D.D.R. benoemt militaire commandant Oost- Westen blijft Oostduitse gezagsdragers negeren Eerlij n V°p Khroesjtsjev niet naar VN? Voetbal '62-'63 Thant vraagt Assemblée: HOOGSTE VOORRANG VOOR „NW.-GUINEA" Mr. Luns leidt delegatie naar A l gemene V ergadering der V N Randfontein" loopt op strekdam in IJmuiden Leeftijdsgrens in Samenscholingen Merauke verboden GENERAAL POPPE „OPVOLGER" VAN SOVJET-COMMANDANT o's schieten vluchtende collega neer Het weer Belgische boeren met hooivorken tegen de politie Angstig ogenblik voor Margaret Bontekoe zorgt voor sensatie Door 5 sleepboten vlotgetrokken Pakistan levert de 1000 man voor Nieuw-Guinea Gespannen maar ordelijke toestand BOOT- meubelen Carrell bezoekt para-sergeant Twee VAN GOGHS voor Groningen Westelijke wind Het weer in Europa Goud op wisselslag NA RELLETJES OP WOENSDAGAVOND JTUURMAJj.8, COHEN VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 86ste JAARGANG No. 31214 BERLIJN, 24 aug. (Rtr., UPI) Het Oostduitse ministerie van de fensie heeft generaal-majoor Hel- •Tnut Poppe benoemd tot com mandant van Oost-Berlijn aldus ®en bericht van het Oostduitse Persbureau ADN. De benoeming geschiedde door de minister van defensie, generaal Heinz Hoffman, overeenkomstig een beslissing van de ministerraad. Generaal Poppe Zal zijn hoofdkwartier hebben in Karlshorst, waar tevoren de Sov jet-commandant van Berlijn was gevestigd. juède dames- en herenjasjes Aan zee SSS^dam Sovjet-pantserwagens Voor het eerst poogden de Russen gisteren met een bewapende pantserwagen West-Berlijn binnen te rijden ter aflossing van de wacht voor het oorlogsmonument. De Russen moesten er in toestemmen, dat ze een Amerikaans escorte kregen. De foto toont hoe Amerikaanse officieren de laatste instructies geven. Een Sovjet-militair kijkt en luistert toe. Morgen, aan de vooravond van het nieuwe seizoen, zal Uw krant bijzondere aandacht besteden aan de voet balcompetitie van de semi- profs. O.a. de jongste ontwik keling in het betaalde voetbal de keiharde zakelijkheid, waarmee de industrie middels profvoetbal in bepaalde centra het woonklimaat attractief wil maken zal dan door ons uitvoerig uit de doeken worden gedaan. Ook krijgt U informaties, die voor het gehele seizoen gelden, zoals het volledige wedstrijd- programma (inclusief de inter land-wedstrijden) en een over zicht, waarin men in één oog opslag al het wetenswaardige van de clubs in de Ere-Divisie kan vinden. Informaties dus, waar men een heel seizoen zijn voordeel mee kan doen. Daar om zullen wij ervoor zorgen, dat U deze voetbaleditie gemak kelijk kunt bewaren. NEW YORK, 24 aug. (Reuter, ANP) Oe Thant heeft gisteren formeel verzocht om plaatsing van de overeenkomst tussen Neder land en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea op de agenda van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties. Hij verzocht dit punt de hoogste voorrang te ver lenen. In een toelichtend memo randum zegt Oe Thant dat de overeenkomst „slechts van kracht zal worden en alleen kan worden uitgevoerd als de Assemblee de secretaris-generaal machtigt de verantwoordelijkheden op zich te nemen die hem volgens de over eenkomst zijn toegewezen". In donesië en Nederland zullen ge zamenlijk een ontwerp-resolutie indienen. Verwacht wordt dat de Algemene Vergadering in de eer ste weken van haar zitting, die 18 september begint, haar instem ming zal betuigen met het ak koord. A BOOT sedert is49 Gierstr. 52-54-56 Haarlem Telefoon 12047 Cultivé paarlen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiderv. Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Nrectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEr 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uuz 's avonds tel. 21544. De commandant werd benoemd „ter jvaarborging van de veiligheid van de hoofdstad van de Duitse Democratische Republiek, Berlijn, en voor de oplossing van daarmee verband houdende vraag stukken". De stadscommandant zal het bevel voeren over de grenswach ten, die tevoren onder bevel van het ministerie van binnenlandse «.aken stonden alsmede over andere „een heden en installaties van het nationale Volksleger", aldus ADN. Welingelichte kringen in Londen zo- vyel als in Washington verklaarden, dat bpt ben°eming van generaal Poppe door westen volkomen zal worden ge- GRONINGEN, 24 aug. Het Gro ninger museum heeft een belangrijk le gaat gekregen uit de nalatenschap van dokter W. Mali uit Den Haag, die zijn schilderijenbezit geërfd had van zijn Vader, prof. J. Mail uit Groningen. Het Groninger Museum verkreeg on der andere een tekening van Vincent van Gogh uit zijn Haagse periode en het schilderij „Pastorietuin" uit de Nuenense tijd van Van Gogh. De vol gende maand zullen beide kunstwer ken, die getaxeerd zijn op een ton, haar hier worden overgebracht. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LE|DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 2235M Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele opklaringen en plaatselijk ®en bui. Aanvankelijk harde tot vrij krachtige, later krachtige tot matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde hnddagtemperaturen. Zaterdag: Eon; 5.39-19.45. Maan: 0.49-17.10. <V: an onze weerkundige medewerker) g.£>E BILT, 24 aug. Een stormdepres- j.e ten noorden van Schotland trekt v®ar Noorwegen. Het koufront passeerde j,ahrnorgen vroeg met regen ons land. zwakke rug van hoge druk doet de 'hd morgen afnemen en zal ons wat st®er opklaringen brengen. De lucht- °°m blijft westelijk en blijft hierdoor •typ te koele lucht aanvoeren. In dit oertype, met nog op enkele plaatsen snii .ui> zal ook zondag weinig ver- dering komen. Zon pj.vihnige perioden en nog op enkele hiat- kans op een bui. Krachtige later Tti ige wind tussen zuidwest en west. 17 de middag 17 a 18 graden, zeewater OnKgr?den. Vooruitzichten: koel en licht ddestendig. Stah0n; v Yp? Öeider But StrT bGrg t! jeöève ÏLenen &dMd "ddiorca max. min. neersl er temp. temp afgel. gisteren 24 uur regen 18 14 13 geh. bew. 18 14 12 motregen 18 15 2 regen 18 13 14 geh. bew. 18 14 12 regen 17 14 13 regen 18 15 2 regen 18 16 2 half bew. 17 8 0 regen 17 12 9 regén 17 13 11 regen 17 15 3 regen 19 14 10 regen 18 17 0.3 onbew. 24 17 0 licht bew. 27 19 0 regen 18 13 6 zw. bew. 23 18 0 geh. bew. 24 13 0 zw. bew. 23 12 0 zw. bew. 27 10 0 licht bew. 26 12 0 zw. bew. 25 14 0 zw. bew. 26 9 0 onbew. 32 17 0 onbew. 35 19 0 onbew. 28 17 0 negeerd. Waarnemers in Londen merk ten op, dat welke functies de Oost duitse generaal ook moge vervullen, het Westen niet zal afwijken van zijn regel van niet-erkenning van Oost duitse autoriteiten. Volgens ADN is generaal Poppe pas 35 jaar oud en het „type van de nieuwe socialistische comman dant". Hij diende vanaf 1944 in het Duitse leger en keerde in 1948 uit Russische krijgsgevangenschap in Duitsland terug. Hij nam dienst bij de Oostduitse volkspolitie en later bij het „nationale volksleger", waar hem steeds verantwoordeiiiker werk zaamheden werden toevertrouwd", aldus het Oostduitse persbureau. Een negentienjarige Oostduitse poli tieman is gisteren door zijn collegar Oostduitse grenswachten doodgescho ten toen hij trachtte naar het westen te vluchten, aldus de Westberlijnse politie. De vluchteling werd neerge schoten toen hij zich reeds drie tot vijf meter op Wcstberiijns gebied bevond. Hij werd met drie vuursalvo's uit machinepistolen getroffen. Westberliin- so brandweerlieden namen hem op en brachten hem naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis, maar bij aankomst bleek bjj te zijn overleden. Drie Russische gepantserde trans portvoertuigen met ae aflossing van de wacht bij net Sovjet-oorlogsmonu ment in de Britse sector van Berlijn zijn gistermiddag ruim drie uur aoor de Amerikaanse militaire politie tegengehouden, voordat zij de door laatpost Charlie mochten passeren. Het Amerikaanse bezwaar gold het feit, dat de Russen voor het eerst ge wapend waren. Volgens het reglement betreffende het verkeer van militairen tussen de twee delen van Berlijn mogen geallieerde militairen slechts ongewa pend naar Oost-Berlijn gaan. Hetzelfde geldt voor de Russische militairen die West-Berlijn bezoeken. De Amerikanen stonden er op, da<. de Russische voertuigen door auto's van de Amerikaanse militaire politie werden geëscorteerd. Voorts kregen de Russen het consigne dat alle militairen die wapens droegen binnen hun voer tuig moestén blijven op de rit naar het gedenkteken. Wat het eerste punt betreft, werden de Sovjet-voertuigen inderdaad door twee auto's van de Amerikaanse militaire politie begeleid. Aan de tweede voorwaarde hielden de Russen zich niet. Halverwege de rit werden van de achterste twee pantser wagens het bovenluik geopend, waar door een militair met een machine pistool over de schouder zichtbaar werd. Na de terugkeer van de Russische pantservoertuigen reden Amerikaan se en Franse legerauto's Oost-Berlijn binnen. Zij werden niet gehinderd en de Russen trachtten niet deze voer tuigen te escorteren. De Westerse Grote Drie Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten BATTICE, 24 aug. (Reuter) Bel gische boeren voorzien van hooivorken zijn gisteren te Battice ten oosten van Luik slaags geraakt met de rijkswacht die gebruik maakte van traangasgra naten. Twee boeren werden gewond en honderdvijftig werden opgebracht. De botsing deed zich voor na een betoging van de boeren tegen lage prijzen voor zuivelartikelen en de smokkel van Nederlandse boter naar België. In de stoet van betogende boeren re den tractors met leuzen mee. De eigen lijke betoging had een rustig verloop maar na afloop gooide een aantal jon gere betogers de bestelauto van een wijnhandelaar omver, wat het begin van de botsing betekende. Tevoren hadden sprekers de autori teiten verweten dat zij niet in staat zijn een einde te maken aan de smok kel van Nederlandse boter naar Bel gië. ROSCREA, 24 aug. (UPI) Prinses Margaret van Engeland beleefde giste ren bjj Roscrea in Ierland een angstig ogenblik, toen de auto waarin zij reed bijna in botsing kwam met een zand- auto. De prinses zat naast de 43-jarige Lord de Vesci, toen voor hun auto in een verblindende regen en kort na een bocht een tegenligger opdoemde. Lord de Vesci wist een botsing te voorko men, al schepte zijn auto een stuk heg naast de weg. Prinses Margaret, die de veiligheidsgordel had gelaten voor wat die was, moest houvast zoeken aan het dashbord. De wagen van Lord de Vesci was op weg naar Birr Castle, residentie van de gravin van Rosse, moeder van prinses Margarets echtgenoot Lord Snowdon, die achterin zat. De rechercheur die is toegevoegd aan prinses Margaret en die haar in een tweede wagen volgde, zei dat het niemands schuld was. Schade werd niet aangericht. hebben gezamenlijk een verklaring uit gegeven naar aanleiding van de ophef fing van het Sovjet-commando in Ber lijn, welke zij een eenzijdige stap noe men. Zij verklaren dat zij niet zullen toelaten dat de opheffing van het Scv- jet-commando hun rechten in de voor malige Duitse hoofdstad zal schaden. Zij waarschuwen de Sovjet-Unie ervoor rT dat wanneer er stappen worden gedaan De Oostduitse g ener aal-ma] oor Helmut die „het leven van Berlijn in gevaar Poppe, een 35-]ange, die de Oostduitse brengen" de gevolgen daarvan geheel machthebbers benoemd hebben tot com- voor rekening van de Sovjet-regering mandant voor Oost-Berlijn, nadat de zullen komen. De verklaring is door Russen hun commando, in het kader diplomatieke vertegenwoordigers in van het Vier-Mogendhedenbeheer van Washington opgesteld en is in de drie de voormalige Duitse hoofdstad, een hoofdsteden tegelijk gepubliceerd. zijdig hadden opgeheven. NEW YORK, 24 aug. (Reuter) Uit gezaghebbende diplomatieke bron in Moskou is vernomen, dat de Russische leider Khroesjtsjev het afgelopen week einde op een ontvangst in het Kremlin aan een gast in vertrouwen heeft ge zegd, dat hjj in de tweede helft van september wanneer de Algemene Vergadering van de V.N. pas bijeen is in Moskou moet blijven. V.S. Het stedelijk vervoersbedrijf van New York heeft woensdag bekend gemaakt dat er afgelopen jaar 45.000 voorwerpen in rijtuigen van de onder grondse zijn achtergelaten. Een greep uit de lijst: valse tanden, brillen, juwelen, celli en 50 1.000-doIlar obli gaties. (UPI). (Van onze speciale verslaggever) LEIPZIG, 24 aug. Joh an Bontekoe was gisteren de held op de Europese zwemkampioenschappen in Leipzig. De negentienjarige student uit Heemstede slaagde er tot ieders verrassing in de titel te behalen op de 400 meter wissel slag. Zijn prestatie was vooral voor de Oostduitsers pijnlijk, omdat hun favo riet Wiegand naar het tweede plan werd verwezen. In 1038 behaalde Ne derland voor het laatst een Europese titel bij de heren. Een ander succes voor de Oranje- ploeg was de tweede plaats van de da mes-estafette-ploeg achter Oost-Duits- land. Bij de waterpoloërs hadden onze landgenoten eindelijk reden tot juichen. Zij versloegen de sterke Joegoslaven met 4-3. Voor de verslagen zie men de sportpagina. WEST-D UITSLAND De kassier van de mijn Dorstfeld in Dortmund is donderdag tijdens een overval door een schot in het hoofd gedood. De overvallers verdwenen met 1.500.000 mark (AFP) Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft inmiddels meegedeeld, dat de Nederlandse delegatie naar de Alge mene Vergadering onder leiding zal staan van mr. Luns. De Nederlandse ambassadeur in New York, dr. Van Roijen, zal als vice-voorzitter optreden. Voorts maken van de delegatie deel uit de Eerste Kamerleden professor mr. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M. en mr. M. van der Stoel en de Tweede Kamerleden prof. S. Korteweg, dr. I. N. Th. Diepenhorst en mej. mr. J. C. H. H. Vink, die als vertegenwoordig ster optreedt van het Nederlands vrou wencomité. De vakbeweging zal zijn vertegenwoordigd door dr. W. Alberda. Verder zijn in de delegatie opgenomen dr. L. A. M. Lichtveld, vertegenwoordi ger van Suriname, mr. N. Debrot, ver tegenwoordiger van de Nederlandse Antillen, alsmede een aantal ambtelijke adviseurs. Aan het memorandum van Oe Thant zijn een overzicht van het verloop der onderhandelingen en de belangrijkste punten van de overeenkomst toege voegd. Het agendapunt zoals dat door Oe Thant is voorgesteld, luidt: „Over eenkomsten tussen de Republiek Indo nesië en het Koninkrijk der Nederlan den betreffende westelijk Nieuw-Guinea (West-Irian)". Oe Thant zegt in zijn memorandum dat de overeenkomst door beide regeringen moet worden ge ratificeerd voordat de Assemblee haar bespreekt. Verwacht wordt dat de over eenkomst rechtstreeks door de plenaire vergadering zal worden besproken en niet eerst naar een commissie zal worden verwezen. Voorts meent men dat het jaarlijkse algemene debat voor dit agendapunt zal worden uitgesteld of onderbroken. De overeenkomsten zullen van kracht worden op de dag van de aanvaarding door de Algemene Vergadering van de resolutie waarin nota wordt genomen van de overeen komst en waarin de secretaris-generaal wordt gemachtigd de taken die hem zijn toevertrouwd, op zich te nemen. Als bijlage is er een tot nu toe niet gepubliceerde brief van Oe Thant aan "beide regeringen over de financiële regeling. Hierin wordt be paald, dat Oe Thant in overleg met beide regeringen, een begroting zal opstellen voor de in totaal te ver wachten kosten van het bestuur van Nieuw-Guinea. Hij kan Nederland en Indonesië voorschotten op de te ma ken kosten vragen. De gelden zullen worden beheerd als „trust-fondsen", volgens de geldende bepalingen der V.N.; wat er aan fond sen over mocht zijn na beëindiging van de verantwoordelijkheid der V.N. voor het bestuur, zal in twee gelijke be dragen worden teruggestort aan de regeringen. De begrotingsramingen zullen twee hoofdstukken omvatten: 1. de kosten van de eigenlijke uitvoering van de taak der V.N., 2. personeels kosten en andere kosten, zoals salaris sen, pensioenbijdragen voor de V.N., verzekeringspremies, reiskosten. ver bindingskosten enz. In Sydney heeft generaal Rikhye, de VN-vertegenwoordiger in Nieuw-Gui- IJMUIDEN, 24 aug- In de haven mond van IJmuiden is gisteravond om streeks acht uur het 13.694 ton metende vracht- en passagiersschip „Randfon tein" van de V.N.S. uit Den Haag, op de zuider strekdam, Pal onder de Se- mafoor, vastgelopen. Het schip liep de haven van IJmuiden binnen en moest via het noorder toeleidingskanaal naar de- Noordersluis. Door nog niet opgehel derde oorzaak liep de Randfontein vol komen uit de koers, stak tegen de op stekende zuidwester storm dwars het vaarwater over, belandde tenslotte in het zuider toeleidingskanaal en liep daar omhoog. Het schip zat onmiddellijk goed vast. De sleepboot Titan en zijn assistent, die al in de buurt waren om het schip naar de Noordersluis te brengen, kre gen snel hulp van de sleepboten Sten tor, Simson en Hector. Terwijl in de st-omende regen honderden mensen op de wal samendromden en het vuurto renlicht over het schip in zijn benarde positie scheerde, sloegen de stormvla gen de Randfontein dwars over het vaarwater, zodat het achterschip bijna tot aan het forteiland reikte. Twee sleepboten maakten achter op de Randfontein vast en gingen trekken in de richting van zee. Twee andere sleepboten duwden aan de andere kant hun neus eveneens tegen het achter schip en de vijfde sleepboot ging op het voorschip trekken in de richting van de sluizen. Gelukkig was het nog op komend tij. Om tien uur zou het hoog water zijn. De harde westenwind joeg nog wat extra water op en zo lukte het om kwart over negen met ongeveer 6000 paardekrachten de Randfontein weer vlot te trekken. De sleepboten brachten het schip eerst een eind ach teruit tot tussen de pieren. Daarna werd voorzichtig koers gezet naar bin nen. Via het zuider toeleidingskanaal en het verbindingskanaal werd tegen tien uur de noordersluis bereikt, van waar de reis naar Amsterdam kon wor den voortgezet. nea, bij zijn aankomst gezegd dat de V.N. aan aantal helicopters en amphi- bie-vaartuigen zullen zenden om te hel pen bij de uitvoering van het bestand tussen Nederland en Indonesië. De generaal maakte een tussenlanding op zijn reis naar Djakarta. „Er schijnt aan beide kanten ontzaglijk veel goede wil te zijn. Beiden schijnen zeer goed te willen meewerken en wil len de huidige plannen graag *en uit voer gebracht zien. De Nederlan ders gedragen zich buitengewoon goed", zo zei brigade-generaal Rikhye. UPI De Indonesische minister van Buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft gisteren op het paleis Merdeka verslag uitgebracht aan president Soe- kamo over het akkoord. Het onderhoud duurde meer dan een uur. De woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Za ken, Ganis Harsono, heeft op weg naar Djakarta uit New York in Hong Kong gezegd, dat de „drieduizend Indonesi sche parachutisten die in Nieuw-Guinea zijn geland, „voorlopig" hun huidige positie zullen behouden. De Nederland se schattingen van hét aantal Indone sische para's op Nieuw-Guinea liggen lager dan die van Harsono. NEW YORK. 24 aug. (Rtr) De regering van Pakistan heeft de waar nemend secretaris-generaal der V.N. Oe Thant laten weten, dat zjj bereid is het gehele contingent veiligheids troepen te leveren, dat de V.N. in Nieuw-Guinea nodig hebben. Dit be tekent, dat Pakistan ongeveer duizend militairen naar Nieuw-Guinea zal stu ren als hulp voor de plaatselijke politie macht, als I oktober de V.N. tijdelijk het bestuur overnemen van de Neder landse autoriteiten. De permanente vertegenwoordiger van Pakistan, Mohammed Zafrulla Khan. deelde Oe Thant de beslissing van zijn regering mee, te voldoen aan zijn desbetreffend verzoek. Oe Thant zal met de Pakistaanse vertegenwoor diging bij de V.N. een regeling treffen voor de overbrenging van de militairen naar Nieuw-Guinea. Naar wordt aan genomen, zal het contingent met een Amerikaans troepenschip worden ver voerd. De keuze van Pakistan voor de levering van het contingent is geschied na overleg met en instemming van In donesië en Nederland. Het partijbestuur van de KA' .P wil een leeftijdsgrens stellen voor kan didaten voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten, Gemeenteraden en voor bestuursfuncties in de partij. Voor de Eerste Kamer acht het een dergelijke beperking niet nodig, ge zien de aard en de werkzaamheid van dit bestuurscollege. Als leeftijds grens wil bet 70 jaar stellen. Deze grens is nagenoeg gelijk aan de ge middelde leeftijd, die mannen in ons land plegen te bereiken, de gemiddel de leeftijd voor vrouwen, die overlij den ligt iets hoger. Met bet oog op de officieel toegenomen verantwoorde lijkheid en werkzaamheden van de leden der Tweede Kamer (waarvoor de verboging van bet aantal en van de honorering blijkbaar zo weinig compensatie beeft gegeven, dat het absentisme nog steeds niet geheel overwonnen is) lijkt de voorgestelde maatregel begrijpelijk. Ook voor de andere genoemde bestuurscolleges kan de gestelde leeftijdsgrens zijn nut hebben. Er zijn nu eenmaal mensen, Jie bij bet klimmen der jaren niet wil- ,en of kunnen inzien, dat bun phy- sieke en geestelijke krachten dermate ifnemen, dat zij in het algemeen be lang plaats dienen te maken voor jongeren. Hun ijdelheid en zelfvol daanheid en zelfverzekerdheid schij nen zelfs te groeien, naarmate hun lichamelijke en geestelijke vermogen» verminderen. Daartegenover staan echter anderen, die tot op hoge ouder dom hun vitaliteit weten te bewaren en die met hun rijke ervaring en wijs heid op grond van hetzelfde alge mene belang moeilijk misbaar en hoogst waardevol blijven. Is bet niet opmerkelijk, dat juist in de naoorlogse wereldgeschiedenis ouderlingen als Churchill, Adenauer en De Gaulle vaak een beslissende rol hebben ge speeld? Elke algemeen geldende leef tijdsgrens heeft zijn voor- en zijn na delen. Dat bewijst het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd dage lijks. Gelukkig zullen er voor politici van 70 jaar, die nog in het volle bezit zijn van bun bekwaamheid en krach ten ook in dienst van bet algemeen welzijn nog uitwijkmogelijkheden van betekenis overblijven, niet alleen in de Eerste Kamer maar ook bijv. in de Raad van State. Het stellen van een leeftijdsgrens brengt de verplich ting mee tijdig te zorgen voor aequi- valente .Nachwuchs' voor een behoor lijke opvulling van de vrijkomende plaatsen. In bet verleden beeft Het daaraan nogal eens ontbroken. MERAUKE, 24 aug. (UPI) Resi dent Eibrink Jansen heeft in Merauke samenscholingen van meer dan vijf mensen verboden, als gevolg van relle tjes welke zich woensdagavond hebben voorgedaan tussen pro-Indonesische Keiezen en anti-Indonesische Papoea's. Het was de eerste maal dat zich zulke moeilijkheden voordeden. Inmiddels is Merauke in afwachting van de komst van driehonderd Indone sische militairen die door het oerwoud naar de stad optrekken. Zij werden er vanavond of morgen verwacht. Uiter aard heerst er spanning in Merauke, wijl men zich afvraagt welke situatie zal ontstaan door de komst van de zwaargewapende Indonesiërs. De Ne derlandse sterkte is eveneens driehon derd man, voor het merendeel mari niers. De krachtige maatregelen van de re sident, die een loyale medewerking aan het staakt-het-vuren voorstaat, doet echter het beste hopen. Men kan de hui dige toestand in Merauke omschrijven als „gespannen maar ordelijk". Er was reeds een groepje van veer tien Indonesiërs in Merauke gearri veerd, doch hun werd verzocht de stad weer te verlaten voor eigen veiligheid, hangende de komst van de hoofdmacht der Indonesiërs. Vier van de Indonesi ërs vertrokken met een Nederlandse patrouille naar het oerwoud om die hoofdmacht op te halen, welke zich nu aan de overzijde van de rivier de Maro in de Indonesische kampong Koeprik bevindt. Resident Eibrink Jansen heeft in een nieuwe woonwijk van Merauke, Oostpolder genaamd, accommodatie laten inrichten voor de Indonesische hoofdmacht. Er staan in die wijk ze ventien nieuwe huizen. De wijk is nu een afgesloten complex dat door Ne derlandse mariniers wordt bewaakt. De Nederlandse vrouwen en kinderen zijn naar Nederland geëvacueerd en de mannen zijn in een hotel gecon centreerd. Er 'ijn zodanige maatre gelen genomen dat de Indonesiërs niet de indruk zullen krijgen gevangen gehouden te worden. De resident heeft alle maatregelen genomen om te vermijden dat de Pa poea-bevolking en met name de nog al agressieve Moejoes in botsing zou den komen met de Indonesiërs. Wel hoopt de resident dat de Indonesische parachutisten snel zullen worden afge voerd, daar hij meent dat de samen stelling der bevolking de veiligheid der parachutisten niet lang garandeert. Om parachutisten kenbaar te maken dat het staken van het vuren is afgekondigd, zijn in de streken rondom Merauke bord jes en pamfletten aangebracht. (Advertentie, (Advertentie) luweliers - HOUTPLEIN 15 Horlogen UPI's correspondent heeft in gezelschap van cabaretier Rudie Carrell gisteren in Merauke de eerste groep Indonesiërs die zich had aangemeld, bezocht De com manderende sergean van deze groep, Soe- roto, was niterst correct in zijn optreden en hij was behulpzaam bij het maken van TV-opnamen. Soeroto vertelde dat er wel vuur con tact met Nederlanders was geweest, maar dat hij geen verliezen had geleden. Hij verklaade verheugd te zijn dat de strijd was gestaakt. Hij voegde hieraan toe dat alle militairen in hetzelfde schuitje zitten, daar zij altijd opereren „in opdracht van onbekende hoge he ren".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1