Prijzenbeschïkhing onjuist, besteding aan wegennet ONVOLDOENDE FRANSE JONGEREN IN BERLIJN Zaalberg is in 1961 verder op het verlies ingelopen Kruiver in Oranje-team Nader beraad nodig over toekomst van het Wereldmu ziekconcours SLECHTE ZOMERS Verklaring leiding Zeeuws Dagblad over opheffing HET APRIL SMITH MYSTERIE TV-STER VERDWIJNT Kritiek van wegenbouwers: Brand in honderd ton oud papier Bewusteloos op straat gevonden man overleden Geen emigratie van repatrianten naar Amerika Grotere afzet van wollen dekens „Rijndam" binnen een week gerepareerd Khroesjtsjev voorlopig niet naar New York Brommer moet leren brommen Taak voor stichters van concours9 de muziekgezelschappen Nederland zegt voor Nw.-Guinea 100 miljoen toe Deense premier uit de politiek Verkorting arbeidstijd en financiële zorgen leiden tot beslissing Levensonderhoud goedkoper Rika Jansen gaat op wereldtoernee Vlak bij het Haagse belastingkantoor Ned.-Duits verdrag inzake uitvoering vonnissen getekend Prinses Wilhelmina viert 82ste verjaardag in intieme kring m Passagiers deels snel overgenomen LIFTER GEEFT AUTODIEF AAN Neerlandici tegen Oud-internationals VRAAGGESPREK MET BESTUURSLID F. DOHMEN MORGEN HET LAATSTE NUMMER In juli Ook filmen binnenkort VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 PAGINA 2 A Oe Thant: Afscheidsvoorstelling Gerry de Groot LF TE KOUD, TWAALF TE NAT :n ZOMERS-E 191,8 '49 *50 '51 '52 '53 '54 '55 '56 '57 '58 '59 '60 '61 '62 PAUL VLAANDEREN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 30 aug. In felle be woordingen heeft de voorzitter van de Nederlandse vereniging van wegenbou wers. ir. H. D. Prins, vandaag kritiek geleverd op diverse punten van het overheidsbeleid. Allereerst veroordeel de hij de afgekondigde prjjzenbeschik- king bouwbedrijf, waardoor de loonsver hogingen in de reeds aangenomen wer ken niet mochten worden doorberekend. Daartegenover moesten enkele verla gingen wel worden terugbetaald, aldus ir. Prins. Ir. Prins meent zelfs dat „de rechts staat ook in Nederland ernstig wordt be dreigd". Hij kwam tot deze bewering in verband met de dispensatie die voor deze regeling was toegezegd voor die bedrijven die in verliesgevende situa ties zouden komen te verkeren. Zij zou den de verhoogde lonen in dat geval wel in rekening mogen brengen. Nu is bepaald dat aanvragen, ingediend na 1 juni van dit jaar niet meer behan deld zullen worden. Volgens de heer Prins zuilen de nog niet afgesloten ba lansen van drt jaar in de komende ja- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 aug. De brand weer hier heeft de afgelopen weken te kampen met de zwaarste reeks grote branden sinds 1945. Vanmorgen kort na acht uur werd alarm geslagen voor een felle brand in een opslagplaats voor oud papier aan het Buitenom, gelegen op een steenworp afstand van net belastingkantoor. Papierbewerkers ontdekten plotse ling in de meer dan vijftig meter lange loods, die was volgestouwd met oud papier, rook en vlammen, ver moedelijk veroorzaakt door een over springende vonk van een lasapparaat waarmee iemand werkte. Getracht werd nog met twee blusapparaten het vuur te bedwingen maar de grote brandbaarheid van het materiaal maakte dit een onbegonnen zaak. De brandweer kwam er bij om met zwaar materieel de hoog oplaaiende vlam men te bestrijden. Om de blussing goed te kunnen aanpakken was het nodig de zijwanden van de hevig ro kende loods te slopen. De inhoud hier van, onder meer bestaande uit ver snipperde archiefstukken van diverse ministeries, ging voor een deel in vlammen op. Een grote hoeveelheid kon voor verbranding worden behoed, •1 is een en ander door de rook on bruikbaar geworden voor de fabriek, waaraan de voorraad reeds contrac- ttieel was verkocht. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. (Van onze correspondent) BOXMEER, 30 aug. In het zie kenhuis alhier is gisteren overleden de 24-jarige timmerman J. Gerrtis, af komstig uit het Cuykse kerkdorp Sfc Agatha, die dinsdagnacht in de Steen- sttaat te Boxmeer in bewusteloze toe stand was aangetroffen. Alhoewel de politie op de man geen uiterlijke ver wondingen aantrof bleek diens gezond heidstoestand gistermorgen toch zoda nig. dat de politie het raadzaam achtte hem naar het ziekenhuis over te bren gen. In de loop van woensdag is htj daar overleden. De man had dinsdag avond de kermis in Sambeek bezocht en was op weg naar zijn woonplaats. Hedenmorgen werd sectie op het lijk verricht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 30 aug. Men beschikt hier niet over aanwijzingen, dat de V.S. be reid zouden zijn Nederlanders en In dische Nederlanders uit Nieuw-Guinea als immigrant toe te laten. Die mogelijk heid bestond er tot voor kort wel om dat zq krachtens een speciaal pro gramma buiten het normale immigra tiequotum als immigrant de VS mochten binnenkomen. Dit programma werd naar zjjn initiatiefnemer Walter, een Amerikaans congreslid, het Pastore-Wal- ter programma genoemd. Het normale immigratiequotum voor de VS voor Nederlanders staat de overkomst toe van 3100 personen per jaar. Hieronder vallen echter ook Im migranten van Nederlandse geboorte in andere landen, btjv. Zuid-Afrika. In de loop van de jaren werden krach tens de Pastor-Walter Act nog ca. 30.000 Nederlanders en Indische Ne derlanders extra in de VS toegelaten. Dit speciale programma is echter Juist op 30 juni van dit jaar afgelo pen. Nederlanders, die in Indonesië werden geboren, vallen volgens de Amerikaan se wetgeving onder het Indonesische immigratiequotum. Dit is echter niet groter dan honderd personen per jaar en is reeds voor vele jaren volge boekt. DEN HAAG, 30 aug. Op het minis terie van Buitenlandse Zaken alhier ondertekenden minister Luns en de Duit se ambassadeur in Nederland vandaag een verdrag, waarbij de tenuitvoerleg ging van vonnissen in burgerlijke za ken van Nederlandse en Duitse rechts colleges in de twee landen over en weer wordt mogelijk gemaakt. Voorts wordt een verdrag ondertekend tot wij ziging van het bestaande verdrag in zake rechtshulp voor Nederlanders en Duitsers in beide landen. Bij de onder tekening waren ook aanwezig de Duitse minister van Justitie, de heer W. Stamm- berger, en minister Beerman. ren pas aantonen waar verliezen zijn geleden. Dit alles getuigt van een min achting voor overeenkomsten, aldus de heer Prins. Hij kondigde een waar schijnlijke reorganisatie aan van de hui dige Raad van Bestuur Bouwbedrijf, nu ook de werkgeversorganisaties onder ling „afnemend ontzag voor overeen komsten" vertonen. De heer Prins richtte zijn kritiek ook op het ministerie van Financiën dat hij verweet wel te profiteren van het for midabele bedrag aan invoerrechten van de meer dan 100.000 geïmporteerde auto's alleen al dit jaar. van de hon derden miljoenen gulden die het in voerrecht op benzine oplevert en van de steeds toenemende inkomsten van de motorrijtuigenbelasting, zonder dat daarvan een behoorlijk bedrag, dat twee A drie keer zo groot zou moeten zijn als het thans beschikbaar gestelde, ten goede te laten komen aan uitbreiding en verbetering van het wegennet. DEN HAAG, 31 aug. De viering van de 83ste verjaardag van prinses Wilhelmina op het paleis Het Loo in Apeldoorn bleef vandaag, evenals vo rige jaren, tot intieme kring beperkt. Behalve haar naaste familieleden heeft de prinses niemand ontvangen. Vit de omgeving van de prinses wordt voorts vernomen, dat haar gezondheidstoe stand, haar hoge leeftijd in aanmerking genomen, zeer goed is. Jonge mensen uit Frankrijk, in de klederdracht van hun streek, wandelen over de Kurfürstendamm in Berlijn. Zij nemen deel aan een internationaal jeugdfestival. LEIDEN, 31 aug. Blijkens het jaar verslag over 1961 van de N.V. Konink lijke Nederlandse Fabriek van Wollen Dekens v/h J. C. Zaalberg en Zoon heeft de bruto-winst in het boekjaar f 426.580 (490.848) bedragen, waarvan 261,148 (237.897) werd bestemd voor afschrijvin gen. Het winstsaldo werd daarmede f 165.432 (80.281). De directe stelt voor dit bedrag in mindering op het verlies- saldo te brengen, zodat dit nog 299.771 bedraagt. In de loop van het boekjaar is het aan tal orders gestaag toegenomen, in het bijzonder gold dat voor dralonstoffen, aldus het verslag. Aangezien de confectie- industrie dikwijls op korte levertijden stond, moest herhaaldelijk de hulp van derden worden ingeroepen. De produktie van wollen dekens werd in het tweede halfjaar vergroot. Door de toenemende vraag was de voorraad gereed produkt bij het afsluiten van de boeken gering. Het nieuwe boekjaar werd, ook wat wol len dekens betreft, met een gunstige orderpositie ingegaan. De directie wijst erop, dat het ont breken van stringente voorschriften be treffende de aanduiding van de samen stelling van gemengde of zuiver wollen dekens tot ernstige wantoestanden leidt, waarbij het publiek wordt misleid en de reputatie van het Nederlandse produkt in het buitenland wordt bedreigd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 31 aug. In aan sluiting op hetgeen wij gisteren publiceerden over het snelle over nemen van passagiers van de „Rijn dam" door de „Oranje", vernamen wij nog het volgende. Woensdag gin gen er dertig passagiers mee met de „Maasdam" van de H.A.L., za terdag vertrekken er twintig met de Prinses Irene" van de FjeTl-Oranje- lijnen en vijftig met de „Waterman" van de „Interocean". Donderdag reisden er vijftig met het Ujntoeste] van da „Pan American Airways" af. Van daag vertrekt van Schiphol een char ter DC 8 van de K.L.M. met honderd veertig passagiers. Donderdag waren er nog honderdveertig passagiers aan boord van de „Rijndam", die nog geen vervoersgelegenheid hebben Waarschijnlijk gaan zij mee met een voor zaterdag te charteren vliegtuig Zodra de laatste passagier van boord is, wordt de Rijndam naar de werf van Wilton Feijenoord in Schiedam gesleept, waar men de schade in een week hoopt te herstellen. Het schip zal echter niet vóór 21 september in de vaart komen. Op die dag vertrekt het schip volgens de dienst die op het vaarschema ver meld staat. De extra-kosten die ver bonden -zijn aan de charter vluchten of de reizen van de passagiers "net an dere schepen komen uiteraard voor re kening van de HAL. Gisteren was er een reisbureau aan boord van de Rijn dam ingericht, waar de passagiers hun reis konden overboeken op een andere rederij of een luchtvaartmaatschappij. DEN HAAG, 30 aug. Een autodief is vannacht bij de politie aangegeven door de lifter die hij in zijn gestolen voertuig had meegenomen. Een 24-jarige Amsterdamse kok had gisteravond in de hoofdstad een auto gestolen. Op weg naar Den Haag nam hjj een lifter mee, tegen wie hij honderd uit praatte. De kok bekende autopapie ren noch een rijbewijs te bezitten. Zijn metgezel vond het een vreemd verhaal. Hij zag ook, dat achter in de wagen een ruitje stuk was en dat er geen sleuteltje in het contact stak. De lifter werd in Den Haag afgezet. Hij waarschuwde de golitie, die op zoek ging naar de auto. iet voertuig werd weldra gevonden in de buurt van de Grote Kerk. Geduldig wachten had tot gevolg, dat de dief bij zijn terugkomst kon worden gearres teerd. De investeringen ten bedrage van 165.027, die in 1961 werden gedaan, waren, evenals in 1960, met het oog op de gespannen arbeidsmarkt en de stij gende lonen, in hoofdzaak gericht op arbeidbesparende machines, waaraan mede te danken was, dat de gevolgen van de verkorte werkweek geheel kon den worden opgevangen. MOSKOU 30 aug. (AFP, Keuter) Premier Khroesjtsjev heeft de waar nemend secretaris-generaal van de V.N. in New York. V.N., Oe Thant, meegedeeld dat hij voor het ogenblik geen plannen heeft voor bijwoning van de ztting van de Alge mene Vergadering van de V.N. te New York. Oe Thant, die dinsdag te Jalta in de Krim een lang gesprek met de Rus sische leider had, verklaarde vanoch tend op een persconferentie in Moskou, dat de mogelijkheid echter niet uitge sloten is, dat Khroesjtsjev toch nog op een later tijdstip naar de bijeen komst in New. York komt, „als de om standigheden zijn aanwezigheid nodig mochten maken". De waarnemend secretaris-generaal had de indruk, dat de Sovjet-premier graag een ontmoe ting met president Kennedy zou heb ben, wanneer daartoe aanleiding zou zijn. Voortq was gesproken over de kwes- toe-Berlijn, waarbij Khroesjtsjev te ken nen had gegeven, dat hij „alle sporen van de jongste oorlog wil uitwissen". De kwestie van een herverkiezing van Oe Thant was niet ter sprake geko men, evenmn als het grensgeschil tussen Lndië en communistisch China. De waarnemend secretaris-generaal zou later naar Warschau vertrekken. DEN HAAG, 30 aug. Het Neder lands voetbalelftal, dat woensdag 5 sep tember a.s. in het Olympisch Stadion in Amsterdam tegen de Nederlandse An tillen uitkomt is als volgt samengesteld: doel: Van der Merwe (NAC); achter: Wiersma (PSV) en Petterson (Blauw wit); midden Van Wissen (PSV), Pronk (Ajax en Muller (Ajax); voor: Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), Kruiver (Feijenoord), Prins (Ajax), en Van der Kuil (PSV); reserves: Lagarde (Sp.cl. Enschede), Renders (PSV) Schrijvers (NAC) en Van der Linden (DOS). Bondscoach Schwartz heeft voor het elftal teruggegrepen op zijn vertrouwde krachten. In vergelijking met het elftal dat op 16 mei j.l. met 1-2 van Noor wegen verloor zijn er drie veranderin gen, namelijk in de bezetting van de linksachter, linksbuiten en middenvoor plaats. In de achterhoede is opgesteld de jon ge Petterson van Blauw Wit in plaats van de PSV-er Renders, die zaterdag a.s. pas terugkomt uit La Courtine. Van der Kuil staat linksbuiten, terwijl Van der Linden zijn middenvoorpositie heeft moe ten afstaan aan Kruiver. Schwartz heeft de Feijenoorder kunnen opstellen, omdat hij buiten de z.g. Feijenoordkwestie valt. Van de spelers die op 29 juni 1960 in Willemstad een gelijkspel behaalden tegen de Antillen komen alleen Wiers ma, Swart, Groot en Kruiver weer in het strijdperk. AMSTERDAM, 30 aug. De so praan Gerry de Groot, die in overleg met de directie haar verbintenis met de Nederlandse Opera voor enige ja ren zal onderbreken in verband met het voltooien van haar vorming in in ternationaal verband, zal als haar laatste optreden in dit seizoen op vrij dag in de Stadsschouwburg de rol van Nedda vervullen in „I Pagliacci". DELFT, 31 aug. De kantonrech ter alhier heeft voor de eerste maal gebruik gemaakt van de hem door de justitiële autoriteiten in het ka der van „Delft proefstad veilig ver keer", verleende machtiging om aan een voorwaardelijke straf een bij zondere voorwaarde te verbinden. Een negentienjarige bromfietser uit De Lier, die blylc had gegeven niets van de verkeersregels te begrijpen, werd door hem veroordeeld tot een boete van negentig gulden, subs, achttien dagen, waarvan dertig gul den, of acht dagen voorwaardelijk, niet de bepaling, dat hij die dertig gulden niet behoeft te betalen, als hij binnen een half jaar de speciale bromfietscursus van de vereniging voor Veilig Verkeer in Delft gaat volgen. AMSTERDAM, 30 aug. Als afsluiting van het zestigjarig bestaan, speelt Neer- landia zaterdag a.s. om half vier op het terrein van JOS, gelegen aan de Kruis- laan, bij de Weesperzijde, een ere-wed- strijd tegen oud-internationals. In het elftal van de oud-internationals treft men o.a. Kraak, Stoffelen, Drager, Bies- brouck en Van Schijndel. De wedstrijd wordt geleid door Leo Hom. (Van onze Limburgse redacteur). KERKRADE, 31 aug.- Het alhier verschijnend weekblad „De Zuid- Limburger" gaat in zijn aflevering van gisteren nader in oo de moeilijk heden, welke rond het Wereldmuziek concours gerezen zijn en meer spe ciaal op de motieven, welke de voor zitter dr. ir. P. Wintgans en de secre taris de heer W. Bremer, van het stichtingsbestuur bewogen hebben om hun functies, reeds na een jaar, neer te leggen. Het blad brengt o.m. een vraagge sprek dat praktisch de gehele voor pagina beslaat met de voorzitter van de katholieke Nederlandse Mijnwer- kersbond, de heer Frans Dohmen, die evenals de thans afgetreden voorzitter en secretaris een jaar geleden toetrad tot het stichtingsbestuur van het We reldmuziekconcours. De heer Dohmen woonde de laatste bestuursvergadering, toen de heren Wintgens en Bremen hun ontslag indienden, niet bij, daar hü de dag na het vierde wereldmuziekcon cours met vakantie naar Zeeland ver trok. DEN HAAG, 30 aug. Naar wij van gezaghebbende zijde vernamen, heerst er enig misverstand over de bijdrage die de Nederlandse regering in de komende jaren zal nittrekken als bijdrage van Nederland aan het ontwikkelingswerk in Nieuw-Guinea na de overdracht van het gebied aan In donesië. In het ontwerp van rijkswet dat de regering dezer dagen aan de Twee de Kamer heeft gezonden, wordt daar voor niet een bepaald bedrag genoemd. In een bericht uit Hollandia werd de zer dagen een bedrag van tien miljoen gulden genoemd en er werd bjj ver meld, dat secretaris-generaal Oe Thant deze geste zeer op prijs had gesteld. Naar wij thans vernamen zou het in de bedoeling der Nederlandse regering liggen voor het ontwikkelingswerk in Nieuw-Guinea aan de Verenigde Na ties, gedurende maximaal drie jaren, per jaar een bedrag aan te bieden van tien miljoen dollar, dus in totaal der tig miljoen dollar of ongeveer honderd miljoen gulden over een periode van maximaal drie jaren. KOPENHAGEN, 30 aug. (Reuter) Premier Viggo Kampmann van Dene marken heeft gisteravond en vanoch tend twee lichte hartaanvallen gehad zo ig bekendgemaakt door het Sundby- ziekenhuis, waar de 52-jarige eerste- minister twee dagen geleden werd op genomen wegens hartklachten. Hij moet volstrekte rust houden. Twee weken geleden had hij zijn werk hervat na een ziekteverlof van vier maanden wegens een hartaanval op 2 mei. Dinsdagmiddag liet Kampmann weten, dat hij zich ernstig zou bera den over de vraag, of hij met het oog op zijn gezondheidstoestand nog in de politiek zou blijven. Naar verluidt zal hij bij een eventueel aftreden als premier worden opgevolgd door de vice- premier en minister van buitenlandse zaken, Jens Otto Krag. worm Warm Koud --Nat Z««r koud v^êltII I I I I I I I I I I I De afgelopen zomer is veel te koud uitgevallen. Twee graden beneden normaal lijkt niet veel, maar het is in werkelijkheid letterlijk en figuurlijk om te rillen. In deze eeuw waren de zomers van 1907, 1909, 1913, 1916 en 1956 van ongeveer hetzelfde kaliber. Opmerkelijk is het feit dat koude zomers vaak in groepjes voorkomen (men zie slechts de hierboven genoemde jaartallen!) Sedert 1948 waren van de vijftien zomers er maar liefst elf te koud. Als de voorlopige indrukken juist zijn zal de afgelopen zomer ondanks de droge junimaand toch iets te nat uitvallen. Daarmee zouden we dan de twaalfde natte zomer in vijftien jaar hebben beleefd. Dat het ook anders kan, bewees de periode 19331947 (ook vijftien jaar). Toen bedroeg het aantal te droge zomers tien, en van de vijftien zomers waren er elf te warm! De oorzaak moeten we zoeken in de algemene windcirculatie. Deze wordt beïnvloed door de tefnpe- ratuursverhoudingen in de hogere luchtlagen. Nu vinden op de zon geregeld uitbarstingen plaats van elektrisch geladen deeltjes en deze „bombardementen" brengen wijzingen aan in de temperatuur- en drukverhoudingen van ionosfeer en ozonosfeer. Indirect kunnen we deze voor ons zo belangrijke uitbarstingen waarnemen. Tegelijk ermee nl. treden zonnevlekken op en het aantal zonne vlekken is dus in zekere zin een maatstaf voor de activiteit van de zon en voor de hoeveelheid elektrisch geladen deeltjes, dat onze dampkring bereikt. Het getal zonnevlekken bereikt eens in de 9 a 14 (gemiddeld 11) jaar een hoogtepunt. Ongeveer veertig jaar zijn deze maxima zeer hoog (het laatst in 1957) en in de daarop volgende veertig jaar zijn de elf jaarlijkse maxima lager. Volgens vele meteorologen zijn de zomers tijdens hoge maxima warmer en droger (op onze breedte) dan tijdens lage maxima. Van 1917 tot 1957 waren de zonnevlekken- maxima hoog en vermoedelijk bevinden we ons nu weer in een „down"-periode. Opmerkelijk is in ieder geval, dat tijdens de „up" van 19171957 veel meer warme zomers dan koude voorkwamen, al moeten we toegeven, dat het na 1950 niet helemaal klopte! En misschien is dat ook nog wel een kleine troost voor volgend jaar. Men is er nu eenmaal nog lang niet achter'. Wat het heengaan van voorzitter Wint gens en secretaris Bremen betreft, merkt de heer Dohmen op dat hij bei der motivering volkomen kan billijken en dat hij het met hun zienswijze vol komen eens is. Deze motivering neeft betrekking op een tijdens bet voorbije concours in bepaalde dagbladen ontke tende hetze, waardoor een onverdiende blaam werd geworpen op de burgemees ter van Kerkrade drs. Th. Gijsen, op de W.M.C.-secretaris W. Bremen, als mede op de gemeentelijke gedelegeerde in het stichtingsbestuur, wethouder drs W. Buck. Volgens de heer Dohmen, is het ver moeden gewettigd, dat de omstreden directeur van het concours, de heer J Scholtes, zo hij voor deze publikaties a. niet aansprakelijk is, daaraan heeft meegewerkt. „Deze publikaties rakelden de moeilijkheden voor het vierde con cours onnodig op en hebben Kercrade en het wereldmuziekconcours een zeer slechte dienst bewezen." „De rol, welke directeur Scholtes daarin heeft gespeeld of althans de houding, welke hij daar bij heeft aangenomen, is," aldus de heer Dohmen „niet toelaatbaar." „Het is begrijpelijk en verklaarbaar, dat na dit alles van de zijde van de ten onrechte aangevallen personen, een reactie moest volgen." Op de moeilijkheden rond de persoon van de concoursdirecteur, ontstaan ruim een jaar vóór het laatste muziekfesti val, gaat de heer Dohmen niet nader in. Hij zegt er alleen dit van: „het hele stichtingsbestuur zowel oude, als nieu we bestuursleden heeft in het door de directeur indertijd genomen ont slag, berust. Het bestuur wees voorstel len van een zichzelf tot „commissie van goede dienster" promoverende groep buitenstaanders als onaanvaardbaar van de hand. Daarna heeft de heer Scholtes n,et mij contact gezocht en opnieuw w. diensten als directeur aangeboden. HeJ bestuur accepteerde hem weer, van veronderstelling uitgaande, dat dire£ teur Scholtes zich aan de door het stuur vastgestelde spelregels zou houder- Na zijn terugkeer werd door alle betroK' kenen een streep gehaald door eerde' bestaande grieven en verwijten en v» vertrouwen in de hervonden samenwet' king ging men van start. ZorgwekkeF de verschijnselen traden niet op. Dj® openbaarden zich echter (o.a. in <j® vorm van de gewraakte pershetze) tij; dtns het vierde wereldmuziekconcours. Met de afgetreden voorzitter is de he®' Dohmen van mening, dat de „onwaar* achtige publikaties" door de directeur rechtstreeks of althans zijdelings zC" geïnpireerd. Tenslotte doet de heer Dohmen Kerk rade een oplossing aan de hand om uit d-e thans ontstane impasse te ëe' raken. „Alle leden van de stichting, die niet als afgevaardigde van een van de KerK- raadse muziekgezelschappen in het be stuur van het W.M.C. zitting heoben, moeten hun mandaat neerleggen. Ik be hoor ook tot deze groep en ben bereid het bestuurslidmaatschap neer te lef?' gen. De daarna resterende bestuursle den de vertegenwoordigers van d® muziekgezelschappen moeten vervol gens uit hun midden een commissie be noemen, welke de meest geëigende op lossing voor alle moeilijkheden zal die nen te bestuderen. De muziekgezelschap pen, die in feite de stichteis en n.e- mand anders - van het Kerkraads® concours zijn, dienen, aldus de heer Dohmen, te beslissen over de verdere toekomst en de structurele uitbouw van het internationale muziekfestival* Het moet mogelijk zijn ook na de zo hinderlijke periode om het con cours, dat gedragen wordt door de Kerkraadse gemeenschap, ir deze ge meenschap nog hechter te verankeren. Reeds vanavond komen de voorzitter* van de plaatselijke muziekkorpsen bi)" een om zich over de ontstane situatie te beraden. ROTTERDAM, 31 aug. De directie en de hoofdredactie van het Zeeuws Dagblad hebben in dit blad vandaag een verklaring afgelegd over het be sluit het Zeeuws Dagblad op te heffen. Daarin zeggen zij onder meer: „De zich nog steeds voortzettende stijging van produktiekosten plaatst nagenoeg allen die in het Nederlands dagbladbedrijf 'n leidinggevende functie hebben dagelijks voor grote problemen. Behalve de stij ging, die wordt veroorzaakt door loons- en salarisverhogingen, werkt ook de verkorting van de werkweek sterk kos tenverhogend op alle gebied. Dit is ook in de afgelopen jaren het geval ge weest bü het Zeeuws Dagblad. Tegenover een zich voortzettende ten dens naar verhoging der produktiekos ten stond weliswaar een verhoging van omzet voornamelijk in de advertentie sector doch het feit dat het even wicht tussen produktiekosten en op brengsten niet kon worden bereikt ver vulde de oommerciële leiding van het blad met zorg. De verkorting van de arbeidstijd heeft bovendien in de af gelopen maanden grote problemen ge schapen. Met grote moeite kon worden bereikt dat elke nacht het Zeeuws Dag blad van de pers kwam. De krant werd van 1 oktober 1958 af bij de Nieuwe Rotterdamse Courant n.v. te Rotterdam technisch verzorgd. De leiding van dit bedrijf heeft ech ter moeten besluiten met ingang van 3 september a.s. met het drukken van het Zeeuws Dagblad te stoppen. Voegt men bij deze mededeling het feit dat de exploitatie financiële zorgen gaf, dan weet men de twee faktoren die tegenzin genomen beslissing op 1 hebben geleid tot de met grote september a.s. het laatste nummer DEN HAAG. 29 aug. Na de vrij sterke stijging met 3 punten in juni van het prijsindexcijfer van het levenson derhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek wordt samengesteld op basis 1951 is 100, volgde In juli een forse daling met 5 punten. Het Indexcijfer inclusief A.O.W. - A.W.W. daalde van 134 medio juni tot 129 medio juli en het indexcüler exclusief A.O.W.-A.W.W. van 129 tot 125. Tot deze daling droegen verschillende factoren bij. Zo daalden in de cector voeding de indexcijfers voor aardappe len, fruit en margarine, terwijl de sec tor kleding als gevolg van de uitver koop eveneens een daling vertoonde. De verhoging van de A.O.W.-uitkerin- gen bn een gelijkblyvende premie ver oorzaakte een daling van het index- cyfer voor ouderdomsverzekering. Voorts oefende de belastingverlaging een belangrijk dalende invloed uit op het totaal indexcüfer. Tegenover de ge noemde dalingen gaven de indexcüfers voor groenten en voor vaste brandstof fen een stüging te zien. van het Zeeuws Dagblad te doen ver schijnen. Directie en hoofdredactie verklaren verder dat het besluit slechts is geno men nadat diverse mogelijkheden om de krant in stand te houden waren onder zocht. Op de leiding van andere chris telijke dagbladen is een klemmend be roep gedaan de exploitatie voort te zet ten. Deze hebben meegedeeld, dat zu niet in staat zijn een op de behoeften van de bevolking van Zeeland afgestem de krant te kunnen geven, ook niet met medewerking van het huidige personeel van het Zeeuws Dagblad. Problemen in de commerciële en technische sector waren bij deze christelijke bladen op dit ogenblik onoverkomelijk. Daaren boven heeft het protestants-christelijk volksdeel zich blijkbaar in de afgelo pen jaren niet voldoende de strijd en de betekenis van de christelijke pers gerealiseerd. Het is verdrietig dit te moeten constateren. Na de oorlog heb ben vier protestants-christelijke dagbla den in ons land de strijd moeten opge ven. AMSTERDAM, 30 aug. De Amster damse cabaret-artieste Rika Jansen gaat met haar „One Woman-Show" in okto ber een wereldtournee van acht maan den maken. Een maand na haar terug komst beginnen de opnamen voor da speelfilm „De vrouw met het gouden been", waarin Rika Jansen de hoofdrol gaat spelen. Dit heeft haar echtgenoot en manager, Kees Manders, medegedeeld na afloop van de 50e voorstelling van de „Rika Jansen-Show" in het Amster damse Rembrandt-theater, die werd bij gewoond door een gemêleerd gezelschap van Amsterdamse prominenten (onder wie dr. Victor E. van Vriesland en Hein tje Davids) en vertegenwoordigers van de ambassades en consulaten van de landen, die Rika Jansen op haar wereld tournee gaat bezoeken. Dat zijn volgens de heer Manders Zwitserland, Grieken land, Turkü'e, Libanon, Pakistan, Indië. Hongkong, de Philippijnen, Hawaii en enkele landen in Zpid-Amerika. Tijdens de afwezigheid van Rika Jan sen zal in het Rembrandt-theater, mid den in het Amsterdamse vermaakcen- trum aan het Rembrandtsplein, een bel-canto-show worden gegeven. Aan dif experiment nemen ongeveer tien jopg® afgestudeerde zangers en zangeressen van het conservatorium deel. Ze gaa" in het theater op coöperatieve basis opera- en operettefragmenten zingen en als ober optreden. De initiatiefnemers de heren D. Slaa en W. H. M. Wad" ben beschouwen dit experiment voof de deelnemers als een springplank nasf het concertpodium. Elk jaar studeren ®5 40 leerlingen aan het conservatorium 8 die moeilijk emplooi kunnen vinden. heren Slaa en Wauben willen deze joij' geren daarbij nu een handje gaan hej' pen. Als Rika Jansen van haar werelJJ* tournee terug is, beginnen in juni ÏW* de opnamen voor de nieuwe speelfiljl} in de Engelse taal. Kees Manders schribj het scenario en is ook regisseur. ZilH pas opgerichte filmmaatschappü „WoH® Production", die ook grammofoonplat®" gaat produceren „om het bestaande kaj* tel te doorbreken", zoals Kees Mander» zei, zal de film in roulatie brengen. LAAT DAT PISTOOL vallen! VLAANDEREN ZALAAN DE ACHTERKANT BINNENGEKO MEN Z'JH ER WORDT GESCHOTEN! GERAAKT. WIlUAMSj WORGEN BRENGEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2