo's vorige week vrijdag de vluchteling Peter Fechter, na hem eerst te hebben ge wond, lieten doodbloeden, heeft de af schuw opgewekt van de hele vrije Wereld, en vooral die van de West- berlijnse bevolking. Maar het inci dent zal ook de Oostduitse machtheb ber hebben gesterkt in hun overtuiging, dat de politiestaat het onderspit moet delven, zolang er in het duel met de Vrijheid niet tegen zijn wederpartij Wordt gediscrimineerd. Vandaar, dat de Oostduitse communisten achter de schermen en voor zover dat nog nodig is de regering in Moskou Zullen bezweren de vrijheid uit West- Berlijn voorgoed te verjagen. Het beet, dat Khroesjtsjev al een nieuw diplomatiek offensief tegen West- Berlijn voorbereidt. In dat geval zul- ler» Ulbricht c.s. al het mogelijke doen °m zijn tred te verhaasten en zijn Zelfvertrouwen te versterken. Gevoelens van ironie, en wellicht Zelfs enige achterdocht, zijn op hun plaats, nu juist in dit stadium be paalde elementen in de bevolking van West-Berlijn en van de bondsrepu bliek het tijdstip gekomen achten te Baan twijfelen aan de westelijke bondgenoten. Men verwijt met name be Amerikanen, dat zij vanuit de priedrichstrasse niet Oost-Berlijn zijn binnengetrokken om Peter Fechter te Pelpen voor het te laat was. Maar in de eerste plaats ziet men ban over het hoofd, dat zulk een ope- ï^tie zeer moeilijk zou zijn geweest. e Amerikanen hadden immers een soort commandoraid moeten onder- 'lemen, die hen bijna vijftien kilo- j^ters in Oostberlijns gebied zou ebcen gevoerd. Misschien zou het aarbij niet tot Amerikaans-Oost bitse botsingen zijn gekomen, mis- /en" Maar als de Amerikanen het tfh l|VO°r zich opeisen dergelijke en niet een humanitaire strek- !ng te ondernemen, zouden dan de jO.mmunisten 6een aanspraak maken op bet recht om vluchtelingen 0 °P Westberlijns grondgebied te *chtervo bm? t j b z'jn vragen, die ook blijven v^-en. nu de Amerikanen, bezield beste voornemens, ambulance- .s en hebben geplaatst langs de tie, Jean Foyer, waren de super-pre-^ len^ van de Instrumenten diè zij nodig fecten van Marseille, Bordeaux en Tou- louse, de acht procureurs-generaal uit zuid-Frankrijk alsmede die van het dis trict van Parijs, de directeur-generaal van de nationale veiligheid en de opper- commandant van politie (gendarmerie) en voorts alle ter zake gespecialiseerde topfunctionarissen van de ministeries van binnenlandse zaken en van justitie. Vertegenwoordigd waren derhalve voor namelijk de twee gebieden waar zich het veruit grootste aantal van de uit Algerije uitgeweken Europese kolonis ten bijgenaamd de pieds noirs, de zwartvoeten hebben neergelaten: ruim 200.000 in Zuid-Frankrijk, waar van ruim 125.000 te Marseille en 100.000 in het gebied van Parijs. En het is dan ook aan geen enkele twijfel on derhevig dat de geconstateerde verveel- vuldiging van de gevallen van banditis me op dit recente demografische ver schijnsel is terug te voeren, zonder dat het uiteraard de grote massa der uit gewekenen in het geding brengt. Het totaal aantal gevallen van ban ditisme sinds 1 juli bedraagt 130. In een derde daarvan heeft de politie de daders kunnen grijpen en acht op de tien bleken pieds noirs te zijn die reeds eerder voor rekening van de O.A.S. hadden geopereerd. Dit werpt uiteraard onmiddellijk de vraag op of deze nieuwe golf van aanslagen en aanvallen beantwoordt aan consignes van een OAS, die men in Frankrijk voor zo goed als geheel ontmanteld en afgebroken hield, maar die doende zou zijn zich met succes te reorganiseren, dan wel in hoofdzaak gezien moet wor den als het opereren op eigen houtje van deze jeugdige individuen die in Oran en Algiers aangeleerde praktijken in dienst van de OAS thans toepas sen „tervoorziening in eigen levens onderhoud". De politie zal er onge twijfeld meer van weten, maar houdt het voor zichzelf. De minister van justitie verklaarde gisteravond tegenover de pers dat voor hem de nieuwe bandieten vulgaire ban dieten zijn van de laagste soort en dat er geen reden is hen te onderscheiden van de zware jongens van bijvoorbeeld het klassieke „milieu" van Marseille. Enkele opzienbarende wapendiefstallen die zich de laatste tijd hadden voorge daan wist de minister eveneens in zijn visie in te passen, zij hadden namelijk ongetwijfeld geen ander oogmerk dan de nieuwe bandieten in het bezit te stel- hadden voor hun wijze van broodwin ning. De minister van justitie was niet helemaal overtuigend en hij maakte ook zelf niet de indruk helemaal overtuigd te zijn. Overigens is het wel aardig te ver melden dat te Marseille, dat op het gebied van het nieuwe banditisme ge makkelijk de palm wegdraagt, de zwart- voetbandieten van de zijde van het au tochtone milieu verklaarde vijandschap en verachting ondervinden. En ook de politie heeft er wel degelijk onderscheid te maken, voornamelijk op basis hier van dat de jonge zwartvoetbandieten uit Oran en Algiers met verbijsterend ge. mal en vanzelfsprekendheid hun revol vers laten spreken, terwijl zij van het „milieu" te dien aanzien grote terug houdendheid en voorzichtigheid gewend is: niet schieten als het niet werkelijk nodig is. Maar dit is natuurlijk slechts een on derscheid, de techniek en de psyche be treffend. In ieder geval, een van de be langrijkste besluiten die gisteren op het ministerie van justitie zijn getroffen, behelst dat voortaan geen enkele daad van banditisme nog beoordeeld mag worden als gepleegd uit een miin of meer „edel" politiek motief, dat als veront schuldiging of verzachtende omstandig heid zou kunnen gelden. Alle banditis me zal over een kam geschoren moe ten worden van de gemene misdaad en voortaan berecht worden door de ge wone rechtsinstanties, de ernstigste ge vallen door de jury-rechtbanken. De be treffende instamtites krijgen instructie om met de grootste gestrengheid de straf wetten toe te passen; de straffen zullen afschrikwekkend moeten zijn. De be rechting zal voorts in een eveneens voor- beeldij- snel tempo zijn beslag moeten krijgen; ieder op heterdaad betrapte misdadiger zal binnen vijf dagen na zijn arrestatie aan het parket moeten worden uitgeleverd om dan binnen drie dagen berecht te worden. Na al het merkwaardig en zeer om streden gedoe met uitzonderingsrecht spraken dat Frankrijk sinds enige ja ren heeft gekend, krijgt deze terugkeer tot en rehabilitatie van de gewone rechtspraak uiteraard zeer de aandacht. En zij vindt wijd verbreide bijval. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 22 aug. De kans schijnt thans groter dan ooit te zijn dat op korte termijn een einde kan worden gemaakt aan de Katangese afschei ding. In Leopoldstad heeft de Congo lese eerste minister Adoela gisteren zijn goedkeuring gehecht aan het plan van de secretaris-generaal der Verenig de Naties Oe Thant voor de oplossing van de crisis, die de jongste tijd weer bijzonder acuut was geworden en die tot een nieuw militair avontuur dreigde te leiden. Het wachten is nog slechts op het akkoord van de Katangese lei der Tsjombe. Op een persconferentie in' Elisabethstad verklaarde deze laat ste slechts dat hij bereid was aan de centrale Congolese regering „de in komsten te schenken welke Katanga niet kan gebruiken". Maar ook al gaf Tsjombe geen duidelijke apprecia tie over Oe Thants plan, het ziet er naar uit dat hij het moeilijk kan af wijzen. Volgens sommige berichten werd de inhoud ervan hem inderdaad voorgelegd tijdens zijn recente verblijf in Genève nog vóór Adoela was ingelicht en betuigde hij er toen zijn instemming mee. Overigens voorziet het door Oe Thant ontworpen document, dat is voorgelegd aan de Veiligheidsraad, in sancties voor het geval men in Elisabethstad blijft weigeren tot een vergelijk te komen met de regering in Leopoldstad. Het plan van de waarnemend seere- taris"-generaal der Verenigde Naties, die eerstdaags een bezoek zal brengen aan Moskou en in verband daarmee zonder twijfel haast heeft willen maken met de kwestie, omvat acht punten. Verscheidene hiervan houden aanzien lijke concessies in aan Tsjombe, in fei te de meest verstrekkende welke tot dusver reeds werden gedaan. De belangrijkste elementen van het voorgestelde compromis komen hierop neer: 1. De Congo krijgt'n federale grond wet, die het midden houdt tussen de extremen, maar die in elk geval naar buiten uit een einde maakt aan het bestaan van een onafhankelijk Katanga. 2. Er wordt een monetaire raad in het leven geroepen, die het beheer krijgt over de buitenlandse deviezen. Katanga behoudt een deel van die deviezen in eigen beheer, de rest gaat naar de centrale regering. In afwachting van een definitieve rege ling worden de koper- en cobaltin- komsten van Katanga voor een deel aan Leopoldstad afgedragen. 3. Men biedt de aanhangers van Tsjombe een vertegenwoordiging in de Centrale regering aan. Nuchter bekeken komt dit alles er op neer dat men Tsjombe zo niet in rechte dan toch in feite een over gangsperiode waarborgt, tijdens de welke verder zal worden gewerkt aan een definitief accoord. Ander zijds bezit het plan het voordeel dat het in geval van aanvaarding het prestige van Adoela ten goede komt omdat het formeel een einde maakt j0M'.i! aan de Katangese afscheiding. Uit de eerste reacties in Brussel blijkt inmiddels dat de Belgische rege ring het plan goedkeurt. Het komt in niet geringe mate tegemoet aan de bezwaren welke minister Spaak on langs had aangevoerd tegen net op 31 juli door Oe Thant en de Amerikaanse regering geformuleerde voorstel on middellijk economische sancties te tref fen tegen het regime van Tsjombe. De Britse regering daarentegen, die de laatste weken al fel verzet had aange tekend tegen de anti-Katangese inten ties van Washington en van het secre tariaat-generaal der Verenigde Naties, zou nog steeds enig voorbehoud ma ken omtrent de dwangmaatregelen, welke volgens het plan-Thant zullen worden toegepast" ingeval Tsjombe toch zou weigeren het te aanvaarden. In een hoofdartikel geeft De Stan daard vandaag als zijn mening te ken nen dat, in een ruimer perspectief gezien, met name in het perspectief van de invloedsstrijd in Afrika tussen de V.S. en de Sovjetunie, de huidige Amerikaanse koers, die beoogt binnen de kortst mogelijke tijdspanne de Ka tangese afscheiding ongedaan te ma ken, de enige is die kans op succes biedt. „Het blijft een kleine kans en zij veronderstelt een minimum van een heid in het Westerse kamp", aldus de diplomatieke commentator van de krant. De wereld kent niet alleen een muur in Berlijn, die vluchtelingen moet tegenhouden: ook in Hongkong bestaat zo'n j muur, die moet voorkomen dat Chinezen naar deze Britse kroonkolonie vluchten. Het grote verschil is echter, dat de Hongkongse „muur" niet door de Chinezen is gebouwd, maar door het bestuur van de kroonkolonie, die niet in staat ts nóg meer vluchtelingen op te nemen. De „muur" bestaat geheel uit prikkeldraad, waarvan kennelijk wat rollen i voorhanden zijn. Bijna dreigde de vierdaagse fiets rally van de Nijmeegse Jeugd raad een overwegend Duitse aangelegenheid te worden. Za terdag waren er al zo'n vijftig aanmeldingen binnen uit Kleef en om geving (tot Xanten en Düsseldorf toe) doch slechts een veertig uit Nijmegei zelf. En het was toch in de eersti plaats voor de Nijmeegse jeugd, de de Nijmeegse Jeugdraad dit vierdaag se wielerevenement voor jongens ei meisjes van 12 tot en met 21 jaai op touw had gezet. De laatste weke: van zo'n grote vakantie dreigen vaak in verveling dood te lopen - met alle belhamerige gevolgen van dien - en vandaar dat de Nijmeegse Jeugdraai vorig jaar het initiatief nam om ee vierdaagse fietstocht voor de vakantie houdende schooljeugd te organiserei Het viel toen allemaal een beetje i het regenwater, maar dat heeft a organisatoren niet weerhouden d jaar weer zoiets op touw te zetten. Gistermorgen ging op het terreii van De Vereniging (ook uitgangspun van de wandelvierdaagse) de tweed< vierdaagse fietsrally van start. Dank zij het stralende weer kwamen de Nij- megenaren op het laatste ogenblik toch nog in groten getale aandraven. Zo'n tweehonderd jongens en meisjes gingen van start voor de eerste etappe (niet nadat het Duitse en Nederlandse volkslied had geklonken), deze eerste dag door het heuvelland rond Nijme gen. Iedere dag moeten de deelne mers zo'n vijftig kilometer onder de pedalen wegduwen. Vandaag ging de tocht door de Betuwe, morgen gaat het door het Land van Maas en Waal en vrijdag wipt de wielerkaravaan e- ven de grens over voor een bezoek aan Kleef. Iedere dag bij terugkeer in Nijme gen moeten de deelnemers een vra genformulier invullen, dat betrekking heeft op de bezienswaardigheden, die zij onderweg hebben gepasseerd. Aan de hand daarvan worden vrijdag middag de winnaars van deze rally bepaald. Voor de twee eerste prijs winnaars ligt er een week ter vis vangst op de Noordzee in het ver schiet. ^.nsdag is in Ede weer de jaar- lijkse schapenmarkt gehouden. Op de foto hieronder zien we een grote kudde schapen die, zoals gewoonlijk, de nodige belangstel ling trekt. Een .van de hoogtepunten van de markt is het „koekslaan", een tradi tionele sport waarbij de deelnemers moeten proberen een koek, die op een stevige driepoot is gelegd, met één slag van een stevige knuppel doormidden te slaan. Op de tweede foto één van de jongere deelnemers in volle actie ter wijl het publiek gespannen toekijkt of het hem lukken zal. Voor verschillende van de jeugdige kijkertjes staat het echter nog lang niet vast dat de knaap aan één slag voldoende heeft. Volledigheidshalve vermelden we nog dat zij optimistischer hadden kunnen zijn. v .iiiiiiiiiiiiiimiiiiitiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiMiiiii Dezer dagen start een nieuwe ac tie van het Verbond voor Vei lig Verkeer, die speciaal ge richt is op de jeugd. Een aan tal Nederlandse wasserijen voorziet nu de door haar behandelde overhem den van een verstevigingskarton, waarop een veilig verkeerswedstrijd voor de jeugd is afgebeeld. Deze serie overhemdkartons vormen tevens kleurige bouwplaten die, naar het verbond hoopt, de jeugd zullen inspireren tot het spelen met verkeers bord en koppeltekens. Gedurende twee jaren zullen elke maand rwee verschillende kartons verschijnen. Na de Taptoe een Traptoe. Deze belevenis kunnen de bezoekers van de Taptoe Delft 1962 mee maken als zij na afloop van het militair muziekfestijn op de Markt binnengaan bij restaurant „Cecil" aan de Voldersgracht. Daar treedt iedere avond na de Taptoe het Delfts Studenten Cabaret op in een café- chantant dat Traptoe heet. Behalve het openingslied heeft overigens niets van het programma met de Taptoe te maken. De liedjes die vijf Delftse studenten en één Amsterdamse stu dente zingen en spelen, zullen gaan over politiek en andere stoutigheden. Het cabaret begint om elf uur en zal duren tot na middernacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7