Op Nieuw-Guinea V.N. maakt voorwaarden bekend voor „blijvers" Contract van ten hoogste drie maanden; verlenging mogelijk ZWAARTEKRACHT" BIJ PROCES r mm ITMEESTER 75 JAAR Een groeiend bedrijf met toenemende mechanisatie Een kwart van de produktie gaat naar het buitenland Twijfel rond knopen en omslagen; triomfen voor bruin en veilige bolhoed Nieuw handboek gewenst van Friese geschiedenis HET APRIL SMITH MYSTERIE IJp TV-STER VERDWIJNT Zelfde salaris Aanmelding tot 10 september Directie: alleszins aanvaardbaar Spionageproces in Oost-Duitsland Ontvangst in Den Haag afgelast Piloot omgekomen Kleuter valt van vierde verdieping Woon- Winkelhuizen Ramp in Perzië Nederlandse straal jager verongelukt Ongeluk met karabijn op Nieuw-Guinea Twee militairen gewond Zeventiende herenmodebeurs geopend JAARVERGADERING FRYSKE AKADEMY Op slag dood Grieks schip brengt repatrianten DINSDAG 4 SEPTEMBER 1962 PAGINA 11 i aard en wagen onderhouden de verbindingen tussen de twee fabrieken van de fir ma Gebr. van Schuppen's Rit meester Sigarenfabrieken in Veenendaal. Een toevallige toe schouwer in het kleine stadje zou hierdoor de indruk krijgen te doen te hebben met een ouder wetse fabriek, waar machines als ongewenste vreemdelingen ge weerd worden. Niets is minder waar, dat merkten wij toen wij in verband met het vijf en zeven tig jarig bestaan van het bedrijf op uitnodiging van de directie een bezoek mochten brengen aan beide fabrieken. De verbazing, die door de lange rijen machines in de opvallend schoon gehouden afdelingen ge wekt wordt, stamt vermoedelijk vooral uit ons gebrek aan kennis over de sigarenindustrie. Hoewel men pas in 1951 aan een echte mechanisatie van de produktie kon denken omdat voor 17 januari 1951 geen uitbreiding van het machinepark was toege staan werd in 1961 tweederde van de produktie machinaal op gedekt tegen 8 in 1955. In de zelfde tijd is de totale produktie verdubbeld. Het echte handwerk wordt nog uitgeoefend in de af deling, waar de duurdere sigaren van een dekblad voorzien wor den. Het gebeurt door vinger vlugge mannen in een haast be klemmend stilzwijgen. Geschiedenis Sigaren duurder De veilige bolhoed Bruiloftskleed en doodsgewaad VLAANDEREN HOLLANDIA, 3 september (A.N.P.) Nederlandse ambtenaren in Nieuw-Gui- nea, die na 1 oktober willen doordienen °nder het bestuur van de Verenigde Natie i kunnen een contract aangaan van tenminste één en ten hoogste drie maan den. Dit contract kan tot en met april '963 maandelijks worden verlengd. Men zal salarissen krijgen, die gelijk zijn aan de thans geldende en naar keus kunnen deze salarissen worden uitgekeerd in Nederlandse of Nieuwguinese guldens bit heeft de V.N-vertegenwoordiging in Nieuw-Guinea officieel bekendgemaakt. He ambtenaren zullen officiële bescher- tning genieten van de V-N. Voorts wordt verzekerd, dat wettelijk vastgestelde be malingen, die thans gelden, zullen wor den gehandhaafd. De Nederlandse ambtenaren, die na 1 °ktober niet wensen aan te blijven, doch Oa die datum wachten op vervoers- Jbogelijkheid, zullen hun werk van dag <®t dag kunnen blijven voortzetten en daarvoor een evenredig deel ontvangen van hun maandsalaris. De ambtenaren zullen het recht heb ben van de Nederlandse regering een Premie te ontvangen. Naar aanleiding van deze voorwaar den heeft de Nederlandse regering be sloten, dat ook zij, die met de V.N. een contract aangaan voor een kortere duur dan drie maanden, in Nederland maan delijks hun volle salaris belastingvrij zullen ontvangen. Men heeft dus de voorwaarde, dat deze ambtenaren voor ruinstens drie maanden moeten tekenen, laten vervallen. Deze maatregel geldt uiteraard alleen voor degenen, die minstens drie maan den aanblijven, en dus -niet voor die ambtenaren, die van dag tot dag blijven Werken tot het tijdstip van hun vertrek. Wel zal voor deze groep het non-activi- teits-salaris of het wachtgeld pas ingaan ba beëindiging van hun werkzaamheid foor de V.N. Zoals reeds gemeld, moeten de ambte haren in Nieuw-Guinea vóór woensdag een verklaring indienen of zij al dan hiet wensen aan te blijven onder het bewind van de V.N. Thans worden in de gouvernementsgebouwen te Hollandia dagelijks tal van gissingen gemaakt over het vermoedelijke percentage „blijvers". Volgens U.P.Ï. heeft het overgrote ge deelte van het ambtenarenkorps besloten tot onmiddellijk ,-ertrek. Dit brengt met zich mee, dat het vervoersprobleem groter wordt, omdat de meeste ambte naren van deze gL.ige.iheid gebruik wil len maken om 'n uitgebreide vakantie aan «un vliegreis vas. te knopen. Zo is een aan Tokio, Hongkong, Bangkok het Midden-Oosten mogelijk, zonder uat hiervoor veel extra kosten gemaakt hoeven te worden. De KLM is echter niet ingesteld op deze plotselinge stroom van luchtpassa- giers, die aan komen zetten met inge wikkelde en voortdurend wijzigende reisroutes. In Hollandia wordt daarom ver wacht, dat spoedig een maatregel van kracht zal worden, die het ambtena ren verbiedt aan hun terugreis naar Nederland via de KLM-route vakan ties vast te knopen, daar dit een stag natie in de repatriëring tot gevolg zou hebben. Dc Nieuw-Guinearaad nam vandaag AMSTERDAM, 3 sept. Tot uiterlijk IVaandag 10 september kunnen, in ver band niet het aangekondigde bod door de Friesch-Groningsche Hypotheekbank, Sewone en preferente aandelen van Ge meenschappelijk Eigendom, Maatschap- Vli tot exploitatie van Woon- en Winkel huizen worden aangeboden. Zoals be kend wordt voor de preferente aan delen 230 procent, voor de gewone bandelen 1000 procent gebodén. Het aanbod geschiedt onder het uitdruk kelijke voorbehoud dat een voldoende aantal stukken zal worden aangeboden. Donderdag 13 september zal worden "akendgemaakt of het aanbod gestand wordt gedaan. In een bericht aan aandeelhouders beien de raad van commissarissen en de directie van Woon- en Winkelhuzien •bede dat ten aanzien van de berekening y®b de intrinsieke waarde van het ver bogen vermeld zij, dat de waarde van ?6t bezit aan huizen doch zonder JJUizen in aanbouw en bouw in combi natie gesteld is op f 74.750.000.-. De waarde is berekend op deze basis, dat de brutohuren, inclusief de huur verhoging van 1 september 1962, 71/3 Procent van de waarde uitmaken. Van net bezit is circa de helft van de boek waarde vooroorlogsbezit. Op het ver- dhil tussen de aldus berekende waarde j-d. het bedrag, waarop huizen en ter- st'bon en deelnemingen fiscaal te boek tWa n. rust een latente belastingclaim clj'-ake van de vennootschapsbelasting, r6tl Uigeval van verkoop van dit onroe- dlair* 8°ed' verschuldigd zou zijn. Deze op b is in de berekening gewaardeerd Ver* procent van het bovengenoemde chil, uitmakende f 13.455.000. Zoi een motie aan betreffende de door de regering voorgestelde intrekking van de wet op het Nederlands onderdaanschap van niet-Nederlanders. De motie, die werd ingediend door mr. J. de Rijke, beoogt die groepen van niet-N ederlan ders, die niet behoren tot de autochtone bevolking van Nieuw-Guinea, het recht te geven om ongeacht hun verblijfplaats, vo^r de Nederlandse nationaliteit te opteren Het gaat hier om een groep van naar schatting zevenduizend perso nen, onder wie de maatschappelijke Nedelanders, de Ambonnezen, de Keie zen en vele Chinezen. Volgens de heer De Rijke kan men van deze groep niet verlangen, dat zij zonder meer overgegeven wordt aan een vreem de nationaliteit. Waarschijnlijk zal, naar de heer De Rijke verwachtte, ongeveer dertig procent van alle niet-Nederlan- ders bij een eventuele keuze mogelijk heid voor de Nederlandse nationaliteit opteren. Het lid van de Nieuw-Guinea Raad Nico Tanggahma en de voorzitter van de Partei Nationaal, Herman Wajoi, hebben te Hollandia een nationaal comité opge richt. Dit beoogt „zich te blijven inzetten voor de vrijheid der Papoea's en de be hartiging van hun belangen". In dit comité zal waarschijnlijk het reeds be staande comité „Front Nationaal Papoea" worden opgenomen. Vandaag is volgens U.P.I. te Tokio vernomen, dat Indonesië de Japanse re gering om samenwerking zal verzoeken voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Sqekarno zal in verband hiermee ten bezoek brengen aan Japan. In het proces te Troyes tegen de mannen, die ervan worden verdacht vorig jaar september een aanslag op president De Gaulle te hebben beraamd, kampt de verdediging met. allerlei moeilijkheden. Een daarvan is de zwaartekracht. Bij zijn aankomst laat de voornaamste verdediger, „maïtre" Jean Louis Tixier- Vignancourt, een omvangrijk dossier vallen. haar hi ter; fan aandeelhouders vermeld, zou het oordeel van het bestuur en v0„ÏÏard ingeval van het zelfstandig d6 'bestaan van de vennootschap, op 18 ngew°ne aandelen een uitkering van een <>cent dividend in contanten en van agj st°ckdividend van 5 procent uit de gpu°"5®aerve, in de eerstvolgende jaren fa) hdhaafd kunnen blijven: in dat ge- tisati ude9 na circa zes jaren de amor- liKt ?bewijzen geheel zijn gedelgd. Het Grrmi et voornemen van de Friesch- on Hypotheekbank het bedrijf stuur- voet voort te zetten. Het be- aidus i veftrouwt dat aandeelhouders standnu„+gelegenheid zullen zijn hun te hpa-T n aanzien van de aanbieding hod vnn Iïet is van oordeel, dat het faarrihi?1 aandeelhouders alleszins aan- fan T»far ls- De netto-winst over 1961 t 122 in" en Winkelhuizen bedroeg eersto i n' Het saldo winst over het he kwartaal 1962 bedroeg, blijkens gecombineerde balans, f 601.725. Het bedrijf is op 20 september 1887 opgericht door de heer J. van Schuppen Hzn. Bijna twee jaren later, in 1889, trad diens broer, de heer M. van Schuppen, in het bedrijf. Oorspronkelijk was de zaak opgezet als een «ahakskerverij, maar de start was niet succesvol en al heel spoe dig werd begonnen met de fabricage van sigaren. De omvang van het bedrijf bleef in de eerste jaren bescheiden. Zo werk ten er in 1903 nog maar 30 man perso neel. Geleidelijk echter groeide het be drijf, zodat in 1913 een nieuw gebouw werd betrokken, waar omstreeks 200 per- BERLIJN, 3 sept. (Reuter, DPA) Het Oostduitse hooggerechtshof heeft, blijkens een bericht van het Oostduitse persbureau A.D.N., twee Oostberlijners, de 32-jarige Heinz Fink en de 31-jarige Horst Sterzik, tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens spionage voor de Westduitse en Amerikaanse in lichtingendiensten. Voorts werden zware straffen opge legd aan drie Westberlijners. Wegens het .„uitoefenen van terreur" werd de 25-jarige Dieter Gengelbach veroordeeld tot twaalf jaar dwangarbeid, de 22-ja- rige Wolf-Dieter Sternheimer tot zeven, en de 26-jarige Hartmut Stachowitz tot zes jaar. Alle beklaagden werden ook schuldig bevonden aan pogingen om een groot aantal Oostberlijners via een tunnel naar West-Berlijn te helpen ontkomen. Zij werden echter door een Oostberlijnse vrouw verraden, in wier woning de in gang van de tunnel was gemaakt. tweede exporterende land, België, nog niet de helft van de Nederlandse uit voer. Door het tekort aan arbeidskrachten in Veenendaal en omgeving is de di rectie genoodzaakt geweest ook elders vestigingen te zoeken. Zo kwam er een nieuwe fabriek in Didam met bijna 200 personeelsleden, in 1961 is men ge start met een vestiging in Kesteren, die naar gehoopt .vordt in betekenis zal toenemen. Op het ogenblik is Ritmees ter de op een na grootste sigarenfa briek van Nederland met ongeveer 1.250 werknemers. Hoe modern de huidige directeuren de heren F. H. van Schuppen en H. G. van Schuppen die het werk van hun grootvader voortzetten in hun beleid ook zijn, zij geven nog steeds de voor keur aan het natuurblad en willen als nog niet overstappen op het z.g. ge homogeniseerde omblad. Dat wil niet zegger dat ze dit produkt minderwaar dig vinden, zo verzekerden zij. De beide heren gaan zelf de tabakken inkopen, o.a. in Bremen. De vraag blijft zich op het ogenblik verplaatsen naar de goedkopere sigaren. Ritmeester heeft een assortiment van circa 30 modellen, in vergelijking met andere fabrieken lang niet de grootste sortering Ondanks de feestelijkheden in het vooruitzicht konden de directeuren niet nalaten hun bezorgdheid uit te spreken over de stijging der tabaksprijzen. Door verschillende oorzaken, o.a. door mis oogsten, is de vraag naar tabak gestegen en een wereldtekort van circa 10% ont staan. De kostprijs van het produkt wordt voor het grootste deel gevormd door Ie tibak, n.l. 41% tegen 10% de verpakkingsmaterialen en 30% de lonen en sociale lasten. Daarom moest ook Ritmeester besluiten totverhoging van de prijzen, welke mits goedgekeurd door de minister op 1 oktober zal in gaan Deze zorgen zullen de directie en het personeel er zeker niet van weerhou den het 75-jarig jubileum op feestelijke wijze te herdenken. De viering zal in tern geschieden. DEN HAAG. 4 sept. Het gemeen tebestuur heeft de ontvangst «lie van avond na de opening van de tentoon stelling „7000 jaar Perzische kunst", in het gemeentemuseum zou worden ge houden, afgelast in verband met de ramp in Perzië. De tentoonstelling zal door prins Bernhard worden geopend. De regering heeft in een telegram haar „zeer oprechte gevoelens an deel neming en medeleven met de getrof fenen" meegedeeld aan de Iraanse re gering. De Nederlandse ambassadeur in Teheran heeft nu ook opdracht ge kregen om met de regering van Iran in contact tc treden teneinde na te gaan in welke vorm door de Neder landse regering hulp kan worden ge boden. Voor zover bekend is, heeft niemand van de Nederlandse kolonie lichamelijk letsel opgeiopen. Ook zou er geen ma teriële schade geleden zijn. Vanmorgen is de eerste door het Ne derlandse Rode Kruis aan Perzië ge schonken zending goederen van Schip hol naar Teheran gevlogen. De zen ding omvat o.a. 500 sets bloedplasma, 50 tenten voor 400 personen, kleding voor 1500 kinderen, 5000 blikjes melk en duizenden stukjes zeep. Morgen zullen in een DC-8 naar Ka rachi lakens, slopen, dekens en bloed plasma worden geladen voor ^e slacht offers, die verleden week in oost-Pa- kistan door overstroming werden ge troffen. DEN HAAG, 4 sept. Vanmorgen om ongeveer tien uur is op de vliegba sis Eindhoven 'n Nederlandse straaljager (een Thunderstreak F-84-F) veronge lukt. De piloot van het toestel, een Bel gische kapitein-vlieger is omgekomen. Het verongelukte toestel maakte deel uit van een formatie van vier straaljagers die opstegen van de basis. Het vierde toestel van deze formatie boorde zich kort nadat hef van de baan was los gekomen en nadat het lan dingsgestel al was ingetrokken in de grond. Het schoof door en kwam op on geveer een kilometer afstand van het einde van de startbaan in een bouw land terecht, waar het in brand vloog. De oorzaak van het ongeval is nog on bekend. De Belgische piloot was een kapitein-vlieger die gestationeerd was op de Belgische basis Florennes. De man was gehuwd. HOLLANDIA, 3 sept. (A.N.P.i Offi cieel is bekend gemaakt, dat de dienst plichtige soldaten A. J. Schouten en L. Wieten respectievelijk aan knie en arm licht gewond zijn geraakt door een on geval met een karabijn. De beide mili tairen zijn in het ziekenhuis in Sorong opgenomen. (Van een verslaggever) twintig in voorraad. Voorname perso- „oornr.Af a n nen staken het in die tijd niet onder AMSTERDAM, 3 sept. De j stoelen of banken als zij er zestig of dringt zich weer op. De confectionairs tachtig bezaten. Hetgeen inderdaad een brengen pantalons met lusjes, tot groot bez;t was. (Van een bijzondere correspondent) LEEUWARDEN, 3 sept. Onder voorzitterschap van prof. dl. J. Von deling is zaterdag de 24e jaarvergade ring van «Ie Fryske Akademy gehou den. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de grondlegger en eerste voorzitter van de Akademy, dr. P. Sipma, die in het afgelopen jaar ia hoge ouderdom overleed. Hij be schouwde de Akademy als zijn levens werk en, zoals in het jaarverslag werd opgemerkt, hij was van velen de leer meester en voor allen een bezielend voorbeeld. Het steeds toenemend aantal leden er begunstigers toont, aldus het ver slag, aan, hoezeer de Akademy op ten groeiende belangstelling kan rekenen, maar vooral de indrukwekkende reeks publikaties bewijst de gezonde bloei. Onder deze verdienden speciaal ge noemd te worden dr. M. P van Buij- tenen: „Het Friese dorp in de middel eeuwen rechtshistorisch verkend" dr. H. T. J. Miedema: „Paedwizers fan de Fryske filology", prof dr. W. J. sonen werkzaam waren. Dit gebouw is nog steeds in gebruik. In de mobilisatietijd 19141918 werd de sigaar met de lange naam „Peter van het elfde regiment" bij de soldaten in korte tijd een goed ingevoerd merk. Peter promoveerde tot ritmeester en werd gekleed in het uniform van die dagen. Na de eerste wereldoorlog is de gewone ritmeester vervangen door de in veel fleuriger kledij gestoken Ritmeester Buat, de vurige oranje-aan hanger uit de zeventiende eeuw. De belangrijkst^ periode uit de ge schiedenis van Ritmeester waren wel de jaren dertig. Tussen 19LJ en 1930 bleef de omvang van et bedrijf dooreen ge nomen op hetzelfde peil bij een perso neelsbezetting van ongeveer 200 man. Wel geschiedde de fabricage niet meer geheel handmatig, want Ritmeester was de eerste in Nederland, die met de ma chinale fabricage van de bosjes begon en wel in 1926. Ritmeester kwam met een nieuw model op de Nederlandse markt: de bolknak. Voorzichtig werd begonnen met een voor die tijd dure acht cents-sigaar om te watertanden. Zo groot was het succes, dat deze sigaar spoedig gevolgd werd door de 6 en 10 cents-modellen. In zeven jaren tijds steeg het aantal werknemers van 350 personen in 1933 tot bijna 1.700 in 1939. De grootste bloei van het bedrijf kwam dus in een periode van een alge mene malaise. Ook in de sigarenindustrie heerste grote werkloosheid. Aanbod van arbeidskrachten was er voor het bedrijf voldoende. De bedrijfsruimte moest wor den uitgebreid. Maar verdere mechani satie was niet meer mogelijk door de afkondiging van de Mechanisatiewet van 5 november 1936. Voor die datum ge plaatste machines mochten in bedrijf blijven, uitbreiding was niet meer toe gestaan. Zoals wij reeds zeiden is de wet van kracht gebleven tot 17 januari 1951. Gedurende de bezetting liep het per- soneelbestand terug van 1.700 man tot 170. Afgezien van wat schade aan inven taris en gebouwen door inkwartiering van Duitse en Canadese troepen is het bedrijf nochtans de oorlogsjaren wat be treft de gebouwen en machines goed doorgekomen. Drie maanden na de bevrijding kon de produktie weer hervat worden. De binnenlandse sigarenafzet bleef minder dan de helft van het vooroorlogse peil Het prijspeil was gemiddeld IV2 keei het prijspei" van 1939, terwijl het alge mene prijsniveau in Nederland ten op zichte van 1939 ruim verdubbeld was De sigaren waren te duur geworden. Na de invoering van de tijdelijke vrij stelling van omzetbelasting in 1950 en de accijnsverlaging van 1952 kwam een belangrijke opleving in de sigaren industrie. Vooral dank zij de mechani satie van de produktie brak in 1952 weer een periode van groei aan. Er werd in het bedrijf een machine ontwikkeld, die het mogelijk maakt om aansluitend op de bosjesmachine, de bosjes machinaal te persen en te keren. Door Patent Bouw te Eindhoven wordt deze machine in licentie vervaardigd. Was Ritmeester voor 1940 specifiek de fabriek van de grote sigaren, na 1945 bleek de belangstelling van het rokend pe compleetmachine wordt vooral gebruikt voor de produktie van de goedkopere publiek voor de goedkopere de seno- ri'ca's stijgende te zijn. Door uitbrei ding van de compleet-machinale pro duktie werd aan, de toenemende vraag voldaan. Voorts verscheen de cigarito op de markt; een sprietje, dat alleen uit binnengoed en dekblad bestaat. Voor de produktie hiervan worden speciale ma chines gebruikt. Het verbruik per hoofd is in Nederland na de oorlog geleide lijk aan weer toegenomen, ofschoon het peil van 1939 nog niet bereikt is. Het cijfer voor 1939 was 191, voor 1950 78. voor 1959 98 en voor 1961 120. In de na-oorloogse jaren is ook de ex port belangrijk geworden. Thans wordt 25% van de produktie uitgevoerd tegen 1% in 1939. Sedert 1950 is de uitvoer vertwaalfvoudigd. De gehele Neder landse sigarenindustrie leverde aan het buitenland bijna 20% van haar produk tie; zesmaal zoveel als in 1950. Neder land neemt onder de sigaren exporte rende landen verreweg de eerste plaats in. In 1958 was de uitvoer van het genoegen van de riemenspecialisten die bovendien wanhopig pogen veelkleurige sokkenhouders en stemmige bretels op de markt te brengen. Het zijn de de tails, die het doen op de „Zeventiende Herenmodebeurs" in het Rai-gebouw. Men neemt de strijd waar rond de „om slag" van de broekspijpen. De propa ganda voor «Ie omslag vindt slechts ge hoor bij heren van middelbare leeftijd en enige fijnproevers. Ten aanzien van de knopen zijn geen opzienbarende be slissingen gevallen. Twee- en drie- knoopsjassen zijn beide „naar de laat ste mode". Lange, slanke revers laten veelal slechts plaats voor twee knopen. Het sport-colbert heeft drastische ver nieuwingen ondergaan. De lange split in het rugpand tot aan het ceintuur is voorschrift; de klepzakken zijn schuin ingezet. Het nog sportievere, nonchalant-moderne jasje heeft een „schillerkraag", een dichte rug en slechts twee korte zjj-splitjes die met een „padje" worden afgesloten. De kleuren zijn velerlei. Fantasie- stoffen met glanseffect zijn veelge vraagd en ook het bruin zo lang verguisd komt weer terug. Zij het schuchter, in nevenkleuren als zand geel en beige. De confectionairs verkiezen over het algemeen zeer dunne stoffen die per meter nauwelijks driehonderd gram we gen. Ook de hoeden-fabrikanten zijn .op de internationale beurs rijkelijk vertegen woordigd. Grjjs, blauw en antraciet zijn de favoriet-kleuren. De Nederlandse hoed behoudt zijn klassieke vorm. Over het algemeen verkiezen de Nederlandse hoedendragers brede banden, dit in te genstelling met de buitenlanders. Een rand van vijftig millimeter is. naar Hol landse begrippen, vrij smal. De bol wordt iets hoger. Gebleken is dat de bolhoed bij verkeersongelukken bescher ming biedt. Steeds meer mensen blijken bereid een pet te dragen. Groot is der halve de aandacht die de fabrikanten aan deze hoofddeksels wijden. Vilt met tricot is een geliefde combinatie die niet aan kleuren gebonden is. De kin dercollectie is gevarieerd, in kleur en aantal. Dit is het gevolg van het feit dat de capuchons bij de kinderen in on genade zijn gevallen. Men eist in deze regionen een losse hoofdbedekking. Groot is concurrentie op het gebied van de „overhemden", variërend van het geklede hemd tot „weekender" en „polo-er". Tientallen stands op de modebeurs zijn dan ook aan „het hemd" gewijd. Men vindt er de histo rie van het overhemd, van 1562 tot heden. In de vijftiende eeuw waren er de lange, linnen hemden met veel kant. De eenvoudige man had er minimaal WMW88 r-L sigaren van 20 en 23 cent de z.g. senorita's. Buma: „De eerste Rinstringer Codex". Ook het eigen tijdschrift „It Beaken" verscheen regelmatig, zelfs in grotera omvang. Van het in bewerking zijnde grote Friese woordenboek zijn de let ters A en D geheel gereed. Ook de be studering van de argumenten, die kun nen pleiten voor hoger onderwijs in Friesland zelf, vond voortgang, het geen een op handen zijnd rapport zal aantonen. Een van de grootscheeps opgezette onderzoekingen betreft het oostelijk dfeel van Friesland, de z.g. Walden. Voor dit werk werd de Akadamy de Visscher-N eerlandia-pri js toegekend een sprekend bewijs van waardering van buiten de provincie. Op gelijke wijze zal nu een begin gemaakt wor den met een dergelijk onderzoek van de Zuidwest Hoek. Ook daarover kan een reeks publicaties tegemoet gezien worden. In aansluiting op het jaarverslag, uitgebracht door een der directeu ren, dr. W. Kok, ging mr. dr. K. de Vries, benoemd tot wetenschappelijk medewerker aan de Akademie, spe ciaal voor de beoefening van de ge schiedenis, na, wat er in de afgelo pen 25 jaar op het gebied van de friese geschiedenis is gedaan en wat er in de nabije toekomst nood zakelijk gedaan moet worden. Spr. noemde als belangrijk desideratum een nieuw handboek van de Friese geschiedenis, in de trant van de voortreffelijke „Geschiedenis van Nederlands Limburg tot 1815", onder redactie van Batta, Hermesdorf e.a. Voorafgaande aan de jaarvergade ring werd een internationaal Fries fi lologencongres gehouden, dat dit jaar voor de derde maal werd georgani seerd door de Fryske Akaaemy. Het onderwerp voor dit derde congres was' Wat verstond en wat verstaat men on der Fries? Een poging tot bepaling van de inhoud van dit woord werd onder nomen door meer dan tachtig geleer den uit vele landen: België Duits.and, 2',witserland, Denemarken Zweden en Noorwegen en uiteraard ook uit Ne derland. De discussies tussen hen wer den onderbroken door een achttal in leidingen, die verschillende aspecten van het probleem nader beuchtten, en door rondleidingen en recepties. In de zestiende eeuw moest het kant plaats maken voor borduurwerk. De Holbeinsteek was modern. De man uit de 18e eeuw die zich respecteerde was in het bezit van een duurzaam, kostbaar gewaad dat hij slechts op zijn huwelijksdag en op zijn doodsbed droeg. Geen romantiek vond het moderne overhemd. Nieuw is het blauw-wit gestreepte hemd met witte, ronde boord (roud-tip) en witte man chetten. Men heeft er hoge verwach tingen van. Dit alles laat zich bewonderen op de vanmorgen door burgemeester G. van Hall geopende, herenmodebeurs in de Rai. Drie dagen lang tonen hier hon derdtwintig fabrikanten (enkelen ook uit Frankrijk, West-Duitsland en België) hun collecties voor het komende sei zoen. De belangstelling voor de tentoonstel ling is groot, temeer daar zeshonderd kledingfabrikanten uit alle Westeurope- se landen naar Amsterdam zijn geko men om van gedachten te wisselen over gemeenschappelijke problemen. Men wil onder meer tot een Europees maatsys- teem komen. 'V Twee knopen, geen omslag aan de vrij smalle broekspijpen. Bekende geluiden op de nieuwe herenmodebeurs. (Van onze correspondent) LEIDEN, 4 sept. Gistermiddag heeft zich aan de Pieter Bothstraat in Leiden-Noord een tragisch ongeval voor gedaan, dat aan de tweejarige Albert Heshusius het leven heeft gekost. Terwijl zijn moeder met de was be zig was, is het jongetje van de kamer naar de slaapkamer gelopen, waar een raam openstond. Hij is op een stoel voor het raam geklommen en voorover gevallen. Het slachtoffertje viel van de vierde verdieping, negen meter hoog, en was op slag dood. HOLLANDIA, 3 sept. (AFP). Het Griekse motorschip „Patris" zal 4 okto ber in de haven van Hollandia aanko men voor de repatriëring van vrouwen en kinderen. Het schip heeft een accom modatie voor ongeveer achthonderd passagiers, maar er zullen slechts vier honderd plaatsen beschikbaar zijn voor deze tocht naar Griekenland. Er is al leen een toeristenklasse en er zijn uit sluitend tweepersoonshutten. Het zenden van andere schepen voor repatriëring is nog in beraad. DELFT De 58-jarige heer P van de Meer uit Delft is zondagavond in de Ursulakliniek te Wassenaar over leden aan de gevolgen van een ver keersongeval, dat hem vrijdagavond op een secundaire weg van rijksweg 13 was overkomen toen hjj daar op een bromfiets reed. Ik BEL EEN WAGEN VOOR DIE BOEVEN EN EEN AMBULANCE VOOR JOU. NIETS Z0NDERS SCHAMP SCHOT 6EW0ND VLAANDEREN AMBULANCE...: VOSPER, IK BEN LOPEND PATIENT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11