Voorzitter en secretaris van W ereldmuziekconcours leggen hun functies neer Gemeentebestuur trekt zijn gedelegeerde terug Uit de gunstsfeer naar sociaal recht D I PUBLIEK EN PERS RECHTSZAAL UIT Geen „schandpaaleffect Sociale verzekering (ff expositie roermond '62 Douche CONFLICT IN KERKRADE UITGEBROKEN Sociaal commentaar VOORSTEL UTRECHTS CRIMINOLOOG: Scholtes geen directeur' goed Waarom gehoor zamen duizenden automotoren tegenwoordig zoveel attenter? Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! INTERIMREGELING INVALIDEN Kisten verwisseld in dodenkamer middenstand landbouw industrie 31 aug. - 9 sept. e mooiste en de grootste tentoonstelling die de laatste 10 jaar in Zuid-Nederland werd gehouden ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1962 PAGINA 5 KERKRADE, 25 aug. Zowel 9^ voorzitter van de Stichting Wereldmuziekconcours Kerkrade, 9r. ir. P. Wintgens, als de secre- taris, de heer W. G. Bremen, heb ben hun functies neergelegd. Bo- v®ndien heeft het gemeentebe stuur zijn gedelegeerde in het concoursbestuur, wethouder drs. w. K. Buck, teruggetrokken. Een 6n ander is een direct gevolg van ue moeilijkheden rond de persoon van de directeur van het Wereld- muziekconcours, de heer J. Schol tes, en de daaruit voortgevloeide controverse tussen twee partijen. Aan de ene kant een groot aantal leden van het stichtingsbestuur ®n het gemeentebestuur en aan de andere kant de directeur met enkele bestuursleden. Gelet op deze steeds scherper wordende controverse is het niet onmogelijk dat ook andere bestuursleden zich uit de stichting zullen terugtrek ken. Sill 't fs overal te zien (In Europa), overal te vernémen (van enthousiaste automobilis ten): vele automotoren gehoorzamen tegenwoordig veel secuurder, veel attenter. Waarom? Omdat ze rijden op BP Super Mix - de nieuwe individuele motorvoeding! Individuele motorvoeding? Ja, want alle motoren verschillen van elkaar. Ook al zijn ze van hetzelfde merk en type. Hun taken verschillen, hun snelheden, hun afstanden, de rij-stijlen van hun bestuurders Daarom stellen ze eigen voedingseisen. Maar daaraan was vaak (in 57% van de gevallen) niet te voldoen. Nu wel. Er zijn nu 5 soorten BP benzine voor individuele motorvoeding: 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op super? Probeer nu BP Super Mix 75 of 50. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt-niet te veel, niette weinig. Dode op onbewaakte Oud-Katholieke waar nemer naar het Concilie Vijfdaagse werkweek Hengelose kappers cTAAL IIZERj" miswu* AMSTERDAM, 25 aug. Als de ideeën van dr. E. Brongersma, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan het criminologisch instituut van de rijksuniversiteit in Utrecht, weerklank vinden, zullen de pu blieke tribunes en de perstafels uit de Nederlandse rechtszalen gaan verdwijnen en wordt de be rechting van de strafrechterlijk meerderjarige radicaal gereorga niseerd. De gewenste controle van de publieke opinie op de recht spraak wil hij laten waarnemen door een steeds wisselend college van toehoorders, dat met de recht bank van gedachten kan wisselen over de wijze van behandeling van een zaak en de daarin gevelde uit spraak; dit echter pas als het eindvonnis is uitgesproken. Geen Nederlanders gedeerd bij aardbeving in Italië W. D. Lelieveld IAdvertentie n tiiiiimiiiiiiiiiiiim in miniminimimitminimum f a - Air», S-WI1 95 Op een donderdagavond alhier gehou den vergadering van het stichtingsbe stuur hebben voorzitter Wintgens en se cretaris Bremen hun ontslag ingediend. Beide functionarissen hebben zich nog wel bereid verklaard de lopende zaken van het pas gehouden concours, met name de financiële zijde daarvan, af te wikkelen. Nadrukkelijk hebben zij hieraan toegevoegd dat zij zich in de toekomst niet meer beschikbaar zullen stellen voor uitvoerende functies ten dienste van het Wereld Muziek Concours Wat de heer Wintgens betreft impli ceert dit dat hij zich reeds na één con cours volledig terugtrekt. Vlak voor de aanvang van het recente vierde W.M.C. (oktober 1961) liet hij zich overhalen het voorzitterschap te aanvaarden. Aan vankelijk voelde dr. ir. Wintgens, direc teur van de particuliere steenkolenmijn Willem-Sophia, daar weinig voor. Maar hij bezweek uiteindelijk voor de aan drang welke van bepaalde zijde, o.a. van de burgemeester van Kerkrade, drs. Th. Gljsen, op hem werd uitge oefend. Juist vanwege de interne moei lijkheden zag men in dr. Wintgens een geziene figuur in Kerkrade de ideale persoon om alle tegenstellingen te overbruggen. In het belang van het op stapel staande concours liet dr. Wint-- gens zich overhalen. Met de nodige (Advertentie) Benzine en Petroleum Handel Maatschappij n.v. Frederiksplein 42. Amsterdam-C. ambitie en energie toog hij aan het werk, temeer omdat hjj in de mening verkeerde dat de strijdbijl definitief be graven zou zijn. In de loop van het vier de concours kwam dr. Wintgens evenwel tot de ontdekking dat dit niet het geval was en derhalve nam hij toen reeds bij zichzelf het besluit: ..Dit 's mün eerste maar tevens mijn laatste concours". Op de vergadering heeft dr. Wint gens zijn ontslag niet uitvoerig ge motiveerd, maar o.m. wel duidelijk laten blijken dat hij zeer ontstemd is over eenzijdig gerichte perspubli- katies, waarin op bepaalde vooraan staande figuren in Kerkrade een on verdiende blaam wordt geworpen. Deze publikaties de heer Wintgnes sprak van een hetze doen z;jn re putatie gepn goed en daarom is hij tot de bevinding gekomen dat het gewenst is zijn werkkracht voor een betere zaak aan te wenden Naar ver luidt zou de nershetze door de direc teur zijn geïnspireerd. De secretaris van het W.M.C., de heer Bremen, eveneens in oktober 1963 aangezocht om zoals een Kerkraadse autorteit onlangs opmerkte: „het vast gelopen W.M.C.-schip vlot te trekken'' deelde de vergadering mee dat hij de zienswijze van de voorzitter volledig kan onderschrijven en daarom van me ning is ook z\jn functie, welke in het verleden door directeur Scholtes werd vervuld, te moeten neerleggen. In te genstelling tot dr. Wintgens blijft de heer Bremen wel nog lid van het W.M.C. om dat hij daarin als vertegenwoordiger van het muziekcorps van de domaniale mijn is opgenomen. Ter vergadering kwam voorts een brief van het college van B. en W. ter sprake, waarin het gemeentebestuur aan de stichting meedeelt dat B. en W. het beter achten de gedelegeerde in het stichtingsbestuur terug te trekken ge zien het hangende interne beraad over de geschillen. Tenslotte besloot het concoursbestuur aan het college van B. en W. schriftelijk mee te delen dat de stichting van de diensten van directeur Scholtes, die ge meente-ambtenaar is, niet langer meer gebruik behoeft te maken bl( de verde re afwikkeling van het pas afgelopen concours. Directeur Scholtes woonde deze vergadering niet bij. Hij is mo menteel met vakantie en derhalve kon den wij van hem geen commentaar ont vangen met betrekking tot de jongste verwikkelingen. Het commentaar van secretaris Bremen luidde: „Ik ga heen als se cretaris, niet uit rancune tegen de directeur, maar in het belang van het W.M.C." Volgens de heer Bremen heeft de omstreden directeur vooral onder het voorzitterschap van dr. ir. Wintgens alle kansen gekregen te tm nen een goed directeur te zijn, maar de heer Scholtes, zou, aldus secreta ris Bremen, deze kansen niet hebben benut. Van het voorbije concours stelde dr. Wintgens vast, dat dit evenement ge slaagd mag heten. De financiële afwik keling zal reeds in september haar be slag krijgen. De inkomsten hebben de verwachtingen overtroffen, maar naar zich laat aanzien zullen de garantie-sub sidies vrijwel geheel moeten worden aangesproken. Even is ook nog op deze vergadering de protestdemonstratie inzake de AVRO- UTRECHT, 25 aug. De vijftienja rige Johanna E. M. Fekkers uit Am sterdam is g'sterm'rldag or> rt" n'et be veiligde overweg tussen V'olfheeze en Ede onder de trein Arnhem-Utreeht ge komen. Zij maakte een fietstocht met haar ouders. Het meisje werd. zeer ernstig gewond, naar het streekzieken huis te Bennekom gebracht, waar zij 's avonds overleed. ELSPEET Op de weg Elspeet- Uddel is gisteren een militair voer tuig in botsing gekomen met een bus je, bestuurd door de heer Verbeek uit Stroe. Deze werd op slag gedood Het ongeval ontstond, nadat de be stuurder van de legerauto door krach tig remmen getracht had een aanrij ding met een bromfiets te voorkomen De wagen kwam dwars op de rijweg te staan en botste tegen de auto van de heer Verbeek. De drie op de brom fiets gezeten personen, een vrouw en twee kinderen, werden ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Apel doorn overgebracht. GRONINGEN Aan de Zaagmul- dersweg is hier gistermiddag de daar wonende vijfjarige J. w. Gaasendam. toen hjj van achter een geparkeerd staande auto de rijweg oprende, ge grepen door een auto. Het jongetje werd zo ernstig gewond, dat het kort na aankomst in het academisch zie kenhuis overleed. UTPECHT. 21 aug De offmiële uitnodiging van Paus Joannes XXIII om een gedelegeerd waarnemer naar het tweede Vaticaans Concilie te zenden na mens alle Oud-Katholieke Kerken sa men. is in Utrecht ontvangen. Door de Internationale Bisschopsconferentie van de Oud-Katholieke Kerken, verenigd in de „Unie van Utrecht", is Canonicus prof. dr. P. J. Maan te Utrecht aan gewezen de Oud-Katholieke Kerken te Rome te vertegenwoordigen. HENGELO, 25 aug. De kappers patroons alhier hebben in een speciaal belegde vergadering waarbij zowel de georganiseerde als niet georganiseerde patroons aanwezig waren, besloten de vijfdaagse werkweek in te voeren met ingang van de week van 16 september. De maandag zal in het vervolg als vrije dag gelden waardoor een lang week einde wordt verkregen. SLUIS, 25 aug. Voor het convict te Tilburg heeft de provinciaal-abt der Reguliere Kanunniken van St. Augus- tinus benoemd de weleerw. heren H. van Dijk en J. Garritsen, van het se minarie St. Augustinus. De Brit Keith is gisteren wereldkam pioen zeilen in de 5-0-5 klasse geworden. (Advertentie) televisie uitzending ter sprake gekomen. Ofschoon het W.M.C.-bestuur de kritiek op deze uitzending deelt, distancieert het stichtingsbestuur zich van de voor vandaag aangekondigde actie volledig, en heeft het alle bij de stichting aange sloten muziekgezelschappen geadvi seerd om niet aan deze demonstratie deel te nemen. (Van een medewerker) Toen minister Veldkamp, nu al weer geruime tijd geleden, zijn z.g. 500.900 000-plan aankondigde, is hij van werkgeverszijde daar over nogal fel aangevallen. Zoals men weet beoogt minister Veldkamp met dit plan de huidige welvaartsperiode te benutten om de zwakke plaatsen >n de bestaanspositie van ons Nederlandse volk te versterken Hierbij heeft njj vooral gedacht aan de bejaarden en de i-ivaliden. Hoe precies de regeling voor de in validen eruit zal zien is nog niet be kend. Alleen weten we dat de nee- Veldkamp hoopt, dat deze regeling jf januari 1963 van kracht zal worden. Naar als regel goed geïnformeerde lie den in Den Haag hebben ons verzekerd vaan de gedachten van de minister in de richting van een bepaald percen tage van het loon, dat de gedupeerd, had kunnen verdienen als hij zijn ar ren normaal had kunnen verrichten. Voorts zou in de regeling gebroken met het oude systeem, dat uitsiuiterd algeheel invaliden (dat zijn dus .verk- nemers die voor meer dan twee derde arbeidsongeschikt zijn) voor een uitke ring in aanmerking komen Ook ge deeltelijk invaliden zullen waarschijn lijk geregelementeerde aanspraken krij gen. Het is een Irwestie van afwachten. Het argument waarop de werkgevers de ministeriële plannen hehben bestre der. was vrijwel uitsluitend van loon politieke- en e.-onomische aard. Alhoe wel er sindsdien rond deze zaak een stilte is gekomen, betekent dat bes.ist r.og niet het einde van het verzet der werkgevers. Dit blijkt weer eens uit een artikel in „De Onderneming" van 18 augustus 1962. „De Onderneming" is het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond. Het bemoeit zich meer in het bijzonder met tie Nederlandse sociale politiek Op zich is het bijzonder verheugend dat de werkgvers zich via zulk een tijdschrift voortdurend met sociale politiek bezig houden We hebben ook de overtuiging dat deze georganiseerde bemoeung waarachtig niet is ontstaan uit .en diang om een goed opgebouwde rpm tegen sociale ontwikkelingen bij de ">and te hebben. Integendeel. Ook de moder ne werkgevers-wereld is er naar onze mening van overtuigd dat een gezond produktiesysteem niet slagen kan zon der gezonde sociale politiek En even zeer menen we dat goede menselijke bewogenheid drijfveer is voor deze in teresse. Dit alles aeemt evenwel niet weg, dat het uitgangspunt voor de beoorde ling van sociale maatregelen bij werk gevers als regel anders is dan bij werk- nemrs. De laatsb categorie immers weet van huis uit en proefondervinde lijk wat het zeggen wil te weinig in komsten te hebben, te weinig zekerheid over het bestaan van morgen. Het is heel wat gemakkelijker de nood van anderen te zien en dan een of andere algemene maatregel te bepleiten dan om die nood zelf te beleven, In het laatste geval zal de bewogenheid een andere, een fellere vorm hebben. A O.W.-verhoging zijn geleverd zich zullen herhalen, wanneer ^eze interim- regeling-invaliden van kracht wordt. „We hebben ons van deze interim-re geling nimmer voorstander getoond, omdat naar ons oordeel veel beter Kan worden doorgewerkt aan een definitie ve arbeidsongeschiktheidsvoorziening. Het belangrijkste argument voor mi nister Veldkamp en de Kamerleden om toch met een tussentijdse regeling te komen was, dat zoveel invaiiditeitsren- tetrekkers in nood verkeren. Op het gevaar af als te weinig so ciaal voelend te worden gebrandmerkt n bovenaangehaald artikel consta teert ,,De Onderneming", dat de ingevoerde 15 pet A.v'.W.-verho- ging langs het doel, een betere positie voor de bejaarden, is heen ge schoten, omdat de werkelijke noodge vallen er slechts matig door zijn ge holpen. We nebben daar reeds enige malen het onze van gezegd en zullen onszelf hier dus niet gaan herhalen. Maar „De Onderneming" koppelt nu deze kwestie aan de aangekondigde in terim-regeling voor invaliden en vreest, da de commentaren die rond de Dr. Brongersma acht deze regeling als controlemiddel: veel doeltreffender -'ai. de instituten van publieke tribune en perstafel, die naar zijn mening de rechtspraak in ons land ernstig belem merden, omdat door het „schandpaal-ef fect" veel verdachten en getuigen be langrijke feiten verzwijgen. Dr. Brongersma heeft zijn ingrijpen de voorstellen voor een nieuwe regeling betreffende de berechting van strafrech telijk meerderjarigen gelanceerd in een tweetal artikelen „De openbaarheid van de rechtspraak" (37 pagina's druks) in het „Nederlands tijdschrift voor crimi nologie" (de nummers juni en augustus 1962). Hij heeft getracht een oplossing te geven waarbij enerzijds de waardig heid van de menselijke persoon in de strafrechtspraak beter wordt geres- strafrechtspraak beter wordt gerespec teerd dan thans het geval is en ander zijds geen afbreuk wordt gedaan aan de noodzakelijke voorlichting van het pu bliek over de actuele criminaliteit en de bestrijding daarvan. Zittingen van rechterlijke colleges, waarop personen terechtstaan terzake van misdrijf, zijn volgens de voorstellen van dr. Brongersma niet toegankelijk voor het publiek en voor vertegenwoor digers van de pers tenzij de verdachte anders verzoekt. Een dusdanig verzoek kan slechts om gewichtige redenen wor den geweigerd. Voorts stelt dr. Brongersma voor tot de besloten zittingen allen toe te laten die in Nederland als rechtelijk ambte naar zijn aangesteld of behoren tot het openbaar ministerie, alsmede allen die als advocaat staan ingeschreven en voorts degenen aan wie de rechtbank op grond van hun deskundigheid of we- te, schappelijke belangstelling daartoe verlof verleent. De verdachte kan zich desgewenst doen vergezellen door ten hoogste vijt door hem aan te wijzen personen. Elke besloten zitting waarop mis drijven worden berecht, wordt in de gedachtengang van dr. .Brongersma gehouden in tegenwoordigheid van een college van toehoorders, samengesteld op soortgelijke wijze als elders met een jury geschiedt. Deze toehoorders zijn gerechtigd met de rechtbank van gedachten te wisselen over de wijze van behandeling van de zaak en de daarin gevelde uitspraak, doch uitslui tend nadat het eindvonnis is uitge sproken. Tenzij men in ons land het Duitse systeem zou willen aanvaar den, dat bij toerbeurt aangewezen le ken op voet van gelijkheid met de beroepsrechters aan de berechting laat deelnemen, zou men volgens dr. Brongersma een tussenvorm in Neder land kunnen instellen. Binnen een korte termijn nadat het eindvonnis is gewezen, wil dr. Bron gersma door de rechtbank een medede ling omtrent de behandelde zaak ter beschikking van de pers laten stellen. Dit communiqué geeft in elk geval een korte beschrijving van de ten laste ge legde en de bewezen feiten, vermeldt de woonplaats, het geslacht en de leeftijd vai. de verdachte en behelst voorts de beslissing waartoe de rechtbank is ge komen. Indien dit in het algemeen be lang of in het belang van de verdachte gewenst voorkomt kan de rechtbank na dere bijzonderheden toevoegen. Tenslotte is dr. Brongersma voorstan der van een wettelijke verbodsbepaling betreffende hef in het openbaar, mon deling of bij geschrift of afbeelding aanduiden van de identiteit van een per soon die van een misdrijf wordt ver dacht of terzake van misdrijf is ver oordeeld. Van deze verbodsbepaling kan alleen worden afgeweken indien hier toe uitdrukkelijk verlof is gegeven door de rechtbank of de persoon -elf. Dr. Brongersma stelt dat een verbods bepaling zich ook zal moeten keren te gen het in Nederland wel gevolgde sys teem de initialen op te geven of door andere aanduidingen de identiteit soms toch makkelijk vaststelbaar te maken. De schijn van discretie die de krant wekt door de voile naam weg te laten terwijl zij anderzijds ieder de gegevens verschaft waarmee in een handomdraai vast *e stellen is om wie het gaat, doet volgens dr. Brongersma denken aan hui chelarij. HÜ gelooft niet dat door de aanwezigheid van de pers de recht spraak door de openbare mening wordt gecontroleerd omdat de dagbladen geen uitgebalanceerde verslagen geven. hebben wij hier tegenover gesteld dat deze noodgevallen gemeentelijke steun plegen te ontvangen, zodat de urgentie van een interim-regeling, welke uitke ringen zal verstrekken, die niet veel hoger kunnen zijn dan men krachtens de gemeentelijke steunnormen ont vangt. moet worden betwist". We zullen op de uitnodiging, om he C S.W.V. als weinig sociaal-voelend te brandmerken, liet ingaan We willen er wel nadrukkelijk op wijzen, dat ten van de doelstellingen van de sociale politiek is, het recht te brengen in de plaats van de gunst. Een typisch ken merk van een kapitalistische maat schappij is. dat de „rijke" ui. zijn over daad de „arme" verzorgt, indien en voorzover hem lat uitkomt. it is misschien wat zwart-wit ge zegd maar het geeft het duide lijkst onze bedoeling weer. „De Onderneming" moet ons niet liwaljjk nemen, dat we deze wat scher pe formulering kiezen, maar zij geeft er in dit artikel zelf alle aanleiding toe. We nemen daartoe nog twee Kor te citaten. „Wij zijn voorstanders" ai dus het blad, van een sociale ooli- tiek, welke gericht is op de totstand koming van verantwoorde reële voor zieningen. Met incidentele interim maatregelen is men op de verkeerde weg." En dan komt er toch wel een telijk aapje uit de mouw. Wanneer nl. ge constateerd wordt, dat die verbeterin gen financiële gevolgen nebben aan de premie-kant. Ja, dat is nogal logisch. Het gaat er iuist om, dat uit de win sten van de ondernemingen ook °en sociale rechtspositie vportvloeit, ook voor de werknemers, wanneer die ten gevolge van welke oorzaak dan ook o et o/ niet meer tot arbeiden in staat zijn. Hen dan te verwijzen naar de gunst sfeer van de gemeentelijke diensten van Sociale Zaken is naar wij menen volledig uit de tijd. Hoe eerder resten worden opgeruimd uit een verleden riat wij allen als onsociaal kenmerkten, des te beter. En ook dót beoogt de voorgestelde interim-regeling tNaar ik heb vernomen heeft de Nederlandse zwem- equipe in Leipzig eergiste ren een landgenoot-journa list na een schitterende overwinning van Bontekoe gekleed en wel in het water geworpen. Terecht. De on verlaat had in een voorbe schouwing in zijn blad de kansen van de zwem-heren niet ai te hoog aange slagen. En daar was dus nu Bon tekoe. Is boontje ooit zo dringend om zijn loontje gekomen? Na dus mijn warme instemming te hebben betoond met de opgelegde straf, mag ik er wel mijn voldoening over uitspreken dat ik nooit de functie van sportjournalist heb kunnen berei ken. Ik heb destijds daartoe wel po gingen in het werk gesteld, maar mijn toenmalige hoofdredacteur heeft mij die beslissende post waarschijnlijk ge weigerd, wetende dat ik te allen tijde bereid zou zijn geweest alle kansen van iedereen even hoog aan te slaan. Verder mag ik dan wel vaststellen dat niet altijd alle ongelijk zó afdoen de met een koude douche wordt be loond. Waren in de afgelopen decen nia alle journalisten met ongelijk in het water geworpen, dan had men ge makkelijk en vrijwel gratis de Zuider zee met hen kunnen dempen. En het standbeeld voor de heer Leiy had nooit opgericht hoeven te worden. Die ge bruikte, geloof ik, zand. Niettemin, daar is in Leipzig nu óók wel duidelijk gebleken dat journa listen weliswaar overal vooraan staan en dat zij nog eens wat zien. maar dat hun vak niet helemaal zonder ri sico is. En de klamme schrik slaat mij dan ook om het hart bij de gedach te dat een of andere snuffelaar mijn stukjes uit het verleden eens gaat op slaan en mijn langgerekt ongelijk gaat ontdekken. Samenvattend zou ik zeggen: het beste kan men nog in de politiek gaan. In die sector van maatschappelijk ver keer kan het tenminste gebeuren dat een man die door de feiten niet hele maal in het geluk wordt gesteld, be moedigend en huldigend wordt toege sproken in de stijl van: „Excellentie, laat je niet koeioneren." ren." GELDROP, 25 aug. Door een tragi- scne vergissing zijn de kisten van twee overleden vrouwen in een Celdrops zie kenhuis verwisseld. Het misverstand was mogelijk doordat de chauffeur van een Geldropse begrafenisonderneming twee niet van naambriefjes voorziene kisten aantrof in de dodenkamer De kist, die hij meenam voor een begrafenis in Leende, bleek later de verkeerde te zijn. Vanzelfsprekend heeft de chauffeur van de wagen, die even later arriveerde, de andere kist meegenomen er waren er maar twee naar Someren. waar de andere begrafenis zou eschieden. Door een bijzondere samenloop van omstandigheden is de vergissing op het nippertje ontdekt. Dat was namelijk toen een dochter /an een der overleden vrouwen, vlak voor de uitvaart haar moeder nog even wilde zien. Toen con stateerde zij. dat het stoffelijk overschot dat van haar moeder niet was. Aangezien slechts één andere dode dezelfde morgen het ziekenhuis was uitgedragen kon spoedig worden vastgesteld waar de overledene uit Leende zich bevond. Zo doende was het oponthoud pijnlijk als het was niet van te lange duur. DEN HAAG. 25 aug. Op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken is van de Nederlandse consul in Napels be richt ontvangen, dat bij de aardschok ken die Zuid-Italië dinsdag en woens dag hebben geteisterd, geen Nederlan ders zijn gedeerd. De leden van de Nederlandse kolonie hebben ook geen materiële schade geleden. De opvolger van de heer H.J. Kuiper als directeur -an de Sociale Verzekerings bank (zie ons blad van gis teren) is de heer W. D. Lelieveld, tot nu toe algemeen secretaris van de K.A.B. Ook diens loop baan is geïnspireerd geworden door zijn opvoeding, door zijn sociale instelling en zijn gevoel voor rechtvaardigheid. Vooral door zijn opvoeding en het werk van zijn vader, die hoofdbestuur der twos van de metaalbewerkers- bond „St. Eloy" en plaatselijk be stuurder van de werklozenkas sen. Zijn vader werd bestuurder in Eindhoven, later lid van het hoofdbestuur en toen verhuisde de familie weer naar Nijmegen. Dat was in 1930. De zoon was toen zestien jaar en goed inge wijd in het werk, want de idea list, die zijn vader was, kwam daar nooit over uitverteld. Hij was altijd op stap voor verga deringen, went er was nog geen landelijke c.a.o. en de arbeids voorwaarden moesten per onder neming worden bevochten. W. D. Lelieveld was de oudste van negen kinderen. Hij vertelt, dat hij op 13-jarige leeftijd op een kantoor kwam, waar hij van acht uur tot kwart voor zes werkte en dan nog vier avonden per week de vijf-jarige handelsavondschool bezocht. Met privélessen behaalde hij zijn twee boekhouddiploma's en handelscorrespondentie Frans, Duits en Engels. Ten slotte kwam hij in Doetinchem in semi-overheidsdienst als zaalchef bij de Waterleiding Oost-Gelderland. Hij had belangstelling voor de jeugd, voor de sportbeweging en voor ae sociale beweging. En hij stichtte dan ook in Doetinchem de R.K. Sport- centrale. „Ik geloof, dat die nog bestaat", zegt hij. Hij kwam pas goed in overheidsdienst, toen hij in Doetinchem leider werd van de Jeugdregistratie bij het arbeidsbureau in verband met de werkloos heid, de voorlichting en de vakopleiding. Het werd de inleiding tot veel ellende. In 1941 immers werd hij opgenomen in het Rijksarbeidsbureau in Winterswijk, waar ook een Duitser zat als „Fachberater", een zekere Brüninghaus. „U weet wel hoe dat ging", zegt hij. .Arbeitseinsatz. Tips geven aan jongens, die moesten verdwijnen. In de illegale groep met de beroemde Tante Riek". In mei 1944. toén zijn vrouw in het ziekenhuis lag te wach ten op de geboorte van een kind, werd hij 's nachts om vier uur van het bed, gelicht. De lijdensweg begon: Huis van Bewaring in Arnhem, Con centratiekamp Amersfoort, samen met de mensen uit Putten naar Neuen- gamme in oktober 1944. Hij speelde het klaar in april 1945 te vluchten en midden tussen de vijandelijke linies op een oude fiets naar Nederland te komen. Het was wel een desillusie toen hij terugkwam en men hem na zijn illegale werk vergeten bleek. In november 1945 kwam hij toch maar weer in Winterswijk terug. Toen begon zijn opgang in de K A B O In 1946 werd hij gesalarieerd bestuurder van de Bond van Overheids personeel „St.-Paulus" in Amsterdam. Eind '46 ging hij naar het hoofd bureau van „St.-Paulus" in Den Haag, totdat de secretaris Jos A van Seggelen gepensioneerd werd en hij in 1947 bondssecretaris werd In '49 werd hij bondssecretaris van de K.A.B.O., een samensmelting van „St.- Paulus" (Bond van overheidspersoneel) en „St.-Petrus" (P.T.T.) Totdat in 1952 De Bruyn hem vroeg voor de Centrale van de K.A.B. Toen in december 1952 Middelhuis verbondsvoorzitter werd, werd hij algemeen secretaris. En nu: mede-directeur van de Sociale Verzekeringsbank. „Ik heb er dagenlang over nagedacht", zegt hij, „of ik het wel zou doen. Ik heb er lang met mijn vrouw en vele bekwame raadgevers over gesproken. Maar voorop staat mijn sociale belangstelling en ik ben nog jong (47) en ook ambitieus genoeg om weer aan te pakken". Zijn ideaal is de sociale verzekering voor de minst draagkrachtigen. die momenteel gereorganiseerd wordt en d&irom vooral voor hem aantrekke lijk is om te populariseren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5