Bezorgdheid over tekst van akkoord inzake Nw.-Guinea Mr.J.A.L.M.richt zich tot Tweede Kamer WF im WF vóór het scheren Repatrianten zeer hartelijk ontvangen bij Zwolle ZUNDERTS BLOEMENCORSO OVERROMPELEND FESTIJN Steekpartij in Haagse binnenstad: 3 gewonden Km slurf m tot staart e Auto reed in op groep meisjes Dankbare stemming overheerst Voor zoveelste maal opnieuw beginnen Geneesmiddelen goedkoper Nederlander in Italië verdronken MAANDAG 3 SEPTEMBER 1962 PAGINA 5 SALOMON telefoon.. oio. Rond bet a.f met 'n rondje Daar is ieder vierkant -voor 90 2 OUDE EN JONGE GENEVER WYNAND FOCKINK Officiële naam Waarborgen Vijf gei vonden Examens (Advertentie) IUIZEN POLNES 135910, 01896 - 3344 Nauwelijks is minister Cals met zijn mammoet uit de piste ver- dwenen of ür. Veldkamp laat ae zweep geweldig knallen. Hij pre- enteert geen mammoet maar een antal olifanten dat in voorbeeldige jaart-slurf-combinatie een gewich- eenheid vormt. 'Tet is niet eenvoudig in korte trek- en weer te geven wat deze sterk jpWenae minister van Sociale Za- v®n allemaal tot stand wil brengen, laar het is veel en het is ingewik- e'd. Wie het begrijpen wil doet er erstandig aan te onthouden, dat men ?e sociale regelingen grofweg zou *wnnen splitsen in kostenvergoeden- j® regelingen en voorzieningen ter aekking van de .ormale levensbe hoeften. Direct aan de orde zijn nu, de vorm van wetsontwerpen: de ^•skenfondswet (een kostenregeling) f n een interimregeling voor invalidi- aitstrekkers (een uitkeringsvoorzie- ,lng). Aan de orde zijn verder, in vorm van gevraagde SER-advie- Zetti een volksverzekering tegen zwa- geneeskundige risico's (kostenre- saling) en een voorziening voor ge- ®andicapten (uitkeringsregeling). Al ^'°ze regelingen hangen niet alleen met elkaar samen, maar ook '"et andere SER-adviezen en wetten wetten in wording. Dat laatste f'aart-slurf-contact tussen verleden, "eden en toekomst aakt het com- behalve gewichtig ook zo uiter mate gecompliceerd. Laten we één olifant bij de kop nemen, dan komt de rest van zelf wel mee. Nemen we het ontwerp voor een Ziekenfondswet. y.et gaat hierbij om de vereenvou diging en vernieuwing van de reeds omstaande verplichte verzekering loontrekkenden. De details la ten wij nu maar onbesproken. Het v?ornaamste is, dat de verzekering ?let essentieel verandert. Dit wil in net geheel niet zeggen, dat de mi nister haar niet graag veranderd ?°U zien. Zijn verlangen deze rege- nbg on. te bouwen tot een volks verzekering, waarbij dus ook de Zelfstandigen in de kring van ver- Plicht verzekerden getrokken wor den, is manifest. Het ontwerp is Zelfs uitdrukkelijk op een dergelijke Verbouwing berekend. In zulk tech nisch en tactisch vernuft schuilt nu de grote kracht van deze minister, Zoals in het verleden ook wel ge bleken is. Dr. Veldkamp heeft enor me sprongen in gedachten, maar hij volgt de methode van de hinkstap- sprong. Hoe ligt dat in dit geval? i et Jonder meer omzetten van de ziekenfondswet in een volksverze kering zou geen haalbare trek zijn. k be minister is echter van plan de zware geneeskundige risico's door middel van een verplichte volksver zekering te gaan dekken. Daarover Vraagt hij nu de SER advies en o.i. is zoiets wel haalbaar, omdat het namelijk een geweldig goed plan is. IMaar nu suggereert de heer Veld kamp het volgende. Als de zelfstan digen eenmaal ondergebracht zijn in een dergelijke regeling, waarom zou den we dan niet nog een stap verder gaan en van de Ziekenfondswet na enige verbouwing een volksverzeke ring maken? Zoals het hierboven geschetst is hoeft het niet te gaan. De minister "eeft de SER namelijk een aantal alternatieven in overweging gegeven. „aan daar nu niet op in omdat het te ver zou voeren. Men leze het desbetreffende bericht in de krant van zaterdag. Tot zover dus de regelingen ter ver goeding van onkosten bij calamitei ten. De tweede grote samenhang ligt Jh de regelingen voor uitkeringen ten behoeve van het levensonderhoud. Zo- hls bekend is zijn deze uitkeringen ^°or invaliden veel te laag. Het ant woord op dit probleem is het plan JZoor een wet op de arbeidsongeschikt heid (WAO), zoals deze door de SER v°or loontrekkenden is bepleit. Met Zulk een regeling gaat veel tijd heen omdat de minister daar niet op Wachten wil komt hij nu voor de ern stigste gevallen met een noodregeling, Qe reeds genoemde interimregeling ^oor invaliditeitsrentetrekkers. Op de- Ze noodregeling is reeds bij voorbaat ^eel kritiek geloosd, omdat gevreesd °rdt dat zij de definitieve regeling pnger zal doen uitblijven. Maar ook h dit vuur heeft de minister meer ?an één ijzer gelegd. De interim-rege- 'ng is financieel aantrekkelijk en dus pleister op de wond, maar boven den maakt de bewindsman het wach- ïeh op de definitieve regeling dank baarder door het doen van een aantal Prikkelende suggesties aan de SER. ^Pnieuw speelt hij het spel van halen h brengen, breken en bouwen. De voorgestelde interim-regeling shldt slechts voor loontrekkenden, hef fen ook voor de definitieve WAO in bedoeling ligt, of lag, kan men nu eter zeggen. Maar waarom zou men ijhh voor zelfstandigen, die door inva- hiteit even ernstig getroffen kunnen hi°rden als loontrekkenden, de WAO jbi eveneens open stellen? Als men iriv ^oet blijft echter nog de groep van kp.aiuigh over, die aangeboren gebre- tiiri .^bben of reeds op jeugdige leef- hivalide werden. Ai- de SER zich 0Ve: Zelf bat probleem buigt zal als van- de i vraag rijzen of men dan ook Vet- beringskant niet met een volks- Vo^bkering zou kunnen oplossen. Nog <jc r de vraag gesteld is beantwoordt Zow !nister baar reeds bevestigend. Uitk aan de kostenkant als aan de to0iriri?rgsk.ant is de schets nu vol te, Het is een fors en indrukwek- hd geheel. Wij probeerden in het boven staande de samenhang tussen hein de verschillende delen te ver- de ren' °m onszelf daarbij niet in van ug. .te lopen onthielden wij ons tUurmintjscbe opmerkingen, die na- viept m een zaak als deze bij de ahoJi te, "taken zijn. Kunnen wij dit op betalen als daarnaast ook ïiier <- geb'e(i van de lonen de eisen tW- ?pgezet worden? Zullen de ju16 ?iten voor de zelfstandigen Wei alles zelf moeten betalen staa_ee,n redelijke verhouding det-r,-,!--?1 be risico' - Maar voor laat e.ivragen is het nog niet te de rvwf1 ZIÏ komen vanzelf wel aan rde, In dit artikel ging het om ROTTERDAM, 3 sept. Mr. J. A. L. M. Loeff heeft aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal een adres ge richt, waarin hij zegt met grote be zorgdheid kennis te hebben genomen van de tekst van de overeenkomst van 15 augustus betreffende Ned. Nieuw- Guinea zoals deze is opgenomen in het Tractatenblad 1962 nr. 77. „Die overeenkomst zou uit moreel oogpunt slechts te rechtvaardigen kun nen zijn, indien het zelfbeschikkings recht der inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea zoveel mogelijk zeker zou zijn gesteld. Dit is niet geschied," aldus de heer Loeff, die oud-voorzitter is van de K.V.P.-fractie in Rotterdam en momenteel een advocatenpraktijk uitoefent. Mr. Loeff, zoon van wijlen minister Loeff van Justitie is specialist op het gebied van zeerecht. De adres sant stelt verder: Dit zelfbeschikkingsrecht zou veilig moeten zijn gesteld in de artikelen XVII tot XXI van de overeenkomst. Het valt op dat de Engelse tekst, die authentiek is, afwisselend spreekt van „exercise of free choice" en „act of self-determination", dus „uitoefening van vrije keuze" (zonder enige nadere bepaling waarop die keuze betrekking moet hebben) en „daad van zelfbe schikking". Het is niet duidelijk waar om niet overal van zelfbeschikking wordt gesproken; onder „exercise of free choice" zou men kunnen verstaan het recht van elke inwoner voor zich zelf zijn eigen nationaliteit te kiezen, zonder d"t die individuele keuze enig gevolg zou hebben ten aanzien van de status van het rijksdeel Nieuw-Guinea. Gezien het onderlinge verband der ver schillende bepalingen kan men wel aannemen, dat met „free choice" of „freedom of choice" en „self-determi nation" hetzelfde bedoeld wordt, maar in dit verband is zeer bezwaarlijk de uitlating van president Soekarno van 17 augustus, waarin naar het verslag van Reuter en United Press gezegd zou zijn dat Indonesië instemt met het houden van een stemming over zelf beschikking in Nieuw-Guinea tegen 1969; dat de mensen in het gebied dan vrije lijk kunnen beslissen de republiek te verlaten of daarin te blijven," dat de volksstemming „interne zelfbeschik king" en niet „externe zelfbeschikking" zou betreffen. Dat tegen deze verklaring van Ne derlandse zijde nog niet is geprotes teerd, acht de heer Loeff wel zeer ernstig. Zelfs al neemt men aan dat deze verklaring niet bedoelt de mo gelijkheid te openen van een betoog als zou de vrijheid van keuze slechts behoeven te betreffen de keuze van nationaliteit door iedere Papoea af zonderlijk, dan blijft wel zeer be zwaarlijk dat president Soekarno zon der tegenspraak „externe zelfbeschik king" uitdrukkelijk verwerpt. De heer Loeff gaat vervolgens in op het verschil tussen intern zelfbeschik kingsrecht en extern en verwijst in dit verband naar het standaardwerk van professor Frangois, Grondlijnen van het Volkenrecht, tweede druk, 1957, blz. 96. Bijzonder verontrustend acht de heer Loeff dat ook in de overeen komst van New York verschillende formuleringen duidelijk uitgaan van de Indonesische opvatting dat Nieuw- Guinea reeds sinds 17 augustus 1945 deel zou hebben uitgemaakt van de Advertentie 7;, per liter i het onderscheid tussen de bomen en het bos. Met detailkritiek zouden wij aan de visie van dr. Veldkamp tekort hebben gedaan. Wellicht hebben wij nu tekort gedaan aan zijn vindingrijkheid, die uit tal van ingebouwde alternatieven blijkt. Dat moet dan tot later wachten. toen beweerdelijk in het leven geroe pen Republiek. Behoudt Indonesië zich het recht voor te betogen, dat het recht de ban den met Indonesië te verbreken slechts zou gelden voor de individuele Papoea, niet voor het territoir als zodanig? Zo vrhagt de heer Loeff en hij vervolgt: Het is onbegrijpelijk, dat de Neder landse onderhandelaars in deze termi nologie hebben berust. Zeer merkwaardig is ook, dat het ge biedsdeel nergens in de overeenkomst met zijn officiële naam van Neder lands Nieuw-Guinea of een vertaling daarvan wordt aangeduid: in de over eenkomst heet het „West New Guinea (West Irian)" en als het Tractatenblad nr. 77 moet be innen met de titel van de overeenkomst in het Nederlands te vertalen, wordt gesproken van „Weste lijk Nieuw-Guinea (West Irian)" In de overeenkomst wordt dus op verschillende plaatsen uitgegaan van de Indonesische opvatting als zou Nieuw-Guinea reeds een onderdeel van de Republiek zijn en het Nederlandse standpunt, dat de souvereiniteit ook nu nog bij Nederland berust, komt nergens tot uiting. Niet alleen geeft de redactie van de overeenkomst dus steun aan de uitlating van president Soekarno ten aanzien van het zelfbeschikkingsrecht, maar indien deze overeenkomst in deze vorm ooit van kracht zou worden, zou Indonesië kunnen stellen, dat daarmede aanvaard is haar standpunt, dat van 1945 af Nieuw-Guinea tot de Republiek zou hebben behoord; de consequenties daarvan zijn niet te overzien. In elk geval staat vast dat de over eenkomst niet duidelijk het externe zelfbeschikkingsrecht geeft; de tekst schiet dus op zijn belangrijkste punt tekort, aldus de heer Loeff. Welke waarborgen heeft Indonesië gegeven ten aanzien van het zelfbe schikkingsrecht, daargelaten wat dit in houdt? Waarom past men niet de pro cedure toe die in 1935 ten aanzien van het Saargebied is gevolgd, waarbij de Volkenbondsraad de eindbeslissing had? Blijkens art. XXI van de overeen komst van New York hebben de Ver enigde Naties geen taak in deze, im mers zij hebben slechts rapporten in ontvangst te nemen. In plaats van de beslissing omtrent de uitslai van de geldigheid van de stemming aan de algemene vergadering van de Verenig de Naties op te dragen sluit art. XJÖ met de bepaling, dat Nederland en In donesië zullen eerbiedigen „the results of the act of self-determination"; ner gens is echter vastgesteld hoe die re sultaten worden vastgesteld en hoe ge schillen daaromtrent worden beslecht. Waarom is nergens een bepaling opgenomen ten gevolge waarvan een partij die de overeenkomst niet of onjuist uitvoert, geheel of gedeelte lijk verliest de rechten die zij zich heeft bedongen, met een regeling voor beslechting van geschillen? zo vraagt de heer Loeff. Wat betreft de twijfel der regering of voor goedkeuring een gewone meer derheid voldoende is dan wel overeen komstig art. 63 der Grondwet een meer derheid van twee derden der in elk der Kamers der Staten-Generaal uitge brachte stemmen wordt vereist, zegt de heer Loeff dat elke twijfel op dit punt noodlottig is. Indien het wetsont werp zou worden aangenomen met een meerderheid die in één der Kamers beneden twee derden ligt, zou de Kroon moeten beslissen of zij het zo tot stand gekomen document zal ondertekenen. Doet zij dit, dan staat het desalniette min eenieder ook Indonesië vrij te betogen, dat de overeenkomst niet bindt; wat de gevolgen hiervan zullen zijn, nadat eenmaal het volledige be stuur aan Indonesië zal zijn overgedra gen, is gemakkelijk te voorzien. Overigens brengt naar de mening van de adressant reeds art. 67 der Grondwet mede, dat voor het opdragen van het voorlopig bestuur aan een or gaan der Verenigde Naties zoals voor zien in art. II van de overeenkomst, een meerderheid van twee derden ver eist is. De heer Loeff komt dan tot de vol gende slotsom: I. In de overeenkomst van New York is het zelfbeschikkingsrecht onvoldoen den en onduidelijk geregeld: gezien de tot nu niet weersproken uitlatingen van president Soekarno zou dus een aan vullend protocol nodig zijn, dat het zelfbeschikkingsrecht nader definieert en een behoorlijke regeling van de overeenkomstig art. XVIII te houden stemming geeft. II. Het is niet verantwoord een over eenkomst als de otiderhavige als door de Staten-Generaal goegekeurd te be schouwen, tenzij in elk der Kamers een meerderheid van twee derden der GRONINGEN, 3 sept. Een automo bilist uit Groningen, de 58-jarige E. R. is zaterdag op de Kerkduinweg te Noord- Laren nabij het natuurvriendenhuis in gereden op een aldaar wandelende groep debiele meisjes, verpleegden van Huize Blankeweer van de Stichting Algemeen Welzijnsfonds. De groep maakte een bos wandeling onder toezicht van een leid ster. Toen de automobilist de groep van tien meisjes wilde passeren, kwam hij met het linker voorwiel buiten de weg en geraakte in een slip. Hij verloor de macht over het stuur en schoot met zjjn personenauto dwars over de weg en recht op de wandelaarsters in. De auto kwam tegen een boom tot stilstand. De automobilist kreeg een hersenschudding. Vier meisjes werden gewond. De gewon den werden in vier ambulanceauto's overgebracht naar het academisch zie kenhuis te Groningen. uitgebrachte stemmen zou zijn verkre gen. Op deze gronden verzoekt de heer Loeff het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst aan te houden, totdat door een aanvullend protocol de hierboven vermelde zekerheden zuilen zijn verkregen, terwijl daarna beslist zal kunnen worden, of een overeen komst van deze strekking is goed te keuren. (Advertentie) ....dan is Blett VÓÓf het scheren nèt wat U zoekt! Elke morgen Blett vóór het scheren en U voelt zich de gehele dag alsof U pas geschoren bent! Een bijzonder actief ingrediënt in Blett richt het baardhaar op een speciale manier hoog uit de huid op. Het uitscheren kan hierdoor véél dieper dan normaal geschieden! Dit is vooral bij elektrisch scheren zo belangrijk! Door Blett blijft U veel langer glad geschorenU ziet er 's avonds nog even schoon uit als 's morgens! olivinI moderne cosmetica. (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE, 3 sept. Vrol'jke kinderen holden op het zon-overgotea binnenplein van de Willem de Zwijgerkazerne in Hattemerbroek achter een bal aan, zich niet bewust van de zorgen van hun ouders met wie z(j_ 's morgens met de Zuiderkruis uit Nieuw-Guinea waren gekomen. Er stonden hier en daar mili taire vrachtauto's, waaruit koffers wer den geladen, die al spoedig aan de .land van een formulier werden gedistribu eerd. Toen wij hier zaterdagmiddag om streeks half drie aankwamen, was er juist de laatste bus met repatrianten uit Amsterdam binnen. De nieuwaange- komenen waren nog onder de indruk van de hartelijke ontvangst daar, waar mensen met bloemen op de kade had den gestaan. Wat zij in Indonesië destijds aan troe belen hebben meegemaakt willen zij niet opnieuw beleven. Vandaar dat zij hun bezittingen in Nieuw-Guinea, moeizaam na harde arbeid daar verworven, nadat zij er met niets waren gekomen, in de steek hebben gelaten, omdat zij vrezen nat op de stilte van nu een hevige storm zal volgen. Een wanhoopsstemmir.g hebbem we Dij deze repatrianten niet aangetroffen en we zijn diep onder de indruk gekomen van de moed, het ge duld en de gelatenheid van deze men sen, die voor e derde maak soms voor de vierde maai omdat velen ook in een Jappenkamp hebben vertoefd, een be staan moeten opbouwen. Elk gezin oelichaamt een drama op zichzelf, maar het meest ontroert du dapperheid van de vier dochters Ondaatje, de 50-jarige Olga, de 52-jarige Bella, de 54-jarige Jos en de 56-jarige Jet, die ongehuwd zijn gebleven om voor hun 77-jarige vader te zorgen, na- da' hun moeder smartelijk in het Jap penkamp was omgekomen. We troffen hen met enkele landgenote: aan in een van de vertrekken van de beslist niet somber aandoende kazerne. Toen zij in december 1949 berooid in Nieuw-Guinea aankwamen en zich in Manokwari ves tigden, moesten z^j in hun bestaan voor zien. Als onderwijzeres zag Olga, de jongste van de vier, geen enkele moge lijkheid hiertoe; haar zusters, van wie twee bij het nijverheidsonderwijs waren er de derde vroedvrouw was, hebben haar toen geholpen met het kweken van bloemen, die gretig aftrek vonden. Tijdens de bezetting van Indonesië, toen het voedsel schaars werd, had zij leren bakken, en vrienden die haar bakkunst kenden gaven haar de raad wederom taarten te verkopen. Zo zijn de vier dames erin geslaagd een bloemisterij en banketbakkerij op te bouwen tot een bedrijf ter «aarde van 100.000 gulden, dat zij in handen van een kennis hebben achtergelaten, af wachtend wat ervan over zal blijven. Hun vader, die architect van beroep was, heeft met eigen handen er een woonhuis bij gebouwd. Wezenloos liep de grijze heer door de kazerne en buiten maar \va< rond, ver trouwend op het doorzettingsvermogen van zijn kinderen, die hopen ergens een baantje op een kantoor te vinden, als zij straks in een contract-pension zijn on dergebracht. „Mijn dochters zijn veel flinker dan ik", bekende hü. toen we een praatje met hem maakten.„Ze hebben een enorme wil en als zij iets Een gerepatrieerd gezin uit Nieuw-Guinea op het binnenplein van de Willem de Zwijgerkazerne in Hattemerbroek. (Van onze verslaggever) ZUNDERT, 3 sept. Nog nooit in de 21-jarige historie van het Zundertse bloemencorso is de eerste zondag van september zo'n overrompelend festijn geworden als vandaag. Het was niet het atscheid van de zomer, het was de viering van de zomer zelf. Fel laaide de zon over de naar schatting 150.000 Nederlanders en Belgen, die zich in de vroege namiddag langs het parcours hadden geschaard. Met kranten, strohoeden, brillen en zonnekleppen waarmee een bekende sigarettenindustrie precies in de roos had geschoten gaven zij zich met vreugde over aan de te lang ontbeerde kwellingen van hitte en zonnebrand en Sinte Clara, tronend op een praal- miljoenen 24 wagens tot de laatste vierkante centimeter bedekten, zo plotseling van daan getoverd waren, zal wel altijd een raadsel blijven. Maar ze waren er: malse dahlia's, roomkleurig en kanarie geel, fel rood, wijnrood en bijna zwart, lila en oranje, citroen en purper. De Zundertse buurtschappen hadden ze in één lange nacht verwerkt in lijnen, vlakken en figuren, in wagens die overrompelden door hun volume en in constructies van adembenemende fra giliteit. Wat kan men al niet uitbeelden in louter bloemen! Een vervaarlijke draak, een walvis, de stervende zwaan en het lelijke eendje, de Moulin Rouge en de atoomduikboot Nautilus, de hoorn van Zunderts aardbeienovervloed, en ijle hoogoprijzende slangen, diepzee taferelen met griezelige inktvissen en kubistische composities; een ongeloof lijke rijkdom van vblksfantasie, zonder een uitzondering met grote artisticiteit gerealiseerd, afgewerkt tot in de klein ste details en uitgevoerd in de meest verfijnde kleurencombinaties. Daartussen klaterde de muziek van veertien harmonieën en fanfares uit alle delen van 'het land, fraai ge- costumeerde gezelschappen met knap jonglerende tamboer-maitres en drumband die al musicerend de meest verrassende figuren maakten. Het was één zomerse droom die de dankbare toeschouwers in vervoering bracht. Spontaan deinden de tribunes mee met de tulpen uit Amsterdam die tus sen de dahlia's door gepresenteerd werden door de Weurter muziekvereni ging Na Arbeid Gezelligheid. Sinte Clara en alle Saints die de fanfare verder nog liet opdraven, mogen weten dat dit volk de zomer,' en zijn vrije uren waard is. Want dat was het meest indrukwekkende en het vertede rende van dit feest: de onbaatzuchtige inzet van de mensen uit Zunderts buurtschappen waar wekenlang aan de wagens is gebouwd; de ambitie van de mensen uit Haarlem en Leiden, uit Utrecht en Nijmegen, uit Reusel en Stampersgat, die talloze vrije uren aan de muziek- en shownummers hebben besteed; en het vreedzame genieten van het Beneluxpubliek gebundeld in één grote zuil van zonaanbidders. Enige deernis hebben we gehad met de duwers-onder-de-wagens, die door de even plezierige als uitstekende com mentator Piet Hack terecht voor het zonlicht werden geroepen. En met de leden van de jury die in al dit fraais het fraaiste moest aanwijzen. Zij bekroonde de Fantasie uit het Verre Oosten, van de buurtschap Helpt Elkander, die dus zaterdag a.s. nog eens mag gaan pralen in de Noord-Brabantstoet te Antwerpen. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. Korthals, overhandigde deze groep na afloop de medaille van zijn collega van Economische Zaken. De tweede prijs, een medaille van de stad Antwerpen, was voor het sprook je van de Keizer en de Nachtegaal, eveneens een oosterse verrukking, van de buurtschap Klein Zundert. De prachtige Koraalzee van de buurt schap Raamberg kreeg de derde prijs, een beker van de Zundertse boom kwekers. Een eervolle vermelding mag ten slotte de rijkspolitie incasseren die met 325 man het verkeer heeft geleid. Mei gebruikmaking van een vliegtuig, mobi lofoonwagens, motoren en mobiele ver keerslichten is zij erin geslaagd de enorme verkeersstromen zonder grote stagnaties te verwerken. Vele Breda- naars genoten aan de rotonde urenlang van het verkeerscorso... voorstellen, neb ik alleen maar ia te zeggen." Wientje Gemt, die met haar 62-jarige moeder en 70-jarige vader uit Ransiki is gekomen, was in Nieuw-Guinea een pluimv, ebedrijfje en vruchtentuin begonnen. Hst liep juist heel aardig, maar zij heeft ijlings de kippen voor een prikje verkocht en alleen wat huishoudelijke spullen in een paar koffers gestopt om tijdig een veilig heenkomen te zoeken want allen ver wachten een chaos, als straks de In donesiërs he* bewind overnemen. Voor haar is het lichtpunt dat spoedig haai erloofde, die a's machinist op de Holland Amerika Lijn vaart en nu in Mexico vertoeft, overkomt, waarna zjj zullen trouwen. Dan zoekt hij ean baantje aan de wal. Zij noemt het fantastisch, zoals ze in Nederland zijn ontvangen en uit haar mond horen we de zoveelste lofprijzing van de gezagvoerder van de Zuider kruis, kapitein F. J. Mörzer Bruyns, die een en al zorg voor zijn passagiers was. In de commandant van de kazerne, luitenant-kolonel Timmermans, die met zestig militairen van de Van Heutsz- troepen in een week tijds het mannen- verblijf van een kazerne heeft omgeto verd tot een co gerieflijk mogelijk ver blijf voor gezinnen, waarvoor kinder- ledikantjes en wiegen zijn aangesleept met een vracht aan lakens en slopen, hebben de repatrianten opnieuw een man gevonden, die als een vader voor hen zorgt. Daar getuigde reeds van een bord „Welkom" boven de ingang van de kazerne en toen de laatste gasten waren binnengekomen, 'leef* hij enkele hartelijke woorden via de microfoon tot he gericht. Dames en neren van net Centraal Co mité van kerkelijk en particulier initia tief gaan rond om de nodige gegevens te verzamelen, vrijwilligster^ uit Zwol le, Wezep, Hattem en Oldenbroek delen voedsel en dranken uit. De organisa tie is zo puik. dat in korte tijd een nasi goreng-tafel is aangericht. Maat schappelijke werksters stellen zich op de hoogte van ae samenstelling der ge zinnen met het oog op het toekomstig verblijf en voor de geestelijke verzor ging hebben pater Drager M.S.C., die 35 jaar in Nieuw-Guinea heeft gewerkt, en ds. De Kater in de Willem de Zwij ger-kazerne hun intrek gencmen. In de televisie-zaal werd reeds gister morgen een H. Mis gelezer en een dienst voor da protestanten gehouden. Zaterdagavond is de film vertoond van de feestelijkheden bij het 25-jarig huwe- ,"k van ons vorstenpaar Instructeurs zijn geëngageerd voor sportoefeningen en de kinderen worden goed bedacht met speelgoed, waarvoor men in Apel doorn eer, actie op touw heeft gezet. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 sept. Bij een wilde vechtpartij in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks sluitingstijd van de café's in de Raamstraat, hebben twee doldriftige varensgezellen links en rechts met een mes om zich heen gestoken. Het gevolg was dat er drie van hun tegenstanders op het slagveld achterbleven met ernstige wonden. Twee van hen moesten in het zieken huis worden opgenomen. De toestand van een van de gewonden, een 49-jarige magazijnmeester, was gisterav ond zorgwekkend. De vechtpartij ontstond toen de magazijnmeester, zijn vrouw en een 19-jarige student na het verlaten van een café in de Raamstraat nog wat stonden na te praten en er een taxi wilde passeren. De student moest zyn fiets naar de kant halen om de taxi te laten passeren, wat niet snel genoeg ging naar de zin van de passagiers, twee varensgezellen van achttien en negentien jaar oud. Zij kwamen de auto uit renden op het groepje af, begonnen een vechtpartij en trokken plotseling een mes. Eerst werd de student in zijn heup gestoken, zonder dat deze dit direct bemerkte. Daarna stak de oudste zee man de magazijnmeester enkele ma len in borst en buik, waarop deze ineen zakte. Toen ging de student hulp halen in het cafe in de persoon van een 24-jarige kunstschilder. Nau welijks op het strijdtoneel aangeko men werd deze in de borst gestoken. Daarna gingen de twee er snel van door. Een agent die kort daarna arri veerde ging direct op de fiets de buurt af, zoekend naar een man in een jasje zonder mouw, die op de plaats van het gevecht was achtergebleven. In de ROTTERDAM, 3 sept. Een farma ceutische industrie alhier (Pfizer n.v. de Nederlandse tak van Chas. Pfizer and co, inc. New York) heeft per 1 september de prijzen voor de meeste van haar geneesmiddelen met rond 10 procent verlaagd. De jongste prijsverla ging is de derde binnen vier jaar. In totaal variëren deze prijsverlagingen van 20 tot 55 procent. In het bijzonder voor de geneesmiddelen waarin de anti biotica terramycine en tetracyn zijn ver werkt. Terramycine en tetracyn zijn uit sluitend op doktersrecept bij de apothe ker verkrijgbaar. Gortstraat kon hij hem aanhouden. Zijn metgezel werd gistermiddag thuis gearresteerd. De jongste heeft bekend te hebben gestoken, al weet hij niet wie hij geraakt heeft, volgerTk zijn zeggen. De magazijnmeester moest di rect na aankomst in het ziekenhuis worden geopereerd. Hü bleek er ern stig aan toe. De kunstschilder is even eens opgenomen. Hü had steken in zijn long opgelopen. De student had al leen maar vleeswonden bü zün heup. LUGANO, 3 sept. De 25-jarige ge meenteambtenaar H. Klein Reesink uit Doesburg is vrüdag in het meer van Lugano verdronken. Hü was donderdag uit Nederland naar Italië vertrokken. Kort na aankomst in de plaats Bisonne is hü van het strand van het hotel in het water gesprongen. Hü kwam niet meer boven. Eerst een half uur late- is het stoffelpk overschot gevon den. Men heeft nog kunstmatige ademhaling toegepast, maar deze po gingen bleven zonder succes. Breukelen Zaterdagmorgen is de zesjarige J. Dunsbergen uit Breukelen door onbekende oorzaak te water ge raakt in het Amsterdam-Rijn kanaal en verdronken. De jongen was met vriendjes gaan vissen maar kwam niet thuis op het afgesproken tüdstip. Zijn vader is hem toen gaan zoeken en heeft tenslotte de politie ingeschakeld. Deze vond op de plek waar de jongen had gevist alleen nog de hengel. Even la ter werd het levenloze 'lichaam gevon den. DEN HAAG Bij het baden in zee bü Seheveningen is zaterdag de 23-ja- rige D. Klein uit Angermunt bü Dus- seldorf verdronken. Zjjn lichaam is nog niet aangespoeld. Het slachtoffer had familieleden naar de badplaats ge bracht en zou weer terugkeren naar Duitsland om zün familie een week la ter weer op te halen. HEEZE Bü het baden in een van de vennen bü het viaduct te Heeze in Noord-Brabant, is gisteren de elfjarige F. L. van der Müden verdronken..Toen men de jongen uit het water haalde bleek het al te laat om met succes kunstmatige ademhaling toe te passen. UTRECHT, 3 sept. Examen staat huishoudkunde en statistiek m.o.: L. W. J. van der Laan, Den Haag. J. Schouten. Arnhem, H. R. Land. Rotter dam en H. H. Seuren, Heer. Examen staatsinrichting m.o.: P. Hekking, Rot terdam!.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5