JOHAN BONTEKOE GOUDEN MAN op 400 mtr. Slanke atleet uit Heemstede had wiskundig berekend goed voor Oost-Duitslands sportheld nummer één in heksenketel uitgeteld Ongelooflijke gepresteerd P1 Poloploeg - getergd - op Joegoslaven neemt wraak Jaap OUDKERK onderweg naar „zijn Italianen op eigen piste duidelijk in voordeel wereldtriomf „Leipzig" in namen en cijfers ZWEMGEWELD IN MARSEILLE Russen vangen bot bij UCI Schande van Helsinki uitgewist TV-reportages uit Milaan DERKSEN en WIERSTRA denken verschillend over de warmte II' Zilver. DRIE LEIDERS IN I.B.M.-TOERNOOI DRIE dagen „Zeist" voor Oranje-ploeg Waterpolo VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 LEIPZIG, 24 aug. Leipzigs machtige zwem- arena was gis termiddag ver anderd in een heksenketel. Het stadion dreunde op zijn grondves ten, want voor de ogen van zo'n achtduizend landgenoten werd Frank Wiegand, Oostduitslands sportheld nummer 1, door een een voudige Nederlandse jongen, een slanke athleet uit Heemstede, ver pletterend verslagen. Hoe die mas sa op de tribunes ook gilde en smeekte, Johan Bontekoe gaf geen krimp. Hij presteerde het ongelooflijke, want Johan Bonte koe vocht niet alleen tegen Wie gand en de Zweed Hans Rosen- dahl. De Nederlandse student knokte in die zenuwslopende mi nuten ook tegen een heel stadion van wild schreeuwende Oostduit sers. Hij zette een fonkelende kroon op het werk van onze Ne derlandse heren. Met elke slag vergrootte hij Oranje's reputatie. En toen Bontekoe, een beetje ver wezen, niet begrijpend, op de kant kroop, glimden er in menig Hollands gezicht vreugdetranen. Was het een wonder, dat zij hun ontroering niet meer meester bleven? Nederland had sinds 1938 geen Europees kampioen kunnen bejubelen. Uitbarsting Rob van Empel Klassementen Jeugd in de belangstelling MILAAN, 24 aug. Jaap Oudkerk, twee voudig Neder lands kampioen der amateur achtervolgers, staat op het punt zijn aandeel te leveren in het openingsnummer van de wed strijden om de wereldkampioen schappen wielrennen. Vlak vóór hem starten de ontdekking van het vorige kampioenstoernooi, de Argentijn Contreras en de favo riet van de Italianen, Testa, maar dan komt het ogenblik, dat Ne derland de eerste van zijn bijzon der serieuze kanshebbers op een regenboogtrui op de glimmende houten baan van Vigorelli zal voe ren. Dames Heren Spanning ontladen Moeilijke serie Warmte geeft moed (Van onze speciale verslaggever). De Nederlandse kolonie kon het allemaal niet verwerken. Tien minu ten voor Bontekoe op het startblok verscheen, had de dames-estafette ploeg, bestaande uit Ria van Velsen, Klenie Bimolt, Ada Kok en Ineke Tigelaar, het zilver gegrepen op de 4x100 meter wisselslag. Daarna had den de Hollanders op hun typisch eigen manier het programmaboekje gegrepen. Finale 400 meter vrije slag stond er vet gedrukt. De kansen voor Johan Bontekoe waren snel berekend. Misschien een vierde plaats; als hfet meeloopt een bronzen plak, stelden zij rustig vast. Johan Bontekoe had hetzelfde ge daan. Ook hij had zijn kansen bere kend. Volgens de wet der zwaarte krachten, moet de Heemstedenaar ge dacht hebben, kan ik de derde plaats bereiken. Hij kan het weten, want hij is tenslotte student in de wis- en na tuurkunde aan de Amsterdamse univer siteit. Wellicht zal de 19-jarige Johan Bontekoe diep in zijn hart gedacht heb ben aan die glanzende gouden medail le. Hij liet zich de haren knippen door Erica Terpstra, particulier kapster van de Nederlandse ploeg. En in het hotel trachtte hij zijn nervositeit te onder drukken door met kamergenoot Gerrit Korteweg en Bonnie Kroon een kaartje te leggen. Eenmaal in het zwemstadion aangekomen, moest hij alles alleen ver- Werken. Doodsbleek stapte hij, na het glorievolle moment van onze wisselslag estafetteploeg, op startblok nr. vier. Met zijn eerste slag na het start schot was Johan Bontekoe zijn zenu wen kwijt. Hij dacht alleen maar aan zijn kansen. Hij zag Wiegand als een sneltrein door het water trekken. Hij zag de Oostduitser als eerst keren na honderd meter. Bontekoe deed het de eerste honderd meter nog rustig aan. Hij liet zelfs Hans Rosendahl opkomen maar toen hij na 150, voor de Neder landse kolonie zenuwslopende, me ters weer tegen Wiegands achterhoofd opkeek, dacht hij aan de woorden van Forbes Carlile. Wie het eerst keert, had Carlile hem ingeprent, verliest de wedstrijd! En had Forbes Carlile hem ook niet verteld, dat als hij slechts 'één nietige seconde sneller af ging op die eerste meters, het hem drie volle, drukkende seconden zou kosten op zijn totaaltijd? Carlile had tot dusver het gelijk aan zijn kant. Bontekoe hield zich daarom nauwge- ?st aan de aanwijzingen van zijn coach. Natuurlijk kostte het hem moeite, maar j*oe zoet zou de overwinning smaken. fHl zwom de tweede honderd meter sneller dan Wiegand. Hij tikte als eer- fon aan- Bontekoe ging door. Met een. *®he tussensprint liet hij de Nederlan- ï®rs op de tribunes sidderen van vreug- j®- Na 300 meter was Wiegand zelfs al te?.°Pen door Hans Ros. idahl, die nu iiitü .e bedreigde. Opnieuw zo'n felle tJbarsting van de Nederlandse student, v kwam plotseling meer ruimte tussen 6a ®n Rosendahl. En toen Bontekoe flui-zyn laatste 50 meter begon, lag hij j^udelijk in gewonnen positie. Hij moest wel een aanval pareren van de De triomf van Johan Bontekoe in drie beelden. Boven de inspanning en rechts het einde. Daarna op de schouders. wllng' MARSEILLE, 24 aug. De Italiaanse zwemmer Fenderico Dennerlein kon wel huilen. Hijde sterkste zwemmer van Europa op de 200 meter vlinderslag, die door zijn bond niet werd afgevaardigd omdat hij verleden maand in een lan- denwedstrijd waterpolo niet van de par tij wilde zijn daar het water te koud was, hoorde donderdagavond door de radio, dat de Rus Valentin Kusmin in Leipzig de Europese titel had gewon nen in de nieuwe Europese recordtijd van 2 min. 14.2 sec. Het was allemaal teveel voor de arme Italiaan, die ongeveer op dezelfde tijd dat Kusmin de Europese titel binnen haalde, in Marseille met verbeten trek ken het water indook en met geweldige slagen het water ranselde. Na 2 min. 12.6 sec. tikte hij aan en verbeterde met 1.6 sec. het record waarmee de Rus Europees kampioen werd. Is het niet om hels te worden op deze manier een medaille te verspelen? MILAAN, 24 aug. Tijdens het don derdag in Milaan gehouden* congres van de UCI zijn enkele nadere gegevens bekendgemaakt over de wereldkam pioenschappen wielrennen van 1963, die in België zullen worden gehouden. De ploegentijdrit zal zich in Halle af spelen op een circuit van 26 km lengte, de wegkampioenschappen in Renaix op een circuit van 16,4 km. De amateurs rijden 12 ronden (196,8 km) en de pro fessionals 17 ronden (278,8 km). Reeds eerder was Rocour aangewezen voor de strijd om de baantitels. Voorts werd, naar aanleiding van de visa-weigering aan de Oostduitsers voor de kampioenschappen van dit jaar, door de Russische afgevaardigde een voorstel gedaan, de landen, die in de toekomst met de organisatie worden belast, tevoren te laten garanderen, dat elk land in de gelegenheid wordt ge steld deel te nemen. Het voorstel werd verworpen. (Van onze speciale verslaggever) LEIPZIG, 24 aug. De Nederlandse waterpoloërs hebben waarschijnlijk door de overweldigende prestatie van Johan Bontekoe, in Leipzig voor het eerst hun tanden laten zien. Dat gebeurde in de wedstrijd tegen Joegoslavië, dat de kracht van Hollands waterpolo onder schattend, met drie invallers binnen de lijnen kwam met 4-3 verloor. Rund van Feggelens pupillen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt. Dat was de grote verdienste van de mentaal zo zwakke Nederlandse formatie. De Joe- go's werd door de Nederlanders in de eerste spelperiode totaal verrast. Hun reserve-doelman bleek niet bestand tegen de „loeiende" kogels van Aal- berts en Wormgoor. De Oranjemannen vochten als leeuwen. Een dergelijke strijdlust toonden zij in Leipzig nog geen enkele maal. Geladen kwamen Oranje's mannen in het veld. Een kwartier vóór de wed strijd had Ruud van Feggelen zijn pu pillen onder handen genomen. Hij ver telde zijn jongens over de schande van Helsinki, waar Holland in 1952 door toedoen van hetzelfde Joegoslavië een zilveren medaille als sneeuw voor de zon zag verdwijnen. Hij verzocht om wraak! „Jullie kunnen mij geen groter plezier doen, dan het de Joego's be taald te zetten", waren zijn laatste woorden. Nog nimmer zagen wij een waterpolozevental met zo'n bezieling van start gaan. Met flitsend spel, de Joegoslaven totaal overrompelend, sne den Oranje's mannen door de toch wel zwakke verdediging. Aalberts greep kan sen, zoals hfl voordien in Leipzig niet deed. Leenaards en Wormgoor, Van Spingelen en Geeutjes deden ons met hun spel alle narigheid van de laatste dagen vergeten. Zij drukten de Joego slaven naar de nederlaag. Drie keer scoorde Aalberts, een keer trof Worm goor de roos. De tweede spelperiode, met een beter en attenter Joegoslavië binnen de lij nen, was iets minder van gehalte. De Joegoslaven liepen bij een nummerieke minderheid!!) door Jankovic in tot 2-4. Vele schoten van Trumbic en Nonkovic belandden tegen lat en paal. Wagenaar hield in die spelperiode een strafworp. In de derde spelperiode werd het 3-4 door Simenc en daarna bevroren zowel de Joegoslaven als de Nederlanders het spel. Tegen het einde van de derde speeltijd kwamen de Nederlanders in gunstiger positie door het wegzenden var. een der Joegoslaven. Joegoslavië, attent spelend op een kans, een sterk defensief optredend Oranje, bang o«m zjjn wedstrijd nog te verliezen. Door de numerieke meerderheid konden de Ne derlanders het spel uitstekend beheer sen. Al met al een verdienstelijk resul taat van Oranje's formatie, die met deze kleine overwinning zijn zelfver trouwen heeft opgevijzeld, maar zich door een slechter doelgemiddelde dar, de Joegoslaven niet heeft kunnen plaat sen voor de finale-groep. Zweed, maar hij ving hem meesterlijk op. Met felle bewegingen rukte hij zich naar de bassinrand. Bontekoe was Europees kampioen! Het Wilhelmus kalmeerde de zenu wen, maar toen Johan Bontekoe op de schouders van de zilveren estafetteploeg in triomf naar het juryplatform werd gedragen, barste opnieuw een golf van enthousiasme los. Siep Bolman beloof de met hese stem, dat hij vanavond zou zorgen voor bokalen met ijs. En toen de meisjes aandrongen, kwamen daar vruchten, limonade, koekjes en zelfs taartjes bovenop. ,,A1 zal ik het met eigen zakgeld moeten betalen.", huilde hjj meer dan hij sprak. ,,Zijn medaille betekent een keerpunt voor de Nederlandse zwem wereld", zei Jan dte Vries stil voor zich heen. Carlile liep op dat moment door de catacomben van het stadion, op zoek naar zijn nuchter ik. Op het moment, dat Bontekoe aantikte, was het hem allemaal te machtig gewor- illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllilllllllllllillllllllllilllllllll (Van onze speciale verslaggever) Forbes Carlile, de Australische coach, die de Nederlandse zwemploeg zo deskundig naar een reeks van ongelooflijke successen heeft gevoerd, zal naar alle waarschijnlijk heid tot aan Tokio de supervisie over de Nederlandse zwemploeg behouden. In de wintermaanden gaat de Australiër echter weer naar „huis", want dan Is het in zijn land „topseizoen". In de Australische Win ter (onze zomer) zal de zwemspecialist dan weer in de Nederlandse baden te zien zijn. IIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIlIllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllillilliiiiiiiiiini den. Hij rende van zijn plaats en liet zijn tranen in de koele gangen de vrijeloop. Geheel alleen verwerkte hij zijn grote triomf! Het was dus een grote dag voor Oran je's vertegenwoordigers in Leipzig. De zoveelste. Het is om angstig van te worden, maar in de uitbundigheid van het moment, is die angst voor een dra ma snel vergeten. Naast de machtige prestatie van Johan Bontekoe stonden andere successen. Bia van Velsen, Kle- ni Bimolt, Ada Kok en Ineke Tigelaar grepen in de Messe-stad, waar gisteren afwisselend de zon en Pluvius heersten, op de 4 x 100 meter wisselslag het zilver. Het Nederlandse kwartet, heeft daar bij felle strijd moeten leveren tegen de Engelse tonsterren als Lonsbrough en Wilkinson. De rekenmeesters van de Nederlandse kolonie hadden gegokt op brons. Zij telden de successen van de Oostduitse zwemsters en de Britse ster- en op en kwamen tot de slotsom, dat Oranje met zijn ploeg tevreden mocht zijn met een eervolle derde plaats. Het werd echter zilver! Ria van Velsen, als eerste gestart, kreeg het op te nemen tegen de Oost duitse Ingrid Schmidt en de Engelse Linda Ludgrove. Zij tikten gelijk aan. Klenie Bimolt moest Barbel Gobel iets AMSTERDAM, 24 aug. Donderdag is het internationale meestertoernooi in Amsterdam voortgezet met de af- febroken partijen. Verrassend was het at de Israëliër Cserniak tegen de Ne derlander Hartoch niet verder kwam dan remise, zodat nu drie deelnemers. Cser niak, Donner en Tan aan de leiding gaan. laten gaan, maar Anita Lonsbrough duldde zij niet voor zich. Toen Ada Kok na 50 meter vlinderslag keerde, keek zij slechts de snelle Ute Noack in de rug. Hoe snel Ada Kok ook was, Ute Noack kon zij niet bereiken. Ine Tigelaar begon aan een hopeloze taak, toen zij probeerde Heidi Pechstein, de Europese kampioene op de sprint, voor bij te komen. Haar krachtexplosie had echter tot gevolgd, dat de verwoed om het zilver vechtende Diaija Wilkinson geen kans kreeg om haar te slaan. Oranjes formatie werd tweede in 4.42.9, een tijd die nimmer door enig andere Nederlandse ploeg is gemaakt. In de morgenuren had Nederland ook van zich doen spreken. Bob van Em- pelen en Wieger Mensonides plaatsten zich in de schoolslagfinale. Rob van Em pel bleek de snelste in de series. Zijn tijd 2.35.5 betekende dan ook het zoveel ste nieuwe Nederlandse record. Met de Russen Karetnikov, Europees record houder, en Prokopenko gaat Oranjes tweetal vandaag uitmaken wie zich Eruopees kampioen mag noemen. Bij de vlinderslagspecialisten boekte Ute Noack, Europees recordhoudster, in de series de snelste tijd. Ada Kok en Marian Heemskerk, niet op volle kracht zwemmend, haalden ruim de finale. Ma rian Heemskerk, die steeds klaagde over het feit, dat zij niet zoveel mocht trainen als thuis, boekte gisteren haar snelste seizoentijd, n.l. 1.10.8. Zij legde de 100 meter 0.3 sec. vlugger af dan haar rivale Ada Kok. Heren: 1. Oost Duitsland 79 pnt.; 2. Rusland 60 pnt, 3. Nederland 43 pnt.; 4. Zweden 42 pnt.; 5. Frankrijk 37 pnt.; 6 en 7 Groot Brrttannië en Oostenrijk met 13 pnt. Dames: 1. Oost Duitsland 93 pnt., 2. Nederland 77 pnt., 3. Groot Brittannië 39 pnt., 4. Rusland 18 pnt., 5. Zweden 12 pnt., 6. Hongarije 8 pnt., 7. Oos tenrijk 7 pnt. DEN HAAG, 24 aug. Met ingang van de wedstrijd tegen België, die op 14 oktober wordt gespeeld, zal de voorbereiding van het Nederlandse voetbalelftal voor elke interland wor den afgesloten met een verblijf van een drietal dagen in een traningskamp. Het KNVB-sportcentrum in Zeist is hiervoor uitgekozen. De technische com missie van de bond heeft, in overleg met de bondscoach Elek Schwartz, een sche ma uitgewerkt dat voorziet in een twee tal centrale trainingen voor elke inter land en een verblijf in Zeist van drie dagen. Een aantrekkelijk plan is voorts op gezet voor de jeugdspelers van 16 tot 18 jaar. Er zal binnenkort een selectie- groep van 20 tot 25 spelers worden gevormd, die dit seizoen intensief zal worden getraind. Elke maand komen de kandidaten twee volle dagen op het sportcentrum bijeen. Elek Schwartz zal zicih, geassisteerd door oefenmeester Karei Kaufmann, met de voorberei ding van de jeugd belasten. Niet alleen op voetbalteóhnisöh gebied zullen de jeugdspelers onderricht ontvangen, er staan ook instructie-films en lessen over diverse met de sport verband houdende onderwerpen sport-disci- pline, voedingsleer, kennis van de ana tomie op het programma. uimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniuiiuiiimiiiiitimiiiiiiiiiiiii' BUSSUM, 24 aug. De Eurovisie reportage van de wereldkampioenschap pen wielrennen op de Vigorelli-baan te Milaan begint zondagavond 26 augustus niet zoals aanvankelijk was gemeld om 22.20 uur, maar om 22.30 uur. Voorts begint de eerste reportage van de we reldkampioenschappen op de weg op het circuit van Salo zondag 2 september niet om 15.30 uur, maar om 15.45 uur. De tijdstippen van de eerste reportage blijven onveranderd: 13.00 tot 13.40 uur. Voor het waterpolotoernooi werden ge speeld ZwedenPolen 6-4. Tussenstan den: 1-0, 2-3, 2-1, 1-0; HongarijeIta lië 5-0- (2-0, 1-0, 2-0, 0-0); RuslandBel gië 9-3 (2-2, 2-1, 1-0, 4-0), Roemenië Oost-Duitsland 3-3 (1-0, 0-0, 1-1, 1-2); Hongarije en Oost-Duitsland hebben zich geplaats voor de eindronde. Nederland versloeg in poule B Joego slavië met 4-3 De eindstand in deze groep is: 1. Rusland 5 pnt 16-6; 2. Joe goslavië 3 pnt 16-8; 3. Nederland 3 pnt 10-13; 4. België 1 pnt 1-5. Van deze groep gaan Rusland en Joegoslavië (door een beter doelgemiddelde) over naar het edndtoemooi. De eindstand in groep A luidt: 1. Hon garije 6-14-6, 2. Oost Duitsland 3-9-8, 3. Roemenië 2-8-10, 4. Italië 1-3-10. "Ho", zei Jan Derksen gisteravond op een uur, dat wq hem eigenlijk reeds „onder de wol" meenden te moeten ver wachten, toen wij in de schaduw van de Milanese Dom, de hitte van de dag wegspoelden met een verfrissend drank je. „Gaat dit zo ver, dat je Jaap Oud- kerk al tot kampioen schrijft, terwijl hij de eerste meters nog moet rijden. Ik geef toe, dat er - op grond van de deelnemerslijst van dit jaar en kijkend naar de resultaten van de achter ons liggende jaren - eigenlijk maar één man is, die wereldkampioen achtervolging van de amateurs kan worden: Jaap Oud- kerk. Maar.... wij zijn momenteel in Italië en wij rijden op de enige open houten baan van Europa (die van Rome, dat is per slot van rekening ook Italië, Series 100 meter vlinderslag Eerste serie: 1. Marian Heemskerk (Ned) 1.10.8; 2. Karin Stenback (Zw) 1.11.2; 3. Eila Pyrhoenen (Finl) 1.12.7; 4. Leslie Green (G©> 1.13.5. Tweede serie: 1. Martha Egervari (Hang) 1.11.9 2. Baerbel van Fircks (O. Did) 1.12.5; '3. Sinaida Belowetskaja (Rusl) 1.15.5; 4. Danielle Cechi (It) 1.17.3. Derde serie: 1. Ada Kok (Ned) 1.11.1; 2. Galina Jegorova (Rusl) 1.13.1; 3. Ma ria Cedro (Polen) 1.16.0; 4. Hannelore Janele (Oost.) 1.19.2. Vierde serie: 1. Ute Noack (O. Did) 1.10.5; 2. Anne Cotterill (GB) 1.12.2; 3. Maj-Lls Sund- quist (Finl.) 1.13.3; 4. Anna Beneck (It) 1.15.8. Voor de finale kwalificeerden zich: Marian Heemskerk, Ada Kok, Karin Stenback, Martha Egevari, Ann Cot terill, Baerbel von Fircks en Eila Pyr hoenen, Ute Noack. Finale 4 x 100 wisselslag 1. Oost Duitsland 4.40.1 (Nw wereld-en Eur. ree.); 2. Nederland 4.42.9 (Ria van Velsen 1.10.7, Klenie Bimolt 1.21.1, Ada Kok 1.07.8, Ineke Tigelaar 1.03.3); 3. Gr. Brittannië 4.46.2; 4. Hongarije 4.52.3; 5. Zweden 4.52.9; 6. Rusland 4.58.3; 7. Italië 5.05.2; 8. Frankrijk 5.07. Finale 200 meter vlinderslag 1. Valentin Kusmin (Rusl.) 2.14.2 (Nw. Eur. ree.); 2. Brian Jenkins (GB) 2.25.6); 3. Sie'ber (O. Did) 2.18 (Nw. Duits ree.); 4. Frischke (O. Did) 5. Pederson (Noorw.) 2.21.9 (nw. Noors ree.); 6. Rastrelli (It) 2.22.3; 7. Fereira de Famseca (Port.) 2.22.9; 8. José Cla ret (Sp.) 2.23.9. Finale 400 meter vrij slag 1. Johan Bontekoe (Ned.) 4.25.7 (nw Ned. ree.) 2. Rosendahl (Zweden) 4.25.8 (Nw. Zweed ree.); 3. Wiegand (O. Did) (Nw. Duits ree.); 4. Lohnicky (Tsjech) (Nw Tsjechisch ree); 5. Campion (GB) 4.35.3; 6. Orlando (It.) 4.35.4; 7. Jo hansson (Zw) 4.41.2; 8. Curtillet (Fr) 4.46.9. Eerste serie: Series 4 x 100 meter vrij slag 1. Frankrijk (Maine, Christophe, Gropaiz, Gotvalles) 3.48.6; 2. Hongarije 3.49.9; 3. Nederland (Sitters 57,9, Jis- koot 57.0, Vroegop 59.6 en Kroon 56.3) 3.50.8; 4. Tsj. Slowakije 3.52.0 (Nw. nationaal record). Tweede serie: 1. Groot Brittannië 3.45.8; 2. Zweden 3.46.5 (nieuw nationaal record); 3. Rusland 3.46.5; 4. Oost Duitsland 3.49.3 (nw. na. record) Voor de finale plaatsten zich: Groot Brittannië, Zweden, Rusland, Frankrijk, Oost Duitsland, Hongarije, Nederland, Tsjecho Slowakije. Series 200 meter schoolslag Eerste serie: 1. Rob van Empel (Ned) 2.35.5 (nw Ned. record) 2. Thor' mann (O. Did) 2.43.1; 3. Svozil (Tsj. Slow.) 2.46.3; 4. Martinez (Sp) 2.46.5; Tweede serie: 1. Karetnikov (Rusland) 2.37.9; 2. Lenkei (Hong) 2.41.5; 3. Con- trada (It) 2.46.7; 4. Kiehl (Fr) 2.48.8; Derde serie: 1. Henninger (O. Did) 2. 2.40.1; 2. Wilkinson (GB) 2.44.2; 3. Skwario (Polen) 2.46.4; 4. Finssom (IJs land) 2.47.5. Vierde serie: 1. Wieger Mensonides (Ned) 2.37.8; 2. Prokopen ko (Rusl) 2.37.9; 3. Ulrich (Hong) 2.44.8 4. Lazzari (It) 2.44.9. Voor de finale plaatsten zich: Rob van Empel, Wieger Mensonides, Karel- nikov, Prokopenko, Henninger, Lenked, Thormann en Wilkinson. gemakshalve even veigetend). Dat alles betekent dat de Italianen bijzonder in het voordeel zijn". Jaap Oudkerk heeft gisteren, zo leek het wel, zich de waarschuwing van Jan Derksen noga! aangetrokken. Hij was weer dezelfde hypernerveuze at leet als het vorig jaar, toen hij zich - overigens met allure - een weg baande naar de eindstrijd met zijn landgenoot Henk Nijdam en tot die finale voort durend de beste aller achtervolgers was. Jaap Oudkerk kende gisteren voor de zoveelste keer in zijn overigens nog kor te loopbaan als wielrenner-van-klasse (hij is dan ook nog jong) rust nog duur. En, natuurlijk, Jaap Oudkerk had het niet gedaan, maar alle anderen waren in zijn ogen de zondebokken. Ik trof hem gistermiddag aan op een gedeelte van de Vigorelli-oaan, waar zich door gaans niemand pleegt op te houden. Hij zat daar, krijtwit, lichtelijk trillend en droef voor zich uitstarend en veerde met een schok op, toen hjj werd aan gesproken. „Ziet u het nu, mijnheer, niemand kijkt naar me om"... Misschien gaat het allemaal wat ge makkelijker bij Jaap Oudkerk als hij straks zijn eerste vier km op eigen kracht heeft gereden, als hij de span ningen heeft weten te ontladen in een explosie van snelheid en souplesse en zich - dat mag dan toch wel worden voorspeld - in de kwart finales, die vanavond worden afgewerkt, heeft ge plaatst. warmte waarmee Milaan in deze dage. wordt gekoesterd, zijn in het kamp dei wielrenners van Oranje de meningen verdeeld. Tegenover de pessimistische geluiden van Jan Derksen staan de ju belende klanken van de ondanks als Nederlands kampioen onttroonde stayer Martin Wierstra. „Mij kan het niet warm genoeg zijn. Het lijkt wel of mjjn spieren eindelijk los komen", liet hij na een lichte trainingsrit galmend in de catacomben van de Vigorelli-baan we ten. Even later klonk vanuit een douche cel een aria. die men beslist niet in het wielerpaleis, doch veel eerde in de met tientallen strijklichten beschenen Scala zou verwachten. Over goede moed gesproken... Dat optimisme zal Martin Wierstri! overigens bitter hard nodig hebben. Van avond moet hij aan de start verschijnen voor de eerste serie van de wedstrijden der prof-stayers en die race belooft een bar gevecht te worden. Zij die de eer ste drie plaatsen bereiken, plaatsen zich voor de finale. De anderen moeten hun geluk beproeven in een herkansingsrit. die de laatste twee finalisten zal op leveren. Nu wil het toeval, dat de eerste serie, met dus o.a. Wierstra. op papier veel en veel sterker is bezet dan de tweede, waarin van de Nederlanders alleen Van der Meulen start en die morgenavond Jan Derksen toos overigens ondanks zijn 43 jaar en zijn wedstrijdervaring in internationale toernooien-op-wereld- niveau sinds 1938 ook niet vrij te pleiten van nervositeit. Hij heeft van die acht dagen, die hij nu op en rond de Vigo- rellibaan doorbrengt om de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen voor de sprint-der-professionals, er slechts twee weten te bekronen met een gave nacht rust. De laatste twee, om precies te zijn. In de voorgaande zes nachten meende Jan Derksen op het overigens in het don ker niet te onderscheiden plafond van zijn hotelkamer voortdurend de mannen te ontdekken, die straks zijn tegenstan ders zullen z-n. Jan Derksen voert ove rigens zelf een heel ander excuus aan voor die slapeloosheid: de warmte. De warmte, die volgens hem de spierkracht aantast. Over de, voor de bepaald niet ver wende Nederlanders uiteraard ongeloof lijk welkome, verrukkelijke zomerse wordt afgewe ana vond zal Wier stra hebben te .-...ijden tegen o.a. zijn landgenoot Koch, de nationale kampi oen, de huidige wereldkampic de Duit ser Marsell - van hem wordt overigens beweerd, dat hij in een verschrikkelijk slechte vorm is en dat nu zijn Belgische gangmaker Meuleman als de grote zon debok wordt uitgekreten - de Belgische kampioen Verachtert en de veelvoudige ex-wereldkampioen Verschueren, ook een Belg, en tegen de Zwitserse kampi oen Galatti. De man die het vorig jaar als gevolg van doping over de baan zwabberde, in een ziekenhuis belandde, maar nu dan toch weer van de partij is. RUUD VAN DEN HENDE. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIMIIIIIIIIItllUIHIIIHIIIIIKIHIIlIHHIItHMItir Oscar Plattner, de Zwitser en onze landgenoot Peter Post hebben gisteren in Milaan samen getraind, hoewel de een succes op de sprint en de ander ten titel in de achtervolging beoogt. (Radiografisch overgebrachte foto).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9