JL GRIDO", beeld van menselijke eenzaamheid Agenda voor Haarlem en omslevinö W55m Johan Bontekoe door Heemstede gehuldigd EDO-Haarlem de eerste derby RCH hoeft voor BW niet op zij te gaan AXI 13000 Prolongaties en reprises Employés Euro mast gearresteerd Suggestieve film van Antonioni in Studio Hercules en de Koningin der Amazones Blue Hawaii Bajonetten tegen tanks Jaarvergadering DSS-Volleyhal H.V.B. zoekt scheidsrechters Morgen sportdag D.S.S. Koffie K R E M E R Thee Deense premier treedt af Wapenarsenaal uit oorlog gevonden Walter Ulbricht weer naar huis H.KL Missen in Dekenaat Haarlem Verdacht van fraude Frans Hals Cinema Palace Roxy Missiescholen IVieuiv- Guinea blijven open Auto in het Spaarne Mpl r SM FEEST IN GROENENDAAL Jaarfeest B.O.I.W. Dinsdagavond raads vergadering Zandvoort In zee verdronken Bij graafwerk in Hoogkerk Drie solisten in „Meeste rserie" GROEN CO* ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 PAGINA 2 Apotheken en dokters diensten Burgerlijke Stand Haarlem Films Muziek Toneel I entnonsfellingen WEER BROMBOZEMS BEKEURD - gÉi ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS FILMJOURNAAL „La Belle Américaine" blijft nog een week in Rembrandt. Iedereen kan er heen. „Mr. Vlubber" wil ook nog niet vertrekken. In Lido. Alle leeftij den. In Minerva is Elvis Presley pre sent in „G.I. Blues". Alle leeftijden. De film draait tot en met zondag. Maandag- en dinsdagavond en woens dagmiddag ,,Zo zal je er een hebben". Alle leeftijden. Woensdag- en donderdag avond „Aparte Tafels". Achttien jaar. Haarlem Apotheken: Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181. tel. 52956: Apotheek Remmers, Kruisstraat 6. tel. 10354; Apotheek Loo- meyer en zoon. Zijlweg 34, tel. 12495: Heemsteeds-? Apotheek. Binnenweg 98, telefoon 38197. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mathot, telefoon 11900 (Niet voor tandheelkundige hulp) Wijkverpleging Wtt-Gele Kruis, tel 13863 Tandarts: J. L. Bouwer. Staten Bolwerk 34, telefoon 10979. Dierenarts: J. Westerman, Hartenlust- laan 7, telefoon 51555. Ziekenvervoer. G.GD., telefoon 14141 Margriet: Turfmarkt, telefoon 21400 Ambulancedienst Dierenbescherming: Tel 12823 b.g.g 008 boodschappendienst Heemstede en Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem Doktersdienst: A van Lier. P. Aertszlaan 6. telefoon 39875. J. van Ltrfn. Bronsteeweg 76, tel. 34445. Bloemendaa' Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Evberts, Zuider Stations weg 12, telefoon 57458. Overveer Apotheken: Zie onder Haarlem Doktersdienst: W. van Oldenborgh. Bloe- mendaalseweg 223. tel. 50158. Zandvoort Apotheek: Zandvoortse Apotheek Halte- straat 8. tel 2389 Doktersdienst: telefoon 3355 R. Drenth, Hogeweg 43, Kathedraal: 6.30 7.30 9 H. 11 en 12 u St. Antonius: N. Groenmarkt: 6.30. 7.30. 8.30 H., 10, 11, 12. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, P 9.15 H.. 11 12 uur en 18 uur Avondmis. O L- Vr. Rozenkrans: Spaa-ne: 6. 7.30 9, 10.30 H en 12 uur. De Goede Herder Italiëplein: 8, 9.30. H. en 11 uur. St Jan, A'damstraat- 7 8.15 9.30 H. 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30, 8.45 H.. 10.30. 11 45 en 18 u. Avondmis H Har:. Kleverpark: 6.30 7.45. 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat- 6 30 7 45 9 H. 10.45 en 12 uur H. Liduina. Rijksstraatweg: 6 30. 7.30. 9 H., 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van Vil Smarten: Rijks straatweg 6.30 7.30 8.45 H.. 10.15. ll,30. 18 uur Avondmis. H.H. Petnis en Paulus: 7. 8.30. 10 H.. en 11.45 uur. BLOEMEND AAL: Alierh. Drieëenheld 7.30. 9 H.. 10.45 en 12 uur. H. Sacrament; 7 30 9 10 30 H en 12 u AERDENHOUT: 7 30 9 H en 11 uur ZANDVOORT: H Agatha: 6 30. 7.30. 8.30. 9.30 H. en 11.30 uur. OVER VEEN: 7. 8, 9 H, 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE (H. Bavo): 6.30. 7.30. 8.30, 9.40 H„ 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O L VROUW Hemel vaart) 6.45, 7.45, 8.40 H., 10, 11 en 12 u. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. 10.30 uur. en 12 uur. BENNEBROEK; (St. Joseph): 6.45. 8.30. (A4o«rt«ntttJ ROTTERDAM, 31 aug. De recher che alhier deelde vanmorgen mee. dat er woensdagavond en donderdagoch tend arrestaties lijn verricht onder het personeel van de Euromast n.v. Het zou hier gaan om vier a vtjf employé'g. Mogelijk volgen er nog enkele arres taties. De lieden worden er van verdacht frauduleuze handelingen te hebben ge pleegd met toegangskaartjes van de Euromast. Zoals bekend wordt by het betreden van de Euromast entreegeld geheven. Noch de hoofd'nsnecteur die de zaak behandelt noch de directie van de Euromast willen, „hangende het on derzoek" meer bijzonderheden vryge- ven. Er werken bij de Euromast nv. 34 personeelsleden behalve het Hore- caf-personeel. Zij zijn gisteren van de arrestaties op de hoogte gesteld. BEVALLEN van een zoon: 29 aug.: M. de Reus-Kokkelkoren. 30 aug.: H. C. Ribbels-Dilweg, C. J. Dijkstra-Kos ter, H. Mantel-Klop, M. Klijn-Motsha- gen. 31 aug.: E. Kieft-Toele, A. M. Th. Asseler-Schouw. Van een dochter: 30 aug.: A. Reyns- Rip. P. M. Nuiiéns-de Haas, C. E. Kruyer-van der Blom, P. J. Ramakers- Versluis. 31 aug.: B. A. M. Westerhout- Schoots. GEHUWD: 31 aug.: C. Stui en A. Muis, I. Beuns en J. C. Matthysse, M. Smit en W. M. Philippo, J. Tuijn en G. H. Oudolf, R. J. Egbers en P. van Bremen, B. J. Jacobs en M. M. Deckert, P. J. Wiggers en Ch. van Wiefferen. ONDERTROUWDEN: 31 aug.: M. Flipphi en H. G. van 't Veen, B. A. Nederstigt en J. van der Kooi, A. Kaiser en M. J. E. van Rijn, G. van Tricht en F. C. E. Tebrunsvelt, B. van der Ham en M A Th. van der Marei. OVERLEDEN: 29 aug.: A. W Burg hout 51 j.; J. J. Boom 74j.; R. van Vliet-Toff, 38j.. 30 aug.: .7, J. Hoede- man, 53j.; C. L. Berkhout, 91j.; M. L. W. Droog 69j. Met „H grido" wordt hier te lande een Italiaanse regisseur geïntroduceerd, die zijn talent op ondubbelzinnige wijze demonstreert, maar in wiens belang voor het welzijn van de kassa men blijk baar tot nog toe weinig vertrouwen heeft gehad. Michelangelo Antonioni dan is als theoreticus in de filmwereld begonnen. Hij schreef critieken, voelde het toen in de vingers kriebelen en ging tot daden over. Hij vervaardigde een tal documentaires, schreef scenario's en assisteerde o.a. Guiseppe de Santis bij diens meesterlijke „Caccia tragica" (Tragische jacht) en Marcel Carné bij „Les visiteurs du soir." Sinds 1950 zelfstandig werkend koos hy onderwerpen met een sociaal-psycho logische inslag met als centraal thema de menselijke eenzaamheid. Zijn laatste film „L'avventura" wekte in Cannes verleden jaar bij een deel van het pu bliek een duideiyke weerzin, een ander deel kwam er diep van onder de indruk. Sindsdien maakt hy nog „La notte," die niet tot het programma van de Arn hemse Filmweek werd toegelaten. In tussen is „II grido" een werk, dat in 1957, dus vóór genoemde films ontstond, in normale vertoning gekomen en heeft de filmliefhebbers een verheugende verrassing bezorgd in die zin, dat dezen er weer eens het talent hebben ontmoet, dat op een eigen wyze interessante din gen in filmvormen vermag uit te druk ken. In „E grido" volgen we de tragische geschiedenis van Aldo, een arbeider wiens eenvoudig levensgeluk bestaat in zyn samenleven met de vrouw die hy liefheeft. Zy is echter de vrouw van een ander. Haar man heeft haar zeven jaar geleden verlaten en sindsdien niet meer van zich laten horen. Als eindeiyk uit Sydney het officiële bericht van zyn dood komt, verwacht Aldo, dat Irma met hem zal trouwen. Haar weigering met de verklaring, dat er sinds kort Het werkstuk van Vittorio Sala, de regisseur van de film „Hercules en de koningin der Amazones", kan als een romantisch spektakelstuk gekarakteri seerd worden. De film draait deze week in het Frans Hals theater. Het onwaarschijnlijke verhaal zoals de film dat presenteert, speelt zich in de Griekse Oudheid af. Na de Trojaanse Oorlog worden de Griekse atleten Glaü- cus en Pyrrhus en anderen naar de vrouwenstaat der Amazones ontvoerd. De staat is gevestigd op een eenzaam eiland. De mannen krijgen er onder meer tot taak in de mijnen te werken. Bij een aanval van piraten nemen de gevangen mannen het op voor hun heer seressen en behalen ae overwinning. Het is niet duidelijk of de regisseur met zijn film een parodie heeft willen presenteren. De dik opgelegde grapjes wijzen in deze richting. Amusement voor toeschouwers boven de achttien jaar. Voor de liefhebbers van de zanger Elvis Presley draait deze week in Ci- nema-Palace zyn nieuwe film „Blue Hawaii". Daarin speelt hy de rol van de ex-militair Chad die na zijn dienst- tyd weer in Honolulu terugkeert. On danks de hoge verwachtingen van zyn ouders neemt Chad een baan aan op een reisbureau, waar hy een aantal ondernemende teenagers onder de duim moet houden. Dat lukt hem wel en ook komt hy moeiiykheden met thuis en met zyn meisje te boven zodat hy met zijn vriendin trouwt. De muzikale comedie is uiteraard om Elvis Presley geconstrueerd op de gebruikelijke wijze. De film als zodanig is vlot en amusant. Opmerkelijk is dat het camera-werk van Charles Lang jr. goed verzorgd is. Voor jong en oud een gezellig amuse ment, afgezien van enkele frivole de tails. een ander is, aan wie ze de voorkeur geeft, bezorgt hem een schok, die hy niet kan verwerken. Verontwaardigd en gekrenkt verlaat hy met hun dochter tje het dorp. Dan begint een zwerftocht op zoek naar een nieuw bestaan en een nieuw tehuis. Telkens lijkt het er op, of hy ergens in een veilige haven zijn zekerheid zal hervinden en het anker definitief laten-vallen. Maar het verlan gen naar Irma, van wie hy zich niet los kan maken, jaagt hem ook telkens opnieuw weer voort. Keer op keer ver liest hij het schamele beetje hoop en geluk, totdat hy, nadat hij ook van het kind afstand heeft moeten doen, geheel berooid en vereenzaamd in zijn dorp te rugkeert om een laatste wanhopige po ging te wagen het geluk te heroveren. Als hy dan ontdekt dat Irma, inmid dels getrouwd en moeder geworden, de finitief voor hem verloren is, maakt hy een eind aan zyn leven. Een melodra matisch slot, dat in geen enkel opzicht bevrediging schenkt, noch als pessimis tische conclusie voor het eenzijdige ma terialistische probleem, noch als drama tisch slotaccoord. Daartoe is de pathe tiek te góedkoop en in disharmonie met alles, wat er aan subtiels en menselijks in het voorafgaande viel te bewonderen. Daarin zou men alleen nog het zich herhalende ramp-motief als onrealistisch kunnen aanvoelen. Maar voor het ove rige heeft Antonioni een voortreffeiyke film gemaakt, waarin hij niet alleen de acteurs, Steve Cochran, Alida Valli, Do rian Gray, Betsy Blair en Lyn Shaw naar zyn hand weet te zetten, maar te vens met een gemeenschappelijke tegen speler confronteert het landschap, de at- mosfeet, het milieu dat de levensvisie en levenshouding der figuren in het dra ma bepaalt. Hy weet de wijze waarop zy de hen omringende werkelijkheid on dergaan en interpreteren voortreffelyk te suggereren en aldus de toeschouwer er in te verplaatsen. Die werkelijkheid is steeds gehuld in een melancholieke sfeer van nevel, regen en grauw licht, die de mens isoleert en onbereikbaar maakt voor zyn medemens. Een deprimerende gedachte, waar op gelukkig nog een ander antwoord is. Intussen wekt „II grido" onweerstaan baar de overtuiging, dat Antionioni over een filmvermogen beschikt, waarvan men veel mag verwachten. In Studio, volw. De ruimtevaart heeft de actuele be langstelling. Misschien zal daarom de liefhebber geboeid worden door het vi sioen van rond het jaar 2000, In de film „Planeet der gedoemden", welke in Roxy draait, vliegt een ruimteschip uit en komt terecht op de planeet Uranus". Geen wetenschappelijke af faire natuurlijk, want het is te doen om een sensationeel verhaal en een bo venmenselijk avontuur. Wie er van houdt, komt volledig aan zijn trekken. Veertien jaar. Tot en met zondag. Vanaf maandag draait in dit theater de oorlogsfilm „Bajonetten tegen tanks". Daarin heeft majoor Gerrard de leiding van een groep militairen die het vechten beu zijn. Ondanks deze mentaliteit krijgt de groep een gevaar lijke opdracht uit te voeren. Zij raakt slaags met de overmachtige Duitsers, tegen wie zij goed stand houdt. Het po sitieve in de film is het feit dat het heldendom niet overtrokken is en iets menselijks behoudt. Ais oorlogsfilm echter is de film niet overtuigend ge noeg. Het verhaal is teveel op sensa tie afgestemd. Het maakt een vrij matte indruk. Volwassenen kunnen de film gaan zien. HOLLANDIA, 31 aug. De corres pondent van het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat de leiding van de ka tholieke missie in Nleuw-Guinea van morgen heeft meegedeeld, dat alle ka tholieke scholen met ingang van de volgende week het onderwijs na de vakantie zullen voortzetten, zowel voor Europese als Papoea-leerlingen. Geen enkele van onze scholen zal wor den gesloten, zo zei men. CINEMA PALACE: Blue Hawaii, a. 1. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Hercules en de koningin der Amazones. 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: (4e week) Mr. Vlubber, de vliegende professor, alle leeftijden. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Le belle Américaine, 14 jr 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. ROXY. t/m zo Planeet der gedoemden. 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Ma. t/m do.: Bajonetten tegen tanks 18 jaar. 2 30. 7 en 9.15 uur. STUDIO: De kreet, volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Za. 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: G.I. Blues, al. Ma. en dl. 8.15 uur. Wo. 2.30 uur: Zo zal je er een hebben, alle leeftijden. Wo. en do. 8.15 uur: Aparte tafels, 18 jaar. Zondag 2 september Teylers Museum. 3 uur: Concert op het 31-toons Fokkerorgel door Wtm Daim en Anton de Beer. Zaterdag 1 september Stadsschouwburg. 8 uur: Haagsche Co medie met „Don Gil met de groene broek" Regie: Joris Diels. In de hoofdrollen: Myra Ward. Do van Stek en Jules Crolset. Zondag 2 september Stadsschouwburg. 8 uur: Haagsche Co medie met „Pas op de verf". Regie: Paul Steenbergen. In de hoofdrollen: Ida Was serman, Annie Leenders en Joris Diels. Frans Hals Museum: Portretten en genre stukken uit internationaal museaal en particulier bezit. Dagelijks van 10—5 uur Zondag 1—5 uur. Iedere avond geopend van half negen tot half elf (Kaarslicht en muziek), (tot 30 september) Teyiara Museum. Schilderijen 19e en 20e eeuw Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school 18e t/m 19e eeuw. Fossiejen natuurkundige instrumenten Dagelflks van 115 uur Eerste zondag van de maand van l5 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 75 Oude religieuze kunst schilderijen middel eeuwse Deeidhouwwerken Van 1012 3d en van 1 305 uur i benaive maandag i Zon- en feestdagen 9—5 uur Museum „Het Huls van Loojr". Kleine Houtweg 103. Tentoonstelling van oude kunst uil het Frans Halsmuseum. Dage lijks van 10—5 uur Zondag van 1—5 uur (Tot 30 september) Knnstzaal „ln "t Goede Uur". Korte Hout straat 1. hoek Nieuwe Kerksplein rmiuiusmasenm. Haarlemmermeer ülsto rlsche stoommachines watermolens enz. Dagemks van 9—12 30 en van 1.30—5 uur Zondag van 10—5 uur Kunsthandel Bier Groot Heiligland 66. Tentoonstelling van werken van Hol landse meesters uit de 17e eeuw Dage lijks van 105 uur. (Tot 30 september). Vlshal: Ter gelegenheid van het honderd- Jarig bestaan van het Frans Halsmuseum is een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem tentoongesteld (tot 30 september). HAARLEM, 1 sept. DSS, afdeling Volleybal, door fusie besprekingen meer in de belangstelling gekomen, hield donderdagavond haar ledenver gadering. De voltallige vergadering was het met het gevoerde bestuursbe leid inzake de fusie-besprekingen met Velox en Onze Gezellen volkomen eens en men was unaniem van oordeel, dat gezien de stijging van het aantal leden en de activiteiten var haar geestelijk adviseur Kapelaan A. van Duin voor wat betreft de vorming van een jeugd afdeling nu geen redenen aanwezig zijn tot fusie. De geestelijk adviseur belichtte de sociale taak van de sportbeoefening en het was plezierig te ervaren, dat twee leden zich spontaan bereid verklaarden de training van deze jeugd op zich te nemen. Voor het komende seizoen staan vele activiteiten op het program ma, o.a. een groot toernooi voor oud leden, spelregelavonden en een dia- en filmavond. Door vertrek uit Haarlem van de dames A. v. d. Pavert en A. Pijnak ker werden in hun plaats als bestuurs lid gekozen de dames C. Mens en M. Bogerd terwijl het verdere bestuur, t.w. H. v. d. Klei (voorzitter), mej. Ria Al, secretaresse, van Raephorststraat 42 (post Overveen) en H. Schouten in zyn geheel werd herkozen. De aanvang van de zaaltraining werd bepaald op donderdag 6 september. Uit deze vergadering bleek zeer duideiyk dat DSS een bloeiende afdeling Volley bal telt, met een actief bestuur, een gezond financieel beleid met vele mo- geiykheden voor een goede sportbe oefening en een goede basis voor de toekomst. HAARLEM, 1 sept. Nu de compe titie in de afdeling Haarlem van de KNVB morgen een aanvang neemt, is het een gunstig ogenblik weer eens de aandacht te vestigen op het altijd nog heersende tekort aan scheidsrechters. De scheidsrechterscommissie van de HVB doet hierby dan ook een ernstig en dringend beroep op de voetballief hebbers en oud-voetballers zich als scheidsrechter voor de Haarlemse afde ling aan te melden. Via een speciale cursus wordt men voor deze taak opgeleid. Men kan zich voor dit doel aanmelden by de heer G. W. H. de Korte, secretaris van de scheidsrechterscommissie van de HVB, Mamixstraat 152 Haarlem, telefoon 52420. Het bestuur van de HVB hoopt dat aan deze oproep in grote mate ge volg zal worden gegeven. HAARLEM, 1 september Zondag 2 september organiseert DSS de jaar- iykse sportdag op het gemeentelijk sportterrein aan de Schalkwijkerweg als sluitstuk van het zomerprogramma en als opening van het winterseizoen. De dag wordt begonnen met een mis in de kapel van St. Franciscus Ro mano in de Zoetestraat waarna een ont- byt volgt by Brinkmann. Tot besluit van deze dag wordt 's avonds een feestavond gegeven in de Hildebrand- zaal van Brinkmann. HAARLEM 1 sept. Gisteravond heeft de Haarlemse politie wederom een aantal processen-verbaal opgemaakt te gen jeugdige bromfietsers, die verkeers overtredingen begingen. Zo werd de maximumsnelheid overtreden, terwijl in verschillende gevallen ook de verlichting niet deugde. Twee bromfietsen werden in beslag genomen. HAARLEM, 1 sept. Gistermorgen om half tien kwam een 50-jarige schil der uit Amsterdam tot de ontdekking dat zijn auto, die hij op de Koudenhorn langs het Spaarne had geparkeerd, het water in was gereden. Hij had vergeten de wagen op de handrem te zetten. Met een takelwagen moest de auto uit het water gehaald worden. De jongen, die hier in de straalmotor van een S. AS.-machine mag kijken, is de 12-jarige Frans Berkhout uit Haar lem. Zijn reis van en naar Zweden heeft hij verdiend doordat hij tot de winnaars behoort van een opstelwedstrijd, uitge schreven naar aanleiding van de ver filming van Nils Holgerssons reis. Frans Berkhout maakt zijn trip in gezelschap van twintig andere jongens van diverse nationaliteit. Wellicht zal hij aan koning Gustaaf in Stockholm worden voorge steld. (Advertentie) f ■1 HEEMSTEDE, 1 sept. De Euro pese zwemkampioen Johan Bontekoe uit Heemstede, is gisteravond in het Groenendaalse Verversingshuis voor z(jn daverende prestaties in Leipzig heel harteiyk gehuldigd. Van alle kanten werd Bontekoe lof toegezwaaid, met als hoogtepunt een zeldzame onder scheiding van zijn club HPC. De voor zitter B. van Rhijn deelde namelijk me de dat Johan onderscheiden was met de gouden clubspeld, een ereteken dat in de veeljarige historie van de Heem- steedse club slechts aan vier leden werd toegekend. Ook van gemeente wege werd de succesvolle Heemstede- naar in het zonnetje gezet. Loco-burge meester E. J. van Lent bracht namens het gemeentebestuur zyn gelukwensen naar voren, waarbij hij als geschenk een presse-papier met het wapen van Heemstede offreerde. Alle sprekers wa ren het over één punt eens: Heem stede moet zo gauv. mogelijk een nieu we zwemgelegenheid hebben. De huidi ge toestand is onhoudbaar en om de woorden van loco-burgemeester Van Lent te citeren: „de Groenendaalse zwemvijvers zijn een aanfluiting voor onze gemeente." Toen Johan Bontekoe gisteravond ver gezeld van zijn ouders en zus „Groe- nendaal" binnentrad viel hem een over donderende ovatie van de zeer vele aan wezigen ten deel. Voorzitter B. van Rhijn van HPC gaf allereerst een op somming van de prestaties, welke Jo han Bontekoe deze zomer op zün naam bracht: Nationaal kampioen op de 1500, 400 en 200 meter, een reeks successen die in Leipzig onverminderd werd voortgezet. Naast de Europese titel op de 400 meter, verbeterde Johan er de Nederlandse records op de 200, 400, 800 en 1500 meter vrije slag, hetgeen in de geschiedenis van de Nederlandse zwem- sport uniek mag worden genoemd. „We weten het, Johan, je hebt een afkeer van huldigingen, maar by deze gele- Advertentie) SPEKSTRAAT 6 - TELEF 16061 HAARLEM, 1 sept. De Bond van Oud-Illegale Werkers in Haarlem heeft aan de vooravond van de verjaardag van „De moeder van het verzet", H.K.H. prinses Wilhelmina, zijn jaarfeest ge vierd. Tydens de byeenkomst in de Hll- debrandzaal heeft de voorzitter van de Haarlemse afdeling een dringend beroep op de aanwezigen gedaan de geestelijke weerbaarheid van het Nederlandse volk op te voeren. HU zag in de huidige men taliteit geiykenis met de geestesgesteld heid in de periode 1930-1940, toen het na- tionaal-socialisme de kans kreeg de kop op te steken. Door de toneelvereniging Z.Z.Z. werd een opvoering gegeven van het blijspel „Telefoon voor meneer, telegram voor mevrouw". Om 12 uur 's nachts werd een heildronk uitgebracht op de jarige prinses. Daarna werd op de muziek van „The rhythm collegians" gezellig ge danst. Bij het jaarfeest waren o.m. aan wezig overste Remkema, de bevelvoe rend officier in de Ripperda-kazerne, en vertegenwoordigers van de Vereniging van Ex-politieke Gevangenen en van de Nationale Federatieve Raad van het Voor malig Verzet. ZANDVOORT, 1 sept. De Zandvoor- se gemeenteraad komt dinsdagavond om acht uur in zyn nieuwe samenstelling voor het eerst byeen. De heer L. J. Breure, die tot maart van dit jaar zit ting had voor de V.V.D., maar toen ont slag nam omdat hy zich met bepaalde beleidszaken als de exploitatie van het circuit en het bouwrijp maken van duinterrein niet kon verenigen, keert weer in de raad terug, maar nu als aan voerder van de twee man sterke groep- Breure. De heer A. J. v. d. Moolen (P v.d.A.) komt in de raad de plaats in nemen van de heer Dlemen. Voor het eerst in de historie van Zandvoort zal de raad drie wethouders moeten kiezen. Met ingang van deze zittingsperiode is nl. het aantal wethou ders van twee op drie gebracht. Ver wacht mag worden dat de aftredende wethouders A. Kerkman (P.v.d.A.) en G. Tates (V.V.D.) worden herkozen. Voor de vervulling van de derde zetel wordt de naam genoemd van de heer J, L. Lindeman (K.V.P.). De agenda van deze vergadering ver meldt voorts alleen de benoeming van de raadscommissies en van de vertegen woordigers van de gemeente in het strandschap Zandvoort, „Touring Zand voort" en het bestuur van het „Huis in de Duinen". ALKMAAR, 31 aug. De 57-jarige P. Ehricke uit WuppertaJ is gisteren in zee verdronken bij Egmond. H;j zou juist vandaag naar huis terugkeren. Op het strand is hem een zuurstofbe handeling toegepast die evenwel niet meer mocht baten. genheid willen wy zo graag zeggen, dat we heel biy zyn met je successen," zei voorzitter Van Rhyn. „Je hebt de naam van je vereniging en je woonplaats door heel Europa verbreid en we mo gen zeggen dat je jarenlange voorberei ding en training een groot succes is geworden." De heer Van Rhiin bracht voorts hul de aan de Australische trainer Carlile, maar ook trainer Geurtsen van HPC kreeg een warm woord van waarde ring voor de wyze waarop hy zijn club genoot by de training had geleid. Voor zitter Van Rhyn hoopte dat Heemstede spoedig verrykt zal worden met nieuwe zwemvijvers, waarna hij zün toespraak besloot met het aanbieden van een per soonlijk geschenk aan Johan Bontekoe en trainer Wim Geurtsen. De moeder van de zwemkampioen mocht een bloe menhulde in ontvangst nemen. Nadat HPC's ere-voorzitter A. J. Braam het gouden clubinsigne had op gespeld, sprak loco-burgemeester E. J. van Lent. Hy zei dat de hele gemeente had meegeleefd met de prestaties van Johan, waarvoor hy de grootste bewon dering had. De heer Van Lent was het volledig eens met de vorige spreker, dat de zwemvijvers hoognodig door een nieuw zwembad moeten worden vervangen. Hij verklaarde dat de bur gemeester al verschillende malen naar Den Haag is geweest, maar dat het wachten thans nog is op de vereiste goedkeuringen. Nadat hy het geschenk van de gemeente had aangeboden, zei loco-burgemeester Van Lent in ver band met zün naderend afscheid van de raad dat dit zyn laatste officiële daad als wethouder was geweest. Vele sprekers voerden daarna nog het woord. De heer D. Beets sprak namens de Stichting Heemsteedse Sportparken, de heer G. Voogd namens de kring Haarlem van de KNZB en de Haar lemse zwemclubs. De heer E. Bakker trad naar voren als afgevaardigde van de Heemsteedse Reddingsbrigade en uit Hillegom was er de heer J. van den Akker, die namens de Hillegomse zwemvereniging het woord voerde. Als laatste spreker kwam de heer B. van der Voort, chef-badmeester van de zwemvijvers. Johan Bontekoe werd overladen met fraaie geschenken. Voor een bescheiden jongeman als Bontekoe is, was deze huldiging om heel verle gen van te worden. De vader van Jo han sprak tenslotte een dankwoord uit. waarna de aanwezigen nog geruime tyd in feesteiyke stemming bijeen bleven. KOPENHAGEN, 31 aug. (Rtr.) —De 52-jarige Deense premier Viggo Eamp- mann is vrUdag om gezondheidsrede nen afgetreden. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken, Jens Otto Krag na een kabinetsvergadering meegedeeld. Zoals bekend is de premier jl. dins dag wegens hartklachten in een zieken huis opgenomen. Eergisteren en giste ren had hjj twee lichte hartaanvallen. Twee weken geleden had hy zyn werk hervat na een ziekteverlof van vier maanden wegens een hartaanval op 2 mei. Gisteren arriveerde op Schiphol de Zirif* serse speurder H. R. Wyss, die enige W geleden een belangrijke rol heeft Qe' speeld bij de opsporing van de schilde' rijen, die door Duitse dieven waren 0?' stolen uit de villa van jhr. Loudon Aerdenhout. De heer Wyss brengt 18 gezelschap van zijn vrouw een vakantie van een week in Nederland door, wac" bij de Bloemendaalse hoofdinspecteur J. Voerman als gastheer optreedt. Op foto rechts Landjager Wyss. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 31 aug. By toeval is een wapenarsenaal uit de oorlog ont dekt in Hoogkerk. Uit een oude regen put kwamen totaal verroeste geweren» munitie, handgranaten en mortiergrana ten tevoorschijn toen arbeiders graaf werkzaamheden verrichtten achter d® woning Westerstraat 2. Een van de werklieden dacht een stok uit de modder te trekken en hield een oude karabyn in de hand. Voorzichtig werd toen verder gegraven. Een met water gevulde regenput bleek allerlei wapentuig te bevatten. Het korps op ruimingsdienst voor gevaarlpke stoffen uit Den Haag heeft vanmorgen het ar senaal opgeruimd. De huidige bewoners, de fam. S. Wiechers, waren niet op de hoogte van deze wapen-regen-put. Waar schijnlijk is het arsenaal aangelegd door een zoon van de vroegere bewon- ners, de fam. Ter Veen, Louwe ter Veen, die bp een razzia gearresteerd werd en later in Neuengamme om het leven is gekomen. MOSKOU, 31 aug. (UPI) Walter Ulbricht, leider van de Oostduitse communistische pr is hedenmor gen uit Moskou vertrokken na een va kantie van een maand in de Sovjet- Unie te hebben doorgebracht. Hy keert terug naar Oost-Beriyn. HAARLEM, 31 aug. In de mees- terserie. een aantal concerten waarf1 beroemde solisten te beluisterren zijn» zal dit jaar de pianist Stefan Ask®" nase in een Chopin-recital op maan dag 22 oktober in het concertgebouw? als eerste concerteren. De pianis1 Hans Henkemans zal op vrijdag januari een recital geven. Op maan dag 4 februari zal de Hongaarse vio liste Johanna Martzy de serie be sluiten. (Advertentie) BLOEMENDAAL TELEF. HAARLEM, 1 sept. De Haarlem se voetballiefhebbers krygen dit sei zoen een groot aantal „derby's" te zien. Het is voor de eerste maal dat EDO, Haarlem en RCH in één afdeling zyn ondergebracht en deze plaatselyke ontmoetingen kunnen voor de penning meesters aardige kasstukken opleve ren. Morgen wordt de serie geopend op het terrein van EDO, waar de „buurjongens" van Haarlem op bezoek komen. Voorts gaat RCH op bezoek by BW en in de IJmuider-eontreien ont vangt Stormvogels het Nymeegse NEC. VSV maakte de reis naar net hoge noorden om de handschoen op te ne men met Be Quick. EDO heeft tegen Haarlem overigens wat goed te maken, vanwege de neder laag van 4-0 die de mannen van voor zitter Henstra zondag j.l. incasseerden by NOAD. Zy zullen ongetwijfeld op „wraak" zinnen. Omdat de roodbroe- ken op hun beurt willen bewijzen dat zij ook tot grotere prestaties in staat zijn dan in de stryd tegen Baronie (1-1), kan een spannende ontmoeting tegemoet worden gezien. Het „vernieuwde" RCH zette de competitie in met een zege van 2-0 op PEG. Geen slecht begin, maar het spel van de Racing is voor ons verbetering vatbaar. Het Wj^org®11 toe dat de Haarlemmers 'gaan- voor BVV niet opzy hoeven te ®vS^ In de Tweede Divisie A zien W®„dei- met angst en vreze de reis „yd® nemen naar Be Quick. De ufige Groningse club kan op een Pr® (een start in de competitie terugzie?i af. zege van 3-0 bij KFC) en 3aa, vS^ gaande, verwachten we „ngave voor een uiterst moeiiyke ^egon komt te staan. Stormvogels yyage- met een nederlaag van 2-0 byI „e te ningen en zal trachten r®v8?n NEC. nemen in de thuiswedstrijd tegj_t rue'É Helemaal onmogelijk lijkt ons a Bij de amateurs trekt de .Pj,0<iEns®rl HFC naar Amsterdam om ,7-UP_pn. P® op de AROL-beker te verdedig aioUde Haarlemmers ontmoetten buit ning naariemmers ontmoette» tegenstander AFC. Bij een °Yf tp„srt de komt HFC ln de eindstrijd ul£Pebdrgl8' winnaar van Spartaan--^ jjBC-Wïl wiiiiiaai v celi uj/w» 1» f ri*-* .Voorts wordt zondag op het orn rein het toernooi gehouden boks8*' Nieuwe Haarlemsche Coura van Nieuwe Haarlemsene V"*1 wider dat verspeeld wordt in het neelge°.I HBC's diamanten jubileum. pn twee men wordt door Alliance. B» ..jen "t. ploegen van HBC. De wedsWU er 0m ginnen om 12 uur en zyn ong kwart over vier afgelopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2