Twee dodenvier gewond bij botsing op rijksweg 3 Drie doden bij HACHELIJK MOMENT IN ZANDVOORT Batsman Marseille kruitdampen Onverwachte tegenstand voor profs van Hampshire van nationale held cricketteam in DUITSE ruiters blinken uit in Rotterdam Maathuis beste Nederlander op laatste dag van CHIO De grote eenheid van de Kerk Geünieerden een brug tot afgescheiden Oosterse kerken D Vele ongelukken in weekeind Auto tegen boom Zuidslaven in de Limburgse mijnen botsing in Vaals m Met draw grote roem vergaard Studiemateriaal voor het Concilie (IX): onderwerpen van de commissie voor de Oosterse Kerken F ranciscanessen- klooster geopend Belgische renner vloog van circuit MAANDAG 3 SEPTEMBER 1962 PAGINA <5 Ongeval in Zandvoort Vier Amsterdammers gewond Traangas beëindigt Haagse café-ruzie Jubilea tS m as HAARLEM 3 sept. Het pro fessional team van de county Hampshire en de ploeg van „All Holland" hebben zaterdag en zon dag op het fraaie terrein van Rood en Wit vele honderden cricket liefhebbers een onvergetelijke wedstrijd bezorgd. De Engelsen zijn op de tweede dag op onver wachte tegenstand gestuit. Nadat de profs op de eerste dag innings welhaast spelenderwijs met hun gastheren afrekenden, maar het „gezicht" van de wedstrijd wilden redden door Nederland niet voor innings in te sturen, viel zondag middag de grote verrassing. De Nederlandse battingside zette alle schroom opzij en met spel van bij zonder fraaie kwaliteit werd een totaal bijeen geranseld van 301 voor 8. Marseille was met zijn score van 112 not out de held van de wedstrijd. Het resultaat was een draw. Grappen en grollen r v - ■mm ROTTERDAM, 3 sept. Hans Günter Winkler, de zeer bekwame Duitse springruiter, die in zijn carrière werd bekroond als Olym pisch kampioen, als wereldkam pioen en als Europees titelhouder, heef zondagmiddag in het inter nationale Concours Hippique we derom een „huzarenstukje" uitge haald. Als laatste man van de Duitse equipe in de landenwed- strijd stond hij voor de zware op gave met de machtige negen-ja rige Holsteiner schimmel geen enkele springfout te mogen ma ken, wilden de Duitser's voor e onderwerpen, die de stu diecommissie voor de Oos terse Kerken heeft voorbe reid ten behoeve van het Concilie zijn nagenoeg aile' ook door an dere commissies behandeld, zoals dat ook bij de missiecommissie het geval was. De liturgie (en de volkstaal), de sacramenten, de kerkelijke geboden, de macht der bisschoppen, het catechismuson derricht, de eenheid van de Kerk het zijn bekende titels, die de re vue al passeerden. Maar voor de Oosterse Kerken werden deze op nieuw besproken -en wel in het licht der speciale omstandigheden. Eigen erfgoed Opruimen de eerste maal in Rotterdam dé landenwedstrijd winnen. Wink ler slaagde. Weliswaar kreeg hij een halve strafpunt wegens over schrijding van de toegestane tijd (met 0,4 sec.), maar dit was van geen betekenis. Eerste zustersklooster in het moorden Samenwerking tussen Utrechtse Jaarbeurs en Textieljaarbeurs Burgemeester Witte terug uit Amerika (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM, 2 sept. Gisteren is >p rijksweg 3 Rotterdam-Gouda, onge- reer 1 km. ten noorden van het Kra- ingse bos een zeer ernstig auto-onge- uk gebeurd dat aan twee personen he. even kostte. Vier andere bij het onge- uk betrokken personen werden gewond, wee hunner ernstig. De 50-jarige heer A. Ooms was op slag dood. evenals zijn naast hem zit tende echtgenote, de 49-jarige mevr. G. Ooms-Kalkman. De achter hen ge zeten 67-jarige mevr. S. Vonk-Ooms en haar dochter, de 36-jarige bloemis- te S. C. Vonk, werden met zware verwondingen naar het Bergwegzie kenhuis overgebracht. De auto was totaal vernield. De bestuurder van het busje, de 24- jarige paardenverzorger H. C. A. v.d. Made uit Amersfoort en de meerijdende 16-jarige walsmachinist H. G. Wugesn- burg uit Leusden werden niet ernstig gewond naar het Dijkzichtziekenhuis overgebracht. De heer v.d. Made kon dit ziekenhuis later op de dag verlaten. De botsing ontstond doordat een in de richting Gouda rijdende personenauto bestuurd door de heer A. Ooms, een Rotterdamse metaalbewerker, te veel aan de kant reed en in de groenstrook kwam. De heer Ooms heeft klaarblijke- lfik de auto op achteruit wil'en zetten maar schakelde verkeerd, zodat de wa gen vooruit reed op de rijbaan van het t^genliggend verkeer. Juist kwam er een klein busje aan met personeel, be horende bij het transport van paarden en een meute bestemd voor het inter nationaal concours hippique De perso nenauto reed recht tegen het busje aan. Er ontstond een enorme ravage. DEN BOSCH Een bromfietser met twee duo-passagiers is zaterdagavond rond half negen, toen hij van achter een geparkeerde auto plotseling naar het midden van het Hinthamereind reed, in frontale botsing gekomen met een van tegengestelde richting naderende perso nenauto. Een van de duo-passagiers, de 20-jarige dienstplichtige soldaat M. v. Gelder uit Den Bosch werd terstond ge dood. Zijn broer, de 22-jarige A. v. Gel der, die de bromfiets bestuurde en de 18-jarige G. v. Hoorn liepen verschil lende fracturen en hoofdwonden op. Zij zijn naar het Groot-ziekengasthuis over gebracht; hun toestand was zondag niet levensgevaarlijk. ZUNDERT De verkeersdrukte van Zundert heeft één slachtoffer geëist; on der Rijsbergen werd de 31-jarige mevr. Th. Gosens, die tussen een stilstaande Lie de weg overstak, door een uit de andere richting naderende Belgische auto gegrepen en gedood. Mevr. S., moeder van twee kinderen, wilde zich raar haar man begeven, die aan de andere kant van de weg de verkeers drukte gadesloeg. ZAANDAM Met een snelheid van ruim 100 kilometer reed de zeven entwintig jarige Zaandammer Auke de Graaf met zijn motor tegen een licht mast op de Provinciale Weg te Koog a.d. Zaan. De man was op slag dood. Zijn duo-passagiere, de 20-jarige Maar- tje Duits uit Worm er, werd zwaar ge wond in het gemeenteziekenhuis te Zaandam opgenomen. De dodelijke rit gebeurde 's nachts. De slachtoffers wa ren dermate verminkt, dat de politie pas de volgende ochtend het slachtoffer en de zwaargewonde kon identificeren. MAASTRICHT Gistere-, is de 33- jarige Belg A. I. Saeys uit Luik ko mende van Maastricht verongelukt bij de Belgische grens. AMSTERDAM Drie Amsterdam- ZANDVOORT, 3 sept. Ten gevolge van een ernstig ongeval zijn zaterdag middag vier Amsterdammers min of meer zwaar gewond in het Grote Gast huis te Haarlem opgenomen. Het vier tal reed in een auto. Door nog niet op gehelderde oorzaak reed de bestuurder, de 61-jarige E.S., tegen een boom op de Zandvoortselaan. De man liep een ge broken knieschijf op en borstkneuzin- gen. Erger was een 19-jarige leerling verpleegster er aan toe. Zij kreeg een glas van haar bril in een der ogen. Zij zal vermoedelijk dat oog moeten missen. De 51-jarige M. A. S. kreeg een shock en een wond aan het lin kerbeen. De echtgenote van de bestuur der liep een beenwond op. De auto werd zwaar beschadigd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 sept. Meteen traangaspistool heeft een Haags café houder een ruzie met een vrouwelijke collega in haar kroegje aan het Huy- genspark beëindigd. Nadat de vrouw die 32 aar is, door het traangas was bedwelmd, heeft de vierenvijftigjarige man haar geslagen. Bovendien ver nielde hij in het café van de vrouw de telefoon. De gewelddaden werden om streeks half een in de nacht van zaterdag op zonda - gepleegd. HEERLEN, 31 aug. De gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg heb ben zich tot de Nederlandse overheid gewend met het verzoek medewerking te verlenen om Zuidslaven die zich aan melden in de mijnen te werk te mo gen stellen. De werving van arbeiders in Italië en Spanje gaat minder snel dan werd verwacht. De overheid heeft onder bepaalde voorwaarden met betrekking tot het aantal en de gebruikelijke selectie, geen bezwaar. Enkele vertegenwoordi gers van de Nederlandse mijnindustrie zijn nu in Zuidslavië om een en ander te regelen. AMSTERDAM. 3 sept. Het oudste nog in leven zijnde oud-lid van het Am sterdamse Concertgebouworkest, de heer H. Kok, heeft gisteren zijn negen tigste verjaardag gevierd. De heer Kok was van 1920 tot 1930 solo-hoornist van het Concertgebouworkest. Hij woont thans in een bejaardenhuis in Ede. mers (twee mannen en een vrouw) hebben zaterdag ernstige verwondingen opgelopen toen het busje waarin zij za ten, op de boek van de Ruysstraat - Wibautstraat over de kop s'oeg. De be stuurder van het busje verleende vol gens de politie geen voorrang en botste met flinke vaart tegen een van rechts komende auto. Het busje sloeg over de kop en de drie inzittenden moesten naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis worden overgebracht. De materiële schade aan beide auto's was aanzienlijk. DRIEBERGEN In de nacht van zaterdag op zondag is in een ziekenhuis te Dortmund de 16-jarige Wim Wilde man uit Driebergen aan -de gevolgen van een ongeluk overleden. De jongen maakte vlak voor zijn vertrek naar Nederland nog even een ritje met een Dui1;s vriendje op een bromfiets. Hij botste tegen een boom. DORDRECHT, 3 sept. De dienst plichtig soldaat A. A. van O. uit Breda is sinds gistermiddag spoorloos. Hij was gaan zwemmen in het Hollandsch Diep bij Willemsdorp. De kleren van Van O. werden aan de waterkant ge vonden. De koninklijke marechaussee en de rijkspolitie te water hebben gis teren reeds lange tijd gedregd, maar hun pogingen bleven zonder resultaat. (Van onze Limburgse redacteur) VAALS, 3 sept. Een personenauto, komend uit de richting Aken, is van morgen omstreeks vijf uur tegen een gedeeltelijk langs en gedeeltelijk op de weg geparkeerde vrachtwagen met aan hanger gebotst alsmede tegen een uit de richting Maastricht komende perso nenauto. Bij deze botsing, op de rijks weg ter plaatse bekend als Lemierser Berg, werden drie personen op slag ge dood. Het zijn de 25-jarige J. H. L. Mul- lenders, de 32-jarige L. J. Verheyde, alsmede een zekere L., wiens nadere personalia niet bekend zijn, allen uit Maastricht. Zij zaten in de uit Aken ko mende auto. De bestuurder van deze wagen, de heer S., eveneens uit Maas tricht, werd slechts licht gewond. De bestuurder van de tegenligger, de heer Cremers uit Maastricht, moest met vrij ernstige verwondingen in het zieken huis te Heerlen worden opgenomen. ZANDVOORT, 3 sept. De Belgische renner R.C. uit Gosselie, die zondag in zijn auto aan het trainen was op het circuit te Zandvoort, vloog plotseling van de baan. Hij brak een van zijn rib ben en waarschijnlijk is zijn linkerlong beschadigd. 4'. Tijdens de gisteren gehouden races op het circuit van Zandvoort slipte de Brit A. Pilette van de baan. Hij belandde in de berm, waar zijn wagen in brandI vloog. Gelukkig kon de coureur zijn auto meteen verlaten; op een hoofdletsel na bleef hij ongedeerd. (Van onze cricketmedewerker) Met een totaal van 308 voor 7 had Hamsphire zaterdag zijn kaarten reeds op tafel gelegd. Het batten van de En gelsen was van voortreffelijk gehalte en vooral de manier waarop de flegma tieke captain Marshall zijn razendsnelle 48 bijeen sloeg, was een lust voor het oog. Maar ook Gray 52, Horton 47, Li vingstone 32 en Sainsbury 74 not out vergastten het publiek op meesterlijk cricket. Toch boezemde in de Neder landse aanval één bowler heel veel ont zag in. Dat was de Rood en Witter Henny Wijkhuizen, die in 22 overs de prachtige cijfers 5 voor 62 op zijn naam kreeg. Het was uiteraard geen verras sing dat de Nederlanders hierop het antwoord verre ten achter bleven. De bowlers van Hampshire, gesteund door meesterlijk fielden, ontmoetten weinig tegenstand en slechts Spits 22, Onstein 14 en de „vrij" spelende aanvoerder Colthoff 31 wisten het hoofd boven wa ter te houden. Na tweeënhalf uur zat Nederland voor 112 runs aan de kant, een totaal dat Hampshire het recht gaf op de „follow on". Maar een vroege afloop van de match zou Voor het pu bliek wel zeer onbevredigend zijn ge weest en vandaar het besluit van de Engelsen om er een „wedstrijd" van te maken. De tweede innings van Hampshire bracht een totaal in de boeken van 154 voor 6, waarop werd gesloten. Een bijzonder fraaie innings demonstreerde Horton, die een knalharde 51 bijeen ran selde. Marshall 24 en Burden 31 not out, waren de overige rungetters. Van Ne derlandse zijde werden verschillende vangkansen gemist. De wickets gingen naar Van Arkel 1-16, Marseille 1-11, Vriens 2-35, Wijkhuizen 2-35. Het slotgedeelte van de match kreeg een verrassende ontknoping. Met de ach terstand van 350 runs en nog drie uur en drie kwartier aan speeltijd, leken de kansen voor de Nederlanders op een eervol resultaat nihil. Hadden de Engel sen in het begin van de innings „mede lijden" met hun gastheren, dat zij hen vrijelijk toestonden om een flink aantal runs in de boeken te brengen? Alles duidde er op dat de profs van Hamp shire zich maar half wilden geven. God frey Evans, de harlekijn van de ploeg, verkondigde luidkeels zijn grappen. De cricket-Insiders meesmuilden: dit druisde in tegen de ongeschreven wet ten van het spel. Marseille en Peter van Arkel straften dit optreden af. De HCC-er ranselde er lustig op los en bracht in „no time" een fonkelende 52 op zijn naam. Na de 'heepauze zou Hampshire wel toeslaan, zo waren de algemene verwachtingen. De Engelsen vatten hun taak inderdaad ernstig op. Geen tijd meer voor grollen en grapjes, maar „spel". Doch de Nederlandse bat tingside zette zich schrap. Tot grote ver bazing van de duizendkoppige menigte, werd de aanval van de Britten volko men lamgeslagen. Bowler na bowler wierp captain Marshall in de strijd. Maar de koelbloedige Marseille, op fraaie wijze gesteund door Spits 36, „good old" Wally van Weelde met een ouderwetse 49 en Onstein 28, hield stand. Marseilles poging voor een cen tury leidde uiteindelijk tot een volledig succes. Toen de speeltijd was verstreken en de telegraaf op 301 voor 8 stond, had het Nederlandse team met zijn „onbe slist" grote roem vergaard. Een lang durig applaus weergalmde door het ge boomte van de Haarlemmerhout toen de spelers van beide ploegen door het ent housiaste publiek uitgeleide werden ge daan. Batsman Gray in actie in de cricket match AU Holland tegen Hampshire County. Links met gestreepte pet wiecketkeeper Colthoff van HCC boven hem batsman Horton. en WU» (Var (Van onze Romeinse correspondent) Onder de Oosterse Kerken, die onder de zorg van de gelijknamige "omo'nse congregatie („de Oriëntale") vallen, wor den verstaan de met Rom geünieerde Kerken van de Alexai drijnse, de west- Syrische (of Antiocheense), de Byzan- thijnse, de Chaldeeuwse en de Armeen se ritus. Deze kerken hebben nog zij takken, die wederom zelfstandige kerk genootschappen vormen. Zij hebben al le hnn eigen bestuur, wetgeving, litur gie en autonomie Het verschil tussen hen en d z.g. Orthodoxe afgeschei den Kerken is hoofdzakelijk, dat zij de eenheid met Rome behielden of te- -ugvonden. De groei in het usten en het westen van de Algemene Kerk is met behoud van de eenheid en het wezenlijke in zeer verschillende richting gegaan. Hierin speelden veel historische facto ren mee, maar niet minder het ver schil in levensgevoel en in de bena dering der dingen. Om enkele voorbeel den te noemen; De Latijnse Kerk ont plooide zich in haar structuur en be stuur hechter en veel meer „bovenna tionaal", dan de plaatselijke kerken in het oosten, die het stempel van zich autonoom besturende nationale kerken kregen. Zelfs toen Byzanthium, „het tweede Rome" op het hoogtepunt van zijn geestelijke en wereldlijke macht stond, is de patriarch van Byzanthium nooit anders dan als de eerste onder zijn gelijken, de andere patriarchen, er kend. Veel meet dan in de Oosterse Kerken bloeiden in de Westerse de ker kelijke wetenschappen ei. de ontwikke ling der theologie Daartegenover staat, dat de liturgie in het Oosten de eigen lijke band tussen de gelovigen vormde en vormt. Dezen v. 'en tot op heden de liturgie der Latijnse Kerk een cere brale aangelegenheid, meer lijkend op eei exclusief ceremonieel der priesters, dar, op de gezamenlijke eredienst van alle leden der gemeenschap De afschei ding van oost en west verdiepte deze verschillen tot onberekenbaar nadeel voor elk der beide takken De hervonden eenheid met Rome herstelde bij de ge ünieerde kerken de verbroken band. maar hiel de verschillen niet op. Rome h""ft trouwens de eigen geaardheid dier kerken geëerbiedigd: zij bleven zelf- standi onder het oppergezag van de pa is, verregaand gedecentraliseerd dus in beginsel. Maar ook andere verschil len, die in de sfeer van opvattingen en gevoelens liggen, leefden uiteraard voort. Dit heeft bij herhaling aanleiding ge geven tot interne botsingen. De 84-ja- rige zeer strijdbare patriarch der Mel- chieten Maximos IV Saigh heeft op niet mb te verstane wijze ti kennen gege- ve' dat het nieuwe wetbcek voor de oosterse kerken voor dezen een grote teleurstelling is geworden. Het is, vol gens de patriarch, een typisch produkt deel zijn hun meningsverschillen met de gevoeligheden t.o.v. Rome ook die der orthodoxen. Zo raakt men weer heel duidelijk het hart van het concilie, dat volgens 's pausen opdracht, moet uitzuiveren, hervormen en vernieuwen, dit mede met het oog op het bevorderen van de eenheid onder de christenen. En als er één gemeenschap van christenen de katholieke kerk na staat en na aan het hart ligt, dan is het die der or thodoxen. van Romeinse juristen, die niet ver mochten door te dringen in de ziel dier kerken. In het oosten bewaakt men het eigen erfgoed met argusogen en het verleden heeft geleerd, dat vrees voor „Romeins centralisme" (p. Mosmans W.P.„Imperialisme"!) niet altijd on gegrond is. In deze dingen speelt ook de officiële plaats der oosterse patriarchen een rol. In rang komen j na de kardinalen. Minder uit menselijke gevoeligheden, dan wel vanuit een structurele visie op de Algemene Kerk acht men dit in het oosten onjuist. De traditionele hoofdze tels van het kerkelijk bestuur waren de patriarchaten, als Alexandrië, Jeruza lem, Antiochië, Byzanthium. Rome e.a. Het kardinalaat (en vooral de kardi naalscurie) is een bestuursinventie van de Romeinse patriarch, de paus. Men ziet in het oosten niet in, waarom La tijns kerkelijke bestuursfunctionarissea voor de eigen apostolische patriarch zouden gaan. Dan is er nog de paus keuze. Het is nu eenmaal zo gegroeid, dat alleen de kardinalen de paus kiezen, maar is dit reden om het bij het oude te laten? Er zijn stromingen, die de mening zijn toegedaan, dat voor de keuze van de opperpatriarch in elk ge val de patriarchen krachtens hun ambt kiesmannen moeten zijn. Daarbij gaat het er niet om hoeveel gelovigen door zo'n patriarch bestuurd worden (het zijn er vaak maar betrekkelijk weini gen). Het is een beginselkwestie. Deze wordt interessanter, omdat men er wel over hoort spreken om bij de verdere uitplanting van het geloof en het waar schijnlijk ontstaan van nieuwe liturgieën en riten ook de patriarchaten uit te breiden, niet als een erefunctie, zoals heden de patriarchen van b.v. Venetië en Lissabon die bekleden, maar als een werkelijk hoogste bestuursambt: patri arch van Al-Indië, b.v. van Afrika en waarom niet van Latijns-Amerika of van Oceanië? Zijn dit eventueel interessante be- stuursvragen en is het een groot goed voor de eenheid en de vrede in de Kerk om hangende problemen op te lossen, een zeer ernstig aspect van de verhouding der Latijnse Kerk met de oosterse geünieerden Is, dat deze laat- sten een natuurlijke brug vormen tot de afgescheiden oosterse kerken. Voor een Kerk en der Orthodoxe. Een speciaal onderwerp is dat der cultusgemeenschap van Latijns-katholie ken en (vooral van) geünieerden met de orthodoxen.De kerkelijke regel ver biedt actieve deelneming aan de gods dienstige plechtigheden van algeschei den christenen, een voorzichtigheids maatregel. De gelukkige tendentie van onze tijd is om t.a.v. onze medechris tenen meer de nadruk te gaan leggen op wat ons allen verbindt, dan geschei den houdt. Een groot goed is het om het niemandsland van wantrouwen, verkeerd begrijpen en van gevoelighe den op te ruimen. Dan wordt waar schijnlijk de klove zichtbaar, die scheidt. Maar dan weet men ook, waar men staat en kan men beginnen een brug te slaan of de klove te dichten. Over een niemandsland kan men geen bruggen slaan. Wat betreft de ortho doxe kerk, die de apostolische opvol ging heeft en de sacramenten, schijnt de commissie de mogelijkheid te heb ben bestudeerd, dat een katholiek in bepaalde gevallen ook in de orthodoxe kerk de sacramenten zou mogen ont vangen en deelnemen aan de H. Litur gie. Zeer moeilijk ligt het gemengde huwelijk tussen een katholiek en ortho dox. Het vraagstuk heeft n.l. geheel an dere kanten, dan een (christelijk) ge mengd huwelijk in het westen vanwege de situatie en de soms in het oosten bestaande rechtsverhoudingen. Tenslotte heeft de commissie haar bijdrage geleverd en haar visie gege ven op een thema, dat in het middel punt der belangstelling staat: de een heid der christenen. Zjj benaderde het vanuit de problematiek der Katholieke Doordat in de tweede manche reeds voor hem zijn equipegenoten Schridde op llona en Schockemöhle op Ferdl feilloos door het zeer zware parcours waren gekomen, stapte Duitsland met slechts een kwart strafpunt uit de tweede manche en overvleugelde daar mee de Britse equipe, die de balans op 12 Vt strafpunt had afgesloten. De Britse equipe, die sinds 1948 reeds zes maal de landenprijs won voor de laatste maal in 1961 had door o.a. twee foutloze parcoursen van Harvey Smith op O'Malley en Peter Robeson op Firecrest in de eerste manche slechts 4'/s strafpunt tegen haar grootste concurrente, Duitsland, negen. Alleen Winkler maakte in de eerste manche geen fout. Slechts Smith kon zijn prestatie in de tweede manche herhalen. Robeson kwam nu tot 8 strafpunten, terwijl Ann Drum- mond-Hay op haar „Dure" Merely-A- Monarch en de Europese kampioen Dave Baker op Mr Softee wederom in de fouten vielen, zij het voor beiden slechts één. Het totaal .van acht straf punten bleek tenslotte te veel om de voorsprong te kunnen vasthouden. De sterke Duitse equipe met Winkler, Schockemöhle, Schridde en Jarasinski mocht na afloop uit handen van prins Bernhard de trofee, verbonden aan de overwinning, in ontvangst nemen. De bijzondere prijzen voor de beste ruiters vielen allen ten deel aan Engelsen: de Prix du Vainqueur voor Dave Barker, de Coupe Vetiver voor Harvey Smith, terwijl de beker voor de hoogst ge plaatste amazone naar mevrouw Crago ging. In bet met 1250 gulden voor de win naar hoogst gedoteerde springcon cours, de Grote prijs van de stad Rot terdam, dat zaterdagmiddag werd ge houden. leverde een prachtige over winning op voor de Engelsman Harvey Smith, die in de barrage het 440 meter lange parcours met O'Malley feilloos aflegde in de onaantastbare tijd van 44.1 sec. Scherp als een mes reed Smith tussen de hindernissen met hele korte wendingen en in een magnifieke stiji nam O'Malley met het grootste gemak alle hindernissen, zoals hij ook in de landenwedstrijd geen enkele maal faalde. De Europeso kampioenscombi natie Barker - Mr Softee werd tweede Jan Maathuis kwam, ook in dit springconcours tot de beste Nederland se prestatie. Met Irene Jansen op Kairouan was Maathuis op Troongravin Anne tot de barrage doorgedrongen. Beiden kwamen hierin goed voor de dag, maar konden toch niet tot een ereplaats doordringen. Met 4 straf punten werd Maathuis tiende. Irene Jansen, die twee springfouten maakte en daardoor acht strafpunten op haar conto kreeg, kwam niet onder de eerste vijftien. Dave Barker revancheerde zich in de prijs van De Maas. Nu was voor hem de overwinning op het paard Franco. Uitslag landenwedstrijd: 1. Duits land, totaal: 914 str. pnt. (9 en str. pnt), 2. Groot-Brittannië:. totaal: 12Va str. pnt. (4% en 8). 3. Zwitserland: totaal: 44% str. pnt. (32en 12), 4. Ier land: totaal 46% str. pnt. (16 3/4 en 30) 5. België totaal. 89 str. pnt. (49 en 40), 6. Nederland: totaal: 96 str. pnt. (6414 en 31%): Tjeerd Velstra met. The Honest Man gediskw. en 19%, Anton Ebben met Bajazzo 22% en 10, Irene Jansen met Kairouen 11*/» en 16, Jan Maathuis met Troongravin Anna 30% en 5%. (Van onze correspondent) MUSSELKANAAL, 3 sept. De zusters Franciscanessen van Ouden bosch hebben het eerste zusterskloos ter in het noorden van het land ge opend. Dat gebeurde zaterdagochtend tijdens een plechtige bijeenkomst. De bisschop van Groningen, t mgr. P. A. Nierman, zegende het gebouw, dat „Filadelfia" heet, in. Het gebouw ver rees vlak bij een complex bejaarden- woningen. Binnen afzienbare tijd zal bij het klooster tevens een bejaarden tehuis worden gebouwd. Het ligt in de bedoeling, dat de zusters dit tehuis zullen verzorgen. Thans werken negen zusters in het klooster. Zeven geven les aan scholen, een is maatschappelijk werkster in de Kanaalstreek en de negende doet de huishouding. UTRECHT, 3 sept. De Koninklijk® Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht ®>J de Nederlandse Textieljaarbeurs te Af' hem hebben besloten volledig te g&z samenwerken. Onder voorbehoud vf instemming der aandeelhouders van Nederlandse Textieljaarbeurs zal op juli 1963 een integratie tussen beide stituten tot stand komen. De heer A. G. Biemond jr., tot nu t°.® directeur van de Nederlandse Text1®1 jaarbeurs, zal in dienst treden van 0 Koninklijke Nederlandsche Jaarbeuf Onder verantwoordelijkheid van de gemeen directeur, de heer J. H. *j' van der Kwast, zal de heer Biemoflw naast de heer Meester, die optreedt ejj directeur commerciële zaken, de funct' van directeur buitenland vervuil®?; Naast de bijzondere zorg voor de text1® afdeling zal de heer Biemond tot ta® krijgen de bevordering van het nationaal karakter van de KoninklU* Nederlandsche Jaarbeurs. Dit samengaan is, evenals de vo* t jaar tot stand gekomen samenwerk11 met 't Raedthuys, uitvloeisel van streven van de Koninklijke Nederlan,, sche Jaarbeurs, om door bundeling v-t krachten haar deelnemers op de mogelijke wijze te dienen. EINDHOVEN, 3 sept. De bü^j, meester van Eindhoven, ir. H. \A7ïfto te» crio+ofon rvn SCÏli pTlOl gisteren opr. een reis van dertien d.%e' Ver. Staten van Noord-A1 Witte, is veerd na door de rika. De heer Witte woonde een ged®v3Ü van het programma van de reür.:® te de 101ste Airbornedivisie bij, wendol' Philadelphia eind augustus is uit den. Het Woensels muziekkorps pjj Eindhoven bracht de burgemeester et zjjn aankomst een aubade, waarn® ar gezelschap in auto's en bussen Eindhoven reed. De heer Witte vatte zijn incj£pnin over zijn Amerikaanse reis san1 gen het woord: „Overweldigend". %0 studiereis is het niet geworden u;t- merkte hjj op. Wel heeft hu W van nodiging van het gemeentebestu j,et Philadelphia in een hehkopter drukke verkeer in deze mUVJ® jpra* waargenomen. De burgemee.i-ar,s® verscheidene malen voor An1®1 radio- en tv-station, hij bra - bezoek aan het Fort Camphei ^ejn brigade-generaal C. W. G. Bi van rondleidde De heer Witte hee-f pij ontvangen. gte- o.a. ereburger f^^Jlle- onderscheidingen ereburger den Clarksville ARNHEM, 3 sept, - crum heeft tou:-r»rn.iem G-'*0! afscheid gen ».or. v i v i Arnhe: open der, J. M. A. ven P bare werker «ci»»rit>3 V .'.V-i'Je1 "Pb'"'j4f zaken, volk..' uic-ftso.-.g c'1. zich De heer Van Buggennm he®lWa het openbare leven teruggetrv gens zijn leeftijd (65).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6