Pompidou: Geen illusies D w M Zes verdachten riskeren de doodstraf Daders van eerste aanslag op De Gaulle voor de jury Politie was destijds gelukkiger dan nu Fransen en Algerijnen tekenen de protocollen DE MENTALITEIT DER „PIEDS NOIRS" Redelijk aanbod Breugheliaanse sfeer op „3 x A" Boete geëist tegen Britse Nazileiders 14 dagen, 6 landen „Dit is Staphorst" ENSCHEDE '62 3 x ACTIVITEIT NOG 3 DAGEN Consternatie bij een begrafenis „ALLEEN MAAR EEN PAPIEREN ZAAK" Oost-Duitsland laat twee priesters vrij WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1962 PAGINA 7 Volgens door de staatssecre taris voor de gerepatrieer- den verstrekte gegevens wa- .qj] begin augustus j.l. in totaal ."•000 personen uit Algerije ''.geweken naar Frankrijk. Twee- Uizend minder dan een half jojoën derhalve. Men mag aan een dat het er momenteel Hkele tienduizenden meer zijn ge iden, want, hoewel de laatste eben een duidelijke afname in de omvang van de uittocht viel ^aar te nemen heeft daartegen- buitenlandse KRONIEK KaCtarSen Lraks. in de V'N' hun over de beweging in omgekeerde richting, van uitgewekenen, die weer de weg terug zijn ingeslagen, nog geen aanzienlijke omvang aangenomen. Niettemin hebben de Franse autoriteiten, en, met hun, het gros van de Franse bevolking, op een in- en doorzetten van zulk een terugwaartse beweging hun voornaamste hoop gevestigd voor het overmeesteren van het pro bleem waarmede Frankrijk zich in ieder geval geconfronteerd ziet: de integratie van vele duizenden, voor wie er in het onafhankelijk geworden Algerije geen plaats meer is of die er geen plaats meer willen hebben. Overzeese politiek Eigen schuld 9§ Lands Kroniek Vluchtelingen uit Algerije zijn probleem in Frankrijk 'Van onze Parijse correspondent) I Kennedy en Macmill an zijn wer- heel ver gegaan in hun jongste horstellen aan Khroesjtsjev inzake fen verhod op kernproeven. Zij heb- en de Sovjet-premier de keus gela ch uit een algemeen verbod met in- ernationale inspectie, of een beperkt .erbod zonder controle. Onder dat ePerkt verbod zouden vallen: alle a'°omexperimenten in de atmosfeer, 'o de ruimte en onder water. De re- Keling zou ajjeen geen betrekking nebben op ondergrondse proeven. an alle soorten proeven kunnen s'echts de ondergrondse niet op grote a'stand met zekerheid vastgesteld horden. Amerika en Engeland geven ver de voorkeur aan een algemeen gecontroleerd verbod, maar zij zouden v°orIopig al tevreden zijn met de '"eer beperkte regeling, die de radio actieve verontreiniging van de atmos- eer aanzienlijk zou verminderen, die bewapeningswedloop tussen de j 'okken zou vertragen en die de op komst van nieuwe atoommogendhe- öeu zou belemmeren. biet beperkte akkoord zou reeds tot *en grote vermindering leiden van de Bevaren van de kernproeven. Dit foorstel van Washington en Londen ja 8oed ontvangen door die niet-ge- °nden staten die deelnemen aan de ^eneefse ontwapeningsconferentie, en dat betekende althans een poli- Pek succes voor het Westen. Als J-oIgende maand de nieuwe zitting begint van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal de kwes tie van het staken der kernproeven een der belangrijk ste agenda-punten zijn. Kennedy en Macmillan hebben echter op dit debat vooruit willen lo pen met een con structief plan. Zij hebben de Sovjet- Vn'e nu tegenover de neutrale Ian- e!} in een moeilijk parket gebracht. De Russen zijn echter niet bereid ®P de Amerikaans-Britse suggesties n Je gaan. Zij willen geen algemeen erbod met internationale inspectie, °mdat dit, volgens hen, tot Westerse jPionage zou leiden. Het voorgestelde ePerkte verbod zou volgens de Sov- Jets neerkomen op een goedkeuring en ®aUmoediging van ondergrondse proe- Zij zouden zo n beperkt verbod echts willen accepteren als het ge- aard ging met een afspraak voor- °P'g geen ondergrondse proeven te ®)en. Die afspraak zou later even- ea' in een formeel akkoord besten- ^l8d kunnen worden. Maar Amerika b1 Engeland herinneren zich hoe s'and vorig jaar plotseling de toen ^jjaande afspraak schond, en zij 'en niet het risico lopen opnieuw e gorden verrast. let Westerse voorstel voor een j^Perkt akkoord zonder inspectie °m' tegemoet aan de Russische vrees spionage. Het is een redelijk jj Pbod, dat een belangrijke stap zou ^Ppnen betekenen naar een algemeen Vi> 11° vooral el® men bedenkt dat 6nd 0 binnen afzienbare tijd ook t;e erSr°ndse proeven zonder inspec- ïl(j|hr plaatse feilloos geregistreerd kunnen worden. Belangrijk in tenl°n8ste voorstellen van het Wes- Z0 'f °°b. dat de ondertekenaars zich 8ev en verplichten geen steun te q aan militaire kernprojecten van rika entiële atoommogendheid. Ame- Engeland zouden zich ont- atoJn van hulp aan het Franse ZiSri Pr°gramma en Rusland zou af- Chin ^an iedere aanmoediging van p6ris 8 experimenten met kernwa- bunmer ja en Engeland hebben nu hchth°J 6 W'' Betoond. Aan de op- bertjr, Van hun verlangen om de de ^°eVen u't te bannen en aldus ^app^-^ banen voor een ont gord., 'n^sa boord behoeft niet te het KI mr Rusland wil de P erste uit Je kan. Hoe zullen Pu Rej.rrigebouding rechtvaardigen, 'anden j° ?°b voor vele neutrale d»t A P'delijk begint te worden, Jt« besf1^' a Cn Engeland hun uiter- 0en 0,11 bet kernproevenpro- 61,1 op te lossen? Bjj het aangaan in maart jl. van de bestands- en samenwerkingsakkoorden werd uitgegaan van een schatting, die hun aantal stelde op circa driehon derdduizend. Door de regering voorberei de voorzieningen waren op die schatting afgestemd en Frankrijks jongste vierja renplan had ze verdiskonteerd. Momen teel geldt nog als ongewis in welke mate de desbetreffende berekeningen uiteindelijk door de feiten overhoop zul len worden gegooid. De zo even ver melde „voornaamste hoop" van de Franse overheid is tevens een zeer fra giele. Zoals eerste minister Fompidou onlangs in het licht stelde: onder de honderdduizenden die zich op Frankrijk hadden teruggetrokken was, naar de en- quetes hadden uitgewezen, een kleine minderheid bezield met het vaste voor daarheen terugkeert: in de economie, de openbare diensten, het ambtelijk appa raat, het onderwijs, de vrije beroepen. De grote vraag voor de naaste toe komst lijkt hierbij dan vooral te zijn, of de Europeanen wier blijven of terug komen men verklaart te wensen genoeg zame waarborgen voor hun veiligheid aanwezig zullen achten. Min of meer is dit tenslotte de vraag, of Algerije zich zal weten te organiseren tot wat werkelijk een staat mag heten, dan wel of het definitief zal lijken af te glijden op de weg der anarchie. Op de achtergrond, maar een niet zo heel verre, is er dan vooral ook nog de vraag, hoever Algerije zal gaan met het door ,,de revolutie" beloofde socialisme; in het bizonder ziet men uit naar wat de agrarische hervorming zal opleveren met betrekking tot het Europees grondbezit. Aangenomen, hetgeen vele waarne mers vooralsnog als vermetel beschou wen, dat zich in de nabije toekomst in Algerije een toestand herstelt, die er het wonen en het werken voor Europea nen weer heel aannemelijk maakt, is te verwachten niet alleen dat de Euro pese blijvers zullen volharden in hun blijven, maar zelfs dat voor een aan zienlijk aantal van de reeds naar Frankrijk uitgewekenen terugkeer aan trekkelijk wordt, aantrekkelijker in ieder geval dan een definitieve vestiging in Frankrijk. Want, zo de integratie van een grote massa uitgewekenen het opnemende moederland voor enprme problemen stelt, de problemen zjjn even enorm voor de uitgewekenen zelf. Het huisvestingsprobleem in een land, waar voor de ontzaglijke toch al heer sende woningnood ook op de verst afzien bare termijn geen einde in zicht is, is ontegenzeggelijk het meest hachelijke. Een groot aantal van deze immigrés Oude hotels, zoals hier in Toulon, dienen als tijdelijk onderdak voor de uit Algerije gevluchte „pieds noirs". nemen om onder geen voorwaarden ooit nog naar Algerije terug te keren; een andere kleine minderheid was even vast besloten om zulks wel te doen. wanneer eenmaal Algerije door de periode van zijn „mutatie" heen was gekomen. De overgrote meerderheid was nog ge heel onbeslist gebleken, haar uiteindelij ke gedragslijn zou afhangen van de evenementen in de komende weken.. Maar, aldus de heer Pompidou, de re gering maakt zich geen illusies: „we hebben niet te maken met mensen die alleen maar hun jaarlijkse vakantie in Frankrijk zijn komen doorbrengen". En hij zag vervolgens de extreme mogelijk heid onder ogen, dat het voor de Fran sen geheel en al ondoenlijk zou worden om nog in Algerije te blijven leven. Met de-wens, dat het niet zover zou hoeven te komen, bereidde de regering derhalve de voorzieningen voor om des noods alle Fransen van Algerije op te nemen, een miljoen in totaal, iets waar- (IIIIIIIII1II1IIIMIIIIIIIIIIIII1II1IIHHIIIIIMIIIIII1I1MMIIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll toe het moederland economisch zeker in staat zou zijn, zelfs met profijt, voor zijn eigen aktiviteit. En, voor wat de maatschappelijke integratie betreft, was de eerste minister van oordeel, dat na enkele botsingen en wrijvingen de nationale saamhorigheid volledig effek zou sorteren. Ondertussen: of het uiteindelijk bij een half miljoen Fransen uit Algerije zal blijven, door Frankrijk in zijn sa menleving te verwerken, of dat het er aanmerkelijk minder of meer zullen zijn en misschien zelfs een miljoen, hangt af van een aantal nog moeilijk te be rekenen faktoren. De eerste is zeker de ontwikkeling, die Algerije als onafhan kelijke staat zal nemen. Er is hierbij althans een als guns tig te appreciëren element, t.w. dat de personages, die zich geroepen voe len aan het onafhankelijke Algerije leiding te geven, bij alle onderlinge ri valiteit, tot op belangrijke hoogte iet erover eens zijn, dat voor zijn levens vatbaarheid boven een uitzichtloos mi sère-niveau. het onafhankelijke Alge rije het lange tijd nog niet zonder zijn Europeanen zal kunnen stellen. e Algerijns-Franse samenwerking lijkt moeilijk vervangbaar en zij is niet denkbaar zonder dat een groot aantal Algerijnse Fransen op zijn post of in zijn positie blijft of heeft weliswaar na aankomst onderdak kunnen vinden bij familieleden of ver wanten, maar uiteraard kan dit geen be vredigende duurzame oplossing zijn. Een veel groter aantal is door de Franse opvanginstanties voorlopig onderge bracht in tijdelijk leegstaande ruimten, voornamelijk scholen. Maar het einde der vakanties komt nabij. Een klein, maar niet onbeduidend aan tal is tenslotte met voldoende financiële middelen uit Algerije gekomen om zich in de vrije sektor onderdak te bezorgen door het betalen van een exorbitant ho ge huur of het neertellen van een bij zonder forse koopsom, met de prijsop drijvende gevolgen, die dit voor de vrije sektor heeft gehad. In de sektor van de gesteunde woning bouw heeft de regering verordineerd, dat van de daar in aanbouw zijnde of in aanbouw te lemen appartementen dertig procent gereserveerd moet wor den voor de réfugiés. De réfugiés zullen er uiteraard eerst op kortere of langere termijn soulaas van ondervinden. Maar een en ander heeft tot onvermijdelijk gevolg, dat voor de reeds lang met hun eigen 'voningpro- bleem worstelende moederlandse Fran sen, de vooruitzichten nog somberder zijn geworden. Hun stemming wordt er natuurlijk niet vriendelijker op, wanneer zij b_- denken, dat bijna al die „zwartvoeten" uit Oran of Algiers daar mèt hun werkkring hun appartement hadden en nog hebben veelal en de ani mositeit slaat niet om in sympathie voor de niet schaarse gevallen, dat razende zwartvoeten alvorens de wijk te nemen in hun appartement de brand staken. Een probleem schept het voorts, dat zowat alle naar Frankrijk gekomen „zwartvoeten" voor hun vestiging hier hun keus laten vallen op „zo zuidelijk mogelijk"', minstens ten zuiden van de Loire, maar liefst aan de Middelland se Zee. Zij wensen klimaat en levens gewoonten te behouden zoveel mogelijk gelijkend op wat zij in Algerije gewend waren. Volkomen begrijpelijk is het boven dien, dat de Franse overheden om tal van redenen een concentratie van zwartvoeten zoals tussen Nice en Nimes rond 250.000, waarvan 125 000 alleen te Marseilles ongedaan wen sen te maken. Vandaar het recente voorschrift, dat op overbruggingssteun aangewezen ré fugiés die overbruggingssteun nog slecht zullen kunnen innen op de plaats, waar vandaan hun tot tweemaal toe een pas sende baan is aangeboden, waar üie plaats zich ook bevindt. Het schijnt evenwel nog niet bijzonder doeltreffend te hebben gewerkt. Maar anderzijds schijnt het door betere organisatie ook niet veelvuldig meer voor te komen, dat uitgewekenen er in slagen zich twee oi meermalen die overbruggingssteun te doen uitbetalen. Vermeld zij terloops, dat het opvan gen van de uitgewekenen totüusverre de Franse schatkist 14.opo nieuwe francs per hoofd heeft gekost. Totdusverre heeft de staat de kosten kunnen bestrij den uit de normale middelen, maar in uitzicht is gesteld, dat, mocht het on verhoopt noodzakelijk worden om aJle Fransen uit Algerije op te nemen, dat niet zal kunnen zonder een krachtige heffing van nieuwe belastingen. Ook dit vooruitzicht draagt er niet toe bij om, Pompidou's optimisme ten spijt, Frank rijks nationale solidariteit watm te doen lopen voor de integratie van de Alge rijnse Fransen in het Franse moeder land. aar de naar Frankrijk uitgewe ken „pied-noirs" echter vooral op botsen is op een veel dieper zittend in lang nog niet te over winnen „préjugé défavorable," waar van in alle objektiviteit gezegd moet worden, dat zij t„t de vestiging daar van het hunne hebben bijgedragen. Ze staan nu eenmaal bü de meerderheid van de moederland-Fransen aange schreven als zelf de voornaamste be werkers van net verloren gaan van Al gerije als deel van Frankrijk van al de ellende, die de Algerijnse oorlog voor Frankrijk heeft betekend er, tenslotte van hun eigen onfortuin: in de laatste episode door achter de OAS aan, de mogelijkheden van Frans-Algerijnse sa menwerking zoveel als in hun vermo gen lag te saboteren: en met welke •middelen! Daar tegenover handhaven de „pieds noirs" ook in Frankrijk nog goeddeels bun arrogante geborneerde en ver dwaasde mentaliteit die in de grond niets anders is dan een in Algerije op gedaan goedkoop racistisch superiori teitscomplex waardoor zij zichzelf en hun probleem Algèrie Fran<jaise! als het centrum van de comtempo- raine geschiedenis waren gaan zien. Frankrijk en het hele Westen neeft hen verraden en de Fransen van het moederland zijn een decadente troep, die nodig tot hernieuwde vitaliteit ge bracht moet worden. „Pied Noir" te heten beschouwen ve len, van hen dan ook nog steeds als een soort eretitel. Fransen van het moe derland beginnen de aanduiding echter te hanteren als scheldwoord Het is niet zc maar een „misverstand," dat de in tegratie van nonderduizenden Fransen uit Algerije, waarvan er ..bovendien" dan nog velen van min of meer nabije Spaanse, Italiaanse of Maltese afkomst zijn, die met het eigenlijke Frankrijk nooit eerder enig werkelijk kontakt had den gehad, psychologisch toe een uiterst moeilijke onderneming maakt. Tot slot dit: Over de oorsprong van de uitdrukking „pied-noir" hebben wij ons geen definitieve opheldering kunnen verschaffen. De Algerijnse moslims plachten er de in Algerije gevestigde Europeanen mee aan te duiden; wel licht op grond van de zwarte schoe nen, die dezen aan hun voeten hadden. Aleen poëtischer verklaring werd ons aan de hand gedaan, dat de uitdruk king aanvankelijk slechts gold voor de in Algerije geboren en getogen Euro peanen, ook zij „getrokken uit de grond van het zwarte werelddeel." In deze zin is begrijpelijk, dat de Europea- en de titel met enige trots droegen, maar misschien gaat het hierbij dan ook slechts over een achteraf gevonden duiding. Op de 3 X A voltooide de Vlaamse kunstschilder Urbain Gerlo uit Waesmunster bij Dendermonde dezer dagen het grote zandtapijt van drie bij vier meter, voorstellende de Nachtwacht van Rembrandt. Thans is Gerlo bezig met „zand- strooien" van enkele bekende figuren. Op de foto ziet men Gerlo bezig met het voltooien van het portret van koningin Fabiola van België. De Nachtwacht en de portretten zijn opgesteld temidden van prachtige bloemen in het bloemen- paviljoen op de 3 X A. eer dan 250.000 personen heb ben reeds een bezoek ge bracht aan Jac. Kleiboer's ten toonstelling „3 x A", toen, thans en toekomst van Twente en zijn buren. Zaterdagavond zal de ex positie worden gesloten. Het verwach te aantal bezoekers van 300.000 zal dan ruim blijken te zijn overschreden. Tienduizenden per dag, vooral ook af komstig uit het Duitse grensgebied, stromen het 15 ha. grote Volkspark op, waar in de talrijke paviljoens en hallen, omgeven door groen-, bloem en waterpartijen overal wel wat te beleven valt. „3 x A" is een bijzonder levendige en boeiende tentoonstelling. Men krijgt er een indruk van de veelzijdigheid van de Twentse industrie en van de belangrijke ontwikkelingen in dit ge west op cultureel, sociaal en zelfs op bestuurlijk terrein. De wiegjes van de wereld symboliseren de verbindingen van de mensen van Twente met de volkeren der aarde. Imponerend is het paviljoen der Schoonheid, waar in de textielindustrie haar prachtig ste stoffen op originele wijze etaleert. Belangrijk zijn ook de agrarische in zendingen en de permanente inzendin gen stamboek rundvee en paarden. Een bijzonder fraaie indruk maken de paviljoens gewijd aan de bloem- sierkunst en de fruitteelt. Ambachts lieden demonstreren verschillende ou de ambachten, zoals het klompen maken en het mandenvlechten. Daar door krijgt de expositie een volkska rakter. De heer Kleiboer spreekt lie ver van een Breugheliaanse sfeer. Trekpleisters vormen onder andere de „glazen, mens" van het Gezond heidsmuseum te Keulen en een plane tarium. De Vlaamse kunstschilder Urbain Gerlo uit Waesmunster toont er zijn zandstrooikunst. Er is gelegen heid tot het maken van rondvluchten boven het expositieterrein per helikop ter, terwijl op het podium bij het Volksrestaurant onafgebroken beken de artiesten optreden. Wat betekent de gemeenschappe lijke markt voor mij?" Er zullen miljoenen mensen zijn die deze vraag geschrokken met een diep stilzwijgen zullen beant woorden. Zo niet de twee Engelse meisjes Ann Mallalieu <17) en Mar garet Smith (15). Zij hadden er be paaldelijk wèl gedachten over en door deze gedachten op aangename en verantwoorde wijze op het papier te brengen, wonnen zij een door de London Daily Mail uitgeschreven op stelwedstrijd. De prijs bestond uit een veertiendaagse reis door de zes lan den van de gemeenschappelijke markt. Hun opstellen waren be kroond uit een aantal van niet min der dan zestigduizend, van de hand van evenzoveel Engelse jongeren voor wie de gemeenschappelijke markt kennelijk persoonlijk iets te betekenen heeft. Gisteren zijn de twee Engelse meisjes tijdens hun rondreis door de gemeente Den Haag ontvangen en rondgeleid, samen met de zeer Engelse heer P.oy Nash, onderwijsredacteur van de Daily Mail. Margaret begint haar opstel met de voor haar leeftijd loodzware opmer king dat „de wetenschap de slagbo men tussen de naties heeft geslecht". Haar wensen zijn meer dan te billijken: „een eenvoudig, gelukkig tehuis, veiligheid en het vrij zijn van angst". Ann begint haar verhaal met fan tastische visioenen, waarin atoom auto's voorkomen die haar in tien minuten door de kanaaltunnel van Engeland naar Frankrijk brengen. Zij eindigt echter heel concreet: Er zijn mensen in het Gemenebest die bezorgd zijn voor de landbouw, die bedreigd zou worden door de E.E.G. Maar, zo zegt Ann ferm, „zij hoeven niet bang te zijn". Wanneer de meis jes overal zo hartelijk ontvangen worden als in Den Haag zelfs aan de Engelse thee was gedacht zul len zij in het vertrouwen in de Zes niet beschaamd worden. Zo mogelijk stoelen meebrengen." Dit staat te lezen op de uit nodiging tot het bijwonen van een culturele avond, die don derdag in „De Witte Boerderij" in Staphorst wordt gehouden. In deze woning van de schilderes Stien Eel- singh wordt dan aandacht geschon ken aan Staphorst, zoals de plaatse lijke arts G. de Jong het gedurende zijn tienjarig verblijf aldaar heeft leren kennen. Hij heeft deze weten schap vastgelegd op een groot aantal dias. Staphorst, zijn bevolking en de zeden en gebruiken van die bevolking vindt men terug in deze dia-serie, waarin zich echter geen opnamen be vinden van begrafenissen en van het jongste volksgericht. „Dat zou de onderlinge verstandhouding tussen mij en de bevolking verstoren", aldus dokter De Jong. Hij hoopt de serie dias nog eens te kunnen onderbren gen in een „Staphorst-archief" om op deze wijze voor het nageslacht te be waren wat thans nog in Staphorst leeft. LONDEN, 28 aug. (Rtr) Tegen vier Britse nazi-leiders, Colin Jordan, John Tyndall, Denis Perie en Ian Kerr-Rit chie, die terecht staan op beschuldiging van het onwettig in bezit hebben van explosieven, is gisteren voor een recht bank in Londen voor ieder een boete van honderd pond sterling geëist. Een deskundige verklaarde, dat het onkruidverdelgingsmiddel, dat in het Londense hoofdkwartier van de nazi organisatie „Speerpunt" was gevonden, voldoende was voor het vervaardigen van een explosief mengsel voor honderd handgranaten. Tjjdens de behandeling van de zaak was politieversterking ingezet. Bij het verlaten van de rechtszaal werden de vier nazi's door enige honderden be langstellenden uitgejouwd, terwijl Jor dan de Hitler-groet bracht. Onder het talrijke publiek op de openbare tribune waren zowel dragers van de David-ster als van de Swastika. De zaak wordt op 11 september voortgezet. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 29 aug. Terwijl de Franse politie nog naarstig zoekt naar de daders van de aanslag van verleden week woensdag, waarbij president De Gaulle op het kantje af het er levend en heelhuids afbiacht, begint vandaag in Troyes, voor de jury-rechtbank van het departement de Aube, de berechting van vijf der samenzweerders, die op 8 september van het vorig jaar de aanslag van Pont sur Seine op touw gezet hadden. Bij deze aanslag 'ont kwam generaal De Gaulle, op weg van Parijs naar Colombey, naar het heet slechts aan een wisse dood en met hem ook toen zijn echtgenote,' zijn schoonzoon kolonel De Boissieu en de zelfde plaatsvervangende chauffeur, die ook woensdag achter het stuur van de presidentiële wagen zat doordat het voor de aanslag aangebrachte apparaat, een lading springstof en een blik met napalm, gebrekkig functio neerde. De springstof ontbrandde wel, maar er had geen werkelijke explosie (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 29 aug. De Franse mi nister van staat, belast met de Alge rijnse zaken. Louis Juxe, en de voor zitter van het voorlopig uitvoerend be wind in Rocher Noir, Farès, hebben gisteren in Parijs negen protocollen van Frans-Algerijnse samenwerking on dertekend, benevens een conventie, de Algerijnse staatsbank betreffend. De heren Joxe en Farès hadden reeds eer gisteren gedurende meerdere uren ge confereerd voor het zetten van de laat ste puntjes op de laatste i's. Zoals men weet had de onderte kening van de protocollen eigenlijk reeds de vorige week moeten plaats vinden, maar de heer Farès had toen, naar men aanneemt op insti gatie of instructie van Ben Bella, de voorlopige terzijdestelling gevraagd van het protocol terzake van de Sa hara, dat wil zeggen de Frans-Alge rijnse samenwerking bij de exploita tie van de oliewinning aldaar. Het antwoord van Parijs was hierop ech ter: alles of niets. De heer Farès is voor deze reactie gezwicht, waar aan mogelijk niet vreemd is dat in middels Ben Bellaren diens „politiek bureau" aanzienlijk in déconfiture zijn geraakt en het niet meer zo voor het zeggen hebben. Gisteren is dus ook het protocol be treffende de Frans-Algerijnse financi- eel-economische en technische samen werking voor de Sahara ondertekend. Er zij aan herinnerd dat te Evian overeenstemming was bereikt over het terug te keren. beginsel van een regeling op fifty-fifty basis. De overige protocollen, even eens uitwerkingen van het overeenge- komene te Evian, hebben betrekking op de door Frankrijk te verlenen tech nische en financiële bijstand in het algemeen, op de justitie en op het sta tuut voor de door Frankrijk ter be schikking te stellen ambtenaren en functionarissen. De ondertekening van de protocol len betekent geenszins dat de nieuwe Frans-Algerijnse samenwerking nu ook startklaar is. Voorlopig is het, zoals men in Parijs in het licht stelt, alle maal nog maar samenwerking op pa pier. Om van kracht te worden be hoeven de protocollen bovendien eerst nog de goedkeuring van respectieve lijk het Franse en het Algerijnse par lement. En wat dit laatste betreft is nog geenszins te overzien, wanneer het er zijn zal, en wanneer het er eenmaal is zal het nog de vraag ::ijn wat het van de protocollen denkt. In de politieke chaos, waarin het on afhankelijke Algerije momenteel ver keert, kan echter de ondertekening van de protocollen wellicht ten goede ko men aan het prestige van Farès' „voorlopig bewind", dat bovendien de enige door Frankrijk als wettelijk er kende Algerijnse bestuursinstantie van het ogenblik is. Zolang het echter allemaal maar „papier" blijft, is niet te verwachten dat van de protocollen-ondertekening als zodanig aanmoedigende werking uitgaat op de Europeanen om in Al gerije te blijven respectievelijk erheen plaats. De napalm vloog eveneens in brand en spreidde een „gordijn van vlammen" over de weg, waar de pre sidentiële auto dwars doorheen reed. In de op enige afstand volgende auto met veiligheidsbeambten dach ten dezen op het moment niet anders of het was met de president en zijn medereizigers gedaan. Zij waren niettemin met de schrik vrijgeko men, indien men althans mag aan nemen dat ook president De Gaulle wel even geschrokken zal zijn. Het onderzoek bracht nog aan het licht dat de daders 365 meter elektrische draad, twintig centimeter diep in de grond, hadden aangelegd om vanaf veilige afstand de helse machine tot ontploffing te kunnen brengen. In het geval van deze aanslag had de politie het geluk om reeds een uur daarna de hand te kunnen leggen op een van de daders, een zekere Martial de Villemandy. Hij was, in een poging om te ontkomen, met zijn auto vastge- reden in de berm van een weg binnen door. Een voorbijkomende boerenknecht hielp hem zijn auto weer vlot te maken en uit dank bood De Villemandy aan samen een glas te gaan drinken in de dichtstbijzijnde herberg, wat de helper niet afsloeg. Het kwam tot een gesprek en daarbij deed De Villemandy het voorkomen alsof hij, argeloos op de weg zijnde, door „die verschrikke lijke ontploffing" danig overstuur was geraakt en dat was ongetwijfeld de reden waarom hij in het donker op de zijweg in de berm was gereden. De boerenknecht, die aldus /oor het eerst van de ontploffing vernam, ging uit gewone menselijke nieuwsgierig heid op de aangegeven plaats een kijkje nemen. Hij trof er de bedrijvige gendarmen en dezen vertelde hij ter loops van zjjn ontmoeting met de zenuwachtige automobilist. Waarop enige gendarmes onmiddellijk nieuws gierig werden naar dit personage. Zij troffen hem nog aan in de herberg. Villemandy viel door de mand toen in zijn auto het lege foedraal werd gevon den van een in de buurt van de aanslag gevonden verrekijker. Van Villemandy kreeg de politie ook los, wie verder deel hadden uitgemaakt van de samenzwering respectievelijk het aanslagcommando. Vier van de resterende vijf wist zij met verloop van tijd in handen te krijgen. De vijfde hunner, een zekere Belvisi, werd 30 mei gepakt, nadat hij eerst een gehele middag door de politie belegerd was in een appartement van de Rue Son- tay in een drukke Parijse buurt,_ niet ver van de Etoile, en nadat hij ge dreigd had zichzelf met appartement en al in de lucht te doen vliegen. Van het gearresteerde vijftal was deze Belvisi ook anderszins het meest actief werkzaam geweest voor de O.A.S. Werkelijk interessant is dit per sonage, een gewezen politie-agent in Tunesië toen dit nog een Frans protec toraat was, en met reeds vier jaar ge vangenisstraf achter de rug wegens diefstal, echter allerminst. Evenmin zijn dat de overige terechtstaanden. Villemandy, die gediend heeft in het Franse leger, was in 1952 speaker voor de radio-omroep France-Asie in Saigon. Onder de verdedigers van het vijftal vindt men voorop weer de onvermijde lijke Tixier-Vignancour. Maar de taak van de verdediging wordt wel bijzonder verzwaard door de aanslag van woens dag jl. Het, klimaat is niet naar cle mentie; volgens de wet riskeren de terechtstaanden de doodstraf. (Advertentie) tot er met zaterdag 1 september 9-24 uur Geniet volop van deze fonkelende, frisse en fantastische show (15 Ha.). TARENTE, 29 aug. (Reuter) Een lichte aardbeving heeft gisteren in het Zuiditaliaanse dorpje Tarente een ge weldige consternatie veroorzaakt onder enkele tientallen mensen, die een be grafenisplechtigheid bijwoonden. De aardbeving zelf was van lichte aard en richtte in geheel Zuid-.talie en Griekenland, waar de schok even eens werd gevoeld, slechts lichte scha de aan. Ju Tarente echter vluchtten de be- grafenisgangers in paniek in alle richtingen uiteen, toen plotseling de doodkist begon te bewegen. De kaarsen die er op stonden vielen er af. Het duurde even voordat de mense» begrepen dat niet het opstaan van de dode, maar de aardbeving het schud den van de kist had veroorzaakt. BERLIJN, 29 aug. (KNP) Nog voordat hun straftermijn was verstre ken. zijn twee priesters door de Oost- duitse regering vrijgelaten en naar VVest-Berlijn overgebracht. Het zijn kapelaan, Georg Hermes- mann, die vorig jaar door een militaire rechtbank tot achttien maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens er „economische overtreding" en pa ter K. J. Matuschewski, die vorig jaar december een gevangenisstraf van twee jaar kreeg wegens hulpverlening bij een vluchtpoging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7