Belangrijke oudheidkundige vondsten in bouwput W" Vakantiespelen De Zilk bezorgt wijkzuster j Cypriana een autootje Jongen ligt onnodig lang bloedend op straat Portier weigert dokter te waarschuwen Lego-stad van f 12.000 Verjonging van de Hout krijgt aller instemming Soepelheid tegenover EDO en Haarlembepleit Zilveren Jubileum-Lepel Alphenaar Onregelmatig hoger r Haarlems gebied 3500 jaar geleden bewoond Frans Hals 1962 rt DODELIJK ONGEVAL VOOR ZIEKENHUIS AT AX-TAXI HAARLEMSE GEMEENTERAAD De beurs vandaag: DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1962 PAGINA 3 Vrijdag 24 augustus Zaden en scherven Geen antwoord met inscriptie met voorstelling van: „de vrolijke man", „de nar", „luitspelende jongens". Bovenaan de steel „wapen van Haarlem". f 9.50 es van fiets gevallen 1.2.3.4.5. De Hout „Haarlem"-terrein Geen voorrang verleend 9m I HAARLEM, 23 aug. Tijdens de Werkzaamheden in de bouwput voor het hieuw Hervormd Verpleegtehuis achter de Jansstraat in Haarlem zijn enige be langrijke oudieidkundige vondsten ge daan die naar alle waarschijnlijkheid dateren uit de tijd van 1500 tot 400 vóór f'hristus. Het zijn de oudste vondsten die men tot heden toe heeft gedaan in Haarlem. Uit hetgeen men aantrof heeft hl en het een en ander geleerd over htensen die bijna 3500 jaar geleden in deze omgeving woonden en over de ma- Uier waarop zij hun grond in cultuur brachten. De archeologen nemen aan, dat zij meer te weten hadden kunnen komen als er van het begin van de huidige werkzaamheden af controle was geweest door deskundigen op oudheid kundig gebied. Aan de heer J. de Jong, hoofd van de Geologische Dienst in Haarlem, komt de eer toe de vondsten hebben onderkend. v Geologische Dienst stelt namelijk nio lanS in de ouderdom en de ma- i»i ïi van ontstaan van de duinruggen Jn de omgeving van Haarlem. B\j het «raven van de bouwput aan de Ridder straat deed zich de gelegenheid voor na dere gegevens daarover te krijgen. De bouwput ligt aan de rand van een lage duinrug die van Warmond door Sassen- heim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heemstede en Haarlem tot iets voorbij Ce Slaperdijk loopt. Rond de duinrug lig gen klei- en veengronden waarop de hiensen zich vroeger over het algemeen hiet vestigden. Om iets over de oudste Speelinstuif op de Stadsdoelen (bij Botermarkt). Dagelijks van 10-4 tiiri Voor kinderen van alle leef- jiden. Kosten 10 cent voor een ge- v, 6 dag. Schilderen, timmeren, ver- ^edpartij j?11 werken met klei, poppenspel, v„ ?lek, enz. enz. Kaarten ter plaatse erkrijgbaar. Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin. h Speeltuin Don Bosco: Sluiting van spel Vakantieprogramma. 's Morgens trait11, op de tuin. 's Middags film en cent AanvanS 2 uur. Kosten 25 Noordervreugd: Autobus- fiezr, oor de kop van Noordholland, a--°ek aan Alkmaar (Kaasmarkt), en, spelen met poppen, en waterspelen, tekenen, le- SOfltt t. XMlklliacH txvactöliidiivi,/, bezip?;.Enkhuizen, de Polders en het heupn van vele bezienswaardig- kpfJa> 50 kinderen van 9-14 jaar hen, ntee. Brood en drinken mee- otn Qn- Vertrek van het Kerkplein S&ewUUr- Kosten 1,50. trekkp op de speeltuin, o.a. touw- zaklopen, behendigheids- §o voor al*e kinderen. middalltuin bet Paradijsje: Kleuter- t/tn o i op de speeltuin. Leeftijd 5 g 1 r" Aanvang 2 uur. tocht eio'n Bartele Jeugd: Zwerf- oordhViï bus door de kop van hiarkti iantL n.l. Alkmaar (Kaas- ehd p' Hoorn, Enkhuizen, Purmer- 2iensvvap>iv 0ugmakerijen- Vele be- Xatl het tr lg> ,n- Vertrek 9 uur ?even <ü,er^plein O- L. Vrouw van t ,eeftiid ilar n' Brood meenemen. 111 13 iali8vns en meisjes van 9 Speelt en Jfl'50 pp' ^hUingSd'a Zaanenoord: Feestelijke °P de tuin11 Zomerprogram- ^Uda'g"™ .kindervreugd: Grote 'sjes van In ,^eeltuin- Jongens en v.Speeltilf t/m 13 iaar- val?tJerboerdeH:ba;r Bezoek aan de jei1 de tuin v' Ve.rtrek om 2 uur van fi m' oor Jongens en meis- ru jaar. Een „afwerker" steekt de kanten van de bouwput bij. De donkere lijn in de af graving is de veenlaag, waarvan in nevenstaand verslag sprake is. bewoners van Haarlem te weten te ko men, moet men zoeken in de strook geestgrond die enige honderden meters breed is. Hierin bevonden zich overigens in Haarlem nog vrij veel poelen. Men heeft in de bouwput bij de Wijn gaardstraat en de Ridderstraat drie me ter onder het oppervlak een humeuze laag aangetroffen van een dikte die va rieert van één tot enige decimeters. Dit vrij droge tot droge gebied is door de vroegere bewoners in cultuur gebracht. Dit leidt men af uit de aanwezigheid van verschillende grondsporen, waaron der verticale doorsneden van greppels. Kleine scherven en stukje bewerkte vuursteen vindt men er eveneens. De scherfjes blijken verschraald te zijn met steengruis. In de humeuze laag komen verder steentjes en botten voor. C'ok stukjes houtskool zijn nog verspreid waar te nemen. De grondwaterspiegel moet in vroe ger tijden op een gegeven ogenblik vrij sterk zjjn gestegen, waardoor een veen laag van één tot twee decimeter dikte is ontstaan. Op enige plaatsen kan men vaststellen dat men vroeger in het veen heeft gespit. Op één plek heeft men kennelijk geprobeerd het veen te ont wateren, want er is een vrij brede grep pel of sloot gegraven. De lengte ervan heeft men niet kunnen nagaan omdat de bouwput bij het begin van het onder zoek al zo goed als gegraven was. Uit het zaden- en vruchtenonderzoek is komen vast te staan dat de grond bepaald niet te nat is geweest voordat de sloot werd gegraven. Men vond er namelijk zaden van muur, welke plant vooral op akkers voorkomt. Uit de sloot zijn ook enige scherfjes te voorschijn gekomen, waaronder een scherf met na- gelinórukken uit de vroege ijzertijd of misschien wel uit de bronstijd. Ondanks het feit dat de vondsten uit de humeu ze laag ouder zijn dan die uit de veen- greppel bestaat or geen aanwijzing dat zij tot een andere cultuur behoren. De laatste tijd heeft men in Zuid-Kenne- merland meer begreppelingen gevonden met behulp waarvan de toenmalige be woners hun grond in cultuur probeer den te brengen. Die van de Ridderstraat is de oudste die men tot heden toe is tegengekomen. Op het veen bevindt zich een zandlaag van ongeveer anderhalve meter. Op dit zand ligt een puinlaag, die vooral in de Wijngaardstraat aanzienlijk is. Het puin bestaat grotendeels uit stenen, soms kloostermoppen en leisteen. Veel zal afkomstig zijn van de afbraak van het vroegere St. Jansconvent. Het aar dewerk is doorgaans van recente datum. De oudste scherven die men tot nu toe heeft gevonden, dateren uit de late Mid deleeuwen. Er is overigens niet veel ge legenheid geweest scherven te verzame len omdat de uitvoerder terecht meen de dat te veel wroeten in het talud ern stige instortingen ten gevolge zou kun nen hebben. Wel heeft men twee ton- putten gevonden die onder voorbe houd uit de tijd moeten zijn van de bouw van de St. Janskerk. De belang rijkste put werd door een dragline ver nietigd zonder dat men er foto's van heeft kunnen maken en ook voordat men de put heeft kunnen inmeten. Een andere interessante vondst was de enor me hoeveelheid visresten achter de St. Janskerk tegen de Wijngaardstraat aan. Naar aanleiding van al deze vond sten mag nog eens herinnerd worden aan de vragen die het raadslid mr. G. van den Bergh in april i960 stelde over de inrichting van een eigen Oud heidkundige dienst of afdeling. Men mag het voor zeker houden, dat men meer vondsten zou hebben gedaan als Haarlem over een dergelijke instelling had beschikt. Als B. en W., die ove rigens nog altijd geen antwoord op deze vragen hebben gegeven, tijdig maatregelen zouden hebben geno men, had een waarnemer het grond werk regelmatig kunnen inspecteren. Men had dan een put die een opper vlakte heeft van ongeveer 1500 m2 tij dig kunnen onderzoeken, de verschil lende cultuurlagen kunnen vlakken en de oudheidkundige inhoud verzame len. Er zou dan bepaald meer te voor schijn zijn gekomen. (De oudheidkundige gegevens, welke in bovenstaand verslag zijn neergelegd, werden ons verstrekt door een deskun dige op dit gebied: de heer B. J. Wie- land Los te Haarlem Red.) (Advertentie) Beperkt leverbaar ALLEENVERKOOP HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT 49 - TEL, 20049 HAARLEM, 23 aug. Op de hoek van de Kennemerstraat en de Frans Halsstraat zijn gisteravond twee jonge meisjes van hun fiets gevallen, toen zij door een bromfietser, die rechts van hen reed, werden geraakt. De brom' fietser moest op zijn beurt naar rechts uitwijken voor een passerende bestel wagen, nadat deze hem licht had ge raakt. Een van de meisjes werd aan de kin gewond en heeft zich in het zie kenhuis Sint Joannes de Deo laten verbinden. De politie vraagt ieder, die het ongeluk heeft zien gebeuren zich met haar in verbinding te stellen. De bestuurder van de bestelwagen is, na dat hij even was gestopt, doorgereden. ZANDVOORT, 23 aug. Burgemees ter en wethouders bevelen de op 1 ok tober aanstaande aftredende leden van de commissie van advies inzake de verdeling en vordering van woonruim te voor een herbenoeming aan. Het zjjn mejuffrouw G. Bokma en de heren J. F. Erdtsieck, D. van Dujjn, L. Sok en P. Korstenbroek jr. verslaggever) aug. Gisteravond (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht (Van een HAARLEM, 23 is voor de deur van het St. Elisabeths gasthuis aan de Gasthuisvest een on geluk gebeurd, waarvan de negenjari ge Denis Marijnen uit Haarlem het slachtoffer is geworden. De portier van het Grote Gasthuis, bjj wie omstanders onmiddellijk om hulp kwamen, weiger de een dokter te waarschuwen. Hij bel de de G.G.D. op, die onmiddellijk een ziekenauto zond. De broeders van de G.G.D. hebben de jongen toen per brancard het Grote Gasthuis binnenge bracht. Het kind had bijna tien mi nuten hevig bloedend op straat gele gen. Het is later op de avond met ern stige hoofd- en schedelverwondingen voor een spoedoperatie naar het Wil- helmina Gasthuis in Amsterdam ge bracht, waar het is overleden. Kort voor half zeven was Denis Ma- rijnen met enkele vriendjes aan het spelen in de bosjes langs de waterkant van de Gasthuisvest. Zij zaten elkaar achterna. Plotseling rende Denis de straat op en botste daarbij pardoes te gen een juist passerende bestelwagen. Het kind viel en bloedde hevig uit wonden aan het hoofd. De chauffeur van de bestelwagen, een 43-jarige Haarlemse bedrijfslei der, stapte onmiddellijk uit en ren de naar het Grote Gasthuis om hulp te halen. De portier merkte op, dat er niemand uit het Grote Gasthuis naar buiten mocht. Bij ongevallen diende eerst de G.G.D. gewaar schuwd te worden, zo zei hij. De daad bij het woord voegend, heide hij de ongevallendienst van de G.G.D. De bedrijfsleider vond het een krank zinnige situatie. Hjj wees de portier erop, dat het slachtoffertje op straat heviglag te bloeden en dat er on middellijk hulp moest komen. Opnieuw weigerde de portier de eigen E.H.B.O.-dienst van het zieken huis te waarschuwen. Het was een ge val voor de G.G.D., deelde hij mede. Dit was een order van de politie, die niet wil, dat er anderen bij het slacht offer komen, in verband met de schuld vraag. Intussen waren ook andere om standers naar binnen gekomen met het verzoek om onmiddellijke hulp, omdat de jongen er erg aan toe leek te zijn. Daarop begon de portier hen de deur uit te werken. Even daarna, kort na half zeven, ar riveerde de ziekenwagen van de G.G.D. Omdat het ongeluk gebeurd was voor de deur van het ziekenhuis, kon men zich beperken tot het uit de wagen ha len van een brancard, waarop Denis Marijnen naar binnen werd gedragen. Verontwaardigd. Het is duidelijk dat degenen, die van het ongeval getuige waren en het ge drag van de portier van het ziekenhuis hadden meegemaakt, bijzonder veront waardigd waren over de gang van za ken. Ook de politiemannen, die kort daarop arriveerden en van de omstan ders hoorden wat er gebeurd was, zei den: „Dat is toch al te gek". Vanochtend deelde de politie ons mede, dat de portier nog niet gehoord was over zijn gedrag. De offioier van justitie in Amsterdam, mr. W. Tonckens heeft verlof gegeven tot begraven, na dat zijn collega in Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, die belast is met het onderzoek in deze zaak, het lijkje had vrijgegeven. De officier in Haarlem bleek echter niet op de hoogte te zijn van het feit, dat de jongen tien minuten onverzorgd op straat heeft ge legen. Daarover had de politie hem nog niet ingelicht. Het is in ons land niet gebruike lijk dat er van medische zijde inlich tingen worden verstrekt over de vraag of het feit, dat de jongen zo lang op straat heeft gelegen en zo hevig ge bloed heeft, van invloed kan zijn ge weest op de tragische afloop van dit ongeval. Geen order Van de zijde van de politie werd ons meegedeeld, dat er geen enkele order bestaat die zegt, dat bü een ongeval alleen de G.G.D. mag helpen. Integen deel. De algemene regel is, dat ieder slachtoffer zo spoedig mogelijk gehol pen moet worden, of dat nu door de G.G.D. is of door een toevallig passe rende of in de buurt wonende arts of door een E.H.B.O.-hulp. Dokter P. A. Heeres, geneesheer-directeur van het Grote Gasthuis, verklaarde dat ook in het ziekenhuis een dergelijke order niet bestaat. Volgens dokter Heeres had de por tier gemakkelijk de E.H.B.O.-dienst van het ziekenhuis of de chirurgische hoofd verpleegster kunnen waarschuwen, die ten allen tijde vlak bij de hoofdingang op hun post zijn. Daar zijn ook enkele brancards. Dokter Heeres kon dan ook niet begrijpen wat de portier bezield heeft. Hij had nog geen gelegenheid ge had de man te horen, aangezien deze vanochtend vrij was. Hij was inmiddels echter wel naar het ziekenhuis ontbo den. „Deze man staat bekend om zijn goe de kijk op de dingen. Hij is altijd bij zonder nauwkeurig in zijn meldingen. Al jaren is hij in dienst van het gast huis. Hij moet een ogenblik aan volko men verstandsverbijstering hebben ge leden", aldus dokter Heeres. De geneesheer-directeur vroeg zich overigens ook fa waarom de be drijfsleider, toen hij bij de portier geen gehoor vond, het niet hogerop in het ziekenhuis had gezocht. DE ZILK, 25 aug. Antoon van Graven heeft wat losgeslagen in De Zilk. Sinds hij enige maanden gele den voor het eerst zijn plan bekend maakte, om zuster Cypriana aan een autootje te helpen. Zuster Cypriana is een bekende verschijning in De Zilk, hoewel zij in het St Jozef ge sticht In Hillegom woo sids mei 1947 belast met de wijkverple ging in De Zilk en langzamerhand zal er wel geen Zilker meer zijn, die de thans vijftigjarige zuster niet ooit eens door het land heeft zien trek ken op haar liets of haar brommer. Maar zuster Cypriana is méér dan alleen maar een wijkverpleegster. De Zilk. Vanuit de diepte van haar de zieken en de hulpbehoevenden in Zij is een vertrouwde vriendin voor geen gemakkelijke „wijk". De buurt - moeite haar teveel is. De Zilk is is wel duidelijk gebleken, dat geen geloof helpt zij waar zij kan en het schap is uitgestrekt en niet zo heel erg overzichtelijk. Om daar met suc ces te kunnen werken, moet men vol ledig opgaan in zijn werk en moet men vooral van de mensen houden. Een paar jaar geleden kreeg de zuster de beschikking over een ei gen wijkgebouwtje van het Wit-Gele Kruis in De Zilk, aan de Regen- vlietweg. Voor zustei Cypriana be tekende dit enerzijds een verlichting van haar werk, want nu kon zij be schikken over een eigen hoofdkwar tier in haar wijk. Maar aangezien zij nu ook beheerster werd van het wijkgebouw, kreeg zij de zorg voor het aanwezige verpleegmateriaal.de uitleen van het materiaal en het on derhoud. Dat is geen sinecure, want minigeen vergeet wel eens de een maal geleende spulletjes terug te brengen en zuster Cypriana moet er dar op uit, om haar kostbare be zittingen terug te krijgen. Aanvankelijk deed de zuster haar werk op haar fietsje. Dat waren moeilijke jaren voor de kordate zus ter, die door weer en wind de wijde omgeving aftrapte om tijdig haar pa tiënteten te kunnen verzorgen. Toen kwamen de eerste fietsen met hulp motor in de handel en zuster Cypri ana was een der eersten die zich op zulk een apparaat waagde. Het was een hele verbetering, want nu was zij voortaan binnen tien minuten van het moederhuis in Hillegom in het Wit-Gele Kruisgebouwtje in De Zilk. Zij spaarde tijd en kon daardoor haar zieken met nog meer toewijding ver zorgen. Maar de vaak harde weste lijke winden in het open land, maak te het haar nog altijd niet gemakke lijk.De fiets met hulpmotor is onder slechte weersomstandigheden zo mo gelijk nog minder ideaal als ver voermiddel, dan een gewone fiets. Gelukkig vond de zuster een trouw en toegewijd bondgenoot in de heer Antoon van Graven, die aan de Zil- kerduinweg een bloembollenbedrijf leidt. Als het weer wat al te bar was voor de activiteiten van zuster Cypriana, stond hij onmiddellijk ge reed om met zijn auto de zuster langs haar patiënten te rijden. Op die manier hoefden de patiënteten n langer bang te zijn, dat de zuster onderweg in de modder was blijven steken. Jarenlang heeft Antoon van Graven voor zuster Cypriana klaar gestaan. Geen uur en geen dag kwa men hem onggelegen. Vijfmaal heeft hij in die jaren verstek moeten la ten gaan omdat het werkelijk niet anders kon. Maar alle vijf dezeke- ren had hij gezorgd, dat er een plaats vervanger gereed stond. Dan kon het gebeuren, dat hij vanuit Engeland - waarheen hij voor zaken op reis moest - opbelde naar het Sint Jozef- gesticht in Hillegom, om te horen of alles naar wens geregeld was. Maar Antoon van Graven zag als geen an der dat deze toestand niet kon blij ven voortduren. Uiteraard moest zuster Cypriana zich zoveel moge lijk regelen naar de mogelijkheden van de heer Van Graven en haar werk liet dat nu eenmaal niet al tijd toe. De enige oplossing zou zijn, dat zuster Cypriana de beschikking kreeg over een eigen wagentje. De De heer Van Graven ging praten met de moeder-overste in Hillegom en die ging er prompt mee accoord. Eind mei lanceerde hij zijn plan in de jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis in De Zilk. Geheel op eigen kosten startte hij de actie. Hij liet circulaires drukken die door hemzelf en zijn familieleden onder de bevolking van De Zilk wer den verspreid. Na amper een week had men de eerste 1000,- al bij een. Dat bedrag is inmiddels reeds zo goed als verdubbeld, maar het spreekt vanzelf, dat er nog heel wat meer nodig is. De heer Van Graven verwacht nog meer giften en de Zil- kers weten nu, dat zij hun bijdragen bij de heer Van Graven thuis kunnen afdragen. Die bijdragen variëren nog al: er zijn er bij van 100 maar ook vin f 1,-. Het komt voor, dat kinderen hun spaarpot omkeren voor de heer Van Graven. Van anderen is bekend, dat zij dit jaar hun va- cantieplannen hebben laten varen, tm zuster Cypriana aan een wagen tje te helpen. En intussen gaat men beginnen met de eerste etappe: het rij-examen van zuster Cypriana. Geen gemak kelijke opgave, maar de Zilkers we ten dat hun zuster het wel redden zal. Want zoveel is zeker: de kleine Zilker gemeenschap zal niet rusten eer zuster Cypriana in haar eigen wagentje door haar wijk rijdt. Vijf Deense architecten hebben ge durende een groot aantal plezierige uurtjes van hun beroep een spelletje gemaakt en met een officiële op dracht als excuus zich gezamenlijk vermaakt met grote dozen Lego bouwsteentjes. Het resultaat was een volledige miniatuur-stad met een oppervlakte van zesendertig vierkante meter. Huizenrijen in oer-Hollandse stijl, lage bungalows, dure villa's en hoge torenflats groepen zich aan de linkerzijde van de imposante kerk, die duidelijk gothisch is. Het grote pompstation mag er beslist zijn en het stadion aan de buitenzijde van de stad is een fraai staaltje architectuur. De Lego-stad heeft een belangrijke haven. Deze strekt zich aan de andere zijde van de kerk uit. Grote zee schepen liggen vast verankerd in het blauw-kartonnen havenwater. Toren hoge hijskranen aan de kade staan klaar om de scheepslasten over te nemen. Het meest bezienswaardig is misschien de stationshal, die door een ingenieus gebruik van doorzichtige bouwsteentjes een matglazen dak schijnt te hebben. De Lego-stad, die voor enkele weken te bewonderen is op de speelgoedafdeling van Vroom en Dreesmann, is een verzameling bouwvoorbeelden, die jonge en oudere HAARLEM, 23 aug. Ondanks het feit, dat er enkele belangwekkende za ken als de verjonging van de Hout en de aankoop van het Haarlem-terrein aan de orde waren, hield de Haarlem se gemeenteraad gistermiddag toch wel een echte vakantiezitting. Heel wat leden waren nog met vakantie en de discussies beperkten zich tot het hoogst noodzakelijke, zodat men om 4 uur kant en klaar was. Aan het eind van de vergadering nam de voor zitter afscheid van de acht raadsleden, die in de nieuwe raad -— die 4 sep tember voor het eerst bijeenkomt niet zullen terugkeren. Men leest daarover elders in dit blad. De voorgestelde subsidie voor het in mei in Haarlem te houden Nationaal Landjuweel deed de heer DEN HAAN (Prot.Christ. Groep) vragen, of de ont- vangstenpost 1500,- uit 15 voorstellin gen) niet erg laag was geraamd. De VOORZITTER vond dat eigenlijk ook wel en weet het daaraan, dat de dona teurs van amateurtoneelverenigingen doorgaans slechts belangstelling hebben voor de prestaties van de eigen vereni ging. Hij beloofde echter dit punt nog eens met het Comité Nationaal Land juweel te zullen bespreken. De heer SPEK (Prot.Chr. Groep) vond het maar een trieste zaak, dat clubhuizen voor speeltuinen die aanvan kelijk 6000,- zouden kosten per stuk, na ingrijpen van de Schoonheidscommis sie plotseling 16,000,- per stuk moesten kosten. Wethouder SCHIPPERS was op deze vraag niet voorbereid en kon slechts verklaren, dat B en W toch wel erg veel waarde hechten aan het oor deel van de schoonheidscommissie. Ook hij betreurde de hogere kosten. De heer ROOKHUISZEN (PvdA), voormalig voorzitter van het Haarlems Speeltuin Verbond, kon er iets meer van vertel len. Aanvankelijk had men slechts 6000,- beschikbaar voor ieder clubhuis. Dat was echter veel te weinig. De in richting zou door de leden zelf verzorgd worden. De schoonheidscommissie wees terecht deze ontwerpen af en het nieu we ontwerp was weliswaar veel duur der, maar ook veel degelijker en veel minder kostbaar in het onderhoud. Bo vendien heeft de kwestie jarenlang ge sleept en de materiaalprijzen en de lo nen zijn sindsdien aanzienlijk gestegen. Dank en waardering uitten de woord voerders van alle fracties voor de uit gebreide nota van B en W over de verjonging van de Hout. In die dank werden ook de adressanten betrokken die zich fel tegen het beleid van B en W hadden gekeerd, maar tenslotte met B en W samen hadden gewerkt bij hst samenstellen van de nota. Een betere voorlichting zou veel moeilijk heden voorkomen hebben, meende de heer PIELAGE (PvdA), maar de heer BOVENKERK (PSP) stelde daar tegenover, dat in een dergelijke emotionele kwestie geen voorlichting helpt. Het conflict barst los, wanneer de mensen die alles wel gelezen hebben geconfronteerd worden met de werkelijkheid van de verjonging. Wethouder HAPPé was het daar roe rend mee eens. De heer BETTINK (WD) kreeg te horen dat men beslist niet van plan is „open plekken" te gaan maken in de Hout. Wel wil men lichte en donkere plekken gaan afwisselen, zodat een boeiender geheel ontstaat. Die mogelijk heid bestaat, nu men toch gaat verjon gen. De heer SPEK (Prot.Chr. Groep) kreeg de toezegging dat onderzocht zal worden in hoeverre nog contact zal moeten wordën genomen met de Com missie Natuu-bescherming Zuid-Kenne- merland en met Staatsbosbeheer. De Commissie de Hout brengt jaarlijks al aan B en W rapport uit over de voor- WETHOUDER W. F. HAPPÉ genomen verjongingsfases, zodat zij haar oordeel regelmatig aan het College kenbaar kan maken. De heer Happé verklaarde de reacties van de vele adressanten best te hebben kunnen be grijpen. Alleen de persoonlijke beschul digingen van onwil én kwade trouw kon hij niet accepteren. Tenslotte sprak de raad nog over de voorgestelde aankoop van het Haarlem terrein en iedereen was het daar vol komen mee eens, al betreurde men deze voor „Haarlem" zo trieste ontwikke ling. Zowel de heer VOOGD (PvdA) als de heer LOERAKKER (KVP) spraken over de onzekere factoren die er nog bestaan met betrekking tot de huurover eenkomsten met „Haarlem" en EDO. Wethouder HAPPé verzekerde dat de raad nog alle gelegenheid zou krijgen daarover te spreken, wanneer die huur overeenkomsten ter goedkeuring aan de raad worden voorgelegd. Zowel „Haarlem" als EDO gaan ech ter accoord met de hoofdvoorwaarden die de gemeente stelt. De wethouder was het met de heer Voogd (PvdA) eens, dat beide verenigingen voor het volksontwikkelingswerk te veel hebben gedaan, dan dat de gemeente nu het onderste uit de kan kan vergen. Hij be pleitte soepelheid bij de verdere bespre kingen over de regeling van de details. Voor een goede clubgeest zou de heer Voogd graag langdurige huurcontracten zien. De wethouder beloofde dit graag in beginsel. Natuurlijk zou men in de praetijk wel eens anders kunnen gaan handelen, wanneer er een wijziging zou komen in de status van de verenigin- óf „Haarlem" mindere prestaties gaan gen. Dus bijvoorbeeld, wanneer EDO leveren en andere voetbalverenigingen een belangrijker rol zouden gaan spe len. Overigens geloofde de wethouder, dat niet alles in één keer geregeld kan worden. Er zal periodiek overleg nodig zijn tussen de gebruikende verenigingen en de gemeente, meende hij. Nu nog op de brommer, maar wellicht binnen afzienbare tijd in een eigen autootje. illlllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllli: Lego-enthousiasten op ideeën kunnen brengen. Waarschijnlijk zal geen van de bezoekers, die diep onder de in druk van de stad zijn, het bestaan, een dergelijk bouwsel in de huis kamer te laten verrijzen, want de Deense architecten hadden maar liefst voor twaalfduizend gulden aan bouw stenen tot hun beschikking. Boven dien kwamen zij met hun vakkennis al heel beslagen ten ijs. Breng daar als schooljongen maar iets tegenin. Of zijn er misschien ook iets oudere Lego-bouwers; bijvoorbeeld archi tecten (Advertentie) 'KRUISWEG 47-49 HAARLEM HAARLEM, 23 aug. Gistermorgen is op het kruispunt Westelijke Rand- weg-Leidsevaart een personenauto in botsing gekomen met een vrachtwagen. De bestuurster van de personenwagen die de vrachtwagen geen voorrang ver leende, werd uit haar auto geslingerd en met een grote hoofdwond en een hersenschudding naar de Mariastichting gebracht. AMSTERDAM, 23 aug. De beurs toonde vanmiddag bij de opening nogal wat beweeglijkheid. De koersen fluctu eerden sterker dan men de laatste tijd gewend is geweest. Zo steeg Philips op der de druk van enig aanbod uit het middenkoersvraag tot 159, om later on- buitenland, terug te vallen tot 158, op welk niveau de winst ter opzichte van de slotprijs van gisteren per saldo ƒ0,40 bedroeg. Opmerkelijk was ook de koers ontwikkeling van de aandelen Konink lijke. De notering van dit fonds trok van 141- aan tot 141,70 vergeleken met een slotkoers gisteren van 140. Er bestond een flinke belangstelling in de hoek van het oliefonds en men kreeg de indruk dat er kooprders waren voor Amerikaan se rekening. Unilever was ook hoger op 138 0,90), maar Hoogovens openden flauw op 551 (-11) om zich kort daarop te her stellen tot 559. AKU was een punt ho ger. De cultaures waren prijshoudend tot wat lager. Delimij moest 2 prijsgeven. Scheepvaartaandelen noteerden onver anderd tot een kleinigheid hoger. Staats fondsen iets luier. Vorig opening Slot 23/8 4(4 Ned. 1960 lOlrt 4% Ned. 1961 99A 4 Ned. 1961 98% 4 Ned. 1968 97H Stalfel 1947 90* B.N.G. Won. bouwl C 107yg Ned. Handel Mij. Cert 346(4 Amsterdam Rubber 114(4 111 EVA. 125% 123 AJC.U. 366% 368* Berkel Patent 229(4 Calvé-Delt Cert. 680 DeU-Mlj 146.50 142.50 Fokker 454 Ford 880 v. Gelder 304 Hoogovens 562(4 555 Müller Co. 119(4 Ned. Kabel 518 Philips Gem Bez 157.60 156.60 Unilever 137.10 138.00 Wilton -Fyenoord 285 Billiton 2e 440 Dordtsche Petr gew Kon Petroleum 50 140.40 141.20 Holl Amerika Lijn 125 123 Java Ch PL 137 K.L.M. 50/60 Ko Ned Stoomb Mij 141% KJ=Ad. 145(4 141* Stoomv Mil NederL 145 143 v. Nievelt 114(4 v. Ommeren 246 114* Rott Lloyd Ned Scheepv Unie 134(4 Interunie 181.50 133% Robeco 207 Unltas Ver Bezit 127 Rentespaarbrleven '57 142(4 Rentespaarbrieven '58 2Va Amsterdam '56 1 80f» z( 2 Amsterdam '56 n 86% mm 2 Va Amsterdam '56 UI 92% 2(4 Amsterdam '59 99(4 2(4 Rotterdam '57 85(4 Alb, Heyn KA obL "9)4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3