Doordienen na I oktober nu nog onaantrekkelijk v?" Zonder meer garanties neemt men de onzekerheid en het ongemak niet voor lief Geen bakker aan de deur Wi Katanga looft plan-Thant D D VOLGENS FRANSE POLITIE: Aanslag De Gaulle werk van guerilla-speciaiisten Daders stellig leden van gereorganiseerde OAS CONCURRENT VAN „TANTE POS" E Kardinaal BeaEerlijke en wederzijdse hoogachting voorwaarde hereniging VOOR AMBTENAREN OP NIEUW-GUINEA De dooruitgang en de junta 's 5000 mijnwerkers staken in Spanje Oostduitse mag naar familie Frans pastoortje' zoek „Stoppelhaene" Raalte „Gelukkig schoten de heren wel erg slecht Vroege eenmiljoenste V DC-3 stort neer achttien doden Zaligverklaring Niels Stensen gevraagd VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 buitenlandse (Van een bijzondere medewerker) HOLLANDIA, 24 aug. Van alle zijden wordt op het ogenblik een beroep gedaan op de bewoners van Nieuw- Guinea rustig hun werk te blijven doen en incidenten te vermijden. Minister-president De Quay heeft Nederlanders en Papoeals gevraagd op hun post te blijven. Hetzelfde deed gouverneur Platteel, die zich vooral ook richtte tot de Neder landse ambtenaren op wie hij een beroep deed niet en masse weg te trekken uit Nieuw-Guinea, omdat dan een afschuwelijk vacuum zou ontstaan. Vice-admiraal Brouwer richtte zich tot de strijdkrachten op Nieuw-Guinea, die hij vroeg zich tijdens de nu aangebroken wapenstilstandsperiode even waar dig en zelfbeheerst te gedragen als zij tot nu toe gedaan hebben. Al les wordt dus gedaan om allen, Papoea's en Nederlanders, bur gers en militairen, te bewegen mee te werken te voorkomen dat er op Nieuw-Guinea onrust of een va cuum ontstaat. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 24 aug. Het ook gisteren de gehele dag intensief voortgezette politionele onderzoek inzake de miraculeus mislukte aanslag van woensdagavond op president De Gaulle, heeft tot een aantal belangwekkend geachte constateringen en conclusies ge voerd, maar men kan er niet uit opmaken of de politie verwacht spoedig een of meer van de daders in handen te krijgen. Vorige week bestond de Alliantie voor de Vooruitgang een jaar. De organisatie is opgericht om, overeen komstig bet ideaal van president Ken- Oody, in Latijns-Amerika aan te tonen, "at s mensen onvervulde verlangen haar economische vooruitgang en ^matschappelijke rechtvaardigheid het best kan worden bevredigd door vrije roensen, die werken in het kader van democratische instellingen Een jaar 'ang is er geld beschikbaar geweest voor de bevordering van de economi- 8che, maatschappelijke en staatkundi ge vooruitgang in dat deel van de we reld, met deze restrictie evenwel, dat "et ontvangende land bereid moest rijn ingrijpende wijzigingen ten goe de aan te brengen in zijn belasting systeem, de verdeling van het grond bezit, het onderwijs, etcetera. Het bele jaar is er over en weer gepraat 0ver de aanvaardbaarheid van de plannen, die de aspirant-begunstig den aan de administratie van de Al liantie in Washington voorlegden. Ln het resultaat is geweest, dat uit eindelijk maar een klein deel van het beschikbare bedrag werkelijk is be- steed. De kwestie is namelijk, dat verscheidene rege ringen in Latijns- KRONIEK Amerika begeriger zijn naar bet Ame rikaanse geld dan naar de vervulling van de voorwaar den. die eraan verbonden zijn Ln ook de democratische instellingen bobben het verre van gemakkelijk in landen als Argentinië, Peru, Vene zuela en een stuk of vijf andere, die zich althans nog democratisch noè- men. Zeven van de twintig Latijns- merikaanse republieken worden be stuurd door dictators van de oude stempel. In Argentinië zijn de militairen, •inds de staatsgreep van eind maart, aan de macht. Zij hebben hun bewind kedekt met een constitutioneel ver- nisje en de 52-jarige advocaat dr. José Maria Guido is hun daarbij in Zoverre behulpzaam, dat hij acteert als de grondwettelijke president van bot land. De resultaten van de ver- 18 maart, waarbij de aanzienlijke winst boek- Lezingen van Peronisten ten, zijn ongedaan gemaakt. Toen er eerder deze maand bij enkele hoge °«ficieren ontevredenheid ontstond hver de minister van oorlog, generaal ^uan Bautista Loza, trachtte de rege- pag nog met een eigen alternatief te *°men. Zij schoof de gepensioneerde generaal Eduardo Senorans naar vo- ren. Maar de ontevreden officieren batten niet, voordat hun eigen kan- 'daat, generaal José Octavio Cor- nei° Saravia, de portefeuille had 0vergenomen. Misschien hebben de Argentijnse leieren er wel een ogenblik over Rodacht alle democratische schijn af herpen. Maar de coördinator van -pe Alliantie voor de Vooruitgang, dr. e°doro Moscoso, dreigde met stop ten? van alle kredieten. En het ee't op de camarilla in Buenos Aires °°k wel indruk gemaakt, dat de Ver- etbgde Staten onmiddellijk overgin- tot schorsing van de diploma- '|e*e betrekkingen en tot staking van j e economische en militaire hulp, I bh in ^>era een m'iitaire junta onder p'ding van generaal-majoor Ricardo erez Godoy de macht in handen en de uitspraak van de kiezers L11 10 juni jl. naast zich neer legde. aar vorige week heeft Amerika de ^P'omatieke betrekking met Peru (n6er aangeknoopt en de economische j ,et de militaire) hulp hervat, nadat j^lbHla had beloofd op 9 juni van ^olgend jaar verkiezingen te la bouden. l3* Venezuela wordt het doen en x'an president Bétancourt nauw- 'n bet oog gehouden door de *'ch a'ren" Brazilië heeft het leger eveneens ontwikkeld tot de bek nr^°hter van c'e nationale poli- cje °k in Latijns-Amerika rust de def ?cral'e niet zacht op de punten Am f}i°netten- En er zijn heel wat -erlkanen, die zich afvragen, of de e,nden van de Aalliantie voor de ->et h We^ 'e verenigen zijn in aire hulp, die de regering Am<.»-ias 'nSton aan de Latijns- aanse landen verleent. Een Douglas DC-8 Bar 6r grniddag bij het opstijgen in bet departement v" 01 'n Colombia verongelukt, 23 personen omkwamen ^rby Vbe6tui n gewond- Het tweemotorlg L®anSBS behoorde aan een Colom- maatschappij. (AFP) Wat de onrust betreft zal het overi gens misschien wel meevallen: er zijn vooralsnog geen aanwijzingen dat er moeilijkheden te verwachten zouden zijn. De Nederlandse militairen zijn al lang blij, dat hun beloofd is. dat ze voor Kerstmis naar huis terug mogen keren. Niet vergeten mag ook worden, dat er op Nieuw Guinea nooit zo verwoed ge vochten is ais in de jaren 1945-1949 in Indonesië: er zijn daardoor veel minder haat- en wraakgevoelens ontstaan en de kans op incidenten lijkt gering. Ook van Papoeazijde zullen niet veel moei lijkheden te verwachten zijn. De Papoe a's leggen zich blijkbaar vrij rustig bij de ontwikkelingen neer. Een andere vraag is echter, of ook een vacuum voorkomen zal kunnen wor den. Bij de Nederlandse ambtenaren op Nieuw Guinea bestaat over het alge meen niet veel animo nog na de nog vóór 1 oktober verwachte overdracht door te dienen. Hun is toegezegd dat niemand verplicht zal worden na de overdracht door te dienen, zoals in 1949 in Indonesië is gebeurd. Op de datum van de overdracht aan de VN hebben de Nederlandse ambte naren op Nieuw Guinea „hun bestem ming verloren", zoals dat in ambtelijke taal heet, en dat houdt in dat zij dan recht hebben op terugkeer naar Neder land. Er wordt hun nu dus alleen ge- vréégd na de overdracht nog wat door te werken. Zoals gezegd is de animo daarvoor vooralsnog gering. De voorwaarden, die aan dit doordie nen verbonden zullen worden en waar over staatssecretaris Bot misschien iets meer komt vertellen, zullen overigens stellig van invloed zijn op het aantal dergenen, die willen blijven. Niet ieder een zal trouwens mógen blijven: nu staat reeds vast dat een aantal Neder landse functionarissen zal moeten ver trekken: omdat z(j vervangen zullen worden door VN-mensen of omdat er voor hun huidige werk onder de veran derende omstandigheden geen plaats meer zal zijn. Zo zal bijvoorbeeld het radioprogram ma straks meer nog dan nu reeds het geval is op de Papoea's gericht worden, zodat de behoefte aan Nederlandse krachten voor het Nederlandse pro gramma zal verminderen. De strijd krachtenprogramma's zullen bovendien uiteraard mèt de strijdkrachten ver dwijnen. at natuurlijk ook niet onderschat mag worden, is dat er allerlei praktische problemen opdoemen voor de Nederlanders, die op Nieuw Guinea zouden willen blijven. Van overheidswege is het vertrek van vrouwen en kinderen van ambtenaren aangemoedigd, maar de gedachte hier zonder gezin te blijven zitten Is voor de meeste mannen niet aanlokkelijk. Het sluiten van diverse winkels en het ver minderen van de voorraden bij de overi- Ëe maakt, dat men zich afvraagt of et straks nog mogelijk zal zijn hier een normaal leven te leiden: nu reeds zijn allerlei dingen niet meer verkrijg baar, terwijl het steeds moeilijker wordt defect geraakte enz. gerepareerd op Nieuw-Guinea mitief, maar dat wordt nu nog erger In Hollandia met zijn enorme afstan den is het bijvoorbeeld meteen reeds een enorm probleem, dat de enige bak kerij ter plaatse heeft aangekondigd met ingang van 26 augustus geen brood e.d. meer te zullen bezorgen. En dan is er de onzekerheid of het geld zijn huidige waarde zal behouden of men straks zijn huisraad nog wel naar Ne derland zal kunnen verschepen, of er wel scholen zullen zijn voor de kin deren, en al dat soort problemen meer. Meer nog haast dan bezorgdheid, dat de veiligheid op Nieuw-Guinea wel eens minder goed zou kunnen worden dan deze nu is, zijn het deze problemen van alledag die maken, dat de Neder landers op Nieuw-Guinea niet zoveel animo tonen na de overdracht aan de V.N. nog hier te blijven. Ook een aanmoediging van Indone sische zijde is uitgebleven. Dat is natuurlijk wel logisch ook: op vrij wel elke plaats van een Nederlan der, die weggaat, kan Indonesië straks een Indonesiër plaatsen. De samenvatting, die president Soekamo op 17 augustus van het tussen Indo nesië bereikte akkoord gaf, luidde dan ook iets anders dan degene die hier het licht zag. Soekarno zag het zo: 1). op 1 okto ber is het Nederlandse koloniale be stuur over West-Irian afgelopen; 2). op 1 oktober gaat de Nederlandse vlag op West-Irian naar beneden; 3). per 1 oktober mogen Indonesiërs vrij West-Irian binnenkomen en 4). per 31 december wordt in West-Irian de Indonesische vlag gehesen. Het was een samenvatting, die on volledig maar niet eens onjuist was. Voor de Nederlanders op Nieuw-Gui nea kan deze echter moeilijk aanleiding zijn nog maar wat te blijven. Vooral niet, omdat president Soekamo ook ver der in zijn negen kwartier durende, maar bijzonder matte toespraak het vuur van vroeger ontbrak vrijwel ge heel eigenlijk niets vriendelijks voor Nederland of de Nederlanders te zeg gen had. Het klonk allemaal nog niet erg hoopvol voor een verbetering van de betrekkingen. Toch blijft het voor de autoriteiten in Hollandia natuurlijk zaak een vacuum te voorkomen. Er zijn reeds twee maat regelen aangekondigd om de ambtena ren tegemoet te komen: hun vrachtvrij dom naar Nederland is met eenderde verhoogd en er zal een extra vrachtvrij dom verleend worden voor het vervoer van auto's (die vroeger niet onder de vrijdom vielen). Voorwaarde daarvoor is dan echter ook, dat de ambtenaar zijn auto tot de laatste dag aanhoudt. Nu reeds begint het in het uitgestrekte Hollandia, waar openbare transport middelen ontbreken, problemen op te leveren, dat sommige mensen hun au to's maar alvast naar Nederland ge stuurd hebben en nu dus afhankelijk zijn van liftmogelijkheden. Er zullen echter meer maatregelen moeten worden getroffen, meer garan ties worden gegeven, meer aantrekke lijke voorstellen gedaan, wil men de doorsnee Nederlandse ambtenaar op Nieuw Guinea bewegen daar nog na 1 oktober te blijven. Die zuilen trouwens misschien ook wel niet uitblijven. ELISABETHSTAD, 24 aug. (Rtr) De Katangaanse minister van buiten landse zaken, Kimba, heeft de waarne mende secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, meegedeeld dat het maandag gepubliceerde plan voor de hereniging van de Congo talrijke positieve elemen ten bevat. Waarnemers te Elisabeth- stad achten Kimha's nota aan Thant verzoeningsgezind van toon. Kimba wenste de Verenigde Naties geluk met hun voorstellen voor hervat ting van de onderhandelingen tussen de Congolese minister-president Adoela en de Katangaanse regeringsleider Tsjom- be. Zoals bekend, heeft Oe Thant maan dag een voorstel gedaan voor een plan in drie stadia ter beëindiging van de af scheiding van Katanga met als uiterst alternatief gebruikmaking van de strijd macht van de volkerenorganisatie. MADRID, 23 aug. (Rtr) Het aan tal mijnwerkers in Asturië, dat in sta king of uitgesloten is, bedraagt thans 5.000. Dinsdagavond is do mijn in El Soton gesloten na een „l:\ngzaam-aan- staking" van ongeveer 1300 arbeiders. De arbeidsonrust in het gebied is zaterdag begonnen toen een groep mijnwerkers, dat een halve dag vrij op zaterdag verlangt, 's middags de mijt. verliet. Het conflict breidde zich uit toen meer mijnwerkers niet meer tot hun werk toegelaten werden nadat zij de stakers door een „langzaam-aan- actie" hadden gesteund. De Spaanse bladen hebben nogal wat bijzonderheden over de arbeids conflicten gepubliceerd waaruit een verzachting van de perscensuur blijkt onder de nieuwe en jeugdige minister van voorlichting, Manuel Fraga Iribar- ne. NEW VORK. 23 aug (UPI) Me vrouw Helene Grubnau een 77-jarige An<.f/l.iR«,n ..„mm, UUVTK, triUUT LUVl HHTl UTWUjnU Oostduitse vrouw die met een perma- nent Amerikaans visum Oosfr-Duitsland slechts twintig centimeter groot en ge mocht verlaten om zich bij haar (loch- it is het „Frans pastoortje" dat za terdag gestolen is uit Maduro- dam, waar het deel uitmaakte van de tentoonstelling Kleinplas- tiek. Geen wereldschokkend kunst werk, maar wel een grappig beeldje, ter en vijf kleinkinderen te voegen, is gisteren in New Vork aangekomen. Mevrouw Grubnau heeft haar dochter, 1 mevrouw Gilbert Reuter uit Jackson in Michigan, voor het laatst gezien toen ze 52 jaar was. Haar kleinkinderen kent ze helemaal niet. Mevrouw Grubnau verklaarde in New York dat ze in Hartmannsdorf bjj Dres den een goed leven had gehad, zij het met een tekort aan boter en vlees, maar er was -'-eel fruit en groente. maakt door mevrouw J. de Wit-Van Riemsdijk. De familie De Wit is ove rigens genoeg onder de indruk van de diefstal. Het was een geschenk van de beeldhouwster aan haar man, die het beeldje erg geslaagd vond. Hij was slechts na lang praten bereid het werk voor de tentoonstelling af te staan. De politie stelt nu een onderzoek in naar de „verblijfplaats van de Franse pastoor". .99 In totaal zouden de bandieten voor hun aanslag van vijf auto's hebben ge bruik gemaakt, behalve de twee van waaruit de „schietcommando's opereer den drie om „na verrichte zaken" de af tocht te nemen resp. te dekken. In to taal zouden dan ook tien individuen aan de aanslag hebben deelgenomen. Vol gens de politie is de opzet van de aan slag voorts kennelijk het werk geweest van ervaren specialisten in het leggen van hinderlagen zoals gebruikelijk was in de guerrilla-toktlek in Indo-Ohi- na en Algerije. De aanslag geldt dan ook als onmiskenbaar het werk van ge deserteerde militairen, niet van burgers. De bedoeling is zeer waarschijnlijk ge weest dat de eerste ondervuurname van de presidentiële limousine waarbij voor namelijk op de banden werd gericht, haar zou dwingen vaart te minderen en haar onbestuurbaar zou maken, waar na dan het schietcommando van de ver derop wachtende tweede auto, de blau we DS, met grote trefzekerheid de be sogne zou hebben kunnen voltooien. De speciale gecompartimenteerde binnenbanden waarmede De Gaulles auto, die overigens niet geblindeerd is, is voorzien, werden wel getroffen maar niet platgeschoten, hetgeen de chauffeur, die zijn koelbloedigheid niet verloor, in staat stelde om met volle vaart door de tweede beschie ting heen te rijden. Eerst bij de toe gang van het vliegveld van Villecou- blé werd gestopt en het was daar dat de president, zijn vrouw en zijn schoonzoon overstapten in een andere auto om de 600 laatste meters naar het wachtende vliegtuig af te leggen. In ieder geval, zoals De Gaulle zelf gezegd moet hebben: „het was ditmaal werkelijk op het kantje af en het wordt gevaarlijk. Gelukkig schoten de heren wel erg slecht". Van de op het terrein van de aanslag achtergelaten gele be stelwagen, waarin de uit Franse leger- arsenalen afkomstige stenguns werden aangetroffen, heeft de politie de her komst kunnen vaststellen. Zij was door een garagehouder uit de verre omgeving van Partjs enkele dagen geleden ver huurd geworden aan een heerschap dat verklaard had haar nodig te hebben voor een verhuizing. Van de garagehouder gnalement >k naam van naam en do- heeft de politie het de huurder gekregen, micilie die deze had opgegeven, maar deze waren natuurlijk vals. Ook het sig nalement van een vrouwpersoon die zich in gezelschap van de huurder had bevonden zij loensde hevig is in het bezit van de politie. Maar tussen het bezit van het signalement en het bezit van de gesignaleerden ligt voor de politie waarschijnlijk nog een heel karwei. Dat de aanslag het werk is van een zich gereorganiseerd hebbende OAS wordt hoegenaamd niet in twijfel ge trokken; wel vraagt men zich af tot wel ke instantie in de nieuwe OAS-hiërar- chie opgeklommen moet worden. Niet verder dan de „OAS-metropool" of tot het bestuurscomité van de zogeheten nationale verzetsraad (Georges Bidault en ex-kolonel Argoud), waarvan de „OAS-metropool" het uitvoerende mili taire orgaan is? Zoveel is zeker: de po litie zal opnieuw haren op snaren gaan zetten om de hand te leggen op de be ruchte ex-kapitein Sergent en diens ad junct, de niet minder beruchte ex-kapi- tein Curutchet, die de leiding hebben van de OAS-metropool en als volstrekt geporteerd gelden, wellicht min of meer in afwijking van „politici" als Bidault en Soustelle, voor de meest directe vorm van actie, als hoedanig dan op de eerste plaats de vermoording van ge neraal De Gaulle komt. Wat de OAS precies van een geweldda dige uit de weg ruiming van president De Gaulle verwacht Is vele waarnemers te Parijs enigszins een raadsel, mis schien weet de OAS het zelf niet. mis schien ook handelt zij, bet daarop aan leggend, vooral uit puur negatieve ge voelens van haat en wraak. Waarschijn lijk is evenwel haar berekening dat door De Gaulles verdwijning een dergelijke chaos in Franrijk zou ontstaan, met daarin de communistische partij als eni ge soliede politieke massa-organisatie, dat van de weeromstuit alle mm of meer behoudende elementen zi°h zouden scha ren om „het leger", zo niet om de OAS zelve. Gevolg van de zo brutaal opgezette en zo op het kantje af mislukte laatste aanslag is ondertussen dat het algeme ne afgrijzen van het OAS-optreden weer eens is verhevigd en dat zich de gele deren rond De Gaulle weer hebben ge sloten. Zelfs de communistische Huma- nité acht het In de gegeven omstan digheden nodig dat „alle republikeinen zich verenigen om de meedogenloze af straffing af te dwingen van de fascis tische bandieten" (tegen de „kapitalis tische monopolies in" uiteraard). „Al dus zullen wij", zo schrijft het commu nistische partij-orgaan deugdzaam, „kunnen behouden wat wij nog aan vrij heid over hebben en de weg openen voor een hernieuwde democratie". De hoofdredacteur van de liberale Monde schreef zijnerzijds gisteravond onder meer dat „beter dan alle ana lyses en waarschuwingen een dergelijke daad (de aanslag van woensdagavond) het ook voor de meest verblinden dui delijk moet maken wat er van Frankrijk zou worden in de handen van de krankzinnigen en de misdadigers, die beweren het te willen redden. Geen en kele der grieven die men tegen de pre sident der Republiek kan aanvoeren, feeft in dezen aanleiding tot ook maar et geringste begin van een rechtvaar diging. Het Franse volk heeft altijd de mogelijkheid gehad om zijn veto uit te spreken over de beslissingen van het hoofd van de staat en zijn gekozen ver tegenwoordigers alle vrijheid om aan de regering in functie haar congé te geven. Laat dus niemand, jurist of theoloog, naar aanleiding van een niet te kwa lificeren onderneming de oude regel van de tirannenmoord opgraven". Maar generaal De Gaulle wordt tege lijkertijd door „Sirius" aangespoord om zich er niet toe te beperken on verschrokken te blijven In het aangezicht van een tragische dood, door de bard Malraux eens bezongen als de schoon ste afronding van een bestaan hors sé rie. Het zou, aldus „Sirius" in de Mon de, De Gaulle's schoonste aanspraak op roem zijn indien hij dit moment van emotie, waarin vrienden en tegen standers zich om hem scharen, aangreep om met de „tussenpersonen" die hvj geringschat of verfoeit, de beste of minst slechte voorwaarden op te stellen die het voortbestaan van de Republiek zou den waarborgen". rie dagen lang staat Raalte weer in het teken van het Stöppelhaenefeest, dat door burgemeester A. J. Ganzeboom offieieel werd geopend. Want al is de oogst dit jaar laat geweest en gaat het de boer niet in alle opzichten voor de wind, er is toch wel reden om dank te brengen aan de „gever van alle goeds". Daarom ook is al voor de eigenlijke feestviering een pleehtige H.Mis van dankbaarheid opgedragen. Het eerste gebeuren was het aan bieden van de oogstgaven door in „St Jaopik "-dracht gestoken meisjes aan wereldlijke en kerkelijke over heden, die overigens zelf de eerste schoven moesten dorsen. In de daar op volgende dors- en bindwedstrijd tussen de vijf buurtdorpen speelde de snelheid geen overwegende rol. ook de afwerking werd daarin betrokken. De lange praalwagenoptocht, die de oogstgaven had begeleid alle wa gens uitgevoerd in veldprodukten en bloemen reed nog eenmaal langs de tribunes, waarbij een uitleg werd gegeven van de betekenis van de door de wagens gegeven uitbeeldingen. De harmonie Sint Cecilia begeleidde het ceremonieel met toepasselijke mu ziek van dirigent J. ter Borg. Het Raalter Stöppelhaenafeest wordt in de huidige vorm voor de twaalfde maal gehouden sedert het in 1951 in ere werd hersteld. In vroe gere tijden werd het in het gehele Saksische gebied gevierd. Voor het eerst wordt het in de Raalter ge schiedenis in 1123 vermeld. In het graafschap Bentheim treft men er thans nog voortzettingen van in de oorspronkelijke vorm. Met het eigenlijke oogstfeest gaan verschillende evenementen gepaard. Een van de belangrijkste daarvan Is wel de landbouwmechanisatie- en huishoudbeurs, die door de rijksland- bouwconsulent in Overijsel, ir Kla- renbeek, werd geopend. In de avond uren werd in stromende regen op de Grote Markt een licht-taptoe ge houden. Een maand eerder dan vorig jaar heeft Madurodam de eenmil joenste bezoeker ontvangen. De gelukkige is de tienjarige Hans Kleyweg uit Den Hoorn bij Delft, die gisteren met zijn moeder, twee zusjes en een broertje eindelijk het lang beloofde reisje naar de miniatuurstad maakte. Omstreeks vijf uur versche nen moeder en kinderen Kleyweg voor de loketten van het stadje. Verrast hoorde mevrouw Kleyweg, toen zij langs de kaartjescontroleur ging, dat haar zoon Hans de één mil joen had volgemaakt. Op het kantoor van het stichtingsbestuur was Hans het middelpunt van een feestelijke ontvangst. Als herinnering werd hem een elektrisch skelterspel met trans formator aangeboden. .iiiimmmmmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiimmiiiiiiiiiiiiHHiHii en aantal Geleense jongens en meisjes speelt een week lang voor postbode. Zij bezorgen iedere avond gedurende *even dagen de post van hun vakantievriendjes en -vriendinnetjes, die op bivak in de buurt van het Noordlimburgse dorpje Heel zijn, aan hun respectieve ouders. Op de brieven, die per postduif naar Geleen gevlogen worden en daar bezorgd worden, komt echter geen enkele postzegel voor en er ie in Geleen nu een ware postbestellingswedstrijd. HANNOVER. 24 aug. (KNP) -• Op een van de vele manifestaties tijdens de openingsdag van de katholiekendag in Hannover heeft kardinaal Bea s.j.. hoofd van het Concilie-secretariaat voor de Christelijke Eenheid, aange spoord tot het theologisch gesprek tus sen protestant en katholiek als middel de kennis van elkaar te vergroten. Maar de eerste voorwaarde voor alle eenheidsstreven is toch de eerlijke eerbied voor al het goede, dat zich bij de gescheiden broeders bevindt. De limousine van het Franse staatshoofd, waarop onverlaten eergisteren geschoten hebben in een poging generaal De Gaulle van het leven te beroven. De pijlen zijn niet op de limousine, doch slechts ter verduidelijking op de afbeelding aangebracht. Ze wijzen op de kogelgaten. Kardinaal Bea wees erop, dat de weg naar de eenheid lang en moeilijk is. Hij eist geduld en grote liefde. Meer dan eens zal men teleurgesteld worden. Juist daarom mag men niet versagen. De kardinaal sprak op een feestbijeenkomst ter ere van de 17e eeuwse geleerde en bisschop Niels Stensen. die na een wetenschappe lijke carrière apostolisch vicaris was van de Scandinavische landen. Tijdens de katholiekendagen wordt aan deze Deense bekeerling, geleerde en kerkvorst grote aandacht besteed. Tijdens de pontificale H.Mis, die kardi naal Döpfner van München-Freising, donderdagochtend celebreerde, had de wijbisschop van Munster, mgr. Hein- rich Tenhumburg bij alle deelnemers der katholiekendagen er al op aange drongen. dat zij een smeekschrift zou den ondertekenen, waarin de Paus ver zocht wordt spoed te zetten achter het zaligverklaringsproces voor Niels Stan sen. Dit proces is reeds aan de gaitg. In zijn predikatie wees mgr. Tenhum burg erop, dat het leven van Niels Stensen niet alleen een bewijs biedt voor de harmonie tussen geloof en wetenschap, maar dat hij ook gewerkt heeft voor de toenadering tussen de godsdiensten. BOGOTA, 24 aug. (UPI) Een DC-8 van een Columbiaanse luchtvaartmaat schappij is gisteren bij de start van het vliegveld van Barranca Bermeja in Noord-Columbia brandend neerge stort. Achttien van de eenendertig in zittenden verloren het leven. Alle slachtoffers waren Columbianen op één, een Duitser, na.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7