Een spel van bont en veren vult de wintermode D, BROEKROK IS INGEBURGERD 1 m 1 l^?deSAINT LAlJRENT kad vo[ DINSDAG 28 AUGUSTUS 1962 De mode zit vol met „vondsten". Van links naar rechts: pompon hoven op de hoed en aan het eind- punt van de stola Diorveters van de schoen kruislings om het heen onder de verlengde rok (Cardin), avondstola helemaal van bont-pompons, aflopend in grootte (Chombert)mouwen van zwaneveren aan een spectaculair bruidstoilet Yves Saint Laurent), een rand van struisveren onder aan de tuniek van een lange avondjapon (Cardin), een kniebroek van zalmkleurig zij onder het dito mysterieuze avondgewaad Capucci), lange geknoopte franje op zijn Spaans onder een zwarte cock- lailjurk (Balmain). &ALMAIN maakt mooie kleren voor mooie vrouwen, die liever „folie adame zijn dan extravaganssisten in de mode. Het zwarte cocktailpakje van gebrocheerde zij heeft kraag en machetten van nerts. LAV IN-CASTILLO, dat is dus het Parijse huis dat de oude naam draagt en als ontwerper de Spanjaard Castillo heeft, pousseert de nieuwe chic, die blasé is van „poes-mooi en de wat ruige vrouw in het modebeeld brengt. De vrouw in leer heeft allang haar intrede gedaan, de vrouw in de met duur bont gevoerde regenjas hebben we ook al gezien, de „stoere hoedjes winnen veld, laarsjes en vesten ziet men in de collectie van Balenciaga, de ontwerper die de pers schuwt. Het zijn allemaal symptomen van de weg die de mode gaat, de weg van het zoeken naar de nieuwe vrouw. De jas is van zwart glimmend orlon, en gevoerd met lichtbruine nerts, dat te zien is aan de mouwen en langs de overslag. De zuidwesterachtige hoed is opgezet over een om de hals geknoopte shawl van zwarte chiffon. NIET IEDER SEIZOEN KAN SCHOKKEND NIEUWS OPLEVEREN Van vandaag af mag de nieuwe Pa- rijse wintermode in plaatjes de wereld rond gaan. De dikke muur van een iiele maand tijdsverloop die de Franse muturiers zetten tus sen het verschijnen der mode op de shows en de .publikatie in beeld, wordt steeds onmogelijker in deze tijd waar in alles snel moet gaan. De ruimte vaart zal er ook op den duur wel een eind aan maken want tijdens de show de eigenlijk weer alle deuren naar alle kanten open zet. Van een kunstmatige evolutie kan men nu eenmaal niet elk seizoen nieuws verwachten. En toch loopt er een vaste ont- wikkelings-lijn door de mode zoals dat het geval is bij alles dat levend 1s en groeit. De mode, die in haar geheim zinnige gang stevig bij de hand wordt gehouden door de eigen tijd, houdt haar blik sterk gericht op de reizen de, de er uit trekkende, de avontu- rierende vrouw. De hoogste „chic" is op het ogenblik de doodgewone klas sieke maar in uitvoering verfijnde trench-coat, die dan gevoerd is met duur bont. Od de foto ziet men een model uit de collectie van Lanvin-Cas- tillo, van glanzend zwart orlon, hele maal gevoerd met lichtbruine nerts dat te zien is langs de mouw en de overslag. e vrouw trekt er op uit. Ze z niet meer binnen mooi te zijn languissant te wachten om bewon derd te worden zoals in het voor gaande tijdperk van onze geschiedenis. Ze zoekt de nieuwe weg om voor hon derd procent zichzelf te worden en daar bij is ze nog wat uitdagend. Bij- de durf-generatie slaat dat aan. Maar de behoudenden zijn er ook altijd. Voor hen maakt bijvoorbeeld een ontwerper als Balmain heel bruikbare en aanvaard bare kleren, die altijd wel In het mode beeld passen maar nergens extravagant zijn en waarin een vrouw die gesoig neerd en duur voor de dag wil komen, zich veilig kan voelen. De foto van de s toonde de meest fantasti- e fleren die Parijs ooit gezien heeft aar die in hoge mate de bewonde- ''O Wegdroegen. Deze zwarte namtd- ^djurk is een van de gewoonste dien, dat hij, om de hoge taille Ie entueren, een strookje geeft vlak onder de buste. week eind juli in Parijs is het strenge twee mannequins naast elkaar in een taboe doorbroken toen modellen van wit en in een zwart gebrocheerd avond- Dior en Balmain via Telstar naar Ame- mantelpakje illustreert dit. rika werden gekaatst. Het heeft enige Overigens schijnt de komende mode deining gegeven. Vandaag kunnen dus zich geïnspireerd te hebben op een ijs- alle lekker 'uierende vakantiemensen koude winter. Op de Russische winter, een blik werpen op het nieuws dat te- zegt de ontwerper van Nina Ricci. voorschijn is gekomen uit de grote Men ziet op één der foto's hoe in de wereld der schone illusies Het wordt collectie Ricci d» vrouw aan hoofd en bijna eentonig om elk seizoen opnieuw schouders wordt ingepakt. Een capu- te herhalen, dat er eigenlijk weinig chon-kraag van nieuwe interessante con- nieuwe lijnen zijn, dat de roklengte structie met een rand van ocelotbont, niet erg is veranderd, dat het sil- die het gezicht in een ovale lijst zet en, houet door geen ingrijpende wijzigin- als de capuchon zakt, een flatteus col gen wordt getroffen, dat de nieuwe mo- lier bij de schouders vormt. Bont vormt een apart hoofdstuk ln de komende wintermode. De ge vlekte tijgerhuid hoort bij de favo rieten voor van alles en nog wat. De nieuwkomers in Parijs, het Ita liaanse ontwerpers-echtpaar uit Rome, Simonetta ën~ Fabiani makeri~"van bont, evenals van soepel leer, de meest wonderlijke lange blouses met hoge aansluitende col, die boven de mantel uitkomt. De foto van de luipaard blouse met hoed bij het driekwart mantelpak spreekt voor zichzelf wat de effecten betreft die dit zeer begaaf de Italiaanse stel met zijn verfijnde en ongekunstelde smaak weet te bereiken. Bont en veren spelen een luchtig spel deze winter. Het bont is in zijn toe passingen nog niet zo dartel ge weest. De mooiste nertsjas zagen wij bij Balmain, helemaal van nerts in aflopende tinten van donker naar lichtbruin. Er is twee jaar aan ge- werkt alleen om de velletjes in de kleuren bij elkaar te zoeken. De won derlijkste mantels laat Cardin zien, ze zijn van vos. Er if een witte met in gewerkte witte stippen van dit lang harige bont. Pluimen van vos zyn ook geliefkoosd om achter aan de klei ne hoed te hangen, ze doen denken aan de vossestaart die men aan scoo ters ziet bengelen. Kleine schouder capes over de mantel zijn afgezet met randen van ineengedraaid bont, en op de mutshoeden die als een eierwar- mer op het hoofd zitten, is de bekro ning een pluim van bont. Een bont- pluim zit onderaan de stola die dit maal vastzit aan één kant van de man tel. En zodra de vrouw voor cocktail of avond verschijnt, wuiven de struis- veerpluimen om haar heen. Op haar hoofd, om het hele gezicht zoals Ca pucci in een dwaze inval deed, onder aan de kazak, als een waaierende be geleiding van haar groot avondtoilet. Tussen alle bijkomstigheden die wel het meest spectaculair zijn, ko men als nieuw naar voren voor de bepaling, van het silhouet, de ron de schouders die neigen naar versmal ling bij de bel-époque-achtige hoge in zet van de smalle kachelpijpmouwen. De mouw is weer lang, alleen de Ita liaanse ontwerpers in Parijs houden de mouw driekwart. Er zijn trouwens twee soorten mantels: de redingote-achtige, die soms aan kindermanteltjes doen denken. Ze hebben strakke, lange mouwtjes. En daarnaast het royalere model, dat pret tiger en makkelijker draagt omdat het beweeglijker is. Met wijde mouw, die niet per se lang is. De roklengte levert geen groot nieuws. Pierre Cardin, die onafscheidelijk is van de filmster Jean ne Moreu met wie hij wil trouwen, heeft zich laten inspireren door de film „Jules et Jim," waarin ze de hoofdrol speelt, (in het vooroorlogse deel van de film) in langere rokken dan nu. Van daar zijn enigszins verlengde rok. Een verlenging, die overigens toch optisch bedrog is door een wijde klokkende rok, want die lijk' altijd langer dan hij in centimeters gemeten is. Overigens is de roklengte die bij iedere collectie, welke de journalisten eind juli in Pa rijs zagen, kritisch werd bekeken, een kwestie van een centimetergevecht tus sen de couturiers, waar niemand slape loze nachten over hoeft te krijgen. Ze blijft voorlopig wel schommelen tussen het korte uiterste van de nozem-meis jes en de flink de knie-bedekkende zoom van wie lang meegelopen benen liever bedekt. De doos-rok, die vorig seizoen nieuw was, is verdwenen. Er springt midden voor een dr;?- hoeksplooi uit. Soms valt die naar binnen, waardoor de ok een broekrok lijkt. Trouwens de straat mode laat voor de nieuwe winter toe, dat er een kniebroek van stof van de rok bij hoort. Voor cocktail en avond is de pantalon, als cuiotte, of als lan ge broek die schemert onder de rok- panden, nu definitief ingeburgerd. -w - V' - ctie 7- mer'kanen de mooiste col T sJn mantelpakken geeft hij ook k°Og kachelpijp-mouwtjes die g°P de schouder zijn ingezet. ms bijna met een kopje. Vooral pakjes van goud-materiaal heb ben die rok met kniebroek. Over de tweeslachtigheid van de nieuwe mode hebben we reeds uitvoerig bericht. Tweeslachtig is ook de cocktailmode, die naast deze pakjes van „gamine"- achtige allure de zwart? cocktailjurk jes heeft, meest mouwloos, met ban den-décolleté en steevast een hoog ac cent vlak onder de buste, bijvoorbeeld een kleine pompon. Maar de mode probeert al zo lang voor de feestelij ke uren de taille omhoog te brengen Willen de vrouwen, die geen Audrey Hepburn-figuurtje hebben, er eigen lijk wel aan? Wie niet van zwart houdt vindt (.?- ze winter alle brandende kleure.i, vooral in het gamma rood en rose, naast paars. Maar eigenlijk is iedere levendige kleur in de mode. Dat hoort ook bij deze tijd. A. Bgl. DIOR s collectie i niet meer baan brekend sinds de grote meester dit kuis alleen nog maar zijn naam en tijn roem geeft. De rose mantel alle levendige kleuren mogen in de winter blijven bloeien laat het nieuwe sil houet zien dat aan de redingote doet deuk en maar dat aan de voorkant meer „aanliggend is dan in de rug. RICCI pakt de vrouw goed in voor de Russischewinter vaarop ze haar collectie gebaseerd heeft. Dit is de nieuwe kraag-capuchon die het gezicht van de draagster in een inte ressant ovaal zet. Als het zakt vormt het bont een collier op de schouders. Sensationeel voor een show. Maar letterlijk te „ingewikkeld'' om serieus na te volgen. RICCI weet haar modellen iets uitbundigs te geven. Haar ontwerper maakt pittige kleren zoals spreekt uit dit zwarte cocktailjurkje, waarvan de rok van fluweel en het lijfje van zijde is. Plotseling is deze winter het borduurwerk met zwarte kralen en stenen in de mode. Git, git en nog eens git. Het omgestrikte zijden lint wil de taille wat in de hoogte brengen. SIMONET1 A-FABIANI, het Italiaanse ontwerpers-echtpaar dat zich in Parijs heeft gevestigd liet lange blouses van leer en bont zien. Luipaard is zeer gewild van de winter. Of zo n lange blouse van dierenhuid niet ondragelijk warm zit, vooral bijvoorbeeld in Amerika, waar in de winter binnenshuis een tropische stookwarmie heerst, kan de ontwerper weinig schelerit PIERRE CARDIN, de ontwerper van de langere rok, geeft deze mantel de „driehoeks-plooidie ook zijn rok ken kenmerkt. De ruimte die naar voren uitspringt geeft het lopen een cadans terwijl het silhouet smal blijft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9