Eerste gevechten in ALGERIJE Woedende moslims blijven betogen tegen de oorlog CUBA krijgt meer wapens van Rusland De Gaulle morgen W.-Duits land Toespraken in het Duits in Düsseldorf en Stuttgart naar Minister LUNS over EEG en de eenheid van Europa Verband tussen politieke en economische eenwording *im Af TWEE DODEN IN DE KASBAH Oe Thants toekomst Vredeskorps naar INDONESIË Indië koopt Migs Fascisten lokken opstootjes uit in oost-Londen Eerste divisie naar La Courtine w Wmmm mm Ballonrace in Roermond een grote belevenis 3 x A gesloten Utrecht en het gas Weerzien na 23 jaar Bartje's verjaardag 2900 spaarpotten CARPAN0 m 21 doden bij een brand in Manilla INTERVIEW MET BERLIJNS BLAD Nieuwe radioactieve gordel rond de aarde sterker dan verwacht I 'Mm MAANDAG 3 SEPTEMBER 1962 PAGINA 7 VERMOVTH ALGIERS, 3 sept. (AFP, Rtr., UPI) De groeiende spanning in Algerije, waar nog steeds elk mo ment een complete burgeroorlog kan losbarsten, heeft zich in het afgelopen weekeinde enkele malen ontladen in korte schermutselin gen tussen legereenheden, die Ben Bella steunen, en militairen van willaya vier. Ook in de kasbah van Algiers ontstonden gister avond gevechten. Het staat vast dat er doden zijn gevallen, al schijnt niemand precies te weten hoevéél. De politieke leiders blij ven praten over „onderhandelin gen", „verzoening en compromis sen", maar tot nu toe is het bij woorden gebleven. ■liilliiiII I- Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma Overigensrookt al Arsenal? (Advertentie) Het Algerijnse volk wordt inmiddels Bteeds bozer. In de hoofdstad is het aantal demonstraties tégen de oorlog, In welke vorm dan ook, niet meer te tellen. Tienduizenden moslims hebben eraan deelgenomen en gaan daar nog steeds mee door. Hun leus blijft „Ba- rakat!" (Nu is het genoeg!). Ook bui ten Algiers willen de mensen niets van een oorlog weten. In de buurt van Bog- In de komende zitting van de Al gemene Vergadering van de V.N.. die half september begint, zal een nieuwe secretaris-generaal gekozen moeten worden. Oe Thant is op het ogenblik slechts waarnemend-secretaris-gene- raal. voor het restant van wijlen Ham- marskjölds ambtstermijn die op 10 april 1963 afloopt. Zal men hem straks handhaven als hoofd van het secretariaat van de V.N.? Dat zal vooral afhangen van de houding van de Sovjet-Unie. De Russen hebben vorig jaar een heftige campagne gevoerd voor een hervorming van het secretariaat. Het ambt van secretaris-generaal zou moe ten worden afgeschaft, en het zou moeten worden ver- vangen door een BUITENLANDSE driemanschap, be staande uit een KRONIEK Westers, een com- J munistisch en een neutraal lid, die al le drie het recht van veto zouden heb ben. Tegen dit plan is uit het Wes terse kamp heftig verzet gerezen, om dat een dergelijke opzet de V.N. prac- tisch machteloos zouden maken. Eind Vorig jaar heeft Khreesjtsjev zijn troj ka in de ijskast gezet, toen hij in stemde met de benoeming van Oe Thant. Maar de Sovjet-premier zou nu weer zijn eis voor een structuur wijziging van het V.N.-secretariaat kunnen herhalen. De nieuwe secretaris-generaal moet gekozen worden door de Algemene Vergadering, maar de voordracht Wordt opgesteld door de Veiligheids raad, waar Rusland een veto kan uit brengen. Oe Thant heeft het vertrou wen weten te winnen van Amerika, en ook in het kamp van de niet-ge- bonden landen staat hij er goed voor. Maar of Khroesjtsjev bereid is hem nog eens vijf jaar ais hoogste ambte naar van de V.N. te handhaven valt niet te voorspellen. Oe Thant heeft Vorige week in Jalta besprekingen ge voerd met de Sovjet-premier, maar de waarnemend-secretaris-generaal heeft later in Moskou verklaard, dat hij deze ontmoeting de kwestie van Zijn verkiezing niet ter sprake is ge komen. Maar al heeft Khroesjtsjev het onderwerp niet aangeroerd: hij Zal ongetwijfeld bij het uithoren van Op Thant de zaak in het achterhoofd hebb en gehad, en Oe Thant zal op *ijn beurt geprobeerd hebben uit te v'nden hoe zijn kans er bij de Russen voorstaat en wat hij in een nieuwe '"bbtstermijn met de Russen begin- nen kan. De stemming in Jalta schijnt goed geweest te zijn, maar Oe Thant haakte bij zijn terugkeer in de Rus sische hoofdstad een kritische optner- vL'ng over het Sovjet-beleid in de j-ongolese kwestie Nu is dit voor f^nroesjtsjev een gevoelig onderwerp aar aanleiding van het V.N.-optre- ^en in de Congo eeft hij indertijd et aftreden van Hammarskjöld ge- jy?t. Het is dus mogelijk dat Oe ants vrijmoedige verklaring over e Congo-politiek van de Russen hem L"\S Z''n haan kost. Wellicht heeft hie eW/U risico genomen, en am- 'eert "ij geen verlenging van zijn 111 tstermijn als Moskou niet aan een P ossing van het Congrlese pre ö'eem wil meewerken. Oe Thant be- ouwt op het ogenblik dit probleem Jfmers als de grootste bedreiging °or de financiële positie van de V.N. hari bijvoorbeeld verlieten tweehonderd duizend boeren woedend hun akkers (voorzover zjj die hebben) om te belet ten dat de troepen van Ben Bella slaags zouden raken met de troepen van willaya vier. De boeren gingen zonder meer tussen beide partijen, die elkaar daar tot schotsafstand waren genaderd, op de straat liggen. Zij ble ven daar de hele nacht van zaterdag op zondag liggen, alsmaar „Barakat" roepend elke keer als zjj een soldaat te zien kregen. Op verschillende plaatsen langs de grenzen van willaya vier, dat door de oprukkende troepen van Ben Bella wordt bedreigd, hebben de soldaten van beide groeperingen zich met el kaar verbroederd en samen gegeten. Hoe de militaire situatie momenteel is, blijft duister. Voordat de boeren in Boghari tussenbeide kwamen, was daar gevochten tussen soldaten van wil laya zes (dit militaire district steunt Ben Bella) en willaya vier. Er vielen geen doden. De commandant van wil laya zes deelde na afloop mee: „Wij trekken op naar Algiers. Niets zal ons kunnen tegenhouden." Boghari ligt 135 kilometer ten westen van Algiers. Ook zouden Ben Bellistische kolonnes onderweg zijn naar Orléansville, een stad die ligt binnen de grenzen van willaya vier. Naar men aanneemt zijn de Ben Bel listische troepen in totaal 55.000 man sterk terwijl willaya vier, dat door wil laya drie wordt gesteund, 22.000 man op de been kan brengen. De troepen die op de hand van Ben Bella zijn, zijn grotendeels de troepen van het Alge rijnse „buitenleger." Daarmee wordt be doeld het leger, dat tijdens de strijd met Frankrijk niet in Algerije was, maar in Marokko en Tunesië. De willaya's daar entegen beschikken grotendeels over le geronderdelen die in de strijd tegen Frankrijk zijn gehard, al hebben zij ook vele recruten onder de wapenen. De secretaris-generaal van Ben Bella's Politieke Bureau, Moha- med Khider, die zich in Algiers bevindt (de leiding van willaya vier heeft hem tot nu toe ongemoeid gelaten) verklaar de zaterdagavond dat de Ben Bellis tische troepen ,.over een breed front" oprukken en spoedig in Algiers kunnen worden verwacht. Volgens Khider ver broederden de troepen van willaya vier zich met de strijdmacht van Ben Beha, overal waar zii hun ..vijanden" tegen kwamen. In de kasbah van Algiers ontstonden de gevechten gisteravond om kwart voor zeven. De strijdende partijen wa ren enerzijds patrouilles van willaya vier en anderzijds leden van Ben Bella's „vijfde colonne" in de stad onder leiding van Saadi Vacef. Het schieten duurde ongeveer twintig minu ten. Ziekenauto's reden daarna af en aan. Later bleek dat twee mensen wa ren gedood en tientallen gewond. Een van de doden was een iongen van t'en jaar. Volgens aannangers van Ben Bella had een patrouille van willaya vier een handgranaat in en groep k'nderen ge gooid, maar deze verklaring zal wel r.iet helemaal "rjj zijn van propaganda. Een woordvoerder van willaya vier zei dat het vuur was geopend door Franse troepen, waarop prompt Franse functionarissen in actie moesten komen om te verklaren, dat niet één Franse soldaat zich op het tijdstip van de schiet partij in de kasbah bevond WASHINGTON, 3 sept (UPI) Sar gent Shriver, de leider van het Ameri kaanse Vredeskorps, is gisteravond in Djakarta aangekomen. Hij had van morgen een bespreking met president Soekarno en zal daar-a nog een week in Indonesië blijven. Men neemt aan dat Shriver, die een zwager is van Kennedy, met de In donesische president zal spreken over het zenden van een groep medewerkers van het Vredeskorps naar Indonesië. Shriver maakt momenteel een reis langs alle Vredeskorps-projecten in de wereld. Er zijn nog geen leden van het Vredeskorps in Indonesië. „PUNT e MES" CLASSICO" DRY" Mkutnakam CARPAM0 'TAL.A N v« RMOUtK CARPANO is de meest verkochte vermouth in Italië; een bewijs van zijn onovertroffen kwaliteit. IMR ANDRÉ KiERSTENS N V TILBURG MOSKOU, 3 sept. (Rtr, UPI) In Moskou is gisteravond officieel bekend gemaakt dat de Sovjet-Unie en Cuba een overeenkemst hebben gesloten voor de levering van wapens aan het regime van Fidel Castro teneinde „de bedrei gingen van agressieve imperialistische kringen tegen Cuba" te bestrijden. „Zolang deze imperialistische krin- fen voortgaan Cuba te bedreigen heeft it land het volste recht de nodige maatregelen te nemen om zijn veilig heid, soevereiniteit en onafhankelijk heid te verdedigen. Cuba's trouwe vrienden hebben alle recht dit recht vaardig verzoek in te willigen", aldus het communiqué. De Sovjet-Unie heeft voorts toege zegd Cuba te zullen helpen bij het op bouwen van een ijzerindustrie en bij de uitbreiding van drie ijzerfabrieken. MEXICO In Mexico-stad aange komen vluchtelingen uit Cuba hebben meegedeeld, dat bij de Cubaanse ha venstad Mariel een grote Russische mi litaire basis wordt aangelegd, als te genhanger voor de Amerikaanse mari nebasis Quantanamo op Cuba. NEW DELHI, 3 sept. (UPI) De regering van Indië heeft zaterdag for meel besloten, over te gaan tot de aankoop van een eskader Migs, straal jagers dus van Russisch fabrikaat. PARIJS, 3 sept. (Reuter) Presi dent De Gaulle wordt deze week het eerste Franse staatshoofd in de moder ne geschiedenis dat een staatsbezoek aan (West) Duitsland brengt. Het be zoek, dat morgen begint en zes dagen zal duren, is het hoogtepunt van De Gaulles politiek voor een Frans-Duitse verzoening en het streven om de nau we samenwerking tussen deze twee landen te maken tot de basis voor een verenigd Europa, dat politiek en mili tair onafhankelijk is van Amerika en Rusland. Aangenomen wordt, dat het Franse staatshoofd krachtig zal aandringen op een nieuwe actie voor een Euro pese politieke unie, waarbij hij de volledige steun verwacht van bonds kanselier Adenauer voor de Franse opvattingen op dit punt. Franse func tionarissen zpn evenwel van oordeel, dat men niet te hoge verwachtingen mag hebben. Dinsdag en woensdag zullen voorna melijk zijn gewijd aan besprekingen in Bonn met bondskanselier Adenauer en met bondspresident Lübke. Behalve over de Europese politieke urne zal dan zeker ook van gedachten worden gewisseld over de westelijke houding tegenover Moskon inzake Berlijn. Een aanvankelijk programma voor het bezoek moesten de Westduitse auto riteiten herzien, omdat president De Gaulle liet weten, dat hij „niet voor vakantie, maar voor zaken" naar de Bondsrepublie' kwam. Het is zijn wens om zoveel mogelijk met de bevolking in contact te komen. Zo zal hij zes redevoeringen houden, in Bonn. Keu len, Düsseldorf, Hamburg, München en Stuttgart In de staalfabrieken van Thvssen in Düsseldorf zal De Gaulle 30.000 arbei ders in hun eigen taal toespreken. Zo als vele andere Franse officieren van zijngeneratie beheerst De Gaulle het MANILLA, 3 sept. (UPI) Minstens 21 personen zijn gisteren te Manilla om het leven gekomen, toen brand uitbrak in een in Spaanse stijl gebouwd flatgebouw, waar 7 gezinnen woonden. Acht van de slachtoffers wa ren kinderen. Volgens de politie was het aantal slachtoffers zo groot, omdat de enige uitweg uit het gebouw in vlammen was gehuld en ontsnapping uit de ramen onmogelijk was vanwege het hiervoor aangebrachte traliewerk. Zes mensen liepen verwondingen op. BERLIJN, 3 sept. (DPA) Minister Mr. J. M. A. H. Luns heeft zich gis teren in een gepubliceerd gesprek met eei vertegenwoordiger van het West- berlijnse blad „Morgenpost" uitgespro ken tégen een scheiding van de eco nomische en de politieke eenmaking van Europa. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken zei „Er bestaat een zeker gevaar, dat men de economische en de politieke eenmaking van Europa van elkaar scheidt en dat daardoor het gewenste opbloeien van de economische ontwikkeling bljjft steken. De economi sche en politieke ontwikkeling zijn zo nauw met elkaar verbonden, dat men ze in een verenigd Europa niet van elkaar kan scheiden. Daarom pleiten wij voor een nauwe samenwerking in de E.E.G. én in de politieke unie". Minister Luns vindt een uitnodi ging aan de regeringsleiders van de zes E.E.G.-staten voor een reeds in september te houden bijeenkomst voorbarig. „Ik geloof dat pas wan neer de voorbereidende werkzaamhe den voldoende voortgang hebben ge maakt over een bepaald tijdstip ge sproken kan worden" De ministers van buitenlandse zaken zouden zeker éénmaal tevoren officieel bijeen moe ten komen om de kwestie van een eventueel compromis te bestuderen Mr. Luns wil liever niet over Europa als van een soort neutraal blok spre ken. „Ik geloof dat een politiek geïnte greerd Europa voor zichzelf en ook voor de wereld van de grootste bete kenis is zonder dat daardoor iets zou veranderen aan onze oriëntering op de NAVO en Amerika". De nederlandse bewindsman is verder van mening dat een verenigd Europa een goede invloed zal hebben op belangrijke kwesties, zo als die van de hereniging van Berlijn en Duitsland. Een van de beste dingen van de tijd na de oorlog noemde minister Luns de Duits-Franse alliantie. „Nederland juicht de Duits-Franse vriendschap bijzonder toe. Wij hopen dat deze nog nauwer zal worden. Maar daarnaast houden wij het voor zeer belangrijk, dat ook Groot-Brittannië bij de E.E.G. en de politieke unie betrokken wordt, omdat het Europa van de Zes te klein is", aldus minister Luns. LEIPZIG (Rtr.) Ter gelegenheid van de officiële opening van de Leip- ziger najaarsbeurs heeft de Oostduitse minister van handel, Balkow verklaard dat het steeds meer noodzakelijk wordt de belemmeringen, die de E.E.G. aan de ontwikkeling van de handel tussen Oost en West in de weg legt, op te ruimen. Volgens het Oostduitse pers bureau ADN kwalificeerde minister Bal kow de E.E.G. als „een ernstige ont wrichtende factor." Balkow herhaalde de eerder door pre mier Khroesjtsjev geopperde suggestie tot het oprichten van een internationale organisatie ter bestrijding van discri minatie in de wereldhandel. Duits heel behoorlijk. Zijn tweede rede in deze taal zal hij in Stuttgart voor 25.000 padvinders en leden van andere jeugdorganisaties houden. Met het oog op de moordaanslag, die onlangs op de Franse president werd gepleegd, hebben de Westduitse auto riteiten, naar verluidt, het aantal poli tiemannen dat hun gast moet bescher men, verdubbeld. De Westduitse fede rale recherche vreest dat vele OAS-ers deze week de Frans-Duitse grens zul len oversteken om te proberen De Gaulle in de Bondsrepubliek te ver moorden. De mannen, die met de vei ligheid van de Franse president zijn belast, zullen dan ook een zucht van ver lichting slaken als De Gaulle weer veilig is teruggekeerd op Franse bo dem. LONDEN, 3 sept. Op twee plaat sen in Oost-Londen kwam het gisteren tot opstootjes ten gevolge van beto gingen van fascistische groepen. De po litie had alle optochten voor de duur van 48 uur verboden, maar er vonden twee bijeenkomsten plaats in Oost- Londen, een in Bethnal Green en een in Dalston. De politie kan dergelijke bijeenkomsten niet verbieden, maar kan ze beëindigen, hetgeen prompt ge schiedde. In Benthnal Green was het de bewe ging van Mosley, die de woede wekte van het publiek. De bijeenkomst had ongeveer drie kwartier geduurd, toen Mosley gisteravond om half acht ar riveerde. Voordat hij kwam, waren zijn aanhangers, die probeerden de menigte toe te spreken vanaf een vrachtauto, bekogeld met eieren, rot fruit en bak stenen. Toen Mosley probeerde te spre ken werd hij overschreeuwd door de menigte. Twee minuten later gelastte de politie de bijeenkomst te beëindigen. Dank zjj de aanwezigheid van grote politieversterkingen slaagde Mosley er in heelhuids te ontkomen, ofschoon hij enige vuistslagen en schoppen incas seerde. De politie verichtte een 40-tal arrestaties. De gearresteerden zullen heden voor de politierechter verschij nen. Niet ver van Bethnal Green, in Dal ston, hielden leden van de Britse Na tionale partij, een uitgesproken fascis tische beweging, een bijeenkomst. Hier kwam het eveneens tot opstootjes. Een viertal fascisten werd afgeranseld. Tengevolge van het ingrijpen van de po litie kon de rest van de fascisten ont komen. WASHINGTON, 3 sept. (Rtr) De Verenigde Staten hebben zaterdag be kendgemaakt, dat de nieuwe stralings- gordel, die op 9 juli door de Amerikaan se kernexplosie op grote hoogte boven de aarde is ontstaan, krachtiger is dan men had verwacht en wellicht ver scheidene jaren zal blijven bestaan. In een gemeenschappelijke verklaring van het ministerie van defensie en de commissie voor kernenergie werd hier aan echter toegevoegd, dat er geen gevaar bestaat voor bemande ruimte- vluchten. Als gevolg van de nieuwe, gordel is de radioverbinding met drie kunstmanen verbroken, namelijk met de Britse Ariël-satelliet, die door de VS van Cape Canaveral werd afge schoten, met de Amerikaanse kunst maan Transit 4b en met de TRAAC- satelliet. De Amerikaanse commissie voor kernenergie had in augustus gemeld, dat de verbindingen met deze kunst manen in kwaliteit waren verminderd door de nieuwe stralingsgordel. Nu is voor het eerst bekendgemaakt, dat de verbindingen geheel verbroken zijn. De communicatiesatelliet Telstar heeft niet van de grotere straling te lijden. DEN HAAG, 3 sept. Woensdag ver trekt de 42e infanteriebrigade, onderdeel van de Eerste divisie „7 december", naar La Courtine om gedurende drie weken aldaar te oefenen. De brigade keert 29 september in Nederland terug. Daarna volgt de 11e infanterie-brigade, even eens van de Eerste divisie, die op 27 september Nederland verlaat en terug keert op 23 oktober. (Advertentie) icA 's Lands Kroniek Bij de samenstelling van het eve nementenprogramma hebben de organisatoren van de Roermond- se tentoonstelling „Brug naar de nieuwe tijd" gisteren een ballonrace ingelast. Voor Roermond was het zes tiende internationale concours voor bal- lonvaarders, sinds 1947, een evene ment, getuige de duizenden belang stellenden, die gisteren de tijdelijke „aero-drome" in het zgn. „Hammer- veld" omzoomden. Zjj waanden zich op een drukke luchthaven, daar het startklaar maken van acht luchtballonnen heel wat be drijvigheid veroorzaakte. Dank zij de in de buurt gelegen „Nepacris"-fa- brieken beschikte de Roermondse „aero-drome" over een puike outilla ge. De aanvoer van het benodigde gas (in dit geval 6000 m3 zeer licht waterstofgas, een ideale vulling voor luchtballons) verliep vlot zodat de deel nemers precies op tijd van start kon den gaan. Een van de „benjamins", maar nog altijd een ballon van 450 m3. de Belgische „Oxygenium I" koos het eerst het luchtruim. De commandant Albert van den Bernden, handelsver tegenwoordiger uit Brussel, kreeg een apart applausje van het Roermondse publiek vanwege zijn recente landing op een Italiaanse Alpentop. Zijn ballon, die toen vanwege het vervoer per helikopter gehalveerd moest worden, was weer keurig her steld. Ook Wolfgang Haueisen uit Hamburg met de Duitse ballon „Han- siat" een exemplaar van 900 m3 viel een enthousiaste begroeting van de toeschouwers ten deel, omdat hij onlangs in Dokkum een snelheid wist te behalen van 90 kilometer. Gisteren was het echter bijna wind stil, zodat Wolfgang Haueisen onmo gelijk aan een snelheidsrecord kon denken. Uiterst langzaam dreven de ballon nen af. Naast België en Duitsland was Amerika vertegenwoordigd met de bal lon „U.S.A. I" bekend uit de film „De reis om de wereld in dertig da- fen" onder leiding van ir. Francis hields uit Philadelphia met aan boord Teddy en Henk Scholten. Ook deze ballon, met een inhoud van 900 m3 mocht er zijn. Polen was present met een exemplaar van 630 m3 „Warsa- wa" genaamd on bemand door de jongste van de aan deze race deelne mende ballonvaarders, de 25-jarige Jan Gewecki. De oudste deelnemer was de 69-jarige Franse vrijgezel Charly Dollfus met de ballon „L'Errant". Ook Zwitserland had een ervaren „aero- overzicht even voor de start van internationale ballonwedstrijd te Roermond. naut" afgevaardigd, in de persoon van de hotelier-arts Fred Dolder uit Zurich. Hij maakte zijn tweehonderd ste ballonvlucht. De overige twee bal lonnen waren de oranjekleurige „Utrecht" van de Rotterdamse bank directeur Ben Steeman en de Duitse ballon „Augusta IX" van Alfred Ec- kert uit Augsburg. Burgemeester mr. H. Höppener, die alle ballonvaarders een „behouden vaart" toewenste, volgde het advies van drs. J. Boesman „om het ook eens hoger op te zoeken" niet op. Met zichtbaar genoegen deden dit wel enkele Roermondse burgers, o.a. de kunstenaar Dolf Wong, die voor de win naar van deze race om de „trofee du ballon libre" een fraaie plaquette vervaardigde, alsmede de 15-jarige verkenner Hub Stapper, de jongste passagier. De Roermondse trompettist Martinus den Brok lid van de ste delijke „boere blaaskapel", die tijdens de reünie van de balloncommandanten de dag tevoren plechtig beloofd had om „trompetspelend" het luchtruim te kiezen liet verstek gaan. Kennelijk vond hij het toch maar veiliger op de grond Volgens zijn stadgenoten, die er an ders over dachten en wel de reis, zij het enigszins nerveus aanvaardden, heeft „trompettist Martien" een on vergetelijke belevenis gemist. Zij wa ren opgetogen over de ballonvaart. Hun commandanten niet minder. Vooral de winnaar, de Duitse bal- lonvaarder Alfred Eckert uit Augs burg. Zijn ballon Augusta landde op een kerkhofmuur in het Duitse grens stadje Vierssen, ongeveer 35 km van Roermond. Deze en alle overige lan dingen liepen zender ongelukken af, ondanks het feit, dat de tweede Duit se ballon Hansiat een halve kilometer over boomtoppen schuurde. De overi ge ballonnen, die slechts afstanden van twee tot twintig kilometer aflegden, kwamen in veld en weilanden terecht. Na een bezoek van 374.849 perso nen heeft de 3 x A tentoon stelling in Enschede, die op 21 augustus werd geopend, zater dagavond om twaalf uur haar poor ten gesloten. Het enige paviljoen, dat deze ten toonstelling zal overleven is de hal „100 jaar activiteit", welke naar het sportpark „Het Diekman" zal worden overgebracht en als sporthal dienst zal doen. Zjj heeft een nuttige speel ruimte van 27 x 85 meter. Op voor stel van de voorzitter van het tentoon- stellingsbestuur, de heer A. van Heek, zal deze overdekte spelzaal de naam 3 x A-hal krijgen. Burgemeester B. Thomassen zei in zijn slotwoord: „Wij hebben op deze tentoonstelling gedaan, wat wij bjj de opening hoopten te kunnen doen: wij hebben laten zien, wat stad en streek in ons vaderland kunnen betekenen. Met gevoelens van grote dankbaar heid sluiten wij deze tentoonstelling". Dank werd gebracht aan de honder den medewerkers, die onder leiding stonden van de heer Jac. Kleiboer. Zaterdag was het honderd jaar geleden, dat de gemeente Utrecht de gasvoorziening in han den nam, waarmee het „con servatief geheten Utrecht" zoals de wethouder van bedrijven, de heer H. Ploeg het in een herdenkingsbijeen komst uitdrukte een daad van uit zonderlijke vooruitstrevendheid ver richtte. Zij behoorde immers tot de eerste gemeenten, die de openbare gasvoorziening door een concessiona ris hebben vervangen door eigen ge meentelijk beheer. Reeds in 1841 had de heer W. H. de Heus vergunning gekregen voor de tijd van twintig jaar een koolgasfabriek te exploiteren, die hjj had laten bouwen op het Vreden- burg en het door hem gefabriceerde gas door middel van buizen te dis tribueren. In de concessie was de be paling opgenomen, dat driehonderd lantaarns van de openbare straatver lichting op het gasnet zouden worden aangesloten. Daarmee werd de petro leumverlichting vervangen door gas verlichting. Toen de gemeente Utrecht zelf een nieuwe fabriek aan de Wittevrouwen- singel liet bouwen, die tot grote er gernis van de omwonenden er 97 jaar heeft gestaan, werd het aantal gas lantaarns van de openbare verlich ting uitgebreid tot 841. Sedert 1959 wordt in samenwerking met Amersfoort, Baam, Soest, Woer den en Zeist het Gasbedrijf Centraal- Nederland geëxploiteerd, waarvoor op het industrieterrein aan het Amster dam-Rijnkanaal, een moderne instal latie werd gebouwd tot het omvor men van aardgas. De heer Ploeg wees er in zijn her denkingsrede op. dat de positie van de gemeenten in het kader van de nationale gasvoorziening door de vondst van een ongehoord grote hoe veelheid aardgas in het Noorden des lands wel eens grondig kan veran deren. In Dordrecht hebben elkaar dezer dagen twee broers uit Polen, Boleslaw en Alex Rutkowski, die elkaar sinds 1939 niet meer had den gezien en allang dood gewaand, op nieuw ontmoet. Zij hebben beiden in de oorlog gestreden. Boleslaw zat in de eerste oorlogsjaren enige tijd ge vangen in verband met illegale acti viteiten. Toen i»ü weer op vrije voe ten was. verliet hjj zo spoedig mo gelijk zijn land. In Iran sloot hy zich aan bij het Engelse leger. In 1947 kwam hy naar Nederland en vestig de hij zich in Dordrecht. Ook Aiex was in de oorlog bij het Engelse le ger, echter bij een andere divisie, zodat de broers geen contact met el kaar hadden. Na de oorlog kwam ook Alex naar ons land. Hij ging in de Limburgse mijnen werken en in Brun- sum wonen. Het Rode Kruis heeft er voor gezorgd, dat de broers met el kaar in contact kwamen. Alex werd het heugelijke nieuws verteld dat Boleslaw in Dordrecht woonde en bo vendien kwam hij te weten dat zijn ouders in Polen nog in leven zijn. Het geld, dat de steenhouwer H. J. Engberts heeft ontvangen van de reparatie van „Bartje", het stenen ventje, dat enige tijd geleden in Assen van zijn voetstuk werd gestoten, is gestort in de pot van de actie „Gezonde jeugd voor zieke kindertjes", die ter gelegen heid van Bartjes verjaardag morgen wordt gehouden. De Drentse hoofd stad is van plan van de verjaardag van het geesteskind van Anne de Vries en schepping van beeldhouwster Suze Reinders een waar festijn te maken. Intussen is besloten dat het ventje dat voor bruine bonen niet wilde bidden, de gehele dag zal worden getooid met een stuk kantkoek op zijn arm. De Asser jeugd, die Bartjes verjaardag komt vieren zal worden getracteerd. De Amstelvener de heer N. M. A. ter Wolbeek, plaatsvervangend directeur van de Spaarbank voor de stad Amsterdam, is se cretaris geworden van de internatio nale club van spaarpottenverzame- laars, „The Argyrothecologists Club" De Engelsman Richard George Kir- lew heeft hem het secretariaat van de vijftien leden tellende club overgedra gen omdat hij bij de bank waar hij werirt met pensioen gaat. Reeds in i960 is bepaald dat de heer Ter Wol beek hem zou opvolgen. De Amstelvener heeft de grootste spaarpottencollectie van Europa, nl. 2900 stuks. Op de wereldranglijst staat hij nummer twee, achter een Amerikaan die er tienduizend heeft. De T.A.C. heeft leden in Engeland, Zweden, Thailand, Amerika, Duits land. Denemarken, Spanje, Oosten rijk. Joegoslavië en Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7