Tweemaal RUSSISCH schot op planeet Venus mislukt Ruimteschepen en raketten nu in baan rond de aarde DfiNK Dramatische getuigenissen in het proces-Leibbrand Vier Italianenontsnapt aan de moordpartij, vertellen pen Zuurbrand - oplaaiend vanuit de maag RENNIES Veertig jaar in reclamevak Oosterhout present Kaas en vlees Een eeuw porselein Kampioene sneltypen Lam voor éên mille AMERIKAANS DAGBLAD ONTHULT Een as Parijs—Bonn Ook uw eerste film met de LEICINA is reeds een succes! Regering-Salazar moet aftreden Vrouw hing 8 uur boven afgrond Novotny erkent voedseltekort in T s j echoslowakij e Wéér aardbeving in Oost-Turkije Motorrace vraagt vierde slachtoffer l lilt I SCHERP CONTRAST MET MARINER 2 „WIJ WAREN VOLKOMEN VERRAST" A arbevingsramp in Perzië 25.640 gulden voor slachtoffers Portugese oppositie: t Vuur zit weer tot in de keeL Voor de tweede maal in achtenveertig uur Stuk van Spoetnik 4 gevonden in V.S.? NEHROE beschuldigd van verspillingen VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962 PAGINA 7 TURIJN, 7 sept. (UPI) De gebroeders Achille en Giovanni Judica-Cordiglia uit Turijn, die als radio-amateurs een internationale reputatie hebben opgebouwd, heb ben in de afgelopen dagen signa len uit de ruimte opgevangen, die kennelijk afkomstig waren van een zich zeer snel verplaatsend voorwerp. De gebroeders vermoe den dat zij met een Russische sa telliet te doen hadden omdat zij Er is dezer dagen enig misverstand ontstaan over een uitlating van De Gaulle met betrekking tot de nieuwe rrans-Duitse solidariteit. Door een tout van een Duitse vertaler was de indruk ontstaan dat de Franse presi- dent gesproken BUITENLANDSE KRONIEK de signalen opvingen op een golf lengte, die de Russen gewoonlijk gebruiken voor hun ruimtevaart schepen. Mariner 2 WASHINGTON (UPI) Iedere keer als de Amerikaanse president zijn handtekening onder een wet plaatst wordt een grote vulpen- fabriek een klein bedrag armer, maar krijgt deze maatschappij er wat subtiele reclame bij. Iedereen, inclusief de huidige president, schijnt deze toestand aangenaam te achten, want men houdt er aan vast. Lang geleden begon een president zijn pen weg te geven, zodra hij die gebruikt had om een handtekening te zetten onder een nieuwe wet. De ontvangenden waren senatoren en afgevaardigden, die het wetsontwerp mede wet hadden helpen maken. De pennen werden een veelgevraagd souvenir-object en met de vraag steeg de „produktie". Toen vond een andere Amerikaanse president uit, dat hij initialen, naam, datum en plaatsnaam iedere keer met een andere pen kon schrijven. Hij kreeg het zover dat hij acht pennen per wet kon uit delen. Wie dat was weet men op het Witte Huis niet meer. De distri butie van pennen is nu traditie geworden bij de procedure van wetten maken. De pennen worden gratis ter beschikking gesteld door een grote fabriek, die daarvoor zelfs -geen reclame verlangt. Maar natuurlijk staat op elke pen de fabrieksnaam en vanzelfsprekend gaat elke pen wel eens van hand tot hand, als de politicus/bezitter het voorwerp trots laat zien. Het Witte Huis bewaard een diep stilzwijgen over het aantal pennen dat per dag, per week of per maand wordt uitgedeeld. Vast staat in ieder geval, dat de president vrijwel elke dag een wet bekrachtigtsoms wel twaalf. Een presidentiële pen is nog steeds in Amerika een felbegeerd bezit, hoewel er duizenden van moeten liggen in evenzovele bureauladen in en om Washington. i tegen brandend maagzuur Voor de Frans-Duitse toenade ring betékent De Gaulle's bezoek aan de Bondsrepubliek meer dan Adenauers bezoek aan Frankrijk van enige maanden geleden. Dat is dan misschien voora' een kwestie van temperament. De Gaulle houdt van improviseren. Met ware doodsverach ting negeert hij alle veiligheidsmaat regelen. Hij beschikt over een fraaie retorische stijl van spreken, en als hij goed op dreef is, loopt hij een menigte in om willekeurige mensen de hand te schudden of te omarmen. In Duits land trekt hij nu ook alle registers open. Hij wendt al zijn charme aan, om het eenvoudige volk te overtuigen van zijn verlangen naar een nauw samengaan tussen Frankrijk en Duits land. Adenauer heeft bij zijn bezoek aan Frankrijk ook zijn best gedaan, maar zijn wat stugge persoonlijkheid wekt niet zo gemakkelijk sympathie en geestdrift. De verstandhouding tussen deze twee zo geheel verschil lende karakters is echter bijzonder goei», zoals al spoedig na De Gaulle s machtsovername in 1938 bleek. Vooral al- Europeanen hebben zij elkaar ge- vonoen. Het was in 1930 een Frans man, Robert Schuman, die de basis legde voor de verzoening van de erf vijanden Frankrijk en Duitsland. Maar eerst onder het bewind van De Gaulle is het oude wantrouwen weg genomen en hebben de beide volke ren elkaar als Europeanen werkelijk gevonden. had van de vor- rping van een Frans-Duitse poli tieke eenheid: een Bonn en unie van farijs. Later werd echter bekend gemaakt, dat de hoge gast slechts had gedacht aan een zo hecht mogelijke samenwerking met Zljn gastheer, om de Europese Poli tieke Unie op korte termijn te ver wezenlijken. De Gaulle ziet de Frans- t-hiitse „vriendschap' echter wel de hoeksteen van het nieuwe j-httopa, de kern van de Europese Unie Men zou kunnen spreken van W® as Parijs-Bonn, waarom, volgens Gaulle en Adenauer, in net nieu we Europa alles zou moeten draaien. Ue E.E.G. zou nu spoedig gevolgd 'hoeten worden door een E.P.U., en °P Engeland wil me.i niet blijven jachten. Maar in hoeverre zullen de jyesteuropese continentale Grote Wee rekening willen houden met de 'eine landen van Ie Zes? Het is nu °°k wel gebleken dat Adenauers on zindelijke opmerkingen aan het ures van de Britten van vorige week uerdaad bedoeld waren, om een Rustig klimaat te scheppen voor het eZoek van De Gaulle aan de Bonds- Sfc' iek. Is er tussen Adenauer en s^cmillan een zekere verkoeling ont- gQ A df vriendschap tussen de Mskanselier en de Franse presi- U is warmer dan ooit. e Gaulle heeft zich de laatste bg6" hechts zelden in het buitenland c|a^even en Adenauer beschouwt het denp°°k terecht als een grote eer, dat he r.anse president nu een officieel hrP aan Duitsland heeft willen in Maar voor De Gaulle, die in l'!"1 geen regeringsleider is, maar staai 6 ,We'' za' ^et meer dan een tomen6 ezoet -ijn: hij is beslist ge- Wordt °m zaten te doen. Misschien kez0e|.°ns ^et sint van het Franse over r| flrlri Duitsland iets onthuld k>ng ^annrete plannen met betrek die De C Europese Politieke Unie, ^*eft. 3U 6 met Adenauer gesmeed Deze melding van de twee Turijnse radio-enthousiasten valt samen met be richten van de afgelopen dagen, dat de Russen in het zeer nabije verleden reeds twee pogingen hebben gedaan een ruimteschip naar de planeet Venus te sturen. Belde pogingen zijn mislukt, zo luiden de berichten en het Is twijfelach tig of de Russen spoedig een derde poging zullen doen. De New York Times meldde gisteren, dat de eerste recente Russische po ging een ruimteschip naar Venus te zenden werd gedaan op 28 augustus en de tweede in het afgelopen week end. Beide malen slaagden Ameri kaanse observatoria er in de misluk king te signaleren doordat zij de brokstukken van een ruimteschip in het vizier kregen. De Amerikanen nemen aan dat de Russen hun Venus-schèpen eerst in een baan rond de aarde hebben gebracht, t.p een signaal vanaf de aarde had de derde trap van de laneeerraket de ruimtevoertuigen daarna vanuit de baan rond de aarde in een baan naar Venus moeten brengen. Dit laatste nu schijnt beide keren te zijn mislukt, met als gevolg dat zowel de ruimteschepen als de raketten kunstmanen van de aar de zijn en blijven. De planeet Venus zal tot ongeveer medio september in een dermate gun stige positie ten opzichte var de aarde blpven, dat het mogelijk 's een „schot op Venus" te wagen. Na half september zaï het tot begin 1964 duren voor Venus opnieuw in een zodanige positie komt. De Amerikaanse deskundigen nemen niet aan dat de Russen in staat zijn voor de derde maal binnen drie weken een ruimteschip naar Venus af te zen den. De New York Times meldt niet waar ze haar informaties vandaan heeft ge haald. Wel vertelt het blad, nogal iro nisch, dat op bevel van de regering- Kennedy alle in Amerika verrichte waarnemingen van Russische ruimte vaart-experimenten streng geheim moe ten worden gehouden totdat de Russen zelf met mededelingen over het betref fende experiment voor de dag komen. Zoals bekend, is het recente Ameri kaanse „schot op Venus" een eclatant succes geworden. Na de lancering vloog de Mariner 2 aanvankelijk in een verkeerde richting, maar dinsdag slaag den de Amerikanen er in, door een sig naal vanaf de aarde, een correctie aan te brengen in de koers van hun ruimte schip. Het schip vliegt nu precies in de goede richting en zal in de loop van december Venus naderen tot op een afstand, die nog beduidend kleiner is dan de geleerden vóór de lancering hadden durven hopen. Mariner 2 zal dus zeker in staat zijn een schat van gegevens naar de aarde dooi te seinen. Hoewel een „schot op Venus" natuur lijk niet zo spectaculair is als een be mande ruimtevaart van drie of vier dagen, is het niet aan twijfel onderhe vig, dat de Amerikanen met hun Mariner 2 hebben bewezen dat zij tot zeer grote prestaties op het gebied van de ruimtevaart in staat zijn. Het feit dat zij er in zijn geslaagd een door de ruimte suizend ruimteschip door een signaal vanaf de aarde een andere koers te geven, heeft internationaal veel indruk gemaakt. Nogmaals hebben de Amerikanen bewezen dat zij gelijk hebben als zjj beweren, dat de Russen weliswaar krachtiger raketten kunnen maken, maar dat zij zich niet kunnen meten met de V.S. als het gaat om technische perfectie van de instrumen ten. Voorlopig geven de zwaardere Rus sische raketten in de ruimtevaartrace nog de doorslag, maar de Amerikanen hebben het volste vertrouwen dat hun raketten van het type Titan en Satur- nus, die zij nu op stapel hebben gezet, ook op dit punt de Russische hegemonie volledig té niet zullen doen. De komende jaren zullen het moeten leren. (Advertentie) DEN HAAG, 6 sept. De eerste dag van de door het Nederlandsche Roo- de Kruis georganiseerde inzameling voor de slachtoffers van de aardbevings ramp in Perzië heeft op het gironum mer 777 een bedrag van f 25.640,- aan binnengekomen giften opgeleverd. STUTTGART, 7 sept. (DPA) Het proces tegen de internationaal beken de verkeersdeskundige dr. Kurt Leib- brand heeft gisteren met het horen van vier Italiaanse getuigen een dramatisch hoogtepunt bereikt. Leibbrand wordt er, zoals bekend, van beschuldigd dat hij verantwoordelijk is voor het in de oor log in Zuid-Frankrijk doodschieten van ten minste 26 Italiaanse vrijwilligers, die deel uitmaakten van de Duitse een heid waar hij commandant van was. De 45-jarige Alberti Apostolo uit de Noorditaliaanse stad Brescia, die des tijds aan de moordpartij wist te ont komen, verklaarde dat hij en zijn landgenoten volkomen verrast waren toen de Duitse soldaten 's nachts plotseling op hen begonnen te schie ten. „Ik werd aan mijn linkerschou der gewond. Zonder te weten wat er eigenlijk aan de hand was vluchtte ik en kwam daarbij in een kanaal terecht. Omdat ik mijn linkerarm niet kon gebruiken ben ik haast verdron ken", vertelde hij. Apostolo verbond zich bij een hulpvaardig Frans ge zin en sloot zich daarna aan bij een verzetsgroep. De tweede getuige, de 43-jarige Pietro Cornelli, eveneens uit Brescia, vertelde de rechtbank, dat hij in 1953 op de plaats van het gebeurde in Zuid-Frank rijk de lijken van zestien landgenoten had laten opgraven. Hijzelf werd des tijds door vier kogels uit machinege weren getroffen, maar hij was wegge rend en had zich in het struikgewas weten te verschuilen. Evenals de vo rige getuige zei hij, nooit iets te heb ben gehoord over muiterij of arbeids- weigering. Leibbrand heeft zich daarop beroepen. De 50-jarige Armando Guidetti uit Taranto, die in Leibbrands compagnie een van de drie Italiaanse groepslei ders was, beschreef de executie als volgt: „Een Duitse sergeant-majoor ont stak zijn zaklantaarn. Meteen daar na begonnen de machinegeweren te ratelen. Ik hoorde een Italiaan roe pen: „Waarom schieten jullie ons neer?" Een Duitse luitenant antwoord de: „Alle Italianen moeten sterven". Toen kreeg degene die geroepen had het genadeschot. Ik verkeerde in doods angst en holde weg. Tijdens mijn vlucht zag ik nog, dat met lichtspoor munitie werd geschoten". Guidetti antwoordde op de vraag van de president van de rechtbank, of hij op de bewuste dag de compagniescom mandant Leibbrand had gezien, ontken nend. Deze getuige legde de rechtbank een lijst met de namen van twaalf Ita lianen voor, die gewond of ongedeerd aan de executie wisten te ontkomen. Bijzonderheden over het gebeurde kon (Advertentie) De vol-automatische LEICINA garandeert top- scherpte, juiste belichting en btillance in iedere scene van elke film. "^ëzëmëgante 8 mmTlïïm^arnera kost inclusief handgreep, draagriem, draadontspanner en 2 objectieven slechts I 674." BA EENS MET UW FOTOHANDELAAR PRATEN EN PROBEER DE LEICINA EENS ZELF. PROSPECTUS ORATiS OP AANVRAAO. LISSABON, 7 sept. (AFP) Vijftig vertegenwoordigers van de Portugese democratische oppositie hebben in een boodschap aan president Tomaz het af treden van het kabinet van premier Sa- lazar geëist en vervanging ervan door een regering, die ,de koloniale politiek' moet wijzigen en de democratische vrij heden moet herstellen. Om de „Portugese aanwezigheid In Afrika" te handhaven zoi' het Portuge se staatshoofd een nieuw ministerie moeten instellen, dat voornamelijk tot taak moet hebben het huidige stand punt, dat de overzeese gebieden deel uitmaken van Portugal, te vervangen door het beginsel van zelfbeschikking. De overzeese gebieden dienen hiervoor rijp gemaakt te worden, zo meent de oppositie. LA CRESCENTA (Califomlë)7 sept. (UPI) Gisteren raakte mevrouw Ger trude Long, een 58-jarlge weduwe, de macht over het stuur kwijt. Haar auto dook een honderd meter diep ravijn in. Mevrouw Long werd uit de auto geslin gerd, maar slaagde er In een boomtak te grijpen. Met wonden aan het gelaat, een gebroken rib en overal schram men. heeft zij acht uur lang, met één been over de tak geslagen, boven de gapende afgrond gehangen. Zes uur na het ongeluk werd het zwak ke hulpgeroep van mevrouw Long ge hoord door een voorbijganger. Hij haal de er de politie bij. Twee uur daar na werd de uitgeputte vrouw naar boven gehesen. Zij had niet alleen veel last gehad van haar wonden, maar ook van honderden insekten. Advertentie jH i SWftWï#: Aan die kwaal kunt U een halt toeroepen. Bij de geringste aanwijzing Rennies nemen. Die blussen de pijn onmiddellijk en neutrali seren 't overtollig zuur. Met Rennies bij de hand hoeft U geen zorg meer te hebben bij iedere hap eten. Er kan U niets gebeuren, want één of twee Rennies doven het vuur direct de vierde en laatste getuige, Leone di Benedetto uit Saracena, zich niet meer herinneren. Hijzelf werd door een ko gel vrij ernstig gewond, maar hij kon ontkomen en werd opgenomen in een ziekenhuis. Op de vraag van de pre sident van de rechtbank, of hij wist wie de toenmalige compagniescomman dant was, wees de getuige op Leibbrand en zei: „Ik geloof die man". WENEN, 7 sept. (UPI) President Antonin Novotny van Tsjechoslowakije heeft gisteren openlijk toegegeven, dat in zijn land een groot voedseltekort heerst als gevolg van fouten in het coUectivi- seringsprogram voor de landbouw. De president sprak in een speciaal radio programma over „de vele tekorten, waarmee we nu te kampen hebben". Hij weet dit onder meer aan verkeerde investeringen, maar hij voegde eraan toe, dat het collectlviseringsprogram sl' chts een eerste stap was en dat de landbouw nu voor de taak staat „waar lijk socialistische resultaten te boeken". Volgens deskundigen in Wenen is de voedseltoestand in Tsjechoslowakije even slecht als in Oost-Duitsland, waar onlangs weer distributiekaarten werden ingevoerd. Men verwacht echter dat dit in Tsjechoslowakije niet zal gebeuren, omdat dit voor de Tsjechische regering een niet te dragen nederlaag zou zijn. ISTANBUL, 7 sent. (Rtr) De stad Igdir, in Oost-Turkije, is gistermorgen opnieuw door een aardbeving getrof fen. Vijfduizend huizen zouden in meer of mindere mate beschadigd zijn. Er is geen melding gemaakt van slacht offers. Woensdag zijn, zoals gemeld, in Igdir twee doden en 22 gewonden gevallen, toen zich in het gebied waarin deze stad ligt, een reeks van vijftien aardschok ken voordeed. De Turkse overheid is een hulpverleningscampagne begonnen. Igdir ligt op betrekkelijk korte af stand van de grenzen met de Russische republiek Armenië en met Perzië. MILWAUKEE, 7 sept. (UPI) Ed ward A. Hallbach, directeur van het astronomisch genootschap van Milwau- kee in de Verenigde Staten, heeft giste- ren meegedeeld dat een tn de stad Manltovoc gevonden stuk metaal afkom stig kan zijn van het onbemande Rus sische ruimtevaartuig Spoetnik 4. Deze Russische satelliet, die ruim 2 jaar om de aarde heeft gedraaid, is naar men aanneemt woensdagmorgen boven het Amerikaanse middenwesten uit elkaar gespat bij oe terugkeer in de dampkring van de aarde. Hallbach zei dat het gevonden stuk metaal „echt" leek, maar hij wilde vooralsnog niet positief zijn. Hij heeft het stuk metaal opgestuurd naar een observatorium voor nader onderzoek. Het stuk metaal, negen kilo zwaar, kwam terecht in een stille straat van de stad. Niemand werd geraakt. NEW DELHI, 7 sept. (Rtr) De 1 voorzitter van de Indische socialistische partij, Raj Narain, heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de par- lementaire democratie in Indië is ont aard in een parlementaire dictatuur. Twee van de leden van zijn partij wer- den deze week geschorst, omdat zij een debat wilden uitlokken over beweerde luxe en verspilling, waaraan premier Nehroe zich zou schuldig maken. De socialisten beweren dat de staat per dag 25.000 roepies uitgeeft aan door j Nehroe gemaakte kosten. Nehroe heeft dit ontkend. De socialistische partij heeft zes le den in het Lagerhuis en één in het Ho gerhuis. DOUGLAS, 7 sept. Keith Gawler, een 22-jarige Britse motorrenner, over leed donderdag aan de gevolgen van een ongeluk tijdens motorraces op het eiland Man. Hij is de vierde renner, die in enkele dagen tijds op Man ver ongelukte. Mevr. Th. Wessing-Janssen Ze moet dynamisch zijn in dit vak. Binnen vijf minuten maak je je wild-enthousiast voor tomaten- puré, babydolls en schoenen". Mevrouw Th. Wessing-Janssen, di rectrice van het reclamebureau Jans sen en Co aan het Amsterdamse Singel zit veertig jaar in het vak. Een vrouw heeft het in deze branche nog nimmer zo lang volgehouden. Zij was de eerste vrouw, die zich naar wat het toen nog heette „vergooide aan de reclame". Na haar HBS- opleiding ging zij werken bij haar vader. Cliché's rondbrengen bij kran ten, banderollen en postzegels plak ken, telefoontjes aannemen en koffie- schenken. „Toen ik de kruiden ge roken had vond ik ze lekker", zegt ze en ze bleef in de reclame. Diep in haar kast bewaart ze het „boekje voor leerlingen", waarin zij kolommenbreedten en regellengten van de ver voor-oorlogse dagbladen en tijdschriften noteerde. „Amstel- bode", staat er in schoonschrift, „regelmaat 9, kolom-advertentie 49, kolom-reclame 67". En ze was er gelukkig mee. „Ik heb in dit bedrijf alle mogelijke klusjes gedaan. Ik ken de ambities van de loopjongen, de telefoniste, de administrateur en de copy-writer. Daar heb je als direc trice voordeel bij." Samen met haar man en haar broer leidt zij het enerverende bedrijf. De Werkkamer van haar en haar man liggen op dezelfde etage, ,,'s Morgens drinken we samen koffie en bespreken de lopende zaken. Ook op het gebied van reclame verstaan we elkaar heel goed" Mevrouw Wessing behandelt bij voorkeur „huishoudelijke artikelen en kledingstukken". Van nature gaat haar ambitie die kant uit. Zij ziet echter niet op tegen het publiek-rijp maken van sigaren, kantoorkrukken, vulpennen, de degelijker soort inkt, de betere bloembollen. „Een stukje reclame" speciaal-voor- mannen eist een heel andere opmaak, kleurindeling en formulering dan de typische vrouwen-reclame. Er zijn kleuren, die mannen afstoten, af schrikken, met walging vervuilen desnoods. Andere raken hun juist diep in het hart, ontroeren, verrassen, overtuigen hen." Deze kleuren be horen tot haar vakgeheim. Het is het resultaat van ervaring en studie. Van listen houdt zij niet. „Je moet niet meer willen bieden dan er is. De Nederlandse vrouw laat zich overi gens niet om de tuin leiden." Tientallen mensen werken samen aan één folder of advertentie. Vroe ger was één man tegelijkertijd copy writer, lay-outman, illustrator-foto graaf en indeler. Problemen? Het brouwen van merknamen. Met pijn en moeite vindt men soms de naam waar het solide, geurige, fleurige, gedistin geerde artikel eer mee in kan leg gen De wanhoop is nabij als men ontdekt, dat de naam reeds jaren door een andere fabrikant wordt ge bezigd. Het leuzen-kreten-slogan-werk levert aanzienlijk minder problemen. „Het is een dynamisch bedrijf", zegt ze. „Soms vallen er driftige woorden, maar even later vieren we feest omdat er een nieuwe folder ge boren is." Mevrouw Wessing voelt zich gelukkig in de 'reclame-wereld. De onderscheiding, die zij ter ere van haar jubileum heeft gekregen de gouden eremedaille bij de Orde van Oranje Nassau beschouwt zij als een eerbewijs voor het gehele recla mewezen. Een officiële erkenning. Zakenrelaties, vrienden en kennis sen zullen haar vrijdagmiddag in het Apollopaviljoen hun gelukwensen kun nen aanbieden. De provincie Noord-Brabant gaat zich komende week op allerlei manieren presenteren aan de stad Antwerpen bij gelegenheid van de Brabantweek, die zaterdag wordt geopend. Los van het grote programma gaat de gemeente Oos terhout zich nog op een zeer speciale manier tonen. In Antwerpen woont sinds tientallen jaren de in Ooster hout geboren componist Marinus de Jong. Het kerkkoor van St. Jan heeft een mis van deze stadgenoot op het repertoire genomen. Enkele vurige Marinus de Jong-bewonderaars kwa men op het idee deze mis in het kader van de Brabantweek te gaan uitvoeren in Antwerpen. Zondag is het zover. Het belooft een hele plechtigheid te worden. De com ponist zelf is erg enthousiast over dit spontane initiatief vanuit zijn geboor teplaats. Hij heeft er lang op moeten wachten. Op zestienjarige leeftijd trok hij uit Oosterhout weg; overal ter wereld heeft hij grote successen geboekt. Tijdens grote concertreizen als pianovirtuoos is hij toegejuicht op de grote concertpodia van New York, Parus, Berlijn en Brussel. Oosterhout heeft zich echter nooit meer om deze vermaarde musicus, die naast con certpianist grote bekendheid ver wierf als componist en als leraar aan het JCon. Vlaams Conservatorium te. Antwerpen en het Lemmeninstituut te Mechelen, bekommerd. Tot nu toe tenminste. Want met ingang van zondag komt daarin grote verande ring. Marinus de Jong, nu 71 jaar oud, kan wel huilen van blijdschap; het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. Zaterdag wordt de Vlaamse meester ongetwijfeld weer bejubeld in de Kon. Opera te Gent, als daar o.l.v. Daniel Sternefeld zijn bekende oratorium Hawiahda's Lied wordt uitgevoerd, waarbij hij zelf aanwezig zal zijn. Met nog meer vreugde zal hjj luis teren naar dat Oosterhoutse koor, dat in de St.Pauluskerk zijn Missa in honorem beatorum spirituum komt zingen. De burgemeester van Oosterhout, mr. A. Eikhuizen en dom Mahler, abt van de Benedictijner- abdij. behoren tot degenen, die deze specifiek Oosterhoutse manifestaties faan bijwonen. Na de Mis zal een ijeenkomst plaatsvinden tussen het Oosterhoutse contingent en de com ponist. Onze Nederlandse kaasexporteurs moeten om de tafel gaan zitten om de problemen op te lossen, die het innemen van een be langrijke plaats in de EEG nog in de weg staan. Wy moeten kaas van top kwaliteit op de markt brengen. Dit is zo gezegd voor Nederland een le vensbelang. De directeur van de Land bouw, ir. J. W. Wellen heeft over dit thema enige behartigenswaardige woor den gericht tot het gezelschap dat in Woerden is bijeen geweest voor het nationale kaaskeurconcours. Van de 120 kaashandelaren en -kenners die er hun vakkennis beproefden behaalde de heer K. van Bren uit Woerden het beste proef-resultaat. Hij won de gou den kaasboor. Ditmaal definitief, want hij had in de afgelopen drie jaar de hoogste score bfi elkaar geproefd. Andere proevers waren in de rus tieke omgeving van Doorn bezig met een ander proeffeest. Vijfhonderd voor aanstaande personen waren door het voorlichtingsbureau voor vlees, vlees waren enz. in de Stichtse lustwaran de bijeen genodigd om uiteenlopende vlezen te savoereren. Door bekwame koks naast enorme fonduepotten in brokken aan meterslange speten gere gen. Lamsbout, varkensvlees, osse- haas, kalfsfricandeau en varkenshaas, van alles was er. Het werd velen duidelijk dat er met vlees heel wat te doen is. Het was dan ook niet hier en dit moment dat de heer Habold zich ongerust maakte over een te lage vleesconsumptie in Nederland. In het algeméén maakt hij zich ernstig zor gen. Ons land steekt schamel af met een vleescomsumptie van 38,4 kg per hoofd der bevolking (per jaar) bij een land als Denemarken, waar men 04,6 kg per hoofd consumeert of Enge land (57,4) en Frankrijk (55,8). Het importbedrijf Philippona, handel in kristal, porcelein enz. zal 8 september het eeuwfeest zieren. De eigenares, mevr. J. M. Klijnen-Philippona, biedt dan rela ties uit binnen- en buitenland een be sloten diner aan. waaraan ook zullen aanzitten de Britse ambassadeur en lady Noble en talrijke andere autori teiten, uit binnen- en buitenland. De kristal- en porseleinwinkel, die 2 februari 1862 door de heer Petrus An- tonius Wilhelmus Philippona in de Hoogstraat te Den Haag werd ge opend, heeft in de loop der jaren tot ver over de grenzen bekendheid ge kregen. Daarvan getuigen de reeksen opdrachten voor buitenlandse vors tenhuizen, residenten, gouverneurs. Ook thans betreft een tiende van de omzet nog leveringen in hét buiten land. Opdrachten werden sinds de vo rige eeuw uitgevoerd voor hét Neder landse hof, de keizer van Ethiopië, koning Boudewjjn van België, de her tog van Windsor, de kroonprins van Japan, ex-president Truman, het gou vernementshuis te Curagao, het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Bangkok, .de ambtswoning van de se cretaris-generaal van de NAVO te Pa rijs, de Tweede Kamer der staten- generaal en vele gouvernementshui zen en residenties van ambassadeurs. De viervoudig Nederlands kam pioene sneltypen, Trix Wee vers uit Rotterdam, werkzaam bij het Europese parlement in Luxemburg, zal zaterdag 22 septem ber haar titel verdedigen tijdens de nationale wedstrijden, die voor de twaalfde keer door de Damesbeurs in de Houtrustrotonde worden georgani seerd. Aan dit kampioenschap zal een zestigtal typistes deelnemen, die allen in staat zijn meer dan driehonderd aanslagen per minuut te halen. Om in aanmerking voor een prijs te komen is het nodig een snelheid te halen van minstens 350 aanslagen per minuut netto, wat betekent dat er dan voor elke fout tien aanslagen zijn afgetrokken. Het is gebleken dat elektrische machines niet sneller wer ken dan de gewone schrijfmachines, zodat zij ook door elkaar gebruikt zullen worden. Hoewel Trix Weevers zich tot nu toe onbetwist de beste heeft getoond, is zij in vergelijking met typistes uit andere landen niet bijzonder snel. Op de laatste gehou den internationale wedstrijd kwam zij niet verder dan de zeventiende plaats. De Texelse fokker C. Bakker Jzn uit De Waal verkocht aan de Beierse schapenfokker OttO Strizzel (links) na veel loven en bieden een lam voor duizend gul den. Het was een ram. Dit is da hoogste prijs welke sedert de oprich ting van het Texels Schapenstamboek in 1910 werd betaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7