diplomatieke rel rond deelname De Aziatische spelen vrijdag in Djakarta Vertrek na 48 uur Hollandia Wat doet Rikhy nü al in Djakarta? Nuth behoudt ook na de nieuwe Geen onregelmatigheden, wel veel tranen Glorie voor lijst-Moonen niet op TV stemming Acht km uniformstof wacht al jaren lang op kopers Achttien jaar nid v&ig dm SUNIL HALEN! VERWOESTINGEN IN ZUID-ITALIE ISRAËL EN NATIONALISTISCH CHINA RUSLAND ZORGDE VOOR HET BENODIGDE GELD MSI BOYENGEHUCHTEN WEDEROM TER STEMBUS Staatssecretaris vraagt de SER om advies Jongelui verdacht van diefstal Stoffelijke resten twee militairen uit La Courtine overgebracht V akantiespreiding Met gehuurde auto dodelijk verongelukt LOCOMOTIEF ter beschikking justitie DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1962 PAGINA 5 (Van onze sportredactie) Aan de vooravond van de ope ning van de Aziatische Spe- len in Djakarta dreigt een ,?°glopende diplomatieke rel op minst het internationale pres- van de spelen in gevaar te brengen. De regering in Djakarta peigert namelijk inreisvisa voor p ploegen uit Israël en Formosa 'nationalistisch China) en toont 2ich hierdoor gevoelig voor de Aandrang, die uit de Arabische H'ereld en van de regering van Communistisch China terzake op Indonesië is uitgeoefend. Naar inluidt overweegt de Internatio nale Atletiek Federatie (IAAF) et Aziatische sporttoernooi van 'aar lijst van erkenningen af te voeren, hetgeen betekent, dat at- 'eten, die er aan deelnemen, niet ^eer aan andere door de IAAF arende internationale wedstrij den kunnen deelnemen. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEl Indonesië erkent de regeringen van Israël en nationalistisch China niet. ■Beide landen zijn wel lid van de Azi atische sportfederatie en ze hebben san de, aan dat in Djakarta vooraf gaande toernooien, deelgenomen. Merkwaardig is, dat Indonesië wel uit nodigingen aan Israël en Formosa heeft gezonden - een formaliteit blijk baar - maar niet voor de noodzake lijke inreisvisa heeft gezorgd. De Is raëlische ploeg doet geen pogingen meer in Djakarta uit te komen, maar de nationalistisch-Chinezen geven de strijd niet zo snel op. Beide landen hebben steun gekregen, althans mo rele steun van de waarnemend mi- hister van buitenlandse zaken van de tWesters-gszinde) Philippijnen. De In donesiërs zelf weigeren oo deze niets met sport te maken hebbende kwes tie commentaar te leveren. De Indonesiërs hebben er overigens *eel eer ingesteld om de organisatie van deze spelen in handen te hebben. De ronrgaande Aziatische Spelen waren van jhternationaal niveau, ontstaan uit het idee dat de sportwereld vier jaar tussen de Olympische Spelen wel wat al te h." Niet dat men vaker strijd op Olympisch niveau wenst, aaL er is te lang onzekerheid. In snnr( f 0<!e van vier 'aar 's in de en ,7 frequentie van het komen saan van coryfeeën zo groot, dat cfb? moeite heeft om er achter te «omen of de oude, gevestigde sterren oog wel op het kampioensniveau staan en het nieuwe, opkomende talent reeds is doorgedrongen tot de top. Men wil zekerheid, meer zeker heid althans. Het risico van bittere teleurstellingen tijdens het Olympi sche sportfestijn, waarop de aan dacht van heel de wereld is gericht, Js te groot en bovenal te pijnlijk. Als Paddestoelen zijn ze daarom te voor schijn gekomen, de grote internatio nale kampioenschappen van iets be perktere omvang en op een iets lager niveau dan de Olympische Spelen, maar desalniettemin toch van bijzon dere allure. En heel nauwkeurig tvordt het Olympische wedstrijdsche ma nagebootst. Europa is er mee bei gonnen. Atletiekkampioenschap- Pen, zwemkampioenschappen, kampioenschappen. Engeland werkte het voorbeeld verder uit: de kam pioenschappen van het Gemenebest ®n sinds enige tijd kent men nu ook «e Pan-Amerikaanse en de Aziatische "Pelen. 'n deze weken, dat Europa zijn twee- sn mkse wapensehouw-per-tak-van- gPOrt houdt, zijn ook de Aziatische „Pelen. Djakarta zal deze keer (van augustus tot en met 4 september) S? plaats van het strijdtoneel zijn. liiv e iaar lanS heeft men in het zuide- Kj* stadsdeel van de Indonesische het tad bijzonder hard gewerkt en «resultaat is, dat er thans een sport- jjhplex van gigantische afmetingen een complex, dat een bijna ge- /ouwe Jaren kopie is van wat een aantal geleden in Rome uit de grond v schampt voor üe uiympiscne apeien ïov 196°- Toen °P het congres van Azi1 °- in mei 1958 Indonesië de vierde j/'atische Spelen kreeg toegewezen, ktia Soekarno namelijk prompt zijn <jPste ingenieurs naar Rome om er tó. technische problemen te bestuderen, d zou zelf voor de financiën zorgen... ÊeM°e Indonesië kans heeft gezien het foe hij een te brengen voor dit mil- gjmencomplex is nimmer een geheim in j?est- Soekarno vroeg en verkreeg j0 Busland een krediet van 12Vs mil- er. h dollar (ruim 45 miljoen gulden) Vg.jh ruil daarvoor deed hij de Russen Wiff eer aan op momenten, dat de be- «atelling voor dit complex bijzonder haa was. Khroesjtsjev kwam in 1960 Djakarta en sloeg, met een witte aerïJ °P> de honderdste paal. Ruslands kelp vice-premier Mikojan was en- het weken geleden de ere-gast toen die i adion officieel werd geopend. Bij bog 'aatste gelegenheid gaf Soekarno Kif- e?h speciale boodschap voor Prw?sitsjev aan Mikojan mee. „Uw slaan r zei twee jaar geleden bij het hu [y, Van de honderdste paal, dat wij ?ar eens moesten tonen, dat wij aard kunnen werken als de bur- van de Sovjet-Unie, omdat anders dit stadion niet op tijd klaar zou zijn. U ziet het. Het stadion is klaar. Ver telt U dat alsjeblieft aan Khroestsjev'. Dat de lening niet gering is ge weest, moge blijken uit de opsom ming van alles wat er met het Russi sche geld ten behoeve van de onge veer drieduizend deelnemers ar n dit Aziatische sportfestijn is gebouwd. Er is, zoals wij al schreven, het enorme stadion der honderdduizend, dat en kele dagen geleden is geopend. Er is een zwemstadion met een toe schouwerscapaciteit van 8000, ge opend in december j.I. Men vindt er een sportpaleis voor typisch Aziati sche sporten, badminton en tafel tennis, geopend in juni 1961. Het hockeystadion, enkele weken geleden gereed gekomen, kan 25.000 toeschou wers herbergen. Het tennistadlon, toe- schouwerscapaeiteit 6000, kon in de cember in gebruik worden genomen en tenslotte is er een sportpaleis voor basketball gebouwd. Gevoegd bij de reeds bestaande accommodaties, zo als het Ikada-stadion, zeven kilometer van Senayan (45.000 toeschouwers), het sportpaleis-Ikada (5000 toeschou wers) en het Manggarai-zwemsta- dion, beschikt Djakarta thans dus over een gigantisch sportcomplex. Intussen kan Indonesië ervan ver zekerd zjjn, dat de internationale sport wereld de verrichtingen, die tijdens de Aziatische Spelen zullen worden ge leverd; nauwgezet zal volgen. Over twee jaar zijn immers in Tokio de Olympische Spelen en het ligt voor de hand, dat Azië deze keer het grootste aantal deelnemers zal leveren. De rest van de sportieve wereld wil uiteraard zo vroeg mogelijk weten wat het uit Azië kan verwachten. De opening van het stadion-der-honderdduizend in Djakarta. Terwijl Soekarno het lint doorknipt, applaudisseert de hoge vertegenwoordiger van de geldschieter, de Russische eerste vice-premier Mikojan. HOLLANDIA, 23 aug. Waarom be sloot gisteren de V.N.-generaal Rikhy, belast met het toezicht op het naleven der bestandsbepalingen in Nieuw-Gui- nea, zo plotseling vandaag naar Dja karta te reizen? Er is officieel geen antwoord op deze vraag gegeven, maar waarnemers nemen aan dat de gene raal het duikboot-incident van maan dagavond (bij de Tanah Merah-baai) en/of de moeilijkheden rond de intocht van Indonesische parachutisten in Me- rauke met de Indonesische leiders wil bespreken. Toen Rikhy zijn besluit bekendmaak te, was hij nauwelijks 24 uur in Hollan dia. Bij zijn aankomst had hij aange kondigd ongeveer twee weken in Nieuw- Guinea te blijven en daarna pas naar Djakarta te gaan. En gistermorgen nog werd officieel meegedeeld, dat de gene raal vandaag naar Manokwari zou vliegen om daar een rondreis te be ginnen langs plaatsen waar zeer waar schijnlijk Indonesische infiltranten uit de jungle tevoorschijn zullen komen. De eerste Indonesiërs hebben zich inmiddels al laten zien bij Merau ke. Een als koerier optredende luite nant is meegedeeld, dat zijn enige honderden 'para's tellende compag nie de stad mag binnenkomen, mits wapens en munitie in de jungle ach terblijven. Waarnemers achten het zeer wel mogelijk dat de Indonesi sche compagniescommandant, kapi tein Benny, deze voorwaarde ver werpt en een volledig bewapende in tocht zal eisen. Het is niet bekend wat Rikhy ter zake in Djakarta zal voorstellen. Wel verwacht men dat hij erop zal aan dringen, tot na oktober de Indonesische zeestrijdkrachten buiten de Nieuwgui- nese territoriale wateren te houden. De strubbelingen rond de intocht van de Indonesische militairen bij Merauke zal waarschijnlijk vertraging veroorzaken in hun opmars; gisteren waren ze nog twee dagmarsen van de stad ver wijderd. Het plaatselijk bestuur verwacht mor gen hun voorhoede. Tot zolang zal men nog niets weten omtrent de reactie van Rom eins voorbeeld is in Djakarta ook het zwemstadion voor da Aziatische spelen gebouwd. de overwegend Indonesische bevolking. Men vreest een haatuitbarsting tegen de Papoea's en de zeer pro-Nederlands gestemde groep Ambonezen die zich tegen de Indonesische inwoners van Merauke nogaleens méér dan „on vriendelijk" heeft gedragen. In Merauke druppelen inmiddels al wel individuele Indonesische militai ren binnen. Zij wandelen met twee of drie man in uniform door de meestal uitgestorven straten en tonen grote belangstelling voor de bio scoop. Moeilijkheden met de inwoners zijn er nog niet geweest. De meeste militairen lijken blij dat aan het zware leven in de wildernis een einde is gekomen en gedragen zich tegen over iedereen bepaald vriendelijk. Het persbureau Reuter berlcni dat de Papoea-dominee F. J. Roemainoem in Djakarta met onderwijsautoriteiten zal gaan spreken over Indonesische on derwijzers voor protestantse Papoea- scholen. Hij is voorzitter van de gene rale synode van Papoease evangelisch- christelijke kerken. Het besluit tot zijn reis zou zijn genomen tijdens een ge heime bijeenkomst van de synode en van autoriteiten van de stichting voor protestants christelijk onderwijs op Nieuw-Guinea. stadion-der-honderdduiz end toen de opbouw nog in volle gang was. NUTH, 23 aug. Een zesde gedeelte van de kiesgerechtigde burgers van het landelijke, Zuidlimburgse mijnwerkers dorp Nuth (543 van de 3163) is gisteren opnieuw ter stembus gegaan. Aanlei ding hiertoe vormden, om een zwaar woord te gebruiken, gesignaleerde on regelmatigheden in sterndistrict III, de buurtschap Bovengehuchten die de ach- terafdorpjes Grijzegrubben, Terstraten, Helle en Tervoorst omvat. Bft de jong ste raadsverkiezingen, 30 mei, bracht een van de kiesgerechtigden van Boven gehuchten, mevrouw Houtvast, niet al leen haar eigen stem uit maar ook die van haar man die toen in het zieken huis verbleef. Hiervoor bezat zij niet de bq de wet voorgeschreven volmacht. Bovendien verklaarden de leden van het stembureau twee stembiljetten, die wel volgens de geest, maar niet volgens de letter van de wet waren ingeyuld, geldig. Toen bij de bekend making van de uitslag bleek dat de lijst-Moonen (werknemende midden stand) slechts één stem meer had be haald dan de lijst van middenstan der Brassé en de lijst-Moonen met die ene stem meer een tweede zetel had veroverd, grepen de politieke te genstanders de onregelmatigheden aan om te komen tot een herstemming. En gedeputeerde staten van Limburg beslisten dat er inderdaad zo'n her stemming moest worden gehouden, niet in geheel Nuth, maar alleen in de Bovengehuchten. Aan deze herstemming is een fiksere verkiezingsstrijd voorafgegaan dan aan de eigenlijke gemeenteraadsverkiezing omdat het resultaat van deze tweede stemming beslissend zou zijn voor de verkiezing van het tweede lid van de lijst-Moonen, mr. J. W. G. Petit. Van wege de onregelmatigheden werd hij on langs niet tot het nieuwe college van de vroede vaderen van Nuth toegelaten wel de twaalf andere gekozen raads leden, omdat de herstemming in Boven gehuchten geen invloed meer kon uitoe fenen op hun verkiezing. De stembusslag van gisteren ls een glorievolle overwinning voor de lijst- Moonen geworden, daar deze partij maar liefst 203 van de 539 uitgebrach te stemmen behaalde (op 30 mei slechts 35) en hierdoor baar totaal zag stijgen van 314 tot 482, iets meer dan tweemaal de kiesdeler, die nu (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 aug. In de magazij nen van de koninklijke landmacht ligt bijna acht kilometer vezelwollen zand kleurige zomeruniformstof te wachten op afnemers die maar niet willen ko men. Het is het grootste deel van de 8700 meter stof, die de legerautoritei- ten in 1955 hebben ingeslagen om offi cieren en onderofficieren in de gele genheid te stellen zich facultatief te gen redelijke prijs een zomeruniform te laten aanmeten. Hoe redelijk die prijs overigens is, het leger en bijge volg de belastingbetaler zitten niette min met een strop van 112.400 gulden. De stof kost namelijk vijftien gulden per meter. De verantwoordelijke legerautoriteiten proberen intussen met alle mogelijke middelen de „miskoop" te camoufle ren en alsnog zoveel mogelijk van de dure stof aan de militaire man te brengen. Officieren van de dienst der intendance lopen in het uniform rond om het goede voorbeeld te geven. Er wordt overal in het leger propaganda gemaakt om belangstelling te wekken voor de zomeruniformstof. Maar de animo wordt nauwelijks groter. Het lijkt daarom twijfelachtig dat het leger nog ooit door de voorraad zal heen komen. De verantwoordelijke autoriteiten wijten de mislukking aan het slechte weer van de laatste jaren. Het ls echter een argument, dat slechts ten dele op gaat. De stof is immers al acht jaar geleden aangeschaft. Ook het motief, dat de mogelijkheid via het leger de stof aan te schaffen nog niet voldoen de bekend is geworden, zal weinigen bevredigen. Was het niet beter geweest het eerst te proberen met een kleine hoeveelheid stof? Zou het dan een mislukking zijn geworden, dan was de strop in elk geval niet zo groot ge weest als nu het geval is. Het feit, dat de stof goed is opgeslagen en wei nig plaats inneemt, zoals de staats secretaris van Defensie enige tijd ge leden de Algemene Rekenkamer heeft meegedeeld, is een weinig troostende gedachte. En terecht heeft de Reken kamer de staatssecretaris toegezegd op de aangelegenheid te zijner tijd te zullen terugkomen. LA COURTINE, 23 aug. Gister middag zijn van hier de stoffelijke res ten van de sergeant eerste klasse P. M. Keulen uit Harderwijk en sergeant vlieger M. J. Huiberts uit Haarlem, die dinsdag bij het ongeluk met een Piper Cub zijn omgekomen, met een speciaal vliegtuig naar Soesterberg overgebracht om in Nederland te wor den begraven. Nederlandse en Franse militairen en burgerlijke autoriteiten woonden de plechtigheid op het vlieg veld bij. Hevig snikkend verlaat mevrouw Hout vast het stembureau. Even later zal er een dokter aan te pas moeten komen om haar te kalmeren. 239 stemmen bedroeg. Hierdoor werd de omstreden tweede zetel voor de lijst-Moonen veilig gesteld, zodat mr. Petit toch is gekozen. De herstemming heeft dus, althans wat de aangewe zen dertien raadsleden betreft, geen wijziging gebracht in de uitslag van 30 mei. Politieke waarnemers, in Nuth zien in deze uitslag tevens een smadelijke nederlaag voor Moonen's grote tegen stander het raadslid Gielkens, kandi- DEN HAAG, 23 aug. De staats secretaris van Economische Zaken, drs. Gijzeis, heeft, mede namens de staats secretarissen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de Sociaal- Economische Raad advies gevraagd over het steeds nijpender probleem van de vakantiespreiding. In zijn adviesaanvrage merkt de staatssecretaris op, dat door het samen vallen van de vakanties van velen ge durende slechts enkele zomerweken, het van jaar tot jaar moeilijker wordt de vakantietijd, die steeds meer buiten de woonplaats wordt doorgebracht, zo aan genaam mogelijk te besteden. Ook de dienstverlenende sectoren komen in grote moeilijkheden van allerlei aard. Ondanks prijzenswaardige initiatieven zjjn de pogingen, althans voor de Ne derlandse vakantiegangers een zekere spreiding te bewerkstelligen, tot dus verre mislukt. De staatssecretaris ver zoekt de SER, of hij de mening kan delen, dat de spreiding van vakantie dient te worden bevorderd en zo ja, welke methoden daartoe naar zjjn me ning dienstig zijn, met inachtneming van de bijzondere belangen van be paalde sectoren van het bedrijfsleven en uiteraard van het onderwijs. HEERLEN, 23 aug. De politie heeft in nauwe samenwerking met de rijkspolitie te Voerendaal vijf jongelui, in leeftijd variërend van 17 tot 31 jaar, onder wie een meisje, gearresteerd. Zij worden ervan verdacht in de nacht van 9 op 10 augustus twee inbraken te hebben gepleegd. In deze nacht werd bij een slager in Voerendaal een lege kassa ontvreemd. In dezelfde nacht werd bij een kruide nier in Kunrade een kassa en een blikken doosje met klein geld, alsme de een partij sigaretten ter waarde van 145 gulden en een partij levens middelen gestolen. De politie is op het spoor van de jongelui gekomen door dat er in een café onenigheid ontstond over de verdeling van de buit. De da ders zijn allen goede bekenden van de politie. De heler van de gestolen goe deren is eveneens aangehouden. daat van een van de arbeidersgroeperin gen. Hij maakte de hele affaire aan hangig en dreef de herstemming door. Zijn groep behaalde slechts elf stem men in Bovengehuchten. Tot de kiesgerechtigde burgers van Bovengehuchten behoorde behalve bur gemeester drs. H. Schmedding ook me vrouw Houtvast zelf. Deze keer beging zij geen onregelmatigheid, maar wel veroorzaakte zij in het stembureau een heftige scène. Bij het zien van enige persfotografen barstte deze in de voor bije weken veel gefotografeerde kiesge rechtigde burgeres in tranen uit. Zij weigerde haar stem in het bijzijn van persvertegenwoordigers uit te brengen en verzocht de burgemeester de aanwe zige persmensen te verwijderen. De charmante burgemeester van Nuth vol deed aan dit verzoek en mevrouw Hout man bracht haar stem uit. Alleen voor haarzelf en niet voor haar man, die later op de dag zelf bij de stembus verscheen. Buiten het bureau gekomen kreeg mevrouw Houtvast het weer met haar belagers aan de stok en wel in die mate, dat een dokter er aan te pas moest komen om de woedende vrouw te kalmeren. De N.T.S. had een Maastrichtse ci neast naar Nuth gestuurd en een vlieg tuig gecharterd om zijn filmpje tijdig naar Bussum te transporteren. Zeer tot ongenoegen van de olijke burgemeester, die heel deze verkiezingsaffaire beslist niet tragisch opnam maar er voor zijn gemeente een leuke publiciteitsstunt in zag, ging de aangekondigde T.V.-uitzen- ding niet door. Het filmpje, zo bleek bij telefonische navraag, was mislukt... Ee*- mij bevriend zaken man ontving dezer dagen te zijnen kantore bezoek van een Duitser, laat ik nu maar weer eens zeggen van Herr Müller. Herr Müller was na tuurlijk van harte welkom, want wij doen gelukkig al lang weer zaken met het achterland. Gelukkig vooral mzoverre. dat het, geloof ik. een poosje gedreigd heeft dat het achterland ons voorland zou worden. Maar goed, Herr Müller trad binnen met de opgewekte allure van oude- jongens-onder-elkaar en riep: ..Sie kennen mich ja noch". Mijn vriend dééd zijn best, maar het lukte hem niet. Nu was dat geen won der, want wat bleek? Herr Müller was inderdaad meer ter plaatse aanwezig geweest; in 1944 namelijk. Destijds ech ter had hij natuurlijk een uniform ge dragen; en nu kunnen achttien jaar vrijwel ongemerkt aan een mens voor bijgaan, maar wanneer hij de welver sneden leger-pet verwisselt voor de slappe hoed maakt hij zichzelf onherkenbaar. Mijn vriend stamelde dus enige excuses en vroeg wat hij voor Herr Müller kon doen. Nou. dat was dan wel duidelijk. Herr Müller had destijds niet alleen een pet op ge had, maar hij had aldus opgesierd nog een bestelling geplaatst ook. Een be stelling, voor welke hij cash had be taald. Maar van de levering was door een noodlottig toeval nooit iets ge komen. En nu was hij er weer. Mijn vriend is een even soepel, al» redelijk man en hij zei dus: „Goed. U krijgt uw spullen. Maar éérst mijn fiets terug". Neen. Herr Müller had haar niet bij zich. Hij had zijn uniform inmiddels verwisseld voor een Cadillac. WYLRÉ, 23 aug. De negentienja rige kelner Robert van der Pol uit Heerlen, die pas enkele weken in het bezit was van een rijbewijs, is hier gis teren op de Valkenburgerweg met een gehuurde auto dodelijk verongelukt toen de auto met grote snelheid uit een bocht vloog en te pletter sloeg tegen een lantaarnpaal. De jongeman werd uit de auto geslingerd en vrijwel op slag gedood. GELEEN In het ziekenhuis van het Duitse grensplaatsje Geilenkirchen is gisteren de echtgenote van de rec tor van het St. Michielslyceum, dr. W. Janssen overleden. Deze botste dins dagavond met zjjn auto tegen een boom. Hij werd op slag gedood en zijn vrouw zwaar gewond. HEERDE De vijftigjarige auto monteur H.E. is hier gistermiddag op de Eperweg om het leven gekomen toen hjj met een personenauto in volle vaart tegen een truck met oplegger aanreed. Men vermoedt dat hij een hartverlamming heeft gekregen. UTRECHT Op een niet-beveiligde overweg in Heeze is gistermiddag een bromfiets gegrepen door een trein. De dertienjarige Joke Kox uit Voerendaal werd hierbij gedood. Zij zat achter op de bromfietsde bestuurder, de 36- jarige F. van Rozendaal werd licht ge wond. UTRECHT, 23 aug. De locomotief waarmee een N.S.-machinist vorige week maandagavond in de buurt van Weert door een aantal onveilige seinen is gereden is door de Nederlandse Spoorwegen ter beschikking gesteld van de officier van justitie te Roer mond. Deze stelt een onderzoek in naar het gebeurde. Advertentie) Zestig procent van de woningen in Ariana Arpino nabij Napels is verwoest door de aardschokken, die de bevolking in paniek brachten en hen de nacht onder de blote hemel deden doorbrengen. De foto toont hoe bewoners staren naar êe droeve puinhopen van hetgeen eens hun huis was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5