Van pier Nieuwe impuls jot Pampus voor industrie gebied langs Noordzeekanaal Stichting Rijnmond-Noordzee kanaal vraagt aandacht voor gigantische ontwikkeling ASTRONAUTJE De nieuwe stichting „Volk en Verdediging" vraagt aandacht voor eigen nationale waarden ARKA betreurt houding van regering inzake ambtenaren Nw.-Guinea Prij sverhoging van melk- produkten onaanvaardbaar Schoffelen Hoofdpijn ASPRO Een doodgewone leek WENNEKER Gratis vla in Delft Verdachte geeft nieuw feit toe 2500 van de 5000 Softenon-babies reeds overleden Cheque-vervalser krijgt 2\ jaar v ummm m^s ËS Verkeer eist drie slachtoffers Helder se moordzaak Pension gedeeltelijk afgebrand WEST-DUITSLAND Benoemingen Audiëntie Mond- en klauwzeer tot staan gebracht Nederlander verkoopt tabletten in Zweden als verdovend middel „Het Nationale Ballet'9 Administrateur neemt ontslag Engelsman veroordeeld in Amsterdam neem Herman Divendal VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 PAGINA 5 4ue mmm iedere dikte, elkernaat bouw- en meubelplaat Amsterdam, 31 aug. De gioed- eU\ve stichting Rij tl mond-Noordzee- sifa31" heeft zich gisteren voorge- OiS wraagt de aandacht voor de "Wikkeling van de Amsterdamse ha- jjj'js, de verruiming van de mogelijk- ^eden van het Noordzeekanaal en de ?venmond te IJmuiden, voor de vesti- Pgsniogeiykheden voor zware indus- 'een die op diep vaarwater zijn aan- jWesen, en voor alle economische, '.'.'"ie, recreatieve en andere ontwife- ""gen die daarvan het gevolg kiin- zijn. De ontwikkeling van het oordzeekanaalgebied heelt een men- pe impuls gekregen door de ter hand fenomen vergroting van de (Jmuidense .avenmond, de op handen zijnde ver- jfeding van het Noordzeekanaal en de a' uitvoering zijnde uitbreiding van het 1 thsterdamse havenbekken in weste- JKe richting. Amsterdam zal weer )iit?r de allergrootste schepen toeganke- he i Z''n en langs het kanaal zal een Jjbl nieuw industriegebied tot ont- /'kkeling komen. Voor het hele gebied liti <l't een gigantischt ontwikke- ,n8 die de andacht verdient aiet '"'-hts van de direct daarbij betrokke- etl, maar van allen die het welzijn an het land ter harte gaat. In de stichting Rijnmond-Noordzee- aanaal werken de gemeenten Amst.er "arn, Haarlem, Velsen en Zaandam, 'srnede het bedrijfsleven in deze ge beenten eendrachtig samen. Het zijn Arv,Zoa^s de voorzitter van de stichting, jimsterdams burgemeester mr. G. van j|atl, het gisteren uitdrukte geen con- 'ctsituaties geweest die de vier ge- l'b^nten tot samenwerking gedwongen po ,üen- Men heeft de koppen bij elkaar gestoken om conflicten vóór te zijn. ter. wil nu samen begrip kweken en aandacht vragen voor hetgeen in dit «ebied gebeurt, maar men ziet dit zelf zuidelijk als een eerste stap op een J*0g vele perspectieven biedende weg "aar de toekomst". In een land, waar 5"an pas tos is aan het stadium van experimenteren met boyengemeenteiij- KRptPEN, 31 aug. Gisteren is de w-jarige heer J. Bouter uit Stolwijk om het leven gekomen hij een verkeerson geluk te Ouderkerk. Hij reed met zijn romfiets van Stolwijk over Lekker- °rk naar Krimpen aan de IJssel en eed ter hoogte van de brug nabij Ouderkerk, waar werkzaamheden wor den verricht aan de Parallelweg langs de Provinciale weg, de anelverkeers- '"eg op. Hij lette hierbij niet voldoen de op het verkeer en werd aangereden door een motor met zijspan. De heer fouter was op slag dood. Hij was on- tehuwd. WieringERWERF De 59-jarige j "Uwe N. de Geus uit Sint Maarten i?,®"t haar bromfiets op de hoek ^nagerweg, Industrieweg nabij Midden- neer door een personenauto aangere- Zij werd overgebracht naar een j^kenhuis in Alkmaar, waar zij aan ar verwondingen is overleden. ^HOEVELAKEN Op het kruispunt oevelaken nabij de Spoorbomen reed Mb, avond de 21-jarige J. J. na met jU" .motor door een olievlek op de weg jZlin geslipt, in volle vaart tegen een Hij overleed ter plaatse. ^°0rdia9elie-S Moskou spelen tegen- Sf^eentebeS, ar?ert3e- en het m?afsen iri d» °P enkele speel- ostoics e stad modellen van de kart*t°oht ter0ezet om deza ™euwe Beregelde banen te leiden. ke organen en vormen "an districts- ovrleg, is dit een 'unieke ontwikke ling. De stichting heeft een bureau ge vestigd op de zevende etage van het gebouw van de Amsterdamse Haven dienst. Daar vandaan word' de publici teit over de ontwikkeling rond het Noordzeekanaal gevoerd. In IJmu. den zal volgend voorjaar een grote directie keet worden ingericht als voorlichtings centrum voor al degenen die iets meer over deze ontwikkeling wnlen ver nemen. Daar kunnen films worden ver toond en er zullen maquettes en kaar ten worden opgesteld, die een over zicht geven van de situatie. Daar kun nen dan ook gezelschappen worden ont vangen, die rondvaarten willen maken door dit .ontwikkelingsgebied". Enerzijds wil de stichting dus hel toerisme naar het Noordzeekanaai bevorderen door de aandacht van velen te richten op de spectaculaire havenwerken in IJmuiden. de aan leg van de nieuwe pieren en de ver ruiming van de havenmond. Straks komt daar de verbreding van het kanaal bij en de aanleg van de Coen- en IJtunnels. Maar anderzijds wil men ook de aandacht vestigen op de enorme technische prestaties die hier worden verricht en op de economi sche mogelijkheden die er het gevolg van zijn; op de sociale en culturele ontwikkeling en op de recreatieve mogelijkheden van het hele gebied Volgend jaar komen vóór IJmuiden de geweldige kraaneilanden in werking om de deklaag van staen en asfalt beton op de nieuwe pieren aan te bren gen. Dan zullen er rondvaarttochten worden georganiseerd. Zolang het voor lichtingscentrum in IJmuiden nog niet gereed is, zal men gebruik kunnen maken van een ruimte die de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Maat schappij ter beschikking heeft gesteld. De betekenis van de nieuwe stichting voor Amsterdam, Velsen en Zaandam is onmiddellijk duidelijk, wanneer men bedenkt dat de waterstaatkundige wer ken en de industrievestigingen zich op het gebied van deze drie gemeenten zulle, afspelen. Haarlem is ais grote centrumge meente ten nauwste bij de ontwikkeling van het Kanaalgebied betrokken. Van daar dat het an het begi.i af bij de werkzaamheden van de stichting oe- trokken is. Natuurlijk zijn er ook andere gemeenten in de onmiddellijke omgeving van of langs het Noordzee kanaai, die ook direct of indirect bij de ontwikkeling betrokken zijn. De stichting wi] echter met een beperkte opzet starten om overzicht te kunnen houden. Mr. van Hall onthulde giste-en, dat wellicht i* een later stadium ook andere gemeenten zullen woiden uitge nodigd om tol de stichting toe te tre den: bijvoorbeeld Beverwijk en Heems kerk. Advertentie DEN HAAG, 31 aug. In de week var. 15 tot 20 oktober krijgen alle ge zinnen in Delft gratis een flesje vla. Het zullen flesjes vanille-vla zijn in totaal wel 25.000 stuks. Ze worden ge bracht door de gewone melkboer, die ze op zijn beurt krijgt van zijn gewone fabriek en het wordt allemaal betaald door de Algemene Vereniging voor. Meikvoorziening in Den Haag. Die ver eniging heeft melkboeren, melkfabrie ken en boeren als leden. Het is om een proef te doen. Als de Delftenaren na dat gratis flesje genoeg vla gaan kopen, wordt misschien het hele land wel met gratis vla verblijd. Maar voor januari zal dat niet zijn, want eerder zijn de Delftse resultaten niet grondig opgemeten en verwerkt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 31 aug. Officieel is hier gisteren opgericht de onder re gentschap van prins Bernhard staande stichting „Volk en verdediging". Zij wil hierin gesteund door een belangrijk dee1 van georganiseerd Nederland, het gehele volk meer bewust maken van de „eigen nationale waarden" en een grotere bereidheid bijbrengen voor de (Advertentie) Zekerheid! DE OLVEH staat achter U. DEN HAAG, 31 aug. Het hoofd bestuur van de Algemene r.k. Ambte- narenvereniging verklaart in een com muniqué over de kwestie van het al dan niet blijven van Nederlandse amb tenaren in Nieuw-Guinea dat het „uiteraard alle begrip heeft voor de bezorgdheid van de regering dat het bestuursapparaat in Nieuw Guinea blijft functioneren, vooral in het be lang van de Papoea-bevolking". Het hoofdbestuur betreurt het echter dat de regering nog steeds niet de voor waarden heeft geschapen welke het de ABKA mogelijk maken in deze kwes tie de mede-verantwoordelijkheid te dragen, zo wordt in het communique gezegd. Van de zijde van de regering, aldus' het hoofdbestuur van de ARKA. wordt nog steeds onvoldoende overleg ge pleegd met de representatieve ambte naren-organisaties. Het hoofdbestuur verwacht van de regering op de kortst mogelijke termijn doeltreffende maat regelen. In een onderhoud dat de al gemeen voorzitter van de ARKA met premier De Quay heeft gehad heeft de minister-president begrip getoond voor de bestaande verlangens, maar verzocht eveneens begrip voor het feit dat de regering haar beslissingen veelal op zeer korte termijn moet nemen. In het communiqué verweert het hoofd bestuur var, de ARKA zich tegen kritiek van de zijde van de N "jrlandse Christe lijke Bond van Overheidspersoneel. Vertegenwoordigers van deze bond hadden volgens het hoofdbestuur de houding van de ARKA inzake de kwes tie van de ambtenaren in Nieuw-Gui- nea „negatief" en „een christen on waardig" genoemd. De ARKA ver klaart, dat de verwondering hierover „te meer geldt omdat de NCBO tot dus ver niet rechtstreeks als vertegenwoor diger van de ambtenaren op Neder lands Nieuw-Guinea kon optreden, om de eenvoudige reden dat deze bond op Nieuw Guinea geen leden telt. Ook de berichten van de zijde van het Christelijk Werknemersverbond op Nieuw-Guinea zelf. dat grotendeels de bezorgdheid van de regionale afdeling van de ARKA deelt, wijzen er op dat de vertegenwoordigers van de NCBO met onvoldoende gefundeerde kennis van feiten en omstandigheden in de publiciteit zijn getreden", aldus het hoofdbestuur van de ARKA. (Van onze correspondent) DEN HELDER, 31 aug. De ma chinist bij de Kon. Marine, die ver antwoordelijk is voor de dood van de 24-jarige Annie Gouwenberg, heeft nieu we feiten toegegeven. Nadat hij handtastelijk was gewor den, waartegen het meisje bezwaar had. ontstond een worsteling, waarbij zij in een slootje langs de Nieuweweg raakte. De machinist raakte in paniek en rende weg. Inderhaast vergat hij zijn pet mee te nemen, die hem tij dens de worsteling van het hoofd was gestoten. Hij keerde terug om deze op te halen zodat men door het marine nummer dat hierin staat, niet achter zijn identiteit zou kunnen komen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 31 aug. Donderdag middag is het pension „Woeste Hoeve" in de gemeente Biggekerke door brand verwoest. De bewoners, in totaal vijf entwintig mensen, konden zich in vei ligheid stellen. De bovenbouw van het pension is vrij wel geheel uitgebrand. In de andere appartementen ontstond een enorme schade en ravage. Gevaarlijke ogen blikken deden zich voor toen enkele brandweerlieden in het brandende huis flessen butaangas opmerkten en die gloeiend naar buiten brachten. De schade wordt geschat op ongeveer 75.000. De verbreding van de havenmond in IJmuiden is een belang van alle bij de stichting Rijnmond-Noordzeekanaal be trokken gemeenten. Daarom verzamel den zich vier bestuursleden bij de kaart van de nieuwe pieren. Van links naar rechts mr. J. C. Bjihrman, burgemeester van Velzen, mr. G. van Hall, burgemees ter van Amsterdam; mr. G. J. D. Fran ken, burgemeester van Zaandam, en mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem. BONN, 31 aug. (UPI) Het West- duitse ministerie van volksgezondheid heeft gisteren zijn schatting herzien van het aantal Westduitse babies, dat met aan het gebruik van thalidomide (een medicijn, verwerkt in Softenon- pillen) te wijten misvormingen ter we reld is gekomen. Het ministerie verklaarde dat in to taal ongeveer 5000 door het gebruik van thalidomide misvormde zuigelin gen zijn geboren en dat naar schat ting 2500 van deze babies kort na de geboorte overleden. Ongeveer 750 van de nog in leven zijnde zuigelingen zijn dermate misvormd dat bijzondere zorg aan hen moet worden besteed en dat zij kunstledematen zullen moeten dra gen. Het ministerie had eerder verklaard dat ongeveer 7.500 thalidomide-babies zijn geboren en dat 2.500 van deze zui gelingen kort na de geboorte zijn ge storven. HAARLEM, 31 aug. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, heeft de zeer- eerw. heer A. J. M. Kellner, tot dus ver con-rector van de St.-Willibrordus- stichting te Heiloo, benoemd tot kape laan van de parochie van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Nieuw Vennep in de Haarlemmermeer. HAARLEM, 31 aug. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, zal op de woens dagen van 5, 12 en 19 september niet de gebruikelijke audiënties verlenen. DEN HAAG, 31 aug. Dank zij het gunstige verloop van de verscherpte ac tie tot bestrijding van het mond- en klauwzeer, heeft de minister van Land bouw en Visserij kunnen besluiten tot intrekking van de bestrijdingsmaatre gelen, neergelegd in verbodsbepalingen, met name voor het vervoer van var kens en het houden van varkensmark- ten. Dit deelt het ministerie van Land bouw en Visserij mee. Met ingang van 1 september 1962 wordt derhalve de schorsing van var- kensmarkten opgeheven en zal het vervoer van varkens behoudens enige bepalingen ten aanzien van de ontsmetting van vee-auto's niet meer aan beperkingen zijn gebonden. Sinds het begin van de epizoötie zijn er 300.661 varkens, 1134 runderen, 771 schapen en 18 geiten afgemaakt. (Advertentie) UTRECHT, 31 aug. Op verzoek van Interpol heeft de politie alhier een 24-jarige kunstschilder aangehouden. Hij wordt verdacht van heling van on geveer tweeduizend tabletten, die bij een groothandel alhier zijn ontvreemd. De tabletten werden door een Neder lander, in Zweden verkocht. In dit land worden deze tabletten als een verdovend middel beschouwd. De politie arresteerde tevens een 23- jarige magazijnbediende ook uit Utrecht, die de tabletten bij de groothandel stal. In Nederland is het gebruik van der gelijke tabletten geen strafbaar feit. De twee mannen zijn tijdelijk op vrije voeten gesteld, maar zullen zich te zijner tijd wegens diefstal en heling moeten verantwoorden. DEN HAAG, 31 aug. Al zou de inmiddels verboden prijsverhoging voor melkprodukten maar een zeer ge ringe invloed hebben gehad op de kos ten van levensonderhoud, vele klein tjes maken één grote. En als voor de melkprodukten eenmaal met de re gels de hand zou zijn gelicht, dan zijn andere afwijkingen niet meer tegen te houden. Dit is kennelijk de redenering van minister de Pous in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Peschar over de prijzenbeschikking, waarmee prijsverhogingen voor yog hurt, chocolademelk pappen en vla's ongedaan werd gemaakt. De bewindsman zegt, dat in het na jaar van 1961 voor de detailhandel een verhoging van de marges op melk en karnemelk werd toegestaan en in maart 1962 een margeverhoging voor de melkfabrieken in het vooruitzicht werd gesteld. Hiermee werd aan de geconstateerde kostenstijgingen in rui me mate tegemoet gekomen. De mar ges voor melkprodukten waren al ho ger dan die voor melk. De melkfabrie ken hebben door hun prijsverhoging de in het vooruitzicht gestelde tijdelijke margeverruiming al geïncasseerd en wel zó ruim, dat per 1 augustus de ge stegen kosten al voldoende waren ge dekt voor het gehele jaar 1962. Toen het bedrijfsleven ondanks aandringen van de minister niet bereid was de prijsverhoging ongedaan te maken, is een prijzenbeschikking gevolgd. De extra opbrengst was door de prijsver hoging voor de fabrieken 1,4 miljoen gulden. AMSTERDAM, 31 aug. De heer A. G. Buining uit Rotterdam heeft ont slag gevraagd als administrateur van „Het Nationale Ballet". Met ingang van 1 oktober treedt hij in gelijke func tie in dienst van het Gelders Orkest in Arnhem. De heer Buining is als ad ministrateur twee en een half jaar werkzaam geweest bij het Nederlands Ballet van Sonia Gaskell en één jaar bij „Het Nationale Ballet". De minister zette uiteen, dat voor de prijzen voor melkprodukten dezelfde regels zijn gebruikt, die voor het ge hele prijsbeleid gelden. De argumen ten, die door het produktschap voor zuivel en het bedrijfssehap voor de melkhandel zijri gebruikt worden ook in andere sectoren van het bedrijfsle ven niet aanvaard. Het produktschap voor Zuivel moet over een aanvraag tot prijsverhoging aviseren, maar een gunstig advies be tekent niet zomaar, dat de verhoging ook de goedkeuring van de minister krijgt, zo blijkt uit het antwoord van drs. De Pous. Het algemeen sociaal- economisch belang vereist, dat onder de huidige omstandigheden strikt de hand wordt gehouden aan een prijsbe leid, dat prijsverhogingen alleen in dien absoluut noodzakelijk toelaat. AMSTERDAM, 31 aug. De recht bank heeft vanmorgen een 28-jarige vrachtautoverhuurder uit Londen we gens valsheid in geschrifte, meerma len gepleegd, veroordeeld tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 Vï jaar met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had 3 ld jaar met aftrek tegen de op Malta gebo ren Engelsman geëist. Zijn medewerkster, een 23-jarige Engelse receptioniste, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maan den met aftrek van voorarrest. Te gen haar was een jaa met aftrek geëist. De vrachtautoverhuurder had een groot gedeelte van 166 van diefstal afkomstige travellerchèques, ter waar de van honderd dollar per stuk, in Zwitserland, Frankrijk, Rotterdam en Amsterdam geind met het plaatsen van een valse handtekening. Alleen het tweemaal innen van de chèques, in Amsterdam was ten laste gelegd. Hij zou ze voor een derde van de prijs van een onbekende man i.. Londen heb ben gekocht. De receptioniste, eveneens uit Londen afkomstig, werd veroordeeld wegens valsheid in geschrifte en het in bewaring houden van 23.600 van haar partner. verdediging van die waarden. De stich ting is opgericht als uitvloeisel van een door de Nationale raad welzijn militairen aan de minister van De fensie uitgebracht rapport over de ver houding volk-krijgsmacht. Ook in ande re West-Europesë landen bestaan soort gelijke organisaties. „Volk en verdediging" is in het le ven geroepen met volledige instem ming van de regering en in samen werking met werkgeversverbonden en vakverenigingen, waaronder de K.A.B., en de overkoepelende organisatie van vrouwenverenigingen. De stichting wil haar doel bereiken door op de eerste plaats een goede verstandhouding te bevorderen tassen burgers en militairen. Hiervoor zullen door sociologen en psychologen zonodig op wetenschappelijke v/jjze onderzoe kingen gehouden worden om eventuele „kortsluitingen" in die verhouding op te sporen en te verhelpen. Voorts denkt men aan het organiseren van lezingen en het houden van discussies (bij voor beeld ovei de bezwaren van eenzijdige ontwapening), door de vorming van werkgroepen en door het uitgeven van brochures. Concreet wilde of kon men niet aan geven waar het schort in die verhou ding tussen burger en militair, maar men is wel van mening dat deze voor verbetering vatbaar is. Het wanbegrip komt bij voorbeeld tot uiting, zo zei prins Bernhard tijdens de introductie van de nieuwe stichting, in persberich ten met afbrekende kritiek en in de mentaliteit van familieleden van de mi litairen die onder de wapenen zijn. Ont kend werd dat de groei van de P.S.P. in Nederland aanleiding voor dit ini tiatief is geweest. In 1957 was de raad welzijn militairen al met het rapport begonnen. De voorzitter, mr. F. H. A. de Graaff, oud-voorzitter van het Centraal Soci aal Werkgevers Verbond, zei dat wan neer het hele volk achter de krijgs macht staat, dit volk hiermee helpt de vrede te bewaren en de oorlog te voor komen. Behalve vertegenwoordigers van genoemde organisaties hebben in het bestuur zitting de Utrechtse hoog leraar in de sociale wijsbegeerte, pa ter prof. dr. R. Kwant en ds. J. Sille- vis Smitt, oud-geestelijk verzorger van de Nederlandse krijgsmacht. Zij zullen speciaal taken krijgen in verband met de te verwachten confrontatie met pro blemen van levensbeschouwelijke en wetenschappelijke aard bij het werk dat de stichting wil gaan doen. Als ik het voor het zeg gen had ging ik alsnog in Heerjansdam wonen. Waar wordt ergens ter wereld zo zeer de zelfwerkzaamheid beoefend? Men wiedt er zijn onkruid zelf en met zijn al len. En dat kun je van heel wat gemeentes niet zeggen. Heel wat gemeentes bieden haar inge zetenen trouwens ook nooit gratis con sumpties naar keuze aan. In Amster dam bijvoorbeeld heb ik het nog nooit meegemaakt Ofschoon ik toch vrij zeker weet, dat de inwoners aldaar tegen vergoe ding van een neutje best bereid zou den zijn hun tunnel zelf te bouwen of him stad met enige geluidloze dril boren zelf te verwoesten. Amsterdam, mers immers, dat is algemeen be kend, vormen als je ze een beetje aanmoedigt, een ongemeen spontaan volkje. Maar weet u wat ik nou het aller aardigste vind van het Heerjansdam- se collectieve onkruid-wieden? Dat het niét verplicht was gesteld. De bur gemeester had het net zo goed ver plicht kunnen stellen, zónder gratia consumptie naar keuze, maar even goed mét muziek. Maar dan was er natuurlijk niet zo'n schoffelende band geschapen. Nu was dat wél het gevaL Eén maal samen geschoffeld, altijd samen geschoffeld. Alle gemeentelijke autonomie begint bij Heerjansdam. Ofschoon het mij wél intrigeert waar die vier man van de Heerjansdamse dienst van Gemeente werken tijdens de slag zijn gebleven. Als ik nog enig vertrouwen ai de mensheid heb, zaten zij op dat beslis sende uur ergens in Rottendam te nap pen aan enige even onverplichte als niet-gratis consumpties. Naar keuze dan. Tenzij zij het onkruid in tuintje liepen te wieden. (Advertentie) at de nu 48 jaar oude IJ/ Herman Divendal uit TT Heemstede de afgelopen vijfentwintig jaren ge daan heeft zou het duidelijkst in een schema kunnen worden weergegeven. Bovenaan zou komen te staan: actie „Voor God", met daarachter „sinds 1 septem ber 1937". In het schema zouden voorts figureren: Katholieke Ac tie, Willibrordvereniging, Sur sum Corda, Vastenactie, comité's, in stituten, tijdschriften, het boek „De Kerk van Christus". De heer Divendal heeft het met andere woorden druk en hij heeft het steeds druk gehad, althans de laatste vijfentwintig jaar. Daar vóór studeerde hij op klein- en groot-seminarie. Toen had hij het dus ook al druk. Na voltooiing van zijn filosofische studie ver liet hij het groot-seminarie. ,Jk wilde toen met alle geweld in de journalistiek", vertelt hij, „en schreef onleesbare stukken in De Nieuwe Eeuw en Roeping en min of meer speelbare stukken voor Ons Lekenspel. Maar ik belandde al gauw bij de toen pas opge richte actie „Voor God", waarvan mr. Diepenbrock secretaris was, en werd een van diens assisten ten voor redactionele werkzaam heden". De actie „Voor God" was opgezet (door prof. Hoogveld, mgr. Poels, prof. Steger, prof. Titus Brandsma, e.a.) om met eigentijdse middelen en met of fensief elan God tegenwoordig te stellen in het openbare leven. Die middelen waren: vliegende bladen, brochures en andere saillante dingen. Het ging niet zozeer om het persoonlijke con tact als wel om het zaaien op de wind, om een uitdrukking van Diepenbrock te gebruiken. Het persoonlijke apostolaat werd aan anderen overgelaten", zegt de heer Divendal. En hij legt er de nadruk op, dat de propaganda methodes zich ontwikkelden in gevoelige overeenstemming met de zich wijzigende algemene mentaliteit. Werd vóór de oorlog aan een aantal geselecteerde adressen de kant en klare ge loofsleer van Klug toegezonden (een apologetisch turfje dat op alle vragen antwoord gaf met een schranderheid als door de letterlijke betekenis van de naam van de schrijver reeds wordt gesuggereerd)vorig jaar zond men aan dezelfde en andere adressen een handzaam boekje toe, boordevol prachtige platen uit de christelijke kunstdat aan de mensen van deze tijd op bescheiden wijze vertelt over „de Kerk van Christus". Het bevat geen leer, het geeft wezenskenmerken van een fenomeen. De schrijver is Herman Divendal, en het werd uitgegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de actie „Voor God". Tijdens de oorlog leidde de actie „Voor God" een clandestien bestaan en legde de grondslag voor wat later „De Open Deur" en „Una Saneta" zou gaan heten. Na de oorlog, toen de heren Diepenbrock en Divendal in Heemstede weer op hun post waren verschenen, bracht het episcopaat het landelijk gecentraliseerde secretariaat van de Katholieke Actie bij hen onder. Divendal werd daarvan de tweede secretaris en tevens hoofd redacteur van het blad „Actio Catholica". Op aandrang van buiten en omdat het bloed van beide heren daarheen kroop waarheen het niet gaan kon, herrees in 1954 de actie „Voor God" als een aparte sectie van de Katholieke Actie, welke laatste zich in hoofdzaak op vormingswerk en interne kerstening ging toeleggen. Herman Divendal werd toen secretaris, mr. Diepenbrock werd vice-voorzitter en dr. F. Houben, de Limburgse commissaris der Koningin, voorzitter. In een ononderbroken stroom zijn toen gaan verschij nen de zogenaamde Hoeksteen-reeks en de muurkranten, beide uitnemende voorbeelden van 1) pakkende, 2) esthetisch verzorgde en 3) inhoudrijke publikaties. De eigenschappen worden hier genummerd om het zeldzame voorkomen van hun combinatie te onderlijnen. „In de Hoeksteen-reeks behandelen we onderwerpen als: de sacramenten, film, oecumene, concilie, enz. Wat wij beogen is een voor ieder verstaanbare christelijke of katho lieke visie daarop te geven. Geregeld krijgen we aanvragen van reforma torische zijde voor de muurkranten", zegt de samensteller er zelf van. Sinds 1945 fungeert de heer Divendal tevens als hoofdredacteur van Sursum Corda, een functie met niet geheel heldere bevoegdheden gezien de betrekkelijke zelfstandigheid der per dekenaat georganiseerde uitgaven. Ook de parochiële kopij der pastoors is onschendbaar. In feite komt dat er op neer, dat de hoofdredacteur de centrale kopij levert. Verricht de heer Divendal dus uitsluitend redactioneel werll? „Was het maar waar", zegt hij. Hij bekent dan, ook nog lid te zijn van het hoofd bestuur van de Willibrordvereniging hij is daarin de enige leek en van het „Instituut tot voorlichting in de zielzorg", een bisschoppelijke adviescommissie voor de bisdommen Rotterdam en Haarlem. Ook hierin is hij de enige leek. En het is waarschijnlijk juist omdat zijn werkmilieu overwegend clericaal is, dat hij zich met nadruk een doodgewone leek acht, zonder dat hij aanhalingstekens bij die kwalificatie gezet wil zien. De laatste jaren draagt de heer Divendal bovendien de last van de orga nisatie en propaganda van de Vastenactie. (Als enige secretaris heeft hij in die functie zeven voorzitters de zeven bisschoppen. Wie ooit als secre taris één voorzitter heeft gediend, kan zich voorstellen, dat het telkenjare aanpakken geblazen is voor de heer Divendal wanneer de Vastenactie in zicht komt.) In zijn „vrije tijd" is hij hoofdredacteur van „Ouders en school", orgaan van de interdiocesane ouderraad. In zijn nog vrijere tijd is hij hoofdredacteur van een gestencHde huiskrant, welker lezers tevens de redactie vormen: de kinderen van het gezin Divendal. Het abonnements aantal is niettemin indrukwekkend: twaalf. De advertentiepositie is slecht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5