PAPOEA'S zien wel iets in akkoord van New York LONBENSE BRIEF ONDANKS EEN ZEKERE BEZORGDHEID: Verwachting is, dat komende wijzigingen rustig verlopen De aanslag in Clamart Problemen in overgangsfase Experimentele bungalow van plastic Stalen steigermakers Zes eeuwen Hardenberg Ponyclub „Bommel overal: puur voor uw genoegen! ZWARTE BLOKKEN IN DE KRANT I De domheid der volwassenen Muizenfokkers hebben het niet gemakkelijk Een vreemde zonde DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1962 HOLLANDIA, 23 aug. Nu men als het ware over de eerste schrik heen is, begint men op Nieuw-Guinea steeds j^eer tot het inzicht te komen, dat tussen Nederland en Indone- gesloten akkoord zo gek nog niet is. Aan de inhoud van deze Overeenkomst is hier in ruime ^ate bekendheid gegeven. Er zijn ^middellijk letterlijke vertalingen jjh het Nederlands en Maleis van "e oorspronkelijke Engelse tekst Smaakt en deze zijn enige malen Voor de radio voorgelezen, ze zijn 111 de plaatselijke pers opgenomen BUITENLANDSE KRONIEK en ze zijn in gestencilde vorm ver spreid. Iedereen weet hier nu dus, waar hij aan toe is, en men is daarbij wel tot de ontdekking ge komen dat de gesloten overeen komst bepaalde bijzonder posi tieve elementen bevat. Voor de Papoea's is het bijvoorbeeld een heel prettige gedachte, dat de Nieuw-Guinearaad en de streek- raden zullen voortbestaan en een taak zullen behouden. Ook wat be- kend is geworden buiten de eigen lijke overeenkomst om, de door se cretaris-generaal Oe Thant getrof fen maatregelen voor de uitvoe ring ervan zijn niet slecht ont vangen. Men hoopt hier alsnog, dat de VN-troepen die hierheen zullen komen inderdaad uit Ma- lakka afkomstig zullen zijn: niet alleen hebben de Maleise troepen een uitstekende naam, maar ze hebben tevens het voordeel dat ze de taal spreken, die hier veruit het meest gebruikt en begrepen wordt: het Maleis. HBM t-XSSKWK V «««WS AMERCE (Van een bijzondere medewerker) Het zal straks bij de beoordeling v®n bet leven van Cbarles de Gaulle "'ét helemaal irrelevant zijn, dat gis teravond tegenstanders van hem voor de tweede keer in een jaar tijds heb ben geprobeerd een eind aan dat le- Ven te maken. Het is aan de ene kant «en ongewild tribuut aan de man, die ftls geen ander verantwoordelijk is Voor de herleving van Frankrijks am bities en de vergroting van de poli tieke stabiliteit, die de Vijfde Repu bliek kenmerken. Aan de andere kant is het een bewijs haast een bewijs Vit het ongerijmde dat de huidige Franse politiek door sommigen wordt Verondersteld op een zo smalle basis te rusten, dat men dit beleid kan om gooien eenvoudig door het staatshoofd uit de weg te ruimen. Ook deze twee de aanslag is mislukt en de Franse President wordt vandaag terecht be dolven onder felicitaties over de goede afloop. Men hoeft geen verklaarde fan van Charles de Gaulle en zijn poli tieke denkbeelden te zijn om in te zien, dat niet alleen hij persoonlijk aan een groot gevaar is ontsnapt, maar dat ook Frankrijk even aan de rand heeft gestaan van een Evolutionaire situatie. En wat het V°or de veiligheid van Europa zou "ebben betekend, wanneer nieuwe, "hbekende pretendenten zouden heb- en geprobeerd zich in het Elysée te Vestigen, behoeft geen beloog. Op het ogenblik, dat deze regels gorden geschreven, is de klopjacht, ?'e de Franse politie op de daders L geopend, nog niet met succes «kroond. Er valt over hun identiteit us nog niets te zeggen. Maar men an wel gissen naar de politieke ach- ,efgrond, waartegen zij hun luguber ^andwerk hebben uitgeoefend. Het enkbeeld van de aanslag moet zijn °Pgekomen bij lieden, die politiek Echts van De Gaulle staan en voor ^'e de teleurstelling over het prijs- 8«ven van Frankrijks overzeese pro- ^Ir,cies de beslissende aanleiding 0rnit tot het uitleven van hun wraak- ®«Voelens op een van nature domine- persoonlijkheid. Een ironische ^'Jïonderheid is het in dit verband, president juist terugkeerde van 'eri kabi netszitting, waar de minister j n justitie sussend had betoogd, dat jongste reeks gewelddaden in Enkrijk niet beschouwd moeten ^°fden als een herleving van de h 'A.S.-terreur. De diefstal van wa- "s en explosieven uit militaire de- s moest dan wel worden tegenge- v ,an- maar aan de andere kant zou 'stelling van straf beloofd moeten «r^ rfn 0811 a"C voorma''Se O.A.S.- jdie hun wapens willen inleveren. J? e koelbloedigheid, waarvan de <Lplesident na de aanslag het gruis van de vernielde auto- V *n. no8 °P zijn colbert blijk gaf, Pa t °°k z''n ro' 'n Sebeel. Het deS £eheel en al bij de legende, die Sjj g,au"istische propaganda nog bij even rond haar held optrekt. En KjaaIS vpfmoedelijk nog waar ook. die'|2)Vee' belangrijker is de reactie, oMc| e Gaulle in zijn innerlijk heeft PohvTan- verschijnsel van de djge^R e aanslag is door geschiedkun de^ -Sn sociologen niet verwaar de^. oc" 's bet onmogelijk de uit- Keef/n^ Pe''en, die zo n aanslag Som^.-°P gespaarde slachtoffer, «n 'n'Cen worden - er overmoedig van adhe entn' r "^e Voorzienigheid" Efest'6 lee svillen betuigen met hun ^Ofde eXtrfrne doeleinden. Anderen verk|an scbuw en wantrouwend en v'janc|ren zowe' hun vrienden als hun der J5'1 c e oor'og. Misschien is, on- ^'tfheicf j omstaudigheden, koelbloe- an toch nog maar het beste. Opvallend is het hoe weinig belang stelling de gewone Papoea's in Hollan- dia voor de nu bereikte overeenkomst aan de dag leggen: de meesten be grijpen kennelijk niet eens waar het om gaat en het kan hun ook niets schelen. Voor zover zulk een begrip wel aanwe zig is, is de hoofdreactie er een van opluchting: 'er komt nu tenminste geen oorlog.' Toen het akkoord getekend was, kon men in Hollandia dan ook Papoea'a zien, die elkaar feliciteerden. In Sen- tani, veertig kilometer van Hollandia, heerst blijkbaar meer bezorgdheid. Het streekraadslid A. Joku is zelfs al na mens een groep bewoners van Sentani naar de liaison-officer van Australisch Nieuw-Guinea in Hollandia gegaan om hem het verzoek voor te leggen of men niet naar Oost-Nieuw-Guinea kan ver huizen. Hoe groot de groep voor wie de heer Joku sprak is, is echter niet erg duidelijk. Berichten, als zou het over duizenden mensen gaan, moeten in elk geval schromelijk overdreven geacht worden. Het motief, dat de bewuste bewoners van Sentani wegdrijft, is er uiteraard een van bezorgdheid. 'Wij kennen de Indonesiërs van vroeger, toen ze b\j het Nederlands-Indische bestuur werkten, en wij lusten ze niet,' aldus ongeveer de opinie van de heer Joku. Elders op Nieuw-Guinea kan men ook telkens weer dit geluid van bezorgdheid over een In donesisch bestuur beluisteren, omdat men in het verleden minder prettige ervaringen met Indonesiërs heeft opge daan. In het Centrale Bergland werd daarbij de bezorgdheid naar voren ge bracht, dat als het Nederlandse bestuur zou vertrekken, de stammenoorlogen wel eens zouden kunnen herleven. Men is vooral bang, dat men erop achter uit zal gaan als straks via een tussen fase het Nederlandse bestuur door een Indonesisch vervangen is. Met nationa lisme heeft dat in leite niets te maken. En aan de Indonesiërs is het straks om te tonen dat zij niet zo onbekwaam en willekeurig zijn als de Papoea's hier soms geneigd zijn te denken. Er lijkt steeds minder reden te zijn voor de vrees dat het straks bij de overdracht op Nieuw-Guinea tot moeilijkheden zal komen. De protestdemonstraties, die kort voor het akkoord getekend werd, in Hollandia, Biak, Merauke en andere plaatsen gehouden zijn, hebben allen zo'n beetje hetzelfde karakter gehad: dat van een soort gemoedelijke optocht met leuzen tegen het akkoord en tegen Indonesië. Het was echter duidelijk dat die leuzen van de organisatoren afkom stig waren, mensen uiteraard met een meer uitgesproken anti-Indonesische ge zindheid, maar dat ze de menigte maar weinig interesseerden. Opvallend was ook, dat, terwijl gouvernementskantoren en particuliere werkgevers hun Papoea werknemers vrij hadden gegeven om aan deze demonstraties deel te nemen de deelneming beperkt bleef: de mees ten hadden kennelijk prettiger emplooi voor die vrije dag. Of ze wilden niet in deze bedoening gemengd raken. Nog merkt men op Nieuw-Guinea wei nig van de pro-Indonesische Papoea's. Maar ze zijn er wel degelijk, en waar schijnlijk meer dan naar buiten toe blijkt. Officieel is er hier maar één pro-Indonesische partij: in Fakfak. Maar daarnaast is altijd al toegegeven, dat in plaatsen als Sorong, Kaimana, Me rauke en Seroei een aanzienlijke pro- Indonesische stroming aanwezig was Die plaatsen werden in de volksmond reeds 'rood-wit' genoemd. Steeds meer blijkt intussen, dat ook in plaatsen, die dan officieus als 'rood-wit-blauw' bekend stonden, plaatsen als Biak en Hollan dia, wel degelijk ook een pro-Indonesi sche stroming aanwezig is Die zal zich op den duur stellig duidelijker gaan ma mfesteren. Het zal waarschijnlijk niet zo- lang duren voor onder de veranderende omstandigheden de pro-Indonesische lie den de anderen volledig overstemmen. Tekenend was bijvoorbeeld dat van de vijf Papoea-adviseurs van de Indonesi sche delegatie in New York er twee uit Seroei kwamen, twee uit Hollandia en een uit Biak. Er zullen zich stellig nog allerlei problemen voordoen in de overgangs- geriode, die nu in feite op Nieuw- uinea reeds is ingegaan. De reali sering van de wapenstilstand, die dus betekent dat de hier gelande Indo nesische troepen gelokaliseerd moeten worden, is aan een begin van een op lossing toe. Vervolgens is er het op vangen van de leemten op de kan toren als straks, naar het zich laat aan zien, vele Nederlanders vertrekken. Het is nu al wel duidelijk, dat de Papoea's slechts een deel van de o- penkomende posten zullen kunnen vul len, zodat voor de rest wel een be roep op Indonesië gedaan zal moeten worden. Een beroep doen mag dan overigens wel een misplaatste term heten: Indonesië zal natuurlijk graag de gelegenheid aangrijpen om zoveel mogelijk Indonesiërs naar Nieuw-Gui nea te zenden. Maar al die problemen ten spijt ziet het er toch naar uit, dat de komende wijzigingen in Nieuw-Guinea vrü rustig zullen kunnen verlopen, en dat daar bij van Papoeazijde nauwelijks moeilijk heden te verwachten zijn. De meer ont wikkelde Papoea's hebben doorgaans echt wel het gevoel dat het bereikte akkoord zo slecht nog niet is en de rest laat alles wel rustig over zich heen gaan. Met een beetje bezorgdheid mis schien - wie voelt die trouwens niet? - maar zonder voornemens tot een ingrij pen dat de loop der ontwikkelingen zou kunnen beïnvloed"". (Advertentie) TC8ACCÖS FINS USA ROXY slgarette en Italia da 20 pezzi tit. 275. ALGIERS, 23 aug. (UPI) Twee Parljse kranten, „France-Soir" en ,,Le Figaro" zijn in Algiers in de kiosken ver schenen voorzien van grote zwart ge maakte stukken De zwarte blokken waren aangebracht over artikelen die betrekking hadden op de gebeurtenis sen in Algerije en die niet de goed keuring van de plaatselijke censuur hadden kunnen krijgen. V.N. De waarnemende secretaris generaal van de V.N., Oe Thant, heeft woensdag een begroting met een eind bedrag van 86.649.500 dollar voor 1963 ingediend. Dit eindbedrag is 4.504.760 dollar meer dan het begrotingsbedrag voor 1962. (Rtr) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIII1IIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIII' ij lazen over muizen en dachten aan John nie. Johnnie is een twaalfjarige jonge man, zoon van een welgestel de Engelse vader en een Parsee moeder uit Bombay. Hij heeft een olijfkleurig ge zicht en de ogen van de meisjes in de buurt puilen uit hun kassen van aanbid ding als hij voorbijgaat. Op een uitzonderlijke zomer morgen, toen de zon bt) on geluk door de wolken gleed en boter smeerde op de da ken, vierden wij deze onwaar schijnlijke gebeurtenis door de krant te gaan zitten lezen op het gazon voor de flat. John kwam naast ons zitten, hetgeen een grote eer was. Niet dat John verwaand is. Hij is altijd een beetje ver strooid en kijkt alsof rn.l al tijd denkt aan verre dingen, minstens even ver als Bom bay. Hij is niet erg spraak zaam, en de enkele keren, dat hij ontwaakt uit zijn dromen en ons toespreeat, maakt hij het duidelijk dat hij ongaarne converseert met volwassenen. Volwassenen zijn volgens John, zoals hij ons meerdere malen met klem heeft verteld, de dom ste lieden op aarde. Want, zo redeneert hij, om volwassen te worden moet je eerst jong zijn geweest. En wat volgens hem volwassenen zo oerdom maakt, is, dat zij allen heb ben vergeten, dat ze eens jong zijn geweest en dat zij tot jongeren spreken als in een buitenlandse taal. „Ze begrijpen er niets meer van", zegt John. John dan kwam naast ons zitten in de zon en zei on verwachts: „Ik heb vanmor gen ruzie gehad met mijn vader." Wij knikten belang stellend en hielden onze mond. Want als je Johnnie onderbreekt, vervalt hij meestal onmiddellijk in stil zwijgen. „Ik zat vanmorgen in mijn bad", hervatte John nie na enige ogenblikken, „en ik had een goede bui en ik zong hardophet liedje van de drie blinde muizen." Hij doelde op het kindervers van Thomas Ravenscroft over de drie blinde muizen die de boerin achterna holden; en de boerin, hierover in woede ontstoken, sneed de muizen de staart af. „Toen ik uit de badkamer kwam", zei John nie verontwaardigd, „kreeg ik op mijn kop van vader omdat ik het liedje had ge zongen. Het was volgens hem een wreed lied, dat een nette jongen niet behoort te zin- ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|i<|iiiiiiii|i|i|||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiii|i""'i'ii,|iiii'iii'iiiiiiiiii""ll"""iiiii|iiiiiiiiiii|^ gen. Ik vroeg natuurlijk on middellijk aan mijn vader, of hij zelf het liedje nooit ge zongen had. Hij antwoordde uit de hoogte, dat hij het ge zongen had, toen hij nog jo jg was, maar dat het toch zijn plicht was mij er op te wij zen dat het ongepast was dergelijke liedjes te zingen." „Volwassenen", zei Johnnie verachtelijk, „begrijpen er niets van en zullen er nooit iets van begrijpen." „Als ie maar onthoudt", waagden wij te zeggen, „dat je over niet zo erg veel jaren zelf ook volwassen bent en ons aller domheid zult delen." „ik niet", zei Johnnie vastbera den. „Het ergste van dit soort domheid is", vervolgde John nie, „dat ik gek ben op mui zen en dat mijn vader toch kan denken dat ik, als ik over de blinde muizen zing, eigenlijk in mijn hart wreed ben." „Weet jij", vroeg John nie, „hoe ik lid kan worden van de Nationale Muizen club?" Wij spitsten onze oren, omdat wij eens van ons leven ere-oprichter zijn geweest van de Bond tot Veredeling van Muizenzeden. Maar wij durfden niet verraden dat wij nooit van een Nationale Mui zenclub gehoord hadden. „Ik kan het adres voor je opzoe ken", zeiden wij tot Johnnie. ij hebben het adres opgezocht en gevon den en Johnnie op de hoogte gesteld. Wij hoorden lange tijd niets. Maar op een goede dag ont moetten wij bij toeval John nie's vader, die ons vertelde dat hij radeloos was. Johnnie had een nieuwe hobby. Hij was lid geworden van de Na tionale Muizenclub en fokte nu muizen. Hij had een schuur in de tuin bij hun villa in Surrey, een schuur waarin het wemelde van al lerlei soorten muizen, waar onder natuurlijk witte. En het ergste was dat hij pro beerde zijn vader over te halen hem toe te staan een paar muizenhokken mee te mogen nemen naar hun Lon- dense flat. „Er zijn grenzen", zei pa. „Ik vertik het." En hij vervolgde: „U weet nooit, wat een kostbare liefhebberij het is muizen te fokken." Daar hoorden wij inderdaad van op. „Tenzij Johnnie zijn muizen voert met kaviaar", antwoordde wij, „is het moei lijk te begrijpen waarom het fokken van muizen zo duur moet zijn." „Het is niet het voer", zei Pa, „het zijn de reiskosten." Wij keken ver baasd. „De reiskosten", her haalde Johnnie's vader. „De Nationale Muizenclub leidt een actief verenigingsleven Muizenfokkers komen van heinde en verre bij elkaar om over muizen te praten en elkander hun muizen te laten zien, en ze houden muizen tentoonstellingen. En als xk praat over reiskosten, bedoel ik niet de kosten van trein kaartjes voor Johnnie, maar de kosten voor de kaartjes van de muizen." Johnnie's vader schreed verontwaardigd van ons heen en wij waren zijn veront waardiging al lang vergeten, toen wij onlangs in onze krant lazen dat er hevige deining heerste onder de muizenfokkers van Groot- Brittannië. De heer Percey Ashley, die 73 jaar oud is en secretaris van de Nationale Muizenclub, heeft hevig ge protesteerd tegen de snelle stijging van de vervoers- tarieven voor muizen, tarie ven die nu in vele gevallen meer bedragen dan die voor de muizenfokkers zelf. Hij verklaart, dat hij, als hij een reis maakt van tien kilometer per trein, hij voor zichzelf vijfenzestig cent moet be talen, maar voor zijn muizen negentig cent. Het gevolg is dat de muizen veel minder reizen dan voorheen. De heei Ashley zei, dat deze kwestie besproken zou worden op de jaarvergadering van de Mui zenclub en dat men een of ficieel protest zou sturen aan de directeur van de staats spoorwegen. „Hij schijnt niet te beseffen", aldus mijnheer Ashley, „dat wij jaarlijks duizenden guldens in het laatje brengen bij de spoor wegen en dat zich onder onze driehonderdveertig leden art sen, leraren en talrijke leden van de vrije beroepen bevin den." Hij zei ook dat de jaar lijkse muizententoonsteliing, die in september plaats vindt in de stad Guildford, veel slechter bezocht zou worden dan voorheen, vanwege de hoge spoorwegtarieven. De hoogste prijs die een muis i kan winnen bedraagt slechts vier gulden, hetgeen een ver lies betekent voor de win naar die behalve het in schrijfgeld voor de wedstrijd i bovendien de reiskosten moet betalen voor zichzelf en de winnende muis. Mijnheer Ashley meende, dat de Club van geluk mocht spreken als er dit jaar vijfhonderd mui- zen deelnamen aan de wed- strijd. Vroeger was tiet aan tal veel groter, en vooral voor Schotse muizen waren de onkosten nu ondraaglijk hoog vanwege de lange reis welke zij zouden moeten ma- 1 ken. ij vonden het artikel zo belangrijk, dat wij het uitknipten en aan Johnnie stuurden. Twee dagen later kwamen wij Johnnie tegen. Hij dank te ons voor het toegezonden tnipsel en lachte geheimzin- ïig. „Dank je wel", zei hij. „Ik vond het erg interessant, naar ik ben geen lid meer /an de Nationale Muizen club." „Waarom niet?" vroe gen wij belangstellend. „Be loof je, dat je het niet aan mijn vader zult vertellen?" vroeg Johnnie. Wij beloof den plechtig dat niets ons zou bewegen het geheim te verraden. „Iemand van de Club bood mij honderdzestig gulden voor de muizen", zei Johnnie, „en ik heb ze ver kocht." „En wat ga je nu doen?" vroegen wij. „Je mag het niet aan vader verklap pen", antwoordde Johnnie. „Ik ga slangen fokken. Ik heb al vier ringslangen in de schuur en drie adders, twee wijfjes en een mannetje. Het mannetje heet Zoroaster. Weet jij of er een slangen club bestaat?" Wij herinner den ons vagelijk dat er een of andere herpetologenver- eniging bestaat in Brittannië. Wij beloofden Johnnie, dat wij het op zouden zoeken. Wij hebben het nog niet ge daan en vragen ons vertwij feld af of wij niet op het punt staan een vreemde zon de te bedrijven. DAAN VAN DER VAT In het recreatie-oord Wilgenpias onder de gemeente Maarssen is dezer dagen een bungalow opge trokken, waarbü als bouwmate riaal voornamelijk polyester is ge bruikt. Het huisje pretendeert niet meer te zijn dan een experiment, een voorbeeld van wat deze kunststof aan mogelijkheden biedt. Tot oktober blijft de bungalow in Maarssen staan om daarna een tournee door ons land te beginnen. Er blijkt al veel belang stelling te bestaan voor deze demon stratie; vandaag zijn deskundigen van het departement van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid een kijkje komen nemen, nadat al eerder het T.N.O. van zijn interesse had blijk gegeven. Het is overigens niet voor het eerst, dat pogingen zijn onder nomen om synthetische produkten toe te passen in de woningbouw. In Rotterdam en in Zeeland is destijds geëxperimenteerd met huisjes van schuimplastic. Br zijn tot nu toe geen tekenen die er op wijzen, dat de kunstvezel zich werkelijk op grote schaal een positie verovert in de bouwerij, maar anderzijds is het de moeite waard kennis te nemen van de soms frappante eigenschappen waarover de kunstharsprodukten blij ken te beschikken. De bungalow in Maarssen is be scheiden van opzet. De inhoud is on geveer 150 kubieke meter en bestaat uit een kamer van ongeveer 8 bij 3 meter, een slaapkamer, een keuken en een douchecel met toilet en wastafel. De plattegrond heeft de vorm van een rechthoek, dus alles is zo eenvoudig mogelijk. Alle wanden zijn vervaar digd van polyesterplaat, die is sa mengesteld uit twee harde lagen met daartussen een vulling van holle vezel. De man die ter plaatse de be langstellenden tekst en uitleg ver schaft, laat met kracht zijn vuist neerkomen op de één centimeter dikke wanden teneinde te demonstre ren, dat dit materiaal wel tegen een stootje bestand is. De platen zijn in alle gewenste kleuren leverbaar en daarbij sterk lichtdoorlatend, zelfs in die mate, dat het binnen bijna even licht is als buiten. Deze eigenschap kan zowel een voordeel als een na deel genoemd worden, al naargelang de bestemming. Als wand voor een slaapkamer is Dekaphan, zoals de handelsnaam van de plasticplaat luidt, bepaald minder geschikt, maar men kan zich voorstellen, dat deze nieuwe toepassing van het wonder lijke, plooibare materiaal dat de syn thetische vezel steeds opnieuw blijkt te zijn, wel goed dienst kan doen voor het optrekken van scheidings wanden tussen andere vertrekken, voor de constructie van transparante daken, bijvoorbeeld van garages, en voor de bouw van zomerhuisjes. De bungalow in Maarssen is dan ook duidelijk bedoeld als voorbeeld van een tijdelijke vakantiewoning, die zonder hulp van vakmensen in enkele dagen is op te bouwen. Dit is namelijk nog een ander voor deel: geschoolde krachten behoeven aan de constructie niet te pas te komen, behalve voor het skelet, dat van staal dient te zijn. Het mon teren gaat bijzonder snel in zijn werk. De platen zijn voorts nog hittebesten dig, zo goed als krasvrij, vergen weinig onderhoud en hebben een be hoorlijk isolatievermogen. Dat laatste hangt af van de dikte. Een plaat van één centimeter dik staat in dit op zicht gelijk met een steen van 18 cen timeter, zo verzekerde ons de heer G. Tukker, directeur van de V.P.I. te Amsterdam, die deze kunststof im porteert. De kosten? Het bescheiden project in Maarssen heeft ongeveer 20.000 gulden gekost, maar daarin hebben aankoopmoeilijkheden een rol ge speeld. Als het plan om complete bouwpaketten voor bungalows samen te stellen, doorgaat, zal de prijs hiervan vermoedelijk om de 17.000 gulden draaien. Dekaphanplaat kost per vierkante meter ongeveer zestig gulden, dus aanmerkelijk duurder dan hout. Daartegenover staat dan de hoogwaardiger kwaliteit van de poly ester. De heer Tukker bleek de toe komst voor plastic in de bouwnijver heid in elk geval opgewekt tegemoet te zien, al zal dit materiaal zijn bruikbaarheid in de praktijk nog moe ten bewijzen, zeker als het huizen voor permanente bewoning betreft. De Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf heeft een nieuw initia tief aan haar werkzaamheden toegevoegd, n.l. de organisatie van cursusavonden voor stalen stei germakers. De cursus neemt twee «liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiiiin Tijdens de bouw van de bungalow in Maarssen. avonden in beslag en zai voor het eerst worden gehouden in Rotter dam in de maand oktober. In novem ber komt Arnhem aan de beurt. Bij voldoende belangstelling zullen de cur sussen in 1963 worden voortgezet ln enkele andere centraal gelegen ste den van ons land. Na aanvankelijk een schuchter begin, begint Hardenberg thans warm te worden voor de feest- week, die van 11 tot en met 15 september zal worden gehouden ter herdenking van het heugelijk feit dat Hardenberg zes eeuwen geleden stadsrechten ontving. Op de Brink be gon de victorie maar nu melden alle buurtverenigingen zich aan om ge zamenlijk een enorme feestweek te organiseren, en de hele stad in feest tooi te zetten. Het Organisatiecomi té heeft besloten verschillende ere poorten met verlichtingsomamenten aan te brengen. Vele instanties zul len dit voorbeeld volgen en hun ge bouwen tijdens de herdenkingsfeesten illumineren. Woensdag 12 september staat er een enorme rundveekeuring op het programma. Het aantal inschrijvingen hiervoor heeft reeds de 550 overschre den. Het twee-daagse concours hip- pique begint donderdag 13 septem ber, 's morgens met keuringen en dressuurproeven. De volgende dag wordt het grote landelijke concours gehouden, waaraan alle bekende stal len uit ons land hun medewerking hebben toegezegd. De expositieruim te voor de zeventig deelnemende fir ma's bleek te klein, maar gelukkig is het comité erin geslaagd tijdig een extra hal van duizend vierkante me ter te huren. Verder staan er nog op het pro gramma een grote ballonnenwed strijd, waaraan drieduizend kinderen mee kunnen doen en muziek- en ca baretvoorstellingen. Het roemruchte korps ,,De Gele Rijders", de voor de oorlog in Arnhem gelegerde ruitergroep van de Kon. Marechaussee, is vorige week „in het klein" herleefd in Bemmel, waar de ponyclub „Bemmel" op de jaarlijkse pony- markt in de bekende uniformen aan trad. Burgemeester W. van Elk sprak de dertien ruitertjes van de ponyclub, die voortaan ,,de gele rijdertjes" zal heten, toe en overhandigde het nieuwe vaandel. Van de zijde van vele oud-gele rijders is er enige kritiek geweest op de uniformen, die echter tot in de finesses zijn nagemaakt. Of luitenant kolonel b.d. baron C. W. L. van Boet- zelaer uit Lunteren, één van de offi cieren van het Arnhemse korps, het met deze kritiek eens was, bleek niet uit zijn toespraak, want hij maakte geen aanmerkingen. De uniformen zijn bekostigd door de plaatselijke VW, die ook de pony- markt inricht. Namens deze organisa tie werden de uniformen symbolisch overgedragen door de secretaris de heer G. Teseling. De ponymarkt, waaraan ook een kermis verbonden is, had tot nu toe een aanvoer van 660 dieren, meer dus dan in de afgelopen jaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7