Waterpolo-team moet comedie leren spelen Oranje zonder conditie Laatste cijfers van „Leipzig" Af Met vederlicht sprongetje na razendsnelle tijd Oranje: 6-5-5 Wielrennen in cijfers Henk Nijdam zaait paniek onder de Italianen op de Vigorelli Adri Lasterie heldin van de laatste dag Poloploeg maakt toch indruk Nereus niet naar wereldstrijd RUUD VAN FEGGELEN: Naa?' 4~3- KERES in volgende kandidatentoernooi MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 PAGINA (Van onze speciale verslaggever) H praal van de Ne derlandse zwem ploeg is com pleet. Zaterdag avond kreeg chef d'équipe Sieb Bolman tij dens de sluiting van de Europese Zwemkampioenschappen, de Bre- diusbokaal ooverhandigd. De prijs Voor de beste totaalprestatie bij de dames, reeds driemaal door Nederland veroverd, blonk zater dagavond aan Oranjes feestdis. Deze bokaal was het symbool van de grootse successen, die door de Nederlandse zwemploeg in het zwemstadion van Leipzig zijn be haald. Bijna was deze prijs ons echter nog .ontgaan. De reken meesters hadden vastgesteld dat nog twee gouden medailles nodig waren, wilde de vaderlandse zwemploeg zich de Brediusbeker eigen maken. De estafetteploeg en Adri Lasterie op de 400 meter wisselslag zouden daar voor moe ten zorgen. Het lukte, maar de estafetteploeg kroop door het oog van de naald. Dames Heren Klassement Waterpolo Te enthousiast Binnen drie kwartier Gelier verliest slotpartij „Le-ve A-dri" .aug. Henk Nijdam in het voetsPoor van tig? De inter nationale wielerwedstrijd staat op zijn kop na wat Henk Nijdam gis teren in het toernooi der wereld kampioenschappen omstreeks het middaguur voor slechts een hand jevol publiek heeft laten zien in de kwalificatieritten van de pro fessionals - achtervolgers. Hij maakte de snelste tijd, maar dat was gezien zijn reputatie niet zo schokkend, al deed het ons, Ne derlandse kolonie, natuurlijk bij zonder veel deugd een man in de rood-wit-blauwe trui aan het hoofd van de ranglijst te zien. Waarmee Henk Nijdam iedereen echter ver baasde en de Italianen een morele dreun gaf, die zij nog steeds niet hebben verwerkt, was het veder lichte sprongetje waarmee hij na de rit over de omheining rond de baan naar het rennerskwartier wipte. De man, die een bijna onge loofwaardig snelle tijd had ge maakt, bleek nog zo fris als een hoentje! Wat heeft hij dan wel in zijn mars als straks het échte, grote gevecht begint. Fietsfenomeen Grootste amateur Finish-foto Bikkelharde strijd De laatste dag van de Europese Zwemkampioenschappen werd de dag Van Adri Lasterie, de 18-jarige pupil van Wil van Breukelen. Zij hielp mee om de estafetteploeg naar een grandio- ze overwinning te slepen en „verpletter de nog geen drie kwartier later al aar concurrenten op het hijzonder zwa re nummer vierhonderd meter wissel- Slag. Het Was de meest gave, de meest Schone zegepraal die Oranje in Leipzig boekte. Adri Lasterie bracht het totaal aan gouden plakken op zes. Er werden bovendien vijf zilveren en vijf bronzen medailles gewonnen. De Nederlandse Zwemploeg brak drieëntwintig nationale records, waarvan er drie ook een Euro pees record betekenden. Het succes is niet moeilijk te verklaren. Daar is al lereerst het trainingsprogramma van de coach Forbes Carlile, dat, hoewel ver schillende leden van de ploeg hierin in eerste instantie geen vertrouwen had den, vooral na de eerste succesvolle dag de ploeg mentaal rijp maakte voor- triomfen. Niet verwachte winst, vooral onze heren, deed de rest. De ploeg leden „jutten" elkaar iedere dag op en dit had zelfs tot gevolg, dat enkele ^Wemmeis volkomen ten onrechte duidelijk teleurgesteld na een fenome nale prestatie liet water verlieten. Maar laat ons vertellen over die laat- k 100 m. vrije slag estafette. 1. en Europees kampioen Nederland Y°ckie Gastelaars Adri Lasterie, Erica ierpstra en Ineke Tigelaar) 4.15.1 (nw. j,dr. ree.). 2. Groot Brittannië 4.16.3 (nw. jengels record). 3. Hongarije 4.17.5 (nw. ^dngaars record). 4. Zweden 4.18.1 (nw. Weeds record). 5. Oost-Duitsland 4.18.1 (dw. Duits record). 6. Rusland 4.23.1 Russisch record). m. wisselslag. Adri Laste- rij'/?n Europees kampioen ftu .'Nederland) 5.27.8 (nw. Europees en (p5®lands record). 2. Anita Lonsbrough Eb? 5-32.3 (nw. Brits ree.) 3. Maria feciVari (Hong.) 5.33.3 (nw. Hongaars la'\ 4. Marianne Heemskerk (Neder- 5 4(12 5.35.1. 5. Harriet Blank (O. Did.) l)B""t (nw. Duits ree.). 6. Gisela Nues- er (O. Did.) 5.45.2. m. vrije slag. (UA Europees kampioen Jozef Katona je) 17.49.5. 2. Miguel Torres (Span- ehssi'-55.6 (nw. Spaans record). 3. Ri- öom Campion (GB) 17.59.8. 4. Johan recn-j.°e (Nederland) 18.06.1 (nw. Ned. 0. Voi James Kennedy (Gb) 18.12.7. bka Rogusic (Joegsl.) 18.24.9. ^eög^ediusbeker werd gewonnen door be V°'gt y^dstand bij de dames ziet er als lOfl' ^®derland 137 pnt. 2. Oost. Duitsland 3- Groot-Brittannië 63 pnt., 4. 5usiari 'Je„ 25 pnt., 5. Zweden 21 pnt. 6. rankH;i pnt-> 7- Oostenrijk 7 pnt., 8. Jk en Italië ieder 1 pnt. 1 ®mdstand bij de heren luidt: ï'ranUkic1?d 113- 2- Oost-Duitsland 100. ?a.ri]e 54 o ^3- Nederland. 56. 5. Hon- 5o o' 2, Zweden 52. 7. Groot-Brittan- Spani?°stenrijk 15. 9. Joegoslavië 14. '«Nes. ii. Finland 6 i2. Tsjecho- ^oei^^Poule; *chJste plaats: Nederland— Van rw Y00r Nederland scoor- Leenards en Aalberts, Oo^gariie' en Europees kampioen derii~Öuitsland a1 ond 3- Joegoslavië 4. ri»Ud en S i Roemenië 6. en 7. Ne- belgië 8. Italië. H-O-L-L-A-N-D spreekt een duchtig woordje mee ste glorievolle dag van de Nederlandse zwemploeg. Een dag, welke de leiding met angst en beven tegemoet had ge zien. Vrijdagavond had de sportcommis- sie vergaderd over de samenstelling van de estafetteploeg. In de series zwom men Jopie Troost, Cockie Gastelaars, Erica Terpstra en Ineke Tigelaar. Een estafetteploeg in diezelfde samenstelling zou niet in aanmerking komen voor de gouden medaille. De zwakke schakel vormde Jopie Troost, de Amsterdamse zwemster van de H.D.Z., die in Boeda pest door een kaakontsteking ook bui ten de ploeg viel. Adri Lasterie zwom minstens een voile seconde sneller en die winst had de Nederlandse estafette ploeg nodig. Vijf uur hebben de leiders gediscussieerd. Tenslotte besloot men, op advies van Forbes Carlile en dokter A. Makel, om Adri Lasterie in te zet ten in plaats van Jopie Troost. Het Am sterdamse meisje slikte de bittere pil op waardige wijze. Adri Lasterie, die drie kwartier la ter als favoriete zou starten op de vierhonderd meter wisselslag, sprong een gat in de lucht. Zij heeft met haar krachtsexplosie bewezen, dat de leiding een juiste beslissing had ge nomen. En... Jopie Troost kreeg toch een medaille. Deze werd haar 's avonds door Jan de Vries, voorzitter van de K.N.Z.B., aan het feestdiner uitgereikt. Bijna waren alle minutieuze voorbe reidingen om Adri Lasterie zo snel mo gelijk van haar inspanning te laten her stellen voor niets geweest. Toen 'neke Tigelaar, na een bijzonder enerverende strijd, als eerste aantikte, sprongen de andere drie meisjes in een begrijpelij ke opwelling van enthousiasme in het water om haar te feliciteren. Dat mag echter niet en de Russen en Oostduit sers schreeuwden moord en brand. Zy zagen dit spontane gebaar als een zwa re overtreding van de reglementen. Door de „plons" water werden de nog voor hun kans vechtende ploegen ge hinderd. De stemming van de meisjes sloeg om; geen vreugdedans, geen ju belstemming. Erica Terpstra en Cockie Gastelaars zochten troost bij Iet Kos ter-Van Feggelen. De jury kon het al leen niet af. Er werden officials van de Europese zwemfederatie bijgeroepen. Toen Jan de Vries na vyftien zenuwslo pende minuten met een verheugd ge baar de hand opstak, brak de spanning bij de Nederlandse meisjes. Oranje had de vijfentwintigste gouden plak sinds het ontstaan van de Europese Kampi oenschappen veroverd. Adri Lasterie heeft van die taferelen allemaal niets gemerkt. Zjj werd omge ven met de grootste zorgen, werd ge masseerd en kreeg een warme douche. Geheel opgeknapt, stapte zij drie kwar tier later op het startblok. En weer zwom het zwemstertje van Naarden een voortreffelijke wedstrijd. Marian Heems kerk nam het initiatief, forceerde zich echter op de rugslag en moest daar voor op de schoolslag haar tol betalen. Adri Lasterie gleed echter in prachtige stijl door het water. Marian Heemskerk begon nog als eerste r.an de vrije slag, maar haar grote voorsprong slonk zienderogen. Adri Lasterie zette al haar registers open en zwom zich binnen tien meter naast Marian Heemskerk; keerde als eerste na vijftig meter en met een machtige rush, fel sprintend, ging zij naar de bassinrand. Marian Heemskerk werd „verpletterend" ver slagen. Op de laats'e 25 meter had zij geen kracht meer over. Anita Lons brough ging haar voorbij en om de te leurstelling compleet te maken, tikte ook het Hongaarse meisje Egervari nog eerder aan. Geen wonder, dat de zwem ster van de Robben ontgoocheld het wa ter verliet. De troostende klopjes van de winnares konden haar leed niet ver minderen. Zij rende naar de kleedka mers en riep naar Sieb Bolman: „Ziet U wel dat ik meer had moeten trai nen!" Zo kreeg Nederland op de laatste et goud. beladen is de Nederlandse zwemploeg terug gekeerd uit de Oostduitse stad Leipzig. Voor de Europese titels zorgden: op de allereerste plaats Adri Lasterie (helemaal links boven), die zowel de 400 meter vrije als de wisselslag won. Johan Bontekoe komt een ere-plaats toe vanwege zijn „goud" op de 400 meter vrije slag. Hij is als het ware de verpersoonlijking van het grote succes, dat de heren voor het eerst weer eens behaald hebben. Tweede van rechts is de vijftienjarige Ada Kok, die de vlinderslag voor zich opeiste. Ria van Velsen (rechts) greep in het begin van deze week reeds naar de Europese hege monie op de rugslag. Op de laatste dag van de kampioen schappen maakte de overwinning van het viertal meisjes op de 4x100 meter vrije slag de triomf helemaal compleet. Het waren (van links naar rechts) Cockie Gastelaars, Adri Lasterie Erica Terpstra en Ineke Tigelaar. dag toch zijn drama, men had immers steevast op de zilveren medaille ge rekend. De nederlaag van Marian Heemskerk is te verklaren, door het gebrek aan zelfvertrouwen in de voor bereidingstijd. Forbes Carlile moest haar steeds uit het water halen, maar zij wilde meer trainen. Zij belde naar huis en vanuit Hilversum kwamen te pas en te onpas (zelfs midden in de nacht!) telefoontjes voor Sieb Bol man, waarbij werd geklaagd over het feit dat Marian niet genoeg mocht trainen. Misschien had zij toch in goe de conditie, want zij maakte in Leipzig haar beste tijden van het gehele sei zoen, meer zelfvertrouwen gekregen, als zij niet steeds in vertwijfeling was gebracht door de telefoontjes uit Ne derland. Zij helde soms over naar Car- lile's advies, maar dan kwam eens klaps weer haar uit Nederland ver sterkte wens om meer te trainen dan de toegestane achthonderd meter. Johan Bontekoe was de laatste dag ook nog in het nieuws. Hij werd vierde op de vijftienhonderd meter. Een prach tige prestatie. Hij verbeterde het Ne derlands record voor de tweede keer. En met het Europese record van Adri Las terie op de vierhonderd meter wissel slag en het Europese record van onze estafetteploeg, maakte Johan Bontekoe, die na afloop van zijn voortreffelijke race over vermoeidheid in de schouders klaagde, de laatste dag tot een ware triomf. (Van onze speciale verslaggever) LEIPZIG, 27 aug. „Als wij weer naar een wereldtournooi vertrekken", zo zei ons Ruud van Feggelen, de coach van het nationale waterpoloteam, „dan moeten wü één ding nog beter leren: comedie spelen. Ik geloof, dat wij maar les moeten nemen bij Ko van Dyk. Wat de andere ploegen, vooral de Oostduit sers, de Roemenen en de Hongaren ons aan toneel voortoverden, verraadt klas se." Met deze uitspraak zouden wij onze beschouwing over het polotournooi om de Europese titel kunnen besluiten, ware het niet, dat de teleurstelling over de afgang van het internationale polo achter bluft. Nederland en België bezetten uitein delijk de zesde plaats. Wij schreven het reeds. Nederland heeft in Leipzig slecht gespeeld. Oranje boekte maar één over winning, namelijk in de wedstrijd te gen Joegoslavië. Dit is een duidelijke vingerwijzing, dat er iets mis is. Wij hebben zo hier en daar ons oor te luis teren gelegd. Wij hebben de wedstrijden gezien tussen de beste ploegen. Wij za gen en hoorden overal hetzelfde. Hard spel. Verstikking van het moderne wa terpolo door de grote overvloed aan overtredingen. Men lokt het gewoon uit. En de scheidsrechters zijn niet in staat er een einde aan te maken. Zij door zien zelden de comedie van verschil lende spelers. Wat Nederland betreft kunnen wij kort zijn. Leipzig heeft overduidelijk getoond, dat Oranje onvoldoende voor bereid naar de Messestad is vertrok ken. De conditie van de meeste spelers liet te wensen over. De jongens toon den ook geen zelfvertrouwen en vecht- iiiimiitiimiiimiiiiiiiiiiimiiiimiHiii' De medailles bij de Europese kam pioenschappen zwemmen, waterpolo en schoonspringen zijn als volgt verdeeld: 1. Nederland 6 gouden, 5 zilveren, 5 bronzen; 2. Oost-Duitsland, 5-5-7; 3. Rus land, 4-4-3; 4. Groot Brittannië. 2-5-2; 5. Frankrijk, 2-1- 6. Hongarije, 2-3; 7. Zwe den, 1-2-2; 8. Oostenrijk, 1-; 9. Joego slavië, -1-; 10. Spanje, -1-, lust. Dat kwam pas na de wedstrijd tegen de Joegoslaven, maar toen was het te laat. Er is nog veel werk aan de winkel. Ruud van Feggeien zal, in Nederland teruggekomen, wel degelijk moeten uitkijken naar jonge talent volle spelers, die wèl over conditie beschikken. Startsnelheid, zwemsnel- heid, inzicht en techniek elementen die wij in het Nederlandse spel slechts bij vlagen zagen moeten de basis gaan vormen voor het nationale team, r;at (mits goed voorbereid) zijn kan sen voor Tokio dan nog zelf kan scheppen. LEIPZIG, 27 aug. Het goede spel van deNederlandse waterpoloploeg tegen Joegoslavië heeft klaarblijkelijk indruk gemaakt. Kort na de verrassende zege (4-3) ontving Nederland de voorlopige mondelinge uitnodiging om volgend jaar september in Split en Dubrovnik te ko men deelnemen aan een toernooi met Joegslavie. Hongarije. Italië en Rus land. De KNZB heeft de invitatie met voldoening in beraad genomen. MOSKOU, 27 aug. De Rus Paul Keres heeft de tweekamp tegen zijn landgenoot Gelier, welke acht partijen omvatte en waarvan de inzet was de tweede plaats van het onlangs te Wil lemstad gehouden kandidatentoernooi (gewonnen door de Rus Petrosjan), za terdag definitief in zijn voordeel beslist door de laatste partij te winnen. Daar mee is de eindstand geworden 4.5-3.5 in het voordeel van Keres. Behalve de tweede plaats te Willemstad was de in zet van de tweekamp een plaats in het eerst volgende kandidatentoernooi. De Nederlandse coureur Carel Godin de Beaufort is zondag zevende geworden in de grote prijs van Kopenhagen, een wedstrijd die niet telde voor de wereld titel. Toen aan champagne Oranje's feestdis de in de Brediusbokaal schuimde, klonk in het hart van het sombere Leipzig voor de zevende en laatste maal het Wilhelmus. De Ne derlandse zwemfamilie uitte zo haar vreugde over de meest glanzende triomf in haar bestaan. En Adri Las terie, die als eerste de Brediusbokaal aan haar lippen mocht zetten, was het stralende middelpunt van Oran je's vreugde. Tot diep in de nacht klonk in vele talen de Hollandse yell. De Joegoslaven, winnaars van de zilveren medaille van het waterpolo- tournooi, maakten het nog bonter door om vijf uur in de nacht voor Hotel Astoria luidkeels te roepen: „Le-ve A-dri, le-ve A-dri." ACHTERVOLGING AMATEURS Halve finales: 1. Van Loo (Belg.), 4 km in 4 min. 51 sec. (gem. 49,485 km per uur). 2. Oudkerk (Ned.), 4.58.4. 2e rit: 1. Jensen (Den.) 4 min. 56.4 sec. 2. Belloni (It.), 5.01.8. Finale: 1. Jensen (Den.) 4.55.4. 2. Van Loo (Belg.) 4.57.8, Om de derde en vierde plaats: 1. Oudkerk 4.59.6. 2. Belloni (It.) 5.00.4. Achtervolging professionals Series: Faggin (It.) 6.02.3, versl. Post (Ned.) 6.05.4. Ruegg (Zw.) 6.08.7, versl. Bouvet (Fr.) 6.19.5. NJdam (Ned.) 6.02.1 versl. Gillen (Lux.). Fornoni (It.) 6.12.0 versl. Gillard (Belg.) 6.13.1. De- lattre (Fr.) 6.08.9 versl. Kemper (W. Did.) 6.09.9. Covens (Belg.) 6.18.8 (al leen). Amateursprinters Kwartfinales: le rit: 1. Bianchetto (It.). 2. Bodniek (Rusl.). 2e rit: 1. Be- ghetto (It.). 2. Duckert (Den.). 3e rit: 1. Trentin (Fr.). 2. Romanov (Rusl.). 4e rit: 1. Pettenella (It.). 2. Bansch (Austr.). Halve finales: le rit: 1. Bianchetto. 2. Pettenella. 2e rit: 1. Beghetto. 2. Tren tin. Finale: 1. Bianchettto (It.). 2. Beghet to (It.). Derde en vierde plaats: 1. Trentin. 2. Petenella. Profsprinters Series: 1. Maspes (It.), laatste 200 me ter in 10,8 sec. 2. Soerensen (Den.). Tweede serie: 1. Rousseau (Fr.) 11,5 sec. 2. Captein (Ned.). Derde serie: 1. De Bakker (Belg.) 11,3 sec. 2. Pfen- ninger (Zw.). Vierde serie: 1. Plattner (Zw.) 11,4 sec. 2. Sterckx (Belg.). Vijfde serie: 1. Gaiardoni (It.) 11,6 sec). 2. Lambrecht (Belg.). Zesde serie: Derk- sen (Ned.). 2. Ogna (It.). 3. Sutur (Zw.). Zevende serie:: 1. Gaignard (Fr.). 2. Potzernheim (W. Did.). Kwartfinales: Maspes versl. Pfenninger (Zw.). De tijd van 10,6 die Maspes maakte bete kende een evenaring van zijn wereld record. Derksen (Ned.) versl. Rous seau (Fr.) met 11,9 en 12,1. Plattner (Zw.) versl. Gaignard (Fr.) met 11,2 en 11,6. Gaiardoni (li) bereikte de hal ve finales, ondanks een nederlaag in zijn eerste rit tegen de Belg. De Bak ker, die later zo ernstig ten val kwam, dat hij de strijd moest staken. Ploegachtervolging Kwartfinales: Eerste serie: 1. West- Duitsland 4.28.7. 2. Frankrijk 4.35.6. Tweede serie: 1. Rusland 4.33.2. Groot-Brittannië 4.35.3. Derde serie: 1. Nederland (Van der Lans, Koel, Nikkessen, Oudkerk) 4.32.4. 2. Italië 4.32.6. Vierde serie: 1. Denemarken 4.32. 2. Tsjechoslowakije 4.32.1. Profstayers Tweede serie: 1. Timoner (Sp.) in 1 uur 79.076 km. 2. De Paepe (Belg.) op 2 ronden en 350 meter 3. Raynall (Fr.) op 5 ronden en 300 meter. 4. Wicki- halder (J. SI.) op 6 ronden en 200 me ter). 5. Hardege (Did.) op 9 ronden en 200 meter. 6. Musone (It.) op 18 ronden en 140 meter. De Nederlander Leen van der Meulen en de Italiaan Pizzali staakten de strijd. Herkansing: 1. Wickihalder (Zw.) in 1 uur 74.505 km. 2. Meier (Zw.) op 100 meter. 3. Verachtert (Belg.) op 260 me ter. 4. Koch (Ned.) op 300 meter. Koch werd voor de finale uitgeschakeld. Amateurstayers Tweede serie: 1. Buis (Ned.), 50 km in 40 min. 10 sec. 2. Laeuppi (Zw.), op 1 ronde en 210 meter. 3. Stauacher (Did.), op 1 ronde en 360 meter. 4. Van Campen (Ned.), op 2 ronden en 20 me ter. 5. Preuss (Did.), op 2 ronden en 380 meter. Nederlands balans van een büzonder druk bezet wielerweekeinde vermeldt behalve de schitterende prestatie van Henk Nydam meer feiten, waarover men zich oprecht mag verheugen. Neem byvoorbeeld Peter Post, Nijdams rivaal èn kameraad, waarvan iedereen in de afgelopen dagen na zijn trainingsritten met Gerrit Schulte zei: „Hij rijdt niet, hy vliegt" Wel, Peter Post mag dan in zyn rit tegen de in de ogen der Italia nen favoriet der favorieten, Leandro Faggin, een blonde Venetiaan, niet heb ben „gevlogen", hy reed toch wel zó sterk, dat hy pal achter Nydam en Faggin als een der grote kanshebbers zal starten in de kwartfinales van van avond. En dan Jan Derksen. Het is on gelooflijk: de 43-iarige veteraan onder de profsprinters, heeft de laatste vier bereikt. In twee ritten, als was hy een overmoedige jongeling, stuurde Jan Derksen de Franse kampioen Michel Rousseau het vorig jaar tweede DEN HAAG, 27 aug. De ploeg van Nereus, die op het nummer vier met stuurman Nederland zou vertegen woordigen op de komende wereldkam pioenschappen roeien, heeft zich te ruggetrokken. Het besluit werd geno men wegens ziekte van de slagroeier. naar Parijs terug. Ook staat op Neder lands balans te lezen de derde plaats van Jaap Oudkerk onderschat die prestatie beslist niet nu ze is bereikt tegen de opgezweepte Italiaan Belloni in het individuele achtervolgings- nummer van de amateurs. Diezelfde Jaap Oudkerk droeg gisteren tot twee keer toe zyn steentje by aan het succes van de achtervolgingsploeg, die zich eerst royaal voor de kwartfinales plaats te en vervolgens na een verschrikkeiyk gevecht met de Italianen weer de Italianen! ook de halve finales be reikte. Zijdelings hoort bij Oranjes balans de triomf van de 20-jarige Deense amateur-achtervolger Kaj Werner Jen sen. Natuurlijk, de naam van de Deen is op de erelijst geregistreerd, maar achter dit succes staat Jan Buis, eens derde in het wereldkampioenschap op de weg, nu gediplomeerd sportleraar en in die kwaliteit de trainer van Jensen, wereldkampioen na een duide lijke zege op de Belg Van Loó, die op zijn beurt Oudkerk in de halve finales had geklopt. Jan Buis hield zich be scheiden op de achtergrond, toen in het kamp der Denen de fles cham pagne knallend ontkurkt werd. „Och, ik heb Jensen alleen maar gezegd, dat hij de fouten, die ik in mijn wielertijd maakte, niet moest herhalen...." Terug naar Henk Nijdam, deze zich langzamerhand toch wel tot een won derbaarlijk fietsfenomeen ontwikkelende kwekerszoon uit het Groningse tuin dorp Eelderwolde. Dat lakonieke spron getje over het hek na de fantastische kwalificatierit, waarin hij de Luxem burger Gillen na ongeveer vier kilo meter inhaalde; Henk Nijdam zal zelf nauwelijks hebben beseft dat dit gebaar al zijn tegenstanders meer heeft ge schokt dan de tijd (6.2.1), die voor hem werd afgedrukt. Maar zo is Nijdam. On bewust knijpt hij iedere keer weer de hele wielerwereld de kelen dicht van verbazing. Hij deed het in de afgelopen dagen bij de voorbereiding. „Wie sluipt daar 's rrtorgens toch zo zachtjes over de gang?", vroeg men zich in het hotel der Nederlanders al enige tijd af. Toen iedere keer zo tegen half zeven Henk Nijdam, bezweet van een felle trainings- rit, binnenkwam Arie van Vliet was dan met zijn assistenten druk bezig met het bakken van biefstukken voor de jongelui, die in alle vroegte in actie moesten komen en het hotelpersoneel weigerde dat zo vroeg te doen was het raadsel spoedig opgelost. En dan Nijdams reactie na de rit tegen Gillen, waarmee hij op slag dé favoriet voor het wereldkampioenschap werd. „Arie, ik heb me maar niet geforceerd; ik reed niet helemaal goed", was het eerste wat Arie van Vliet te horen kreeg toen hij Nijdams fiets aanpakte.Gerrit Schul te durfde het Peter Post niet te ver tellen. Niemand twijfelt er natuurlijk aan, dat Nijdam zioh vanavond plaatst voor de halve finales. Hij krijgt de Belg Gillard, de zwakste van de acht die zijn overgebleven, als tegenstander. Aanvankelijk was hem de Italiaan Fornoni (zevende) toegewezen, maar terecht is de wedstrijdleiding na een Nederlands protest op die beslissing teruggekomen. Peter Post zal nu tegen Fornoni in actie komen. Jan Derksens opmars naar de halve finales was er een, die in huize Derk sen, de villa in het Amsterdamse Bui- De Nederlandse ploeg op het nummer ploegenachtervolging trok zich gisteren niets aan van de voorsprong, die het Italiaanse team op haar nam, maar bevocht èn tegen de tijd èn tegen het krijsende publiek een schitterende triomf op de Italianen. Van links naar rechts Van der Lans, Koel, Nikkesen en Oudkerk. tenveldert. nog heel lang over de tong zal gaan. Bij de laatste vier komen, was de vurige wens, waarmee Jan Derksen naar Milaan was getogen. „Jan. stop toch. Je moet er zó verschrikkelijk veel voor doen om in vorm te blijven. Einde lijk zouden we eens met kleine Jan op vakantie kunnen gaan, zei ik nog voor we vertrokken", aldus de minstens zo nerveuze echtgenote Annie, terwijl ze zakdoeken verslond, sieraden in de war draaide en tranen uit de ooghoeken pinkte. Jan Derksen had, zoals al vele jaren, niet geluisterd. Hij kan niet stop pen. Hij wilde niet bij de laatste vier komen om straks aanzienlijk hogere gages te kunnen bedingen men zegt dat het om een totaal bedrag van rond de halve ton gaat maar doodeenvou dig omdat Jan Derksen de grootste ama teur is, die er in de wielerwereld rond loopt. Deze Jan Derksen, voor het 23ste achtereenvolgende jaar als een nieuwe ling zo nerveus, had het op te nemen tegen Rousseau, het grillige Franse sprintfenomeen. Jan Derksen won de eerste rit, waarin Rousseau de kop had geloot en niet kon voorkomen, dat hy Derksen lanceerde voor een onweer staanbaar „eindschot". De beproeving van de tweede rit-van-kop wachtte Derksen nog. Hy aarzelde niet. Als het toch moest gebeuren, dan wilde hy het liefst zonder poespas doorhalen. Rous seau loerde vanuit de tweede positie op zün kans. Jan Derksen hield hem ech ter tot 120 meter voor de eindstreep hoog in de baan. Rousseau kwam daar na nog wel met een verschrikkelijke snelheid aanrazen, maar de finishfoto wees Derksen aan als de winnaar-met- millimeters. De laatste vier bereikten ook Maspes (natuurlijk), Plattner, 40 jaar, en Gaiar doni. De laatste op een onbevredigende manier, want zijn tegenstander Debak- ker kwam in volle sprint ten val en moest onmiddellijk naar een ziekenhuis worden gebracht. Oudkerks derde plaats mag. gezien de verwachtingen vóór het toernooi, wat teleurstellend zijn, deze 25-jarige Amsterdamse amateur-achtervolger kreeg loon naar werken. Hij was min der sterk dan Jensen en Van Loo, hij had bovendien niet de glanzende vorm waarmee hij het vorig jaar met Nij dam tot de eindstrijd doordrong. Oud kerk wist, beter gezegd, ervoer dat laatste bijzonder pijnlijk. Dat hij in die omstandigheden de kracht vond bikkelhard te strijden tegen een door zijn landgenoten op de tribunes op gezweepte Belloni, siert hem. Dat de wedstrijdleiding in die rit niet tot tien kon tellen en daardoor de strijd een ronde te vroeg afschoot, was gelukkig van ondergeschikte betekenis. Oud kerk had reeds een beslissende voor sprong genomen. Van de Nederlandse stayers, amateurs en profs, wist alleen Henk Buis zich te scharen bij de reeds eerder tot de finales doorgedrongen Wierstra en Romijn. Wierstra zal het bij de profs alleen moeten doen; Buis en Romijn rijden bij de amateurs. De derde amateur, Van Campen, werd zaterdagavond laat uit geschakeld in de series en stapte zon dagmorgen vroeg schandalig, zoals hier het programma is samengesteld in de herkansingsrit vrij snel af. Koch kreeg geen kans in de herkansing van de professionals. Even na middernacht kreeg het uit gebreide programma van dit weekeinde de bekroning met de beslissing bij de amateur-sprinters. Na drie ritten, na be wogen momenten in de halve finales en in de finales met tientallen minuten „sur place" en een valpartij, prolongeer de Sergio Bianchetto zijn kampioen schap, hetgeen betekent dat hij nu zal overstappen naar de professionals. RUUD VAN DEN HENDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7