Gemeente gaf geen sloop- bevel, wel vergunning Koe eet f7000 als ontbijt NATTE EN „STORMACHTIGE" TAPTOE-GENERALE Zwitserse ruiters sterk gestart in Rotterdam Russen ontbreken op het appèl Holland Student Sextet M naar Amerika Elke dag klassieke muziek aan boord van „Grote Beer HET APRIL SMITH MYSTERIE Bekentenis in Amsterdamse moordzaak „Brug naar de nieuwe tijd TV-STER VERDWUNT Schutting in kort geding ARKA N.-Guinea „gegriefd" over onzekerheid Brand teistert Woerdens belastingkantoor Gen. Rikhye toch via Manokwari naar Djakarta V erkeerssituatie in Diepenveen onhoudbaar Ziekenhuis moet ten dele wijken voor fabriek Ruys aangevaren, op sleep genomen Miljoen schade bij fabrieksbrand Flatgebouw in de Vijzelstraat te Amsterdam Domper op gouden Gulf-vaart H.A.L. Mevrouiv Platteel uit Hollandia vertrokken Twee Nederlanders in Italië veroordeeld Tarievenverlaging i*1 Italië en Oostenrijk Ten behoeve van het binnenlandse prijspeil Oe Thant maakt het memorandum inzake Nieuw-Guinea bekend Feestexpositie in ROERMOND VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 PAGINA 2 PAUL VLAANDEREN AMSTERDAM. 23 aug. De ge meente Amsterdam heelt niet voldaan aan het verzoek van de n.v. „Amstel- stein", de eigenaresse van het flatge bouw in de Vijzelstraat, een formeel ■loopbevel te geven. In verband met alles wat de n.v. „Amstelstein" op het ogenblik doet en heeft toegezegd acht de gemeente het geven van een derge lijk bevel overbodig. Dit is een gedeelte van de brief van het gemeentebestuur aan de advocaat van de n.v. „Amstelstein", mr. Th. W. Brandbergen, die vanochtend bij het voortgezette kort geding tussen de win keliers van de Vijzelflat en de n.v. de brief voorlas aan de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. H. Plug, want de president had bij de vorige behandeling van de zaak mr. Brandbergen verzocht een gemeente lijk sloopbevel over te leggen. De gemeente heeft het verzoek van de n.v. „Amstelstein" om dit bevel te geven niet ingewilligd. Het kort geding was aangespannen namens 8 van de 17 winkeliers van het flatgebouw. Hun raadsman, mr. A. Rot ting, vorderde dat de schutting, in ver band met de sloopwerkzaamheden voor de winkels geplaatst, binnen twee maal 24 uur na de uitspraak van de president wordt verwijderd, dit tegen een dwangsom van 3000,- aan iedere eiser voor iedere dag van overtreding. Mr. Brandbergen stelde echter dat de schutting een gevolg is van het gemeen telijk bevel tot sloping van het pand. In het gemeentelijk schrijven wordt een uitvoerig overzicht gegeven van de gang van zaken betreffende het flat gebouw. De gemeente deelt in de brief o.m. mee dat men de n.v. Amstelstein destijds heeft aangeschreven maatrege len te nemen tegen de bouwvallig heid van de gevels, in verband met de openbare veiligheid. Zo dit herstel niet zou geschieden, dan zou het door de gemeente op rekening van de n.v. worden verricht. Later heeft de ge meente geëist uit veiligheidsoverwe gingen de vierde en vijfde verdie ping „in te pakken". In de brief wordt gesteld dat de n.v. Amstelstein, in verband met de hoge herstelkosten, toen met het voorstel is gekomen tot sloping over te gaan en een nieuw gebouw op de vrijkomende OÜD-BEIJERLAND, 24 aug. De landbouwer-veehandelaar M. P. Berkhout had een wel erg honge rige koe. Toen hij dezer dagen op een ochtend thuis kwam, bemerkte hjj dat hü op zijn rondgang door stallen en weiden zijn portefeuille verloren had. Onmiddellijk ging men aan het zoeken, want naar schatting moest de portefeuille ze venduizend gulden bevatten. Wat men echter ook vond, geen geldbuidel. Ten einde raad werd de politie verzocht met een speur hond te komen. Dit dier deed zijn uiterste best, maar kwam ook zon der geld terug. Toen kwam iemand op het heldere idee dat waarschijn lijk een der koeien de portefeuille had opgegeten. Ter controle hield de boer zijn portemonnaie bij een drietal koeien dat in de buurt van de boerderij liep. Twee er van reageerden niet, maar de derde wou er in bijten. Deze werd op stal gezet en na con sultatie van een veearts besloot men het dier te opereren. Dit de pens kwam de gezochte geldbuidel te voorschijn. Met gras en al het andere wat een koe eet was het geld tot brei vermalen. De gehele inhoud van de pens werd in een wasteil gedaan en na voorzichtig spoelen kwam het eerste papier te voorschijn. Al de resten, die men kon verzamelen, werden gedroogd en naar de Nederlandse Bank ge zonden, waar experts zullen pro beren de biljetten te reconstrueren. plaats te zetten. „Het gemeentebestuur is in principe akkoord gegaan met dit voornemen van de n.v. Amstelstein". Later heeft de gemeente opdracht ge geven de gevaarlijkste gedeelten van het gebouw te slopen en de nodige veiligheidsmaatregelen te nemen. De n.v. Amstelstein heeft zich toen op het standpunt gesteld dat het gebouw ge sloopt zou dienen te worden omdat, wanneer men na verwijdering van de gevaarlijke delen de sloping zou staken, waardoor het stadsschoon zou worden geschaad, de gemeente wel bevel tot algehele sloping zou geven. De brief besluit met de conclusie dat de algehele toestand van het pand zo is dat de vierde en vijfde verdieping gesloopt dienen te worden. De schut ting waarover het kort geding is begonnen wordt in verband hiermee wel nodig geacht uit een oogpunt van openbare veiligheid. Mr. Rotting was van mening dat het gemeentelijk schrijven er op neer komt da. door de gemeente geen sloopbevel is gegeven en dat na de bevolen in pakking van de vierde en vijfde etage een nieuwe situatie is ontstaan. „De overbodige schutting voor de winkels heeft de n.v. „Amstelstein" op eigen gezag geplaatst. Er is geen enkel bevel van de gemeente dat dit nodig maakt", aldus de raadsman van de winkeliers. Hij wijzigde zijn vordering in: een ogenblikkelijk verbod de schutting te laten staan en een verbod het pand te slopen. De president van de rechtbank zal op 30 augustus uitspraak doen. Intus sen zijn de 13 winkeliers in de Kerk straat ook een actie tegen de schut ting begonnen omdat hun inkomsten tot de helft zijn verminderd doordat veel minder klanten hun winkels bezoeken. Deze klanten moeten immers via de nauwe opening in de schutting de Kerkstraat zien te bereiken. En daar voelen ze blijkbaar niet veel voor. De winkeliers hebben een actiecomité ge vormd, dat voornemens is een adres aan de raad te richten met het ver zoek te bevorderen dat in het bouw plan voor een nieuw flatgebouw de overkluizing van de Kerkstraat niet opnieuw wordt opgenomen. Dan zal de schutting veel eerder kunnen verdwij nen. Wordt het nieuwe gebouw opge trokken met behoud van deze overklui zing, dan zal de afsluiting van de Kerk straat zeker nog twee jaar voortduren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 24 aug. Hoe opge wekt het gezelschap was, dat gistermid dag aan boord van de Noordam was samengekomen om het gouden feest te vierer. van de vaste dienst van de Hol land Amerika-Lijn op de Gulfhavens er hing toch iets van een depressie in de salon, waar pianomuziek weerklonk en dranken-met-hapjes werden rondges- diend. Het uiteenvallen van de Gulf-Con ference deed zich merkbaar gevoelen. Een der directeuren van de H.A.L. de heer P. C. van Houten, deed de hele kwestie nog eens duidelijk uit de doeken nadat hjj in enkele zinnen het begin van de Gulf-dienst had vermeld. Hij leg de voornamelijk nadruk op het conflict, dat in het leven werd geroepen door de nieuwe Amerikaanse scheepvaartwet, de Bonner Bill, waarbij Amerika zich eenzijdig het recht toeëigende, zowel voor het scheepvaartverkeer van als naar Amerika, vergaande en ingrijpen de maatregelen te treffen en voorschrif ten uit te vaardigen. HOLLANDIA, 24 aug. (ANP) Van het vliegveld Sentani is gisteren de echtgenote van gouverneur Platteel naar Biak gereisd. Mevrouw Platteel werd co: Biak ver gezeld van haar echtgenoot die daar staatssecretaris Bot vandaag zou verwel komen. Zware windvlager. en een eindeloze plensregen hebben de militaire muzikanten, die gisteravond aan de generale repetitie van de Taptoe-Delft deelnamen, niet klein kun nen krijgen. Als het niet gewoon hard regende dan stortregende het wel. De bezoekers waren gepakt in vele kilo meters plastic en huiverden onder hun regenjassen. Van de vele duizenden op de tribunes lieten enkele honderden het na enige tijd afweten. De taptoe zelf i- dit jaar een bijzonder levendig schouwspel. Vier grote kapel len, n.l. de Kon. Militaire Kapel, de Kon. Luchtmachtkapel, de Marinierskapel van de Kon. Marine en de Joh. Willem Friso- kapel en hun tamboerskorpsen werken ■»raan mee. Voor de eerste maal treedt ook het tamboerskorps van de techni sche dienst uit Utrecht in gala-tenue op, naast de tamboerskorpsen van de Garde Fusilliers Prinses Irene (even eens in nieuwe uniformen), de mare chaussee, de artillerie, de luchtmacht en de Garde Grenadiers. Het historische gedeelte van de taptoe is gewijd aan de grondlegger van de landmacht, prins Maurits. Artillerie officier majoor V. Funke rijdt, gekleed als prins Maurits, het grote plein op en neemt eerbewijzen van het staatsleger in ontvangst. Dit schouwspel wordt uit gevoerd door de tamboers en trompet ters in de oude staatse uniformen van -istreeks 1600. Op de vijand veroverde kleurige vaandels worden geïnspecteerd e daarna ziet men wapens uit Castillië, Sierra Leone, Catalonië enz. De man schappen droegen harnassen, gekopieerd naar wapenrustingen uit die tijden en vervaardigd door de school der techni sche dienst te Utrecht. Natuurlijk is bij deze taptoe het demonstratiepeloton van de luchtmacht weer met een bijzonder verrassend optreden aanwezig. Het begin van de generale repetitie werd ir. verband met de zware regen een kwartier uitgesteld. De finale werd ongeveer gehalveerd, omdat de regen toen zo zwaar werd, dat het water onder marcherende voeten de deelnemende manschappen eenvoudig over de oren spatte. ROTTERDAM. 24 aug. De Zwit sers hebben op het jaarlijkse hippische festijn in het Kralingse bos, dat ditmaal uit twee delen bestaat: het officieel in ternationaal dressuur concours van de FEI (het 20e) en het officieel interna^ tionaal concours hippique (het 13e), de eerste lauweren geoogst. Sergeant-ma joor Henri Chammartin legde met res pectievelijk Woermann en Wolfdietrich beslag op de eerste en derde plaats in de vrije dressuurproef om de prijs van Bellerophon, terwijl zijn landgenoot, sergeant Gustav Fischer, op Wald de tweede prijs in de wacht sleepte. En toch waren zij niet de eersten, die in het nieuws stonden. Dit waren de Russen, die schitterden door afwezig heid. Aan de voor-a^ond van het dressuur concours ontvingen de organisatoren een telegram van de Russische hippi sche sportbond, waarin deze aankon digde, dat in verband met de huidige toestand de Russische dressuurruiters (onder wie de Olympische kampioen 1960, Filatov) helaas niet naar Rotter dam konden komen. Het zou de eerste maal zijn geweest, dat Russische ruiters in Nederland zouden uitkomen. Hiermee ontbreekt een sterke afvaar diging, die ongetwijfeld een aparte plaats in het dressuurconeours had inge nomen. De Zwitsers hebben op de eerste dag reeds getoond tot de grootste kandida ten voor de officieuze Europese titel, waarom zondag wordt gestreden in de „Grand Prix" te behoren. Eveneens is donderdag reeds duidelijk geworden, dat de Nederlandse vertegenwoordi ging^ bestaande uit de gezusters Annie en Tiny van Doorne met hun in de in ternationale dressuurwereld niet hoog gewaardeerde Lippizaners een zeer be scheiden rol in dit dressuurfestijn zal spelen. Zij eindigden van de elf deel nemende combinaties donderdag op de laatste en voor-laatste plaats. De uitslag van de internationale dres suurproef was: 1. Henri Chammartin (Zwits) met Woermann 230 punten, 2. G. Fischer (Zwits) met Wald 225 pnt, (Van een medewerker) orgen vertrekt de „Grote Beer" naar Amerika. Het door militaire laarzen en emi granten - kindervoetjes ver fomfaaide interieur herbergt nu wel een uitzonderlijk gezelschap. Honder den Amerikaanse studenten keren met dit schip terug naar hun land, leder voorzien van kiekjes van Euro pa en nieuwe correspondentie-adres sen. Het Nederlandse Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen heeft dit schip gecharterd en het hun collega's als drijvend studentenhotel aangeboden. Nu mag men van Ame rikanen denken wat men wil mits het niet alleen het goede is en desnoods ook van studenten, maar van de combinatie van beide op één schip zal men moeten toegeven, dat het nauwelijks dynamischer kan. Men stelle het zich even voor: zou men, na een continent van de meest on gewone gezichtspunten te hebben be keken en intensief allerlei beklommen te hebben waar men in eigen land onderdoor zou lopen, zou men, vra gen wij, per schip terugkerend, lang uit op het dek zonnen of... Juist. Men zou dan nog even willen horen wat bijvoorbeeld Pieter J. Hoets zegt over de gestalte der toekomst, wat Adriaan van der Veen yindt van de kunst in het algemeen en alle kunsten in het bijzonder „alle eeuwen even aan tippend" zoals het programma ver meldt waar professor Antoine Cherbuliez de substantie van de mu ziek heeft gevonden en onder welke omstandigheden, welke folklore vol gens mejuffrouw dr. Erika Hanf- staengl zijn oorsprong heeft in Duits land, hoe het Louvre, de Euratom, de Etruskische beschaving en alle daaruit puttende kuituren hadden kunnen zijn, waren, zijn en zullen zijn? En zo zouden wij nog wel even onbarmhartig door kunnen gaan! Er is een lijvig programma. Het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen voegt op verzoek nog een pittig scheutje in de cocktail en laat een studentenmuziek-gezelschap elke dag optreden met klassieke kamermuziek. meeeW*rouden8rSgaÈmet tenminste' dat leden van het muziekgezelschap; v.l.n.r. F. Plasschaert, F. P. Adriaans, Ina dachten ze, maar de student met de Dubois, C. M. Baerwaldt, Maike de Graaf. hobo liet het er niet bij zitten, speelde b(j alle repetities mee. totdat ze niet beter wisten, en zo ontstond het Hol land Student sextet. Enkele details in dit groeiproces laten wij nu maar weg, zoals de selectie-procedure (er waren genoeg kapers op de kust) waarbij ieder nonchalant een partijtje Bach toevallig op bladzijde tien liet openvallen: „of wij dit maar even zullen spelen". Die vlieger ging dan niet op, maar tenslotte lukte Mozart ook, en de pokkeninenting stond je dan tóch te wachten mét de eindeloze repetities. Maar dat is nu voorbij. Vanaf mor gen denken wij over problemen, pre senteren wij serieuze muziek, zijn wij Amerikaan met de Amerikanen. En laten wij niet vergeten, dat de U.S.A. Minstrels Band de dansmuziek ver zorgt. Voor het evenwicht. 3. Chammartin met Wolfdietrich 221 pnt, 4. R. Klimpke (Did) met arcadius 214 pnt, 5. Klimpke met Sankt Georg 206 pnt, 6. Mevr. J. Girard (Fr) met Hermes 193 pnt, 7. Mevr. Hall-Carp (GB) met Conversano Caprice 181 pnt, 8. Mevr. Linsenhoff (Did) met monar chist 170 pnt, 9. Lt. kol. J. de Saint Andre (Fr) et Kesbou 157 pnt, 10. Mej. T. van Doome (Ned) met Favory El- bina 148 pnt, 11. Mej. A. van Doome (Ned) met Maestoso Brecia 136 pnt. HOLLANDIA, 24 aug. De regionale afdeling Nieuw-Guinea van de ARKA acht het beroep, dat prof. De Quay en gouverneur Platteel op de ambtenaren hebben gedaan, onder het V.N.-bestuur nog enige tijd op hun post te blijven, ongemotiveerd zolang niets is gebleken van daadwerkelijke waarborgen voor de veiligheid van persoon en goed van de ambtenaren. Het bestuur van de afde ling Nieuw-Guinea zal daarom het be roep op de ambteriaren niet ondersteu nen. In een gisteren uitgegeven verklaring wordt gezegd dat het „grievend" is dat regelingen voor spoedige repatriëring van de strijdkrachten worden aangekon digd, terwijl de ambtenaren daarover nog in het onzekere verkeren. Door de versnelde Papoeanisering en door andere omstandigheden zullen volgens het ARKA-bestuur vele ambte naren reeds vóór de eerste oktober hun bestemming verliezen. Als de regering vooralsnog niet van zin zou zijn hen te repatriëren zou zij_ volgens de ARKA hen daarmee feitelijk dwingen in V.N.- dienst te gaan. De verklaring luidt dan verder: „Het regionaal bestuur zou het ten zeerste betreuren als het genoopt zou worden, zijn toevlucht te nemen tot het onder normale omstandigheden ongeoor loofde, doch thans door het beroep van prof. De Quay erkende, middel der non coöperatie. Het zou de internationale naam van Nederland niet sieren, indien de V.N.-autoriteiten straks geconfron teerd zouden worden met door hun eigen overheid in de steek gelaten, re patriërende en wellicht betogende Ne derlandse ambtenaren. Er is ernstige on rust onder de ambtenaren. VVjj blijven de regering veren twoordeljjk achten voor een onverwijlde repatriëring van de ambtenaren en kunnen slechts van een schuldig nalaten spreken als de re gering de daartoe noodzakelijke maat regelen niet alsnog onmiddellijk treft." Een en ander maakt punt van bespre king uit bij de rondreis die Staatssecre taris Bot thans door Nieuw-Guinea maakt. LIVORNO (Italië), 24 aug. (UP1) Twee Nederlandse deserteurs uit het vreemdelingenlegioen zijn hier tot ge vangenisstraffen van twee jaar en twee maanden wegens in juli gepleegde dief stallen veroordeeld- Een 28-jarige Nijmegenaar en zijn 22- jarige metgezel kregen Voorts elk een boete van 80.000 lire. De mannen hadden op Corsica een boot gestolen om naar Elba te deser teren. Op Elba hadden zij enkele krui meldiefstallen gepleegd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. 24 aug. Na dagen lange verhoren waarbij hij aanvanke lijk elke schuld ontkende, heeft een 24-jarige expeditieknecht gistermiddag aan de politie van het bureau Lode- wijk van Deysselstraat een bekentenis afgelegd over de dood van de kantoor bediende T., wiens lichaam in de ïacht van zondag op maandag werd gevon den in een sloot bij de Jan Evertsen- straat. Het blijkt dat de man het slachtof fer zaterdagnacht in de De Clercq- straat heeft ontmoet. Nadat zij enige uren in eikaars gezelschap waren ge weest, ontstond er omstreeks vier uur in de nacht een twist, die leidde tot een vechtpartij, waarbij T. bewuste loos op de grond viel. In de mening dat T. dood was sleepte de ander het lichaam naar de sloot, waarin, zoals later is gebleken, T. door verdrinking om het leven is gekomen. De anomie- me telefoontjes naar de politie waren van de dader afkomstig. Hij had opge beld in een cel aan het Mercatorplein. Als reden voor het telefoneren gaf hij op dat hij wroeging had over zijn daad. WOERDEN, 24 aug. Een felle brand heeft vannacht en vanmorgen vroeg het pand waarin het kantoor van de ontvanger der rijksbelastingen is on dergebracht, verwoest. Van het ernaast gelegen pand, dat voor een deel eveneens bij de belasting dienst in gebruik is en waarin voorts de gemeentelijke dienst voor Sociale Za ken en het bureau van de plaatselijke voedselcommissaris zijn ondergebracht, is de bovenverdieping geheel uitge brand. De brandweren van Woerden, Kame- rik, Zegveld, Linschoten en Nieuwer- brug waren vanmorgen om half ne gen het vuur nog niet meester. De burgemeester van Woerden, de heer H. H. C. Vos, woonde het blus- singswe-rk bij. De brandweer werd ge handicapt doordat de waterputten ver zand bleken. Bovendien werd de alar mering vertraagd, doordat een der om wonenden, die vanmorgen vroeg het eer ste de brand ontdekte, niet over te lefoon beschikt. Als mogelijke oorzaak va.i de brand wordt gedacht aan kort sluiting. HOLLANDIA, 23 aug. Gene al Rikhye is vanochtend toch uit Hollan dia naar Manokwari vertrokken, zoals aanvankelijk reeds in de bedoeling lag. Vandaag nog zal hij van Manokwari naar Biak reizen om morgen vandaar via Sydney naar Djakarta te vliegen, alwaar hij zaterdag wordt verwacht. Over het plotselinge vertrek van de generaa. is nog niets officieel bekend gemaakt. In het gesprek, dat de ver slaggever van het ANP met generaal Rikhye had, zei deze, dat „bepaalde za ken niet zo vlot verlopen als de Ver enigde Naties wenselijk achten". Na hetgeen schout-bij-nacht Reeser donderdagochtend op zijn persconferen tie zei over de noodzaak de infiltran ten spoedig in te lichten en op te van gen, wordt aangenomen,dat generaa! Rikhye de autoriteiten in Djakarta zal opdragen zo snel mogelijk vliegtuigen te zenden, die pamfletten moeten uit werpen. DEVENTER, 24 aug. De om streeks 1850 gebouwde vlotbrugjes over het kanaal Deventer-Raalte de „Cröddenburg" en „Rietmansbrug" passen volkomen in het landschap en zullen in het midden van de vorige eeuw beslist wel hebben voldaan aan de eisen van het verkeer. Maar nu vormen de bruggen, die hooguit twee ton kunnen dragen al jaren een ver keersobstakel. Het kanaal Deventer-Raalte nog geen acht meter breed isoleert vol gens de huidige verkeersbegrippen Let- tele, Okkienbroek en Colmschate, een derde deel van de gemeente van het overige Diepenveen. Het scheidt veelal de gronden van de omwonen den in twee delen. Op zichzelf al een last, die echter enorm wordt ver zwaard doordat het melk-, vee en an der vervoer binnen de eigen gemeente door de geringe capaciteit der vlot bruggen langs een omweg over Deven ter moet geschieden. Ook de landbouw machines moeten via de rijkssnelweg Deventer-Almelo, door een deel van Deventer naar de aan de overkant van het kanaal gelegen gronden rijden De gemeenteraad van Diepenveen krijgt nu in zijn vergadering van 30 augustus een door honderdvijftig in woners van de gebieden opgesteld adres te behandelen, waarin van die raad wordt gevraagd dat deze zal mede werken om op korte termijn verbete ring in deze situatie te verkrijgen. Het adres spreekt van een onhoudbare situatie en zegt dat toestanden als deze, onder de rook van een zich snel uitbreidende stad als Deventer, een aanfluiting moet worden genoemd. De raad is het volkomen met de adressanten eens en het gemeentebe stuur is al jaren bezig een oplossing van het probleem te verkrijgen. Hoe wel de gemeente Diepenveen geen en kel belang heeft bij het kanaal ver klaarde zij zich in 1957 bereid een der de deel der kosten van de verbetering van de bruggen te dragen. De eigenaar van het kanaal de „Maatschappij Overijsselse kanalen beloofde dat, mits de medewerking van hogere instanties werd verkregen, de bruggen nog in 1958 zouden worden vervangen. Maar de aandelen van de M.O.K. zijn voor het merendeel in han den van rijkswaterstaat, zodat financi eel de maatschappij geen been kan strekken. En alle pogingen om mede werking van rijkswaterstaat te krijgen bleven vruchteloos. Het gemeentebestuur van Diepenveen heeft zich tot provinciale staten van Overijssel gewend om de zaak van de bruggen een bagatel in het geheel uit het probleemencomplex te lichten en apart op te lossen Maar de pro vincie meent daarmede de onderhande lingspositie te schaden en weigert me dewerking. En zo zitten in een bloeien de streek enkele duizenden boeren en burgers met dagelijks terugkomende tijd en geld kostende zorgen, omdat overheidsinstanties elkaar niet kunnen vinden. (Van onze correspondent) DRACHTEN, 24 aug. Als een zwaard van Damocles hangt de slo pershamer boven de in 1959 tot stand gekomen uitbreiding (1800 m2) van het protestants-christelijk ziekenhuis dat daar (inclusief de inventaris) om streeks driekwart miljoen gulden in stak. Deze uitbreiding zal voor vier vijfde deel tegen 1 november van het volgend jaar moeten worden gesloopt, omdat er een uitbreiding moet verrij zen van een duimstokkenfabriek. Een en ander is overigens te voor zien geweest en staat zwart op wit in een overeenkomst, die in 1958 werd gesloten tussen de gemeente Smallin- geriand, het ziekenhuis en de fabriek. De situatie met betrekking tot deze zaak is eigenlijk in de loop van de jaren scheefgegroeid. In 1949 werd de nieuwe duimstokkenfabriek gebouwd, enige jaren later werd het ziekenhuis gevestigd in gebouwen naast deze fa briek, die van de gemeente ook nog optie had gekregen op een terrein bij het bedrijf. Zowel het ziekenhuis als de fabriek groeiden, het ziekenhuis aanvankelijk sneller dan de fabriek, die in het begin niet tot uitbreiding behoefde over te gaan, doch wel de optie op het terrein wilde behouden. Nu de uitbreiding van het tot zeventig arbeidskrachten en vijftig thuiswer kers gegroeide bedrijf nodig is. staat op het in optie verkregen terrein een 1800 m2 grote proefsuite met revali- datieafdeling van het ziekenhuis Deze is gebouwd met medeweten en goed keuring van de fabrieksdirectie. die op aandrang van gemeentebestuur en ziekenhuis afstand deed van de optie voor de tijd van vijf jaar. De termijn zal 1 november 1963 verstrijken. De plannen voor uitbreiding van de duim stokkenfabriek zijn overigens nu reeds gereed, maar de schriftelijke overeen komst wordt uiteraard nageleefd. Het ziekenhuisbestuur heeft gepoogd verlenging van de overeengekomen termijn te verkrijgen in een gesprek met de fabrieksdirectie, doch is daar in niet geslaagd. De capaciteit van de huidige inrichting zal straks met ze ventig bedden verminderen, terwijl er al een beddentekort is. Daarom zal waarschijnlijk nog in de komende herfst worden begonnen "net de stich ting van het zusterhuis voor het toe komstige ziekenhuis; daarin zullen voorlopig zeventig patiënten worden ondergebracht. BUENOS AIRES, 24 aug. (AFP) De ruim veertien duizend ton metende „Ruys" van de Koninklijke Java-China Paketvaart Lijnen in Amsterdam is vijf kilometer van de haven van Buenos Aires in aanvaring gekomen met het Britse schip „Exmoor". De „Ruys" was op weg naar Yokohama Beide schepen hebben averij aan de voorsteven opgelopen. Het Nederlandse schip is met drie sleepboten naar Bue nos Aires teruggesleept. ROME, 23 aug. Het Italiaanse ka binet heeft zijn goedkeuring ë^ne aan een besluit tot verlaging van invoertarieven met tien procent ais dellijke maatregel om een einde te n kc-i aan de stijging der prijzen, verwachting wordt het besluit van kraai zodra het door de Italiaanse Presl? in is goedgekeurd en is gepubliceerd het staatsblad. „,,.i De maatregel heeft betrekking op de landen van de EEG als op andere landen. De bedoeling is dat de "inIu„. landse consumentenmarkt wordt Seslr, biliseerd en de ontwikkeling van. de groothandels- en de kleinhandelsprijs®0 in toom wordt gehouden. WENEN, 23 aug. Op 1 september zal Oostenrijk zijn invoertarieven voo een lijst van 49 produkten verlagen roe 15 a 25 procent. Op de lijst komen voo bedveren en dons, vloerbedekking, hno- leum, ruitenglas, flessen, retorten, gia zen ampullen, ander glaswerk, thermos flessen, stalen potten en pannen, scna ren en messen, badkuipen, niet-elektr sche badverwarmers, elektrische K® chels, kookpannen, huishoudelijke ari kelen van koper en aluminium, koffiej molens, huishoudweegschalen, veer weegschalen, elektrische lampen, ra"Cj. en televisie-ontvangtoestellen, macn naai gereedschap voor hout- en metaai bewerking, automatische smeer appara ten, snoepgoed, onechte sieraden, brandstofinspuiters, vloeistofpompe»' kalkovens en walserijen. Naar men verwacht zullen de laf?L« tarieven tot gevolg hebben, dat het bin nenlandse prijspeil in Oostenrijk daan. RHENEN, 23 aug. In de afgelo pen nacht is de A.G.F.-knopenfabrie,B alhier bij een snel om zich heen grih pende brand in de as gelegd. De total® schade wordt geschat op een miljoen gulden. Tachtig personeelsleden zD® voorlopig zonder emplooi. De oorzaag van de brand, die de brandweer mej 12 stralen heeft bestreden, is nog ni®1 bekend. Het bedrijf is tegen brand schade verzekerd. NEW YORK, 23 aug. (Rtr) O® Thant zal vandaag de tekst bekend ma ken van een memorandum, waarin de overeenkomst tussen Nederland en In donesië over westelijk Nieuw-Guine» wordt voorgelegd aan de algemen® vergadering van de V.N. Volgens welingelichte kringen zal hel memorandum ongeveer 30 bladzijden beslaan. De inhoud is door Nederlnad en Indonesië goedgekeurd. Het memorandum zal een punt van de agenda vormen van de algemene vergadering, die op 18 september be gint. De wereldorganisatie zal zich ach ter de overeenkomst kunnen stellen en de secretaris-generaal machtigen uit voering te geven aan voorzieningen, die voortvloeien uit de rol van de Verenig de Naties In het gebied voordat het bestuur op 1 nriei 1963 aan Inflönesie wordt overgedragen. Nederland en Indonesië zullen zoals reeds gemeld tezamen een resolutie bij de algemene vergadering indienen. De assemblee zal dan haar jaarlijkse debat over de toestand in de wereld uit stellen of onderbreken om de resolutie te kunnen bespreken. ROERMOND, 23 aug. Met de rea lisatie van een sierlijke nieuwe brug over de Maas ter verval ging van de uit 1945 daterende noodbrug is d® laatste oorlogswnde uit het stadsbeeld van Roermond verdwenen. In overleg met de burgerij heeft het gemeente bestuur besloten dit gebeuren op enigs zins spectaculaire wijze te vieren. 2® is er een groots opgezette ♦entoonstel- ling, in het kader van de opening va® de nieuwe Maasbrug, van 31 augustus tot en met 9 september. Op dezelfde dag, dat de stad haar prachtig gereno veerde raadszaal, annex nieuwe vleu gel van het gemeentehuis in gebruik stelt, zal de commissaris van de ko ningin, dr. F. Houben, de tentoonstel ling „De Brug naar de nieuwe tijd officieel openen. Bij de organisatoren zit de bedo®J ling voor door middel van deze exP~ sitie de voornaamste toekomstige ta' ken van midden-Limburg, met narClf, van het streekcentrum Roermond, 0|j het gebied van handel, nijverheid verkeer duidelijk te belichten. Voor doel zijn op de terreinen van het V°°L malige landgoed „Hattem", aan 0 rijksweg Roermond-Sittard, negen e„ twintig ruime hallen gebouwd met e| totale oppervlakte van meer 20.000 m2. „Hattem" zal tijdens de tentoonst®', ling dienst doen als restaurant. heen is een fraai wandelpark KJ" lijk sprookjesachtig verlicht aar>»-: legd, dat een blqvende bestemru'pfji stadspark met hertenkamp, hêeft- „g. een grote amusementshal wordt fit Bier" geschonken. Voorts treden HLejy paviljoen elke avond bekende Ne° landse orkesten op. Een speciale attractie wacht ('enIeT zoekers zondag 2 september, waun op het tentoonstellingsterrein de s' p plaats vindt voor een internationale 'p, lonrace om de „trophee du hal'0" j. bre". Aan deze race nemen zeven ^e, ionnen (o.a. uit Amerika, Polen eni derland) deel. De feestelijke inget» stelling van de nieuwe Maasbrug donderdag 6 september. IETS DATJE HOORDE TOEN IK HIER DINEERDE?. WAT DEDEN WE TOEN? ER WAS EEN INTER MET EEN BOKSER DIE TRAINDE... EEN BOKSBAL" DAT HOORDE IK.T0EN MINNIE OPBELDE/ EEN B0KS8AL? MISSCHIEN EEN SPORTSCHOOL? LAAT IK DE YARD EENS BELLEN. KEKEN DETELEVISI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2