Verolme's nieuwe wereld: hoogvacuum monopolie Het Nationale Ballet terug van een vermoeiende tournee door Spanje aramis ra? Autorijden met de Franse slag Stunt-duo Canga-Hubert een dag in Nederland AUTO'S OP CENIALE Wijze mis handeld Sociale verzekering T oepassingsmogelijkhede nog nauwelijks te overzien achter de rug heb" s en eer Tweede Kamer onvoldoende voorgelicht over ontiverp vennootschapsbelasting Prinses Beatrix tiaar het Velpse jeu ad festival Belangstelling verpakkings- en textielindustrie zeer groot „Vee! belangrijker dan wat ik in de scheepsbouw Wij Nederland telt meer dan 700.000 personenauto's MAX TAILLEUR in LEXI-TIME Poolse bedevaart naar Den Bosch H. J. Kuiper BUY ©IN VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 PAGINA 5 4ndfé Hubert klimt bovenop de (jo, terwijl Canga de wagen op ee wielen in evenwicht houdt. (Van b onze verkeersredacteur) h^ANDVOORT, 24 aug. - Op tyjj rcuit van Zandvoort hebben ^toir, uerGn een aantal Simca- op geniale wijze zien ndelen. Beulen waren de twee Franse chauffeurs José Can ga en André Hubert, die samen een stuntteam vormen en heel Europa en straks ook Zuid- Amerika en Australië afreizen om te laten zien wat zij allemaal met een auto kunnen uitspoken Wel, dat is meer dan u en ik ooit in ons hoofd zouden halen. Vijf, tien, vijftien seconden en nog langer rijdt José Canga op twee wielen; zélfs ziet hij kans in tussen ook nog een zakdoek van de grond te rapen. élke zaterdagavond 18.15 §f: op Radio Veronica z^iecici£ ^^cnt/oTt IWCAS DISTILLED ST ER?EN LUCAS BOLS AMSTERDAM MEERLAI SENORITAS (Van onze correspondent) 24 aug. De negenti en fin™ Ada Mekes uit Schiedam, leer ed?0 van de Gemeentelijke Kweek- w-poi? j-n Rotterdam, leidt volgende hoi nS(iag prinses Beatrix de ge- fpif- m,iddag fond op het Velpse jeugd- eim dat maandag in Arnhem be- I®1. net een inleiding door Anton tip i as. die sPreekt over ,,De crea- p®. als centraal punt in het leven" m?j!?GS Beatrix voegt zich dinsdag- bpi? om kwart over twee onder het ani°r van Pierre Janssen die in de Ja van het Rhedens Lyceum, waar ip, ae a*'e bijeenkomsten van het lnl -p-festival worden gehouden, Jaeidine houdt over modprne Daa: een kunst. aarna, zal zij de vertoning van Haan- °/ra s in Berlijn bekroonde ..Zoo" zien, hem en een aantal festivaldeelne- ™ers erover spreken en tegen het ein- v"an de middag geruime tijd door engen in het Velpse atelier van de de beeldhouwer Piet Siegers, die de laat- ?.e dagen een omvangrijke organisa- ne heeft opgebouwd om links en Rechts in het land zijn verkochte en Jhtgeleende beelden op te sporen en ze *?.rug te brengen „naar de bron". Er inmiddels tientallen beelden aan gesleept en ze worden allemaal in ~l.)n tuin opgesteld. Voor het geval het dinsdagmiddag zou regenen, heeft men ®en aantal parapluies achter de hand wn deze expositie in de openlucht toch van dichtbij te kunnen zien. Alles gaat zo gewoon mogelijk, heeft bet festivalsecretariaat donderdagmid dag voorspeld. Er zullen geen hekken dfn het Rhedens Lyceum worden ge- Plaatst en de inwoners van Velp zul len, als ze niemand hinderen, vrij in ®n uit kunnen lopen. Prinses Beatrix is dinsdag een van de vierhonderdvijftig jongelui die de- *e keer aan het vierde Velpse jeugd- festival meedoen. ROTTERDAM, 24 aug. Nieuwe plannen bij Verolme: grotere activitei ten op het terrein van de hoogvacuum- techniek, een nieuw procédé waarvoor vooral de verpakkings- en textielindus trieën grote belangstelling hebben. Een verheugde heer Verolme deelde gister middag, na de doop en overdracht van de supertanker Esso Libya, mee dat hij nn niet alleen een belang van hon derd procent heeft gekregen in de tot dusverre 65-proeent-deelneming van het concern, de „Verolme Vacuumtechnik AG" in het Duitse Eltville bij Wies- baden. maar bovendien als enige ter wereld in de patenten voor de zich snel ontwikkelende industrie, waarvan de toepassingsmogelijkheden nog nainvelijk zijn te overzien. „Maar ik verzeker je, wat ik nu voor me heb", zei hij „wordt nog veel belangrijker dan wat ik in de scheepsbouw achter de rug heb". SCHIPHOL, 24 aug. Vier en veer ug van de zestig leden van het Natio nale Ballet zijn donderdagavond met STrote vertraging op Schiphol terugge keerd van een tournee, die zes weken heeft geduurd. De overige leden van de nationale balletformatie brengen el ders nog een paar dageii vakantie door en komen later terug. Tijdens de tour nee van zes weken heeft het Nationale Ballet ruim twintig voorstellingen ge geven in Parijs, Spaans Marokko en ongeveer tien Spaanse steden. Mevrouw Sonia Gaskell, artistiek en smds kort ook zakelijk leidster van het wek0n5 PaUet, was niet bij de terug- Pno6 6 gfoep. Zij is na de voorstel- riof 8, 4PgUstus in Santander reeds naar Nederland teruggekeerd. Volgens flanssolist.C. v. d. Weetering, die de lei- van de met een chartervliegtuig uit Valencia teruggekeerde groep had, heeft deze terugkeer van mevrouw Gaskell niets te maken met de publi caties (op 6 augustus) over de nieuwe moeilijkheden in de leiding van onze nationale balletformatie. „Het succes was overal onwaar- kchjjnljjk", zei Van de Weetering. „Het onthaal dat wjj kregen, het groot enthousiasme was gewoon niet te ge loven. Op onze tournee hebben we maar één slechte kritiek gehad en dat ivas op het eind van onze tournee, toen hbe dansers dodelijk vermoeid waren ®n bovendien onder primitieve omstan digheden moesten optreden." De tournee begon op 5 juli met ®nkele voorstellingen in Parijs. Op 10 fhu vertrok de balletgroep naar Spaans bjarokko, waar vijf succesvolle voor tellingen werden gegeven. Die in Me- jjlla, in een pas gereed gekomen amfi theater met 6000 zitplaatsen (5500 wa- ren er bezet), was volgens Conrad van de Weetering grandioos. In Spanje werd o.m. opgetreden in Malaga, Va lencia, Santander, San Sebastiaan, Ca diz, Alicante en Elche. In de laatste plaats werd de tournee woensdagavond beëindigd. „Het was een zwaar tournee", aldus v. d. Weetering, „want omdat we overal in festivals moesten optreden, reisden we soms van oost naar west en van noord naar zuid. De reis van Vigo naar Valencia duurde bijvoor beeld drie dagen en daarna moesten we weer van Vigo naar San Sebastiaan, twee reisdagen over de bar slechte Spaanse wegen". „Het is pertinent niet waar", aldus Conrad van de Weetering, dat de terugreis van mevrouw Gaskell ver band houdt met de publiciteit over de moeilijkheden in de leiding van het ballet. Ze was doodmoe en nam eerst nog twee of drie dagen vakan tie alvorens ze terugreisde om de voorbereidingen voor een optreden in Den Haag ter gelegenheid van een internationaal congres te regelen. De repetities beginnen ook weer gauw". De persdienst van het ministerie van O., K. en W. heeft desgevraagd ontkend, dat de minister a.i. mevrouw Gaskell na de publikaties over de moeilijkheden in de balletleiding heeft verzocht terug te keren. Mevrouw Gaskell zou dit volgens een gerucht hebben geweigerd. Dit is volgens deze persdienst beslist niet waar. Het bestuur van de stichting „Het Nationale Ballet", dat kortgeleden in spoedvergadering is bijeen geweest, zal de moeilijkheden in de leiding van het ballet binnenkort met ie belang hebbenden bespreken. Dc hoogvacuumtechniek maakt het mogelijk uiterst dunne laagjes metaal (dikte tot 1/100.000ste mm) duurzaam te laten neerslaan op plastic, papier, textiel en andere stoffen zonder dat die iets van hun goede eigenschappen (buigzaamheid, poreusheid e.d.) ver liezen. Dit gebeurt bijbeen zeer lage druk: ca 1/100.000ste atmosfeer. Men heeft daarvoor een hermeti di afgesloten ketel nodig, dit met soe- ciale apparatuur zo wordt leegge pompt dat zich nauwelijks meer iucht- moleculen in de verdampingskamer bevinden. De metalen (aluminium, ko per, zilver en goud) worden verhit tot 1200 a 1400 graden Celsius, de smelt- temperaturen. Bij het vasthechten volgt de metaallaag zeer nauwkeurig het oppervlak van het te bedampen artikel. De normale aluminiumfolies, zoals die onder meer bij sigarettenpakjes worden gebruikt, hebben een dikte van 9/1000ste mm, hetgeen impliceert dat men daar bij in gewicht ongeveer het 25-voudige aan metaal nodig heeft. De kosten van het metalliseren worden bij het nieuwe procédé geschat op zeventig a tachtig procent van cie aluminiumfolie. Die geringere kosten vormen voor de producent op zichzelf uiteraard al een belangrijk punt. Maar belangrijker nog zijn de toepassingsmogelijkheden: het aanbrengen van decoratieve effec ten op papier, het veredelen van kunst weefsels, het bewerken van textiel, zoals ontwerpers van japon, en gordijnstof fen voorstaan, het aanbrengen van warmte-isoltielagen (die in de toekomst wellicht de overjas overbodig maken) en het weren van zonlicht. Het principe van de technie kend, maar de techniek stond toen nog zo in de kinderschoenen dat toe passing economisch niet was verant woord. Het Duitse Bedrijf, nu verol me's dochteronderneming, heeft echter principe van de hoogvacuum- ek was al voor de oorlog be- een procédé ontwikkeld dat is geba seerd op een continu-rotatieproces als bij het drukken van kranten en van deze methode heeft Verolme het wereldpatent. In Amerka werken reeds twee fabrieken met iets afwij kende typen metaalverdampingsma- chines, maar deze kunnen alleen wor den gebruikt voor het bedrukken van papier. Verofme heeft ais enige de rechten voor het metalliseren van textiel. De interesse van de heer Verolme voor de hoogvacuumtechniek dateert al uit de tijd toen hij als scheepsbouwer nog nauwelijks bekend was. Hij had toen een minderheidsbelang in het Duitse be drijf. Het belang voor het concern is niet alleen een nieuw type wereldmarkt, maar vooral ook een koppeling aan de machinefabriek in IJsselmor.de, waar nu de installaties worden gefabriceerd. De prijs van zo'n machine is één mil joen gulden en Verolme beeft al ver schillende opdrachten uit het buitenland ontvangen, onder meer uit Indië. In Niederwalluf bij Wiesbaden heeft hei concern al twee minder moderne instal- iaties in bedrijf. De plannen zijn nu ook op korte ter mijn in Nederland een hoogvacunmfa- briek voor het metalliseren van textiel op te bouwen. Later zullen in andere delen van de wereld nieuwe bedrijven worden gevest!..d. De heer Verolme lieeft tot dusverre tussen de vijf en den miljoen gulden in het project geïnves teerd Zelf vindt .lij dat dat bedrag een nieuwe wereld voor heni heeft geopend. (Advertentie) mm De „parkeer-steek" bijvoorbeeld, die wjj praktisch dagelijks met meer vlijt dan plezier uitvoeren, komt op hun ré pertoire niet voor. Het keren geschiedt door middel van een simpele stuur-om- draai, welke naast een boel stof, ge raas, geknars en gepiep ook nog als resultaat een keurig omgedraaide auto oplevert. Dat ge de banden vijf minu ter. later nog kunt ruiken, moet ge dan maar op de koop toenemen. Het sprin gen van een springplank al geschiedt met hetzelfde gemak, als waarmee uw dochtertje touwtje springt; over schok- brekers wordt gemakshalve maar niet gesproken. Doch dit alles vormt slechts de ouverture. Hoofdschotel is het geniale chauffeurswerk dat José Canga ver richt als hij de auto op twee wielen zet en zo vijf... tien... vijftien secon den lang blijft rijden, ja zelfs de hele Tarzanbocht neemt. Een auto met twee wielen in de lucht ziet er uit als een hulpeloos en onhandelbaar stuk metaal, maar dat dat niet het geval is, bewijst Canga. Hij ziet zelfs kans rijdend op twee wielen, een hand' van het stuur vrij te maken om er... een zakdoek mee van de grond te rapen. Even later komt de auto dan weer „op de pootjes" neer. Met een harde plof. Dat wel. Om dit fijne evenwicht-spel nog span nender te maken, inviteerde Canga gis teren maar liefst vier gasten tegelijk in zijn Simca Ariane, nieuwsgierige passa giers die naderhand enthousiast èr draaierig over hun belevenissen konden vertellen. Maus Gatsonides maakte de rit op twee wielen langs de Tarzanbocht mee en beloofde via een zendertje en een luidsprekerinstallatie van zijn bele venissen in de schuine wagen verslag te geven. Men hoorde echter niets: wel licht was hij sprakeloos. Als André Hubert tenslotte ook nog op het dak van de scheef-rijdende auto klimt, zijn de toeschouwers overtuigd van de formidabele kwaliteiten van deze twee Franse auto-akrobaten. Dc stuntrijders aren maar voor één dag in Nederland, doch het ligt in de be doeling als de vereiste vergunningen daartoe worden verkregen in twaalf Nederlandse steden demonstraties te geven. De vertoning van gisteren diende om de gasten onder wie een aantal politie autoriteiten ervan te overtuigen, dat het allemaal zo gevaarlijk niet is. De toekomst zal leren of men de akroba- ten in Nederland op dezelfde wijze zal waarderen als in Zwitserland, Italië, Fin land, Denemarken en België Wjj gelo ven van wel. Bovendien is het wel leer zaam te zien, wat een bekwaam chauf feur allemaal met zijn auto kan doen en wélke abnormale belasting een nor male seriewagen kan doorstaan. Een en ander echter gaarne op een afgezet stukje weg, en niet, zoals in Parijs, op de openbare straat. José Canga is daar nog onlangs op twee wielen recht op de Eiffeltoren afgereden. Canga is 28 jaar: hij begon zijn loop baan als koorddanser. Hij liep over een draad over de Loire (350 meter) in drie minuten en 45 seconden, een record, dat tot op heden nog door niemand is verbeterd. Hij is trouwens ook in het be zit van het wereldrecord koorddansen: hij liep 38 uur aan een stuk. Daarna is hü gaan auto-rijden. En hoe. (Advertentie) 10,3 cm: niet te lang, niet te kort, nèt goed! De televisie-reportages uit Leipzig bekijken is het mij opgevallen dat wij niet alleen goed kunnen zwem men, maar dat wij ook een bijzonder zoenerig volkje moeten zijn! Holland zoent zogezegd zijn kusje mee. Nauwelijks hebben wij wat gewonnen of wij beginnen iedereen te omhelzen. Wij worden in onze bereid heid tot dit soort vreugdebetoon nog slechts overtroffen door de Russen. Men hoeft de televisie-uitzending vap de ontvangst van de jongste astronau ten in Moskou slechs gezien te hebben om de onuitwisbare indruk te krijgen dat zij het leven niet alleen samenvat ten in een happy landing, maar ook in een happy ending. Keer ik echter terug naar ons eigen volkje, dan moet ik zeggen dat het mjj na enig nadenken niet heeft verbaasd dat wij de nobele zwemsport zo goed machtig zijn. Wij zijn per slot van re kening uit het water voortgekomen en als wij ons even driftig maken ke ren wij er weer naar terug ook. Tenzij heit naar de genever is. 's Lande wijs. 's lands eer. Maar het kussen, nee, dot behoort eigenlijk niet tot onze volks aard. En „Valerius' Gedenckklanck" moge tot alles inspireren, niet tot aells maar het werpen van kushandjes. Van Frankrijk weten wij dat men er elkander handjes gevend door het le ven gaat Van Duitsland overigens ook. De uitersten raken elkaar. Ik heb eens het genoegen beleefd van in een Keulse tv.-studio te worden rondgeleid. Ik heb nooit iemand op één dag zoveel handen zien drukken ais mijn gastheer toen deed. Tegen de namiddag was ik er bepaald bekaf van. Enfin, tot op heden meende ik, dat wij in Nederland, slechts: „Aange naam" zeiden. Een kussend Nederland heeft nooit tot mijn gedachtenwereld behoord. Moet ik uit Leipzig afleiden dat wij ons slechts buitengaats ten volle ont plooien? (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 aug. Vele leden van de vaste commissie voor Finan ciën uit de Tweede Kamer hebben maar matige waardering voor de al gemene beschouwingen in de nota van 27 juni 1960 voorzover deze de struc tuur van de belastingdruk op de winst van lichamen betreffen. Zij vinden dat de rechtsgronden waarop men zich zou kunnen baseren in de nota nauwelijks worden ontvouwd. Dit blijkt uit het thans door de commissie uitgebrachte voorlopige verslag op het wetsontwerp inzake de wet op de vennootschapsbe- lasting-1960. Ook vele andere leden brengen de regering onder de aandacht dat de al gemene beschouwingen in de nota on voldoende zijn geweest. Ondanks de vrij uitvoerige beschouwingen die er in voorkomen over de structuur van de belastingdruk op de winsten van licha men hebben zij geenszins een duidelijk beeld gekregen van de opvattingen van de regering over de aard en het karakter van de vennootschapsbelas ting. Er wordt op gewezen dat de minister en staatssecretaris van Finan ciën zowel in de nota als in de memo rie van toelichting op het onderhavige wetsontwerp soms de indruk wekken de opvatting te onderschrijven dat de vennootschapsbelasting in samenhang met de inkomstenbelasting van de aan deelhouders een ongeoorloofde dubbele heffing betekent. Anderzijds wekt de kritische wijze waarop in de nota enkele suggesties worden besproken, die zijn gedaan om de z.g. dubbele heffing te voorkomen, bij deze commissieleden daarentegen weer de indruk dat de bewindslieden dit standpunt niet inne men. Zij zouden verder nader willen wor den ingelicht over het gunstige ef fect van een betere doorstroming van de vennootschapswinsten naar de kapitaalmarkt, waarop de be windslieden in hun argumentatie voor het gedifferentieerde tarief zo de na druk hebben gelegd. Is het wel zo ze ker, vraagt men, dat „een ongun stig effect van algemeen economi sche aard" door de grotere doorstro ming van vennootschapswinsten naar de kapitaalmarkt zal worden opge roepen? Men wil verder weten of de bewinds lieden aannemelijk kunnen maken dat in de toekomst met succes nagestreef de toename van de winstuitdelingen de verdere groei van de grote en kleine ondernemingen in gunstige zin zal be ïnvloeden. Moet niet veeleer worden aangenomen dat de politiek var winst reservering voor het gehele bedrijfsle ven maar stellig voor de middelgrote en kleinere ondernemingen noodzake lijk zal blijven om een voortgaande groei en versterking van het bedrijfs leven te verzekeren? In het voorlopig verslag wordt er op gewezer. dat de belastingverlaging van 75 miljoen gulden, gevolg van het thans voorgestelde tarief, de vraag doet rijzen of die verlaging gelet op de hoog te van andere belastingen (vooral van de loon- en inkomstenbelasting) en ge let ook op de hoogte van de vennoot schapsbelasting in andere landen, wel de meest aangewezene is. Gevraagd wordt of de bewindslieden niet van me ning zijn, dat aan een verdere verla ging van de loon- en inkomstenbelas ting (met name van de middelbare en lagere groepen) een hogere prioriteit toekomt en dat een vergelijking met het buitenland tot de conclusie leidt, dat het tarief van de vennootschaps belasting in ons land aan de lage kant is. Tenslotte^ vraagt de commissie of de minister en staatssecretaris het voorlo pig rapport van de commissie tot be studering van de harmonisatie der directe belastingen in de EEG-landen ter vertrouwelijke kennisneming willen overleggen. Advertentie) AMSTERDAM. 23 aug. Sedert 1 januari zijn er lOO/klO nieuwe perso nen- en combinatieauto's in ons land op de weg gekomen, aldus heeft RAI meegedeeld. Vorige week (16 augus tus) registreerde de rijksdienst voor het wegverkeer in Den Haag d" afgif te van het honderdduizendste kente kenbewijs van dit jaar. In 1961 pas seerde men deze mijlpaal op 12 okto ber. het jaar daarvoor pas in de laat ste dagen van december. Uitgaande van de C.B.S.-statistiek op 1 augustus 1961. toen er 602.000 personenauto's werden geregistreerd, meent de RAI dat het Nederlandse autopark 1 augustus jl. reeds meer dan zevenhonderdduizend personenauto's telde. Deze snelle groei vindt mede zijn oorzaak in de belangstelling, die de particuliere gebruikers met name voor de kleinere auto's tonen. ROTTERDAM, 24 aug. De Poolse katholieke missie in Nederland orga niseert voor 8 september een bede vaart naar den Bosch voor alle in Ne derland woonachtige Polen. De organi satoren verwachten dat velen aan de ze bedevaart deelnemen om gezamen lijk te bidden voor Polen en het wel slagen van het aanstaande concilie. De bedevaart staat mede in verband met de door kardinaal .Vyszynski be paalde negen jaar durende novene ter voorbereiding van de komende her denking van duizend jaar christendom in Polen. Die dag draagt dr. L. Plater een plechtige H. Mis op in de kapel van de zusters van J.M.J.. St. Jans singel 21. De deelnemers trekken 's- middags in processie naar de kathe draal t 7 oor H. J. Kuiper valt op 31 1/ augustus het gordijn over f een groot stuk van zijn levenswerk. Dat levens werk begon in Loosduinen, waar zijn vad'r, Willem Kuiper, meesterknecht was op een tuin- bouwonderneming. „Een man" zegt hij nu nog, „van karakter en beginsel met een „salaris" van 8 per week en een werkdag van 's morgens vier tot 's avonds icht uur, waaronder dan 2Vs uur schafttijd, maar zonder ongeval lenverzekering en zonder ziekte verzekering". Het werken voor de sociale verheffing van de landbouwarbeiders trok de zoon dus aan, vooral toen er een col lega stierf, die een vrouw en zeven kinderen achterliet. Maar eerst zou hij nog van zijn elfde tot zijn eenentwintigste jaar in de tuinbouw werken, als jongen van elf jaar voor f 2 per week. Maar hoewel hij moest werken van vijf uur 's morgens tot zeven uur 's avonds, volgde hij toch nog een cursus van de Tuin- bouwwinterschool en extra cur sussen bij een onderwijzer in talen. Op 18-jarige leeftijd was hij in Loosduinen al secretaris van ..St. Deus Dedit" en van de Katholieke Jonge Garde. Men vroeg hem voor de Bestuursraad WesÜand hij was toen 21 jaar en hij werd tenslotte hoofdbestuurder van de R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". Het was A. J. Loerakker, die tem al inno had aangetrokken na zijn werk in Loosduinen te hebben gezien. Toen ging hij afdelingen oprichten, maar in Brabant, waar zijn rayon voor een aoed deel lag, had hij nogal tegenwerking als hy daar kwam spreken. De pastoors waren het niet altijd met hem eens en beschuldigden hem van opruiing, zodat de toenmalige bisschop hem verzocht zijn activiteiten te staken. Maar dan was hij bij Kuiper aan het verkeerde kantoor. Vier keer is dat gebeurd en vier keer kwam de bisschop op zijn besluit terug. Toen trof de bisschop hem eens op de vergadering van de Partijraad van de R-K Staatspartij, waarvan hij in tussen stemgerechtigd lid was geworden. Hij wenkte hem naar zich toe en zei: „Het gaat tegenwoordig goed met de Landarbeidersbond, nietwaar, meneer Kuiper?" Kuiper antwoordde: „U bedoelt het goed, monseigneur, maar u zegt het verkeerd. Het gaat tegen woordig goed met uw pastoors: die zijn ook aan het Rooms worden, net als uw landarbeiders". Hij heeft nooit gesolliciteerd naar de functies, die hij heep bekleed. Men heeft Kuiper gevraagd in het Bondsbestuur en als mededirecteur van de Sociale Verzekeringsbank. Dat laatste gebeurde op verzoek van minister Joekes in 1949. Wel staat vast, dat het werk, dat hij bij de Bank heeft gedaan, zijn oorsprong vond in Loosduinen. Daar heeft hij onder leiding van Kees Spronsen een plaatselijke Tuinbouwonderlinge met verzekering tegen ziekten en ongevallen opgericht, die later in de wet Aalberse van 1 mei 1922 werd ondergebracht in de Land- en Tuinbouwongevallenwet. Aan de Sociale Ver zekeringsbank heeft zijn werk dan ook voor een goed deel bestaan in de hulp aan ernstige ongevalsgetroffenen. Hij wijst op het voorbeeld van een man, wiens been bij een arbeidsongeval werd verbrijzeld en die door hulp van de Bank en haar artsen er zijn er 36 in verschillende districten binnen twee jaar met een prothesebeen weer leerde lopen en nu met een driewielige scooter óók van de Bank weer volledig in het arbeidsproces in de Europoort is opgenomen. Of op die chauffeur in Zwolle, wiens beide voeten werden afgereden en die door de zorgen van de medische dienst van de Bank na zoveel maanden weer met zijn meisje ging wandelen en het zelfs bestond om weer schaatsen te rijden. „Men moet niet vergeten", zegt hy, „dat er per dag 1600 tot 2000 aangiften zijn van arbeidsongevallen" Het best kunnen de Bankartsen deze behan delen, die hierin zijn gespecialiseerd, en hij hoopt dan ook vurig, dat in de nieuwe wet op de arbeidsongeschiktheid het volledig toezicht van de Bank artsen zal behouden blijven, want dit ligt hem na aan het hart. Behalve de functie van directeur van de Sociale Verzekeringsbank heeft hij nog andere economische en culturele functies, die hij zal blijven vervullen als hij op 31 augustus officieel afscheid neemt van de Bank. Zijn werkzaam leven zal toch nog wel gevuld blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5