Premiers van het Gemenebest bijeen Weinig geestdrift voor Brits E.E.G.-lidmaatschap Japan is zeer actief op de Australische wolveïlingen MEISJES T5U!ni3 - DOE MEE .ONZE GROTE 11 Manifestatie in Antwerpen Brabant verovert Schelde- stad met prachtige stoet Verolme pleit voor steun vaü overheid voor scheepsbouw flinke jongens MmDEZE WEEK GEHAKT-RECLAMEi Gaitskell vóór tweede ronde Blokkade bepleit van CUBA VAR nog lid van Arabische Liga Fantastische prijzen! PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND N.V. Geringe daling werkloosheid Niet alle Nederlandse werven de concurrentiestrijd volhouden Monroe-doctrine is geschonden9 Maar bijeenkomsten ivorden geboycot Gunstig jaar voor de pensioenfondsen AMSTERDAMSCHE VLEESHOUWERIJEN N V. aktieve vertegenwoordiger In V.S. aantal werkers én werklozen gestegen Kredieten mogen met 1 stijgen LM.F. in teken v(W onderontwikkelde gebieden Disconto in Cana<^ van 6 tot 5J pct# teruggebracht MAANDAG 10 SEPTEMBER 1962 LONDEN, 10 sept. Vandaag begint te Londen de conferentie van de eerste ministers van de landen van het Britse Gemene best. Drie premiers ontbreken, namelijk mevrouw Bandaranaike van Ceylon, dr. Nkroemah van Ghana en Tenkoe Abdoel Rahman van Malakka. Zij hebben leden van hun regeringen gezonden om hen te vertegenwoordigen. In to taal zijn, met inbegrip van Groot- Brittannië, zestien onafhankelijke landen ter conferentie vertegen woordigd. Bovendien zijn er ver tegenwoordigers van acht kolo niale gebieden, waarvan te ver wachten valt dat zij eerlang onaf hankelijkheid verwerven. *T Meisjes die ziek zijn (en dus niet zelf kunnen komen om he formulier af te halen) kunnen natuurlijk ook meedoen. Even een berichtje of een telefoontje naar Witteveen - en het formic lier wordt thuisgestuurd! Wedstrijdformulier gratis verkrijgbaar aan de kassa van de zaak, Grote Houtstraat 25, Haarlem. PIPO DE CLOWN PERSOONLIJK REIKT DE PRIJZEN UIT OP EEN FEESTMIDDAG IN 'BRINKMANN'! P0STDISTRICT HAARLEM OP DE BEDRIJFSSCHOLEN VAN HET DISTRICTSPOSTKANTOOR TE HAARLEM en het POST- EN TELEGRAAFKANTOOR TE BEVERWIJK zullen in de komende maanden cursussen aanvangen voor opleiding tot besteller RUIME SORTERING BETERE VLEESWAREN Uw adres is A MEIDER'S Gedempte Oude Gracht 80 (hoek Botermarkt) Spaarnwouderstraat 69, Haarlem Binnenweg 117 (t/o het nieuwe postkantoor), Heemstede AMSTERDAM Voor de verkoop van populaire merkartikelen aan apothekers en drogisten in een rayon in het Westen des lands, wordt gezocht een Brabant-film In novemiber-december (Van onze Londense correspondent) De eerste week zal geheel gewijd zijn aan de kwestie van Groot-Brittan- nië's lidmaatschap van de E.E.G. De steer is niet bepaald gunstig. Aange zien de onderhandelingen te Brussel niet hebben geleid tot een definitief besluit, heeft Diefenbaker van Canada reeds voorgesteld, dat de huidige Ge menebestconferentie zal worden ge volgd door een tweede conferentie na het hervatten en beëindigen van de besprekingen te Brussel. De leider van de Britse oppositie. Gaitskell, steunt dit voorstel. De Britse regering voelt niets voor een tweede conferentie. Zij wilde me ningen horen van de Gemenebestlan- den om vervolgens te Brussel zoveel mogelijk met hun wensen rekening te houden in verdere onderhandelingen met de E.E.G. De Britse vertegen woordigers op de conferentie zullen het zwaar te verduren krijgen. Alle premiers zijn van plan de best moge lijke voorwaarden te bedingen voor hun eigen landen. Zij schijnen weinig aandacht te schen ken aan het feit, dat van Europese zijde reeds belangrijke concessies zijn gedaan en dat de landen '*an de E.E.G. zich bereid hebben getoond rekening 99 WASHINGTON, 10 sept. (UPI) In een radio- en TV-toespraak heeft de Amerikaanse senator Karl E. Mundt een onmiddellijke blokkade van Cuba vanuit de lucht en op zee bepleit. Mundt zei dat er al tussen de 3.500 en 7.00 Russische militairen of technici op Cuba zijn en dat dit land wordt bewar pend om een communistisch bolwerk te worden vlak naast Florida. Dit is een directe schending van de Monroe-doc trine, aldus de senator. MIAMI (Rtr.) In de afgelopen twee dagen is een rocordaantal van 111 vluch telingen uit Cuba in Florida aangeko men. Enkelen van hen hebben meege deeld, dat Russische schepen Afrikaan se militairen op Cuba aan land hebben gezet, die afkomstig zouden zijn uit de Congo. CAIRO, 10 sept. (TJPI) De V.A.R. zal zich voorlopig niet volledig terug trekken uit de Arabische Liga, maar is wel van plan alle activiteiten van de Liga te boycotten tot de Syrische regering door de Raad van de Liga zal zijn berispt wegens belediging van de V.A.R. Dit staat in een brief van president Nasser aan president Chehab van Li banon, waarin werd bepleit dat de VAR In de Raad van de Liga zou terugkeren, opdat vóór a.s. zaterdag een gewone raadszitting kan worden gehouden. De ambtstermijn van secretaris-generaal Hassoena loopt namelijk af en tenzij de raad snel vergadert om hem te her kiezen of een opvolger te benoemen, loopt het werk vast. te houden met de moeilijkheden van de landen van het Gemenebest, voor al van Nieuw-Zeeland. De conferentie begint heden om elf uur in Marlborough House, de voor malige residentie van wijlen koningin Mary, gemalin van George V. Het huis is nu ingericht als een perma nent conferentiegebouw voor het Britse Gemenebest. Macmillan "er- welkomt de premiers en de hen be geleidende ministers en adviseurs. De premiers van de nieuwe onaf hankelijke staten, Jamaica, Trinidad, Siera Leone en Tanganyika zullen bij zonder hartelijk verwelkomd worden. In de middagzitting zal Macmillan uiteenzetten, waarom de Britse rege ring wenst toe te treden tot de E.E.G. De Lord Geheim Zegelbewaarder, mi nister Heath, hoofdonderhandelaar van Brittannië met de E.E.G., zal vervol gens uiteenzetten wat hij tot heden heeft bereikt in de onderhandelingen te Brus sel en wat hij verder ten behoeve van Brittannië en de Gemenebestlanden hoopt te bereiken in verdere bespre kingen met de Zes. Vervolgens zullen de premiers van de andere landen hun bezwaren en wensen kenbaar maken. Deze reeks van redevoeringen zal waarschijnlijk de eerste drie dagen van de conferentie in beslag nemen. Vervolgens zal men de conferentie voortzetten in een groep van comité's, die speciale kwesties, zo als de uitvoer van voedsel, grondstoffen, textiel, suiker enz. zullen bespreken. De verwachting is, dat men aan het eind van deze week de kwestie van het Britse lidmaatschap zal hebben af gewerkt en dat men aan het begin van de volgende week zal kunnen overgaan tot andere Gemenebest-kwesties. Gisteren en zaterdag werden er tal rijke kleine bijeenkomsten gehouden. Zaterdag ontving Macmillan de heer Nash, leider van de Nieuwzeelandse oppositiepartij. Hij ontving de president van Pakistan, Ajoeb Khan, voor de lunch, tezamen met minister Butler, voorzitter van het Britse kabinetscomi té voor de E.E.G. Gisteren ontving Macmillan de premier van Canada, Diefenbaker, voor het noenmaal, en vandaag ontvangt hij premier Nehroe. De meest ongewone besprekingen, die aan het eind van de week plaats hadden waren die tussen kopstukken van de Britse Labourpartij en van leidende socialisten uit zes van de Gemenebest- landen. Aan het eind van deze bijeen komst werd een communiqué gepubli ceerd, waarin het verlangen wordt ge uit dat de Gemenebest-conferentie geen slotbeslissing zal nemen voordat men op een nieuwe Gemenebestconfe rentie kennis kan nemen van meer definitieve voorstellen, aangezien de tot heden door Brittannië bedongen voorwaarden voor het toetreden tot de E.E.G. „te vaag of te schadelijk zijn om te kunnen worden aanvaard". Gaits kell verklaarde, dat de tot heden be dongen voorwaarden onbevredigend zijn. Hjj zei eveneens, dat, indien de Britse regering zou voorstellen toe te treden tot de E.E.G., op voor de Labourpartij onaanvaardbare voorwaarden, de La bourpartij algemene verkiezingen zou DEN HAAG, 8 sept. In het ver slag der verzekeringskamer over 1960 wordt de conclusie getrokken, dat de bedrijfspensioenfondsen en de onderne mingspensioenfondsen in totaal gezien een ruime winstcapaciteit hebben ge had, en dat de balansposities van beide soorten fondsen elk in hun geheel bezien, gunstig zijn geweest. Eind 1960 waren 64 bedrijfspensioen fondsen werkzaam met 996.800 verzeker den met een aanspraak op ouderdoms pensioen voor een bedrag van 905 min. terwijl 1.050.412 verzekerden het recht op premievrij uitgesteld ouder domspensioen hadden met een aan spraak aan verzekerde jaarrenten ad. 46.182.000. De meeste bedrijfspensioen fondsen zijn toegetreden tot een over eenkomst, waardoor een gepensioneer de, op wiens leven bij twee of meer fondsen verzekeringen lopen, de uitein delijke uitkering slechts van één van die fondsen ontvangt. Deze overeen komst is van bijzonder belang voor het grote aantal verzekerden met rela tief kleine aanspraken op premievrij uitgesteld pensioen. Einde 1960 waren 1748 ondernemings pensioenfondsen werkzaam. Het aantal eigen risico dragende fondsen bedroeg 584, het aantal herverzekerde fondsen 1081. Aan premies werd ontvangen 435 min., aan herverzekeringspremies werd betaald 146. min. De premie reserve eigen rekening bedroeg 3.435 min. AMSTERDAM, 8 sept. Recente Ja panse statistieken tonen aan, dat zo wel de voorraden kamgarens als de voorraden kamgaren stoffe en strijk- garen stoffen, per juni 1962 beduidend noger liggen dan een jaar tevoren. De voorraden vetwol waren 22,7 (24) min. kg en kamgaren 20,1 (13,2) min. kg. De voorraden kamgaren stoffen beliepen 74,9 (58,2) min. m2 en de voorraden strijkgaren stoffen 30 (25,4) m2. Uit het feit dat de stocks vetwol op een lager niveau dan een jaar geleden liggen kan wellicht mede de huidige Japanse activiteit op de Australische veilingen verklaard worden. Volgens Australische makelaars neemt Japan op het ogenblik ca. de helft van het veilingaanbod voor haar rekening, waarbij dan aangetekerd dient te worden, dat het bijzonder selectief te werk gaat, zo deelt het Internatio naal Wolsecretariaat mede. In Australië is er enige deining ont staan onder de schapenboeren over het feit, dat Japan de woiinvoer gaat ratio naliseren. Dit komt er op neer, dat men de onderlinge 'oncurrentie tussen Japanse kopers wil gaan uitschakelen in de verwachting hierdoor tegen lagere prjjzen te kunnen opereren. Officieel zal hiertegen weinig te doen zjjn en de in vloed hiervan op het Australische prijs niveau moet met overschat worden. In Engeland liggen de voorraden tops ca. 9 pet. lager dan een jaar ge leden. Tegenover een stock van 66 mil joen lb. per 1 juli 1961 bedroeg deze per 1 juli 1962 namelijk slechts 60 mil joen lbs. Over het algemeen bewegen de voorraden bij de europese wolhan- del en industrie zich op een relatief laag niveau. Hieruit moet verklaard worden, dat de mededinging op het ogenblik op de Australische veilingen dan ook zeer breed verspreid is, ter wijl de verwachting gewettigd is, dat zodra tot grotere voorraadvorming wordt overgegaan (als gevolg van het vlotter afkomen van nieuwe orders) het prijsbeeld een lichte verbetering kan ondergaan. Aangezien het Nieuwzeelandse vei lingseizoen eerst 17 oktober opent met Dunedin sale, is de internationale wolhandel voor het dekk n van haar crossbredbehoeften hoofdzakelijk aange wezen op Argentinië en Uruguay en in mindere mate op de Londense veilin gen. De stocks in Argentinië zijn op het ogenblik lrag en men rwacht, dat binnen 14 dagen de voorraden vrijwel zullen zjjn uitgeput. Hetzelfde kan ge zegd worden van de Uruguayse wol markt. In Argentinië bedroeg de tota le uitvoer gedurende de eerste 10 maan den van het seizoen m.a.w. van okto ber 1961 tot 1 augustus 1962 116 duizend ton tegenover 141 duizend ton waarop plaats is voor van 15 en 16 jaar (eventueel ook 14-jarigen, die dit jaar 15 jaar worden en leerplicht vrij zijn). De opleiding, welke 2 jaar duurt, wordt het eerste jaar afgewisseld met sportbeoefening en praktijklessen. Het tweede jaar is meer op de praktijk gericht. Een dag per week wordt vormingsonderwijs gegeven te verzorgen door een zg. Levensschool of Vormingsinstituut. Beloning tijdens de opleiding volgens de Rijksloonregeling voor jeugdig personeel: 14-jarigen f 88,05 per maand bruto 15-jarigen f 101,75 per maand bruto 16-jarigen f 119,36 per maand bruto jaarlijkse verhogingen. Zij, die de opleiding met gunstig resultaat hebben voltooid, worden bij het bereiken van de 21-jarige leeftijd aangesteld tot besteller in vaste dienst. Maximum loon besteller f 393,31 bruto per maand plus huurcompensatie en verdienstebeloning. Voor bepaalde onregelmatige diensten wordt een toeslag op het loon verleend van 20% tot 40% van het uurloon. Tenminste 13 werkdagen vakantie per kalenderjaar; 5-daagse werkweek. Vakantietoeslag 4% van het jaarloon. Mogelijkheid tot het bereiken van hogere rangen. Vereisten: volledig Lager Onderwijs, van onbesproken gedrag, goede gezondheid. Ook zij, die (in aansluiting op de Lagere School) de Lagere Technische School of de MULO-opleiding zijn gaan volgen en daarmede niet willen doorgaan, kunnen zich opgeven. Telefonische inlichtingen kunnen worden verkregen bij het Districtspostkantoor te Haarlem telefoon (02500) 1 52 60, toestel 234. Schriftelijke sollicitaties met vermelding van geboortedatum en schoolopleiding te richten aan de directeur van het Postdfetrict Haarlem, Gedempte Oude Gracht 2 te Haarlem. PRIMA GEHAKT 1.25 per 500 gr., 1 kilogr. voor 2.25 FIJN GEKRUIDE SAUCIJSJES 1.18 per 500 gr., 1 kilogr. voor 2.30 DOORREGEN OSSELAPPEN 1.35 per 500 gr., 1 kilogr. voor 2.60 MAGERE VARKENSLAPPEN 2.25 per 500 gr.. 1 kilogr. voor 4.40 MAGERE KINNEBAKSLAPJES 0.69 per 500 gr., 1 kilogr. voor 1.30 GEROOKTE KINNEBAKSHAM 0.79 ier 500 gr., 1 kilogr. voor 1.50 IETS FIJNS VOOR UW HOND OF POES 50 ct. per 500 gram - Strotjes 30 ct. per 500 gram FIJNE GEKOOKTE WORST 1.25 per 500 gram LEVERWORST met veel lever 1.00 per 500 gram Gegadigden voor deze functie, die naast een algemene ont wikkeling op middelbaar niveau over ervaring in de pharma- ceutische branche dienen te beschikken, wordt verzocht hun sollicitatiebrief te richten aan het Bureau Personeelzaken, Tolstraat 129, Amsterdam-Z. (Van onze Brabantse medewerker) ANTWERPEN, 10 sept. Noord-Bra bant heeft zich zaterdag aan de Scheldestad gepresenteerd op een wijze die zelfs voor vele Brabanders een openbaring is geworden. Meer dan een uur lang waren de brede straten in het centrum vol kleuren en klanken van harmonieën, gilden en jeugdvereni gingen, die het Brabants bont, dat tus sen de vlaggen langs de route zo op merkelijk verstek liet gaan, springle vend present stelden. Nog vóór de genodigden zich met kragen vol Krab- begat-confetti naar de tentoonstelling begaven, stond al vast, dat de opening van de Noord-Brabantweek een hoogte punt was geworden, r' de manifesta tie zelf in de schaduw stelde. De regen viel nog In stromen neer, toen een van de vele muziekgezelschap pen uit Brabants hoofdstad voor een handvol nieuwsgierige Antwerpenaren de ouverture blies. Nauwelijks een half uur later spiegelde de zon zich duizend voudig in het gildezilver en vlamden de felle kleuren van zwierige uniformen en fier geheven flaggen als een laaiend vuurwerk tegen de hoge gevels van de volgestroomde straten. Méér dan enig ander onderdeel van het openingspro gram gaf deze drieduizend man tellende stoet van verenigingen uit alle delen van de provincie een waarachtig beeld van het joyeuze Brabantse leven, zo als dat in teamverband gevierd wordt met sport, muziek en creativiteit, met gulle humor en met een trots gevoel voor rijke tradities. De simpele sjerpen van de schutterskoningen en de over daad van Zunderts corsowagen, de strakke discipline van de gymnastiek verenigingen en het wervelende, carna valeske optreden van Bergen op Zoom, het waren allemaal even verrukkelijke als typerende onderdelen van deze im posante stoet. Iets van het levende Brabant was ook te vinden In het filmpje „Over naar Noord-Brabant" van Jan van Hillo c.s., die dè moeilijke opdracht hadden gekregen, de provincie in tien minuten te vangen. Voorzover de slechte projectie bij de première een beoordeling mogelijk maakte, moesten we constateren, dat de filmers daarin slechts ten dele zijn geslaagd. Zo scru puleus als ze zich tonen ten aanzien van de beroemde monumenten en het stedeschoon, zo nochalant lijken ze ten opzichte van de activiteiten van de Brabantse mens van vandaag. Verrassend mooie momenten als het wijding-volle schrijden van de Maria- omgang in de diepte onder de kathe draal wisselen af met filmisch dank bare, maar weinig typerende opnamen van waterskieën. De Brabantse bedrij vigheid wordt slechts summier en zon der menselijke beelden aangeduid en het Brabantse landschap met al zijn rijke verscheidenheid komt onvoldoen de tot zijn recht. Het is een filmpje geworden met zeer goede details en bijna even.eel gemiste kansen, dat als geheel te weinig representatief is voor het gewest dat het moet introduceren. Vóór de filmvertoning werden toe spraken gehouden door de voorzitter van de Noord-Brabantweek, mr. F. van Thiel, en de burgemeester van de stad Antwerpen, waarbij de eerste de nadruk legde op de economische mogelijkheden van het Benelux-mid- dengebied en de laatste breedvoerig inging op de culturele verwantschap en de strijd die in Vlaanderen is en wordt gevoerd voor het behoud van de Nederlandse cultuur. Op de tentoonstelling van „industrie, sociale begeleiding en toerisme" die tot en met 16 september in de stedelijke feestzaal op de Meir te bezichtigen is, vragen de produkten van de Brabantse bedrijven de meeste aandacht. Het meest spectaculair is de afdeling van de Brabantse automobielindustrie. Ver der is er een zaal vol losse, conventio nele stands met een veelheid van ar tikelen, waaruit de interessante moge lijkheid om van puur Brabantse produk ten de specie uitgezonderd een moderne woning te bouwen en in te richten, niet valt af te lezen. Het zou aantrekkelijk zijn geweest, als de ten toonstelling op dit of een ander leidend motief was opgebouwd. Bepaald schamel komen de sociale be geleiding en het toerisme naar voren in de weinig boeiende schema's en foto's op de gaanderijen. De voor Bosschena ren interessante monstermaquette van de Brabantse hoofdstad, waarvan de vertikale opstelling gemakkelijk tot krampen in de nek kan leiden, is wei nigzeggend voor de bezoekende Antwer penaar. Wat een mogelijkheden hadden hier gelegen, als men in samenwerking met een Brabantse industrie voor een met aan- en en uitspringende lampjes geïllustreerde commentaar hr gezorgd! Alles bijeen genomen maakte dit deel van de tentoonstelling de_ indruk van een inderhaast uit de archieven bijeen- gegriste verzameling. Of de kunsttentoonstelling in de zaal Osterith, die tot en met 18 september geopend blijft, representatief is voor de huidige Brabantse kunstenaars, onttrekt zich aan onze beoordeling. Wel werd de bezoekers een protestpamflet in de hand gedrukt door een tweetal elders in de stad exposerende artiesten, over wie zich de „kunstmoederlijke" zorgen van de Brabantse Stichting voor Beeldende Kunst en Edelambacht blijkbaar niet uitstrekken. Na een jammerlijk verregende ven- delgroet voor het stadhuis presenteerde zich 's a inds in de Koninklijke Vlaam se Opera het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans, die de Ant werpse gasten met een wat zwaar pro gramma het Te Deum van Bruckner en Beethovens Negende het niveau van het huidige Brabantse muziekleven duidelijk etaleerde. Op dinsdag 18 september zal in de zelfde zaal de toneelkunst haar deel krijgen, als Ensemble Shakespeare's DEN HAAG, 7 sept. In augustus daalde de geregistreerde arbeidsreser ve van mannen van 23.721 tot 22.398. De bezetting op aanvullende werkgele- genheidsobjecten liep met ruim 200 te rug tot 1.255, zodat het aantal werkloze mannen met rond 1.000 daalde tot 21.143. Het voor normale seizoeninvloe den gecorrigeerde cijfer van de gere gistreerde arbeidsreserve steeg met 1000 tot 32.000. De daling van de ge registreerde arbeidsreserve van man nen is seizoenmatig van aard, aldus het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Eensdeels heeft deze vermindering van het aanbod betrekking op een ver- dere daling van landarbeiders en losse arbeiders als gevolg van de aangevan gen oogstwerkzaamheden in de akker bouw, anderdeels vindt de afneming van het aanbod zijn oorzaak in het feit dat thans een groot deel van het aanbod van jeugdigen, die hun schoolopleiding hebben beëindigd, in het arbeidsproces is opgenomen. Dit laatste was vooral het geval in de beroepsgroep bouw, waar de vermindering van de arbeids reserve vrijwel geheel bestond uit per sonen beneden de 19 jaar en in de be roepsgroep metaal, waar de daling van het aanbod van jeugdigen de totale aanbodsdaling zelfs overtrof, omdat zich hier blijkbaar een lichte stijging van het aanbod van ouderen heeft voorgedaan. Overigens is de daling van het aanbod van jeugdigen in de metaal-sector ge ringer dan vorig jaar augustus, hetgeen mede zou kunnen worden toegeschre ven aan het feit, dat de werkgevers iets meer selectief te werk gaan bij het aannemen van personeel. Een uitzondering op de algemene da ling van het aanbod vormt de beroeps groep kantoorpersoneel. De stijging die zich hier heeft voorgedaan, heeft gro tendeels betrekking op jeugdigen en hangt samen met het feit dat het aan bod van jeugdig kantoorpersoneel iets later op de markt komt dan dat van WASHINGTON, sept Het Ameri kaanse ministerie van arbeid heeft medegedeeld dat het voor seizoensin vloeden aanetaste werkloosheidscij fer in de Verenigde Staten onverwacht is gestegen van 5,3 procent half juli tot 5,8 procent half augustus. De stijging vond plaats ondanks een vermindering van het aantal werklozen met 86.000 tot 3.933.000. Gewoonlijk vermindert het aantal werklozen half augustus met 450.000. Doordat de daling kleiner was dan de seizoensverwaehtingen. steeg het aangepaste werkloosheidscijfer schérp. Het ministerie deelde mede dat de werkgelegenheid half augustus sterk was toegenomen met bijna 200.000 tot een record van 69.762.000 arbeidsplaat sen in plaats van te dalen, zoals ge woonlijk in die tijd van het jaar het geval is. De werkende bevolking gaf een ongewoon grote toeneming met 113.000 tot 73.695.000 te zien, terwijl een daling met 763.000 werd verwacht. „As you like it" voor het voetlicht brengt. Antwerpen zal dan een niet in alle opzichten volmaakte, maar als ge heel toch zeer boeiende presentatie van Noord-Brabant achter de rug hebben. ROTTERDAM, 10 sept. „De ma gere jaren zijn begonnen. Terwijl an dere takken van industrie nog volop hoogconjunctuur kennen, is de scheeps bouw al bijna twee jaar gewikkeld in een strijd om het bestaan. De revalua tie van de Duitse mark en de Neder landse gulden heeft de scheepvaart en de scheepsbouw als een zweepslag ge troffen. Aldus de heer Verolme na de tewaterlating van de 18.000 ton bulk carrier Sunpolytown, die voor Noorse rekening is gebouwd. Het buitenland heeft een kostbare voorsprong, omdat overheidssteun wordt gegeven. Dat is ook internationaal van belang voor eventuele opdrachten uit jonge landen, die grote kapitaalbehoef ten hebben en gunstige betalingssche ma's en lange krediettermijnen verlan gen. Nederland zou hierin kunnen hel pen. De heer Verolme vroeg zich dan ook af of er op dit punt geen taak ligt voor de Nederlandse overheid. Belas- tingfaciliteiten als in andere landen, die de bouw van nieuwe schepen zouden bevorderen, blijven bovendien ook uit. De heer Verolme zag overigens nog een lichtpuntje: internationaal gezien is de wereldtonnage nog steeds voor een groot deel verouderd door de onecono mische schepen, die gedurende de twee de wereldoorlog werden gebouwd. Het concern, aldus de heer Verolme, heeft het grote geluk gehad om vooral voor buitenlandse rekening een groot programma te kunnen uitvoeren. In de tijd, dat de prijzen op een niveau lagen dat het beste beloofde voor de toekomst, bouwde het bijna één miljoen ton aan scheepsruimte. Dat waren de zeven vet te jaren: 1950-1957. De scheepsbouwer achtte zijn concern niet mede-verantwoordelijk voor de nu te grote productiemogelijkheden. Vanaf het begin is beseft dat de toekomst zou zijn aan de grote schepen. „Wij hebben deze mogelijkheid voor Nederland ge schapen. Wij staan vooraan in de strijd met andere landen". AMSTERDAM, 8 sept. De Neder- landsche Bank heeft met de represen tatieve organisaties van de handels banken en landbouwkredietbanken overeenstemming bereikt omtrent de voortzetting van de kredietrestrictie- maatregelen gedurende de maanden september tot en met december 1962. De norm voor de toelaatbare krediet expansie werd voor de maanden sep tember en oktober gehandhaafd op Va procent per maand. Met het oog op de seizoenmatige stijging van de krediet verlening werd voor de maanden no vember en december verhoogd tot 1 procent per maand. De heer Verolme zei tenslotte: land zal maatregelen moeten nemen de gehele linie om ons bestaansrecht klein land te bewijzen. Dan pas zü. &i ook de scheepsbouw en scheepvaart oude betekenis herkrijgen voor volksbestaan. De heer Verolme zei te verwacj^p» dat verschillende werven in West-EU' a de strijd niet zullen volhouden <jjl Nederlandse. Het is vrijwel onmoS om nog opdrachten te verkrijgen. WASHINGTON, 10 sept. OP je jaarvergadering van het Internati® Monetaire Fonds, die op 17 septet а.s. te Washington begint, zal de $1' Afrikaanse vertegenwoordiging sp nadruk geven aan de financiële Pr men van onderontwikkelde landeflvé» vergadering zal worden bijgewoond jé" meer dan 400 vooraanstaande fina® functionarissen en hun adviseurs 79 ledenlanden van het fonds. VeriujeJ' woordigers van 30 Afrikaanse l®»? zullen aan de besprekingen deelofï K Van deze 30 landen zijn er reeds r van het fonds terwijl de overig® lidmaatschap hebben aangevraagd'JF* Eind augustus bedroegen de trekkingen op het fonds sinds het tre®* van zijn werkzaamheden ooë ie' б.702.8 miljoen dollar, waarvan noemd tijdstip nog 1.632.6 miljo^yf6' lar uitstond. Van net onder stariLgg t® gelingen beschikbaar gestelde bedLepC 1.578.1 miljoen dollar nog niet men. OTTAWA, 10 sept zijn disconto van 6 tot 5 A f na De maatregel kwam enkele "^r.jctieK® publicatie van officiële st „mi®, waaruit bleek, dat de Ca»ad<es. en dollarreserves in augustus miljoen dollar zijn toegenom ^gpld De gouverneur van Ce^a |e stij' L. Rasminsky, verkla„^iaen dej*; l. itasminsKy, venuacu.^ - n qe ging van de deviezenreserves^ gM ling van de rentetarieven Pjng va., markt „een bescheiden ver hoge p®' het bankdisconto van het z voegde van 6 procent" toelaten, «j ni®t echter aan toe, dat de v®T.;jZing, ^ft k zien moet worden als aan betaling probleem van de Canadese legde balans is opgelost Rasm noodza nadruk op de voort "Legelen °P ,:„r van constructieve maat hetalinSsb ger termijn om de positie te verbeteren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 12