Vergeefse aanval van Post op Nijdams troon Stayer Marinus, dé grote man Geen ADA finale ZAPFARI Vreemde jurybeslissing op Vocalisten Concours 1 VER F iwimiJii Roeien in Luzern Het lot is wreed voor Nederland voor sopraan Ondergaande zon lijkt in de ruimte AFGEPLAT Drie Nederlanders schaakmeester Barendregt, Henneberke en Kick Langeweg CKefariite .4' GEWENST: HOE? bij revanches en huldigin 4-voudige bestrijding van pijn en griep! Baba Sy moet even wennen Oranje-team gewijzigd Burroughs Marjan Moritz gewipt" in V.S. Groen-Mackenzie Waarnemingen van Carpenter Uit de pers engelse league Protestmars naar de Indische ambassade DINSDAG 4 SEPTEMBER 1962 PAGINA 9 De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. In één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, vaak zelfs wanneer andere middelen falen. Kandidaten damtoernooi Sportflitsen Tweemaal „plat' Enerverend slot „Duveltje" Marinus De enige revanche Tennistoernooi Forest Hills houd Via herkansingen Loting Aziatische Spelen Amsterdam 1956-111 Premie van f 100 000 op no. 5 van 14.318 Desertie "NEF0" is een van de meest verhandelde AANDELEN. De wereldkampioenen gisteravond met de bloemen op het podium in het Olympisch Stadion. Van links naar rechts Henk Nijdam, Timoner en Maspes. Plattner naast Maspes werd in Milaan derde, brons was er ook weggelegd voor Peter Post, nog juist zichtbaar achter Nijdam. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 4 sept. Door een haag van wieleradspiranten van „Olym- pia" en „Le Champion" schreden gis teravond zeven wereldkamo'oenen over de grasmat van het Olympisch Stadion van het rennerskwartier onder de ma rathon" naar het podium voor de Ere tribune. Luid klaterde het applaus op v an de voor een wieleravond ongekend bezette tribunes. De wereldkampioenen Presenteerden zich. Voorop Antonio Maspes, de „sprintkoning", naast hem Guilermo Timoner, de superieure stay er, erachter de vier van de Duitse ach tervolgingsploeg en heel bescheiden Wat opzij Henk Nijdam, 's werelds snelste achtervolger. Met een kort ce remonieel werden de kampioenen gehul digd. Stadiondirecteur Dick Bessem be trok er zelfs de zwemploeg nog in, de chef d'équipe van de Nederlandse wie lerploeg mr. Ballegooyen de Jong sprak een woord tot iedere Nederlandse ren- Advertentie) V/er middelen in één iablet doen wonderen zonder de maag van sireek ie maken I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijn en griep. Geschikt voor een gevoelige maag, •ant die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. *0 tabletten f 0.80, 40 tabletten f 1.50,100 tabletten f 3.50 LUIK, 4 sept. Het kandidatendamtoer- hooi is gisteren begonnen met een ver rassende remise van de Seriegalees Ba ba Sy tegen de Monagask Agliardi en een goede overwinning van de Neder lander Wim de Jong op de Italiaan Laporta, nadat hij een te ver opgedron gen vijandelijk stuk door een kleine combinatie op zijn tegenstander ver overde. In de tweede ronde combineer de Baba Sy Desdescallar finaal van het bord, evenals Saint Fort dit deed. Pe Jong boekte een knappe zege. De Jeugdige Surinaamse kampioen Smith ^aart opperbest. De uitslagen waren: Eerste ronde: Verleene (Belg)—De Descallar (Ma rokko) 1-1- Huisard (Frankr.)—Dr. geimann (Tsj. Slow.) 2-0; Laporta (lt.) De Jong (Ned) 0-2; Valois Smith (Suri name)—Saint Fort (Haïti) 1-1 Agliar di (Monaco)Baba Sy (Senegal) 1-1. Dveede ronde: Desdescallai (Marok ko)—Baba Sy (Senegal) 0-2; Saint Fort Haïti)-Angliardi (Monaco) 2-0; De Jong JNed.)—Valois Smith (Suriname) 2-0; |>.?iniann (Tsj. Slow.)—Laparta (Ita- {goa: Verleene (Belg.)Hisard (Fr.) -,De stand na de tweede ronde 'uidt volgt: 1. en 2. Hisard en De Jong 4 Santen, 3- en Baba Sy en Saint Fort tj-bUnten, 6 tot en met 9 Agliardi, Des WScallar, Va'ois Smith en Verleene ai- A 1 punt., 10. Dr. Reimann 0 pnt. h<3nSSEN De damclub Huisssen' Sv behalve door de Senegalees Baba jn Ook nog versterking gekregen dj de persoon van Saint Fort uit Haïti. Sch ^dens het laatste wereiakampioen- aP als vijfde eindigde. ,ri^DNDEN, 4 sept. De uitslagen corn 6 .eerste divisie van de Engelse 61>t btie voetbal van gistel avond zijn WM,y°'8t: BlackpoolNottingham 2-1 v csthamLi verpoo] 1-0. viervL ^.e®tduitse tafeltennisteam zege- de Enn®! ren 'n Londen met 3-2 over e Engelse dames. *eld v.errassing was ongetwij- °Ver Ac °i,erwinning van Diane Rowe ^'hion -kdropese kampioene Agnes ner persoonlijk. Lovende woorden ook in het telegram van de Nederlandse Sportfederatie. Tot slot bloemen van de KNWU en een ere-ronde op de muziek van de verschillende volksliederen, met als hoogtepunt de bejubeling van de Nederlandse „Grote Drie": Nijdam, Post en Oudkerk. Maspes, Timoner en Henk Nijdam uit Eelderwolde, zij zijn de onbetwiste we reldkampioenen. De vorige week op de latjes van de Vigorelii-baan in Milaan, gisteravond op het stroeve cement van het Olympisch stadion evenzeer. Zij stonden tegen vrijwel dezelfde tegenstan ders als in Milaan, daar had stadior.- ciirecteur Dick Bessem voor gezorgd. Zijn „revanches" zouden klinken als een klok, twee en twintig duizend wa ren er door de „grote namen" naar zijn stadion gelokt, en ze zijn er niet bedrogen uitgekomen. Het werden echter geen revanches, de „regenbogen" pareerden ook gis teren alle aanvallen op hun zojuist be stegen tronen. Dick Bessem had er diep voor in zijn geldbuidvu getast om de internationale helden naar zijn kuir, te krijgen. Maar h;j heelt er gister avond spijt van gekregen. Niet de bui tenlanders nameijk maakten deze wie leravond tot zo'n eclatant succes, maar de Nederlanders. Voor het nummer achtervolging bij voorbeeld engageerde hij wereldkampi oen Nijdam, nummer twee in Milaan Faggir,, nummer drie Post en nummer vier Delattre. Bessem wilde een volle dige reprise van de eindstrijd op de Vi- gorelli. Maar gisteravond verloor Post niet van Faggin in de „halve finale". Het verschil bedroeg niet minder dan veertig meter, een felle spurt van Fag gir ten spijt. Nijdam won wel, evenais in Italië, van de Fransman Delattre. Niet echter dan na twee onderbrekin gen. Tot tweemaal toe reed de wereld kampioen namelijk „plat" de eerste maal bij een voorsprong van twintig meter, de tweede maal in de laatste ronde met een iets minder grote ruim te Toen na enkele andere nummers die laatste driekwart baan werd verreden moest Nijdam alles geven om de 'ei sprintende Delattre voor te kunnen blij ven, een Delattre die later nog met ge mak van Faggin zou winnen. De Nederlands® finale vormde lie* sluitstuk van de avond en het gehele baanseizoen. Een mooier had men zien niet kunnen denken. De twee wisten hun rit te „verkopen" aan het publiek. Posi startte bijzonder snel, hij scheen een re vanche te ruiken, deed verschillende ke ren het eerst zijn lichtje opflitsen, maar moest evenzoveel malen constateren dat Nijdam de achterstand alweei ingehaald had. Eén ronde voor het einde lagen de twee kemphanen nog gelijk, maar juist in die laatste ronde bleek Nij dam nog over zoveel adem en kracht te beschikken, dat hij een fel sprinten de Post toch ..og naar bet tweede plan verwees. Het verschil bedroeg nog geen twee meter. Een andere wereldkampioen die net met een Nederlandse favoriet zwaar kreeg te verduren was het Italiaanse sprintfenomeen Antonio Maspes. „Good Old" Jan Derksen kwam hem, opge zweept door het Amsterdamse publiek, in het klassement zeer nabij. Wat Derk sen nog meer voldoening schonk was de zege op Plattner, die hij in de ritten om de derde plaats in Italië ook tegen zich in de baan had gehad. In de „rit der oudjes" liet Derksen zich deze seer niet verrassen. Zowei Derksen als Post die er net „brons" veroverde, was van de partij geweest in Milaan. Hoe groot was echter de verwondering toen een ren ner voor wie geen retour Italië be schikbaar was geweest en die zpn krachten dus niet met 's werelds grootsten had kunnen meten, gister avond in het Olympisch Stadion o.ot- seiing in het internationale gezelschap een hoofdrol voor zich opeiste. Henny Marinus, de Amsterdamse stayer, kreeg er na afloop een verdiende ova tie voor. Ais vijfde gestart achter gangmaker Wiersma rukte hij al di rect op naar de tweede maats achter Wickibalder, met wie bil zo'n ver woed gevecht aanging dat de Zwit ser, derde bij do strijd om de wereld titel, zich volkomen leeg reed. Ron- denlang gaf Marinus toen de toon aan. Timoner, de kleine rappe Spanjaard is echter van te grote klasse en toen hij eenmaal van achter in het velt naar voren oprukte moest ook Mari nus voor hem wijken Niet eerder ove rigens dan nadat Marinus eerst ver schillende aanvallen had afgeslagen en door anderen te „lappen" Timoner behoorlijk had dwars gezeten. En zelfs toen de wereldkampioen hem voorbij was gaf hij niet op. ging nog een keei in de aanval, maar meer succes gun de Timoner hem toch niet Wiersma en Depaepe, die dat alles met lede ogen hadden moeten aanzien, staak ten wegens motorpech de strijd. Eén Milanese verliezer kreeg gister avond zijn revanche. Dat w>as de Ne derlandse achtervolgingsoloep Oudkerk, Nikkesen, Koel en Van der Lans. Er werd in de rit tegen de Duitse „regen bogen" Rudolph. Claesges, May en Rohi tweemaal gestart. De eerste maal werd de rit namelijk onderbroken 'door twee lekke banden n de Nederlandse forma tie. Na het tweede schot reden er bij beide ploegen één „plat", maar de ove rige zes zetten door. De Nederlandse ploeg nam een kleine voorsprong die geleidelijk aan groter werd en niet meer in gevaar kwam. DEN HAAG, 4 sept. Omdat Wiersma, Van der Kuil en Muller wegens blessures niet beschikbaar zijn, is het Nederlandse voetbalelftal, dat morgenavond in het Olympisch Stadion tegen de Nederlandse Antillen speelt, op drie plaatsen gewijzigd. De gebles seerde spelers worden vervangen door Renders (PSV), Keizer (Ajax) en Schrijvers (NAC). Het Nederlandse team ziet er nu als volgt uit: Doel: Van der Merwe (NAC) Achter: Petterson (Blauw Wit) en Renders (PSV) Midden: Van Wissen (PSV), Pronk (Ajax) en Schrijvers (NAC). Voor: Swart (Ajax), H. Groot (Ajax), Krui- ver (Feijenoord), Prins (Ajax) en Kei zer (Ajax). Reserves: Lagarde (Enschede), Van der Linden (DOS), Ouderland (Ajax) en Kerkhoffs (PSV) VRAAG DAT DE BURROUGHS-MAN t Advertentie) Op elk moment een volle dig inzicht van het debiteurensaldo en de ouderdom van de openstaande posten. Hoofdkantoor: Leidseplein 5 - Amsterdam Verkoopkantoren: Amsterdam (tel. (82082) - Den Haag (tel. 336469) - Rotterdam (tel. 120182) - Den Bosch (tel. 30567) - Utrecht (tel. 25435) Arnhem (tel. 30265) Groningen (tel. 26283). DEN BOSCH, 4 sept. De jury van het Internationaal Vocalisten Con cours heeft zich onder voorzitterschap van de heer Manus Willemsen voor een groot deel vernieuwd en een aantal veranderingen ingevoerd, die kort sa mengevat hierop neerkomen, dat zij scherper zai toezien op zaken, die een nauwlettender discipline nodig hebben. Een nieuwe ordemaatregel, die zij heeft getroffen is de verdeling van de demi-finale over twee dagen. Dit is een verbetering, omdat nu de overbe lasting van de ene dag, die vroeger voor de demi-finale was uitgetrokken, is opgeheven. We begonnen gistermiddag met de groep sopranen, niet meer dan acht. Vanmiddag kwamen vijf bassen en baritons, drie alten en twee tenoren, elt in totaal. Niet te grote aantallen, zoals men ziet, om de absorptie van (Advertentie) i ZAANDAM li FOREST HILLS, 4 sept. In de tweede ronde van het damesenke) van de internationale kampioenschuppe van de V.S. werd het Nederlandse meis ie Marjan Moritz met 6-0, 6-2 uitge schakeld dooi de Engelse Pauline R<> berts. De overige uitslagen waren: Tho mas (VS)Corronado (Sn) 6-1, i-0 Esther Bueno (Brazt— Raymonde Jones (VS) 6-2, 6-0' Rene Schuurman (Z air Judy Tegart (Austr) 4-6 6-1, 7-5. Herenenkel: Palafox iMex< Bon VS 7-5, 4-6, 6-4, 6-2; Osuna (Mex)—Schmidt (Zw) 8-10. 6-8, 4-6 6-3, 6-2: Lundui.is (Zw)Sharpe (Austr) 9-7, 5-7, 0-6, 7-5, 6-2; Seixas (VS)—Shaffer 9-7. 6-4. 6-2. (Advertentie) wereldconcern fabrieken werknemers LUZERN, 4 sept. Het lot kan wreed zijn. Dat werd gisteren by de loting voor de eerste wereldkampioen schappen roeien, die donderdag a.s. op de Rotsee bij Luzern beginnen, weer eens aangetoond. Uitgerekend de voor naamste Nederlandse kanshebbers heb ben in de serie tegenstanders van groot formaat geloot. Rob Groen trof het al heel slecht. Hij komt in de eerste serie van de skiffs uit tegen Stewart Mackenzie, de sterke Austra lische skiffeur die thans voor Groot- Brittannië roeit. Voor onze dubbeltwee Blaisse-Veenemans, is het niet veel be ter. De Nederlandse combinatie komt in de tweede serie tegen o.a. de sterke Russen horeikow en Golovanow, die in 1960 Olympisch kampioen werden, en in 1961 tot ieders verbazing in de series werden uitgeschakeld. Maar dat is een vergissing geweest. En of het allemaal nog niet genoeg, was: de vier zonder stuurman komt tegen de Italiaanse ploeg Falck-Donpo, de ploeg die in 1961 Europees kam pioen werd. Erg optimistisch zijn de Nederlanders dan ook niet. Voor de acht geldt precies hetzelfde. De ploeg lootte tegen Rusland, dat dit jaar bij zonder sterk is. Slechts de twee met stuurman, die in een relatief zwakkere serie is ingedeeld en de twee zonder stuur man hebben een gunstiger program ma. Helaas treft het hier net ploegen die potentieel niet erg sterk zijn. van daar dat de Nederlandse kolonie in het vriendelijke Luzern er maar niet op moet rekenen, dat een Nederland se ploeg zich door een overwinning in de serie rechtstreeks in de finales van zondag plaatst. Wij zullen het de kracht van sommige teams ten spijt moeten hebben van de her kansingen van vrijdagmiddag en za terdag. De loting was:Vier met stuurman: Eerste serie: V.S., Zweden, Australië, Oostenrijk, Roemenië, 2e serie: Duits land, Finland. Denemarken, Polen, Rusland, 3e serie: Nederland, Frank rijk, Italië, Zwitserland en Portugal Twee zonder stuurman: le serie: Zweden, Canada. Zwitserland, België, Finland Tsjechoslowakije, 2e serie: Hongarije, Noorwegen, Italië, Neder land Rusland, 3e serie: Denemarken, Engeland, Japan, Duitsland, Polen. Skiff: le serie: Israël, Nederland, Engeland, VS, Italië, Nieuw Zeeland, 2e serie: Ts.jecho-Slowakije. Noorwe gen, Rusland. Denemarken. Polen, 3e serie: Duitsland. Australië. Japan. Fin land, Zwitserland. 'Vee niet stuur man: le serie: Noorwegen. Tsjechoslo wakije, Denemarken. Zwitserland, VS, 2e serie: Rusland. Nederland, Italië, Polen, 3e serie: Roemenië, Zweden, Hongarije, Duitsland. Vier zonder stuurman: le serie: Engeland. Tsjecho slowakije, Roemenië, Oostenrijk, Ja pan, 2e serie: Denemarken, Italië. Zwitserland, Canada, Nederland, 3e serie: Duitsland, Fiankrijk, België. Rusland, Joegoslavië. Dubbeltwee: le serie: Duitsland, België, Oostenrijk, Denemarken, Zwitserland. 2e serie: Frankrijk, Nederland. Noorwegen, Is raël. 3e serie: VS. Tsjechoslowakije, Rusland. Engeland. Achten: le serie: Roemenië, Frankrijk, Nederland. Rus land, Italië. Engeland. 2e serie: Au stralië, Japan. Canada. Joegoslavië, Denemarken. 3e serie: VS, Zwitser land, Duitsland, Tsjechoslowakije en Polen. veel meer dan elk van de vier door de jury uitverkoren zangeressen. Gaan wij na wat daar voor kwaliteit bij is, dan staat men bij drie van de vie. uitverkorenen voor een raadsel aangaande de reden van hun uitver kiezing boven deze ene verworpene. Wij moeten de dames sportief de kans gunnen, ook al staat men persoonlijk op het standpunt, dat zij die aanzienlijk minder verdiend hebben. Dit neemt niet weg, dat men terzake van die ene de jury van een aperte blunder moet beschuldigen. De ver nieuwde jury moge scherper zijn gaan toezien op allerlei regels, die bij een ordentelijk concours in acht genomen behoren te worden, zij heeft bij dit eerste openbare optreden echter ge demonstreerd, dat het haar aan ver mogen om eenvoudig toe te horen ont breekt. zoveel vocale klank aangenaam te doen blijven. We begonnen dus gister middag in de beste stemming, hoopvol gezind uiteraard en zonder het gevoel van de tanden op elkaar, dat ons vroeger bij de aanvang van het gericht bezielde. Toen de middag om was en de jury had bekendgemaakt, welke mededingsters onder de sopranen zü had waardig 'geacht om tot de finale toegelaten te worden, liep iedereen te schuimbekken van kwaadheid. Om het ontstaan van dit fenomeen te verklaren moet men weten, dat de acht sopranen een laag kwaliteitsge middelde hadden opgeleverd. Geen enkele uitzonderlijke stem, bij de mees te dames een matige zangcultuur, bij uitzondering een bovenmiddelmatige prestatie en dan nog niet eens over alle drie de genres van oratorium, opera en lied. Toen kwam heel op het laatst een Italiaanse, en de ontroering om de vreugde van het zingen golfde plotseling door de zaal. Een rank en sierlijk Salve Regina, de met vervoe rende muzikaliteit gezongen echt goed gezongen wel te verstaan zang van Nanette uit de vierde acte van „Falstaff", de „Tambourin" uit Henk Badings' „Chansonnettes", waarhtj de componist zich gelukkig had geprezen zo hij het liedje zelf had gehoord. Een kleine stem zeker, maar uitstekend ge bruikt en dan daarenboven dat ras gevoel voor zingen! De jury heeft deze zangeres zelfs de kans om in de finale mee te dingen niet gegeven. Het doet er niets toe. hoe het daar zou zijn afgelopen, er zou pas over te oordelen vallen na afloop van de finale. Maar de gelegen heid om in het eindstadium mee te dingen had dit meisje verdiend, zeer Maar de naam van de afgewezen artieste moet hier vereeuwigd worden: Ada Zappari, en ik wens iedere bel- cantist het geluk toe haar ooit te horen zingen. LEO HANEKROOT RUSLAND De Russische Federa tie de grootste republiek van de Sovjet- Unie, heeft de benaming „ministerie van binnenlandse zaken" (MVD), die nog doet denken aan het Stalin-tiidperk, afgeschaft en vervangen door „ministe rie van openbaar gezag en orde". Advertentie WASHINGTON, 4 sept. Ge'eerden van het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart, NASA, hebben medegedeeld, dat Carpenter's ruimte- vlucht door optische waarneming de theorie heeft bevestigd, dat de on dergaande zon er van de ruimte uit, afgeplat uitziet. Deze illusie wordt te weeg gebracht door lichtbreking. Volgens Carpenters eigen verklaring waren de door hem en astronaut Glenn waargenomen lichtgevende „vuurvlieg jes" sneeuwvlokken, die gevormd wer den door in het inwendige van de cap sule gecondenseerd vocht, dat naar bui ter ontsnapte. Carpenter deelde mede dat telkens wanneer hy tegen de wand van de capsule klopte hij de sneeuw vlokken voor zijn kykvenster zag ver schijnen. Deskundigen schakelden de mogelijkheid uit dat de vlokken uit de ruimte afkomstig waren of van nature lichtgevend waren. Volgens hen gloei den ze omdat ze door de zon besche nen werden. Astronaut Carpenter verrichtte op 24 mei de volgende waarnemingen. „De ruimtevlucht verloopt zonder dat ook maar het geringste gevoel van bewe ging bestaat. Dat ik mij in de ruimte voortbewoog kon ik slechts opmaken uit de aanwijzingen der instrumenten of wanneer ik door het venster of de periscoop keek. Gewichtloosheid is bjj- zor.der prettig, men krijgt een sterk ge voel van vrijheid; ik wende er snel aan. Mijn gevoel van oriëntering verliet mij geen ogenblik: steeds wist ik waar de bedieningsknoppen en de andere voor werpen binnen de cabine zich ten op zichte van mij bevonden. Voor plaats bepaling richtte ik mij bij voorkeur naar een bekende ster. De op sleep touw genomen ballon bewoog zich vol komen willekeurig achter de capsule aan. Aardse waarnemingen: net zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan was voor 90 procent met wolken bedekt; de hemel boven West-Afrika was vol komen helder. Ik had een prachtig uit zicht op het Tsjaad-meer, de overige delen van Afrika waren groen en het was duidelijk dat zich onder mij het oerwoud uitstrekte. Ook de streek om El Centro in Californië kon ik goed waarnemen: ik zag een onverharde weg en ik had de indruk dat als er een vrachtauto op had gereden ik hem er DJAKARTA, 4 sept. De status van de „Aziatische Spelen" wordt steeds onduidelijker. Zoals bekend weigerden de Indonesische autoriteiten inreisvisa aan de atleten van Israël en Formosa. De Indische vice-president van het or ganisatie-comité mr. G. D. Sondhi stelde toen voor de naam „Aziatische Spelen" te laten vervallen en verder alleen te spreken van internationale wedstrijden. Over dit voorstel zou pas na afloop van de spelen worden ge stemd, teneinde aan de sluitingscere monie niet alle glans te ontnemen. De Indonesiërs hebben echter de hele kwestie zo hoog opgenomen, dat giste ren een protestmars van 20.000 man georganiseerd werd naar het hotel waar mr. Sondhi verbleef. Deze kwam echter niet te voorschijn, waarna de demonstranten zich begaven naar de Indische ambassade. Daar botvierden zij hun woede door de ontvangstzaal en de tuin in een ruïne te herscheppen af had kunnen nemen." Astronaut Carpenter heeft tijdens zijn vlucht een reeks waarnemingen ver richt met betrekking tot een lichtende band, die aan de horizon zichtbaar was. Volgens dr. John A. O'Keefe, hoofd van de theoretische afdeling van NASA's Goddard Ruimtevluchtcentrum, wordt deze band in het leven geroepen door gloeien van de lucht, veroorzaakt dóór een verandering van de dichtheid van zuurstof in de hogere luchtlagen. Car penters waarnemingen bevestigen het met proefraketten geconstateerde feit, dat de laag, waarin dit gloeien optreedt van 90 tot 120 km. boven het aardopper vlak is gelegen en licht van een be paalde golflengte uitzendt. AMSTERDAM. 4 sept. Bij jde trek king van de 2%% premielening Amster dam 1956-III werden 50 series van eik tien obligaties uitgeloot. Het waren dr rrries 1950 1968 2147 2190 2332 2517 "886 4258 4384 4549 5055 5226 530" 5344 6558 6565 6774 7480 7773 8335 8381 8763 8995 9411 10243 19407 11016 11526 12313 12397 12691 12839 13127 13330 13533 13766 14078 14318 14933 15292 15381 15553 15979 16731 16995 17732 17962 18947 19298 19472. De premie van 100.000 viel op num mer 5 van serie 14318, die van 50.000 op nummer 2 van serie 11016. Twee obli gaties werden uitgeloot met een premie van 10 000: nummer 5 van serie 10243 en nummer 7 van serie 11016. Dr bezit ters van de volgende twee obligaties werd een premie van 5.000 toegewezen: nummer 3 van serie 12313 en nummer 5 van serie 17962. Tien obligaties lootten uit met 1.000 t.w. nummer 4 van serie 3886, nummer 5 van serie 5226. nummer 8 van serie 11016, nummers 1 en 2 van serie 11526, nummer 7 van serie 12397, nummer 2 van serie 13127. nummer 8 van serie 13766, nummer 2 van serie lc202 en nummer 5 van serie 18947. Voorts werden de volgende 24 obliga ties uitgeloot met een premie van 500, namelijk nummer 2 van serie 2190. nummer 4 van serie 2332, nummer 5 van serie 2517, nummers 5 ,en 6 van serie 4384, nummer 7 van serie 5844. nummer 10 van serie 6565. nummer 3 van serie 7773, nummers 5 en 7 van serie 8335. nummer 5 van serie 8381, nummers 1. 3 en 9 van serie 10243. nummer 5 van serie 10407, nummer 5 en 8 van serie 12313, nummer 6 van serie 13330. nummer 4 van serie 14933, nummers 1, 5 en 7 van serie 15202, nummer 5 van serie 16995 en nummer 6 van serie 17732. De overige <"39 niet genoemde nummers van boven vermelde series werden uitgeloot met 125 elk. Opnemxng tn deze rvöne* noodzakelijk een beioija •temmend d ntm Het Eindhovens Dagblad wijdt onder de titel „Oorzaak en gevolg van de sertie" een hoofdartikel aan enkele pro blemen rond de zaken van militairen, die zich aan uitzending naar Nieuw- Guinea hebben onttrokken. Wij ontlenen aan dit artikel het volgende: „De krijgsraadzaken van enkele sol daten. die terechtgestaan hebben we gens desertie vestigen de aandacht op een paar feiten, die deels in strijd met de werkelijkheid zijn, deels reden geven tot verontrusting. Het betreft jongelui, die zich onttrokken hebben aan de uit zending naar Nederlands Nieuw-Guinea toen zij daartoe door hun militaire overheid werden aangewezen. Deze militaire misdrijven zijn behan deld door de Krijgsraad te Velde West, zetelend in Den Haag, en daarmee heb ben ze meteen al de dwaze toestand, dat een rechtsprekend college moet uit gaan van een niet bestaande toestand, de staat van oorlog. Deze situatie is na de bevrijding gehandhaafd, omdat dit de militaire overheden meer bevoegd heden geeft. Daar zou op zich zelf niets tegen zijn, indien het uitgangspunt maar niet een fictie was. n.l. de voort durende oorlog met Duitsland. Dit is rondweg gezegd waanzin en daarmee een aanfluiting voor een land. dat in de rechtswereld een naam heeft op te houden: bovendien is het inconsequent. Ook al heeft Nederland nog geen vre desverdrag met Duitsland en dat zou dan met West-Duitsland moeten zijn want Oost-Duitsland is door ons niet er kend het onderhoudt al sinds jaar en dag weer diplomatieke .betrekkingen met de bondsregering, terwijl toch de eerste gevolgen van een staat van oor log zijn, dat men de gezant van het oorlogvoerende land zijn paspoort geeft en de betrekkingen verbreekt. Het is dubbel inconsequent, omdat ons land net deed en doet, of het niet in oorlog is of was met Indonesië, dat wèl de diplomatieke betrekkingen ver broken heeft: wèl de bezittingen van Nederlanders in beslag genomen heeft: wèl aanvallen op een gebiedsdeel van het koninkrijk gedaan heeft. (Advertentie) In juli twaalfde en in het eerste halfjaar elfde op de ranglijst van de 20 meest verhandelde fondsen ter beurze. VRAAGT ONS HALFJAARLIJKS VERSLAG DE NEDERLANDSE FONDSEN MIJ. "NE FO" N.V. Herengracht 436, Amsterdam (C.) STOCKHOLM, 4 sept. Tijdens het drieëndertigste congres van de wereld schaakbond (FIDE), in Saltsjoebaden in de omgeving van Stockholm, zijn de Nederlanders Henneberke, Dr. Baren dregt en Kick Langeweg benoemd tot internationaal meester. Grootmeester zijn geworden de Hongaar Bilek, de Rus Polugajevsky, de Spanjaard Po- mar, de Rus Simagin en de Joegoslaaf Udovcic. De vergadering heeft ook de structuur van het Kandidatentoernooi gewijzigd. In het vervolg zal het toernooi in drie fasen verlopen. De eerste fase is om de acht kandidaten in 4 poules te ver delen met in iedere poule tien partijen. Er blijven dan vier winnaars over, die na enkele maanden rust weer twee aan twee tegen elkaar uitkomen. Wederom in tien partijen. De twee winnaars zul len in de finale 12 partijen tegen elkaar spelen. De uiteindelijke winnaar heeft het recht, de wereldkampioen uit te dagen. KICK LANGEWEG DUITSLAND Oostduitse grens wachters hebben gisteren een man van middelbare leeftijd, die naar West- Duitsland wilde vluchten, tegengehou den door hem in zjjn been te schieten. Twee jongens van zestien en achttien jaar slaagden er in het westen te berei ken. (DPA Reuter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9