Wetsontwerp inzake het akkoord over N.-Guinea thans ingediend REGERING LICHT TOE: ;enover agressie geen doeltreffend tegenwicht Overmachtssituatie door houding van V.S Kamer 6 sept. Lij een Rikhye weer in Nog 2.000 donderdag Hollandia parachutisten in Nieuw-Guinea? OP EEN WOLK VAN ROOK EN VUUR Nóg twee schepen halen evacné's Repatriëring versneld Mariner 2 op weg naar de „Avondster SCHOT OP VEN US TOCH NOG ECLATANT SUCCES Correctie vanaf de aarde op dinsdag 4 september Vijftien oude schilderijen gestolen NIKOLAJEV op zoek naar een bruid 1 VERDACHT VAN AANSLAG OP DE GAULLE Kind onder zand gestikt Vuurgevecht tussen Fransen en Algerijnen Uit Haags atelier Waarde halve ton Het weer Kwestie Nieuw-Guinea Enkele Papoea's bij vergadering der V.N. Deense premier naar ziekenhuis vervoerd me mukkio vejoreyouöutf! Rustig weer DINSDAG 28 AUGUSTUS 1962 86ste JAARGANG No. 31217 (Van onze Haagse redactie) Den HAAG, 28 aug. Met bezwaard hart heeft de Ne derlandse regering haar goedkeu- verleend tot de ondertekening ^an de overeenkomst met de repu bliek Indonesië over de over dacht van westelijk Nieuw-Gui- bea. De overeenkomst betekent 1 Timers, dat Nederland niet lan- ger zijn invloed kan doen gelden °P de ontwikkeling van de be cking van Nieuw-Guinea en dze niet kan leiden tot de zelf beschikking, waarop het Neder landse beleid was gericht. Dit Teelt de regering mee in de me morie van toelichting op het Wetsontwerp inzake de kwestie Nieuw-Guinea, dat thans bij de ■Tweede Kamer is ingediend en waarin aan de Staten Generaal vordt voorgesteld het voorlopig -.akkoord te ratificeren. Nadat het ontwerp vrijdag in de afdelingen zal zijn behandeld en Taarna het eindverslag is uitge bracht, zal donderdagmiddag, 6 September de Tweede Kamer ver gaderen voor de openbare behan deling. Zo nodig zal de vergade- Trpg worden voortgezet op 7 sep tember. Vaderland kwam als gevolg daarvan «w, c'e nt>°dzaak te staan een keuze e?n en doen tussen hot voeren van Wapenleveranties Grondwettelijke aspecten Vthts Op de lanceerbasis Cape Canaveral werd gisteren het tweede Ame rikaanse schot op Venus" afgevuurd. Langzaam verhief de enorme Atlas-Agena-raket, het ruimteschip Mariner 2 in de neus meevoe rend, zich op een wolk van rook en vuur vanaf de lanceerplaats om daarna steeds sneller al spoedig uit het oog te verdioijnen. CAPE CANAVERAL, 28 aug. (Reuter) Het Amerikaanse „schot op Venus" blijkt, ondanks de sombere verwachtingen van gistermiddag, toch nog een ecla tant succes te zijn. Nieuwe bere keningen hebben aangetoond dat men de baan, waarin Mariner 2 zich momenteel bevindt, zodanig zal kunnen corrigeren dat het ruimtevaartuig medio december in de buurt van Venus komt. „In de buurt van" betekent in dit verband, dat Mariner 2 de planeet zal naderen tot op een afstand van ongeveer zestienduizend kilome ter, wat ook de bedoeling was. Aangezien alle instrumenten aan boord van de Mariner het zijn er enkele honderden een reik wijdte hebben van ongeveer veer tigduizend kilometer, staat het vrijwel vast dat over drie maan- den een schat van wetenschappe lijke gegevens over Venus naar de aarde zal worden geseind. REGEN- EN TWEEDJASSEN Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 °]J<antoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 BlJkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severirv NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARiEr 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7 90 pei kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. j b® regering vindt het een droeve hm zo zegt 'n de memorie, te daa n constateren, dat tegenover de lhM.en van aSress'e, die in strijd zijn Hn ('e verplichtingen, welke de leden tf®.de Verenigde Naties bij hun toe- 'k,i K °P zich namen na te komen, j, *}e huidige wereldsituatie althans Mek* Keva' geen doeltrelfend tegen- "t kan worden gevonden. Onrlncr tar irordoditrinrf uon da ho. de if n bet zich neerleggen bij voor j.f, Devolking van westelijk Nieuw Gui- 0v?„?° goed mogelijke voorwaarden bij dfcsig acbt van bet gebied aan Indo- t4^aar beeft bij de beslissing van de t sering gewogen, aldus de memorie, Veranderde houding van de regering a de Verenigde Staten. Nadat e;nd leuwe rnode naar de winter is al nip,,, met bet verschijnen van de gpj 5"6 wintermode. Vandaag mo- p Rfmnhn foto's van de Parjjse collec- ?atin b. c?erd worden. De roklengte thA**ts p,a'et noemenswaard veranderd, 'lik toe C.artlin gaf een paar centi- maart van dit jaar, Amerika haar steun had gegeven aan de Nederland se politiek tot internationalisering met ais uitgangspunt het zeker stellen van het te zijner tijd uit te oefenen recht van zelfbeschikking, heeft de Ameri kaanse regering in april blijkens het met haar instemming ingediende zoge naamde plan-Bunker haar politiek van het Nieuw Guinea-probleerr. ingrijpend gewijzigd. Het plan, waarmee de be middelaar Bunker zich actief mengde :o de controverse, aldus de memorie, bevatte immers het principiële nieuwe element van een toegeven aan de In donesische eis tot bestuursoverdracht over Nieuw-Guinea aan Indonesië, zij het dan na een interimbestuur van de Verenigde Naties. Naast dit belangrijke politieke feit, zo wordt verder opgemerkt, moest re kening worden gehouden met de berus tende houding van de Amerikaanse re gering ten aanzien van de Indonesi sche daden van agressie en voorberei ding op een openlijke oorlog, hetgeen ouder meer tot uiting kwam in het blij ven leveren door Amerika van wape nen aan de Indonesische strijdkrach ten en het toelaten van het genruik daarvan tegen Nederlands Nieuw-Gui nea. Zo ontstond een duidelijke over machtssituatie, die voor ons land moest leiden tot bet niet kunnen hono reren van de verplichtingen, die het tegenover de bevolking op zich had ge nomen, althans niet op de wijze, waar op het Nederlandse volk dit zich had voorgesteld. Bijzonder erkentelijk is de regering de Nederlandse strijdkrachten voor de wijze waarop deze zich in Nieuw-Gui nea van hun taak hebben gekweten, fn de memorie van toelichting spreekt d- regering verder haar waardering en erkentelijkheid uit jegens allen, ambte naren, werkers van missie en zending en particulieren, die de afgelopen jaren hun beste krachten aan land en volk van Nieuw-Guinea hebben gewijd. Met eerbied herdenkt zij de mannen, die voor de bescherming van de belangen van de inwoners van het gebied hun leven hebben gegeven. Behalve de maatregelen, die zijn en zullen worden getroffen voor de terug keer en opvang van ambtenaren be reidt de regering ook maatregelen voor ten behoeve van het bedrijfsleven in Nieuw Guinea, zo blijkt uit de memo rie van toelichting. Op korte termijn za] bij de Staten Generaal een wets ontwerp worden ingediend, op grond waarvan de mogelijkheid wordt geo pend dat de staat der Nederlanden be paalde dekking afgeeft aan het be drijfsleven in Nieuw-Guinea tegen mo lest en politiek risico gedurende een bt paalde periode na de bestuursover- gang. Over de grondwettelijke aspecten, aie uit het sluiten van de overeenkomst voortvloeien, zegt de regering in de memorie, dat het vanzelf spreekt, dat zij het akkoord niet aan de Staten- Generaal zou voorleggen, indien zij haar ongrondwettig zou moeten achten. Zonder te willen ingaan op de vele en ingewikkelde staatsrechtelijke vra gen, die zouden kunnen worden ge steld. merkt de regering op, dat cok al is altijd het standpunt ingeno men, dat Nederlands Nieuw-Guinea tot het koninkrijk behoorde het aan ge gronde twijfel onderhevig is of de sta tus van het gebied in de grondwet zo danig vastligt dat van een afwijking gesproken kan worden. En al neemt men een zodanige afwijking wel aan, is het naar het oordeel van de rege ring op verschillende gronden aan te nemen, dat de grondwet naar inhoud en strekking zich tegen een derge'ijke afwijking niet verzet. Het is dan nog slechts een vraag van procedure, zo wordt gezegd, of de goedkeuring al dan niet met gekwali ficeerde meerderheid moet geschie den. De regering neigt naar de opvat ting dat een tweederde meerderheid niet noodzakelijk is. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT, 28 aug. De dertien jarige Joost van Wilsen uit Amsterdam is gistermiddag in de duinen achter het caravankamp De Duinrand in Zandvoort onder een grote hoeveel heid zand bedolven geraakt en gestikt. De jongen was met twee broertjes aan het graven. Op een gegeven mo ment stootten zij op een betonnen plaat, waarvan zjj dachten dat het een stuk van een bunker was. Toen Joost van Wilsen de plaat had ondergraven, sloeg deze om en kwam on het jonge tje terecht. Met de plaat kwam een grote hoeveelheid zand de kuil inge stroomd. Dp politie die onmiddellijk werd gewaarschuwd heeft het kind uit gegraven. De jongen was toen al over leden. 'lil. (Of, g»I CCI, J">." IViC: ,aat hij deze makke- n zonder niiirii..!. j.qffdn n„ 'hinHft ?onder naaldhak dragen. De e is elders in dit blad present, HOLLANDIA, 28 aug. (ANP) Ge neraal Rikhye, de militaire adviseur van Oe Thant, heeft z«n besprekingen in Dja karta beëindigd. Hij zal vandaag naar Hollandia terugreizen. Rikhye zal op zijn terugreis vergezeld worden door zes Indonesische officieren, die deel zullen uit maken van de „liaison-commissie" waarin naast hen enige Nederlandse of ficieren en militaire vertegenwoordigers van de V.N. zullen worden benoemd. Generaal Rikhye zal van Djakarta naar Bangkok reizen en vandaar met een speciaal K.L.M.-vliegtuig doorvliegen naar Biak. Hjj wordt donderdag hier verwacht. HOLLANDIA, 28 aug. (ANP) Van morgen hebben Indonesische vliegtuigen van het type Hercules boven Nieuw- Guinea gevlogen om pamfletten voor In donesische infiltranten uit te werpen. Eén toestel startte van Amahai en vloog naar Sorong en Manokwari, een andere vlucht leidde van Ambon naar Fak Fak. In de nabijheid van Manokwari zijn echter, voor zover aan de Nederlandse autoriteiten bekend, nooit infiltranten geland, waardoor de vlucht boven deze plaats enige bevreemding wekte. De vliegtuigen verschenen tien uur plaatse lijke tijd boven Nieuwguinees gebied en keerden na uitwerping van pamfletten naar Indonesië terug. DJAKARTA (Reuter) Generaal Rikhye heeft maandagavond op een persconferentie gezegd dat er nog tweeduizend parachutisten in westelijk Nieuw Guinea zijn van wie men niet weet waar zij zich bevinden. HOLLANDIA, 28 aug. (ANP) In het gebied van Fak-Fak hebben acht Indonesiërs contact opgenomen met de garnizoenscommandant aldaar. Deze pa rachutisten verkeerden in een toestand van uitputting en werden op eigen ver zoek medisch behandeld om weer op krachten te komen. Twee Indonesiërs zijn opgenomen in het ziekenhuis in Fak- Fak. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 28 aug. Hoewel men ons van de zijde van het ministerie van Defensie verzekerde „van niets te weten", blijkt ons uit andere, goed- ingelichte bron, dat de regering heeft besloten behalve de Zuiderkruis die zaterdagmorgen met zeshonderd pas sagiers uit Nieuw-Guinea in Amster dam aankomt nog twee schepen voor de repatriëring van burgers en militai ren in te schakelen. Een ervan is de Waterman, al eerder in verband met de kwestie-Nieuw-Guinea gevorderd. Het schip werd éénmaal gebruikt voor troepenvervoer, waarna de scheepvaartmaatschappij Trans Oce aan het zelf weer voor enige reizen mocht gebruiken. De Waterman komt morgen aan in Rotterdam, vanwaar het zaterdag vertrekt om een gezel schap Amerikaanse toeristen naar hun vaderland terug te brengen. Op 22 sep tember keert het schip opnieuw in Nederland terug; tegen die datum zal de regering hebben beslist de vorde ring is nog steeds van kracht wan neer de Waterman naar Nieuw-Guinea zal vertrekken. Het andere repatriantenschip is de Seven Seas, eigendom van de Euro- pa-Canada-Lijn (waarvan het aan delenpakket berust bij de Holland- Amerika-Lijn en de Koninklijke Rot terdamse Lloyd). Het begint zaterdag al de ruim vier weken durende reis naar Hollandia. Het brengt ,nu, zoals het dat al vijf jaar doet, Amerikaanse jongelui na een verblijf in Europa naar New York terug. De regering (i.e. de vervoers- speciaiisten van landmacht en marine) heeft met de Europa-Canada-Lijn voor de Seven Seas zojuist een charterover eenkomst gesloten, daar van vordering van dit onder Duitse vlag varende schip natuurlijk geen sprake kon zijn. De passagiers die zaterdag uit Ameri ka ermee naar Europa zouden vertrek ken, zullen hun reis nu maken met schepen van de H.A.L. en de Grote Beer van Trans Oceaan. Zowel de Waterman als de Seven Seas hebben een accommodatie voor ruim achthonderd passagiers. Zonder Dit zijn de Franse ex-kapiteins Souêtre (links) en Curutchet, die ervan worden verdacht de hand te hebben gehad in de aanslag van vorige week op generaal De Gaulle. Een van hen heeft onder de naam Jean Frangois Murat bi een garage in Joigny de bestelwagen gehuurd, welke bij de aanslag is gebruikt. Zoals wij gisteren reeds berichtten, werd Mariner 2 gistermorgen met be hulp van een Atlas-Agena-raket de ruimte ingeschoten. Spoedig na de start heeft de raket gedraaid, waar door de koers van het ruimtevaartuig, nadat het eenmaal van de raket was losgemaakt, nadelig werd beïnvloed. De eerste berekeningen van de com puters gaven aan dat Mariner 2 op een afstand van ruim 965.000 kilometer langs Venus zou suizen zonder dat de technici iets konden ondernemen om dit te voorkomen. Urenlang werkten gisteren de elek tronische machines op Cape Canave ral en in het Amerikaanse instituut voor straalaandrijving in Pasadena (Californië). Steeds meer nieuwe ge gevens kwamen binnen en uiteinde lijk kwam, gisteravond omstreeks tien uur, het verlossende bericht: de baan van Mariner 2 is zodanig dat afdoende correcties mogelijk zullen zjjn. Deskundigen van het instituut voor straalaandrijving vertelden, dat het rondtollen van de Atlas-Agena-raket het ruimteschip 400.000 kilometer uit zijn tevoren vastgestelde koers zou drijven. Aan boord van de Mariner bevindt zich echter een correctie-motor, waarmee kan worden „bijgestuurd". Volgende week dinsdag zal tot een koerscorrec tie worden overgegaan. De raketmotor, die dan in werking zal worden gesteld, kan een correctie aanbrengen van 160.000 tot 800.000 kilometer. Ruim veertig minuten nadat Mari ner 2 was gelanceerd, werd vanaf de aarde een signaal uitgezonden, waar door de vijf meter iange vleugels van het ruimteschip werden uitgevouwen. Aan deze vleugels zijn zonnebatterijen bevestigd, die de warmte van de zon omzetten in energie voor de instrumen ten. DEN HAAG. 28 aug. De Neder landse regering is bereid enkele Papoea's in de gelegenheid te stellen de be handeling van de kwestie Nieuw-Gui nea in de algemene vergadering van de Verenigde Naties bij te wonen. Zij zui len daartoe als adviseurs voor deze spe ciale aangelegenheid aan de Nederland se delegatie worden toegevoegd. Zodra de radiozender aan boord van de Mariner, door de steeds groter wordende afstand van de aarde, zwak ker wordt, zal vanaf Cape Canaveral een signaal worden uitgezonden, waar door de hoofdantenne van het ruimte schip op de aarde wordt gericht en een veel krachtiger ontvangst mogelijk maakt. De totale weg, die Mariner 2 moet afleggen voordat hij Venus op de ge wenste afstand is genaderd, bedraagt 291 miljoen kilometer. ALGIERS, 28 aug. (AFP. Rtr.) Het hoofdkwartier van het Franse le ger in Algerije heeft bekendgemaakt, dut Franse strijdkrachten gisteren te Marengo bij Algiers een vuurgevecht hebben geleverd met Algerijnse guerilla- strijders. Dit vuurgevecht was een schending van de overeenkomst van E- vian over het staken "an het vuren. Aan beide zijden zjjn verliezen gele den, aldus het communiqué. De guerillastrijders hebber een aan val ondernomen op een Franse eenheid, die tot taak had een bedreigd Europees gezin te beschermen, dat voorbereidin gen trof naar elders te gaan. Een an dere Franse eenheid, die te hulp kwam, werd ook aangevallen, aldus de be kendmaking. Reeds voordat de sol daten van de eerste eenheid uit nun auto's waren gestapt, openden de Al- gt-rjjnen het vuur. De tweede eenheid werd enkele kilometers ten noorden van Marengo onder vuur genomen. De cen- tiale verbindingscommissie is naar de piaats van de vuurgevechten gegaan om een onderzoek in te stellen. In wel ingelichte kringen in Algiers dacht men, dat het aantal doden en gewonden niet hoger dan vier of vijf is In deze kringen wees men erop, dat Marengo onder de Willaja vier valt, die ai dagenlang in verzet is tegen het po litieke bureau. KOPENHAGEN, 28 aug. (UPI) De Deense premier, Viggo Kampmann, is vanmorgen vroeg met spoed naar een ziekenhuis vervoerd met sympto men, die op een hartaanval wezen. De premier had juist deze maand zijn werkzaamheden hervat na drie maan den geleden eveneens een hartaanval te hebben gehad. Dr. Kurt Iversen, hartspecialist in het ziekenhuis Sundby, zei, dat de toestand van Kampmann geen reden tot onmiddellijke bezorgd heid gaf. Engeland. - Graaf Winterton, die sinds 1904 als conservatieve afgevaar digde in het Britse lagerhuis dtting had. is zondag in de ouderdom van 79 jaar in Londen overleden. Hij leeft verscheidene malen zitting in de rege ring gehad. (Rtr) van deze schepen gebruik te maken zou de repatriëring uit Nieuw-Guinea naar het oordeel van de regering niet snel genoeg geschieden. Wellicht zullen de schepen tegen het einde van het jaar nóg eens uitvaren om repatrianten te gaan ophalen. DEN H.AAG, 28 aug. In het afge lopen weekend is ingebroken in een ate lier in de Laan van Roos en Doorn, waar men schilderijen restaureert. In to taal zijn er vijftien stukjes ontvreemd met een gezamenlijke totale waarde van vijftigduizend gulden. De gesto len kunstvoorwerpen zijn slechts van geringe afmetingen. Het meest waarde volle schilderijtje dat is weggenomen heeft een geschatte waarde van dertig duizend gulden. Het stelt voor de kop van een jonge man die naar een zeep bel kijkt, en is geschilderd door Mi- chiel Sweerts. Het meet 24,5 bij 18 cm. en is eigendom van het Gronings Mu seum van Oudheden. Een ander ontvreemd waardevol schilderijtje is ,,de verstoting van Ha- gar" van Henrie met de Bies. De opge geven waarde is tienduizend gulden. Het meet 23 bij 35 cm. Dit schilderijtje is eigendom van de Dienst voor 's rijks verspreide kunstvoorwerpen. Een derde waardevol stukje is een zeestukje van Reinier Nooms. Het meet 30 bjj 41 cm. De geschatte waarde is vijfduizend gulden en het doekje is eveneens eigendom van de Dienst voor 's rijks verspreide kunstvoorwerpen. De dieven hebben zich waarschijnlijk toegang tot het pand verschaft door in- klimming. Voor zover valt na te gaan zijn ze op het dak door een zogenaamde koekoek binnengedrongen waarna ze ge makkelijk de op de eerste en tweede etage gelegen werkplaatsen konden be reiken. MOSKOU, 28 aug. (UPI) Andrian Nikolajev, de eerste mens die meer dan een miljoen kilometer aflegde in de ruimte, wil trouwen. Hij is de eni ge van alle Russische en Amerikaanse astronauten, die nog als vrijgezel door bet leven gaat, en hij is vastbesloten aan deze voor hem ongewenste toestand snel een einde te maken. Dat vertelde hij gisteren tenminste aan een ver slaggever van radio Moskon, die hem interviewde. Nikolajev, die vroeger houthakker is geweest en via een carrière bjj de Russische luchtmacht in de ruimtevaart terecht kwam, vertelde de verslaggever: „Ik heb nog ?een bepaald meisje op het oog, maar ik wil nu wel snel tot een beslissing komen." De man, die in zjj Vostok 3 sier volle dagen in de ruimte doorbracht, vai. zaterdagmorgen tot woensdagmor gen, is 32 jaar oud. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235R6 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met tijde lijk wat motregen, maar ook enkele opklaringen: in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag: Zon: 5.45-19.36. Maan: 4.45-19.36. Afwisselend enkele opklaringen maar plaatselijk ook en buitje. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. In de middag ongeveer 18 gr., zeewater ruim 16 gr. Vooruitzichten: enkele perioden met goed strandweer maar overigens nog wisselvallig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1