Honderden worden heen en weer gestuurd tussen gemeenten en ministeries. En niemand weet hêt antwoord op die éne vraag: rijks- Militairen kosten in pej gemeubileerde flats °perdu re Aardschokken Italië eisen zestien doden Nu goud voor Adri Lasterie Sovjet-commando Berlijn opgeheven KennedyGeen invloed op rechten van het Westen Opnieuw aanslag op het leven van De Gaulle mislukt flmtona BH allerlekkerste broodsoorten DE ECHTE BAKKERS Toch infiltranten door onderzeeër aan land gezet? Franse president blijft stoïcijns Het weer Terecht geschokt? Beveiliging voor ambtenaren die nog even blijven BECKERING Rubberboot gevonden Tanah Merah-baai RUSSEN NEMEN NIET MEER DEEL AAN VIER-MOGENDHEDENBEHEER Mr. Bot pleegt overleg in Nieuiv-Guinea DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1962 86sfe JAARGANG No. 31213 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 aug. De Tneeste gemeentelijke huisves tingsbureaus blijken niet bereid te 2tin de gerepatrieerden uit Nieuw- Guinea in te schrijven als woning zoekenden. Dezen worden verwe zen naar de ministeries van Bin nenlandse Zaken en van Maat schappelijk Werk, die zelf echter Seen huizen ter beschikking kun nen stellen en weinig anders kun nen doen dan hen weer terug te sturen naar de gemeenten. De oorzaak hiervan lijkt te liggen in de omstandigheid dat de gemeen ten wachten op richtlijnen van de rijksoverheid, terwijl deze niet van zins is directieven te geven. „De ze onsympathieke maatregel zou Overbodig moeten zijn door een grotere bereidwilligheid van de gemeentebesturen", zo zegt men. De gemeenten willen bijvoor beeld extra bouwcontingent bebben om de gerepatrieerden te helpen. Intussen hebben die ge repatrieerden, die overigens toch niet van dag op dag zouden kun nen worden geholpen, nog geen enkel uitzicht op het verkrijgen van een huis. VERB0UWINGS-0PRUIMING Geen garanties Ook Den Haag MOSKOU, 23 aug. (AFP, Tass, UPI, Reuter, DPA) Overeen komstig een besluit van de Sovjet regering heeft het Sovjet-minis terie van defensie het commando van het garnizoen der Russische troepen in Berlijn opgeheven, al dus meldt „Tass". De militaire vertegenwoordigers van de V.S., Frankrijk en Groot-Brittannië in West-Berlijn is meegedeeld dat de kwesties betreffende de controle op het vervoer van personeel en voorraden van hun garnizoenen naar en van West-Berlijn en be paalde andere aangelegenheden „tijdelijk onder de bevoegdheid vallen van het hoofdkwartier van de Russische troepen in Duits land". (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 23 aug. Gister avond is op generaal De Gaulle, voor de tweede maal sinds hij te rugkeerde aan de macht, een aan slag gepleegd en opnieuw is hij er, naar het heet als door een wonder, volkomen zonder letsel afgeko men. De president was in de loop van de ochtend uit Colombey-les- deux-Eglises, waar hij zijn va kantieweken doorbrengt op zijn buitengoed „La Boisserie", naar Parijs gekomen om er op het Ely- sée een ministerraad te preside ren. Gisteravond om twintig mi nuten over acht verliet hij in zijn zwarte DS weer het presidents- GRANDIOZE EUROVISIE SPORTWEEK zaterdag 25 augustus EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN ZWEMMEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN paleis om zich naar het vliegveld van Villacoublay te begeven, van daar per vliegtuig naar St. Didier en dan verder weer over de weg naar Colombey. Met de president bevonden zich in de auto zijn echtgenote en zijn schoonzoon kolonel Alain De Boissieu en natuurlijk de chauf feur. Een tweede DS met veilig heidsbeambten volgde zoals ge woonlijk, en enige gemotoriseerde politiemannen vormden het es corte. éee MORRIS 1ie fore ijöufwj! REGEN- EN TWEEDJASSEN Aanhoudend koel Aan zee Hier koopt U de Steeds vers w GEORGE VAN RENESSE ÉUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectle: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Hóe krijgen evacué's hier een woning? De geringe bereidwilligheid, de ge repatrieerden voor een woning in aan- joerking te brengen is gelegen in de - nke wachtlijsten van woningzoeken- »ten. die de gemeenten zeil al hebben. ministeries achten het een „onge- in ,ieven wet" dat de gerepatrieerden j? de gemeenten waar zij het laatst in Jjderland hebben gewoond met een efceje urgentie in de lijsten worden tf®en°men- De gemeenten daaren- *®Sen voelen ue*e wet nog -SCU jSen voelen daar niets voor zolang „ongeschreven" is. Het I Advertentie) Peciaalxaak voor handschoenen GROTE HOUTSTRAAT 52, HAARLEM Onverwacht voordeel voor U! 23 aug. De twee In- •t&Kav 6 onderzeeboten, die maan- °od voor de noordkust van keen an ea zÜn gensinaleerd op nog alle km van Hollandia, hebben naar Waarschijnlijkheid toch nog enige klanten aan land gezet. van een aan de Ta ta de ar baai gelegen kampong heeft aan .afgelopen nacht een rubberboot tftie ot strand gevonden waarin mu- f®tr0fjd voedingsmiddelen werden aan- Ie ki Hollandia zijn direct en- iT-aeht ®lne patrouilles van de land- ;ph(ien haar de Tanah Merah-baai ge- SJW °m een nader onderzoek in te Dit v, yanoehfp®aft schout-bij-nacht Reeser r®htio °P ?ijn wekelijkse perscon- v de r,„^leGSeöecld. Hij verklaarde v b de .^oonzeeërs na de waarneming hiaa„5 e ra(larecho's in de nacht i®h Gclag op dinsdag niet meer wa- a'?6rdaa??^ Tndien de rubberboot fykad, JL,P tranten aan boord heeft l^ihg vai? an „deze thans in de om- dw6rven Tanah Merah-baai rond- h* daêe« ieen afstand van ongeveer V?ntj6 J1 lopen van Hollandia. Het ■poeren geveer tien man kunnen ^khyeSckpnt-bij-nacht heeft generaal iwjde gestel a 5 onmiddellijk op de Jiif1 is gevonn t de melding dat een hL?P de nr° a dlt verband wees Ulcers va5"5zakeb)kheid dat de waar der tact hl V;N- 20 spoedig moge- lRhle'Üke fin al? beginnen, „opdat 56 bron ke? niet alleen uit Neder- 0n hekend worden gemaakt". lijkt erop dat zowel rijksoverheid als gemeenten bevreesd zijn grote weer standen op te roepen bij hen die reeds jarenlang op een woning wachten en die met lede ogen zouden zien dat de gerepatrieerden voorrang zouden krij gen. Niemand lijkt de beslissing te dur ven nemen. De zaak is dan ook bij zonder moeilijk. Hier en daar is men namelijk van mening dat het geven van voorrang aan gerepatri eerden bij het vinden van een huis niet geheel gerechtvaardigd zou zijn. „Men is indertijd vrijwillig vertrok ken, met aile risico's van dien. Men heeft daar ook de voordelen van ge had, bijvoorbeeld in de vorm van hogere salarissen. Nu moet men ook de nadelen weten te dragen". Volgens een mededeling van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken is aan vertrekkenden nooit gegarandeerd dat zij bij terugkeer weer een woning zou den krijgen. De zaak ligt anders bij militairen, die niet vrijwillig naar Nieuw-Guinea zijn vertrokken. Voor de gezinnen van hen heeft het ministerie van Defensie zich verplicht voor huis vesting te zorgen. Voor zover deze ge zinnen niet in contract-pensions kunnen worden ondergebracht is dit een kost bare zaak voor het ministerie, voor- ai door die gezinnen die in Den Haag moeten worden ondergebracht Door bemiddeling van een woningbureau wordt namelijk een aantal gezinnen on dergebracht in gemeubileerde flats of etages en een groot deel van de kos ten wordt door het ministerie ge dragen. De prijzen die voor deze ruimten moeten worden betaald zijn schrikba rend hoog. Het KVP-kamerlid Andries- sen heeft daarop onlangs in vragen aan de minister van Maatschappelijk Werk de aandacht gevestigd. De hu ren variëren van tweehonderd tot negenhonderd gulden per maand. De ze laatste prijzen worden betaald voor eei. aantal goed gemeubileerde kamers op goede stand, voorzien van centrale verwarming, koelkast, televisie en tele foon. Deze duurste kamers zullen uit sluitend ter beschikking worden ge steld van enkele hoge officieren met een gezin met kinderen die ook uit het oogpunt van representatie mooi moeten wonen. Anderen worden, naar gelang hun rang, in goedkopere, maar in verhouding toch nog dure apparte menten ondergebracht. „Het is slechts een tijdelijke oplossing", zo zegt het ministerie. Geschat wordt dat om alle repatri anten op te vangen enkele duizenden woningen nodig zullen zijn. In Nieuw- Guinea waren 2500 ambtenaren werk zaam, van wie velen hun gezin bij zich hadden; van hen kwamen twaalf honderd uit Nederland en dertienhon derd zijn rechtstreeiks overgestoken uit Indonesië. Het is nog niet bekend hoe veel er terug naar Nederland komen en wanneer precies. Maar dat de terug- kerenden een belasting voor de toch al zo krappe woningmarkt zullen vormen staat vast. Een van de gemeenten die g-re patrieerden (nog) niet hebben willen inschrijven is Den Haag. Zij zijn doorgestuurd naar Maatschappelijk Werk. Den Haag staat er bijzonder slecht op met de woningbouw; dit jaar mochten er nog geen duizend huizen worden gebouwd en de wo ningnood is dan ook weer groeiende, in plaats van dat hij afneemt. On der deze omstandigheden is men niet bereid ook nog de gerepatrieer den in te schrijven, omdat zij zonder extra bouwcontingent toch in geen jaren aan onderdak zouden kunnen worden geholpen. In de jaren van de uittocht uit In donesië heeft Den Haag 13.000 perso nen opgenomen, die elders niet konden worden geholpen en daardoor automa tisch onder „Den Haag" vielen. Toen was de situatie nog iets gemakkelijker omdat er drie a vier keer zoveel hui zen werden gebouwd als thans. Het ziet er echter naar uit dat de niet-ge accepteerden op de lange duur toch nog op de Haagse lijst zullen komen, namelijk wanneer zij uit nood peper dure gemeubileerde vertrekken gaan huren. Bjj groei van de gezinnen zal deze huisvesting langzamerhand steeds meer een noodvoorziening worden, zodat men vanzelf „urgent" wordt. Al les bijeen Hjkt het erop dat de gemeen ten slechts zullen zwichten de gerepa trieerden op te nemen en aan huisves ting te helpen, wanneer zij daarvoor extra bouwcontingenten krijgen toege wezen. NAPELS, 23 aug. (Rtr) Ook gis teren hebben zich in Zuid-Italië weer aardschokken voorgedaan, na de he vige aardbeving, die aan minstens 16 mensen het leven gekost heeft, waar door ongeveer 200 mensen verwondin gen opliepen en waarbij veel schade is aangericht. Een miljoen Italianen begon naar huis te keren na een nacht van paniek waarin velen de huizen ontvluchtten om zich buiten in veilig heid te stellen. Uit vele plaatsen zijn berichten over zware schade over ingestorte gebou wen en bruggen en plaatsen die zonder water en elektrische stroom zitten. Van de 16 slachtoffers zijn er twee door vallend puin gedood.. De andere slachtoffers waren merendeels oudere vrouwen, die van angst gestorven zijn of bij de vlucht in verkeersongelukken betrokken waren. In de nacht van dins dag op woensdag hebben ongeveer 800.000 mensen in het gebied van Na pels buitens huis vertoefd. Ook 200.000 mensen in het gebied van Ariano Ir- pino brachten de nacht buiten door. (Van onze speciale verslaggever) LEIPZIG, 23 aug. De Nederland se ploeg is uitgelaten van vreugde. Op nieuw haalde een van de leden het goud binnen, legde het Wilhelmus het publiek het zwijgen 0p >n gingen er twee Nederlandse vlaggen in top. Adri Lasterie zwom heel op haar gemak in de finale 400 meter vrije slag naar de Europese titel, Ineke Tigelaar volgde in haar kielzog naar de Uveede plaats. Ook de heren leverden weer uitsteken de prestaties al vielen zij niet in de prijzen. Voor het verslag zie onze sportpagina. WASHINGTON, President Kenne dy heeft gisteren tijdens zijn perscon ferentie verklaard dat de bekendma king van de Sovjet-Unie dat zij niet SS (Advertentie) Komende week bijna dagelijks directe uitzendingen van de wereldkampioenschappen wielrennen uit Milaan, Salo en Brescia De aanslag had plaats buiten de Port d'Orléans toen de stoet de buurt genaderd was, bekend als „Le petit Ciamart". Er werd krachtig stengun- vuur afgegeven op de presidentiële auto en het escorte, naar ooggetuigen verklaarden vanuit een gele bestelwa gen. Ongeveer 50 meter verderop wer den auto en escorte van de president wederom fel onder vuur genomen, dit- maal, naar weer werd waargenomen, vanuit een blauwe DS. Het gevolg van al dit vuur is geweest dat de twee achterbanden van de presidentiële wa gen werden lekgeschoten en de ach terruit verbrijzeld. Er werden voorts nog een tiental treffers op de auto ge constateerd. Ter plaatse langs de weg liggende winkels en woningen hadden eveneens een aantal kogels door hun vensters gekregen. De president, zijn echtgenote en zijn schoonzoon bleven geheel onge deerd, evenals alle andere personen die deel uitmaakten van de stoet. Een van de begeleidende agenten van het motorescorte kreeg echter twee kogels in zijn helm. Generaal De Gaulle en zijn familie moesten overstappen in een andere auto en reden daarna verder naar het vlieg- Franse politie-agenten bij de gele bestel wagen, van waaruit op hun president, generaal De Gaulle geschoten werd door onbekende onverlate De wagen werd onbeheerd aangetroffen aan de kant van de weg, welke de president en de zijnen hadden afgelegd. veld waar, zo beschreven militairen die daar de wacht vormden, de ge neraal naar het scheen volkomen beheerst en zelfs ontspannen arri veerde. Op zijn kleding zat nog gruis van het stukgeschoten glas. Me vrouw De Gaulle was bleek en leek meer ontdaan. Terwijl generaal De Gaulle en fami lie met slechts geringe vertraging op het geplande uur behouden en wel op de Boisserie arriveerden, was op de plaats van de aanslag, onder leiding van oppereommissaris Bouvier, het onderzoek in volle gang. De gele be stelwagen werd ter plaatse aangetrof fen, de politie vond er twee stenguns in, benevens enige granaten en een kilo plasticspringstof. Wat betreft de bemanning van het vehikel werd vast gesteld dat deze na de aanslag in een Fiat de wijk had genomen. Gevolg van deze wel bijzonder brutaal in verme tel opgezette aanslag, waarbij de or ganisators zich twee Bijzonder goede kansen hadden willen geven op „suc ces' is geweest, dat voor de gehele politie van Parijs en wijde omgeving onmiddellijk groot alarm werd afge kondigd voor de jacht op activisten. Tot diep in de nacht had op het mi nisterie van binnenlandse zaken be raap plaats tussen eerste minister Pompidou, minister van binnenlandse zaken Frey en de kopstukken van de onderscheidene veiligheidsdiensten. Daar het gebeurde te laat kwam om nog melding te kunnen krijgen in de laatste edities van de avondbladen, kreeg de Parijse bevolking er slechts kennis van voorzover zij naar de ra dio luisterde, die in de loop van de avond voortdurend met nieuwe gege vens kwam. Begrijpelijkerwijze heeft het nieuws onder het publiek de nodige emotie teweeg gebracht en veelal fe liciteerde het De Gaulle en zichzelf met de goede afloop. Als merkwaardige bijzonderheid heeft men het ervaren, dat de minis terraad, die generaal De Gaulle zo juist had voorgezeten, voor een goed dee gewijd was geweest aan de be studering en goedkeuring van de ener gieke maatregelen tot bestrijding van het nieuwe banditisme, die daags te voren door de minister van justitie reeds 'waren aangekondigd. En als een nie' geringere bijzonderheid beschouwt men het, dat eergisteren de minister van justitie het met zoveel nadruk had willen doen voorkomen, alsof aan dit nieuwe banditisme niet de betekenis moest worden gehecht van een ople ving van de O.A.S.-terreuractiviteit. meer zal deelnemen aan het vier- mogendheden-beheer van Berlijn, van geen invloed zal zijn op de Westerse rechten in die stad. Op de vraag wat hij vond van het besluit der Russen om hun commando-hoofdkwartier in Berlijn op te heffen, antwoordde de president dat het State Department reeds had meegedeeld dat de V.S. met de andere geallieerden overleg zouden plegen. De Amerikaanse regering gaat van het standpunt uit, aldus de presi dent, dat een Russische daad op zich zelf geen invloed kan hebben op de rechten der andere drie mogendheden in Berlijn, aangezien deze rechten ver kregen werden door 'e vier mogend heden. Tevoren Jiadden Amerikaanse functionarissen verklaard dat de Sov jet-Unie verantwoordelijk zou blijven voor haar verplichtingen in Berljjn al heeft zij dan haar comman do daar opgeheven. De nieuwe Sovjet maatregel beschouwen ze ais een deel van de campagne om het Westen te dwingen tot erkenning van het Oost- duitse regiem. BERLIJN De Oostduitse re gering heeft als haar mening te ken nen gegeven, dat de Russische be slissing een r/"uwe hinderpaal be tekent voor de pogingen van Westerse zijde om „de soevereine rechten van de Duitse Democratische Republiek te negeren en zich in haar binnen landse aangelegenheden te mengen". Volgens de Oostduitse verklaring had den de Russen tevoren Oost-Duitsland geraadpleegd. „Het Sovjet-besluit zal de totstandkoming van een Duits vredesverdrag en een vreedzame regeling van de kwestie-West-Berlijn vergemakkelijken", aldus de Oost duitse regering. De Westerse rechten in Berlijn, met inbegrip van het recht op toegang tot het oostelijke stadsdeel, en het Vier- Mogendhedenstatuut van de stad wor den door het Sovjet-besluit in geen enkel opzicht aangetast, zo heeft ook een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken in Lon den verklaard. „De essentiële kwestie is, dat de Russische autoriteiten hun verplichtingen jegens ons zullen na komen", aldus de woordvoerder. „Wat ons betreft, wij zijn vr tbesloten onze rechten te handhaven." De woordvoerder van de Westduitse regering, Von Hase, noemde de maat regel willekeurig en in strijd met het recht. Hij zag er een nieuwe schending in van het Vier-Mogendhedenstatuut. Veelbetekenend vond hij het, dat het Sovjet-commando in Berlijn wordt op geheven op een tijdstip, dat de Wester se stadscommandanten hun Russische collega verzoeken, aan de conferentie- tafel te gaan zitten om verder bloed vergieten bij de muur te voorkomen. De Russische commandant in Dost- Berlijn, generaal-majoor Soloviev, is op het ogenblik „met verlof". Sinds mei hebben de westerse commandanten ver geefse pogingen gedaan contact met hem op te nemen. Nu '-'.11 n zij zich tot de Russische opperbevelhebber in Oost- Duitsland, generaal Jakoebovski, moeten wenden, die zijn hoofdkwartier te Pots dam nabij Berlijn heeft, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met af en toe enige regen of motregen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Aanhou dend koel. Vrijdag: Zon: 5.37-19.47. Maan: -.05-16.13. Morgen enkele buien maar ook op klaringen. VrU krachtige tijdelijk wel licht harde zuidwesten wind. Te onbe stendig strandweer met temperaturen van 17 a 18 gr., zeewater 17 gr. Vooruitzichten: ook tijdens weekeinde afwisselend storingsfronten en opkla- ringsgebieden. (Advertentie) (Advertentie) Vanavond speelt in het Concertgebouw tezamen met het Noordhollands Philharmonisch Orkest het beroemde 2e Pianoconcert van Rachmaninoff. Entree 1. Hier en daar heeft men zich ge schokt gevoeld door de uitlating van Radio Vaticana, die de abortus van mevrouw Finkbine een misdaad heeft genoemd. Gaat de katholieke kerk er een gewoonte van maken de genen, die haar moraal-opvattingen niet delen en in feite anders hande len, met name als misdadigers te brandmerken? Laat „bet Vaticaan dan consequent zijn en namen noe men van minder weerloze overtreders, zo roept men verontwaardigd. Nu moet meteen worden opgemerkt, dat deze en soortgelijke reacties bij ons weten niet veroorzaakt zijn bij de luisteraars naar Radio Vaticana, maar slechts bij lieden, die van de uitzending kennis dragen via een kort persbericht van een persbureau, dat bet alleen maar gepubliceerd bad om dat de naam Finkbine erbij betrok ken was en bepaald niet, omdat Ra dio Vaticana iets nieuws omtrent de katholieke moraal bad gezegd. Er zit wel iets onbillijks in: van alle uitzen dingen van Rad' Vaticana alleen die te vermelden, welke op het trefwoord Finkbine betrekking beeft en dan het Vaticaan (bet zendstation met zijn eigen redactie wordt dan ineens ver eenzelvigd met bet bestuur van de Kerk) te verwijten dat bet de naam noemt van degene, die door de inter nationale pers weken lang in de open baarheid h gebracht. Men moet bo vendien voorzichtig zijn met een kort persbericht, dat niet de context ver meldt. Ieder katholiek publiciteits- orgaan, dus ook Radio Vaticana. had bet volste recht naar aanleiding van het geval Finkbine op te merken, dat de daad van abortus ongeoorloofd was en in grove mate strijdig met de algemene zedenwet, hoezeer ook sub jectieve goede trouw kan hebben voorgezeten bij de daders, die door allerlei invloeden van opvoeding en milieu wellicht niet in staat zijn ge weest bun verplichtingen tegenover dheiligheid van het leven te erken nen en die, naar men wel moei aan nemen, met grote aarzeling en tegen zin gezwicht zijn voor dwalende ouderliefde. Men moet. juist omdajt het in zulke gevallen gaat om de ont sporing van op zichzelf edele motie ven, altijd voorzichtig zijn met de plegers van abortus of euthanasie misdadiger te noemen, al zal niets de Kerk en de katholieke voorlich tingsorganen ervan weerhouden de daad zelf een misdaad te blijven noe men. Er zijn ouderparen, die bun misvormde kind wè' aanvaarden uit Gods band en die er levenslang met de grootste liéfde voor zorgen. Er was in bet geval Finkbine een ouderpaar, dat had aangeboden het verwachte kind na de geboorte te adopteren, hoe het ook zou zijn. Het is duidelijk, dat de Finkbines deze oplossing bebben afgewezen, omdat zij niet verant woordelijk wilden zijn voor het be staan van een „ongelukkig" kind. Afgezien van alle subjectieve goede trouw der betrokkenen is een derge lijke menselijke voorzienigheid toch verschrikkelijk aanmatigend. Waar zijn dan bovendien de grenzen? (Van onze parlementaire redactie. DEN HAAG 23 aug. Staatssecre taris Bot, die gisteren vrij onverwacht naar Nieuw Guinea is vertrokken, zal daar een aantal Belangrijke zaken moe ten regelen in overleg met goeverneur Platteel en met de militaire vertegen woordigers. Men is zowel in Den Haag als in Nieuw Guinea ongerust over de gevolgen van een eventueel massaal vertrek van de middelbare en lagere ambtenaren (voorzover deze niet door papoea's zijn of worden vervangen) in de tijd van het V.N.-beheer over bet gebied. Om een totale ontwrichting van bet bestuur te voorkomen, zullen maat regelen nodig zijn om de achterblij vende ambtenaren te beveiligen. Hier voor is overleg nodig met de mili taire leiding. Bovendien zal het no dig zjjn het voorlopig aanblijven van de ambtenaren, die geruime tijd van hun gezinnen zullen worden geschei den, voldoende aantrekkelijk te maken In Den Haag verwacht men, dat de staatssecretaris maatregelen bekend zal maken, die in feite neerkomen op een verdubbeling van de salaris sen. Een bijkomend, maar niet minder be langrijk probleem is, dat achterblijvers, vooral buiten de hoofdplaatsen, in de periode van het beheer verzekerd moe ten blijven van voeding en redelijke ver dere voorzieningen. Zijn de berichten over de plannen van het bedrijfsleven in Nieuw Guinea juist, dan zullen moei lijkheden op dit punt niet uitblijven, ter wijl ook een prijsstijging is ie verwach ten. Het gouvernement van Nieuw Gui nea en vervolgens het VN-bestuur zul len zekere garanties moeten kunnen ge ven, dat deze meoilijkheden binnen re delijke proporties zullen blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1